مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
لینک دوستان
شما هم درباره خودتان اين جور حرف مي‌زنيد؟ البته تعارف را بگذاريد كنار و بعد از همه اينها ببينيد واقعا به اين كه توي آينه هر روز روبه‌روي شما مي‌ايستد و زل مي‌زند توي چشم‌هايتان چه‌قدراعتماد و اطمينان داريد؟ در نظرتان اين تصوير را كه خودتان هستيد چه جوري مي‌ببينيد؟ يك آدم قدرتمند كه مي‌تواند گليم خودش را از آب بيرون بكشد يا يك ترسوي بي دست و پا؟ ساده از كنار اين پرسش نگذريد چون جواب به اين سوال مي‌تواند زندگي شما را زير و رو كند! 
اعتماد به نفس يك چتره! يك خورشيد و يك ابره! يك چتر كه نمي‌گذارد شما خيس بشويد. يك خورشيد كه پشت ابر نمي‌رود تا يخ بزنيد و يك ابر پر از باران براي وقتي كه تشنه هستيد. تعريف‌هاي روان‌شناسانه اعتماد به نفس يعني درك ارزش‌هاي شخصي؛ ديدن خود به عنوان فردي كه توانايي انجام خيلي از كارها را دارد و خلاصه كلام اينكه اعتماد به نفس يعني: باور خودمان و توانايي‌هايمان! يعني تصور و حس مثبت داشتن ازخود. 
فكر مي‌كنيد چه‌قدر اين موضوع مهم است؟ عجله نكنيد فرصت براي جواب دادن داريد. قبل از آن خواندن چند خط ديگر را هم تحمل كنيد. 
● آنكه اعتماد به نفس دارد، آنكه ندارد
آرامش! اولين و مهم‌ترين اثر داشتن حس اعتماد به نفس، آرامش است. شما به خودتان اعتماد داريد پس ترستان كمتر است. خودتان را قبول كرده‌ايد، پس مي‌دانيد اگر در آزموني شركت كنيد حتما نتيجه مورد نظرتان را مي‌گيريد. مي‌توانيد براي ده يا بيست نفر غذا درست كنيد. نمي‌ترسيد كه وقت امتحان كم بياوريد. در كمال آرامش براي لحظات‌تان برنامه ريزي مي‌كنيد. وابسته به حضور ديگران نيستيد و همه اينها نتيجه اين است كه شما به خودتان وصل شده‌ايد و به ديوار محكمي‌ تكيه داده‌ايد كه نه مي‌ريزد و نه از شما دور مي‌شود. اين آرامش موجب مي‌شود كه مدام كارهايتان را بهتر انجام دهيد و ناخودآگاه احترامتان پيش خودتان بالا مي‌رود. 
اما آدمي‌ كه اعتماد به نفس ندارد مدام خودش را و توانايي‌هايش را ناديده مي‌گيرد. مسخره مي‌كند و به دنبال ديگران است تا او را تشويق كنند. اين فرد نمي‌تواند با ترس‌هاي خود روبه‌رو شود و هرچه بزرگ‌تر مي‌شود، ترس‌هايش هم بزرگ‌تر مي‌شوند. در حالي كه اگر اعتماد به نفس داشت نه تنها در تاريكي و ترس فرو نمي‌رفت كه خود را در مقابل ترس‌هايش قرار مي‌داد و با آنها روبه‌رو مي‌شد. 
آنكه اعتماد به نفس دارد قدرت ريسك‌پذيري بيشتري به خودش مي‌دهد و در عين حال مي‌داند كه روي ديگر پيروزي، شكست است بنابراين او هم قدرت پذيرش شكست را دارد و هم پيروزي را. 
اما فرد مقابل ريسك نمي‌كند چون از طرفي مي‌ترسد كه شكست بخورد و از طرفي باور دارد كه نمي‌تواند موفق شود. 
