مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 5569
دیروز : 40915
افراد آنلاین : 41
همه : 4415318
عزت نفس و كودكاندر دوره كودكي كه از مهمترين دوره هاي زندگاني بشر است گذشته از زمينه ارثي, محيط نقش بسزايي در تربيت كودك دارد و نخستين محيطي كه كودك در آن زندگي را آغاز مي كند, خانواده است. والدين به خصوص مادر نقش به سزايي در تربيت كودك دارند از ديد اسلام كودكان بر اساس فطرت پاك خود زمينه پذيرش خير, نيكي و تربيت اسلامي شكوفا كردن زمينه هاي فطري كودكان مي باشد و هر گونه انجراف از فطرت بر اساس تقصير يا قصور والدين صورت مي گيرد. "كل مولد يولد علي الفطره حتي يكون ابواه يهودانه و ينصرانه و يمجسانه[۱]" هر فرزندي بر اساس فطرت سليم اسلامي زاده مي شود و اين پدر ومادرند كه او را به يهوديت, نصرانيت و مجوسيت سوق مي دهند. فرزندان در ديدگاه اسلام حقوقي دارند كه پدر و مادر بايستي آنها را مراعات كنند مانند حق تربيت, نام نيكو و .... 
● روش هاي ايجاد كرامت در كودكان: 
۱) ناميدن كودك به اسامي نيكو:
پيامبر اكرم (ص) فرمود: "يا علي حق الولد علي والده ان يحسن اسمه و ادبه[۲]گ ياعلي انتخاب اسم خوب و ادب حقي است كه هر فرزند به پدر خود دارد. 
۲) احترام به كودك: 
در جامع الاخبار آمده است "اذا سميع الولد فاكر مواله واوسعواله في امجالس و لا تقبحو اله وجها[۳]" وقتي كه نام فرزندان را مي بريد او را گرامي بداريد و جاي نشستن را براي او توسعه دهيد و نسبت به او روترش نكنيد . پيامبر در اين حديث موضوع احترام فرزندان را به اولياء گوشزد مي كند زيرا كودكي كه مورد بي اعتنايي و توهين ديگران قرار گيرد دچار حس حقارت و خود كم بيني مي شود تمام افراد انساني از توهين و هتك حرمت و زايل شدن شخصيت هود ناراحت مي شوند انسان تمنا و آرزوي احترام دارد و اگر براي او اهميتي قايل نشود دچار ناراحتي هاي رواني نظير حقارت مي شود و اين عارضه در كودكان كه عاطفي تر و حساس تر هستند به شكل بارزتري نمود پيدا مي كند راجرز احترام بدون شرط به كودكان را اساس تشكيل عزت نفس در آنان مي داند (شاملو, ۱۳۷۸, ص ۱۱۴). 
۳) محبت و ترحم به كودكان: 
نياز به دوست داشتن از نيازهاي رواني كودك است دوست داشتن يعني قبول او به عنوان يك انسان ارزشمند نزد والدين, و اين قبول داشت به عزت نفس منجر مي شود. از جمله اموري كه محبت به كودكان را مي رساند و بوسيدن آنهاست. ترحم به كودكان انجام وعده موجب احساس شخصيت در آنان مي شود چرا كه به او اهميت داده و براي وعده هايي كه به او داده شده اهميت قايل شدن براي تو را مي رساند و اين مساله در پرورش عزت نفس او موثر است. 
۴) عدم تحميل بي جا به كودك:
اگر انتظارات والدين ما فوق طاقت كودكان باشد و بر آنان تحميل شود, عزت نفس آنان كاهش مي يابد زيرا در مقابل كاري كه خارج از اتوان اوست دچار شكست شده و به دنبال اين شكست عزت نفس او كاهش مي يابد و بايد كودك را به عنوان يك كودك پذيرفت, بر توانايي هاي او ارج نهاد و از آنچه در توان او نيست صرف نظر كرد تا او به سركشي, دروغ و .... كه از پيامدهاي ذلت نفس است دچار نشود. 
۵) عدم تنبيه به خصوص تنبيه بدني:
انسان جايز الخطاست و كودك به دليل رشد عقلي كافي, نداشتن تجربه و محدود بودن ميزان يادگيري هايش دچار خطاي بيشتري مي شود. اسلام با نهي از تنبيه به خصوص تنبيه بدني راه را براي بروز احساس حقارت مي بندد. 
علي (ع) فرمود: "لا تضربه و اهجره و لا تطل[۴]" فرزدن را مزن و براي ادب كردنش از او قهر كن ولي مواظب باش قهرت طولاني نشود و زود آشتي كن. 
۶) رعايت مساوات و عدم تبعيض بين كودكان:
اگر بچه ها خلاف اين را احساس كنند يعني پدر و مادر در بذل توجه, مساوات را رعايت نكنند از يك طريف موجبات حسادت و كينه را از طرفي باعث مي شود و از طرفي باعث حقارت و ذلت را فراهم مي سازند. پيامبر اكرم (ص) مي فرمود: "اعدادا بين اولادكم كما تحبون ان يعدلوا بينكم في البر و اللطف[۵]" ميان فرزندان به عدالت رفتار كنيد همان طور كه دوست داريد در نيكي و لطف نيز بين شما به عدالت رفتار شود. 
۷) سلام كردن به كودكان: 
پيامبر اكرم (ص) خود هميشه به كودكان سلام مي كرد زيرا اين امر موجب ارزش گذاري به كودكان و بالا بردن عزت نفس در آنان مي گردد.سحر ميرشاهي مدير سايت - مهندس علوم و صنايع غذايي فارغ التحصيل دانشگاه شهيد چمران اهواز ۱. سفينه البحار- جلد ۲- ص ۳۷۳ ۲. وسائل اشيعه- ج ۵- ص ۱۱۵ ۳. جامع الاخبار- ص ۱۲۴ ۴. بحار النوار- ج ۲۳- ص ۱۱۴ ۵. محجه البيضاء- ج ۲- ص ۶۴ http://www.onlinesunmed.com/ravanshenasi/۱۳.html بانك مقالات فارسي 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۷:۱۹ ] [ مشاوره مديريت ]
عزت نفس در نوجوانانهمه افراد بشر به يك ارزشيابي ثابت و استوار از خود، يا عزت نفس، نيازمندند (آبراهام مرلو)
مسئله عزت نفس و مقوله خود ارزشمندي، از اساسي ترين عوامل در رشد مطلوب شخصيت كودكان و نوجوانان است. برخورداري از اراده و اعتماد به نفس قوي، قدرت تصميم گيري و ابتكار، خلاقيت و نوآوري، سلامت فكر و بهداشت رواني، رابطه مستقيمي با ميزان و چگونگي عزت نفس و احساس خود ارزشمندي، فرد دارد. امروزه در اصلاح و درمان بسياري از اختلالات شخصيتي و رفتاري كودكان و نوجوانان نظير كمرويي و گوشه گيري، لجبازي و پرخاشگري، تنبلي و كندروي به عنوان اولين يا مهمترين گام به ارزيابي و پرورش احساس عزت نفس، تقويت اعتماد به نفس و مهارتهاي فردي و اجتماعي آنان مي پردازند. براي اينكه كودكان و نوجوانان بتوانند از حداكثر ظرفيت ذهني و توانمندي هاي بالقوه خود بهره مند شوند مي بايست از نگرشي مثبت نسبت به خود و محيط اطراف و انگيزه اي غني براي تلاش برخوردار شوند. بدون ترديد نوجواناني كه داراي احساس خود ارزشمندي و عزت نفس قابل توجهي هستند نسبت به همسالان خود در شرايط مشابه، پيشرفت تحصيلي و كارآمدي بيشتري از خود نشان مي دهند و نيز از ويژگي هاي صاحبان تفكر واگرا و افراد خلاق، داشتن اعتماد به نفس و احساس خود ارزشمندي بسيار بالاست لذا پرورش احساس عزت نفس در كودكان و نوجوانان از مهمترين وظايف خانواده و دست اندركاران تعليم و تربيت است كه دراين ارتباط بيشترين نقش بر عهده الگوي رفتار است.
● تعريف عزت نفس:
عزت نفس از (خودپنداره) متفاوت است. خود پنداره عبارت است از مجموعه ويژگي هايي كه فرد ممكن است براي توصيف خويش به كاربرد مثلا خود را دوست حسين، علاقمند به داستان هاي علمي، فوتباليست خوب يا... بداند كه اينها محتواي خود پنداره را تشكيل مي دهند و اما عزت نفس عبارت از ارزشي است كه اطلاعات درون خود پنداره، براي فرد دارد و از اعتقادات فرد و برخورد تمام صفات و ويژگي هايي كه در او هست ناشي مي شود.
اگر نزد يك كودك دانش آموز ممتاز بودن ارزش زيادي داشته باشد ولي خودش دانش آموز متوسط يا ضعيف باشد، وي از پايين بودن عزت نفس خود رنج مي برد با اين وجود ممكن است توانايي بدني و محبوبيت همين كودك در ميان همسالانش بيشتر از توانايي تحصيلي اش باشد. حال اگر در هر دو زمينه ممتاز باشد عزت نفسش بالا خواهد بود.
پس عزت نفس هر فرد براساس تركيبي از اطلاعات عيني در مورد خودش و ارزشهاي ذهني كه براي آن اطلاعات قائل است بنا نهاده مي شود. انسان اگر در زندگي هيچ چيز نداشته باشد اما داراي عزت نفس باشد همه چيز بدست خواهد آورد وبرعكس اين گفته نيز صادق است اما اين عزت نفس چگونه بوجود مي آيد. استوار (۱۹۷۹) فرمولي براي عزت نفس تهيه نموده است: نوزاد پس از تولد بطور فزاينده اي از وابستگي و ناتواني خود و نياز به بزرگسالان آگاه مي شود. اگر نوزاد در خانواده اي متولد شده باشد كه آن خانواده پذيرنده وي باشد و او را مورد محبت نوازش و علاقه قرار دهند به تدريج در طي رشد و تكامل خود احساس ارزشمندي مي كند و والدين را به عنوان موضوعهاي خوب، دروني مي سازد.
بر اثر تكرار تائيد و تصديق هاي بيروني، حس ارزشمندي در خود، دروني مي شود حال اگر اين نوزاد در خانواده اي به دنيا آمده باشد كه مورد پذيرش و نوازش قرار نگيرد از همان ابتدا دچار احساس فقدان ارزشمندي مي گردد و اين نقيصه طي فرآيند رشد رواني به گونه هاي مختلف بر رفتار فرد تأثير مي گذارد.
در پي مطالعاتي كه توسط (اليسون) انجام شد مشخص گرديده كه از دست دادن حس كنترل و ايجاد نارضايتي فردي يكي از جنبه هاي مشخص عزت نفس پايين بوده است. در بررسي هايي كه بر روي افراد داراي عزت نفس پايين صورت گرفته علائمي چون:
▪ شكايات جسماني،
▪ افسردگي و اضطراب،
▪ كاهش سلامتي عمومي بدن
▪ بي تفاوتي و احساس تنهايي،
▪ تمايل به استناد شكست خود به ديگران،
▪ عدم رضايت شغلي و كاهش عملكرد،
▪ عدم موفقيت آموزشي گزارش شده است.
همچنين افرادي كه داراي عزت نفس مي باشند از ويژگيهاي ذيل برخوردارند:
۱) مستقل عمل مي كند: 
در مورد مسايلي كه چون استفاده از وقت، پول، حرفه، لباس و مانند اين ها دست به انتخاب و تصميم گيري ميزند.
۲) مسئوليت پذير است: 
سريع و بااطمينان عمل مي كند. مسئوليت كارهاي روزمره خود نظير شستن البسه و نظافت خانه و كارهاي شخصي را خود انجام ميدهد.
۳) به پيشرفت هايش افتخار مي كند: 
هنگامي كه از پيشرفت هايش سخن به ميان مي آيد با مسرت تصديق مي كند و حتي به سبب آنها گاه از خود تعريف مي كند.
۴) به چالش هاي جديد مشتاقانه روي مي آورد: 
مشاغل ناآشنا و آموزشهاي جديد توجهش را جلب مي كند و او با اطمينان، خود را درگير آنها مي كند.
۵) دامنه وسيعي از هيجانات و احساسات را نشان مي دهد: 
مي تواند راحت قهقهه بزند، فرياد بكشد، به گونه اي ارتجالي محبتش را بروز دهد و به طور كلي هيجانهاي مختلفي را ابراز مي كند.
۶) ناكامي را به خوبي تحمل مي كند: 
هنگام رويارويي با ناكامي مي تواند واكنش هاي گوناگوني نظير شكيبايي، خنديدن به خود، حرف زدن و غيره از خود نشان دهد و قادر است از آنچه موجب ناكامي اش است سخن گويد.
۷) احساس مي كند مي تواند ديگران را تحت تأثير قرار دهد. از نفوذي كه بر افراد خانواده، دوستان و حتي معلمان و... دارد مطمئن است.
● عزت نفس پسران و دختران نوجوان:
بطور كلي ميزان عزت نفس در طول دوران نوجواني به همراه سن افزايش مي يابد البته بين دختر و پسر، از نظر تحول عزت نفس تفاوتهايي وجود دارد. براساس يكي از جديدترين تحقيقات كه بر روي ۳۰۰۰ نوجوان انجام گرفته است دختران نوجوان در مقايسه با پسران نوجوان، عزت نفس ضعيف تر و انتظارات زندگي پايين تري دارند و از نظر اعتماد به نفس و اعتماد به تواناييهاي خود نيز در سطح پايين تري قرار دارند. در دبستان اكثر دختران اعتماد به نفس دارند ،خود را تاييد مي كنند و درباره هويت خود ديدي مثبت نشان مي دهند. اما در آغاز نوجواني كمتر از يك سوم آنها اين ادراك را حفظ مي كنند. البته در مورد عزت نفس پسران نيز افت ديده مي شود اما نسبت هاي آنان متفاوت است. مثلا ۶۷ درصد پسران دبستاني اظهار مي دارند كه از آنچه هستند راضي اند درحالي كه در سطح دبيرستان، ۴۶درصد پسران اين پاسخ را مي دهند. درمورد دختران اين نسبت به ترتيب ۶۰و ۲۹درصد به نظر مي رسد كه البته به تدريج كه كودكان به سوي نوجواني ميروند ممكن است دريابيم كه پذيرش اجتماعي توسط همسالان بطور فزاينده اي نقش مهمي در شكل گيري عزت نفس كلي نوجوانان دارد.
● راههاي ايجاد اعتماد به نفس در دانش آموزان
۱) تا جائي كه امكان دارد به دانش آموزانتان فرصت انتخاب بدهيد.
۲) رفتار محترمانه اي با دانش آموزان خود داشته باشيد او را جدي بگيريد با او به مانند يك كودك رفتار نكنيد.
۳) بزرگ شدن او را مورد تمجيد و تعريف قرار دهيد.
۴) آزادي هاي لازم را بدون سرزنش در اختيارش بگذاريد (درحد متعادل و متعارف) 
۵) افكار و احساسات او را به رسميت بشناسيد.
● نكات قابل توجه جهت تقويت اعتماد به نفس و عزت به نفس نوجوانان:
۱) توجه معلمان به ويژگي هاي رشد در دوران بلوغ و ابعاد مختلف تغييرات روحي و جسمي نوجوانان در اين مرحله.
۲) آشنايي و شناخت كامل نيازهاي اين مرحله از سن از جمله نياز به سازگاري با تغييرات بدني و نياز به رهايي از وابستگي و قيدهاي كودكانه، نياز به بدست آوردن استقلال، نياز به معاشرت و دوستي، نياز به مهرورزي و مهرطلبي، نياز به خودنمايي ومهم جلوه كردن، نياز به مقبوليت و ستايش.
۳) ارضاء درست برخي از نيازهاي عاطفي از قبيل نياز به محبت، مقبوليت و مهم شدن.
۴) آموختن روش صحيح ارضاء برخي از نيازها به نوجوان.
۵) تصميم و القاي اين فكر كه نوجوان بايد سطح توقعات خود را به اندازه امكاناتش محدود كند.
۶) هدايت نوجوان در جهت يافتن راه صحيح براي برآوردن نيازها و تعيين حدود براي توقعاتش
۷) ابراز محبت و دوستي با نوجوان در تمام اوقات به ويژه در هنگام بروز رفتارهاي متناقض و گرايش هاي متضاد وي.
۸) استفاده از نظرات و راهنمايي مشاوران متخصص در رابطه با مشكلات مختلف نوجوان.
«با يكي يا دو كس مشاوره كن
در اموري كه پر خطر بيني
كز يك آئينه پيش رو نگري
وز دو آينه پشت سر بيني»
(سعدي)
۹) گوش دادن با علاقه به سخنان نوجوان و پرهيز از مسخره كردن آنها و توجه به روياهاي آينده او.
۱۰) تقويت نيروي ايمان و استفاده از اين نياز نوجوان جهت جلوگيري از لغزش و كجروي و كاهش اضطراب و تقويت اتكا به نفس توسط راهنمايي وي و الگو بودن براي نوجوان.
۱۱) استفاده از نقش گروه همسالان در كلاس و انجام فعاليت پرورشي مختلف و هدفدار جهت استفاده از تمايلات نوجوان در ارضاء نيازهاي مختلف آنها.
