مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 16671
دیروز : 40352
افراد آنلاین : 45
همه : 4385505

بهداشت دهان
لبخند وقتي زيباست كه دندان‌هاي زيبايي داشته باشيم. پيامبر(ص) فرموده‌اند: «دهان دروازه‌ي قرآن است»، پس بايد دروازه‌ي قرآن را با مرواريدهاي زيبا مرصع و با عطرخوش، معطر كرد. دندانپزشكي، هنر و علم در كنار هم است.
● منظور از بهداشت دهان چيست؟
كليه‌ي اعمال و روش هايي كه از قبل تولد، رويش‌دندان شيري و دائمي، تا پايان عمر براي جلوگيري از ابتلا به بيماري‌هاي دهان رعايت مي‌شود، در ادبيات پزشكي از آن تحت عنوان بهداشت دهان نام مي‌برند.
● مهم‌‌ترين راهكارها براي پيشگيري از ابتلا به بيماري‌هاي دهان چيست؟
رعايت بهداشت دهان، شاخه‌هاي مختلفي دارد، اما رعايت آن از دوران قبل از تولد آغاز مي‌شود. عدم استفاده‌ي مادران در دوران بارداري از برخي داروها مثل تتراسايكلين و هم خانواده آن، كه موجب بد رنگي دائمي دندان در كودك مي‌شود.
استفاده‌ي مادران از قرص‌هاي فلورايد كه به محكم‌تر شدن دندان كودك كمك مي‌كند. شست و شوي دهان نوزاد بعد از هر وعده شيردهي، با آب و گاز استريل به خاطر مواد قندي موجود در شير تا قبل از مرحله‌ي رشد دائمي.
اينها از مهم‌ترين نكات بهداشتي هستند كه بايد توسط مادران رعايت شود.
بعد از سه و نيم ‌سالگي بايد از مكيدن انگشت توسط كودك جلوگيري كرد، زيرا باعث تغييرات دائمي در استخوان و دندان‌هاي فك بالايي مي‌شود و براثر فشار انگشت دست روي دندان‌ها و استخوان جلوي سقف دهان اين ناحيه به سمت بالا رفته و به تدريج از دندان‌هاي جلوي فك پايين فاصله مي‌گيرد.
هرگاه مكيدن انگشت توسط بچه‌ها در سال‌هاي بعد ادامه يابد اين فاصله بيشتر شده به گونه‌يي كه بيمار ديگر قادر نخواهد بود دندان‌هاي جلوي دهان را به هم برساند.
در زمان رشد به خصوص سنين مدرسه كه آغاز رويش دندان اصلي است، تغذيه‌ي مناسب و تأمين ويتامين‌هاي آ، ث، د، كلسيم و فسفر با حفظ تعادل براي رشد دندان‌ها و سلامت لثه‌ها مفيد است. خوردن سبزي، گوشت، غلات، ميوه‌ و چاي كه حاوي فلورايد هستند، از پوسيدگي دندان جلوگيري مي‌كند. توصيه مي‌شود ۲ بار مسواك زدن در روز، صبح بعد از صبحانه و شب قبل از خواب از ابتدايي‌ترين اصول رعايت بهداشت دهان است. 
مصرف كم شيريني‌، شست و شوي دهان بعد از خوردن مواد داراي گلوكز و به كار نگرفتن دندان‌ها در انجام اعمال غير متعارف مثل شكستن پوست‌هاي سخت برخي از تنقلات يا باز نكردن اشياء با دندان از ديگر نكات بهداشت دهان است.
پركردن دندان يا ترميم پوسيدگي‌ها از تخريب بيشتر نسوج دندان جلوگيري كرده و بر زيبايي و طول عمر آن اضافه مي‌كند. وارد نكردن دست آلوده يا هر شي در دسترس در دهان برحسب عادت يا بي‌توجهي از بروز بيماريهاي بافت لثه و زبان جلوگيري مي‌كند.
●‌ لزوم رعايت بهداشت دهان در چيست؟
دهان به عنوان در ورودي بدن، مستقيم‌ترين و كوتاه‌ترين مسير ورود ميكروب و آلودگي به بدن و بروز بيماري‌هاي لثه، آفت، پوسيدگي دندان، بدبو شدن دهان است كه در اين صورت ممكن است براي فرد مشكلات فردي و اجتماعي بسياري به وجود آورد.
مشكلات فردي مثل، سياهي يا تغيير رنگ دندان، پوسيدگي دندان، دندان درد و به تبع آن كشيدن دندان و از دست دادن زيبايي و حالت معمول لب‌ها و طرز تكلم است همين امور فرد را در اجتماع، خجول و دچار عدم اعتماد به نفس، جمع‌گريزي به خاطر بوي بد دهان و در نتيجه‌گوشه‌گيري و بروز بيماريهاي رواني مي‌كند.
البته بايد توجه داشت كه هزينه‌ي درمان و وقت صرف شده غير قابل جبران است.
● در خوردن شكلات، تنقلات و آدامس چه نكاتي را بايد رعايت كرد؟
دفعات خوردن و ميزان مصرف اين نوع مواد مهم است. استفاده‌ي ۲۰۰ گرم شكلات در يك وعده به دندان‌ها يك بار ضرر مي‌زند و تقسيم آن در چهار نوبت، چهار بار ضرر مي‌رساند.
دانش آموزان بايد ميزان متعادل مصرف خود را در يك وعده خرج كنند و سپس دهان را شسته و تا نوبت ‌بعدي از خوردن امتناع كنند، اما آدامس، اگر با گلوكز كمتر و حاوي گزيلول باشد بعد از هر وعده‌ غذايي بين ۵ تا ۳۰ دقيقه توصيه مي‌شود. 
گزيلول متابوليزه نمي‌شود در دهان ايجاد محيط اسيدي نمي‌كند. همچنين بزاق دهان با چرخش آدامس بيشتر و در نتيجه‌ محيط دهان قليايي‌تر و به مراتب بيشتر شست وشو داده مي‌شود. اين موارد در عدم پوسيدگي دندان مؤثر است. بچه‌ها بايد از خوردن مواد چسبنده مانند پفك و هم خانواده‌هاي آن تا حد زيادي خودداري كنند.دكتر عفت لامع دندانپزشك هفته نامه پزشكي امروز 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۷:۴۳ ] [ مشاوره مديريت ]
الفباي بهداشت دهان و دندانسلامت انسان‌ها و در نتيجه سلامت جامعه نقش مؤثري در توسعه و توانمندي جامعه دارد. سلامت محور توسعه است و سطح سلامتي جامعه نيز از توسعه يافتگي آن تاثير مي‌پذيرد. بهره‌مندي از عمر طولاني و سلامت، بدون همكاري و همياري اعضاي مختلف بدن امكان پذير نيست. اين مجموعه با تاثيرگذاري بر يكديگر و تاثيرپذيري از محيط، سبب تامين سلامت و تداوم زندگي فرد مي‌شوند. دهان و دندان‌ها نيز از اين مجموعه مستثنا نبوده و در سلامت كلي انسان‌ها و ايجاد نشاط در جسم و جان نقش مهمي را ايفا مي‌كنند.
مجموعه دهان و دندان‌ها به عنوان دروازه ورود غذا و آغازگر روند هضم و جذب غذا نقش بسياري در آماده‌سازي نيازمندي‌هاي غذايي انسان به عهده دارند و بدون عملكرد درست اين بخش از بدن و همكاري و مشاركت آن، تامين نياز‌هاي غذايي انسان ممكن نيست.
امام صادق (ع) مي‌فرمايند: مسواك زدن دوازده فايده دارد: 
▪ از سنت‌هاي پيامبر (ص) است، 
▪ دهان را پاكيزه مي‌كند وسيله افزايش روشنايي چشم است، 
▪ خداي مهربان را خشنود مي‌كند، 
▪ دندان‌ها را سفيد مي‌كند، 
▪ لثه‌ها را محكم مي‌كند، 
▪ اشتهاآور است، 
▪ بلغم را از بين مي‌برد، 
▪ حافظه را زياد مي‌كند، 
▪ ثواب حسنات را ده چندان مي‌كند، 
▪ باعث شادماني فرشتگان مي‌شود، 
▪ زردي دندان‌ها را زدوده و از جرم و پوسيدگي دندان جلوگيري مي‌كند.
● وظايف دندان‌ها
سه وظيفه اصلي به عهده دندان‌ها مي‌باشد:
۱) جويدن 
۲) صحبت كردن
۳) حفظ زيبايي صورت
سه نوع دندان درد دهان وجود دارد كه هر كدام وظايف مختلفي را برعهده دارند.
الف) دندان‌هاي پيشين كه عمل بريدن غذا را برعهده داشته و در زيبايي نقش موثري برعهده دارند.
ب) دندان‌هاي نيش كه عمل پاره كردن غذا را انجام مي‌دهند.
ج) دندان‌هاي آسيا كه عمل له كردن و نرم كردن غذا را بر عهده دارند.
● اهميت دندان‌هاي شيري و دائمي
هرفردي در طول زندگي داراي دو دسته دندان مي‌باشد، شيري و دائمي: 
دندان‌هاي شيري از شش ماهگي تا دو و نيم‌سالگي رشد مي‌كنند و از ۶ تا ۱۲ سالگي به مرور مي‌افتند و به جاي آنها دندان‌هاي دايمي رويش مي‌كنند كه اين دندان‌هاتا پايان عمر در دهان باقي مي‌مانند.
▪ وظايف مهم و اختصاصي دندان‌هاي شيري
۱) اين دندان‌ها در تغذيه، جويدن صحيح و سلامت كودك نقش موثري دارند.
۲) درحفظ زيبايي و سلامت روحي و رواني كودك تاثير بسياري دارند.
۳) فضاي لازم جهت رويش دندان‌هاي دائمي را تامين مي‌كنند و باعث جلوگيري از به هم ريختگي دندان‌ها و كاهش نياز به درمان‌هاي ارتودنسي مي‌شوند.
۴) پوسيدگي دندان‌هاي شيري به جوانه دندان‌هاي دائمي زيرين آسيب مي‌رساند.
● بوي بد دهان و علل آن
تاثير نامطلوبي كه بوي بد دهان در شخصيت يك فرد مي‌گذارد با هيچ چيز قابل مقايسه نمي‌باشد. منشا بوي دهان كه تحت هر شرايطي آزاردهنده است، عبارتند از:
۱) بوي موادي كه احتمالا در طي روز مصرف كرده باشيم از قبيل سير، پياز، سيگار و...
۲) بوي نامطبوع ناشي از بهداشت دهان و دندان ضعيف
۳) بوي ناشي از حلق و لوزه‌ها و سينوس‌هاي فكي كه در كل به عنوان مجاورات دهان و دندان از آنها ياد مي‌شود.
۴) بوي ناشي از بيماري‌هاي سيستميك از قبيل آبسه ‌هاي ريه، ديابت، ناراحتي‌هاي گوارشي و غيره.
در يك ديد كلي بوي دهان حتما علتي دارد و اينطور نيست كه بگوييم دهان فلاني بد بو است. دهان هر انساني با هر نژاد و مليتي در شرايط سالم نبايد بويي داشته باشد، اگر بويي مشاهده مي‌شود صد در صد علتي دارد كه نمي‌تواند خارج از اين چهار موردي كه ذكر شد باشد.
● پلاك ميكروبي و پوسيدگي دندان
پس از خوردن غذا و مواد قندي اگر تميز كردن دندان‌ها صورت نگيرد روي سطوح دندان‌ها يك لايه ميكروبي بي‌رنگ، بسيار چسبنده و حاوي خرده ‌هاي مواد غذايي، مواد قندي و ميكروب‌هاي داخل دهان تشكيل مي‌شود كه به آن پلاك ميكروبي مي‌گويند.
پلاك ميكروبي با آب به تنهايي پاك نمي‌شود بلكه با مسواك و نخ دندان مي‌توان آن را از سطوح دندان برداشت. در صورتي كه به طور مرتب مسواك نزنيد، پلاك به مرور تبديل به يك لايه سخت و قابل ديدن به نام جرم دندان مي‌شود.
● پوسيدگي دندان
دندان‌ها بيشتر در سه منطقه دچار پوسيدگي مي‌شوند، زيرا در اين مناطق پلاك ميكروبي بيشتر تشكيل شده و باعث پوسيدگي مي‌شوند.
۱) شيار‌هاي سطح رويي دندان‌ها
۲) سطوح كناري دندان‌ها (سطوح بين دنداني)
۳) ناحيه اتصال لثه به دندان
● خمير دندان
در رعايت بهداشت دهان و دندان، نوع خمير دندان حداقل نقش را دارد. واقعيت اين است كه همه خميردندان‌ها شامل اين مواد هستند: مواد شوينده، مواد ساينده، مواد كف‌كننده، مواد خوشبوكننده، مواد حاوي فلورايد و يك ماده‌پايه‌اي كه ماده اصلي خمير دندان را تشكيل مي‌دهد.
همه خمير دندان‌ها اين مواد را دارند و فرقي كه با هم دارند جزئي بوده و بسته به نوع مواد خوشبوكننده و يا نوع بسته بندي خمير دندان‌ها مي‌باشد كه اين اختلاف هم نقش چنداني در بهداشت دهان و دندان بازي نمي كند.
● نوع مسواك
نوع مسواك بر خلاف خمير دندان، از اهميت فوق‌العاد‌ه‌اي برخوردار است. چرا؟ چون نقش اساسي در بهداشت دهان و دندان را دارد. شما بدون خمير دندان مي‌توانيد به‌خوبي دندان‌ها را تميز كنيد اما اگر مسواك خوبي نداشته باشيد، اين امر غيرممكن است. براي همين سعي مي‌كنيم شرايط يك مسواك خوب را برايتان بگوييم.
يك مسواك خوب آن است كه بعد از اينكه مدتي استفاده شد، پرزهاي آن پخش و پلا نشود. مسواك اگر خوب باشد به جاي اينكه در طي دو هفته حالت خود را ازدست بدهد، سه تا چهار ماه بدون اينكه پرزهايش مشكلي پيدا كند، كار مي‌كند. چرا بايد به پرزهاي مسواك اهميت بدهيم؟ زيرا تميز كردن دندان‌ها وقتي ميسر است كه پرز‌هاي مسواك حالت ارتجاعي خود را از دست نداده باشد. خاصيت ارتجاعي پرز‌هاي مسواك به اين حالت گفته مي‌شود كه وقتي پرز مسواك راخم كرديد، به حالت اوليه خود برگردد. اين حالت باعث مي‌شود كه پرزها مواد غذايي را به خوبي تميز كنند. اگر اين حالت نباشد، پرزهاي مسواك موقعي كه بر روي دندان مي‌كشيم به جاي اينكه مواد غذايي را تميز كنند. از روي آن سر مي‌خورند و رد مي‌شوند.
▪ انتخاب نوع مسواك
۱) مسواك بايد رشته‌هاي نايلوني داشته باشد.
۲) رشته‌هاي مسواك بايد نرم يا متوسط باشد.
۳) اندازه سر مسواك بايد متناسب با دهان فرد باشد و همچنين لازم است مسواك كودكان كوچكتر از بزرگسالان باشد.
▪ مسواك برقي
مسواك‌ها با طرح ‌هاي گوناگون در دسترس هستند. استفاده از مسواك‌هاي برقي به جاي مسواك دستي امروزه موردتوجه قرار گرفته است. طرح‌هاي جديد مسواك‌هاي برقي امكان برداشت آسان تر پلاك را داده است. اگر چه به طور كلي مسواك‌هاي برقي نسبت به مسواك‌هاي دستي برتري ندارند، ولي در برخي افراد مانند بيماران ناتوان و بيماران بستري در بيمارستان، افرادي كه از وسايل ارتودنسي ثابت استفاده مي‌نمايند و براي ترغيب كردن بچه‌ها به مسواك زدن مفيد مي‌باشند.