فردي كه اعتماد به نفس دارد، مي‌داند كه ممكن است خطا كند و اگر اين اتفاق افتاد خود را مي‌بخشد اما آنكه اعتماد به نفس ندارد اگر خطايي كند به سختي خود را مي‌بخشد و اين اشتباه را فراموش مي‌كند. كسي كه اعتماد به نفس دارد ديرتر افسرده و خسته مي‌شود و كمتر احساس نااميدي مي‌كند چرا كه خودش را پذيرفته است و براي بهتر شدن خودش در تلاش است. آدم‌هايي كه اعتماد به نفس دارند، بيشتر مي‌توانند اعتماد ديگران را به خود جلب كنند. فكر مي‌كنيد غير از اين است؟ تصور كنيد با دو نفر در مهماني روبه‌رو مي‌شويد يكي با اينكه لباس خوبي پوشيده مدام با لباس‌هايش درگير است وبا لحني منفي از ديگران مي‌پرسد: «من خيلي بد نه؟» و ديگري با يك لباس كاملا عادي با اعتماد به نفسي كه از خودش نشان مي‌دهد ناخودآگاه به ديگران و پيش از آن به خودش مي‌گويد: «من خوبم» خود شما اگر از اين دو فرد بخواهيد يكي را انتخاب كنيد و كاري را از او بخواهيد كدام را انتخاب مي‌كنيد؟ و صدها و شايد هزارها اثر مثبت ديگر كه ميوه درخت اعتماد به نفس هستند. حالا شما مي‌خواهيد طعم دلپذير اين ميوه‌ها را بچشيد يا نه؟ 
● شكار اعتماد به نفس
نگران نباشيد، هرچند تاثير دوران كودكي ما هيچ وقت از زندگي كه داريم پاك نمي‌شوند اما شما مي‌توانيد –البته اگر بخواهيد- زندگي‌تان را تغيير بدهيد. اما چگونه؟ 
۱) همين الان جلوي آينه برويد و به خودتان بگوييد كه: من مي‌توانم و مي‌خواهم كه بتوانم و از هيچ‌چيز نمي‌ترسم. اين جملات را هروقت كه جلوي آينه مي‌رويد به خودتان بگوييد. از زيبايي‌هايتان تعريف كنيد و خود را زيبا ببينيد و سعي كنيد هر روز زيباتر از پيش باشيد. اگر چاق هستيد به خودتان بگوييد عيبي ندارد من هم مي‌توانم، مي‌توانم لاغر شوم و از همين امروز راهپيمايي را شروع كنيد. 
اگر بي‌پول هستيد بگوييد من مي‌توانم، سعي كنم كه بيشتر پول دربياورم و دنبال كار باشيد. 
منتظر چه هستيد؟ همين كه اين حرف‌ها از زبانتان بيرون بيايد شما هم زيباتر شده‌ايد، هم پول‌دارتر و هم لاغرتر! باور مي‌كنيد؟ اگر باور نكرده‌ايد به خواندن ادامه ندهيد وگرنه راه دوم:
۲) فرار نكنيد. از چه مي‌ترسيد؟ از همين الان به ترس‌هايتان حمله كنيد! وارد اتاق تاريك شويد بدون اينكه چراغ را روشن كنيد. به سمت آدم مورد علاقه‌تان برويد و ابراز محبت كنيد. از چه مي‌ترسيد؟ از شكست؟ پس بدانيد تا زماني كه از شكست بترسيد موفق نمي‌شويد. شما بايد به اين شعر مارگوت بيگل شاعره آلماني عمل كنيد: 
«بر آنچه دلخواه من است، حمله نمي‌برم
خود را به تمامي بر آن مي‌افكنم
اگر بر آنم كه ديگربار و ديگربار،
برپاي بتوانم‌خاست،
راهي به‌جز اينم نيست»
شما راهي نداريد جز روبه‌رو شدن؛ موفق شدن يا شكست خوردن وگرنه مي‌نشينيد و مرداب مي‌شويد. 
۳) با خودتان حرف بزنيد. هيچ كس به اندازه خودتان نمي‌تواند به شما كمك كند. با خودتان مهربان باشيد. قبل از اينكه بخواهيد ديگران با شما مهربان باشند. نكات مثبت خودتان را بزرگ كنيد و نكات منفي را پاك نكنيد بلكه سعي كنيد آنها را رفع كنيد. 
۴) مقايسه نكنيد يا بهتر است بگوييم خودتان را با خودتان مقايسه كنيد نه ديگران! اگر بهتر شده‌ايد يا بدتر اين مقايسه را فقط با خودتان انجام دهيد نه ديگران. 
۵) گذشته‌ها گذشته! شما امروز آدم ديگري هستيد و فردا در دستان شما است. لبخند بزنيد، شما مقابل يك دنيا توانايي ايستاده‌ايد.سارا جمال‌آبادي روزنامه سلامت 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۷:۲۹ ] [ مشاوره مديريت ]
كيمياسالهاست كه بشر با تمام قوا در تلاش براي احياءعلم كيمياست . درهرزمان ودوراني عده اي تمام عمر خود را صرف تبديل مس به طلا نموده اند . ما نيز برآنيم . اما ما را با مس ديگري سروكار است وطلاي ايده آل ، حقيقتي ديگر است . آمده ايم درحد بضاعت در مورد تبديل مس وجود به طلاي حقيقت ، بي هنري به باهنري و بوده ها به بايد ها مطالبي را با هم تمرين كنيم . 