۱۲) آموزش مهارت هاي اجتماعي نظير آداب معاشرت، روش صحيح غذاخوردن، نشستن و نظاير آن كه مي تواند در اجتماعي شدن آنها مؤثر باشد.
۱۳) توجه جدي به نقش ورزش همراه با شور و نشاط براي تخليه انرژي نوجوان. 
۱۴) دور نگهداشتن نوجوان از دوستان ناباب و ماجراجو.
۱۵) توجه به اين مطلب كه علت عيبجويي و خرده گيري فراوان نوجوان به اين دليل است كه به اين وسيله حس داوري و نيروي ارزشيابي و تشخيص خود را تقويت مي كند و اين رفتار به منزله تمريني است براي رشد و تكامل او.
۱۶) نوجواني سن رشد و انعطاف است. هر لحظه امكان تجديد ارتباط با نوجوان وجود دارد.
۱۷) شرايط اجتماعي نسبت به شرايط نسل قبل تغيير كرده و دگرگوني هاي فراواني در روش تربيتي به وجود آمده است.
۱۸) هرگونه كجروي يا ناسازگاري نوجوان را عمل بر بزهكاري او ندانيد و رفتار تند و خشن درنظر نگيريد.
۱۹) هرگز به نوجوان القاب تمسخرآميز و حقارت آميز ندهيد چراكه تأثيرات سوء دارد.
۲۰) هرگز به او برچسب نزنيد.
(سرانجام براي آنكه كودكي با عزت نفس بالا پرورش دهيم بايد خود داراي عزت نفس شايان توجهي باشيم.)سارا آقاجري روزنامه كيهان 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۷:۱۸ ] [ مشاوره مديريت ]
عزت نفس چيست ؟عزت نفس چيست ؟ و نقش آن در زندگي انسان را توضيح دهيد . 
عزت نفس از دو بخش مهم تشكيل مي شود : 
۱) باور خودتوانمندي به معناي داشتن اطمينان به توانائي فكر كردن . درك كردن . آموختن . انتخاب كردن و تصميم گيري براي خود . 
۲) احترام به خود يا داشتن حرمت نفس به معناي ارزش براي خود يعني آن كه به خود حق بدهيم كه زندگي كنيم و شاد باشيم .
عزت نفس يك نياز اوليه براي انسانهاست . چون فكركردن لازمه زندگي موفق است و اين انديشه و فكر به ما امكان مي دهد كه قدرت تصميم گيري هر انسان بستگي به ميزان عزت نفس او دارد بنابراين نقش عزت نفس در زندگي انسان بسيار مهم وچشمگير مي باشد . 
آيا داشتن باور خود توانمندي و احترام به خود به اين معنا است كه هرگز اشتباه نكنيم ؟
خير . خود توانمندي و احترام به خود به اين معنا است كه هر يك از ما ميتوانيم فكركنيم . قضاوت داشته باشيم و اشتباهات خود را اصلاح كنيم . عزت نفس به اين معناست كه بداينم و باور داشته باشيم كه مي توانيم آنچه را لازم داريم بياموزيم و با چالشها و مشكلات زندگي برخورد انديشمندانه داشته باشيم . 
ـ آيا منظور از احترام به خود اين است كه ما كامل و صد درصد بي عيب و نقص هستيم ؟ 
خير. منظور اين است كه از خود مراقبت كنيم و به خود علاقه مند باشيم و خود را شايسته بدانيم و براي غلبه بر مسائل و مشكلات زندگي تلاش كنيم بيماري را بپذيريم و درمان مناسب انجام دهيم . 
ـ عزت نفس چه شكلي دارد ؟ آيا مي توان آن را دررفتار افراد مشاهده نمود ؟ 
عزت نفس در ما وديگران به شكلهاي متفاوتي ظاهر مي شود اما به طوركلي عزت نفس را ميتوان در حالت چهره . رفتار . صحبت و حركت اشخاص مشاهده كرد . برخورد باز و گشوده با انتقادها .راحتي در پذيرش اشتباهات نمونه هائي از شكل عزت نفس است . كلام و حركات شخص داراي عزت نفس از كيفيت راحت برخوردار است . به عبارت ديگر طرز كلام و حركات شخص داراي عزت نفس از كيفيت راحت برخوردار است . به عبارت ديگر طرز كلام و حركات شخص نشان مي دهد كه او در جنگ با خويشتن نيست و با ديگران نيز جنگي ندارد . هماهنگي ميان آنچه شخص مي گويد و انجام مي دهد يعني از خود پنهان نمي شود و با خود در جنگ و ستيز نيست . دروغ . رياكاري و پنهانكاري در افراد داراي عزت نفس سالم وجود ندارد . 
ـ چند ويژگي ( خصوصيت ) افراد داراي عزت نفس را نام ببريد ؟ 
افرادداراي عزت نفس واقع بين هستند . خلاق و نيروي خلاقه خود را بكار مي گيرد و به فراورده هاي ذهن خود توجه كافي دارند ( خود را دست كم از ديگران ) كساني كه عزت نفس سالم دارند هرگز از اينكه بگويند « اشتباه كردم » واهمه و ترسي ندارند . اشتباهات خود را واقع بينانه مي پذيرند و براي اصلاح اشتباهات خود تلاش مي كنند . در حالي كه كسي كه عزت نفس ندارد قبول هر اشتباه را به حساب تحقير شدن خود مي گذارد و دچار احساس گناه .احساس بي كفايتي و شرم و خجالت مي شود . بنابراين اشتباهات خود را به ديگري نسبت مي دهد . 
همدردي و همدلي در اشخاصي كه از سلامت عزت نفس برخوردارند . فراوان وجود دارد . بدليل پذيرش و اطمينان به خود از ديگران نمي ترسند وبه اعتماد به نفس ديگران نيز احترام مي گذارند . بنابراين روحيه همكاري براي دستيابي به هدفهاي مشترك در افراد داراي عزت نفس سالم فراوان ديده مي شود . جرات ورزي و شهامت ابراز وجود در اين افراد وجود دارد . 
ـ وقتي عزت نفس فردي پائين باشد چه نشانه هايي دارد ؟ توضيح دهيد . 
هنگامي كه عزت نفس در شخصي كم است . هراس و ترس از واقعيت در فرد وجود دارد و ترس از حقايق درباره خود و پذيرش خود . ترس از افشا شدن ترس از فروريختن تظاهرها و وانمود ها . ترس از ناكامي . ترس از تحقيرشدن . اين افراد گويا براي ديگران زندگي مي كنند و همواره نگران قضاوتهاي ديگران هستند بنابراين جرات انديشيدن به خود و توانمنديهاي خود را از دست مي دهند . زود تسليم مي شوند وديگران مي توانند به سرعت آنان را دلسرد كنند و حالت انفعال در آنان فراوان ديده مي شود . ترس و هراس از موانع وتصورات منفي از موانع سرراه دستيابي به هدفها از نشانه هاي عزت نفس پائين است . 
ـ تعيين كننده ميزان عزت نفس چيست ؟ 
تعيين كننده اساسي ميزان عزت نفس كاري است كه شخص صورت مي دهد و اقداماتي است كه در انتخابهاي آگاهانه خود به انجام مي رساند . اراده به معناي آن نيست كه بتوانيم هر كاري را كه بخواهيم انجام دهيم بلكه اراده نيروي قدرتمندي در زندگي ماست كه به توانائي مواجه با مسائل و مشكلات زندگي را مي دهد . انتخاب و گزينش هدفهاي واقع بينانه در زندگي و تمركز بر آنان از نشانه هاي عزت نفس سالم است . دنبال كردن اين هدفها تا تحقق و دستيابي آنان حاصل انديشه قوي اراده قوي و عزت نفس كافي است .
ـ لازمه زندگي آگاهانه چيست ؟ 
لازمه زندگي آگاهانه احترام گذاشتن به خود و ديگران . احترام گذاشتن به واقعيت ها . شناخت نيازها . خواسته هاو پذيرش امكانات و واقعيتهاي موجود زندگي هر فرد است . زندگي آگاهانه يعني در برابر حقايق احساس مسئوليت كنيم .يعني اگر من آرزوي خريد لباس يا وسيله جديدي داشته باشم و همزمان ببينم كه بايد اجاره خانه ام را بپردازم و در نتيجه پولي براي خريد لباس جديد باقي نماند و خريد لباس را منطقي نمي دانم و موقعيت را و امكانات خود را با حفظ احترام به خود هماهنگ مي كنم . يا اگر بايد تن به يك عمل جراحي و مصرف داروئي بدهم كه پزشك معالجم آن را براي سلامت من لازم مي داند به جاي طفره رفتن از درمان و هراس و ترس از واقعيت موجود . با شهامت و آگاهانه به درمان خويش اولويت مي دهم . نا اميدي . دلسردي ترس از روبه رو شدن با واقعيت ها درست نقطه مقابل زندگي آگاهانه هستند . 
▪ ويژگيهاي زندگي آگاهانه . يعني آن كه : 
ذهن پوياست و حالت انفعال ندارد . 
ـ به واقعيتها توجه كنيم و از آنها نگريزيم .
ـ در لحظه اكنون زندگي كنيم . 
ـ شرايط را با توجه به مشكلات و موانع موجود درك كنيم . 
ـ اشتباهات خود را ببينيم . بپذيريم و آنها را اصلاح كنيم
ـ به واقعيتهاي بيروني و دروني توجه كنيم و آنان را متناسب با واقعيتها هماهنگ كنيم . واقعيت هاي دروني احساسات . آرزوها و انگيزه هاي ماست و واقعيتهاي بيروني امكانات واقعي ما در زمينه هاست . 
ـ در مقام گسترش آگاهي خود باشيم و رشد و تعالي را به عنوان راه و روشي هدفمند از زندگي انتخاب كنيم و پذيراي علم و اطلاع جديد باشيم . 
ـ همواره بينديشيم و فكر كنيم كه آيا اعمال و رفتار ما با هدفهايمان و امكانات موجودمان همخواني دارند و در اين مسير حركتها ورفتار خود را هماهنگ كنيم و در صورت نياز اصلاح كنيم . 
ـ روبه رو شدن با واقعيتهاي تهديدكننده را نيز جزئي از زندگي بدانيم . 
ـ بپذيريم كه هيچكس كامل نيست . ولي تلاش براي رشد بهتر برايمان همواره كمال و پيشرفت به ارمغان مي آورد .
پزشك آن لاين 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۷:۱۷ ] [ مشاوره مديريت ]
عزت نفس چيست ؟ويليام جيمز از جمله كساني بود كه براي نخستين بار در كتاب اصول روان شناسي خود بر ضرورت عزت نفس و اينكه عزت نفس تعيين كننده شكل هاي متعدد در رفتار آدمي مي باشد, تاكيد كرده است . همزمان با ويليام جيمز, جامعه شناسان مختلفي از جكمله كولي[۱] اظهاراتي كرده و آن را يك نياز حيات بخش آدمي توصيف نمد. هر چند محققاني مانند گلدشتاين, ماي[۲], آنگليال[۳] و بوهلر[۴] مطالعاتي در اين مورد انجام داده اند. اما قبل از رويكرد رواني – اجتماعي مطالعات منظم و سيستماتيگك در مورد عزت نفس انجام نشده است, در واقع با پيدايش رويكرد رواني- اجتماعي مختلفي محققاني مانند هورناي, فروم و سالويان مطالعات نظامداري درباره عزت نفس ارائه داده اند. اما توج وارسي ها درباره عزت نفس و اينكه عزت به عنوان يك سازه شخصيتي قلمداد گردد, در نظريه انسان گراياني مانند راجرز و مزلو مشاهده مي شود. عزت نفس عبارت است از احساس ارزشمند بودن. اين حس از مجموع افكار, احساس ها, عواطف و تجربياتمان در طول زندگي ناشي مي شود: مي انديشيم كه فردي با هوش يا كودن هستيم, احساس مي كنيم كه شخصي خو ب بايد يا بد هستيم, خود را دوست داريم يا نداريم. مجموعه هزاران برداشت ارزيابي و تجربه اي كه از خهويش داريم باعث مي شود كه نسبت به خود احساس خوشايند ارزشمد بودن و يا بر عكس احساس ناخوشايند بي كفايتي داشته باشيم (كلمزو كلارك, ترجمه عليپور, ۱۳۷۸). 
عزت نفس از "خود پنداره" متفاوت است. خود پنداره عبارت است از مجموعه ويژگي هايي است كه فرد براي توصيف خويشتن به كار مي برد. يك فرد براي توصيف خويشتن به كار مي برد. يك فرد ممكن است خودش را يك فوتباليست خوب. علاقمنند به داستان هاي علمي, دوست حسين, داراي ۳۵ كيلو وزن و دانش آموز نسبتاً خوبي بداند – كه اينها محتواي خود پنداره را تشكيل مي دهد . اما عزت نفس عبارت است از ارزش كه اطلاعات درون خودپنداره براي فرد دارد و از اعتقادات فرد در مورد صفات و ويژگي هايي كه در او هست, ناشي مي شود. اگر نزديك كودك دانش آمموز ممتاز بودن ارزش زيادي داشته باشد ولي خودش دانش آموزي متوسط يا ضعيف باشد. وي از پايين بودن عزت نفس خود رنج مي برد. 
با اين وجود, ممكن است توانايي بدني و محبوبيت همين كودك در همسالانش بيشار از توانايي تحصيلي اش باشد, حال اگر او در هر دو زمينه ممتاز باشد, عزت نفس بالا خواهد بود. پس عزت نفس هر فرد بر اساس اتركيبي از اطلاعات عيني در مورد خودش و ارزش هاي ذهني كه براي آن اطلاعات قائل است بنا نهاده مي شود (بيابانگرد, ۱۳۸۰). 
مي توان نحوه شكل گيري عزت نفس را از طريق تفكر در مورد "خود ادراك شده[۵]" و "خود ايده آل[۶]" مورد آزمايش قرار داد. خود ادراك شده همان خود پنداره است يعني يك ديدگاه عيني درباره مهارت ها, صفات و عبارت از تصوري است كه فرد دوستي دارد از هود داشته باشد كه لزوماً پوچ و بي معني نيست (مثال: من دوست دارم شاگرد اول باشم, يا دوست دارم يك ستاره مشهور سينما باشم), بلكه تمايل صادقانه براي داشتن نگرش ها و اسناد خاصي است. زماني كه خود ادراك شده هود ايده آل با هم همتراز باشند, فرد از عزت نفس بالايي برخوردار خواهد بود. براي مثال كودكي كه پيشرفت تحصيلي درخور توجهي دارد و براي صفات و ويژگي هاي واقعي خود ارزش مثبتي قائل است برعكس كودكي كه خود ايده آل او اين است كه آدم مشهوري باشد و لي در واقع دوستان انگشت مشاري دارد, از عزت نفس پايين برخوردار خو.اهد بود. وجود شكاف و فاصله بين خود ادراك شده و خود ايده آل عاملي است كه مشكلات مربوط به عزت نفس را به وجود مي آورد (پپ و همكاران, ۱۹۹۹). 
از عزت نفس "بالا و پايين" چه چيز استنباط مي شود؟ عزت نفس بالا به عنوان يك ديدگاه سالم از خود مورد بررسي قرار گرفته است, يعني ديدگاهي كه بطور واقع گرايانه كمبودها و نقاط مختلف ضعف را در بر مي گيرد ولي نه به آن شدتي كه منجر به انتقاد شديد از فرد شود. شخصي كه از عزت نفس برخوردار است خودش را به گونه مثبتي ارزشيابي كرده برهورد مناسبي نسبت به نظريات مثبت خود و ديگران دارد. در مقابل كسي كه به عزت نفس پايين مبتلا است اغلب نوعي نگرش مثبت مصنوعي نسبتا به دنيا داردو در نا اميدي تلاش مي كند تا به ديگران و خودش نشان دهد كه او شخصي لايق است و يا ممكن است به درون خويش انزوا گزيند و ار ارتباط با ديگراني كه از آنها مي ترسد, اجتناب نمايد. شخص مبتلا به عزت نفس پايين اساساً فردي است كه اتحساس غرور كمي در خودش ادراك كرده است, خود پمنداره و به تبع آن عزت نفس بر اساس تركيبي از مسايل و موضوعاتي كه در زندگي براي ما اهميت دارند ساخته شده است, به عنوان مثال يك كودك تجاربي را كه در زمينه هاي ورزشي, آموزشگاهي و دوست ياي داشته و در آنها به موفقيت نايل شده است بيان مي كند. عزت نفس اين كودك به اهميتي كه او براي هر كدام از موارد نام برده قائل است بستگي دارد. اصولاً اگر كودك زمينه هايي كهع در آنها فعاليت داشته است, با ارزش بداند, عزت نفس كلي او بالا خواهد بود, در حالي كه اگر وي آن زمينه ها را بي ارزش بداند, عقايد منفي در مورد خودش خواهد داشت. بعضي افراد براي توانايي ها يا ظرفيت هاي خوبي كه دارند ارزش قائل نيستند و در مقابل براي آنچه كه فاقد آن هستند ويا به نسبت كمتري از آن برخورداند ارزش فراواني قائل مي شوند. 
روشن است كه اين گونه افراد مشكلات بيشتري در ارتباط با عزت نفس كلي خواهند داشت (بيابانگرد, ۱۳۸۰). 