● نخ دندان
نخ دندان مي‌تواند موم دار يا بدون موم باشد. در حال حاضر استفاده از نخ دندان بدون موم رايج‌تر است زيرا گفته مي‌شود الياف اين نوع نخ دندان در حين كار از هم باز شده و باعث برداشت پلاك و مواد زائد بيشتري مي‌شود. بدين ترتيب فضا‌هاي بين دنداني را تميزتر مي‌نمايد.● عوامل موثر در آسيب‌پذيري دندان
الف) شكل ظاهري دندان: 
دندان‌هايي كه داراي شيار‌ها و فرو رفتگي‌هايي در سطح جونده مي‌باشد كه محل مناسبي براي جذب و نگهداري ميكروب‌ها و مواد غذايي است، حتي با مسواك زدن نيز به‌طور كامل تميز نمي‌شوند و مستعد پوسيدگي هستند.
ب) زمان آهكي شدن: 
در زمان آهكي و ساخته شدن دندان‌ها عوامل مختلفي مي‌تواند باعث ايجاد نقص ساختماني هم در مينا و هم در عاج دندان شود كه اين بافت‌ها تا حدي مقاومت كمي نسبت به عوامل پوسيدگي زا دارند.
ج) زمان رويش و نوع رويش: 
دندان‌هاي دائمي در پنج و نيم تا هفت سالگي رويش مي‌يابد و اكثر والدين آنها را شيري به حساب آورده و مراقبت كمتري از آن به عمل مي‌آورند، يك تا يك و نيم سال نيز طول مي‌كشد تا در تماس با دندان مقابل قرار گيرد. در اين مدت به علت فقدان فعاليت عمل جويدن توسط اين دندان و عدم وجود مهارت لازم در كودك براي تميز كردن آن، درشرايط مستعدكنند‌ه‌اي براي پوسيدگي ايجاد مي‌شود.
د) تكامل پس از رويش: 
از آنجايي كه در يك دوره ۱۸ تا ۲۴ ماهه اين دندان‌ها در محيط دهان به بلوغ و تكامل مي‌رسند، احتمال پوسيدگي دندان در اين مدت بسيار است.
هـ) عدم رعايت بهداشت دهان و دندان توسط والدين: 
● روش‌هاي پيشگيري از پوسيدگي دندان:
۱) كنترل پلاك با رعايت بهداشت دهان و دندان و استفاده صحيح از مسواك و نخ دندان
۲) دريافت فلورايد كافي
۳) سيلانت‌تراپي (شيار پوش)
۴) تغذيه مناسب
۵) كاهش ميزان مصرف مواد قندي
۶) كاهش تعداد دفعات مصرف مواد قندي
۷) استفاده از مواد قندي به همراه وعده ‌هاي اصلي غذا
۸) مصرف شير، لبنيات و مواد غذايي حاوي فلورايد (چاي -ماهي)
۹) استفاده از ميوه‌ها و سبزي‌هاي تازه مثل سيب، هويج و كاهو
▪ نقش فلورايد در پيشگيري از پوسيدگي:
۱) اضافه نمودن فلورايد به آب آشاميدني.
۲) زماني كه دسترسي به آب‌هاي آشاميدني حاوي فلورايد نباشد مي‌توان از قرص ‌هاي حاوي فلورايد استفاده نمود.
۳) استفاده از فلورايد به صورت موضعي.
۴) فلورايد تراپي به صورت موضعي بايد از دو و نيم تا سه سالگي با دندانهاي شيري شروع شود.
۵) دهان‌شويه‌هاي حاوي فلورايد: گزارش‌هاي فراواني در مورد تاثير دهان‌شويه‌هاي حاوي فلورايد وجود دارد؛ گزارش نموده‌اند كه بر اثر استفاده از دهان‌شويه‌هاي حاوي فلورايد ميزان ميكروب‌هاي موجود روي مينا به‌طور چشمگيري كاهش مي‌يابد.
۶) فلورايد در شير: استفاده از شير‌هاي حاوي فلورايد نيز نتايج مطلوبي در كاهش پوسيدگي به دنبال دارد.
● فيشور سيلانت ( مواد مسدود كننده شيار‌ها)
گزارش‌هايي درباره استفاده از مواد مسدودكننده شيارها منتشر شده كه موجب گرديده است، علاقه زيادي به استفاده از اين مواد به وجود آيد. بعضي شواهد نشان مي‌دهد كه اگر مواد مربوطه به طور صحيح و شيار‌ها دقيقا و بدون هيچ‌گونه نشت مسدود گردند، ميزان پوسيدگي شيار‌ها تا يكي دو سال بعد كاهش مي‌يابد.
● تروما چيست ؟
ضربه به دندان‌ها براثر افتادن بچه در موقع بازي، كتك كاري و تصادف با وسايل نقليه كه باعث آسيب به دندان‌ها مي‌شود را تروما مي‌گويند.
دندان‌هاي شيري به علت سن كم كودك آمادگي زيادي براي پذيرش ضربه دارند. مطالعات نشان مي‌دهد كه ۳۰ درصد كودكان زير هفت سال داراي سابقه ضربه به دندان‌هاي شيري مي‌باشند.
در سن ۶ تا ۲ ۱ سالگي كه دوره‌اي پرجنب و جوش براي كودك به شمار مي‌رود، ميزان صدمات افزايش مي‌يابد به طوري كه اكثر صدمات وارده به دندان‌هاي قدامي مخصوصا دندان‌هاي قدامي مياني فك بالا مي‌باشد. امروزه به علت افزايش تحرك و فعاليت ورزشي، پسران دو برابر دختران در معرض صدمات قرار دارند.
اقدامات لازم درهنگام بيرون افتادن دندان:
▪ ابتدا دندان را پيدا كنيد.
▪ براي برداشتن دندان آن را از ناحيه تاج بگيريد و به ريشه دندان دست نزنيد.
▪ با فشار ملايم آب ولرم آن را بشوييد، درموقع شستن روي ريشه نبايد دست يا پارچه كشيد زيرا الياف نگهدارنده آسيب مي‌بينند.
▪ در صورت امكان دندان را در حفره خود قرار دهيد (در صورتي كه محل دندان آسيب زيادي نديده باشد)
▪ در صورتي كه قادر به قرار دادن دندان در محل خود نمي‌باشيد، آن را در يك ليوان شير يا آب جوشيده سرد قرار دهيد. در صورت در دسترسي نبودن، از آب معمولي يا دستمال تميز مرطوب استفاده كنيد. توجه داشته باشيد هيچ وقت دندان را در محيط خشك نگهداري نكنيد.
● راه‌هاي پيشگيري از ضربه (تروما)
پيشگيري هميشه مقدم بر درمان است. روش هايي كه مي‌توانند شيوع صدمات را كاهش دهند، عبارتند از:
۱) آموزش مخصوصا آگاه نمودن معلمان، والدين و دانش آموزان نسبت به نحوه پيشگيري از صدمات تروماتيك و تعليم روش‌هايي كه عوارض ناشي از اين صدمات را كاهش مي‌دهد.
۲) مراقبت از دانش‌آموزان از جمله در برابر افتادن و مشاجره كودكانه
۳) استفاده از كمربند‌هاي محافظت كننده و تهيه صندلي‌هاي مطمئن براي اتومبيل.
۴) استفاده از محافظ‌هاي دهاني.ان افواهكم طرق القرآن فطهرو‌ها بالسواك به‌درستي كه دهان‌هاي شما راه‌هاي (تلاوت) قرآن است پس آنها را با مسواك پاكيزه نگهداريد. بتول اصلاني روزنامه سلامت 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۷:۴۲ ] [ مشاوره مديريت ]
نيازمندي‌هاي يك دهان سالممواد غذايي گوناگون به علت داشتن ريز مغذي‌هايي نظير ويتامين‌ها و مواد معدني، نقش موثري در حفظ سلامت بافت دهان، زبان و لثه‌ها دارند. كمبود هر گروه از اين ريزمغذي‌ها مي‌تواند اثرات منفي بر بافت دهان و لثه‌ها داشته باشد. 
● آهن 
آثار بالقوه كمبود آهن، عموما همانند كمبود ويتامين B، آشكار مي‌شود: سوزش دهان و زبان، عفونت‌هاي قارچي دهان، قرمزي و تورم زبان، زخم‌هاي دهاني و بافت دهان رنگ پريده.كمبود آهن مي‌تواند در اثر فقر آهن در رژيم غذايي و يا به علت نقص در جذب آهن در روده ايجاد شود. همچنين كم‌خوني‌هايي كه در اثر عادت‌هاي ماهانه طولاني در خانم‌ها و يا خونريزي‌هاي داخلي اتفاق مي‌افتد، به فقرآهن منجر مي‌شود. گوشت، سبزيجات با برگ سبز، حبوبات، ميوه‌ها و غلات سبوس‌دار منابع سرشاري از آهن هستند. در افرادي كه كمبود آهن شديد دارند، گاهي آهن به‌صورت دارو توسط پزشك تجويز مي‌شود. 
● ويتامين C 
ويتامينC يا اسيد اسكوربيك نقش مهمي در ساخت كلاژن و قسمت اصلي ساختمان بافت‌هاي بدن، بازي مي‌كند. كمبود ويتامين C باعث مي‌شود كه لثه‌ها به آساني و گاهي به‌طور خودبه‌خود خونريزي كنند. 
علاوه بر كمبود اين ويتامين، ژنژيويت كه اولين مرحله از بيماري‌هاي لثه محسوب مي‌شود نيز مي‌تواند منجر به خونريزي از لثه‌ها شود. دندان‌پزشك شما مي تواند در مورد علت خونريزي لثه‌هاي شما، به شما كمك كند. كمبود ويتامين C در بدن علاوه بر خونريزي از لثه‌، علائم ديگري نظير خستگي و ضعف عمومي را به همراه خواهد داشت. منابع غني ويتامين C عبارتند از: مركبات، سبزيجات به رنگ سبز تيره، گوجه فرنگي و توت‌فرنگي و فلفل دلمه‌اي و.... سيگار‌ي‌ها به مقدار بيشتري ويتامين C نياز دارند. 
● ويتامينA 
ويتامينA به رشد سلول‌هاي پوستي و نگهداري آنها كمك مي‌كند. اين سلو‌ل‌ها در دهان نقش مهمي دارند. كمبود ويتامين A منجر به تاخير در ترميم زخم‌هاي دهاني مي‌شود. منابع اصلي ويتامين A عبارتند از: شير غني شده، تخم‌مرغ، ميوه‌ها و سبزيجات نارنجي و زردرنگ. مراقب باشيد كه مصرف بيش از حد ويتامين A نيز ممكن است منجر به درد مفاصل، سردرد، اسهال، خستگي و استفراغ شود. 
● ويتامين D 
ويتامينD به كمك كلسيم به حفظ استحكام و قدرت استخوان‌ها كمك مي‌كند. كمبود اين ويتامين منجر به ضعف استخوان‌ها مي‌شود. در دهان، كمبود ويتامين ممكن است باعث افزايش خطر شكستگي فك و بيماري‌هاي پريودونتال لثه شود. كمبود ويتامين D در دوران نوزادي ممكن است باعث اختلال در ساختمان دندان‌ها شود.اگر بدن هفته‌اي ۲ تا ۳ بار در معرض نورخورشيد قرار بگيرد، ويتامين D مورد نياز خود را خواهد ساخت. ويتامين D همچنين در روغن ماهي، شير و فراورده‌هاي لبني و زرده‌ تخم‌مرغ به وفور يافت مي‌شود. مصرف بيش از حد ويتامين D منجر به اختلالات كليوي خواهد شد. 
● ويتامين K 
كمبود ويتامينK يكي از رايج‌ترين كمبود ويتامين‌هاست كه بافت دهان را تحت تاثير قرار مي‌دهد. ويتامين K به انعقاد خون كمك مي‌كند و كمبود آن به تاخير در ترميم زخم‌ها منجر مي‌شود. افرادي كه كمبود ويتامين K دارند، ممكن است پس از كشيدن يك دندان و يا حتي يك جرم‌گيري ساده، خونريزي بيش از حد داشته باشند. اغلب افرادي كه كمبود ويتامين K دارند، از اين عارضه بي‌خبرند.كمبود ويتامين‌ K اغلب ژنتيكي است و يا به دليل بيماري‌هاي كبدي و يا ساير بيماري‌ها اتفاق مي‌افتد. جگر، سبزيجات با برگ سبز، بروكلي، شير، تخم‌مرغ و مركبات از منابع سرشار ويتامين K محسوب مي‌شوند.‌‌ياسمن سلا‌متيان روزنامه سلامت 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۷:۴۱ ] [ مشاوره مديريت ]
وقتي حرف مي‌زنيد، دهان‌تان كف مي‌كند؟شايد شما هم ديده باشيد بعضي از سالمنداني را كه موقع حرف زدن، آب در گوشه دهانشان جمع مي‌شود و به قول معروف، دهانشان كف مي‌كند! مي‌دانيد مشكل از كجاست؟ كوتاه بودن ارتفاع دندان مصنوعي‌شان! يعني اگر دندان‌پزشك بتواند اين مشكل را در ساختار دندان مصنوعي آنها رفع كند، مشكل آنها نيز به كلي حل مي‌شود...
اگر شما هم پا به سن گذاشته‌ايد و داريد با دست دندان (دندان مصنوعي) زندگي مي‌كنيد، شايد با همين مشكل رو به رو باشيد؛ مشكلي كه دندانپزشكان آن را «انگولارچلاپتيس» مي‌خوانند و اسم ساده‌اش مي‌شود: «التهاب گوشه دهان»
● از دست دندان كوتاه تا كمبود ويتامين 
حتما براي شما هم پيش آمده است كه اگر زياد عادت داريد حين صحت كردن گوشه لب خودتان را با زبان‌تان لمس كنيد، گوشه لب‌تان زخم شود و به سوزش بيفتد. همچنين اگر دست دندان شما بيش از حد كوتاه باشد هم همين مشكل را تجربه خواهيد كرد. بعضي‌ها هم بر اثر كمبود برخي از ويتامين‌ها دچار اين مشكل مي‌شوند. معمولا كمبود ويتامين B۲ در بدن مي‌تواند چنين التهابي را در گوشه دهان به وجود آورد. پزشكان اعتقاد دارند كه كمبود آهن در رژيم غذايي در افرادي كه به كم‌خوني فقر آهن مبتلا هستند نيز چنين التهابي را به وجود مي‌آورد. كمبود روي در رژيم غذايي هم يكي ديگر از علل اصلي اين بيماري است ولي علت اصلي چنين التهابي دست دندان نامناسب است. در حقيقت اگر ارتفاع عمودي دست دندان شما كوتاه شده باشد، چنين رخدادي دور از انتظار نيست.
حال ممكن است كه دست دندان شما در مراحل ساخت به صورت صحيح اندازه‌گيري نشده باشد و اين مشكلات را به وجود آورده باشد و يا دست دندان شما بسيار قديمي باشد و دندان‌هاي آن سايش پيدا كرده و ارتفاع خود را از دست داده باشند. در هر دو صورت در اين شرايط شما بيش از اندازه دهانتان را مي‌بنديد. البته كودكان و نوجوانان هم از اين عارضه در امان نيستند، وقتي فصل زمستان از راه مي‌رسد و هوا سرد مي‌شود، كودكان در هواي سرد بيرون از منزل لب‌ها‌يشان را بيش از اندازه روي هم فشار مي‌دهند و همين موضوع باعث «التهاب گوشه لب» مي‌شود. كودكان معمولا با مكيدن گوشه لب خود اوضاع را بدتر هم مي‌كنند. فراموش نكنيد مصرف برخي از داروها مثل راكوتان كه اين روزها براي درمان آكنه استفاده مي‌شود هم مي‌تواند باعث اين دردسر شود.