لمسش نمي كنيم اما هميشه در تماس با ماست و هرگاه خود را لمس مي كنيم اول آنرا حس مي نمائيم هرگز به نگاه نمي آيد اما هنگام نگاه خود در آينه ابتدا آنرا مي بينيم . صدايش را نمي شنويم اما هر موقع در مورد " خود " صحبت مي نمائيم آنرا مطرح كرده ايم . 
اين چيز مهم و اسرار آميز چيست ؟؟؟؟؟؟؟!!!!!
اين طلا كه حقيقي ترين طلاي وجودي ماست و بدون داشتن آن هيچ كاري ميسر نيست چيزي نيست جز " اعتماد به نفس " .
اعتماد به نفس مجموعه اي از باورها و احساسات در مورد " خود " است بدان معنا كه : شما چقدر براي خود ارزش قائل هستيد ؟ و چقدر خود را مهم مي پنداريد ؟ چگونه خود را مي نگريد و درمورد موفقيت هايتان چه احساسي داريد ؟ 
اعتماد به نفس شجاعت و جسارت تلاش در حوزه هاي فكري وعلمي را مطرح مي سازد و به همه افراد خود باوري ، عزت نفس ، استقلال ، اتكاء به نفس ، احترام به خود و بسياري از صفات عاليه انساني را هديه ميدهد.
اعتماد به نفس يعني طرح " من " 
اعتماد به نفس يعني " من هستم " 
" من مي خواهم " 
" من مي توانم " 
" من موفقم " 
" من خوشحالم " 
از سوي ديگر اعتماد به نفس بمعناي خود بزرگ بيني ، غرور بي جهت و عجب وكبرو كمال فرد نيست بلكه به ما مي گويد : 
(ستيم وشايسته دوست داشتن ). 
در واقع اعتماد به نفس يعني 
" مقدمه شناخت خود و توانائيهاي خود " 
كه اين شناخت انگيزه ، نگرش و رفتار فرد را متاثر مي سازد و درسايه اين شناخت سربلندي - موفقيت و افتخار ايجاد مي گردد . 
و درنهايت عدم اعتماد به نفس چيزي جز زوال و تباهي را به ارمغان نمي آورد و اين معظل با خود كم بيني ، عدم احساس امنيت و استقلال ، عدم موفقيت ، اضطراب ، افسردگي ، مشكلات روحي رواني ، اختلالات رفتاري وخواب و احساس تنهايي همراه خواهد بود. 
به دنبال اين تعريف كوتاه و ساده به دنبال اين كيمياي هستي ساز ، راههاي كسب ، تقويت و اعتلاء آنرا بررسي مي نمائيم .
ازآن زمان كه نوزاد و كودك چشم به اين جهان مي گشايد ، ديدن را آغاز مي كند و مي بيند از آن هنگام به اين هستي راه مي يابد مي شنود ، لمس مي كند و بويايي و چشايي را تجربه مي كند در كنار اين حواس ، قياس ( مقايسه نمودن تمامي اجزاء هستي باهم ) ، سنجش و اندازه گيري نيز اتفاق مي افتد و در تجارب بعدي جستجوگري و كنكاش نيز به حواس كودك راه مي يابد . 
همراه با رشد كودك و در اصل افزايش تجارب كودك و بالندگي قدرت ذهني ، تفكر و تعمق اين احوال به تكامل رسيده و ماحصل را بنام شناخت تعريف مي نمايند. با اين شناخت كودك از همان ابتداي حضور دراين عالم و در سال هاي اول زندگي ايده هاي گوناگون را در مورد خويش بدست مي آورد و خود را بگونه اي مي بيند كه در بعدها در شكل گيري روحي - رواني و شخصيتي او موثر خواهد بود. 
از همان ابتدا كه كودك راه رفتن را تجربه مي كند و اين عمل را بارها تكرار مي كند و يا آن هنگام كه گريه مي كند و خواسته هاي خود را مي طلبد ، او بطور ناخود آگاه در كنار تكامل حضوراش تجربه اندوختن و موفقيت را دنبال مي كند . 