● اهميت عزت نفس: 
همه افراد, صرف نظر از سن, جنسيت, زمينه فرهنگي, جهت و نوع كاري كه در زندگي دارند, نيازمند عزت نفس هستند. عزت نفس واقعاً بر همه سطوح زندگي اثر مي گذارد. در حقيقت بررسي هاي گوناگون روان شناسي حاكي از آن است كه چنانچه نياز به عزت نفس ارضا نشود, نيازهاي گسترده تر نظير نياز به آفريدن پيشرفت و يا درك استعداد بالقوه محدود مي ماند. بخاطر مي آوريد وفتي كه كسي كارتان را تحسين مي كند يا وقتي كه طرحي را به نحو خوبي به پايان مي رسانيد, چه احساس خوشي به شما دست مي دهد. 
افرادي كه احساس خوبي نسبت به خود دارند, معمولاً احساس خوبي نيز به زندگي دارند. آنا ن مي توانند با اطمينان با مشكلات و مسوليت هاي زندگي مواجه شوند و از عهده آنها بر آيند (اسلامي نسب, ۱۳۷۶). 
اكثر نظريه هاي روان شناختي كلاسيك و معاصر, بر اين عقيده متفق هستند كه همه افراد, نياز فزاينده اي به عزت نفس دارند. در واقع از زمانيكه ويليام جيمز كتاب اصول روان شناسي خود را منتشر كرد تا جديدترين مطالعات تجربي كه امروزه درباره عزت نفس انجام مي پذيرد كه عزت نفس تعيين كننده مشكل هاي متعدد رفتار آدمي مي باشد, تحقيقات جديد در بال اهميت عزت نفس, به تدوين تئوري هاي مهار كننده وحشت انجاميده است (گرينبرگ[۷] و سولمن[۸], ۱۹۹۹). تئوري هاي مهار كننده وحشت تا حدودي بر اساس تحقيقات ارنس بيكر[۹] (۷۵-۱۹۷۳) نضج گرفت. اين تئوري بيان مي كند كه عزت نفس يكي از جنبه هاي شخصيتي آدمي است كه در دنياي ذهني فرد, از ارزش بالايي برخوردار است و افراد عزت نفس را بوسيله پايدار سازي مفهوم واقعيت نگه مي دارند و به وسيله دروني كردن ارزش ها كه توصيف كننده نقطه نظرشان است, زندگي مي كنند. اين تئوري بيان مي كند كه هر فرد آدمي, نياز فزاينده اي به عزت نفس دارد. چرا كه عزت نفس هسته مركزي جنبه هاي روان شناختي آدمي است و او را از اضطراب محافظت مي نمايد و او را نسبت به آسيب پذيري و فناپذيري آگاه مي گرداند. نقش محوري عزت نفس در محافظت فرد از اضطراب در تعامل هاي اوليه فرد با والديدن مدرسه, دوستان و اجتماع رئيسه دارد. در سالهاي اوليه زندگي اوليه- زندگي, تحقق نيازها, محبت و محافظت والدين مبناي اوليه عزت نفس كودكان و بتدريج كه استانداردهاي خوب و انديشمد والدين, دروني مي شوند و احساسات ايمني وامنيت در رابطه با آن شكل مي گيرند, عزت نفس واجد بنيان و اساس محكمي مي گردد. در چنين مواقعي عزت نفس شخص, او را از اضطراب محافظت مي نمايد و امنيت خاطر او را فراهم مي آورد (گرينبرگ و سولمن, ۱۹۹۹). از آنجا كه عزت نفس فرد زمينه و اساس ادراك وي از تجارب زندگي را فراهم مي سازد, داراي ارزش ويژه اي است. شايستگي عاطفي – اجتماعي كه از خود ارزيابي مثبت منتج مي شود, مي تواند به عنوان سپر يا نيرويي در مقابل مشكلات خطير آينده به نوجوان كمك كند. شاهد اين مدعا, راهنمايي تشخيص و آماري بيماري هاي رواني[۱۰] (DSMIII- R) (انجمن روان پزشكان امريكا, ۲۰۰۰) است كه از عزت نفس پايين به عنوان نشانگان مرضي چند اختلال نوجواني نام برده است. دو مثال متفاوت از اين اختلال, يكي اختلال كمبود توجه است كه با بي توجهي و تكانه اي بودن مشخص مي شود و ديگري اختلال اجتنابي, شكل شديدي از اضطراب اجتماعي است (بيانگر, ۱۳۸۰). بهره مندي از عزت نفس علاوه بر آن كه جزئي از سلامت رواني محسوب مي شود, با پيشرفت تحصيلي نيز مرتبط است. محققان بسيازي دزيافته اند كه بين عزت نفس مثبت و نمرات بالا در مدارس رابطه وجود دارد (پپ و همكاران, ۱۹۹۹). خلاصه اينكه عزت نفس يك حنبه مهم در كار كرد يا كنش كلي فرد است و يا زمينه هاي ديگر چون سالمت رواني – اجتماعي و عملكرد تحصيلي وي در ارتباط است. 
● ابراهام مازلو:
ب: ديدگاه هاي نظري: 
مازلو هدف و آرمان اصلي انسان را تربيت و تقلاي او را دست يافتن به مرتبه والاي انساني و همانا تحقيق خويشتن يا خود شكوفايي مي داند. وي مراتبي را براي دسترسي به اين آرمان به صورت سلسله مراتب نيازها تدوين نموده كه يكي از آن مراحل را احساس ارزش و احساس عزت نفس بيان مي دارد كه در ذيل ضمن بحث و بررسي نظريات مازلو پيرامون عزت نفس ساير سلسله مراتب نيازها را به طور مختصر بيان مي كنيم. به اين ترتيب شرط اوليه دست يافتن به خود شكوفايي ارضاي چهار نيازي است كه در سطوح پايين سلسله مراتب قرار گرفته و عبارت است از: 
۱- نياز هاي جسماني و فيزيولوژيك. 
۲- نيازهاي ايمني. 
۳- نيازهاي محبت و احساس تعلق ها. 
۴- نياز به احترام يا نياز به عزت نفس (شولتس, ۱۳۷۶, ص ۱۱۵). 
۱- نيازهاي جسماني يا فيزيولوژيك: اين دسته از نيازها كه در سلسله مراتب هرم نيازها از نظرمازلو در قاعده آن قرار دارد, شامل نياز به غذا, آب, هوا, خواب و رابطه جنسي است كه ارضاشان براي بقا ضروري است از اين رو در اين مرحله نيازهاي جسماني نيرومندترين نياز ها است.۲- نياز به ايمني: 
پس از رفع نيازهاي فيزيولوژيك نياز ايمني, انگيزه انسان قرار مي گيرد كه شامل ايمني, ثبات, حمايت, نظم و رهايي از ترس و اضطراب است به اعتقاد مازلو همه ما تا اندازه اي نياز داريم كه امور, جرياني عادي و قابل پيش بيني داشته باشند, نحمل عدم اطمينان دشوار است. در نتيجه مي كوشيم تا سر حد توانايي به امنيت, حمايت و نظم دست مي يابيم (همان منبع, ص ۱۱۷). 
۳- نياز به عشق و تعلق: پيوستن به ديگران, پذيرفته شدن و تعلق داشتن به گروه در اين طبقه از نيازها قرار مي گيرد و ممكن است براي يافتن احساس تعلق, به گروه يا باشگاهي بپيونديم و ارزش ها يا ويژگي هاي آن را بپذيريم يا لباس متحد الشكل آن را به تن كنيم. با ايجاد رابطه نزديك و مهر آميز با ديگري نياز به محبتمان را بر مي آوريم. 
۴- نياز به احترام و عزت نفس: به اين ترتيب پس از ارضاي نيازهايي كه بر شمرديم نياز به احترام و عزت نفس در درجه اول اهميت قرار گرفته و به عنوان انگيزه رفتار و عملكرد انسان قرار مي گيرد كه شامل نياز به احساس ارزش, در نظر گرفتن خود و ديگران, احساس موفقيت و مسوليت مي باشد. به بيان ديگر نيازهاي عزت نفس شامل اجرا, دستيابي و نشان دادن كفايت در كارها مورد تاييد و شناخت ديگران واقع شدن مي باشد (اتكينسون, ۱۳۷۸, جلد اول, ص ۵۵۶). 
مازلو در كتاب انگيزش و شخصيت در توضيح نياز به عزت نفس مي گويد: همه افراد جامعه ما (بجز برخي بيماران) به يك ارزشيابي ثابت و استوار و معمولاً عالي از خوشان, به احترام به خود يا عزت نفس يا احترام به ديگري تمايل دارند ولي در جاي ديگر مي گويد: اين سطح از نيازها را مي توان در دو مجموعه فرعي طبقه بندي كرد اول اينكه آنها عبارت از: تمايل به قدرت, موفقيت, كفايت,سيادت, شايستگي, اعتماد در رويارويي با جهان, استقلال و آزادي. دوم اينكه در ماچيزي هست كه مي توانيم آن را تمايل به اعتبار و حيثيت (كه آن را احترام ديگران نسبت به خودمان مي توان تعريف كرد), مقام, شهرت, افتخار, برتري, معروفيت, توجه و اهميت و حرمت يا تحسين بناميم ( مازلو, ۱۳۷۷, ص ۸۲). 
مازلو در مورد پيامدهاي عدم ارضاي اين اسطح از نيازهاي پنجگانه مي نويسد: 
ام بي اعتنايي به اين نيازها موجب احساساتي از قبيل حقارت, ضعف و درماندگي مي شود كه اين احساسات نيز خود به وجود آورنده دلسردي و ياس اساسي خواهد شد و يا اينكه گرايش هاي رواني نژندي يا جبراني را به وجود خواهد آورد. ارزشيابي ضرورت اعتماد به نفس بنيادي و درك اين مطلب زا كه مردم بدون آن چقدر احساس درماندگي مي كنند و مي توان از طريق مطالعه روان نژندي ناشي از ضربه شديد روحي بدست آورد (همان منبع, ص ۸۳). 
وي در ادامه بحث به نتايج ارضا اين سطح از نيازهاي آدمي اشاره كرده اظهار مي دارد: 
ارضاي نياز به عزت نفس به احساساتي از قبيل اعتماد به نفس, ارزش, قدرت, لياقت و كفايت, مفيد و مثمر بودن در جهان منتهي مي شود. احساسات اتكا به خود, احترام به خود, حرمت به نفس, اطمينان و اعتماد به خود, احساس توانايي توفيق, شايستگي, موفقيت, قدرت نفس, شايستگي احترام, قدرت رهبري و استقلال از نتايج مثبت ارضاي نياز به عزت نفس مي باشند (شولتس, ۱۳۷۶, ص ۱۱۸). 
شولتس درباره عزت نفس مي گويد: احترام به خود يك احترام دروني است. احساس ايمني دروني و اعتماد, خود را ارزشمند و شايسته احساس نمودن كه براي دستيابي به آن بايد "خود" راستين را شناخت و نقاط ضعف و قوت را دريافت بگونه اي كه اگر ندانيم چيستيم و كيستيم نمي توانيم به خود احترام بگذاريم (همان منبع, ص ۱۱۸). مازلو سالمترين و ثابت ترين حرمت به نفس را مبتني به احترام استحقاقي از سوي ديگريان و نه شهرت ظاهري و تمجيد بي مورد دانسته است بنابراين به برطرف شدن اين نياز ها كه مورد بحث اين تحقيق نيز مي باشد, انسان بسوي كمال مطولوب كه همانا تحقيق خويشتن و خود شكوفايي است قدم بر مي دارد. 
- نياز به خود شكوفايي: نياز به خود شكوفايي عالي ترين نيازها است و اجتياج آدمي را به درك حقايق و درك زيبايي نشان مي دهند و به بروز و ظهور استعدادها و ذوق او ميدان مي دهند. اين نيازها ضمناً منشا كشف مجهولات و ايجاد علوم و فنون و هنرهاي زيبا بوده و از اين پس نيز خواهد بود (سياسي, ۱۳۷۴, ص ۲۲۴). 
● آلفرد آدلر:
مباحثي از روان شناسيب كه اختصاصاً به عزت نفس مي پردازد و آن را به عنوان يك متغير با نفوذ و با اهميت عنوان مي نمايد, تئوري شخصيتي است كه آدلر ارائه نموده است. آدلر اگر چه كاربرد عزت نفس را در درمان و بسط و توضيح تئوري اش بكار مي گيرد اما به وضوح, اهميت عزت نفس را دريافت نموده است (اسميت, ۱۹۸۷, ص ۳۲). آدلر مكتب خود را "روان شناسي فردي" ناميد و نخستين كسي بود كه جنبه اجتماعي بودن آدمي را بيان كرد وي در كتاب اصول تجربي و نظري روان شناسي فردي خود, بر اعمال و رفتار آدمي كه زاييده كششهاي اجتماعي است تاكيد مي نمايد, روان شناسي آدلري تاكيد مي كند كه تعارض از درون شخصيت سرچشمه نمي گيرد بلكه بين شخصيت و جهان اجتماغي فرد است (منصور, ۱۳۷۹, ص ۱۱). نكات بارز نظريات آدلر و كمك هاي وي در چند مورد خلاصه مي شود: يكي از كمك هاي معنوي آدلر به روان شناسي مفهومي است كه او از عفده حقارت بدست داده است. عقده حقارت و تلاش در راه تفوق و برتري, نقطه شروع "شيوه زندگي" است. دومين كمك آدلر تاكيد بر كيفيت محيط خانواده و شبكه روبط اجتماعي افراد خانواده است. رد مفهوم دو بعدي خود آگاهي و نا خود آگاهي و اعتقاد به اينكه انسان موجودي خود آگاه است و معمولاً از علل رفتار و هويت خويش آگاهي دارد و در نهايت "من خلاقه" كه بر غناي روان شناسي فردي اشاره دارد كه به نظر آدلر هسته اصلي و اساسي تحقق نفس و بي همتاي شخصيت است از جمله خطوط عمده روان شناسي فردي آدلر مي باشد (شفيع آبادي و ناصري, ۱۳۷۵, ص ۹۳). خود خلاق يك نظام شخصي و ذهني است كه تجربه هاي فرد را تعبير مي كند, به آنها معنا مي بخشد و از طريق جستجو و تحقيق, اقدام به خلق آنها مي نمايد تا شيوه زندگي كه منحصر به خودش مي باشد, محقق سازد. خود خلاق ويژگي هايي چون وحدت, ثبات و فرديت به شخصيت مي بخشد و سرچشمه فعال زندگي است (هال, ۱۳۷۹, ص ۱۸). آدلر, ساخت شخصيت را ارثي نمي داند بلكه اكتسابي مي داند. پس از تولد, طفل تا زماني كه شخصيت وي به طرف معيني جهت گيري نكرده مي داند با آن چكار بايد كند. خط راهنمود دهنده كه شخصيت در نخستين سال هاي زندگي براي خود تدارك مي بينند, همانا هشيار شدن به تجهيزات سرشتي, نقيصه هاي خود, ناثير محيط اطراف و به كار گرفته شدن اين مصالح توسط نيروي خلاق فرد است كه در يك طرح و هدف, در ساخت شخصيتي كه هدف خاص خود را دارد, همگرا مي شود (منصور, ۱۳۷۹, ص ۱۲). 
شيوه زندگي, تركيبي مشخص و منحصر به فرد از انگيزه ها, خصلت ها, علايق و ارزش هاست كه در هر عملي كه فرد انجام مي دهد تجلي مي شود كه تعيين كننده نحوه انديشيدن, آموختن و رفتار كردن است (هال, ۱۳۷۹, ص ۱۹). بنابراين اين طرح از پيش تعيين شده كه زير بناي تمام زندگي رواني را تشكيل مي دهد و تمام رفتار فرد از آن نشات مي گيرد, در سال هاي نخست زندگي فراهم مي شود كه نقطه عطف آن بر نحوه كيفيت روابط والدين و كودك استوار مي شود. رابطه بين مادر وكودك, تماس بدني و رواني به هنگام شستشو, نظافت و لبخند ها و واكنش هاي كودك, در تحكيم روابط مادر و كودك بسياري اساسي است در اين مقطع زماني, شرايط بايد به گونه اي فراهم شود كه فرد متوجه ارزش شخصي و قدرت خويش شود و در نتيجه آن تمايل به تسلط يافتن كه در نهاد هر كسي نهفته است ارضا مي گردد. موفقيت ها, توانايي هاي و عمل چيزي جز اثبات شخصيت واحساس مهمتري نيست (منصور, ۱۳۷۹, ص ۱۷). اعتقادات مربوط به يوه زندگي به چهار گروه تقسيم مي شود: 
۱- مفهوم خود يا خويشتن پنداري يعني اعتقاد به اينكه "من كه هستم". 
۲- "خود" آرماني يا اعتقاد به اينكه "من چه بايد باشم" يا "مجبورم چه باشم تا جايي در ميان ديگران باشم". 
۳- اعتقادات اخلاقي يعني مجموعه اي از چيزهايي كه فرد درست يا نادرست مي داند (شفيع آبادي و ناصري, ۱۳۷۵, ص ۹۴). 