● هميشه پاي يك قارچ در ميان است 
در التهاب گوشه دهان، هميشه پاي يك قارچ به نام «كانديدا» در ميان است. در واقع اين التهاب در گوشه دهان شما پديد مي‌آيد كه اين قارچ روي آن رشد مي‌كند. قارچ «كانديدا» بومي دهان هر انساني است ولي در حالت عادي تعداد آن از مقدار مشخصي بيشتر نمي‌شود ولي در اين شرايط تعداد اين قارچ‌ها در گوشه دهان شما افزايش پيدا كرده و دردسرهايي براي شما ايجاد مي‌كنند. معمولا التهاب گوشه دهان در دو طرف به صورت هم‌زمان رويت مي‌شود. در موارد ساده فقط گوشه‌هاي لب ترك برمي‌دارد ولي در موارد پيشرفته حتي ممكن است كه گوشه‌هاي دهان زخم و دچار خون‌ريزي شود. گاهي حتي اين زخم‌ها دلمه مي‌بندد و مشكلات و دردهايي را هنگام باز كردن دهان ايجاد خواهد كرد. نكته اصلي اين است كه اگر گوشه دهان شما بيش از حد فشرده شود، اين محل به دليل رطوبت و تاريكي به محل مناسبي براي رشد قارچ تبديل خواهد شد. 
● چه بايد كرد؟ 
خيلي‌ها وقتي با اين مشكل در گوشه‌دهانشان رو به رو مي‌شوند، فورا سراغ وازلين و يا رژلب مي‌روند و گوشه لب‌هايشان را به آن آغشته مي‌كنند ولي اين اصلا درمان صحيحي نيست چون باعث مي‌شود ميكرو‌ب‌ها از محل عفونت‌ به نواحي اطراف كه پوست و مخاط سالم دارند، پخش شوند. اما اگر اين عارضه در شما به دليل ابتلا به بيماري خاصي ايجاد شده است، مي‌توانيد به مدت ۱ تا ۲ هفته پارافين بهداشتي را در گوشه لب‌هايتان بماليد. روش بهتر براي درمان اين عارضه اين است كه همواره به جاي خيس كردن آن با زبانتان، محل عارضه را خشك نگه داريد. شما مي‌توانيد در ابتدا آن را با يك صابون غيرسمي بشوييد و سپس روي آن آب ولرم بريزيد و سپس رويش يك دستمال كاغذي تميز بگذاريد تا رطوبت اضافي گرفته شود. بايد تلاش كنيد اين محل را ۱۰ تا ۲۰ دقيقه خشك نگه داريد. مي‌توانيد محل را با پماد بپوشانيد. علت اصلي خشك نگه داشتن محيط اين است كه قارچ‌ها در محيط خشك نمي‌توانند چندان رشد كنند. مي‌توانيد قبل از رفتن به رختخواب يك بانداژ مناسب روي گوشه دهانتان بگذاريد. معمولا با اين مراقبت‌ها اين عارضه طي سه روز بهبود مي‌يابد. اگر با اين مراقبت‌ها، زخم گوشه دهان شما در طي سه روز بهبود پيدا نكرد، بايد به فكر اين باشيد كه شايد پاي قارچ در ميان نيست و ممكن است لازم باشد در روش تغذيه خودتان، تغيري ايجاد كنيد و آهن و ويتامين B۲ و روي را به آن اضافه كنيد.
● دست دندان‌تان را اصلاح كنيد 
اگر شما دست دندان داريد و دچار اين عارضه هستيد، به احتمال خيلي زياد دست دندان شما عامل چنين عارضه‌اي است. بايد نزد دندان‌پزشكتان برويد و از اوبخواهيد ارتفاع عمودي دست دندان‌تان را اصلاح كند و اين كار گاهي با يك ريلاين و يا «ريبيس» (عوض كردن بيس پروتز) شما امكان‌پذير است ولي اگر دندان‌هاي دست دندان شما بيش از اندازه سايش پيدا كرده باشند، بايد حتما دست دندان‌تان را عوض كنيد.دست دنداني كه ارتفاع عمودي مناسبي داشته باشد، از فشرده شدن بيش از حد گوشه لب‌هاي شما به هم جلوگيري كرده و مانع ايجاد اين عارضه مي‌شود.دكتر گلرخ ثريا روزنامه سلامت 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۷:۴۰ ] [ مشاوره مديريت ]
نوبت سخنراني شماستچه در حضور يك نفر و چه در حضور يك جمعيت پنجاه نفره، مي توان بر ترس و خجالت ناشي از سخنراني غلبه كرد. سخنراني مهارتي است كه همه مي توانند با تمرين، آن را بياموزند. يك ارتباط چشمي خوب كمك مي كند تا مخاطب احساس آرامش بيشتري نمايد و در توانايي هايي كلامي شما نيز اعتماد به وجود مي آواست مي تواند افرادي آزاد، آگاه و آشنا به حدود و وظايف و مسووليت بپروراند. 
خانه مي تواند آموزشگاهي باشد كه در آن افراد درس مهر و آشتي، بردباري، ايمان، اخلا ق و تعادل آموزش داده مي شود يا به عكس مكاني باشد كه در آن درس كينه و انتقام، ترش رويي، نابكاري، خيانت و دورويي آموخته مي شود. با همه تاثيرهايي كه انسان در طول مدت حيات از جامعه و مدرسه و همبازي مي پذيرد، باز نفوذ خانواده در او بيشتر است. به همين سبب نقش خانواده نقشي فوق العاده و موثرتر از عوامل ديگر است. 
▪ اصولا افراد داراي سه تيپ هستند:
۱) تيپ بسيار شرمگين: اين ها افرادي هستندكه در زندگي بسيار تنبيه شده اند. لذا كم كم از اجتماع مي گريزند و گوشه گيري را اختيار مي كنند. 
۲) تيپ بي حيا: جزو بزهكاران جامعه هستند. آنان هر كار ناشايستي را انجام مي دهند و خجالت نمي كشند.
۳) تيپ متعادل: اين ها داراي خانواده هايي نرمال هستند و شخصيت آنان نشان دهنده شخصيت خانواده آن هاست. 
خجالت باعث مي شود اعتماد به نفس كاهش يابد. براي همين است كه تئوري تنبيه مطرح مي شود. كودكان كتك خورده چون اعتماد به نفس پايين دارند بيشتر خجالت مي كشند يا اصلا شرم و حيا را از دست مي دهند و به فرموده پيامبر اسلا م (ص): وقتي شرم و حيا از بين رود، گناه و قانون شكني پديد مي آيد. لذا در خانواده بايد ترتيبي داده شود كه كودكان بي حيا بار نيايند. 
● هيجان و ترس 
انواع ترس و هيجانات و اضطراب هاي فرزندان ناشي از:
۱) ترس از مدرسه: مانند ترس از امتحانات، قصور در انجام تكاليف، ترس از مسخره و استهزاي همكلا سان يا احتمال طرد شدن از مدرسه. 
۲) ترس هاي بهداشتي: مانند ترس از حوادث، مصيبت ها، آفات و بيماري و مرگ. 
۳) ترس هاي خانوادگي: كه اكثرا به سبب بروز نزاع و درگيري يا جدايي در ميان والدين ناشي مي شود. 
۴) ترس هاي اخلا قي: كه بيشتر به سبب انحراف اخلا قي ظاهر مي شود. 
۵) ترس هاي اقتصادي و مالي: به سبب پايين آمدن سطح اقتصادي خانواده و فقر به وجود مي آيد.
● خيال پردازي
شروع خيال پردازي در فرزندان از ۱/۵ سالگي شروع مي شود و تا پايان عمر ادامه مي يابد. آنان در دنياي خيالي شان كاملا آزاد هستند. آنان مي توانند بيافرينند يا ويران بسازند و كساني آنان را امر و نهي نمي كند و همه چيز مطابق ميل آنها است. 
در بسياري از موارد آنان ساكت مي شوند و به جايي نگاه مي كنند سپس با خودشان حرف مي زنند. به عنوان مثال، پسرها اتومبيلراني و دخترها عروسك بازي مي كنند و اين لحظات براي آنها بسيار حساس، شيرين و رضايت بخش است.
بزرگترها نبايد آنان را مورد بازخواست قرار دهند و خيال پردازي آنان را مورد سوال يا تمسخر قرار دهند. فايده مهم دنياي خيال پردازي اين است كه فرزندان را به طرف تفكر و تامل مي برد. همه كودكاني كه خيال پردازي آنان قوي باشد، تفكرشان بيشتر رشد مي كند. دنياي خيالي فرزندان باعث آرامش آنان مي شود و والدين بايد با رفتار خوب و منطقي خود اين دنياي زيبا را براي آنان حفظ كنند. 
● تغذيه
والدين بايد شرايطي مناسب با فرزندان خود ايجاد كنند تا به رشد بدني و فكري آنان كمك كند:
مصرف خوراك سالم، تازه و كافي مشتمل بر انواع مواد غذايي. 
صرف غذا در محيطي دور از هرگونه دغدغه خاطر و نگراني.
آشنايي با آداب درست غذا خوردن و صرف غذا با بزرگسالا ن و همسالا ن. 
● چند توصيه ديگر 
- بيشتر كودكان از اين كه آنان را بچه بنامند ناراحت مي شوند. آنان مايلند در فعاليت هاي بزرگسالا ن شركت كنند و اين نشانه آن است كه مي خواهند هرچه زودتر دوره كودكي را پشت سر بگذارند و به دوره كمال برسند. 
- براي فرزندانتان برنامه متعادل و مناسبي تنظيم كنيد. از قبيل تعيين برنامه مشخص براي خواب و استراحت، ترتيب بازي آرام و نشاط انگيز در محيطي سالم و سرشار از مهر و محبت و تفاهم قبل از خوابيدن. پرهيز از برنامه هاي نامناسب و بدآموز در تلويزيون و غيره به ويژه آنهايي كه موجب ترس و ناراحتي، بلوغ زودرس و هيجان هاي اضطراب انگيز در فرزندان شود و رشد طبيعي آنان را به خطر مي اندازد. 
- تشكيل پرونده پزشكي و مراجعه منظم به پزشك و دندانپزشك براي كنترل آنان. 
- بايد رفتار درست را به فرزندانمان بياموزيم و آنان را راهنمايي كنيم تا احساسات خود را از طريق راه هاي درست ابراز كنند. 
- اجازه ندهيد فرزندانتان با استفاده از احساسات شما به خواسته هاي نادرست خود دست پيدا كنند. گاهي آنها براي دست يافتن به خواسته هايشان نقش بازي مي كنند و به احساسات پدر و مادر متوسل مي شوند. گاهي با گريه كردن، والدين را خام مي كنند و زماني با بوسيدن به آنان بياموزند كه چگونه بسياري از خواسته هايشان را كنترل كنند. 
- خواست خود را با جمله هاي مثبت و منفي به آنان بگوييد. مثلا بگوييد: كتابهايت را در قفسه بگذار. سپس علت مثبت آن را بيان كنيد يا سعي كنيد آن را از او جويا شويد. مثلا بپرسيد: اگر كتاب هايت را در قفسه نگذاري چه اتفاقي ممكن است برايش بيفتد؟ 
- سعي كنيد هميشه با صدايي ملا يم و آرام با آنان صحبت كنيد تا بتوانيد اعتمادشان را به خود جلب كنيد. 
- به آنان اجازه دهيد تا رفتارهاي اشتباه خود را از رفتارهاي درست خويش بازشناسند. 
- و بالا خره بايد خودتان در كارها نظم داشته باشيد تا الگوي خوبي براي آنان باشيد. 
- والدين، فرزندان را زياد به خودشان وابسته و متكي نكنند تا زمينه استقلا ل تدريجي از خانواده به سهولت و آرامي انجام پذيرد. معمولا والدين در برخورد با تك فرزيت ]
نكاتي براي افزايش اعتماد به نفساعتماد به نفس يك كليد حياتي براي موفقيت در هر قدمي از زندگي است. افراد داراي اعتماد به نفس بالا بيشتر مورد توجه قرار مي گيرند. آنها راحتتر از ديگران به اهداف خود دست پيدا مي كنند. در مقابل افراد با اعتماد به نفس پايين اغلب در پايان كار بازنده هستند. شما هم اگر مي خوهيد زندگي موفقي داشته باشيد بايد اعتماد به نفس خود را بالا ببريد. در اين مقاله نكاتي براي افزايش اعتماد به نفس ارائه مي شود.
▪ اعتماد به نفس در افرادي يافت مي شود كه عزت نفس واقعي داشته باشند. آنها ارزش وجودي خود را مي دانند و براساس آن عمل مي كنند. يك راه خوب براي شناخت بهتر ارزش وجودي خود اين است كه هر روز ليستي از توانايي ها و هنرهاي خود تهيه كنيد. آنوقت خود شگفت زده خواهيد شد وقتي مي بينيد چقدر كارهاي مثبت در زندگي وجود دارد كه شما هر روز انجام داده ايد، اما تا به حال به آنها توجهي نداشتيد. هر بار كه به اين ليست نگاه مي كنيد اعتماد به نفس تمام وجودتان را مي لرزاند و نيرويي در شما ايجاد مي كند كه مي خواهد شما را به جلو براند.
▪ اهداف خود را شفاف سازيد. اگر لازم است آنها را به اهداف كوچكتر تقسيم كنيد. آنقدر اهداف خود را به اهداف كوچكتر تقسيم كنيد تا بتوانيد آنها را اداره كنيد. هر بار كه به يك هدف كوچك دست مي يابيد خود را تشويق كنيد. اين عمل اعتماد به نفس شما را بالا مي برد و به شما كمك مي كند به اهداف بزرگتر برسيد.
▪ يك مرشد شايسته كه بتواند به شما در رسيدن اهدافتان كمك كند بيابيد. بيشتر افراد موفق در زندگي خود مرشد دارند كه قبلاً راهي را كه آنها اكنون طي مي كنند او قبلاً طي كرده است. مرتباً مرشد خود را ببينيد و از او مشورت و پشتيباني بخواهيد. آنوقت خواهيد ديد كه هر روز چيزهاي باارزشي مي آموزيد.
▪ با افرادي كه داراي شخصيت مثبت و پشتيبان هستند ارتباط داشته باشيد. به آنها به همان ميزان كه به شما احترام مي كنند شما هم با آنها همچنان رفتار كنيد. از معاشرت با افرادي كه داراي شخصيت منفي هستند و سبب بروز بحران در شما مي شوند پرهيز كنيد. اين افراد سبب فرسايش اعتماد به نفس ارزشمند شما مي شوند. آنها شما را وادار مي كنند قسمت منفي شخصيت خود نگاه كنيد و نه قسمت مثبت آن. بعد از مدتي شما در دنياي منفي و بدگمان آنها احاطه مي شويد. هيچ چيز نمي تواند مخرب تر از اين باشد. از چنين دوستاني در سريعترين زمان ممكن دوري كنيد.
▪ به اينكه چگونه به نظر مي رسيد توجه كنيد. از خوب لباس پوشيدن و مرتب بودن لذت ببريد. اين باعث مي شود احساس خوبي داشته باشيد. و ديگران به شما با ديد متفاوتي بنگرند. به خاطر داشته باشيد كه وجود هر انساني خواهان رفاقت و همراهي با افراد باهوش موفق و خوش ظاهر است. شما خيلي زود مي توانيد يك منبع جاذبه باشيد اگر ظاهر مثبت و برازنده اي داشته باشيد.