كودك ده ها بار مي افتد باز مي ايستد واين كار را آنقدرادامه ميدهد تا با تسلط راه برود. اين اصرار در تجربه كردن و پيشرفت و موفقيت جزئي از ذات بشر است كه با آن پا به اين حيات مي گذارد . اما مشكل از آن هنگام شروع مي شود كه تجارب تلخ يا آزموده هاي نامناسب كودك را در انجام كاري مردد سازد و اين شك وترديد درادامه راه اورا از تلاش مجدد وآفرينش مجدد بازدارد.
● انسان بدون آفرينش يعني هيچ 
اينجاست كه نقش اساسي خانواده و مدرسه را بعنوان اولين مشوق ها و ترغيب كننده باز مي يابيم . تشويق ها وراهنمايي ها و شناخت هاي مناسب دراين دوران بيشترين كمك را به رشد و ارتقاء اعتماد به نفس كودك و درنهايت تمامي افراد جامعه در تمام سنين مي نمايد. 
جالب توجه آن كه فرزنداني كه در مورد خودشان احساس خوبي دارند و از اعتماد به نفس بالايي برخوردارهستند در كمترين زمان به بهترين روش با مشكلات واتفاقات بوجود آمده كنار مي آيند و نسبت به سايرين از قضاوت بهتري نسبت به مسائل برخوردار هستند ، اين كودكان بيشتر و بهتر مي خندند، واقع گرا و خوش بين هستند . اين افراد واژه اي بنام ‌" عزت " را مي شناسند. 
كودك دراين سنين مي آموزد كه بخود احترام بگذارد و درسايه اين حس است كه ساير افراد اجتماع نيز براي فرد احترام قائل خواهند بود. 
در سايه اعتماد به نفس مناسب و متعاقب آن احترام گذاشتن به خود ، تقويت عزت نفس و شناختن جايگاه خويشتن ، فرد هيچگاه عملي را مرتكب نمي شود كه مورد نكوهش قرار گيرد و درصورت انجام عمل اشتباه سريعا و به بهترين روش در صدد رفع آن برمي آيد ( حتي اگر اين اشتباه چندين بار تكرار شود‌). 
به لطف اين گونه اعتماد به نفس و استقلالي كه در كنار ان ايجاد مي شود فرد با هر جمعي و بخاطر كثرت آرا ء آن گروه با آنها هميشه همساز نمي شود و خود را به طور مستقل در نظر مي گيرد و حتي در صورت اشتباهات گروهي و جمعي به مقابله با آنها مي پردازند 
در سايه اين حس فرد به منش ، قدرت ، خواسته ها و توانيهاي خود آنقدر واقف و مسلط مي شود كه خلق مي كند و دست به كارهاي خارق العاده مي زند اين يعني آفرينش . 
جامعه اي با اين افراد پر شور ، جامعه اي است خلاق ، هوشيار ، مستقل و سالم . در طرف مقابل در صورت عدم اين حس و باور ، كودك بعلت نداشتن اعتماد به نفس مناسب در مواجهه با اتفاقات پيش آمده و نا ملايمات دچار احساس نامطلوب شده و ضعف را تجربه مي كند كه ماحصل كار يا عدم موفقيت مي باشد يا موفقيتي با صرف هزينه وزمان زياد. 
جملاتي همچون مگر من مي توانم ، من خوب نيستم ، من نمي توانم ، من هر كاري را خراب مي كنم ، اي كاش ..... اين ذهنيت را كه فرد داراي عدم توانايي لازم جهت انجام كاراست يا به عبارتي ديگر اعتماد به نفس مناسبي ندارد به ما منتقل مي سازد . 
در خلاء اين باور و حس و نبود توانائيهاي لازم اين اشخاص به اراده و منفعل بار مي آيند 
اما چگونه مي توانيم اعتماد به نفس كودكانمان ( و در نهايت خودمان ) را بالا برده ، تقويت نمائيم . 
همانطور كه قبلا متذكر شديم بيشترين تاثير براعتماد به نفس افراد درسنين كودكي و قبل از بلوغ امكان پذير است و باز براساس گفته اي قبلي خانواده و مدرسه بيشترين كمك را به اين مسئله مي كنند سعي كرده ايم نكاتي چند را در مورد چگونگي تقويت اعتماد به نفس كودكان متذكر شويم . 
١ - يك مدل و الگوي خوب باشيد : اول اعتماد به نفس خودتان را تقويت كنيد و اين سير مثبت را به فرزندان خود منتقل كنيد - مطمئن باشيد شما بهترين الگو براي فرزندانتان هستيد. 