بنابراين شالوده شيوه زندگي فرد از همان اوان كودكي ريخته مي شود و فرد بنا به ويژگي و كيفيت سه عامل بدني, رواني و اجتماعي, شيوه خاصي براي برتري جويي و جبران احساس حقارت در پيش مي گيرد كه بندرت در سال هاي بعدي زندگي دگرگون مي شود. برتري جوئي تسلط بر ديگران و كسب امتيازات اجتماعي نيست بلكه وحدت بخشيدن به شخصيت است و كوششي است براي آنكه شخص بهتر و كاملتر شود, استعداد ذاتي و بالقوه خود را بالفعل گرداند, به عبارتي برتري جويي از نظر "آدلر" گام برداري در راه كمال خود مي باشد (سياسي, ۱۳۷۴, ص ۱۱۲).[۱]. cooley [۲]. May [۳]. Angyal [۴]. Buhler [۵]. Percieves - self [۶]. Ideal- sel [۷]. Geringerg [۸]. Solmon [۹]. Baiker [۱۰]. Dianostic and Statistical Manual of Mental Disorders. مؤسسه تحقيقاتي ايران زمين پارسيان 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۷:۱۶ ] [ مشاوره مديريت ]
عزت نفس پايين با عشق و تنفر در دوستي‌ها ارتباط داردكساني كه روابط نزديك براي آنها يا خيلي خوب است يا خيلي بد، از عزت نفس پاييني برخوردارند. 
محققان دانشگاه ييل بررسي را در اين زمينه انجام دادند. در اين مطالعه از شركت‌كنندگان ، هم اتاقي‌ها و مادران آنها خواسته شد پرسشنامه عزت نفس روزنبرگ را كه ملاك تعيين عزت نفس است پر كنند. 
از شركت‌كنندگان خواسته شد هر چه سريعتر مشخص كنند آيا  ۱۰ صفت را به شريك زندگي يا دوست خود اطلاق مي‌كنند يا خير. 
افرادي كه عزت نفس پايين تري داشتند به صفات مثبت و منفي كه يكي درميان قرار داده شده بود ديرتر از زماني كه صفات به صورت دسته‌اي ارايه شده بود پاسخ دادند. كساني كه عزت نفس بالايي داشتند به هر دو نوع شيوه ارايه صفات به سرعت پاسخ دادند. 
مارگارت كلارك استاد روان شناسي و نويسنده اين تحقيق مي‌گويد كساني كه عزت نفس پاييني دارند به شدت نگران هستند كه آيا دوست نزديك يا شريك زندگي‌شان آنها را مي‌پذيرد يا خير. 
در دوران خوشي اين افراد دوستان خود را بي‌نقص مي‌پندارند و برخورد مثبتي با آنها دارند. هنگامي كه متوجه اولين نشانه بي‌نقص نبودن دوست مي‌شوند، توجه خود را به تمام جنبه‌هاي منفي دوست معطوف مي‌كنند تا جدايي از او را توجيه كنند.


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۷:۱۵ ] [ مشاوره مديريت ]
عزت نفسعزت نفس عبارت است از احساس ارزشمند بودن ، عزت نفس و خودارزشمندي از اساسي ترين عوامل رشد مطلوب شخصيت دانش آموزان محسوب مي شود . حس ارزشمند بودن هر فرد از مجموع افكار ، احساس ها ، عواطف و تجربيات او در طول زندگي ناشي مي شود . مجموعه برداشت ها و تجربه هايي كه فرد از خويش دارد ، باعث مي شود كه نسبت به خود احساس خوشايند و يا برعكس احساس بي ارزشي بنمايد . عزت نفس ، از مهمترين عوامل تعديل كننده فشار رواني - اجتماعي بوده و بر زمينه هاي روابط خانوادگي ، تعامل هاي اجتماعي ، موفقيت تحصيلي ، تصور بدني و احساس خود ارزشمندي كلي مبتني است وميزان اهميت اين زمينه ها با توجه به تفاوت هاي فردي و رشد فرد تغيير مي كند . نحوه برخورد ، پذيرش ، دوست داشتن و مساعدت با دانش آموز ، وي را براي ايفاي نقش هاي اجتماعي و برطرف ساختن نيازهايش ياري مي دهد . رشد و حفظ احساس ارزشمندي مثبت منحصراً برحسب تجربه دانش آموزان از احترام ديگران نسبت به ايشان در نظر گرفته مي شود .
ارتباط و پيوند افراد خانواده و رعايت احترام متقابل يكديگر ، در سلامت رواني - جسماني دانش آموز تأثير بسزائي دارد ،‌ به گونه اي كه الگوهاي رفتاري وي را در بزرگسالي بنيان نهاده و موجبات امنيت خاطر و عزت نفس را در وي فراهم مي آورد . به تدريج كه كودكان به سوي نوجواني مي روند ، پذيرش اجتماعي توسط همسالانش نقش مهمتري نسبت به خانواده در شكل گيري عزت نفس كلي آنان ايفا مي كند . هر چه خود ايده آل فرد با خود و يا خويشتن وي نزديكتر باشد ، عزت نفس او بيشتر و شخصيت او متعادل تر است . خود ايده آل يا آرماني ، مجموعه ويژگيهاي شخصي و شخصيتي است كه ما دوست داريم واجد آن باشيم . اين تمايل ، ممكن است هدفي فردي و ذهني باشد كه ما در تخيل خود مي خواهيم به آن دست يابيم و با تصويري است كه ميل داريم از خود به ديگران نشان دهيم . خودايده آل ، ممكن است بسيار دور از واقعيت و غيرقابل دسترس باشد . خودپنداري نيز به معناي نگرش ، ادراك و برداشتي است كه شخص از خود دارد و محور اصلي اين پندار ، عبارتست از نام شخص ،‌احساساتش نسبت به اندام و بدن خود ،‌تصور از كل بدن ، جنسيت ، سن و يا حتي طبقه اجتماعي - اقتصادي ، مذهب ، پيشرفت هاي فردي و يا هر عامل ديگري كه او را از ديگران جدا مي سازد . اگر تصور از خود مثبت و نسبتاً متعادل باشد ، شخص داراي سلامت رواني است ، ‌برعكس اگر خود پنداري شخص منفي و نامتعادل باشد او از لحاظ رواني ناسالم شناخته مي شود . تصوري كه فرد از خود دارد در تعيين روابط با ديگران نيز سهم عمده اي دارد .تغييرات عزت نفس دانش آموزان را مي توان با دو عامل تبيين كرد :
۱ - تجربه قبلي آنان نسبت به حمايت ديگران 
۲ - احساس توانا بودن در حوزه هاي مهم زندگي 
گذشته از اين ، تفاوت هاي مهم فردي به ميزان قابل توجهي در پيدايش عزت نفس كمك مي كنند . 
دليل عمده ايجاد خودپنداري و عزت نفس را بايد در رابطه فرد با جامعه اش و به ويژه در دوران كودكي و نوجواني جستجو كرد . اين روابط عبارتند از :
الف ) واكنش ديگران
ب ) مقايسه خود با ديگران
ج ) همانند سازي الگوها
د ) نياز به احساس ارزش و عزت نفس
كارايي و اعتماد به نفس ، در دانش آموزاني به بهترين وجه رشد مي كند كه در خانواده هايي گرم و نوازشگر پرورش مي يابند ، خانواده هايي كه در آنها ، رفتار مسئولانه را پاداش مي دهند و همراه با آن ، فعاليتهاي مستقل و تصميم گيري را نيز تشويق مي كنند . 
به طور كلي عزت نفس دانش آموزان به چهار عامل بستگي دارد : 
۱ - روابط دانش آموزان با والدينشان
۲ - تأثير كنترل خودمنفي در دانش آموزان
۳ - پذيرش خود 
۴ - سلوك اجتماعي و برقراري ارتباط با ديگران 
دانش آموزي كه احساس خوبي در مورد خودش دارد ،‌ بهتر مي تواند با مشكلات كنار بيايد . وي ممكن است به گونه اي با آنها مواجه شود كه گويي هرگز مشكل عمده اي برايش بوجود نيامده است . بهره مندي از عزت نفس ، علاوه بر آن كه جزيي از سلامت رواني محسوب ميشود ،‌ با پيشرفت تحصيلي نيز مرتبط است . دانش آموزي كه داراي عزت نفس است داراي ويژگيهاي زير است : 
▪ مستقل عمل مي كند و خودش تصميم مي گيرد 
▪ مسووليت پذير است 
▪ سريع و با اطمينان عمل مي كند 
▪ به پيشرفتهايش افتخار مي كند 
▪ به چالش هاي جديد مشتاقانه روي مي آورد و با اطمينان خود را درگير آنها مي كند . 
▪ دامنه وسيعي از هيجا نها و احساسات را نشان مي دهد . 
▪ ناكامي را به خوبي تحمل مي كند . 
▪ احساس مي كند كه مي تواند ديگران را تحت تأثير قرار دهد . 
با توجه به اينكه ،‌ يكي از عوامل عمده بسياري از اختلالات رفتاري و شخصيتي در كودكان و نوجوانان ،‌ضعف در اعتماد به نفس و احساس خودارزشمندي ( عزت نفس )‌است ، بنابراين امروزه جهت اصلاح و درمان بسياري از اين اختلالات ، پرورش و تقويت احساس عزت نفس در رشد شخصيت و سلامت رواني كودكان و نوجوانان ، موارد زير به والدين و دست اندركاران تعليم و تربيت توصيه مي شود : 
روحيه ديني و ايمان مذهبي را در كودكان و نوجوانان تقويت كنيد . سعي كنيد در برخورد با كودكان و نوجوانان ،‌توانمنديهاي آنها را مورد نظر قرار دهيد ،‌نه ناتواني ها را . زمينه كسب تجربه خوشايند از فعاليت هاي مستقل و آزاد را براي آنها فراهم كنيد .تجربه هاي موفقيت آميز آنان را افزايش دهيد . قدرت تحمل كودكان و نوجوانان را براي مواجه شدن با ناكامي هاي احتمالي افزايش دهيد . رفتار مصمم و مطمئن و در عين حال مطلوب كودكان و نوجوانان را تقويت كنيد . كودكان و نوجوانان را در كنترل احساسات و عواطف خود ياري دهيد . مهارتهاي اجتماعي كودكان و نوجوانان كمرو و فاقد اعتماد به نفس را افزايش دهيد .آنان را با الگوههاي رفتاري مطلوب آشنا كنيد . از انجام هر گونه رفتار تنبيهي و تحقير آميز درباره دانش آموزان خودداري كنيد . از مقايسه كردن دانش آموزان بپرهيزيد و تفاوتهاي فردي را مورد نظر قرار دهيد . در برخورد با كودكان و نوجوانان ملايم و منطقي باشيد .
اجازه ابراز وجود را به دانش آموزان خويش بدهيد و به نظريات آنها احترام بگذاريد . نظريات خويش را به دانش آموزان تحميل نكنيد و آنها را به صورت ساده و عيني ، قابل لمس و درك براي آنان توضيح دهيد . به دانش آموزان در حد توانايي هايشان مسؤوليت بدهيد . در انجام كارهاي روزانه ، آنها را هدايت ، ارشاد و تشويق كنيد . به آنها در حد لزوم اجازه فعاليت و بازي دهيد .در برخورد با آنان حالت پذيرندگي و نه طرد كنندگي داشته باشيد . از وابسته كردن بيش از حد دانش آموزان به خودتان بپرهيزيد . آنها را هيچ گاه با موضوعات خرافي نترسانيد . بين دانش آموزان تبعيض قائل نشويد و با آنان يكسان رفتار كنيد . هر چه كه آنها مي خواهند به راحتي و سريع در اختيارشان نگذاريد ، به آنها فرصت دهيد تا ارزش به دست آوردن و لذت استحقاق داشتن را درك كنند . نسبت به احساسات و عواطف كودكان يا نوجوانان خود ، بي تفاوت نباشيد ،‌ آنها را به گرمي بپذيريد و تا حد امكان آنها را ياري كنيد . با آنها همانند دوستان صميمي رفتار كنيد . توجه داشته باشيد كه مشاجرات لفظي در خانه ( ميان پدر و مادر ) در روحيه يا رفتار كودك يا نوجوان منعكس مي شود . به سرگرمي ها و تفريحات مناسب در زندگي كودكان اهميت دهيد و نسبت به انها بي تفاوت نباشيد .محبت شما نسبت به فرزندتان به صورت تظاهرات سطحي ابراز نشود . خالص ترين و سالم ترين محبت در تلاشي كه به طور روزمره براي اعطاي اعتمادبه نفس و استقلال به فرزندتان به عمل مي آوريد ، جلوه گر مي شود .
در محبت كردن به كودكان ، راه افراط يا تفريط را در پيش نگيريد ، محبت متوسط توأم با صميميت اثر فراوان تري دارد . به فرزندتان حسي بدهيد كه بداند دوست داشتني و قابل احترام است ، اما هرگز با او نوزاد وار رفتار نكنيد . توقعات كودكان را در حد معقول و درست برآورده سازيد . هيچ گاه آنها را با القاب نامناسب صدا نزنيد و از مسخره كردن آنها به طور جدي بپرهيزيد . در پرورش استعدادهاي بالقوه دانش آموزان جديت به خرج دهيد . در شرايط آموزشي ، بر فعاليت دانش آموزان در يادگيري تأكيد شود نه بر پيشرفت آنان ، زيرا تأكيد بر فعاليت يادگيري ، به جاي تأكيد بر درستي و نادرستي پاسخ ، برانگيزنده كوششهاي دانش آموزان است . رقابت ميان دانش آموزان براي كسب نمره كاهش يابد . تحقيقات نشان داده است ، در موقعيت هاي آموزشي كه ميان دانش آموزان رقابت وجود دارد ، حتي دانش آموزاني كه عزت نفس بالايي دارند ، با شكست رو به رو مي شوند و به دنبال آن انتقاد از خود در آنها افزايش مي يابد .براي آن كه كودكي با عزت نفس بالا پرورش دهيم ، بايد خود داراي عزت نفس شاياني باشيم .
واحد مركزي خبر 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۷:۱۴ ] [ مشاوره مديريت ]
شما حق داريد" نه " بگوييد!" حالا چند دقيقه ديگر بنشين، نترس، دير نمي شه! " ، " قربون دستت اين بچه ما را نگهدار تا ما از خريد برگرديم" ، " نمي شه! بايد امشب به مهموني بياي وگرنه دلخور مي شم" ، " مي بخشيد، امشب خانم بچه ها هوس كردن برن گردش. قربونت اون ماشينتو يه دو ساعت بده ممنون مي شم" و...
بدون شك همه ما بارها و بارها با مواردي اين چنيني برخورد كرده ايم و چه بسا گاهي به دليل عدم تمايل روحي و يا قرار داشتن در موقعيتي خاص، از ته دل آرزو كرده ايم كه اي كاش چنين چيزي از ما خواسته نمي شد. پاسخ شما در اين گونه مواقع چيست؟ آيا جرأت مي كنيد با صراحت تمام " نه" بگوييد؟ آيا وقتي در يك جمع قرار مي گيريد، به خود اجازه مي دهيد نظراتي را كه با آن مخالف هستيد رد كنيد؟ يا اينكه مانند بسياري افراد ، در رودربايستي گير مي كنيد و براي رعايت قاعده " مردم داري" با كراهت ، اينگونه خواسته ها را اجابت مي كنيد؟
خانم" كارين سوئيت" در كتاب خود با نام( چگونه" نه" بگوييم) در توضيح اين كه چرا بسياري از ما و به ويژه زنان، اغلب وقتي از ته دل مايليم " نه" بگويم، باز كلمه اي " بله" را بر زبان مي رانيم مي نويسد: " به عنوان يك زن ، ما به گونه اي تربيت شده ايم كه مطلوب و مورد قبول ديگران باشيم . ما مي خواهيم ديگران دوستمان داشته باشند و ناتوانيمان در" نه" گفتن ، در واقع از عدم خود باوريمان سرچشمه مي گيرد . ما فكر مي كنيم اگر مطلوب ديگران زندگي كنيم، به ما مدال لياقت خواهند داد و به ما مي گويند آدم هاي فوق العاده اي هستيم، نازيم و با تمام وجود از ما قدرداني خواهند كرد ؛ عملي كه هيچگاه شاهد آن نخواهيم بود" وي ادامه مي دهد:" شايد گفتن" نه" به نظر ساده بيايد ولي از بچگي درمخ ما فرو كرده اند كه " نه" كلمه ي زيبايي نيست، گفتن آن گستاخي است. دور از نزاكت است، باعث رنجش ديگران مي شود. 
وقتي در كودكي هرگز به شما اجازه نمي دهند" نه" بگوئيد، در بزرگسالي نيز گفتن آن برايتان واقعاً مشكل خواهد بود . در اين زمينه ، خانم " سوئيت" مي نويسد: " ما از خانواده هايي مستحكم و منسجم كه به آنها خو گرفته باشيم، برخوردار نيستيم و زندگي نيز به سرعت در جريان است. همه درگيرودار زندگي گرفتارند و ما احساس تنهايي و غربت مي كنيم. اينكه مي خواهيم مورد پسند ديگران باشيم چه بسا عكس العملي باشد كه براي مقابله با اين شيوه زندگي انتخاب كرده ايم."
گرچه ريشه قبول درخواست ديگران و پرهيز از بيان" نه" در فرهنگ ايراني - اسلامي ما با آنچه در كتاب خانم " سوئيت" به آن اشاره شد تفاوت هايي فاحش و زيربنايي دارد ولي در اين كه گفتن" نه" گاهي واقعاً ضروري است شكي نيست! پس چگونه مي توان اين كلمه را بر زبان راند، بي آنكه سوء تفاهمي پيش آيد؟ آيا شما با روش هاي انجام اين كارآشنا هستيد؟ در زير چند روش ارائه شده است كه مي توانند در اينگونه مواقع به شما كمك كنند:
روش " ركورد شكني"!