▪ از عدم موفقيت نترسيد. آنها را انگيزه اي براي برداشتن گامهاي بلندتر قرار دهيد و به حركت خود ادامه دهيد. به خود بگوييد كه دفعه بعد موفق خوهيد شد. هيچگاه اجازه ندهيد كه خطاهاي شما باعث درهم شكستن شما شوند. آنها شما را درون پوسته اي نگه مي دارند و اعتماد به نفس شما را ويران مي كند. بهترين كار اين است كه خطاهاي خود را به عنوان يك چيز بي اهميت كوچك شماريد و به يك مبارزه تازه فكر كنيد. البته شما از اشتباهات خود چيز هاي تازه ياد مي گيريد، و در مورد توانايي هاي خود واقع بين باشيد. افرادي كه سعي مي كنند به چيزي بيش از توان خود دست يابند اغلب سقوط مي كنند. شما نبايد اسم اين را اعتماد به نفس بناميد.
▪ با ورزش و رژيم خود را سرحال و بدنتان را متناسب نگه داريد. يك فرد سالم و تندرست و قوي فعالتر است و در حرفه خود چيزهاي بيشتري بدست مي آورد. سلامتي بدني همانند اعتماد به نفس سبب درخشش چهره شما مي شود.
▪ محدوده وسيعي از علاقه منديها داشته باشيد و علاقه خود را با پيگيري زمينه مورد توجه كه در دنيا چه مي گذرد فعال نگه داريد. افراد زيادي را ملاقات كنيد و با آنها صحبت كنيد. تمام توجه خود را روي كار و مشكلاتتان متمركز نكنيد. توجه خود را به كارها و دلبستگي هاي جديد معطوف كنيد. اين عمل ذهن شما را به خوشي مشغول مي كند و اعتماد به نفس شما را بالا مي برد.
▪ بر روي كارهايي كه به خوبي از عهده آن برآييد وقت بگذاريد. احتمالاً شما در گذشته در زمينه هايي تبحر داشته ايد ولي به علت كمبود وقت از آنها غافل شده ايد. دوباره به آن فعاليتها باز گرديد و خواهيد ديد كه اعتماد به نفس شما افزايش مي يابد. 
اين نكات را در زندگي خود صادقانه بكار ببريد و تفاوت آن را در زندگي بيابيد.ياد بگير دات كام 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۷:۳۷ ] [ مشاوره مديريت ]
نقش عملكرد تحصيلي در اعتماد به نفسموفقيت يا شكست تحصيلي همانطور كه از عوامل مختلفي چون نظام آموزشي، سازمان مدرسه و عوامل آن چون كتاب، معلم، مدير و نيز خانواده و ويژگيهاي شخصي و فردي دانش آموزان ريشه مي گيرد آثار و پيامدهاي مختلفي را نيز در ابعاد اجتماعي و فردي بر جاي مي گذارد. موضوع اين مقاله بررسي پيامدهاي فردي و روانشناختي موفقيت يا شكست تحصيلي در روحيه و عزت نفس دانش آموزان است. باهم مي خوانيمعزت نفس كودك قبل از هر چيز ابتدا در محيط زندگي اش پي ريزي مي شود اما در مدرسه و كلاس درس است كه نسبت به توانايي هاي خود و اينكه چگونه پيشرفت كند آگاهي مي يابد. به طور معمول يك كودك تا سن ۱۸ سالگي حدود ۵ هزار ساعت از وقت خود را در مدرسه مي گذراند و طي اين مدت عقايد يا عادات خاصي كسب مي كند.نحوه آموزش كودكان بسيار مهم تر از چيزي است كه بايد بياموزند. نگرش كودك نسبت به يادگيري و مخصوصاً توانايي هايش اثر بسيار مهمي روي اعتماد به نفس و در نتيجه آينده اش دارد بنابراين توجه و نوع رفتار والدين و معلم هاي مدرسه در اين زمينه از اهميت خاصي برخوردار است.
هدف از يادگيري 
داشتن تصور خوب از خود نياز طبيعي هر كودك است و براي برآورده شدن اين نياز، كودك بايد به اين باور برسد كه مي تواند كارها را به خوبي و با موفقيت انجام دهد. اما مفهوم موفقيت و شكست پيچيده است و با نگرش هاي متفاوتي بررسي مي شوند. در يك كلاس درس خوب والدين بايد انتظار داشته باشند كه كودك شان پنج چيز اساسي زير را بياموزد:
۱ _ به دقت انجام دادن كارها و يادگيري مهم است.
۲ _ براي موفق شدن معيارهايي در نظر بگيرد بدين معنا كه مفهوم درست انجام دادن كارها را درك كند و بتواند قضاوت كند كه تا چه اندازه كارهايش را به خوبي انجام مي دهد.
۳ _ بايد چه انتظاري از خود داشته باشد و نسبت به توانايي هايش مثبت فكر كند.
۴ _ موفقيت و پيشرفت را نتيجه مستقيم تلاش و پشتكار خود بداند.
۵ _ و اينكه موفقيت هاي فردي اش ارزش اجتماعي دارند.
در مدرسه وجود تكاليف و برنامه هاي متفاوت و رقابت بين كودكان و ارزيابي مداوم آنها آگاهي كودك را نسبت به توانايي هايش افزايش مي دهد و او را نسبت به قضاوت هاي ديگران نگران مي كند. با روش هاي زير مي توانيم او را حمايت كنيم و اجازه ندهيم اين ويژگي هاي مدرسه روحيه او را تضعيف كند:
۱ _ به او بقبولانيم كه موفق شدن در مدرسه تلاشي جالب و هيجان انگيز است نه صرفاً محك زدن تواناهايي او.
بيشتر كودكان وقتي تصور مي كنند مجبورند توانايي هاي خود را ثابت كنند نگران مي شوند و ما نبايد آنها را در اينگونه موقعيت ها قرار دهيم. مثلا، به جاي اينكه به او بگوييد: «ببينم در رياضي چقدر مهارت داري» (كه در اين حالت كودك احساس مي كند تحت بررسي موشكافانه اي قرار گرفته است) بگوييد: «چرا اين مسائل رياضي را امتحان نمي كني؟» (بدين وسيله اين پيام را به كودك مي رسانيد كه فعاليت هاي متفاوت، توانايي هاي ذاتي نيستند بلكه آنها را بايد آزمود.)
۲ _ هرگز استعداد يا توانايي كودك را به طور كلي مورد قضاوت قرار ندهيد.
بايد از برچسب زدن روي توانايي هاي كودك مان بپرهيزيم (مثلا، «در خواندن ضعيف است.» يا «در فهم رياضي كند است» يا «در ورزش دست و پا چلفتي» است.)
و براي اينكه تمايل به يادگيري در كودك را زنده نگهداريم بايد به او بياموزيم چگونه توانايي هاي خود را مهار كند و درك كند با كمك تلاش و كوشش مي تواند توانايي ها و استعدادهايش را توسعه بخشد. مثلا به جاي اينكه بگوييد: «فكر مي كنم رياضي كار تو نباشد.» يا «در خواندن استعداد ذاتي نداري.» (كه بدين ترتيب فكر مي كند در اين موارد توانايي ندارد) بگوييد: «به نظر مي رسد اين مسائل رياضي برايت دردسرساز هستند.» يا «خواندن اين متن مشكل است، مگر نه؟» (در اين صورت كودك اين پيام مشخص و ساده را دريافت مي كند كه صرفاً آن وظيفه يا كار خاص مشكل است.) پيام ديگري كه دريافت مي كند اين است: «محدوديت هاي او دائمي نيستند و اگر چه همه توانايي هايش به بهره برداري نمي رسند اما با تلاش مي تواند آنها را توسعه دهد.» وقتي كودكان استعداد را مهار شدني بدانند در كسب اهداف شان موفق مي شوند.
تشويق كودك به برگزيدن معيارهايي براي عملكردهايش
اغلب والدين تمايل دارند كودك شان را از هر نوع انتقادي حمايت كنند و يا تصور مي كنند هر كاري كه او انجام مي دهد «محشر» است. اين گونه تفكر نسبت به كودك او را عملا دلسرد كرده و از توانايي هايش در انتخاب معيارهاي عملكرد درست مي كاهد و به تدريج درخصوص مفهوم «خوب انجام دادن كارها» گيج مي شود.كودكان اغلب تلاش مي كنند به بزرگسالان بفهمانند كه دوست دارند ارزيابي صحيحي از كارشان بشود. آنها تا سن ۶ سالگي نسبت به تعاريف ديگران مخصوصاً اگر با احساس خودشان نسبت به واقعيت سازگار نباشد حساس هستند. ستايش هاي افراطي غالباً كودك را ناراحت مي كند. مثلا وقتي پدر مايكل «هشت ساله» به او گفت: «تو نابغه هستي!» مايكل بسيار عصباني شد _ كودك در اين لحظه نگران مي شود براي جلب توجه پدرش بايد چه كارهاي ديگري انجام دهد و اين ستايش نامطمئن او را مضطرب مي سازد. يا نوجواني نه ساله، براي اينكه موافق ستايش والدينش از نحوه اسكي بازي اش نبود به جاي اينكه با اسكي از كوه پايين بيايد غلت خورد. كودكي كه ستايش هاي غيرواقعي از كارش مي شود ديگر انگيزه اين است تصور كند ديگر ضرورتي ندارد تلاش كند. تصور اين كه توانايي هاي طبيعي به كمك فرد مي آيند تصوري زيانبخش است. مطمئن شويد كودكتان مي فهمد تلاش او چه قدر در موفقيتش نقش دارد. مثلاً به او بگوئيد: «از اين كه مي تواني موقع امتحان حواس خود را كاملاً جمع كني خوشحال هستم.»
۲- با كودك خود در مورد علت شكست در كاري صحبت كنيد و به صحبت هاي او گوش دهيد و از نظر عاطفي او را حمايت نماييد.
به او كمك كنيد درك كند كه مي تواند اوضاع را بهبود بخشيده و اصلاح كند.
نحوه برخورد كودك با موفقيت و شكست در شكل گيري عزت نفس او بي اندازه مهم است. تنها موفق شدن نمي تواند در كودك اعتماد به نفس ايجاد كند. نگرش كودك نسبت به موفقيت ها و شكست هايش اعتماد به نفس او را ساخته و يا از بين مي برد
گاهي اوقات ممكن است كودكان در مدرسه نسبت به خود احساس «بد» يا «ناشايستي» داشته باشند يا حتي خود را احمق فرض كنند. كودكان زماني كه در كلاس درس سرزنش مي شوند بسيار خجالت كشيده و شرمنده مي شوند و از جمع فاصله مي گيرند.
ارزش اجتماعي موفقيت
همان قدر كه تشويق كردن كودك در جهت انتخاب معيارهايي براي خود معلم است به همان اندازه هم اهميت دارد بداند كه مردم براي تلاش و موفقيت هاي او ارزش قائل هستند. 
در اين خصوص مي توانيد پيشنهادهاي زير را امتحان كنيد:
۱- نسبت به تلاش و موفقيت وي علاقه نشان دهيد و او را بستاييد. مثلاً خواندن انشاء و به آن توجه نشان دادن كودك را بسيار راضي و خوشحال مي سازد.
۲- نشان دهيد كه كار خوب او تأثير مثبتي دارد. مثلاً بگوئيد: گزارش تو از اين كتاب مرا وادار مي كند آن را بخوانم. بدين ترتيب كودك مي فهمد قدرت اين را دارد روي نگرش ديگران تأثير بگذارد.
۳- او را تشويق كنيد مهارت هاي به دست آورده اش را به ديگران منتقل كند. مثلاً: «برادرت در حل مسائل رياضي كه سال گذشته ياد گرفتي به كمك تو احتياج دارد.»
۴- كودك را تشويق كنيد حداقل برخي از كارهاي مدرسه اش را به طور گروهي انجام دهد. وقتي كودكان روي تحقيقي با يكديگر كار مي كنند، هريك از اعضاي گروه پيشنهاداتي مي دهد و هر وقت آن پيشنهاد مورد استفاده قرار گيرد اعتماد به نفس شان بالا مي رود. كودكي كه در كارهاي گروهي سهيم مي شود، ارزش اجتماعي تلاش، ابتكار و توانايي هايش را به بوته آزمايش مي گذارد. 
حفظ اعتماد به نفس در كلاس درس 
گاهي اوقات ممكن است كودكان در مدرسه نسبت به خود احساس «بد» يا «ناشايستي» داشته باشند يا حتي خود را احمق فرض كنند.
كودكان زماني كه در كلاس درس سرزنش مي شوند بسيار خجالت كشيده و شرمنده مي شوند و از جمع فاصله مي گيرند. آنها هر روز به بي كفايتي تهديد مي شوند. 
كودكي كه در كارش شكست مي خورد شرمنده مي شود و اين باور در او شكل مي گيرد كه اين گونه اتفاق ها هميشه برايش پيش خواهد آمد و در زندگي شانسي نخواهد داشت. چنين تفكري ممكن است آينده كودك را به خطر اندازد. نااميدي و سرخوردگي هاي گذشته مجدداً وجود كودك را فرامي گيرد و او به انتظار شكست هاي آينده مي نشيند. متأسفانه در اين لحظات كودك هر نوع تحقيري را «به حق» يا «مناسب» مي داند. 
ما والدين با روش هاي زير مي توانيم به كودك كمك كنيم تا بر اين احساسات بسيار معمول غلبه كند.
۱- مشكلي كه ممكن است موجب تحقير كودك شود را تشخيص دهيد. ببينيد چه «نقصي» در كودك مورد هدف قرار گرفته است پس تا حد لازم در مورد آن با وي صحبت كنيد. مثل اين مورد: «به نظر مي رسد وقتي هنگام روخواني در كلاس اشتباه مي كني مضطرب مي شوي.»
وقتي با كودك اين گونه صحبت شود به اين فكر مي افتد كه: «خوب روي هم رفته اين وضع خيلي هم بد نيست.» زيرا مي فهمد فقط بلند خواندن وي در كلاس خوب نيست و به طور كلي استعداد و توانايي اش در روخواني مورد ترديد قرار نگرفته است. 
۲- تفاوت بين اشتباه و شكست را به كودك آموزش دهيد و در عين حال به او كمك كنيد تا موضوعي كه باعث تحقير وي مي شود را به سرعت اصلاح كند. در ضمن به او متذكر شويد اشتباه كردن خجالت آور نيست بلكه بايد با اصلاح خطاها به رشد و بالندگي دست يافت. به كودكتان بگوئيد: «اشتباه كردن قسمتي از يادگيري است و هر كس در زندگي اشتباه مي كند.» آنگاه كودك اين پيام را دريافت مي كند كه دليلي ندارد هميشه از اشتباهاتش شرمنده شود و خجالت بكشد و اعتماد به نفسش تقويت مي شود. بنابراين اگر مي خواهيم كودكانمان موفق شوند بايد به آنها بياموزيم كه چگونه بر شكست شان غلبه كنند. 
۳- به او بياموزيد در برابر تحقير شدن مقاومت كند. كودكي كه نقاط قوت و ضعف خود را بشناسد آمادگي مقاومت در برابر هر نوع تحقيري را دارد و اگر آن قدر اعتماد به نفس داشته باشد كه در كلاس درس بگويد: «اين مبحث درسي هنوز برايم سخت است اما سعي مي كنم آن را ياد بگيرم.» پس مي تواند به سرعت احساس اضطراب را از خود دور كند و شرمنده نشود.