٢ - ارزش گذاري كنيد : تقدير و جايزه كارهاي درستي كه فرزندان انجام ميدهند بهترين و سريعترين راه ارتقاء اعتماد به نفس مي باشد - سعي نمائيد ستايش و تقديرتان را واقعي و صادقانه نشان دهيد - ضمنا اين تشويق را به تاخير نيندازيد بلكه حداكثر تا پايان همان روز اعلام داريد.
ضمنا حتي اگر كودكان در كاري موفق نشدهاند اما در راهي صحيح تلاش خود را باندازه كافي انجام داده اند نيز شايستگي تشويق دارند - دراين موارد مي توانيد وظيفه آنها را سبك تر و راحتتر كنيد تا در انجام آن موفق شوند . 
مطمئن باشيد اين بسيار راحت ، تاثير گذار و عملي مي باشد. 
٣ - بر روي حركات و اعمال ظاهري كودكان بيشتر متمركز شويد
٤ - عكس خانوادگي تان را در كنار ميز مطالعه يا تختخواب كودك خود نصب نمائيد اين عكس ياد آور حمايت خانوادگي از كودك است - او ميداند كه هيچگاه تنها نخواهد ماند.
ميداند كه ازخطراتي كه كودكان را تهديد مي نمايد آن است كه كودك خود را تنها حس نمايد و دراين تصور باشد كه كسي اورا دوست ندارد. 
٥ - با فرزندانتان ارتباط برقرار نمائيد : در تمامي حالات روحي خود تمرين كنيد تا براحتي و با خوشرويي و ملايمت حرف هاي كودكان را بشنويد . دراين ارتباط هيچگاه از قبل قضاوت نكنيد چرا كه كودك حتي قضاوت شما را ازچهره شما متوجه مي شود. بسياري از موارد كودك شما دلائلي خاص براي اشتباهات خود دارد كه بايد ابتدا آن دلائل را بفهمد سپس تحليل كرده ، در صورت درست نبودن دلائل آنرا تقويت و جهت دار نماييد ، در صورت غلط بودن آن با پيشنهادي صحيح و كاربردي آنرا اصلاح نمائيد. 
٦ - انتقاد و عيب جويي رابه حداقل برسانيد 
ايمان داشته باشيد كه انتقاد نه تنها رفتار مثبت را باعث نمي شود بلكه موجب خستگي كودك شده حتي حرف هاي درست و مثت شما را نيز نمي پذيرد انتقاد زياد به شما تصويري زشت و منفور مي بخشد 
٧ - به فرزندان خود روش هاي كنترل احساسات را بياموزيد 
تصوير سازي را به آنها بياموزيد . اگر در روزي احساس بدي به كودكان دست داد به او بگوئيد چشمانش را ببندد و خاطره اي زيبا و نشاط آور را درذهن بخاطر آورد و آن خاطره و ذهنيت را به الان و حال بسط دهد.
بعد از چند دقيقه كودكتان احساس خوبي خواهد داشت ( شخصا به شما بزرگسالان نيز چنين توصيه اي مي كنم ). 
٨ - به فرزندان خود هدفمندي را بياموزيد 
ابتدا هر فردي بايد هدف خود را بشناسد و براي رسيدن به آن هدف برنامه ريزي كوتاه و بلند مدت داشته باشد .
با فرزندانتان هدف هاي كوچك و كوتاه مدت را تمرين كنيد و از آنها بخواهيد تا راههاي رسيدن به اين هدف را براي شما طرح كنند. هر از گاهي با اشاراتي كوتاه آنها را دراين مسيريابي كمك كنيد. 
درتمارين بعدي مسيرها را پيچيده تركنيد تا ذهن فعالتر شود. 
بسيار از مواقع مسيرهاي پيشنهادي كودكانتان براي خود شما نيز جالب خواهد بود. 
( شخصا توصيه مي كنم كه در كارهاي شخصي خودتان نيز با فرزندانتان در مورد هدف و مسير رسيدن به آن مشورت نمائيد - ضرر نخواهيد كرد ) 
٩ - مثبت فكر كردن را به فرزندان بياموزيد .
حتي تصاوير مثبت - خندان - شادمان را دراطراف كودكان خود نصب نمائيد خانه را با رنگ هاي شاد پر نمائيد. 
١٠ - واژه هاي دوست داشتن - عاشق بودن - علاقمند بودن را در فضاي خانه بسيار بكار ببريد . 