اين روش را مي توان به صورت رودررو و يا از طريق تلفن پياده ساخت و زماني مورد استفاده قرار مي گيرد كه طرف مقابل شما مايل به شنيدن پاسخ " نه" از شما نيست. اينگونه افراد تصور مي كنند اگر به شما اصرار كنند ، سرانجام رضايت شما را جلب خواهند كرد. تنها كاري كه در مقابل اين افراد بايد انجام دهيد گفتن" نه" و باز هم " نه" است. لازم نيست حتماً گفتن " نه" به صورت قهرآميز باشد ، بلكه مي توان از جملاتي ملايم نيز استفاده كرد. در حالي كه لبخند بر لب داريد و با صدايي آرام بگوييد:" مي بخشيد، ولي واقعاً نمي توانم براي شام بيايم. امشب گرفتارم ، " فقط فراموش نكنيد كه در مقابل اصرارهاي مكرر مخاطب خود كوتاه نياييد. اگر شخص مورد نظر را نمي شناسيد، مثلاً اگر فرد مزاحم ، فروشنده اي دوره گرد است كه مي خواهد هر طور شده جنس خود را به شما بفروشد، بهتر است از عبارات خشن و قهرآميزتري استفاده كنيد. مثلاً بگوييد:" ببين آقا، صدبار به شما گفتم لازم ندارم، مي فهمي؟" اين روش كليدي ترين سلاح " نه " اي است كه مي توانيد از آن براي خلاصي از دست كسي كه واقعاً مي خواهيد از شر او خلاص شويد استفاده كنيد. 
روش "ساندويچ"!
اين روش براي افرادي به كار مي رود كه احساس مي كنيد بايد با ملاطفت بيشتري با آنها برخورد نماييد( مثل سالمندان و يا كساني كه تازه با آنها آشنا شده ايد و نمي خواهيد از شما برنجند). در اين روش شما يك " نه" درست و حسابي را بين دو جمله مثبت مي پيچيد وبه فرد مقابل تحويل مي دهيد. مثل اين عبارات:" از دعوت شما خيلي ممنونم، ولي نمي توانم امشب بيايم. اميدوارم به شما خوش بگذرد."
روش " ساندويچ وارونه"!
اگر به يك " نه" قوي تر احتياج داريد، مي توانيد جمله خود را با " نه" شروع نماييد، ميانه كلام را با جمله اي زيبا تغذيه كنيد و در آخر، يك " نه ، ديگر به كار بريد. اين روش براي " نه" گفتن به همكاران يا افراد سختگير بسيار مناسب است. مثل : " خير واقعا از آمدن به كنفرانس معذورم. خيلي دوست داشتم مي توانستم بيايم و اميدوارم همه چيز به خوبي پيش برود. اما متاسفم كه بايد بگويم نه".
روش " نه، اما"...!
اگر از شما درخواستي مي شود كه مايل به پذيرش آن نيستيد، مي توانيد آن درخواست را با يك پيشنهاد جديد جايگزين نماييد. مثلاً وقتي يكي از آشنايان، شما را براي رفتن به يك مهماني تحت فشار قرار مي دهد و شما از قبل نقشه ديگري براي آن روز داريد مي توانيد از عبارتي شبيه:" نه ، ولي هفته بعد وقت دارم، ممكن است تغييرش بدهيد؟" استفاده كنيد. 
رعايت احتياط
هميشه هنگام گفتن " نه" جانب احتياط را در نظر بگيريد تا جايي كه مي توانيد براي خود فرصت ذخيره كنيد. شايد درحال حاضر فكر مي كنيد مايل به انجام كاري نيستيد، ولي چند ساعت بعد نظرتان عوض شود. بنابراين هر وقت به شما پيشنهادي شد كه مشتاق پذيرفتن آن نبوديد، مستقيماً " نه" نگوييد. مي توانيد به جاي آن ازجملات جانشيني مثل: " مي شه راجع به اون فكر كنم؟" يا " فردا خبرش را به شما مي دهم" استفاده نماييد.
مَثل ِ( در) ور ( ديوار) را به كار ببنديد!
بسياري ازافراد عادت كرده اند به در بگويند تا ديوار بشنود كه ما بلافاصله اصل پيام را دريافت مي كنيم و به آن " بله" مي گوييم. واقعا شگفت انگيز است كه چقدر بدون آنكه مستقيماً از ما انجام كاري خواسته شده باشد، ما براي انجام آن كار" بله" گفته ايم. اگر واقعاً مي بينيد حوصله، وقت ، يا توان انجام كار درخواستي را نداريد و يا فرد مذكور ، نه از سر ناچاري يا آبرومندي ، كه به دليل زبل بودن درخواست خود را با اين شيوه مطرح كرده است، درخواست و حرف او را نشنيده بگيريد. 
سخن آخر: 
فراموش نكنيد كه:
شما حق داريد" نه" بگوييد.
گفتن" نه" گستاخي نيست، يك امر طبيعي است.
اگر به جا " نه " بگوييد ، نه تنها از احترام شما كاسته نخواهد شد ، كه حتي براين احترام افزوده مي گردد.
اگر به جا " نه" بگوييد بيشترخودتان را دوست خواهيد داشت .
تبيان


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۷:۱۳ ] [ مشاوره مديريت ]
ريز نبين خودتوهمه ما يك تصوير ذهني از خودمان داريم؛ اينكه چه هستيم، چه تفكراتي داريم، چه توانايي‌ها و نقاط قوتي داريم و در چه مواردي ضعيف هستيم.
اين تصوير از زمان كودكي شكل مي‌گيرد و در طول زمان تغيير مي‌كند. تصوير ذهني، همان تصويري است كه ما از خودمان داريم. بيشتر تصورات ما درباره خودمان، در نتيجه تعاملات و ارتباطات با ديگران و طي تجربه‌هاي زندگيمان شكل مي‌گيرد و در نهايت بر عزت نفس ما تاثير مي‌‌گذارد.
عزت نفس يعني احساس ارزشمندي و مورد قدرداني، عشق و پذيرش از طرف خود و ديگران قرار گرفتن. افراد داراي عزت نفس، در مورد خودشان احساس خوبي دارند، ارزش خودشان را درك مي‌كنند و به توانايي‌ها، مهارت‌ها و هنرهايشان افتخار مي‌كنند. در مقابل افراد داراي عزت نفس كم، ممكن است احساس كنند هيچ‌كس آنها را دوست ندارد، مورد قبول ديگران نيستند و نمي‌توانند در هيچ زمينه‌اي پيشرفت كنند.
نكته ناراحت‌كننده اين است كه افراد با عزت نفس كم، معمولا كارهاي مفيد و بزرگي انجام مي‌دهند اما نمي‌توانند كارهايي كه انجام مي‌دهند ببينند چون تصوير ذهني‌شان اين‌طور شكل گرفته كه توانايي‌هايشان را ناديده بگيرند.
نكوهش و سرزنش فقط از طرف ديگران نيست. بعضي‌ها يك نكوهش‌گر دروني دارند؛ يك صدايي از درون كه در هر كاري كه آنها انجام مي‌دهند، به دنبال نقص و عيب و ايراد مي‌گردد. شنيدن اين نداي دروني به اندازه سرزنش‌هاي ديگران مي‌تواند عزت نفس را دچار مشكل كند.
آنها نمي‌دانند اين سرزنش‌ها چه تاثير بدي بر عزت نفسشان مي‌گذارد. وقتي سرزنش‌هاي دروني شما را تحقير مي‌كند و مي‌گويد: «لازم نيست تلاش كني چون تو موفق نمي‌شوي»، به اين فكر كنيد كه اين ندا از درون شما مي‌آيد و مي‌توانيد آن را تحت كنترل قرار دهيد. تصميم بگيريد آن را تغيير دهيد و نداي دروني مفيد و سازنده‌اي داشته باشيد.
عزت نفس به شما اين امكان را مي‌دهد كه خودتان را آن‌طور كه هستيد بپذيريد و از زندگي لذت ببريد. 
افراد با عزت نفس بالا، در خانواده، كار و تحصيلات موفق‌ترند و راحت‌تر با ديگران ارتباط برقرار مي‌كنند و در ضمن شادتر هستند و با مشكلات، كمبودها و نااميدي‌ها بهتر كنار مي‌آيند. اين افراد هدفي را كه انتخاب كرده‌اند رها نمي‌كنند تا در آن موفق شوند. كسب عزت نفس ممكن است نياز به تلاش و تمرين داشته باشد اما مهارتي است كه در زندگي ياد خواهيد گرفت.
● راه‌هاي افزايش عزت نفس 
▪ اگر مي‌خواهيد عزت نفستان را بيشتر كنيد بايد بگوييم ما كلاس تقويتي عزت نفس نداريم اما مي‌توانيد با استفاده از توصيه‌هاي ساده و كاربردي زير براي تقويت عزت نفس استفاده كنيد.
▪ به اشتباهات به عنوان فرصتي براي يادگيري نگاه كنيد: قبول كنيد كه شما هم مثل هر فرد ديگري ممكن است اشتباه كنيد. اشتباهات بخشي از تجربه‌ها و فرصتي براي يادگيري است. يادتان باشد افراد در زمينه‌هاي مختلف توانايي دارند و استعدادهايشان با هم متفاوت است.
▪ كارهاي جديد انجام دهيد: تجربه كردن كارها و فعاليت‌هاي مختلف به شما كمك مي‌كند تا استعداد و توانايي‌هايتان را كشف كنيد و در ضمن به مهارت‌هاي جديدي كه ياد گرفته‌ايد افتخار كنيد و آنها را در زندگي به كار ببريد.
نظرتان را با شجاعت اعلام كنيد: نظرات و عقايدتان را با افتخار بيان كنيد و از گفتن آن نترسيد.
▪ كارهاي خير و ثواب انجام دهيد: به دوستان، اقوام و همسايه‌ها‌يتان كمك كنيد و بخشي از وقتتان را به طور داوطلبانه در اختيار آنها قرار دهيد. اين احساس كه شما مي‌توانيد و قادر هستيد به ديگران كمك كنيد و تغيير مثبتي در زندگي آنها ايجاد كنيد، عزت نفستان را بالا مي‌برد.
بدانيد چه چيزهايي را مي‌توانيد تغيير دهيد و چه چيزهايي را نمي‌توانيد: اگر از چيزي ناراحت هستيد كه مي‌توانيد آن را تغيير بدهيد (مثلا چاقي و اضافه وزن)، از همين امروز دست به كار شويد. اما اگر از چيزي ناراحت هستيد كه نمي‌توانيد تغييرش دهيد (مثل كوتاهي قد)، سعي كنيد خودتان را همان‌طور كه هستيد دوست داشته باشيد.
▪ اهدافتان را مشخص كنيد: كار يا شرايطي را كه دوست داريد به آن برسيد مشخص كنيد و براي رسيدن به آن برنامه‌ريزي كنيد.برنامه‌تان را اجرا كنيد و پيشرفت‌تان را ارزيابي كنيد.
سخت نگيريد: خودتان را فقط به شكل مادي و ظاهري نبينيد. نگوييد اگر زيباتر بودم دوستان بيشتري داشتم. كارهايي را كه دوست داريد انجام دهيد، به ديدن دوستانتان برويد و از اوقاتتان لذت ببريد. راحت باشيد، خيلي سخت نگيريد و از زندگي لذت ببريد.
▪ كمك بگيريد: هيچ وقت براي ايجاد عزت نفس سالم و مثبت دير نيست. در مواردي كه فرد عميقا نسبت به خود احساس تنفر دارد و ريشه اين حالت به دوران كودكي مربوط است، مي‌توان از مشاور و روانپزشك كمك گرفت . اين متخصصان به عنوان راهنما به افراد ياد مي‌دهند كه چطور خودشان را دوست داشته باشند و قدر توانايي‌هاي منحصر به فردشان را بدانند.
▪ با افكار منفي مبارزه كنيد: درباره خودتان منفي فكر نكنيد. هر وقت به ضعف‌ها و ناتواني‌هايتان فكر كرديد، سعي كنيد در مقابل به توانايي‌ها و نقاط قوتتان هم فكر كنيد. وقتي احساس مي‌كنيد خيلي داريد خودتان را سرزنش مي‌كنيد، در عوض چند جمله مثبت را بلندبلند در مورد خودتان بگوييد و به خاطر توانايي‌هايي كه داريد خودتان را تشويق و تحسين كنيد.
▪ وارد گود شويد: بعضي تصورات و افكار، جلوي حركت و پيشرفت را مي‌گيرد. به جاي اينكه با افكاري مثل «تا وقتي نمي‌توانم يك دايره بكشم نمي‌توانم يك نقاش ماهر و موفق شوم» خودتان را كنار بكشيد، به چيزهايي فكر كنيد كه در آن استعداد و توانايي داريد و از آن لذت مي‌بريد و به دنبال همان برويد.همشهري انلاين 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۷:۱۲ ] [ مشاوره مديريت ]
روش‌هاي تقويت عزت‌نفس كودكانهمچنان‌كه كودكان از خود دركي پيدا مي‌كنند و هويت خود را مي‌يابند تلويحاً براي خصوصيات خود ارزشي منفي يا مثبت قائل مي‌شوند. مجموعاً اين ارزيابي‌هائي كه كودك از خود مي‌كند، عزت‌نفس او را تشكيل مي‌دهد.اين احساس از لحظه تولد فرد، در او ايجاد مي‌شود و در جريان زندگي و از رويدادهاي مختلف در زندگي تأثير مي‌پذيرد. به‌عبارتي روشن‌تر، تجربيات مثبت و خوشايند او ميزان عزت‌نفس را ارتقاء مي‌بخشد و برعكس تجربيات و مسائل ناخوشايند و تلخ و منفي حاكم بر زندگي، عزت‌نفس او را كاهش مي‌دهند.زندگي با وجود تمسخر دائمي، تحقير، تنفر و منفي‌گرائي، امنيت كودك را به مخاطره مي‌اندازد و در مقابل عشق و محبت بي‌قيد و شرط و مثبت‌گرائي، محيطي امن را براي كودك فراهم مي‌نمايد.از جمله افراد متأثر در شكل دادن به عزت‌نفس كودكان، والدين آنها مي‌باشند. همه والدين مايلند كه فرزندانشان شاداب و داراي عزت‌نفس و خودارزشي بالا باشند و احساس خوبي نسبت به خودشان داشته باشند. والدين براي محقق نمودن اين امر بايد به انحاء گوناگون به كودكانشان بفهمانند كه آنها را دوست مي‌دارند و به آنان عشق مي‌ورزند و وجود آنها داراي ارزش و احترام بسياري است. نكاتي كه در ذيل بيان خواهد شد به والدين كمك خواهد نمود تا فزرندانشان را به سمت كسب عزت‌نفس بالا سوق دهند.
ـ فرزندانتان را از بدو تولد در آغوش بگيريد و ببوسيد و به آنها به‌طور مستقيم ابراز محبت نمائيد.
ـ محيط خانه را طوري براي آنها امن و خوشايند نمائيد كه به راحتي بتوانند بازي كنند و فعاليت‌هاي كودكانه را تجربه نمايند.
ـ وقت كافي را به فرزندانتان اختصاص دهيد و با اين‌كار به آنها بفهمانيد كه داراي اهميت و ارزش فراواني هستند. اگر چند فرزند داريد وقتتان را طوري تنظيم نمائيد كه بتوانيد به هر يك از آنها زماني كافي را اختصاص دهيد.
ـ در لحظهٔ مهم زندگي فرزندانتان حاضر باشيد. حضور در بازي‌هاي مدرسه‌اي، در مراسم اعطاء جوايز و... لحظاتي كه كودكان دوست دارند شما با آنان سهيم باشيد به احساس ارزشمندي آنها كمك مي‌كند.
ـ اجازه دهيد كودكتان خودش كارها و وظايف خويش را انجام دهد. و اگر در انجام كاري احساس ناتواني كرد به او فرصت دهيد بر اين احساس غلبه كند، اما هرگز به‌جاي او كاري انجام ندهيد.
ـ به گفته‌هايش گوش دهيد، زيرا به اين طريق احساس خواهد كرد كه گفته‌هايش براي شما اهميت دارد.
ـ به فعاليت‌هاي آموزشي او علاقه نشان دهيد. به مدرسه‌اش سر بزنيد و معلمانش را بشناسيد.
ـ به كودكان خود اميدوار باشيد. فرصت تجربه كردن را به آنان بدهيد. به‌جاي نصيحت كردن آنان براي انتخاب‌هاي بد، انتخاب‌هاي خود آنان را مورد تمجيد قرار دهيد. همه كودكان اشتباه مي‌كنند. به كودكان كمك كنيد تا از اشتباهات خود، پلي براي رسيدن به موفقيت بسازند.
ـ به احساسات كودكانتان احترام بگذاريد. هرگز نسبت به ترديدها، ترس‌ها، عقايد و افكار آنان بي‌تفاوت نباشيد.
ـ پيشرفت كودكانتان را ارج نهيد، كودكانتان بايد بدانند كه شما از آنان انتظار تلاش فراوان داريد، اما ظرفيت‌هاي آنان را مي‌شناسيد. پيشرفت‌هاي آنان را تمجيد كرده و هرگز آنها را به‌خاطر اشتباهاتشان شرمسار نكنيد.