۴- با معلم كودكتان صحبت كنيد و از او كمك بخواهيد. يادگيري و تحقير نمي توانند در كنار يكديگر باشند و اگر معلمي كودكي را تحقير كند قدرت يادگيري را از او مي گيرد. براي اين كه كودكتان در كلاس درس مضطرب نشود از معلم وي بخواهيد روشي به كار گيرد تا او را بيش از پيش مضطرب و نگران نسازد.
با تدابير فوق مي توانيم به كودك كمك كنيم تا نگران كارهاي مدرسه نباشد و براي او مهارت هايي فراهم نمائيم تا در قبال حقارت ايستادگي كند و در ضمن به او بياموزيم از چيزي نترسد و همچنان به تلاش خود ادامه دهد. او بايد بداند اگر بعضي مواقع هم شكست بخورد ايرادي ندارد زيرا شكست قسمتي از يادگيري است.
كنار آمدن با عدم پذيرش
درخواست نامه ها و مصاحبات ورودي معمولاً به سال هاي آخر دوران نوجواني- هنگام ورود به دانشكده و مدارس عالي تخصصي براي ادامه تحصيل- مربوط مي شود، اما در حقيقت بسياري از كودكان اين مراحل را از سنين كم آغاز مي كنند. مثلاً ممكن است والدين از اينكه كودك شان به مدرسه اي كه معتقدند خوب است راه نيابد بسيار ناراحت شوند اما بايد درخصوص اثري كه اين مسأله روي كودك دارد حساس باشند.
عزت نفس رابطه تنگاتنگي با احساس موفقيت و مقبول بودن دارد. بنابراين تحمل كردن اين نوع عدم پذيرش ممكن است مشكل باشد. بعضي از كودكان و والدين پذيرفته نشدن در مدرسه اي را به راحتي تحمل مي كنند اما ديگران چنين نيستند. 
در زير علائم و نشانه هاي واكنش منفي كودكان نسبت به عدم پذيرش را ذكر كرده ام: ۱- نسبت به ادامه هر نوع فعاليت حتي از آنهايي كه زماني لذت مي برد بي ميل مي شود.
۲- از بدشانسي هاي جزئي و كوچك- مثل گم كردن وسايل، ريختن چيزي يا از دست دادن مكالمه تلفني- نگران مي شود.
۳- رفتار پسرفتي از خود بروز مي دهد كه بيش از يك هفته طول مي كشد مثلاً- مشتاقانه با عروسك ها يا اسباب بازي هاي نرم يا ساختمان سازي كه مخصوص كودكان كوچكتر از خود است به بازي مي پردازد.
۴- دوست دارد زمان بسيار زيادي را تنها باشد.روش تقويت اعتماد به نفس
اعتماد به نفس چنين كودكي را مي توانيد بدين ترتيب اصلاح كنيد.
۱- به او يادآور شويد كه نااميدي بخش چاره ناپذير زندگي است.
۲- به او تذكر دهيد كه هر موقعيتي مشكلاتي با خود به همراه دارد.
۳- از شكست ها و نااميدي هاي گذشته خودتان و اينكه چگونه بر آنها غلبه كرديد صحبت كنيد. (اغلب والدين براي اينكه كودك به قدرت والدين مطمئن شود شكست هاي خودشان را از آنها مخفي مي كنند.)
۴- به موارد خوب وضعيت موجود اشاره كنيد.
۵- به او كمك كنيد تا به اطرافيان خود- مثل دوستان، فعاليت هاي بعد از مدرسه و تكاليف خانه اش- توجه كند.
۶- با كودك از گذشته اش صحبت كنيد. اين كار به او كمك مي كند تا تاريخچه پستي و بلنديهاي زندگي اش را به ياد آورد.
۷- هر علامتي در كودك كه نشان دهنده نااميدي است را فراموش نكنيد، زيرا هر علامت نااميدي در زندگي كودك ممكن است حادثه اي مهم باشد و بايد تأييد شود.
۸- به كودك اجازه ندهيد از توقعات به حق خود دست بكشد.
كودكان استثنايي
قدرت تلاش كردن يكي از اصلي ترين جنبه هاي موفقيت و مهم ترين عنصر عزت نفس است. وقتي كودك مي آموزد با تلاش مي تواند به موفقيت دست يابد از انگيزه و اعتماد به نفس بالايي برخوردار مي شود. اما بعضي از كودكان هرچه تلاش مي كنند كمتر به نتيجه دلخواه دست مي يابند. طي تحقيقاتي كه در چند سال گذشته به عمل آمده معلوم شده است تقريباً ۲۶ درصد از كودكان مدرسه در يادگيري ناتوان هستند و اين بدين معناست كه بيشتر روش هاي رايج آموزشي براي آنها مناسب نيست و بايد به سراغ روش هاي ديگر رفت. در مغز برخي از كودكان اختلالاتي جزئي وجود دارد كه براي يادگيري سدي محسوب مي شوند اما پشت آن سد گنجينه اي از توانايي خوابيده است. بسياري از كودكان كه در يادگيري ناتوان هستند «نقطه هاي كور» مخصوصي دارند كه از استعدادهاي كلي آنها نمي كاهد. مثلاً بعضي از كودكان كلماتي كه صداهاي مشابه دارند را با هم اشتباه مي كنند. بعضي ها مطلبي را به سلامت و رواني مي خوانند اما از نوشتن عاجزند كه عمدتاً به دلايل زير است: يا نمي توانند كلمات را هجي كنند و يا حركات نوشتاري شان نامنظم است و يا هنگام منتقل كردن كلمات به روي كاغذ معني آنها را نمي توانند در ذهن خود نگه دارند. برخي از كودكان مطالب شفاهي را مي آموزند در حالي كه برخي به طور عملي يا تجسم كردن، آن مطالب را مي فهمند. بعضي از كودكان مي توانند داستاني را بخوانند و درك كنند اما به هيچ طريقي نمي توانند آنچه را فهميده اند در حافظه نگهداشته و از داستان يادداشت بردارند و در مورد آن بحث و گفت وگو كنند. يا برخي از كودكان از علائم رياضي سردرنمي آورند آنها ممكن است عدد ۳ را با عددي ديگر اشتباه بگيرند يا نتوانند علامتي را در ذهن خود مجسم كنند و در نتيجه نتوانند مفهوم سؤال رياضي را درك نمايند.
مشكلات خاص فوق چنان روي روحيه و عواطف كودك اثر منفي مي گذارد كه احتمال دارد عزت نفس وي به شدت آسيب ببيند. اين كودكان خيلي زود خود را «احمق» يا «متفاوت از ديگران» فرض مي كنند. اگر واكنش هاي زيانبخش كودك را در مورد مشكلات يادگيري اصلاح نكنيم او به اين باور مي رسد كه شكست چاره ناپذير بوده و اين ناتواني هميشه با او همراه خواهد بود و تلاش برايش بي معني مي شود.
كمك والدين به كودكان استثنايي
هر كودك با هر نوع توانايي حق تحصيلي مناسب دارد. بايد ناتواني خاص آنها را شناخت و برنامه اي آموزشي مناسبي با نيازهاي فردي شان تنظيم كرد. زماني كه ناتواني كودك در يادگيري كاملاً مشخص شد و به نوعي حاد بود اساس مفهوم موفقيت در چنين كودكي تغيير مي كند اما نياز وي به عزت نفس و شيوه هاي دستيابي به آن همان است كه ذكر شد.
مشكل ترين تصميم براي بعضي از والدين اين است كه كودك استثنايي شان را در كلاس يا مدرسه اي خاص ثبت نام كنند و مي خواهند بدانند اين كار واقعاً ضروري است؟ آنها بايد به ياد داشته باشند به عزت نفس كودكاني كه از روند كلي مدرسه عقب مي مانند ضربه اي جبران ناپذير وارد مي شود. اگر كودكي از عهده روند كلي كلاس هاي درسي برنيايد بايد تحت برنامه اي خاص قرار گيرد يا در مدرسه اي ويژه ثبت نام شود و منطق چنين حكم مي كند كه آموزش مورد نظر هم سطح او باشد.
مزيت كلاس يا مدرسه استثنايي اين است كه مشكلات كودك در يادگيري غيرمعمول به نظر نمي آيد و به سبب چيزي كه ديگران آموخته اند ولي او ياد نگرفته است مورد انتقاد قرار نمي گيرد و بر يافتن راه هاي جديد جهت آموزش او تأكيد بيشتري مي شود. هر زمان كه تصميم مناسب را گرفتيد از راهنمايي هاي زير بهره جوييد تا به نتيجه دلخواه دست يابيد.
۱- تا حد ممكن دقيقاً نوع اشكال در يادگيري را مشخص كنيد. برخي از مدارس با كمك روانشناسان آموزشي از كودكان آزمون به عمل مي آورند اما متأسفانه ناتواني بسياري از كودكان شناخته نمي شود تا اينكه بسيار دير مي شود. والدين بايد در اين خصوص دقت زيادي داشته باشند. مثلاً وقتي سونجا- مادر پسر ۱۲ ساله اي به نام «تد» - فهميد پسرش خوانش پريش (اختلال در توانايي خواندن) است بسيار عصباني شد و گفت: «مي دانيد تا به حال چند مرتبه بر سر او فرياد زدم كه به كارهاي مدرسه اش توجه كند زيرا معلم هايش مي گفتند از زير كار در رو است! تصور مي كردم آنها مي دانند چه دارند مي گويند و وقتي به اين موضوع فكر مي كنم حالم كاملاً بد مي شود. اين بچه واقعاً با جديت تلاش كرده است و همه- از جمله من- به او گفته ايم كه تمام گناه ها به گردن اوست اما مشكل چيز ديگري است او همه چيز را متفاوت از ديگران مي بيند و ما براي آموزش او راه هاي معمول آموزشي را به كار برده ايم و تمام اين مدت وقت تلف كرده ايم.»
اغلب اين كودكان با آموزش خصوصي معلمان مي توانند در مدرسه كنار كودكان ديگر درس بخوانند و بر مشكلات بسيار خاص خود غلبه كنند.
۲- به كودك بگوييد كه دانش آموزان ديگر هم در مواردي خوب هستند و در مواردي ايراد دارند و او با ديگران هيچ تفاوتي ندارد. كودكي كه درس ها را مانند همكلاسي هايش ياد نمي گيرد احتمالاً احساس «غيرعادي» و «بد بودن» مي كند اما اگر متوجه شود استعداد چند بعدي است و بعضي چيزها براي اشخاص آسان و برخي سخت است آنگاه نسبت به خود احساس بدي نمي كند. در عين حال متوجه مي شود براي كسب بعضي از مهارت هاي مهم ممكن است مجبور باشد بيشتر كار كند و از ديگران هم كمك بگيرد و شايد بيش از همكلاسي هايش محروميت بكشد. او در اين صورت به مشكل خاص و ويژه خود مي تواند به چشم مبارزه اي مثبت نگاه كند.
۳- بر اين كه توانايي هاي او حقيقي اند تأكيد كنيد و كاري در نظر بگيريد كه كودك واقعاً عاشق انجام دادن آن است و مطمئن شويد هر هفته براي آن كار وقتي را اختصاص دهد.
۴- انتظاري را كه از كودك داريد دقيقاً به وي توضيح دهيد. كودكي كه نمي فهمد چه انتظاري از او دارند نه تنها دلسرد مي شود بلكه مشكلات يادگيري را بسيار مهم تلقي مي كند و اعتماد به نفس خود را از دست مي دهد. مثلاً اگر قرار است گزارشي تهيه كند به او توضيح دهيد كه چه مواردي را به خاطر بسپارد تا بعداً در گزارش خود ذكر نمايد. يا اگر يك نمونه سؤال رياضي را به او توضيح مي دهيد از ابتدا به او بگوييد كه باقي مسائل را خودش بايد حل كند و...
در ضمن معلمان بايد مواد درسي را به گونه اي سازماندهي كنند كه كودكان متوجه اهداف هر درس شده و انتظاري را كه از آنها مي رود به خوبي درك كنند.
۵- پيشرفت كودك را پيگير شويد.
پيشرفت كودك ممكن است آنقدر كند باشد كه نتوان بدون مقايسه كردن «گذشته» و «حال» آن را مقايسه كرد، بنابراين مثلاً وقتي كودك تان روخواني مي كند صدايش را ضبط كنيد و وقتي احساس كرديد در روخواني پيشرفت كرده است نوار ضبط شده اش را برايش بگذاريد تا متوجه پيشرفتش شود. اين روش اعتماد به نفس او را بسيار بالا مي برد. به كودك كمك كنيد تفاوت كارش را نسبت به زماني كه واقعاً تلاش مي كند با زماني كه تلاش نمي كند درك نمايد.
۶- مراقب باشيد مشكلات يادگيري به مشكلات اخلاقي تبديل نشود.
اين كار هميشه آسان نيست چون مشكلات يادگيري موجب نااميدي، دلسردي و خجالت شده و پس از مدتي به مشكلات اخلاقي تبديل مي شود. كودك تحقير شده خيلي زود به كودكي خرابكار تبديل مي شود.
كودكاني كه مشكل يادگيري دارند چنانچه به موقع و درست حمايت شوند به انحطاط نيفتاده و ناآگاهي هاي خود را با آزار رساندن ديگران پنهان نمي سازند.
نويسنده: تري اپتر
ترجمه: ناديا زكالوند
روزنامه شرق 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۷:۳۶ ] [ مشاوره مديريت ]
نفس سرگردانجواني دوره طولاني عمر است. دنياي بحران، دنياي تغيير و تحولات جسمي و غريزي كه سبب بروز حالات روحي و دگرگوني عواطف مي شود. كافي است سربرگردانيم و شمار جواناني را كه از حيث نداشتن اعتماد به نفس و كوچك شمردن خود در كنج نشسته اند و اجتماع را ترك گفته اند، ببينيم. آنها كه هيچ احساس خوبي از خود ندارند و اعتماد به نفس را از ياد برده اند و بايد گوشزدشان كرد خود را دريابند.
افتخار و احساس خوب از خود يعني اعتماد به نفس. اعتماد به نفس در حالت چهره، رفتار، صحبت و حركت افراد مشخص مي شود. ويژگي هاي افراد داراي اعتماد به نفس: برخورد باز و گشوده، انتقادپذير بودن، پذيرش اشتباهات خود و باور به توانايي ها و احساس ارزشمندي نسبت به خود و ديگران. اراده و پشتكار در اعتماد به نفس نقش بسيار مهمي به عهده دارند. اراده و اختيار هر انسان به خود او بستگي دارد يعني هرچه در زندگي روزانه، فعاليت هاي خود را واقع بينانه مورد ارزيابي قرار داده و خودگويي مثبت داشته باشيم اراده ما محكم تر و اشتباهات ما كمتر خواهد شد، در نتيجه با اعتماد به نفس بيشترجهت دهي فعاليت هايمان بهتر خواهد شد. در شكل گيري اعتماد به نفس دو دسته مانع وجود دارد:
۱ موانع بيروني
۲ موانع دروني
موانع بيروني مثل شرايط محيط خانواده، مدرسه و اجتماع كه تغيير در آنها براي شخص آسان نيست.