ـ در برخي از فعاليت‌هاي او مانند ورزش يا بازي شركت كنيد. حتي اگر اين فعاليت‌ها را دوست نداريد.
ـ به فرزندانتان مطابق با سن آنها مسئوليت دهيد. مانند مرتب كردن اتاق، چيدن ميز غذا، جمع‌كردن اسباب‌بازي‌ها و...
ـ هرگز كودكانتان را مسخره نكنيد يا سرزنش ننمائيد. فراموش نكنيد كه هر كلامي كه از شما صادر مي‌شود روي كودكان تأثير مي‌گذارد؛ چرا كه او شما را به‌عنوان فردي كه همه چيز را مي‌دانيد و صحيح عمل مي‌نمائيد، پذيرفته است.
ـ عقايد و ارزش‌هاي خود را با كودكانتان در ميان بگذاريد. با آنان صحبت نمائيد تا بدين‌وسيله به آنها اعتمادبه‌نفس ببخشيد.
ـ كودكانتان را در همه شرايط پذيرا باشيد. هر كودكي داراي مشخصه منحصربه‌فرد خويش مي‌باشد و از نقاط قوت و ضعف برخوردار است.
ـ هرگز كودكانتان را با ديگران مقايسه نكنيد، چرا كه همان‌طور كه بيان نموديم هر كودكي خصايص، ويژگي‌ها، استعدادها و توانائي‌هاي مربوط به خود را دارد.
ـ در هنگام تصميم‌گيري به كودكتان كمك كنيد، اما اجازه دهيد تصميم نهائي را خودش را اتخاذ نمايد. مثلاً در مورد بازي‌ها و فعاليت‌هايش اين آزادي و استقلال را حتماً برايش قائل شويد.
ـ ثابت قدم باشيد. بچه‌ها بايد قوانين، رفتار و پيامدهاي عدم رعايت قوانين را بدانند. بي‌ثباتي در تربيت نداشته باشيد. محدوديت‌ها را استوار و قاطع، اما دوستانه اجراء نمائيد.
ـ به كودكانتان القاب بد مانند احمق، چاق، كودن و... ندهيد. حتي القابي كه به‌صورت شوخي و مزاح بيان مي‌شوند، روي كودكان مؤثرند.
ـ رفتار كودك را از شخصيت او جدا بدانيد، اگر او رفتاري نادرست انجام مي‌دهد، اعلام كنيد رفتارش درست نبوده، اما خود او را دوست داريد.
ـ كودكان را تنبيه نكنيد. چرا كه فقط آنها به اين طريق خشونت را مي‌آموزند. بايد با آنان در خصوص رفتارهاي نادرستشان صحبت نمائيد و در جائي شايد لازم باشد از محروميت (مثلاً محروميت از برخي فعاليت‌ها و بازي و يا...) استفاده نمائيد كه آن‌هم بايد دقيق، مناسب و اصولي انجام شود تا مؤثر واقع شود.


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۷:۱۰ ] [ مشاوره مديريت ]

راه‌هاي به دست آوردن اعتماد به نفسمي‌خواهيد اعتماد به نفس داشته باشيد؟ ولي اگر نداشته باشيد يا اعتماد به نفس شما كم باشد چه اتفاقي مي‌افتد؟
اعتماد به نفس واقعي را نمي‌توان يك شبه به دست آورد.تلا‌ش زيادي لا‌زم است تا خودتان را به عنوان انساني شايسته كه ارزش احترام و دوست داشتن را دارد بيابيد.
۱) نگراني و تشويش خود را تشخيص دهيد. ببينيد اين حس ملامتي كه در پس ذهنتان، شما را آزار مي‌دهد، چيست؟ چه چيزي باعث مي‌شود كه از خودتان خجالت بكشيد؟ ممكن است جوش صورت شما باعث خجالتتان باشد يا ممكن است كسي كه او را دوست داشته ايد در گذشته يا حتي الان‌ از احساسات زيباي شما سو استفاده كرده است و همين امر باعث دل نگراني شما شده است. مشخص كنيد كه چه چيزهايي باعث شده كه شما احساس بي ارزشي كنيد و خجالت بكشيد سپس نامي‌روي آنها بگذاريد.
۲) درمورد آنها با دوستان خود صحبت كنيد و آنها را بروز دهيد و سعي كنيد هر روز آنها را كوچك‌تر و ضعيف‌تر كنيد. ريشه اين مشكلا‌ت را پيدا كنيد و بدانيد كه قبل از انجام هر كاري بايد آنها را حل كنيد.
۳) به ياد داشته باشيد كه هيچ‌كس فرد كاملي نيست و حتي ممكن است افرادي كه بالا‌ترين اعتماد به نفس را دارند نگران و مضطرب باشند. شايد هر يك از ما در جايي از زندگي خود احساس كنيم كه چيزي را كم داريم و آگاه نبودن از واقعيت‌هاست پس بايد بدانيم كه زندگي جاده‌اي پر از ناهمواري است.
۴) موفقيت‌هايي را كه كسب كرده‌ايد مشخص كنيد. هر شخصي در زمينه‌اي موفق است پس آن زمينه‌ها را بيابيد سپس روي استعدادهاي خودتمركز كنيد و به خودتان اجازه دهيد كه به آن چيز افتخار كنيد و به خود بباليد و براي آن موفقيت‌ها به خود مباهات كنيد. در مغز شما قسمتي وجود دارد كه در آنجا خودتان را يك قرباني معرفي مي‌كنيد و اين همان لحظه‌اي است كه احساس حقارت مي‌كنيد پس به خودتان اجازه ندهيد كه يك قرباني باشيد.
۵) خوش‌بين باشيد حتي اگر احساس خوبي نداريد سعي كنيد به حال خودتان و يا حتي ديگران ترحم و دلسوزي نكنيد و هيچ‌وقت نگذاريد كه ديگران شما را تحقير كنند. بدانيد كه اين كار تنها زماني كه شما اجازه دهيد ممكن مي‌شود. اگر شما مدام خودتان را كوچك كنيد ديگران نيز همينطور فكر مي‌كنند. در عوض در مورد خود، آينده و پيشرفتتان خوش‌بينانه صحبت كنيد و از حرف زدن درباره توانايي و خصوصياتتان با ديگران واهمه نداشته باشيد و بدين طريق اين ايده‌هاي مثبت را در ذهن خود پرورش دهيد.
۶) در آينه نگاه كنيد و لبخند بزنيد. بررسي‌ها نشان داده است كه حالت صورت شما مي‌تواند عواطف خاصي را در ذهنتان به دنبال داشته باشد پس هر روز با نگاه كردن درآينه و لبخند زدن شادتر باشيد و در پي آن اعتماد به نفس بيشتري را به دست آوريد.
۷)‌ انجام كاري با اعتماد به نفس باعث مي‌شود كه شما اعتماد به نفس خود را باور كنيد پس هميشه تظاهر كنيد كه فردي با اعتماد به نفس بسيار بالا‌ هستيد حال چه احساسي داريد؟
۸) خودتان را از طرق مختلف ابراز كنيد مثلا‌ از راه هنر، موسيقي، نويسندگي و ... پس بدانيد كه از چه چيزي لذت مي‌بريد. هركس با توانايي و استعداد خاصي به دنيا آمده است و شما مي‌توانيد اين توانايي‌ها را در خودتان پرورش دهيد. اگر نام بردن دو يا سه تا از اين استعدادها برايتان دشوار است در مورد كارهايي كه ديگران انجام مي‌دهند فكر كنيد ممكن است شما هم بعضي از آنها را انجام دهيد و دروس مخصوص به آن را مطالعه كنيد. به دنبال شور و هيجان خود رفتن نه تنها خواص درماني دارد بلكه به شما اين احساس را خواهد بخشيد كه شما فردي ماهر و بي‌نظير هستيد كه همه اينها مي‌تواند در ساخت اعتماد به نفس به مشا كمك كند.
روزنامه حيات نو 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۷:۰۹ ] [ مشاوره مديريت ]
راههاي افزايش اعتماد به نفسنيروي باور كليد اعتماد به نفس است اين نيرو به شما كمك مي كند كه با مشكلات و موانع برخورد كنيد و بر آنها پيروز شويد ، اين نيرو چنان قدرتمند است كه اگر عميقاً وارد ذهن خود آگاه شما شود مي تواند زندگي تان را متحول كند . به خود ايمان داشته باشيد . « هنري توريو » مي گويد : انسانها با موفقيت زاده مي شوند نه با شكست . « رالف والدو امرسون » نيز گفته است : اعتماد به نفس تنها راه پيروزي است . 
هر انساني مي تواند در زندگي خويش بيش از آنچه كه هست موفق شود براي آغاز مي بايست بخواهيم ، گام دوم تسليم و سپردن خود به خدا و زندگي كردن بر اساس خواست و ارادۀ اوست . سپس خداوند را راهنما و شريك معنوي خود بدانيد . هميشه به ياد داشته باشيد با كمك خداوند « مي توانيد » به شرطي كه باور كنيد كه مي توانيد . 
راه هاي افزايش اعتماد به نفس :
۱) تصوير خوبي از خود در ذهنتان بسازيد : هرگاه تصوري منفي از خودتان پيدا كرديد فوراً با صداي بلند خصوصيت مثبتي از خودتان به زبان آوريد تا اين تصور را خنثي كنيد . 
۲) هـمـان كاري را بكـنيد كه ازآن مي تـرسـيد : اگر از چـيزي مي ترسـيـد دربارۀ آن فكر نكنيد ، بـلكه بي درنگ شروع به عمل كنيد به ترستان حمله كنيد و شديداًً برآن بتازيد هر چه سخت تر به آن ضربه بزنيد ، ترس سريعتر و مطمئن تر از بين خواهد رفت . 
۳) ايمانتان را تقويت كنيد : در اين دنيا هيچ نيرويي قوي تر از ايمان نيست به شرط آنكه از عمق جان ، واقعي و صادقانه باشد. با ايمان به نتايج باور نكردني خواهيد رسيد ايمان تسكين دهنده و آرام بخش است . 
۴) اميدوار باشيد : افراد نااميد نتايج منفي را به طرف خود جذب مي كنند در حاليكه كساني كه اميدوار هستند دنياي اطرافشان را نيز به شكلي مثبت به كار وا مي دارند و نتايج خوبي نيز به دست مي آورند . 
گوته مي گويد : « در هر كاري اميد بهتر از نا اميدي است » .
۵) ازخود پرسشهاي منفي نكنيد : هرگز نگوئيد چرا اين اتفاق هميشه براي من مي افتد ؟ چرا نمي توانم اين كار را به درستي انجام دهم ؟ حاصل به زبان آوردن چنين جملاتي كاهش اعتماد به نفس است وقتي اعتماد به نفس اندكي داريم احساس بي كفايتي مي كنيم و براي كار و فعاليت انگيزه اي نيرومند و پايدار نخواهيم داشت .
۶) انگيزه و علاقه داشته باشيد : هيچ چيز ارزشمندي ، بدون شور و اشتياق بدست نمي آيد . شور و اشتياق باعث ايجاد انرژي مي شود . 
۷) شكرگزار باشيد : وقتي شكر مي كنيم روح عالم در ما ايجاد انرژي مي كند و آن انرژي موهبت هاي بعدي را به طرف ما جذب مي كند . 
۸) تلاش ، تلاش ، تلاش كنيد : همۀ اميدها ، رؤياها و هدف ها در گرو سخت كوشي است هر چه بيشتر تلاش كنيم ، موفقيت بيشتري كسب خواهيم كرد . 
۹) خود را حقير نشماريد : كساني كه خود را حـقـير مي شـمـارند هيچ گاه كارهاي فوق العاده نيز انجام نمي دهند . زيرا هنگام ارزيابي خود پائين ترين نمره را به خود مي دهند و خوب مسلماً هر كس با چنين نمره اي مردود خواهد بود . آنكه خود را حقير مي شمارد ، حقيرانه هم مي انديشد . ايده هايش حقيرانه است . اما آنكه خود را دست كم نگيرد و به بزرگي خويش مي انديشد توانايي اش روز افزون است . 
۱۰) فعال باشيد : با فعاليت بيشتر، ذهن بهتر عمل مي كند وك اركرد خود را مدت بيشتري حفظ خواهد كرد . 
۱۱) به زندگي عشق بورزيد. 
۱۲) با افراد با انگيزه و با روحيه همنشيني كنيد.
۱۳) در كارهاي اجتماعي شركت كنيد .
۱۴) براي خود هدفي مشخص كنيد : براي رسيدن به هر هدفي ضروري است كه هدفتان معين و دقيق باشد هدفتان را در ذهن خود آگاهتان بكاريد و آن قدر مرور كنيد تا به ذهن ناخود آگاهتان وارد شود . 
۱۵) خود را سرزنش نكنيد : بعضي افراد با خود مي گويند : « چرا اين كار را كردم »؟ « چرا اين راه را نرفتم » . هر كدام از اين سؤالات اعتماد به نفس شما را كاهش مي دهد .هيچ گاه اجازه ندهيد يك اشتباه موجب شود ديگر خودتان را باور نداشته باشيد . هنگامي كه مـرتكب اشـتباه مي شـويد بينـيد چه چـيزي مي توانيد از آن ياد بگيريد . سپس آن را به حساب يك تجربه گذاشته و تأسف را كنا ربگذاريد و دوباره به تلاشتان ادامه بدهيد . 
۱۶) دائماً چيزهاي تازه اي ياد بگيريد : شما بايد دائماً چيزهاي تازه اي ياد بگيريد و راحهاي تازه اي پيدا كنيد تا كيفيت زندگي خود و ديگران را بهتر سازيد . هميشه در پايان هر روز سؤالاتي را از خود بپرسيد : مثلاً « امروز چه چيزهايي آموخته ام ؟» يا « چه پيشرفتهايي كرده ام ؟ » . 
۱۷) خود را با ديگران مقايسه نكنيد : سعي كنيد هميشه خود را با هدفهاي خود مقايسه كنيد نه با دوستان . همواره بايد ببينيد كه قابليتهاي شما چيست و خواسته هاي شما چيست ، نه اينكه ديگران چه كرده اند و چه مي كنند .
۱۸) در زمان حال زندگي كنيد : هر روز به خاطر همان روز زندگي كنيد و در هر كار فقط براي همان كار فعاليت كنيد . 
۱۹) براي ديگران كاري انجام دهيد : هر چه بيشتر ، بدون انتظار پاداش ، به ديگران خدمت كنيد ، خير و نيكي بيشتري به شما مي رسد آن هم از جاهايي كه اصلاً انتظار نداريد . 
۲۰) از خدواند كمك بخواهيد : معتقد باشيد از آنجايي كه پروردگار يكتا ما را خلق كرده است همواره سلامت و موفقيت ما را بازسازي مي كند . 
۲۱) در برابر مشكلات مقاومت كنيد : استقامت مداوم ، ناتوان ترين افراد را تا رسيدن به موفقيت ياري مي دهد زيراي نيروي پايداري نهفته و ظاهراً ناپيداي آن ، سرانجام خود را نشان خواهد داد و ثابت خواهد كرد كه : « موفقيت به دست نمي آيد مگر با استقامت و تسليم نشدن » . 
شكسپير گفته است : « باران مداوم ، سنگ سخت خارا را مي شويد و از هم مي پاشد ، سنگ ، سخت است اما قطره هاي باران مداوم فرود مي آيد و اين مداومت است كه سنگ را مي شكافد» .اكرم رجبي كارشناس ارشد روانشناسي تربيتي شماره نظام روان شناسي: ۳۳۲۵ سايت تبيان زنجان 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۷:۰۸ ] [ مشاوره مديريت ]
راهكارهايي براي كسب اعتماد به نفس۱) اعتماد به نفسِ تزلزل ناپذير نتيجه ايمان تزلزل ناپذيربه ارزشهايتان است.
۲) خوشبختي و اعتماد به نفس هنگامي به طور طبيعي ايجاد مي شود كه شما احساس كنيد در حال تبديل شدن به بهترين انساني هستيد كه مي توانيد باشيد.
۳) اگر به نداي درون خود گوش فرا دهيد و از فطرت خود پيروي كنيد احتمال اين كه بار ديگر مرتكب اشتباه شويد بسيار كم خواهد شد .
۴) اعتماد به نفس هنگامي به طور طبيعي ايجاد مي شود كه زندگي بيروني و دروني شما با يكديگر هماهنگ باشد.
۵) پايبندي به يك هدف و احساس تعهد نسبت به آن در شما اعتماد به نفس ايجاد مي كند.
۶) براي داشتن اعتماد به نفس بالا بايد در زندگي خود به ارزش هاي والا پايبند باشيد نه ارزش هاي حقير.
۷) هر فعاليتي در جهت بالا بردن انضباط فردي اعتماد و اطمينان شما را نسبت به خودتان و توانايي هايتان افزايش مي دهد.
۸) ايستادگي در برابر سختي ها ، در شما اعتماد به نفس ايجاد مي كند و توانايي مقاومت شما را نيز افزايش مي دهد.
۹) پشتكار يعني داشتن انضباط فردي در انجام كارها.
۱۰) هر تلاشي در جهت افزايش انضباط فردي و پشتكار موجب افزايش عزت نفس، احترام به خود و احساس غرور نسبت به خود مي شود.
۱۱) تلاش و مبارزه با مشكلات كوچك تر به شما توانايي مبارزه با مشكلات بزرگتر را مي دهد و دست آوردهاي عظيم تري را نصيب شما مي كند.
۱۲) انسان هايي كه اعتماد به نفس دارند همواره در تمام زمينه هاي زندگي براي خود هدف هاي بزرگي مشخص مي كنند.
۱۳) داشتن هدف هاي بزرگ ، اعتماد به نفس شما را افزايش مي دهد و نيز اطمينان شما را در مورد دست يافتن به هدف ها بالا مي برد.
۱۴) بر روي كاغذ آوردن هدف ها موجب مي شود تا اعتماد و اطمينان شما نسبت به دست يافتني بودن آنها افزايش پيدا كند.
۱۵) اعتماد به نفس يك نگرش است و نگرش ها از واقعيت ها مهمترند


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۷:۰۷ ] [ مشاوره مديريت ]
راه گشاي موفقيتاعتماد به نفس واژه آشنايي است كه در بسياري از كتب، سخنراني ها و حتي در پند و اندرزهاي حكيمانه قدما و بزرگان، از آن به عنوان يكي از مهمترين اركان موفقيت نام برده شده است، اما از خاطر نبريم كه اعتماد به نفس تنها يك واژه نيست، بلكه اهرم قدرتمندي است كه با به كارگيري آن، مي توان دشوارترين كارها را سهل و آسان كرد. حال اين سؤال مطرح مي شود كه چگونه مي توانيم اين اهرم نيرومند را در اختيار خود و ديگران قرار دهيم؟ و اصولاً اين عامل مهم و شالوده موفقيت چگونه تضعيف يا تقويت مي شود؟مي توان از جنبه هاي مختلفي به تجزبه و تحليل اين موضوع پرداخت اما فصل مشترك در همه موارد اين است كه عمده اين نيرو توسط محيط و عوامل محيطي به ما منتقل و يا از ما گرفته مي شود. شكست هاي پيشين، ناكامي ها، بازخوردهاي منفي، عدم آگاهي اطرافيان در راهنمايي ها و اظهاراتشان، كاهلي و سستي، اراده ضعيف و در مواردي ايده آل گرايي برخي از والدين را نيز مي توان به عنوان عوامل مؤثر در كاهش اعتماد به نفس و عدم موفقيت برشمرد. به عنوان مثال برخي از خانواده ها با حمايت هاي نابجا و غيرضروري از فرزندانشان، آنان را متكي و وابسته بار مي آورند كه در اين صورت فرزندانشان در صورت لزوم قادر به تصميم گيري و اقدام مناسب نخواهند بود و همچنين در پاره اي از موارد از هراس اين كه فرزندانشان مرتكب اشتباه نشوند و يا وظايفشان را كامل و صحيح انجام ندهند، مسئوليت هاي محوله آنان را خود يك تنه متقبل مي شوند و حتي در مواردي تكاليف و كار دستي هايي كه جهت رشد خلاقيت و نوآوري در برنامه هاي درسي دانش آموزان گنجانيده شده، توسط والدين انجام مي شود، غافل از اين كه همان گونه كه جسم ما براي حفظ سلامتي نياز به ورزش و تمرين دارد، ذهن نيز براي رشد و تعالي و تقويت خلاقيت، نيازمند تمرين و ممارست هاي خاص خود است. گاهي نيز عكس العمل ها و رفتارهاي نسنجيده و نابخردانه خودمان، منجر به عدم موفقيت مي شود كه يكي از پيامدهاي آن، كاهش اعتماد به نفس است.بديهي است كه همه ما مي خواهيم در عرصه رقابت هاي زندگي در انجام ساده ترين كارها تا دشوارترين شان سربلند و موفق باشيم و قطعاً اگر بدانيم مسيري كه براي رسيدن به اهداف مان انتخاب كرده و در آن گام نهاده ايم، به مقصد دلخواه ما ختم نمي شود، هرگز از آن عبور نخواهيم كرد. در محيط كار نيز مسئولين و مديران مي توانند نقش كليدي در يافتن ميانبرهاي موفقيت و تقويت عوامل مؤثر در آن، از جمله ايجاد اعتماد به نفس در افراد داشته باشند. به طور يقين اگر دانش، تخصص و علائق كارمندان در كار روزمره آنها نقشي ايفا نكند و مسئوليتي كه به آنان واگذار مي شود، با توانايي هاي جسمي و فكري آنها تناسب چنداني نداشته باشد، علاوه بر اين كه آن كار به طرز مطلوبي انجام نخواهد شد، در درازمدت نيز به سركوب شدن استعدادهاي آنان، نارضايتي كارفرما، تحقير، تنبيه و در نهايت احساس شكست و خدشه وارد شدن به اعتماد به نفس افراد مي انجامد.معمولاً اين گونه به نظر مي رسد كه منظور از عدم تناسب توانايي هاي افراد با وظايفشان، محول شدن وظيفه اي به آنان بيش از توان و طاقتشان است. اما مدير خردمند، ظاهربين نيست و با درايت و فراست دريافته است كه گاهي عكس اين قضيه هم صادق است و با محول كردن كارهاي بسيار ساده و تكراري به افراد سخت كوش و مبارزه طلب، شايستگي هاي آنان در هم شكسته و ميل تلاش در آنان از بين مي رود.عامل مهم ديگري كه در اين مقوله بايد مورد توجه قرار گيرد، اين است كه گاهي شناخت ديگران و حتي خودمان از خود واقعي مان بسيار اندك است و در شرايطي، تنبلي را از عدم اعتماد به نفس تميز نمي دهيم و زماني كه توسط ديگران ارزيابي مي شويم، علل اصلي شكست هايمان را عدم اعتماد به نفس تلقي مي كنند، در حالي كه شايد اگر همان كار با برنامه ريزي، پشتكار، دقت و حوصله انجام مي پذيرفت، هرگز به شكست منجر نمي شد.
حال براي جلوگيري از موارد ياد شده و ديگر موارد مشابه، مي توان لااقل ۶۰ راه كار را به عنوان گام هايي مؤثر در تقويت اعتماد به نفس و كسب موفقيت در نظر داشت: 
۱- اولين گام در موفقيت «خودشناسي» است. ابتدا سعي كنيد شناخت درستي از خود و ويژگي هاي اخلاقي و شخصيتي خود كسب كنيد و با توجه به اين كه هيچ كس كامل نيست، اگر ايرادي يا مشكلي داريد كه خود به تنهايي قادر به يافتن راه حل مناسبي براي مقابله با آن نيستيد و شخص قابل صلاحيتي براي مشورت نداريد، از مشاوران و متخصصين كمك بخواهيد.
۲- تاريك ترين زمان شب، نزديك ترين زمان به سپيده صبح است. اين جمله را به خاطر بسپاريد و با كوچكترين ناملايمات از تلاش خود دست بر نداريد و به سادگي خود را بازنده تلقي نكنيد.
۳- بدون توجه به نتيجه كار، تمامي نيروي خود را به كار گيريد تا مسئوليتي كه به عهده شماست، به بهترين نحو انجام پذيرد. در واقع اولين هدف در انجام وظايفتان بايد،داشتن وجدان كاري، دقت و تلاش باشد. با انتخاب اين الگو، حتي اگر به موفقيت هم نائل نشويد، وجداني آسوده خواهيد داشت و لطمه اي به اعتماد به نفس شما وارد نخواهد شد.
۴- هميشه هدف مند باشيد. اگر خواسته هايتان خيلي دور از دسترس به نظر مي آيد، براي تحقق آنها برنامه اي چند مرحله اي طراحي كنيد. يعني براي خود اهداف كوتاه مدت انتخاب كنيد و مطمئن باشيد حتي اگر يك گام كوچك، اما درست برداريد، اين گام در دستيابي به اهداف نهايي شما بسيار مؤثر خواهد بود و در واقع، فاصله شما را به هدف دلخواهتان كوتاه تر خواهد كرد.
۵- در لحظات سختي كه احساس تنهايي و نااميدي مي كنيد، به خاطر بياوريد يگانه قادر متعال در كنار شماست. به خدا توكل كنيد، محكم و راسخ گام برداريد و پس از موفقيت شكر گزار باشيد.
۶- هيچ گاه اجازه ندهيد افراد منفي باف با عقايد ناسالم خود، ذهن شما را مسموم كنند. اگر از درستي كاري كه قصد انجام آن را داريد، اطمينان حاصل نموده ايد، بدون فوت وقت آن را به انجام برسانيد و نگذاريد كسي به اراده شما خللي وارد كند. 
۷- از شوخي هاي توهين آميز كه باعث خدشه دار ساختن شخصيت خودتان يا ديگران مي شود، خودداري كنيد.
۸- توانايي هاي خود را دست كم نگيريد، استعدادهاي خود را باور داشته باشيد و مطمئن باشيد انسان در فرهنگ مذهبي ما بي جهت «اشرف مخلوقات» ناميده نشده و مي تواند با اراده و پشتكار، به موفقيت هاي نامحدودي دست يابد.
۹- در لحظات سختي و پريشاني، دقايقي را با خود خلوت كنيد و سعي كنيد عوامل مولد نگراني تان را پيدا كرده و درصدد رفع آن عوامل برآييد. اجازه ندهيد افكار منفي به ذهن تان هجوم بياورد. خود را دلداري بدهيد و تصميم بگيريد تلاش هاي خود را از سر بگيريد. 
۱۰- نسبت به كودكان خود بيش از حد سخت گير نباشيد و با خشونت با آنان رفتار نكنيد. سعي كنيد بين خودتان و آنان رابطه دوستانه اي برقرار سازيد و در صورتي كه خطايي انجام مي دهند، با تذكرات به جا و دوستانه آنان را متنبه كنيد.
۱۱- قبل از انجام هر كاري به عواقب حاصله آن خوب فكر كنيد، در صورت نياز به راهنمايي با افراد مثبت انديش، واقع گرا و آگاه مشورت كنيد و از انجام كارهاي غيرمنطقي و غيراصولي كه مي تواند به شكست يا سرزنش ديگران منتهي شود، بپرهيزيد.
۱۲- اگر خواستار ديگران هستيد، اول خودتان به خودتان احترام بگذاريد.
۱۳- سعي نكنيد با توسل جستن به كارهاي ضد ارزشي و غيرانساني، موفقيتي كسب كنيد. به خود گوشزد كنيد موفقيتي كه در گرو لطمه زدن به سجاياي انساني باشد، فاقد ارزش و ناپايدار است.
۱۴- محيط كاري شما به مثابه يك دهكده كوچك است. قطعاً هر حرف يا اظهارنظري كه در مورد همكارانتان انجام دهيد، دير يا زود به گوش آنان خواهد رسيد. پس مراقب رفتار و سخنان خود باشيد. شايد يك حرف نسنجيده و نادرست، رابطه شما را براي هميشه با دوستي خوب و همكاري شايسته و دلسوز قطع نمايد و شما هرگز قادر به جبران اين خسارات معنوي نباشيد.۱۵- با افراد حسود و بدبين مشورت نكنيد.
۱۶- اگر عادت يا ويژگي در شما وجود دارد كه باعث آزارتان مي شود، با برنامه ريزي درست و اصولي آن را از خود دور كنيد. مثلاً اگر اندام ناموزوني داريد، با انجام ورزش و رژيم هاي درست غذايي اندام خود را متناسب كنيد.
۱۷- اگر مي خواهيد از پيشرفت خود اطلاع حاصل كنيد، خود را نسبت به گذشته خودتان مقايسه كنيد نه با ديگران.
۱۸- «هميشه نيمه پر ليوان را ببينيد نه نيمه خالي آن را» . بسياري از ما حداقل يك بار هم كه شده اين جمله زيبا را شنيده ايم. سعي كنيم از اين جمله، به عنوان يك تكنيك مثبت انديشي استفاده كنيم.
۱۹- همه روزه ما با انبوهي از ايده هاي مختلف كه متعلق به افراد پيرامون ماست، روبه رو هستيم. به باورهاي خود ايمان داشته باشيد و هرگز اجازه ندهيد ايده هاي يأس آور ديگران، شما را از رسيدن به اهدافتان باز دارد و يا ريتم حركت شما را كند كند.
۲۰- اگر مشكلات حرفه اي خود را نمي توانيد به تنهايي حل كنيد، از افراد زبده و با تجربه كمك و مشورت بخواهيد و دانش حرفه اي خود را گسترش دهيد و از سؤال كردن هراسي نداشته باشيد.
۲۱- هر جايي از مسير زندگيتان كه هستيد، اگر متوجه شده ايد جهت يابي درستي انجام نداده ايد و نياز به تغيير مسير داريد، پس از حصول اطمينان از صحت مسير جديد، بدون تأسف و درنگ از خود انعطاف نشان دهيد و راه و روشي را برگزينيد كه سبب بهتر شدن نتيجه غايي شما و ميانبري براي رسيدن به هدفتان باشد.
۲۲- اگر مي خواهيد حركت نويني را در زندگي آغاز كنيد، پس از تحقيق و جمع آوري اطلاعات موثق، اولين گام را پرتوان برداريد و ترديد را از خود دور كنيد.
۲۳- فرزندان خود را از كودكي به مستقل بودن تشويق كنيد و با دادن مسئوليت هاي متناسب با سن آنان، روحيه استقلال و خودباوري آنها را شكوفا سازيد.
۲۴- در هر كاري تعادل را حفظ كنيد و از افراط و تفريط بپرهيزيد، چون هر كدام مي توانند به اندازه ديگري عاملي جهت شكست شما به حساب آيند.
۲۵- هميشه خوش ژست و پرانرژي باشيد. حتي در لحظات بحراني بر خود مسلط باشيد و قيافه انسان هاي شكست خورده را به خود نگيريد.
۲۶- انديشه هاي امروز شما، فرداي شما را خواهد ساخت، پس هميشه مثبت انديش باشيد و ضمن انجام فعاليت هاي لازم خود را برنده تلقي كنيد.
۲۷- گاهي تنبلي در انجام وظايف روزمره باعث مي شود در برنامه هاي زندگي مان خلل ايجاد شود و عقب بمانيم. براي جلوگيري از اين معضل، برنامه روزانه اي براي خود تهيه كنيد و بر حسب اولويت، موارد را در آن درج نماييد و سعي كنيد در طي روز آنها را به انجام برسانيد.
۲۸- هر شكستي را پلي به سوي موفقيت قلمداد كنيد. از اشتباهات خود درس بگيريد و به جاي سرزنش كردن خود يا ديگران، دنبال راه حل مناسبي جهت تغيير شرايط باشيد و توجه داشته باشيد از تكرار مجدد آن اشتباهات، خودداري كنيد.
۲۹- «همه چيز را همگان دانند» ، اگر اين جمله زيباي سقراط را به خاطر داشته باشيد، توقع بيش از حد از خودتان يا ديگران نخواهيد داشت.
۳۰- بر همگان مسلم است تواضع، صفت بسيار نيك و پسنديده اي است. اما تواضع را با خوار و حقير شمردن خود اشتباه نگيريد و خود را بي ارزش جلوه ندهيد.
۳۱- در به انجام رساندن كارهاي مهم و كارهايي كه جبران آن مشكل است، از تمركز و دقت حواس بيشتري كمك بگيريد. با توجه به اين ضرب المثل «پارچه را دوبار اندازه بگيريد و يك بار ببريد» در به انجام رساندن كارهايي كه امكان تكرار يا جبران ندارند، بيش از مابقي كارها دقت داشته باشيد. 
۳۲- به ديگران و خودتان شانس جبران اشتباهات را بدهيد. شايد يك شروع جديد، زندگي جديدي برايتان به ارمغان بياورد. 
۳۳- كودكان خود را نزد دوستانشان و در جمع اقوام تنبيه نكنيد و با شرح دادن اشتباهات آنان در جمع، خجالت زده و شرمنده نكنيد.
۳۴- اگر هر چه سعي مي كنيد ولي به مقصدتان نمي رسيد؟ قدري تأمل كنيد و از زاويه جديدي به خواسته هايتان بنگريد، شايد درهاي جديدي به سوي شما گشوده شود.
۳۵- براي كم كردن ضريب خطاهاي خود در محيط كار، استانداردهاي كاريتان را رعايت كنيد.
۳۶- ليستي از مواردي كه در زندگي تان وجود دارد و برايتان آزاردهنده است را تهيه كنيد و با بررسي علل به وجود آمدن آنها به مقابله با آنان بپردازيد.
۳۷- در برابر افراد پير و مسن بيشتر احساس مسئوليت كنيد، يادتان باشد آنان حساس و شكننده هستند و نبايد با خشونت و بدخلقي از رفتارهايي كه شايد در سن و سال آنها طبيعي است، ايراد بگيريد و اعتماد به نفس آنها را از بين ببريد.
۳۸- وقتي كه مسئوليتي را به عهده كودكان خود مي گذاريد، از دور آنها را كنترل كنيد و طوري كمك شان كنيد كه خود را ناتوان احساس نكنند.
۳۹- وقتي در جمع دوستان قرار داريد، سعي كنيد به همه توجه نشان دهيد و فقط يك يا چند نفر را مخاطب قرار ندهيد.