▪موانع دروني: موانعي هستند كه در باورها و طرز فكر هر شخص وجود دارد و كاملا قابل تغيير به دست خود شخص هستند. اگر چنانچه دائما فردي خودخوري داشته باشد و احساسات خود را آرام و بدون ابهام ابراز نكند در واقع مانع دروني براي اعتماد به نفس خود ايجاد مي كند. شش ركن مهم در اعتماد به نفس و در نتيجه حساس ارزشمندي عبارتند از:آگاهانه زندگي كردن،خودپذيري،مسئوليت پذيري،قاطعيت داشتن با خود و ديگران و ابراز وجود،با هدف و برنامه شخصي زندگي كردن،يكپارچگي و هماهنگي در رفتار و عمل
●زندگي آگاهانه
زندگي آگاهانه يعني درك اين نكته كه هوش انسان ها به يك اندازه نيست و هر كدام از افراد هوش متفاوت از ديگري دارد اما اگر چنانچه توان و استعداد خود را در نظر گرفته و با توجه به آنچه مي دانيم و مي بينيم رفتار كنيم زندگي آگاهانه را دنبال كرده ايم. يكي از غفلت ها يا فرار از موقعيت هاي زندگي آگاهانه طفره رفتن و فرار از واقعيت ها است مثلا گفتن اين جملات به خود كه:
«مي دانم كه همه تلاشم را نمي كنم، اما ترجيح مي دهم به آن فكر نكنم.» «مي دانم كه دارم اشتباه مي كنم اما...» «مي دانم كه دارم زياده روي در اين كار مي كنم اما...»
زندگي آگاهانه چيزي بيش از ديدن و دانستن است. يعني هدف و ارزش هاي خود را علاوه بر تعيين و مشخص كردن دنبال كنيم و با يك برنامه تدريجي، مشخص و روزانه انتخاب هاي خود را به موفقيت نزديك نماييم.
زندگي آگاهانه و ويژگي هاي آن
ذهن پويا و فعال
توجه به واقعيت ها و دوري كردن از انكار اشتباهات
شرايط را با توجه به مشكلات درك كردن
اشتباهات خود را ديدن و سعي در هماهنگ كردن آنها با ميزان ها و معيارهاي سالم و متعادل بيرون 
▪بخشيدن خود و خودپذيري
دومين ركن از اعتماد به نفس خودپذيري است يعني جنسيت مان، اسم و شرايط زندگي خانوادگي خود را بپذيريم و خود را كمتر از ديگران نبينيم. تكميل جملات زير به خودپذيري بهتر كمك مي نمايد.
تمرينات: هفته اول صبح ها: 
اگر خودم را بپذيرم يعني...
اگر بدنم را بيشتر بپذيرم...
اگر افكار و احساسات خودم را بپذيرم...
هفته دوم و سوم: 
اگر جنسيت خود را بپذيرم... 
اگر شادي هايم را بپذيرم...
●مسئوليت پذيري
براي آنكه احساس شايستگي در زندگي داشته باشيد بايد بتوانيد بر زندگي خود مسلط باشيد. قبول مسئوليت يعني:
مسئول برآوردن خواسته هاي خودتان هستيد.
مسئول انتخاب و اعمال خود هستيد.
مسئول روابط خود با ديگران هستيد.
مسئول كيفيت بخشيدن به زندگي خود و خوشبختي خود هستيد.
مشاركت ديگران كمك خوبي است ولي هيچ كس براي دستيابي به خواسته هايتان به شما مديون نيست.
مسئول اولويت بندي زمان خودتان هستيد.
ابراز وجود و قاطعيت داشتن
به معناي احترام به خودمان و ديگران در تمامي زمينه ها. كساني كه وابسته هراسناك هستند نمي توانند به بي برنامگي ها، فشارهاي ديگران و نمونه هايي از اين قبيل نه بگويند.كساني كه مستقل و با اعتماد به نفس هستند به راحتي در مقابل ترديدها و فشارها نه مي گويند و با قاطعيت و احترام به خود و ديگران اين نه را تكرار مي كنند.
●زندگي هدفمند و برنامه مشخص
يعني اگر مي خواهي موفق شوي بايد مصمم و هدفدار باشي و رفتاري قاطعانه داشته باشي. بايد مصمم باشي، نظم و انضباط شخصي يعني به خود فرصت استراحت دادن، تفريح كردن، شاد بودن اما در چارچوب مشخص و متعادل.
●يكپارچگي و هماهنگي
يعني رفتارهاي ما با هدف هايمان و آرزوهايمان هماهنگ باشد و در تضاد نباشد چون تضاد در رفتار و هدف مان آبرويمان را پيش خودمان از بين مي برد و كمتر به خودمان اعتماد مي كنيم. بنابراين كلام و گفتارمان را با نيت و هدف هايمان همخوان نماييم. از هيچ چيز هراس نداشته باشيم و به خداوند خالق مهربانمان توكل كرده و با برنامه و هدفمند خودمان را باور كنيم و هر روز اين نكته ها را در ذهن مان مرور كرده و با برنامه ريزي گام هاي محكم و مصمم به سوي آينده روشن برداريم.
اعتماد به نفس خريدني نيست. از ديگران گرفتني نيست بلكه هديه اي است در وجودمان كه خودمان با دست هاي انديشه مان اين هديه را مي يابيم و آن را با برنامه و هدف واقع بينانه پرورش مي دهيم.دكتر اكرم منتظر الظهور روزنامه شرق 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۷:۳۵ ] [ مشاوره مديريت ]
نظريه هاي عزت نفس● نظريه كوپر اسميت :
كوپر اسميت عزت نفس را يك ارزشيابي فردي مي داند كه معمولاً با توجه به خويشتن حفظ 
مي شود ( به نقل از جوادي و كديور، ۱۳۷۳). كوپر اسميت چهار عامل اسنادي را براي رشد عزت نفس بيان مي كند . نخستين آن و مقدم بر تمام عوامل، ميزان احترام ، پذيرش و علاقه مندي كه يك فرد دريافت مي كند. دومين عامل تجارب موفقيت هايمان در زندگي و سومين عامل ارزشها و انتظاراتي است كه بر مبناي آن تجارب را مورد تفسير قرار ميدهيم و چهارمين عامل نحوه پاسخ فرد به از دست دادن ارزش مي باشد ( به نقل از مفتاح ، ۱۳۸۱). 
● نظريه مازلو: 
مازلو در سلسله مراتب نيازها و در سطح سوم ، احترام به خود يا عزت نفس را قرار مي دهد كه مشتمل بر تمايل شايستگي، چيرگي، پيشرفت ، توانمندي، كفايت، اطمينان، استقلال و آزادي است. زماني كه اين نيازها ارضا شود، فرد احساس ارزشمندي، توانايي، قابليت مثمرثمر بودن و اطمينان مي كند و چنانچه اين نيازها برآورده نشود، فرد احساس حقارت ، درماندگي ، ضعف و دلسردي و نااميدي مي كند (به نقل از مفتاح، ۱۳۸۱).
● نظريه راجرز:
راجرز، عزت نفس را ارزيابي مداوم شخص از ارزشمندي خويشتن خود ويا نوعي قضاوت نسبت به ارزشندي وجودي خود تعريف كرده است. او معتقد است اين صفت در انسان حالت عمومي دارد و محدود و زود گذر نيست. بر طبق نظر راجرز، عزت نفس در اثر نياز به توجه مثبت ديگران به وجود مي آيد. نياز به توجه مثبت ديگران، شامل بازخوردها، طرز برخورد گرم و 
محبت آميز، صميميت، پذيرش و مهرباني از طرف محيط به خصوص اولياء كودك است (شاملو، ۱۳۶۸). 
● نظريه ويليام جيمز:
در بررسي عزت نفس، اولين كار توسط ويليام جيمز انجام شده است. او معتقد بود كه تصور فرد از خود در حين تعاملات اجتماعي ، يعني از زماني كه متولد شده و مورد شناسايي ديگران قرار مي گيرد، شكل مي گيرد ( به نقل از بيابانگرد، ۱۳۸۰).
● نظريه جرج ميد : 
ميد معتقد است كه تصورات و نگرش هاي شخص، نقش زيادي در زندگي او دارند. اين تصورات مي تواند، مربوط به موقعيت هاي دروني يا بيروني باشد. تصورات بر اساس بازخوردي كه از نظر ديگران به دست مي آيد، تشكيل مي شود. بنابراين شخص خصوصيات خود را به 
گونه اي درك مي كند كه ديگران آن خصوصيات را به وي نسبت مي دهند. او نتيجه گرفت عزت نفس بر اثر انعكاس ارزيابي ديگران، به وجود مي آيد و اين اجتماع است كه براي افراد معيارهاي 
زندگي را تعيين مي كند و از طرفي نظريات ديگران در شخص دروني ميشود و عزت نفس او را شكل مي دهد ( به نقل از پور مقدسيان ، ۱۳۷۳).
● ابعاد عزت نفس : 
تا چندي پيش، محققين و نظريه پردازان، عزت نفس را قضاوت كلي فرد در مورد خود 
مي دانستند اما در سالهاي اخير مشخص شده است كه كودكان و بزرگسالان، خودشان را از زوايا و جنبه هاي مختلف مورد ارزيابي و قضاوت قرار ميدهند كه در اين رابطه مي توان جنبه هاي اجتماعي، بدني، تحصيلي، خانوادگي و كلي را نام برد ( قلي، ۱۳۷۵).
براي روشن شدن مطلب، درمورد هر كدام از موارد فوق توضيحاتي مختصر ارائه خواهد شد. 
● عزت نفس اجتماعي : 
شامل عقايد كودك در مورد خودش به عنوان يك دوست براي ديگران است . آيا كودكان ديگر او را دوست دارند ؟ آيا عقايد وافكار او براي آن ها ارزشمند است؟ آيا او را در فعاليت هايشان شركت مي دهند؟ آيا از ارتباط و تعامل باهمسالان خود احساس رضايت مي كند؟ به طور كلي كودكي كه نياز اجتماعي اش برآورده شود، صرف نظر از اين كه چه تعداد از آن ها با آداب و اصول مورد قبول ملي مطابقت دارد، احساس خوبي در اين زمينه خواهد داشت؟ (اكبري ،۱۳۸۰).
● عزت نفس بدني : 
عزت نفس بدني به ارزيابي و قضاوت فرد نسبت به توانايي بدني خود اطلاق مي شود كه از طريق فعاليتها و كنش هاي بدني در فرد به وجود مي آيد. بنابراين اگر فرد از سلامت و توانايي بدني خوبي برخوردار باشد، بر عزت نفس بدني او تأثير مثبت خواهد گذاشت و بالعكس نواقص جسماني و عدم توانايي در انجام فعاليت ها و مهارت ها، تأثير منفي بر عزت نفس بدني فرد خواهد داشت ( اسلامي نسب، ۱۳۷۳).
● عزت نفس تحصيلي:
عزت نفس تحصيلي به ارزيابي و قضاوت فرد نسبت به ارزشمندي تحصيلي خود مربوط 
مي شود. اگر واكنش اطرافيان در مورد وضعيت تحصيلي فرد مطلوب باشد، در او احساس رضايت از خود ايجاد نموده و به قضاوت مثبت فرد درباره خودش كمك مي كند (قلي،۱۳۷۵).
● عزت نفس خانوادگي: 
ارزيابي و قضاوت فرد به عنوان عضوي از خانواده را عزت نفس خانوادگي مي گويند كه در اثر تعامل فرد با اعضاء خانواده در او به وجود مي آيد. نوع رابطه متقابل فرد با پدر، مادر، برادران و خواهران و ساير اعضاء خانواده و اين كه فرد تا چه اندازه توسط آن ها پذيرفته شده است، در چگونگي نگرش او نسبت به خود مؤثر است و عزت نفس خانوادگي او را تعيين مي كند (قلي، ۱۳۷۵).
● عزت نفس كلي : 
عزت نفس كلي به ارزيابي و قضاوت فرد نسبت به كليه ارزش هاي خود اطلاق مي شود كه اين جنبه از عزت نفس، ساير جنبه هاي فوق را در خود دارد و در واقع به آن ها نوعي وحدت و يكپارچگي مي بخشد. فردي كه عزت نفس كلي مثبتي دارد، از كليه جهات بدني ، اجتماعي، خانوادگي و تحصيلي، خود را مطلوب و خوب ميداند. او نگرش مثبت خود را از واكنش مثبت اعضاء خانواده، همسالان، معلمين و توانايي هاي بدني خود كسب نموده است. چنين فردي ، بهتر مي تواند با مشكل خود مقابله كند ( اسلامي نسب ،۱۳۷۳).
● مؤلفه هاي اساسي عزت نفس:
تجاربي كه كودك در راستاي هر مؤلفه به دست مي آورد، نقش اساسي را در ارزيابي از خود ايفا مي كند. اين فرايند ارزيابي يا قضاوت، توصيف هاي دروني از خود را ميسر مي نمايد كه عزت نفس نام مي گيرد و به منزله بيانيه اي در چگونگي احساس كودك درباره خويش محسوب 
مي شود. «عزت نفس سالم» را مي توان مورد تقويت قرار داد و يا اين كه آن را از مسير اصلي منحرف ساخت. شخص با عزت نفس قوي، تا حدودي قادر است كه در خود جنبه هاي مثبت پنچ مؤلفه عزت نفس را تحقق بخشد. در صورت فقدان مؤلفه هاي مزبور شخص دچار ناپايداري، بيهودگي و ناتواني مي شود (ميرعلي ياري، ۱۳۷۹).
پنج مؤلفه عزت نفس از ديدگاه جامع نگر «اينرونر» (۱۹۸۲)، در ارتباط با نظريه خود نشأت گرفته است. در اين جا به اختصار توصيف هايي در رابطه با هر مؤلفه عرضه مي شود. توصيف موارد توسط «بربا»۱ (۱۹۸۹)، مطرح شده است. 
۱. امنيت۲ : احساس اطمينان قوي است كه شامل اين نكات مي شود: احساس راحتي و ايمني، وقوف در آن چه كه از وي انتظار مي رود، توانايي وابستگي به افراد و موقعيت ها و درك قواعد و محدوديت ها. 
دارا بودن احساس قوي امنيت (ميتوانم از پشتيباني ديگران بر خوردار شوم)، پايه اي است كه ساختار مؤلفه هاي ديگر بر آن اساس پايه ريزي مي گردد. از اين رو كودكان بايد قبل از انجام هر عملي نسبت به آن اطمينان خاطر حاصل نمايند. چنانچه كودك احساس ناامني و خطر نمايد (نسبت به آنچه كه از من انتظار مي رود، مطمئن نيستم) در جذب مؤلفه هاي ديگر عزت نفس با مشكل مواجه خواهد شد. (ميرعلي ياري، ۱۳۷۹).
۲. خودپذيري : خودپذيري احساس فرديتي است كه اطلاعات درباره خود را در بر مي گيرد توصيف دقيق و واقع بينانه از خويش بر حسب نقش ها، اسنادها و ويژگي هاي جسماني. كودكي كه واجد خودپذيري قوي باشد (من خودم را دوست دارم)، خويشتن را مي پذيرد، احساس فردگرايي، شايستگي، كفايت و تحسين از خود دارد. ولي كودكي كه احساس خودپذيري ضعيفي دارد (من خود را دوست ندارم)، در پذيرش خود، فاقد اراده است.(ميرعلي ياري، ۱۳۷۹).
۳. پيوندجويي : پيوندجويي احساس پذيرش با مقبوليت است به ويژه در روابطي كه مهم قلمداد ميشوند. همچنين به معناي احساس پذيرفته شدن و مورد احترام قرار گرفتن از سوي ديگران به كار مي رود. كودكاني كه داراي احساسات پيوندجويي قوي باشند (احساس تعلق داشتن )، رابطه راحت و رضايت مندي با ديگران برقرار مي كنند. حال آن كه احساس پيوند جويي ضعيف در كودك (كسي نمي خواهد با من باشد)، منجر به انزواطلبي و احساس بيگانگي وي خواهد شد.