۴۰- وقتي در يك مجموعه كار مي كنيد، تنها مهم نيست كه خودتان خوب و بي نقص باشيد. در نظر داشته باشيد حتي اگر يك نفر هم در جمع درست كار نكند، باز نتيجه كاملاً مطلوب حاصل نمي شود. پس براي حصول به نتيجه دلخواه، در حركت هاي گروهي به افراد ضعيف بيشتر توجه كنيد و با همسو كردن آنان با گروه، موفقيت جمع را تضمين كنيد.
۴۱- اگر در معاشرين شما كسي وجود دارد كه با روحيه شما سازگار نيست و يا با هم تفاهم نداريد، با كم كردن تدريجي ارتباط خود با آن شخص، او را از دايره رفت و آمدهاي خود حذف كنيد.
۴۲- به ظاهر و سليقه شخصي ديگران بي احترامي نكنيد.
۴۳- به ديگران كمك كنيد تا ويژگي هاي شايسته خود را آشكار كنند.
۴۴- اگر اطرافيان شما همه سعي خود را انجام داده اند، اما نتوانسته اند از عهده مسئوليتي كه شما به آنها داده ايد بربيايند، نگذاريد تلاششان را بيهوده تلقي كنند و با تشكر از تلاش آنان روحيه شان را تقويت كنيد.
۴۵- در گردهم آيي هاي دوستانه اگر كسي در مورد موضوعي اظهار نظر كرد يا بر خلاف سليقه شما سخني به ميان آورد، با انتقادهاي تند و گزنده او را خجالت زده نكنيد، از ياد نبريد انتقاد سازنده با توهين متفاوت است.
۴۶- انتخاب هاي خود را بر مبناي واقعيت و نيازتان انجام دهيد، نه از روي اشتياق هاي تند وگذرا.
۴۷- تصور نكنيد هميشه نرمش و مهرباني مشكل گشا است. بر عكس گاهي در برخوردهاي اجتماعي لازم است با جديت و قاطعيت روي خواسته خود پافشاري كنيد تا به شما اجحاف نشود.
۴۸- ياد بگيريد در مواقع ضروري بدون خجالت «نه» بگوييد.
۴۹- وقتي عصباني هستيد، در مورد هيچ كس و هيچ چيز تصميم نگيريد.
۵۰- اگر براي حل معضلي كه پيش رو داريد، همه تلاش خود را انجام داديد و كار ديگري از دستتان برنيامد، تا حصول نتيجه صبور باشيد و براي بهتر كردن شرايط با اقدامات زائد و غيرضروري، آرامش موجود را به هم نزنيد.
۵۱- مدافع حق خود و خانواده تان باشيد. به واسطه خجالت يا ترس يا عدم آگاهي، از چيزي كه حق شماست، به سادگي نگذريد. اگر با اشخاص حقوقي دچار مشكل هستيد كه راه حلي به ذهنتان نمي رسد، از وكلاي خبره و زبده كمك بگيريد تا در انجام كارها به صورت اصولي و قانوني به شما كمك كنند.
۵۲- دوستان واقعي شما سرمايه هاي پرارزشي هستند، آنها را حفظ كنيد و به دليل كدورت هاي بي اهميت و بي ارزش ارتباط خود را با آنها قطع نكنيد. 
۵۳- گستاخي را از قاطعيت تميز دهيد.
۵۴- براي دوستاني كه بيش از ديگران به شما كمك مي كنند، تا معايب و كاستي هاي خود را جبران كنيد ارزش ويژه اي قائل باشيد.
۵۵- رهرو آن نيست كه گه تند و گهي خسته رود 
رهرو آن است كه آهسته و پيوسته رود (سعدي) 
۵۶- گاهي تحمل فشار روحي حاصله از كارهاي نيمه تمام و معوقه از سختي انجامشان دشوارتر است. براي رهايي از عذاب وجدان، از همين لحظه تصميم بگيريد، برنامه ريزي كنيد و با اتمام رساندن اين گونه كارها به خود آرامش هديه كنيد.
۵۷- اگر بخشي از كارهاي شما بايد توسط شخصي يا دوستي انجام شود كه فقط او شخصاً قادر به انجامش است، اما بي خيال يا پرمشغله است، درخواست خود را در موارد مناسب با آرامش و متانت مكرراً به او يادآوري كنيد و اين يادآوري را آن قدر تكرار كنيد تا به نتيجه اي كه مي خواهيد برسيد.
۵۸- از هر كس فراخور سن و دانش اش توقع داشته باشيد.
۵۹- اگر در معاشرت هاي خود مرتباً شكست مي خوريد و دنبال روش كم خرج و قابل اجرا هستيد، صداقت و روراستي، مهرباني و بخشش را سرلوحه خود قرار دهيد.
۶۰- به قابليت هاي خود ايمان داشته باشيد و به خاطر بسپاريد حتي يك «به دانه» با آن كه كوچك است، خواص درماني قابل توجهي دارد.

الهه شيرخدا
روزنامه همشهري 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۷:۰۶ ] [ مشاوره مديريت ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ][ ۷۲۲ ][ ۷۲۳ ][ ۷۲۴ ][ ۷۲۵ ][ ۷۲۶ ][ ۷۲۷ ][ ۷۲۸ ][ ۷۲۹ ][ ۷۳۰ ][ ۷۳۱ ][ ۷۳۲ ][ ۷۳۳ ][ ۷۳۴ ][ ۷۳۵ ][ ۷۳۶ ][ ۷۳۷ ][ ۷۳۸ ][ ۷۳۹ ][ ۷۴۰ ][ ۷۴۱ ][ ۷۴۲ ][ ۷۴۳ ][ ۷۴۴ ][ ۷۴۵ ][ ۷۴۶ ][ ۷۴۷ ][ ۷۴۸ ][ ۷۴۹ ][ ۷۵۰ ][ ۷۵۱ ][ ۷۵۲ ][ ۷۵۳ ][ ۷۵۴ ][ ۷۵۵ ][ ۷۵۶ ][ ۷۵۷ ][ ۷۵۸ ][ ۷۵۹ ][ ۷۶۰ ][ ۷۶۱ ][ ۷۶۲ ][ ۷۶۳ ][ ۷۶۴ ][ ۷۶۵ ][ ۷۶۶ ][ ۷۶۷ ][ ۷۶۸ ][ ۷۶۹ ][ ۷۷۰ ][ ۷۷۱ ][ ۷۷۲ ][ ۷۷۳ ][ ۷۷۴ ][ ۷۷۵ ][ ۷۷۶ ][ ۷۷۷ ][ ۷۷۸ ][ ۷۷۹ ][ ۷۸۰ ][ ۷۸۱ ][ ۷۸۲ ][ ۷۸۳ ][ ۷۸۴ ][ ۷۸۵ ][ ۷۸۶ ][ ۷۸۷ ][ ۷۸۸ ][ ۷۸۹ ][ ۷۹۰ ][ ۷۹۱ ][ ۷۹۲ ][ ۷۹۳ ][ ۷۹۴ ][ ۷۹۵ ][ ۷۹۶ ][ ۷۹۷ ][ ۷۹۸ ][ ۷۹۹ ][ ۸۰۰ ][ ۸۰۱ ][ ۸۰۲ ][ ۸۰۳ ][ ۸۰۴ ][ ۸۰۵ ][ ۸۰۶ ][ ۸۰۷ ][ ۸۰۸ ][ ۸۰۹ ][ ۸۱۰ ][ ۸۱۱ ][ ۸۱۲ ][ ۸۱۳ ][ ۸۱۴ ][ ۸۱۵ ][ ۸۱۶ ][ ۸۱۷ ][ ۸۱۸ ][ ۸۱۹ ][ ۸۲۰ ][ ۸۲۱ ][ ۸۲۲ ][ ۸۲۳ ][ ۸۲۴ ][ ۸۲۵ ][ ۸۲۶ ][ ۸۲۷ ][ ۸۲۸ ][ ۸۲۹ ][ ۸۳۰ ][ ۸۳۱ ][ ۸۳۲ ][ ۸۳۳ ][ ۸۳۴ ][ ۸۳۵ ][ ۸۳۶ ][ ۸۳۷ ][ ۸۳۸ ][ ۸۳۹ ][ ۸۴۰ ][ ۸۴۱ ][ ۸۴۲ ][ ۸۴۳ ][ ۸۴۴ ][ ۸۴۵ ][ ۸۴۶ ][ ۸۴۷ ][ ۸۴۸ ][ ۸۴۹ ][ ۸۵۰ ][ ۸۵۱ ][ ۸۵۲ ][ ۸۵۳ ][ ۸۵۴ ][ ۸۵۵ ][ ۸۵۶ ][ ۸۵۷ ][ ۸۵۸ ][ ۸۵۹ ][ ۸۶۰ ][ ۸۶۱ ][ ۸۶۲ ][ ۸۶۳ ][ ۸۶۴ ][ ۸۶۵ ][ ۸۶۶ ][ ۸۶۷ ][ ۸۶۸ ][ ۸۶۹ ][ ۸۷۰ ][ ۸۷۱ ][ ۸۷۲ ][ ۸۷۳ ][ ۸۷۴ ][ ۸۷۵ ][ ۸۷۶ ][ ۸۷۷ ][ ۸۷۸ ][ ۸۷۹ ][ ۸۸۰ ][ ۸۸۱ ][ ۸۸۲ ][ ۸۸۳ ][ ۸۸۴ ][ ۸۸۵ ][ ۸۸۶ ][ ۸۸۷ ][ ۸۸۸ ][ ۸۸۹ ][ ۸۹۰ ][ ۸۹۱ ][ ۸۹۲ ][ ۸۹۳ ][ ۸۹۴ ][ ۸۹۵ ][ ۸۹۶ ][ ۸۹۷ ][ ۸۹۸ ][ ۸۹۹ ][ ۹۰۰ ][ ۹۰۱ ][ ۹۰۲ ][ ۹۰۳ ][ ۹۰۴ ][ ۹۰۵ ][ ۹۰۶ ][ ۹۰۷ ][ ۹۰۸ ][ ۹۰۹ ][ ۹۱۰ ][ ۹۱۱ ][ ۹۱۲ ][ ۹۱۳ ][ ۹۱۴ ][ ۹۱۵ ][ ۹۱۶ ][ ۹۱۷ ][ ۹۱۸ ][ ۹۱۹ ][ ۹۲۰ ][ ۹۲۱ ][ ۹۲۲ ][ ۹۲۳ ][ ۹۲۴ ][ ۹۲۵ ][ ۹۲۶ ][ ۹۲۷ ][ ۹۲۸ ][ ۹۲۹ ][ ۹۳۰ ][ ۹۳۱ ][ ۹۳۲ ][ ۹۳۳ ][ ۹۳۴ ][ ۹۳۵ ][ ۹۳۶ ][ ۹۳۷ ][ ۹۳۸ ][ ۹۳۹ ][ ۹۴۰ ][ ۹۴۱ ][ ۹۴۲ ][ ۹۴۳ ][ ۹۴۴ ][ ۹۴۵ ][ ۹۴۶ ][ ۹۴۷ ][ ۹۴۸ ][ ۹۴۹ ][ ۹۵۰ ][ ۹۵۱ ][ ۹۵۲ ][ ۹۵۳ ][ ۹۵۴ ][ ۹۵۵ ][ ۹۵۶ ][ ۹۵۷ ][ ۹۵۸ ][ ۹۵۹ ][ ۹۶۰ ][ ۹۶۱ ][ ۹۶۲ ][ ۹۶۳ ][ ۹۶۴ ][ ۹۶۵ ][ ۹۶۶ ][ ۹۶۷ ][ ۹۶۸ ][ ۹۶۹ ][ ۹۷۰ ][ ۹۷۱ ][ ۹۷۲ ][ ۹۷۳ ][ ۹۷۴ ][ ۹۷۵ ][ ۹۷۶ ][ ۹۷۷ ][ ۹۷۸ ][ ۹۷۹ ][ ۹۸۰ ][ ۹۸۱ ][ ۹۸۲ ][ ۹۸۳ ][ ۹۸۴ ][ ۹۸۵ ][ ۹۸۶ ][ ۹۸۷ ][ ۹۸۸ ][ ۹۸۹ ][ ۹۹۰ ][ ۹۹۱ ][ ۹۹۲ ][ ۹۹۳ ][ ۹۹۴ ][ ۹۹۵ ][ ۹۹۶ ][ ۹۹۷ ][ ۹۹۸ ][ ۹۹۹ ][ ۱۰۰۰ ][ ۱۰۰۱ ][ ۱۰۰۲ ][ ۱۰۰۳ ][ ۱۰۰۴ ][ ۱۰۰۵ ][ ۱۰۰۶ ][ ۱۰۰۷ ][ ۱۰۰۸ ][ ۱۰۰۹ ][ ۱۰۱۰ ][ ۱۰۱۱ ][ ۱۰۱۲ ][ ۱۰۱۳ ][ ۱۰۱۴ ][ ۱۰۱۵ ][ ۱۰۱۶ ][ ۱۰۱۷ ][ ۱۰۱۸ ][ ۱۰۱۹ ][ ۱۰۲۰ ][ ۱۰۲۱ ][ ۱۰۲۲ ][ ۱۰۲۳ ][ ۱۰۲۴ ][ ۱۰۲۵ ][ ۱۰۲۶ ][ ۱۰۲۷ ][ ۱۰۲۸ ][ ۱۰۲۹ ][ ۱۰۳۰ ][ ۱۰۳۱ ][ ۱۰۳۲ ][ ۱۰۳۳ ][ ۱۰۳۴ ][ ۱۰۳۵ ][ ۱۰۳۶ ][ ۱۰۳۷ ][ ۱۰۳۸ ][ ۱۰۳۹ ][ ۱۰۴۰ ][ ۱۰۴۱ ][ ۱۰۴۲ ][ ۱۰۴۳ ][ ۱۰۴۴ ][ ۱۰۴۵ ][ ۱۰۴۶ ][ ۱۰۴۷ ][ ۱۰۴۸ ][ ۱۰۴۹ ][ ۱۰۵۰ ][ ۱۰۵۱ ][ ۱۰۵۲ ][ ۱۰۵۳ ][ ۱۰۵۴ ][ ۱۰۵۵ ][ ۱۰۵۶ ][ ۱۰۵۷ ][ ۱۰۵۸ ][ ۱۰۵۹ ][ ۱۰۶۰ ][ ۱۰۶۱ ][ ۱۰۶۲ ][ ۱۰۶۳ ][ ۱۰۶۴ ][ ۱۰۶۵ ][ ۱۰۶۶ ][ ۱۰۶۷ ][ ۱۰۶۸ ][ ۱۰۶۹ ][ ۱۰۷۰ ][ ۱۰۷۱ ][ ۱۰۷۲ ][ ۱۰۷۳ ][ ۱۰۷۴ ][ ۱۰۷۵ ][ ۱۰۷۶ ][ ۱۰۷۷ ][ ۱۰۷۸ ][ ۱۰۷۹ ][ ۱۰۸۰ ][ ۱۰۸۱ ][ ۱۰۸۲ ][ ۱۰۸۳ ][ ۱۰۸۴ ][ ۱۰۸۵ ][ ۱۰۸۶ ][ ۱۰۸۷ ][ ۱۰۸۸ ][ ۱۰۸۹ ][ ۱۰۹۰ ][ ۱۰۹۱ ][ ۱۰۹۲ ][ ۱۰۹۳ ][ ۱۰۹۴ ][ ۱۰۹۵ ][ ۱۰۹۶ ][ ۱۰۹۷ ]
.: Weblog Themes By iranblag :.

درباره وبلاگ

تيم مشاوران مديريت ايران IranMCT ----------------- http://iranmct.com ---------------- Iran Management Consultants Team
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب
شمارنده
شرکت مشاوره مدیریتبازارسازی مدیریت بازاریابی. بازدید تحقیقات بازاریابیآموزش مدیریت MBAدلایل ترک تحقیقات بازاریابی تحقیقات مدیریت شرایط سخت بازارکارت امتیازی متوازنارزیابی عملکرد . نمونه مطالعات موردی.برند برندینگانواع برند معرفی 21 نوع متفاوت از برندبرندسازی branding marketing . برندسازی.تحقیقات بازاریابی انگیزه بخش http://marketingbranding.ir سبک مدیریت است مدیریت بازاربازاریابیتحقیقات بازاریابی ویژگی های .حرفه ای مشاوره اموزش مدیریت.شناسایی مشتریان .تحقیقات بازاریابی استفاده از تحقیقات بازار و بازاریابی http://marketingsales.irmarketing مدیریت برندینگ . Business Management ConsultantIran Business Management ConsultantManagement . بازاریابیانواع بازاریابی 127 نوع بازاریابیبازاریابی. بازاریابی MarketingMix آمیختهآمیزه بازاريابیمدیریت بازاریابی. اخبار مدیریت و تجارتمدیریت.مشاوره بازاریابی مدیریت آموزش تکنیک‌های فروشندگی حرفه‌ای فروشندگی. اخبار مدیریت و تجارتبازاریابی برندینگ. http://iranmct.com/news/page/12مدیریت. مدیریت مشاوره بازاریابیآموزش. بیزینس پلن طرح توجیهی طرح business plan. برنامه بازاریابی Marketing Planبازاریابی. مشاوره تبلیغات مشاور تبلیغات مشاور مدیریت management مشاوره مدیریت انواع بازاریابی بازاریابی. Business Planبیرینس پلن طرح توجیهیمدیریت. کلینیک کاشت موی طبیعی آسمان