۴. رسالت : در اين مؤلفه، دارا بودن هدف و انگيزه در زندگي مورد نظر است. به طوري كه به خويشتن رخصت دهد تا اهداف واقع بينانه و قابل حصولي داشته باشد و در قبال پيامدهاي تصميمات خود، احساس مسئوليت نمايد. كودك برخوردار از احساس تعهد قوي (من اهداف مهمي دارم)، قادر است عملي را آغاز كند و بر اساس طرح و نقشه، آن را پي گيرد. اما كودكي كه حس تعهد ضعيفي دارد (من گيج هستم و نمي دانم چه بايد بكنم)، در قبال اعمال خود مسئوليتي احساس نمي كند و در هنگام مواجهه با مشكل راه حل هاي مختلف را مورد كاوش قرار نمي دهد. 
۵. شايستگي : اين مؤلفه به احساس موفقيت و فضيلت در كارايي اشاره دارد كه مهم و ارزشمند به نظر مي رسد و شامل وقوف بر نيرومندي ها و تواناييها و پذيرش ضعف ها نيز 
مي شود. كودكاني كه واجد احساس شايستگي مي باشند (من احساس توانايي مي كنم، بنابراين ميتوانم با هر خطري مواجه شوم)، در بيان تصورات و عقايد خود در ارتباط با ديگران بي پروا مي باشند. اما كودكاني كه از شايستگي لازم برخوردار نيستند (نمي خواهم كوشش كنم)، خود را ناتوان مي انگارند و موفقيتهاي خويش را به بخت و اقبال نسبت مي دهند و نمي خواهند 
فرصت هايي در جهت نيل به موفقيت داشته باشند. آن ها رفتار هاي خود مغلوبانه دارند و احساس كفايت شخصي نمي كنند. 
در پرتو تجارب فزاينده اي كه در آموزش عمومي و عالي به دست آمد، مهمترين عامل را در 
تعيين احساس رضايت و موفقيت فرد، را به احساسات دروني در مورد خويش نسبت داده اند. دانش آموزاني كه نسبت به خودشان نامطمئن هستند و انتظار شكست دارند، به راحتي دست از تلاش و كوشش برداشته و به ترك مدرسه مبادرت مي ورزند. از سوي ديگر دانش آموزاني كه درباره خود و توانايي هاي خود احساسات مثبت دارند، از مدرسه، روابط با دوستان و دنياي يادگيري لذت مي برند.
يافته هاي كوپر اسميت (۱۹۷۵) مبين آن است كه دانش آموزان واجد احساسات مثبت درباره خويش، فراگيران با انگيزه اي هستند كه در كلاس مشاركت فعالي بروز مي دهند (مير علي ياري، ۱۳۷۹).
مؤسسه تحقيقاتي ايران زمين پارسيان 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۷:۳۴ ] [ مشاوره مديريت ]
نشانه‌هاي عزت نفس بالا در كودكان چيست؟همچنان‌كه كودكان از خود دركي پيدا مي‌كنند و هويت خود را مي‌يابند تلويحاً براي خصوصيات خود ارزش منفي و مثبت قائل مي‌شوند. در مجموع اين ارزيابي‌هائي كه كودك از خود مي‌كند عزت نفس او را تشكيل مي‌دهد. عزت نفس شامل ارزيابي شخصي از خصوصيات خودش و ارزيابي خصوصيات ديگران در مقايسه با خويش است. عزت نفس مهارتي اكتسابي است و به‌دنبال تجربيات مثبت به‌دست مي‌آيد.
● احساس حقارت
احساس حقارت نقطه مقابل عزت نفس به شمار مي‌آيد. همبستگي قوي و منفي ميان اين دو همواره اثبات شده است. 
عوامل بي‌شماري در ايجاد احساس حقارت مي‌توانند نقش مهمي داشته باشند از جمله آن‌ها مي‌توان به موارد زير اشاره نمود:
ـ موفقيت‌مدار بودن جوامع و فرهنگ‌ها
ـ مقايسه كودك با سايرين، همسالان، دوستان و... توسط افرادي‌كه براي كودك ارزشمند هستند.
ـ مقايسه خود واقعي كودك با خود ايده‌آل خويش.
ـ عدم آگاهي از احساسات ديگران چرا كه ما تا حدودي تنها از احساسات خودمان آگاه هستيم و در مورد احساسات ديگران همواره به ذهن‌خواني مي‌پردازيم.
ـ قضاوت نابجا درباره نقاط مثبت خويش و بيشتر بر نقاط ضعف خود تأكيد داريم.
ـ ناكامي‌ها و شكست فرد در راه رسيدن به انتظارات گروه اجتماعي خودش چرا كه فرد از استعدادهاي خود به‌طور كامل باخبر نيست.
ـ عدم انگيزه‌هاي لازم در فرد، مي‌توان گفت كه براي برخي از اشخاص عادت‌هاي لازم هنوز ايجاد نشده است يا اين‌كه برخي از امور اصلاً ارزش قلمداد نمي‌شود.
درجات احساس حقارت ثابت نبوده و دچار نوسان است و در وقت موفقيت كودك نشانه‌اي از احساس حقارت ملاحظه نمي‌گردد. هرگاه خواسته والدين از فرزندان فراتر از سطح توان كودكان باشد در كودك حالت تدافعي ايجاد خواهد كرد كه در مرحله نخست به‌صورت نگرش دفاعي طغيان عليه والدين و در مرحله بعد نگرش دفاعي طغيان عليه تمام منابع قدرت تعميم خواهد يافت. پدري كه براي پسرش حق هيچ‌گونه تصميم‌گيري قائل نيست. همه تصميمات را براي او مي‌گيرد و او را جهت موفقيت در مدرسه و يا ورزش تحت فشار قرار مي‌دهد، در او نسبت به‌خود يك نگرش تدافعي ايجاد مي‌كند، كه اين نگرش در نهايت به‌صورت نگرش تعميم‌يافته‌اي نسبت به همه قدرت‌ها درمي‌آيد. نتيجه اين عمل پدر مي‌تواند به‌صورت طغياني آشكار عليه پدر ظاهر شود و يا به ترس شديد از شكست و يا عدم موفقيت در پسر بينجامد كه در هر دو حال احساس حقارت در او ايجاد مي‌شود. از آنجائي‌كه بسياري از كودكان فيدبك‌هاي منفي فراواني از محيط اطراف خويش دريافت مي‌كنند، چه بسا به‌صورت منفي خودشان را ارزيابي خواهند كرد و اغلب رفتارهائي از خود بروز مي‌دهند كه مطابق با اين برداشت آن‌ها از خويشتن است. به‌عبارت ديگر وقتي كودكان تلقي منفي از خود داشته باشند غالباً رفتار منفي نيز از آن‌ها سر مي‌زند. كودكاني كه عزت نفس پائيني دارند فكر مي‌كنند ديگران هم نظرشان در مورد آن‌ها مثل نظر خود آن‌هاست و به‌همين خاطر رفتاري منفي نسبت به اين افراد نشان مي‌دهند. لذا اگر والدين، عزت نفس پائين فرزندانشان را مورد توجه قرار دهند ممكن است مشكلات رفتاري آن‌ها نيز برطرف گردد.
● نشانه‌هاي خودكم‌بيني در كودك
كودكان با احساس خودكم‌بين و يا احساس حقارت در بستر موارد نشانه زير را از خويش بروز مي‌دهند:
ـ حساسيت نسبت به انتقاد ديگران، به‌نظر آنان مرجع تمام انتقادها خودشان هستند.
ـ زود تحت‌تأثير ديگران قرار مي‌گيرند. نيازمند پشت‌گرمي ديگران هستند. متكي و وابسته بوده و بسيار محتاط عمل مي‌كنند.
ـ كودك خودكم‌بين دچار انزوا شديدي است.
ـ نسبت به چاپلوسي ديگران واكنش نشان مي‌دهد.
ـ در رقابت‌ها واكنشي نامطلوب دارد (با حالت طعنه‌آميز و نامناسبي مي‌گويد او را شكست مي‌دهم، رويش را كم خواهم كرد.)
ـ گرايش شديد نسبت به تحقير ديگران دارد.
ـ احساس خودكم‌بيني منجر به ناسازگاري شده و تمام وجود كودك را فرا مي‌گيرد.
ـ كودك خودكم‌بين افسرده، عصبي مزاج و بدون حس همكاري با ديگران است.
● نشانه‌هاي عزت‌نفس بالا
برخي از نشانه‌هاي عزت‌نفس را مي‌توان به قرار زير در نظر گرفت:
ـ كودك با عزت نفس بالا مسئوليت‌پذير است.
ـ هدفمند عمل مي‌كند.
ـ مستقل عمل مي‌كند.
ـ برآورده كردن خواسته‌هاي خود را به تعويق مي‌اندازد.
ـ آرام به‌نظر آمده و از عهده فشار محيط برمي‌آيد.
ـ احساس پذيرش در محيط را دارد.
ـ مثبت‌انديش و مثبت‌بين است.
● مهارت‌هاي افزايش عزت نفس در كودكان
ـ والدين نقش حياتي در بالا بردن عزت نفس كودكانشان دارند. علاوه بر عوامل مؤثر در عزت نفس از جمله عامل وراثت و نقش آن در شكل‌گيري شخصيت كودك و تربيت و نقش بالاي والدين و مربيان، آموزش مهارت‌هاي زندگي به كودكان منجر به موفقيت‌هاي بيشتر آن‌ها در آينده خواهد شد.
ـ دريافت بازخورد مثبت‌تري از سوي والدين و اطرافيان ارزشمند براي كودك منجر به وجود آمدن احساس خوب درباره خويش مي‌شود.
ـ توجه به كارهاي مثبت كودك، شناخت استعدادهاي كودك بدون بزرگ‌نمائي و به رخ كشيدن مداوم اشتباهات گذشته آن‌ها.
ـ كمك به جبران شكست‌هاي او تا كودك بدون احساس شرمندگي متوجه شود چه تجربه‌اي از اين اتفاق به‌دست آورده است.
ـ اشتباه كودكان را بزرگ جلوه نكنيم بلكه آن‌ها را متوجه سازيم كه اشتباهات قابل جبران هستند.
ـ با تأكيد بر تلاش و كوشش كودكان در انجام وظايف و مسئوليت‌ها در مقابل توجه به نه نتايج صرف عمل كودكان تنها شكست و موفقيت مهم نباشد.
ـ حضور واقعي در زندگي كودكان.
ـ دخالت مثبت و دادن بازخوردهاي مثبت با توجه به اين‌كه ريز قضايا نشويم.
ـ تعامل سالم در خانه و داشتن روابط گرم و صميمانه ميان اعضاء خانواده، منظور روابطي بدون بيان مداوم سئوال منفي، سرزنش ديگران و تحقير ديگران و... باشد.
ـ ايجاد مثبت‌انديشي در ميان اعضاء خانواده.
ـ پذيرش فرزندان همان‌گونه كه هستند.
ـ رفتار خوب كودك را به‌خود او نسبت دهيم نه به‌نظر داوران، معلمان و ديگران.
ـ شنونده واقعي بودن از جمله مهارت‌هائي است كه در نهايت كمك به ايجاد و يا افزايش عزت نفس در كودكان خواهد شد.فخرالسادات حسيني مجله موفقيت 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۷:۳۳ ] [ مشاوره مديريت ]
مي‌توانيد اعتماد به نفس بالايي داشته باشيد اگر ...۱) بپذيريد كه هر جا و هر كه هستيد به اين دليل است كه خودتان خواسته ايد. اگر موقعيت تان را دوست نداريد ، خودتان را تغيير دهيد.
۲) آنقدر تجسم كنيد تا تحقق پيدا كند. طوري عمل كنيد كه گويي همان اعتماد به نفسي را كه خواستاريد دارا هستيد و تا به واقعيت پيوستن آن ، اين تصوير ذهني را حفظ كنيد
۳) يك خوش بين تمام عيار باشيد. در هر شرايطي به دنبال يافتن نقاط مثبت باشيد.
۴) بزرگ ترين ويژگي انسان اين است كه مي تواند توقف ناپذير شود. شما هنگامي توقف ناپذير مي شويد كه تحت هيچ شرايطي از ادامه كار خسته نشويد.
۵) در از بين بردن نيروهاي بالقوه دروني، ترديد داشتن نسبت به خود ، به تنهايي از تمام محدوديت هاي بيروني قوي تراست.
۶) از امروز تصميم بگيريد به جاي آن كه قرباني تغيير باشيد استاد تغيير شويد
۷) بهترين راه پيش بيني آينده ، ساختن آن است.
۸) اعتماد به نفس هم مانند تايپ كردن يا دوچرخه سواري يك مهارت است كه مي توان با تمرين آن را پرورش داد.
۹) براي به دست آوردن اعتماد به نفس بايد طوري عمل كنيد كه گويي آن را دارا هستيد.
۱۰) ابتدا مشخص كنيد كه دقيقاً چه مي خواهيد و آنگاه با تمام توان براي دستيابي به آن تلاش كنيد.
۱۱) پرورش اعتماد به نفس مانند پرورش اندام است. بايد ابتدا تركيب اصلي را بسازيد و سپس روي آن كار كنيد.
۱۲) شما بسيار بيش از آن چه تصور مي كنيد باهوش و خلاق هستيد . اراده كنيد كه هر روز هوش و خلاقيت خود را بيشتراز قوه به فعل درآوريد.
۱۳) همه مي ترسند، اما انسان برتر كسي است كه عليرغم ترسش كاري را كه بايد ، انجام دهد.
۱۴) اگر كاري را به خاطر آن كه از آن مي ترسيد انجام ندهيد ، ترس كنترل زندگي شما را به دست مي گيرد.
۱۵) شما به همان چيزي بدل مي شويد كه اكثر اوقات به آن فكر مي كنيد . پس به آنچه كه مي خواهيد باشيد فكر كنيد نه آنچه نمي خواهيد.
● معجزه اعتماد به نفس
۱) هنگامي كه براي اولين بار با كسي ملاقات مي كنيد در چشم هايش نگاه كنيد ، نامتان را به وضوح بگوييد و محكم با او دست بدهيد.
۲) طريقه بر زبان آوردن نامتان هنگام معرفي خود به ديگران معياري است براي سنجش اين كه چقدر خودتان را دوست داريد و به خود احترام مي گذاريد.
۳) هر كجا كه مي رويد پيش فرضتان اين باشد كه موفق مي شويد و انتظار داشته باشيد كه مورد محبت و توجه ديگران قرار گيريد.
۴) شما بزرگ ترين معجزه طبيعت هستيد و هرگز نه در گذشته و نه در آينده نظير شما نبوده و نخواهد بود.
۵) لازم نيست كه كسي غير از خودتان باشيد. فقط كافي است از كسي كه قبلاً بوده ايد بهتر باشيد.
۶) زندگي را با واژه هاي خودتان تعريف كنيد و هميشه مثل بهترين كسي كه مي توانيد باشيد زندگي كنيد.
۷) هيچ مشكلي وجود ندارد كه شما قادر به حل آن نباشيد، هيچ مانعي وجود ندارد كه شما قادر به از ميان برداشتن آن نباشيد و هيچ هدفي وجود ندارد كه شما قادر به رسيدن به آن نباشيد.
۸) هر كاري را كه ديگري انجام داده باشد شما هم به احتمال زياد مي توانيد انجام دهيد به شرط آن كه شديداً طالب آن باشيد.
۹) هيچ كس بهتر از شما نيست. فقط بعضي از افراد در زمينه هاي بخصوصي بهتر از شما پرورش يافته اند و دانش بيشتري كسب كرده اند.
۱۰) اگر كاري ارزش انجام دادن داشته باشد، بايد آن را شروع كنيد ، حتي اگر در اوايل كار نتوانيد آن را به خوبي انجام دهيد.
۱۱) اگر كاري ارزش انجام دادن داشته باشد بايد آن را با تمام وجود دنبال كرد.
۱۲) براي رسيدن به هدفي كه براي خود تعيين كرده ايد مي توانيد هر چه را كه لازم است ياد بگيريد.
۱۳) ذهن شما مثل ماهيچه عمل مي كند. هر چه بيشتر آن را به كار گيريد قوي تر مي شود.
۱۴) يكي از راه هاي پرورش اعتماد به نفس اين است كه حتي وقتي مي توان محتاطانه عمل كرد ، شجاعانه و با اعتماد به نفس عمل كنيد.
۱۵) انسان هايي كه اعتماد به نفس دارند ابتدا فكر مي كنند، تصميم مي گيرند و سپس عمل مي كنند.
● كليد موفقيت
۱) اعتماد به نفس اساس موفقيت ها و پيروزي هاي بزرگ است.
۲) شما مي توانيد از عهده هر كاري برآييد به شرط آن كه شديداً خواستار آن باشيد.
۳) مردم عادي اميد و آرزو دارند ؛ افراد متكي به نفس ، هدف و برنامه.
۴) عدم توانايي يا نداشتن شرايط مناسب نيست كه مانع پيشرفت شماست ؛ مانع واقعي نداشتن اعتماد به نفس است.
۵) شما هيچ محدوديتي در توانايي انجام كار نداريد جز محدوديت هايي كه خودتان در ذهنتان ايجاد مي كنيد.
۶) اعتماد به نفس يك عادت است . براي پرورش آن بايد طوري عمل كنيد كه گويي اعتماد به نفسي را كه خواستار آن هستيد داريد.
۷) رؤياهاي بزرگ داشته باشيد. فقط رؤياهاي بزرگ مي توانند روحيه و ذهن شما را فعال نگه دارند.
۸) كليد اعتماد به نفس اين است كه ابتدا تصميم بگيريد چه مي خواهيد و سپس براي رسيدن به خواسته خود طوري عمل كنيد كه گويي امكان شكست وجود ندارد.
۹) در درونِ جسارت ، نبوغ و قدرت سحرآميزي نهفته است.
۱۰) واقع نگر باشيد و آينده ايده آل خود را با تمام جزئيات آن مجسم كنيد.
۱۱) آينده متعلق به كساني است كه خواستار آن هستند . از همين امروز تصميم بگيريد هر چه را در زندگي آرزو داريد طلب كنيد.
۱۲) شما هميشه در اين كه چه كاري را بيشتر، چه كاري را كمتر و چه كاري را اصلاً انجام ندهيد آزاد هستيد.
۱۳) انسان هايي كه اعتماد به نفس دارند خودشان را با ديگران مقايسه نمي كنند. فقط خودشان را با بهترين كسي كه مي توانند باشند مقايسه مي كنند.
۱۴) در هر بخشي از زندگي به عالي بودن فكر كنيد و هرگز براي دستيابي به آن از هيچ تلاشي كوتاهي نكنيد.
۱۵) هر كاري را كه دوست داريد ، انجام دهيد و با تمام وجود براي بهتر بودن در آن كار تلاش كنيد
سايت تبيان زنجان 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۷:۳۲ ] [ مشاوره مديريت ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ][ ۷۲۲ ][ ۷۲۳ ][ ۷۲۴ ][ ۷۲۵ ][ ۷۲۶ ][ ۷۲۷ ][ ۷۲۸ ][ ۷۲۹ ][ ۷۳۰ ][ ۷۳۱ ][ ۷۳۲ ][ ۷۳۳ ][ ۷۳۴ ][ ۷۳۵ ][ ۷۳۶ ][ ۷۳۷ ][ ۷۳۸ ][ ۷۳۹ ][ ۷۴۰ ][ ۷۴۱ ][ ۷۴۲ ][ ۷۴۳ ][ ۷۴۴ ][ ۷۴۵ ][ ۷۴۶ ][ ۷۴۷ ][ ۷۴۸ ][ ۷۴۹ ][ ۷۵۰ ][ ۷۵۱ ][ ۷۵۲ ][ ۷۵۳ ][ ۷۵۴ ][ ۷۵۵ ][ ۷۵۶ ][ ۷۵۷ ][ ۷۵۸ ][ ۷۵۹ ][ ۷۶۰ ][ ۷۶۱ ][ ۷۶۲ ][ ۷۶۳ ][ ۷۶۴ ][ ۷۶۵ ][ ۷۶۶ ][ ۷۶۷ ][ ۷۶۸ ][ ۷۶۹ ][ ۷۷۰ ][ ۷۷۱ ][ ۷۷۲ ][ ۷۷۳ ][ ۷۷۴ ][ ۷۷۵ ][ ۷۷۶ ][ ۷۷۷ ][ ۷۷۸ ][ ۷۷۹ ][ ۷۸۰ ][ ۷۸۱ ][ ۷۸۲ ][ ۷۸۳ ][ ۷۸۴ ][ ۷۸۵ ][ ۷۸۶ ][ ۷۸۷ ][ ۷۸۸ ][ ۷۸۹ ][ ۷۹۰ ][ ۷۹۱ ][ ۷۹۲ ][ ۷۹۳ ][ ۷۹۴ ][ ۷۹۵ ][ ۷۹۶ ][ ۷۹۷ ][ ۷۹۸ ][ ۷۹۹ ][ ۸۰۰ ][ ۸۰۱ ][ ۸۰۲ ][ ۸۰۳ ][ ۸۰۴ ][ ۸۰۵ ][ ۸۰۶ ][ ۸۰۷ ][ ۸۰۸ ][ ۸۰۹ ][ ۸۱۰ ][ ۸۱۱ ][ ۸۱۲ ][ ۸۱۳ ][ ۸۱۴ ][ ۸۱۵ ][ ۸۱۶ ][ ۸۱۷ ][ ۸۱۸ ][ ۸۱۹ ][ ۸۲۰ ][ ۸۲۱ ][ ۸۲۲ ][ ۸۲۳ ][ ۸۲۴ ][ ۸۲۵ ][ ۸۲۶ ][ ۸۲۷ ][ ۸۲۸ ][ ۸۲۹ ][ ۸۳۰ ][ ۸۳۱ ][ ۸۳۲ ][ ۸۳۳ ][ ۸۳۴ ][ ۸۳۵ ][ ۸۳۶ ][ ۸۳۷ ][ ۸۳۸ ][ ۸۳۹ ][ ۸۴۰ ][ ۸۴۱ ][ ۸۴۲ ][ ۸۴۳ ][ ۸۴۴ ][ ۸۴۵ ][ ۸۴۶ ][ ۸۴۷ ][ ۸۴۸ ][ ۸۴۹ ][ ۸۵۰ ][ ۸۵۱ ][ ۸۵۲ ][ ۸۵۳ ][ ۸۵۴ ][ ۸۵۵ ][ ۸۵۶ ][ ۸۵۷ ][ ۸۵۸ ][ ۸۵۹ ][ ۸۶۰ ][ ۸۶۱ ][ ۸۶۲ ][ ۸۶۳ ][ ۸۶۴ ][ ۸۶۵ ][ ۸۶۶ ][ ۸۶۷ ][ ۸۶۸ ][ ۸۶۹ ][ ۸۷۰ ][ ۸۷۱ ][ ۸۷۲ ][ ۸۷۳ ][ ۸۷۴ ][ ۸۷۵ ][ ۸۷۶ ][ ۸۷۷ ][ ۸۷۸ ][ ۸۷۹ ][ ۸۸۰ ][ ۸۸۱ ][ ۸۸۲ ][ ۸۸۳ ][ ۸۸۴ ][ ۸۸۵ ][ ۸۸۶ ][ ۸۸۷ ][ ۸۸۸ ][ ۸۸۹ ][ ۸۹۰ ][ ۸۹۱ ][ ۸۹۲ ][ ۸۹۳ ][ ۸۹۴ ][ ۸۹۵ ][ ۸۹۶ ][ ۸۹۷ ][ ۸۹۸ ][ ۸۹۹ ][ ۹۰۰ ][ ۹۰۱ ][ ۹۰۲ ][ ۹۰۳ ][ ۹۰۴ ][ ۹۰۵ ][ ۹۰۶ ][ ۹۰۷ ][ ۹۰۸ ][ ۹۰۹ ][ ۹۱۰ ][ ۹۱۱ ][ ۹۱۲ ][ ۹۱۳ ][ ۹۱۴ ][ ۹۱۵ ][ ۹۱۶ ][ ۹۱۷ ][ ۹۱۸ ][ ۹۱۹ ][ ۹۲۰ ][ ۹۲۱ ][ ۹۲۲ ][ ۹۲۳ ][ ۹۲۴ ][ ۹۲۵ ][ ۹۲۶ ][ ۹۲۷ ][ ۹۲۸ ][ ۹۲۹ ][ ۹۳۰ ][ ۹۳۱ ][ ۹۳۲ ][ ۹۳۳ ][ ۹۳۴ ][ ۹۳۵ ][ ۹۳۶ ][ ۹۳۷ ][ ۹۳۸ ][ ۹۳۹ ][ ۹۴۰ ][ ۹۴۱ ][ ۹۴۲ ][ ۹۴۳ ][ ۹۴۴ ][ ۹۴۵ ][ ۹۴۶ ][ ۹۴۷ ][ ۹۴۸ ][ ۹۴۹ ][ ۹۵۰ ][ ۹۵۱ ][ ۹۵۲ ][ ۹۵۳ ][ ۹۵۴ ][ ۹۵۵ ][ ۹۵۶ ][ ۹۵۷ ][ ۹۵۸ ][ ۹۵۹ ][ ۹۶۰ ][ ۹۶۱ ][ ۹۶۲ ][ ۹۶۳ ][ ۹۶۴ ][ ۹۶۵ ][ ۹۶۶ ][ ۹۶۷ ][ ۹۶۸ ][ ۹۶۹ ][ ۹۷۰ ][ ۹۷۱ ][ ۹۷۲ ][ ۹۷۳ ][ ۹۷۴ ][ ۹۷۵ ][ ۹۷۶ ][ ۹۷۷ ][ ۹۷۸ ][ ۹۷۹ ][ ۹۸۰ ][ ۹۸۱ ][ ۹۸۲ ][ ۹۸۳ ][ ۹۸۴ ][ ۹۸۵ ][ ۹۸۶ ][ ۹۸۷ ][ ۹۸۸ ][ ۹۸۹ ][ ۹۹۰ ][ ۹۹۱ ][ ۹۹۲ ][ ۹۹۳ ][ ۹۹۴ ][ ۹۹۵ ][ ۹۹۶ ][ ۹۹۷ ][ ۹۹۸ ][ ۹۹۹ ][ ۱۰۰۰ ][ ۱۰۰۱ ][ ۱۰۰۲ ][ ۱۰۰۳ ][ ۱۰۰۴ ][ ۱۰۰۵ ][ ۱۰۰۶ ][ ۱۰۰۷ ][ ۱۰۰۸ ][ ۱۰۰۹ ][ ۱۰۱۰ ][ ۱۰۱۱ ][ ۱۰۱۲ ][ ۱۰۱۳ ][ ۱۰۱۴ ][ ۱۰۱۵ ][ ۱۰۱۶ ][ ۱۰۱۷ ][ ۱۰۱۸ ][ ۱۰۱۹ ][ ۱۰۲۰ ][ ۱۰۲۱ ][ ۱۰۲۲ ][ ۱۰۲۳ ][ ۱۰۲۴ ][ ۱۰۲۵ ][ ۱۰۲۶ ][ ۱۰۲۷ ][ ۱۰۲۸ ][ ۱۰۲۹ ][ ۱۰۳۰ ][ ۱۰۳۱ ][ ۱۰۳۲ ][ ۱۰۳۳ ][ ۱۰۳۴ ][ ۱۰۳۵ ][ ۱۰۳۶ ][ ۱۰۳۷ ][ ۱۰۳۸ ][ ۱۰۳۹ ][ ۱۰۴۰ ][ ۱۰۴۱ ][ ۱۰۴۲ ][ ۱۰۴۳ ][ ۱۰۴۴ ][ ۱۰۴۵ ][ ۱۰۴۶ ][ ۱۰۴۷ ][ ۱۰۴۸ ][ ۱۰۴۹ ][ ۱۰۵۰ ][ ۱۰۵۱ ][ ۱۰۵۲ ][ ۱۰۵۳ ][ ۱۰۵۴ ][ ۱۰۵۵ ][ ۱۰۵۶ ][ ۱۰۵۷ ][ ۱۰۵۸ ][ ۱۰۵۹ ][ ۱۰۶۰ ][ ۱۰۶۱ ][ ۱۰۶۲ ][ ۱۰۶۳ ][ ۱۰۶۴ ][ ۱۰۶۵ ][ ۱۰۶۶ ][ ۱۰۶۷ ][ ۱۰۶۸ ][ ۱۰۶۹ ][ ۱۰۷۰ ][ ۱۰۷۱ ][ ۱۰۷۲ ][ ۱۰۷۳ ][ ۱۰۷۴ ][ ۱۰۷۵ ][ ۱۰۷۶ ][ ۱۰۷۷ ][ ۱۰۷۸ ][ ۱۰۷۹ ][ ۱۰۸۰ ][ ۱۰۸۱ ][ ۱۰۸۲ ][ ۱۰۸۳ ][ ۱۰۸۴ ][ ۱۰۸۵ ][ ۱۰۸۶ ][ ۱۰۸۷ ][ ۱۰۸۸ ][ ۱۰۸۹ ][ ۱۰۹۰ ][ ۱۰۹۱ ][ ۱۰۹۲ ][ ۱۰۹۳ ][ ۱۰۹۴ ][ ۱۰۹۵ ][ ۱۰۹۶ ][ ۱۰۹۷ ]
.: Weblog Themes By iranblag :.

درباره وبلاگ

تيم مشاوران مديريت ايران IranMCT ----------------- http://iranmct.com ---------------- Iran Management Consultants Team
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب
شمارنده
شرکت مشاوره مدیریتبازارسازی مدیریت بازاریابی. بازدید تحقیقات بازاریابیآموزش مدیریت MBAدلایل ترک تحقیقات بازاریابی تحقیقات مدیریت شرایط سخت بازارکارت امتیازی متوازنارزیابی عملکرد . نمونه مطالعات موردی.برند برندینگانواع برند معرفی 21 نوع متفاوت از برندبرندسازی branding marketing . برندسازی.تحقیقات بازاریابی انگیزه بخش http://marketingbranding.ir سبک مدیریت است مدیریت بازاربازاریابیتحقیقات بازاریابی ویژگی های .حرفه ای مشاوره اموزش مدیریت.شناسایی مشتریان .تحقیقات بازاریابی استفاده از تحقیقات بازار و بازاریابی http://marketingsales.irmarketing مدیریت برندینگ . Business Management ConsultantIran Business Management ConsultantManagement . بازاریابیانواع بازاریابی 127 نوع بازاریابیبازاریابی. بازاریابی MarketingMix آمیختهآمیزه بازاريابیمدیریت بازاریابی. اخبار مدیریت و تجارتمدیریت.مشاوره بازاریابی مدیریت آموزش تکنیک‌های فروشندگی حرفه‌ای فروشندگی. اخبار مدیریت و تجارتبازاریابی برندینگ. http://iranmct.com/news/page/12مدیریت. مدیریت مشاوره بازاریابیآموزش. بیزینس پلن طرح توجیهی طرح business plan. برنامه بازاریابی Marketing Planبازاریابی. مشاوره تبلیغات مشاور تبلیغات مشاور مدیریت management مشاوره مدیریت انواع بازاریابی بازاریابی. Business Planبیرینس پلن طرح توجیهیمدیریت. کلینیک کاشت موی طبیعی آسمان