كودكان نيازمند جمله دوستت دارم هستند ( البته بزرگ تر ها هم اين جملات را با ظاهري منطقي تر مي پسندند ) - حتي زماني كه از دست كودكان خود ناراحت هستيد نيز از استفاده اين جملات نكاهيد. 
نكته مهم آنكه نه تنها شنيدن اين جملات بسيار لازم است بلكه ديدن و نوشتن اين جملات نيز بسيار واجب است . در گوشه و كنار خانه چنين جملاتي را به ديوار يا روي ميز كار نصب نمائيد . در جيب لباس كودكان اين جملات را قرار دهيد تا روزانه چندين بار با اين جملات مواجه شوند. 
به آنها بياموزيد كه ازاين جملات در ارتباط با خانواده زياد استفاده كنند. 
( لطافت اين جملات شما را هم شادمان مي سازد ) 
١١ - لغات مثبت رادر محيط منزل بسياربكار ببريد از كلماتي مثل خوشحالي - شادماني - رازداري - آرامش - صلح - هوشمندي - سخت كوشي - همكاري - همراهي - عشق - علاقه - ايمان - زندگي - استفاده فراوان نمائيد. 
روي تكه اي كاغذ رنگي ( شاد ) اين كلمات را نوشته در جاهاي مختلف منزل بچسبانيد كلماتي مثل موفقيت حتي توقع شما را از آنها گوشزد مي كند. 
١٢ - الگوهاي خوبي را براي فرزندان مطرح كنيد 
زندگي شخصيت هاي بزرگ مذهبي - ملي - تاريخي را طرح كنيد و هر هفته جنبه هايي از زندگي اين بزرگان را ( هر چند كوتاه ) آموزش دهيد. 
تمام اين بزرگان و صفات اين بزرگان را دائم ياد آورد شويد .
مثلا اميرالمومنين ع و بزرگي و شجاعت ، عدالت و ...... 
به بچه ها بياموزيد كه حركات خوب و زيبا را در افراد مختلف ديده و آنها را يادداشت كرده درآخر هفته براي شما تعريف كنند. 
١٣ - فرزندان را راهنمايي كنيد تا مطالب آموخته شده را به ديگران بياموزند 
آموختن باعث تقويت داشته ها و احساسات مي شود و در ذهن راهكارهايي را ايجاد مي كند و باعث تقويت اعتماد به نفس نيز مي شود .
بياموزيد كه در اتفاقات پيش آمده بعنوان راهنما و معلم ، وقايع ، اهداف راه حل ها را براي افراد ديگر ( چه ذهني - چه عملي ) طرح و به آنها اين مسائل را بياموزد ( حتي اگر اشتباه اين عمل را انجام دهد ) .
خيلي وقت ها كودكان از پندهايي كه خودشان به زبان مي آورند بعدها استفاده مي كنند .
١٤ - در نهايت مهمترين كاري كه بايد انجام دهيد تكرار تكرار تكرار اين چند جمله كليدي است 
A من هستم 
B من بودم ، هستم ، خواهم بود 
C من مي خواهم 
D من مي توانم 
E من موفقم 
F من باعث موفقيت افراد ديگر مي شومعليرضا يارقلي شبكه خبري ورلد نيوز 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۷:۲۸ ] [ مشاوره مديريت ]
كمي اعتماد به نفس داشته باشيمانسان هايي كه در مسايل مختلف زندگي با اعتماد به نفس گام برمي دارند، به خوبي مي دانند كه براي بهبود وضعيت زندگي خود بايد چه كاري انجام دهند. بهبود وضعيت زندگي امري است كه به سادگي مي تواند هر كسي را به سمت موفقيت هدايت كند و همچنين سبب مي شود تا در تمام جوانب زندگي احساس استغنا و رضايت به فرد دست دهد.
نمي توان گفت كه اعتماد به نفس بالا داراي يك نوع رفتار خاص است. اين رفتارها در توانايي كنترل خود، ارتباط مناسب، و يا توانايي گرفتن حق خلاصه نمي شود؛ بلكه اعتماد به نفس را مي توان به مجموعه اي از رفتارها كه باعث ايجاد باور خود در شخص مي شود، نسبت داد.
برخي افراد به ويژه آن دسته از انسان هايي كه فاقد اعتماد به نفس هستند بر اين تصورند كه زندگيشان نياز به هيچ گونه ترقي و پيشرفتي ندارند. زندگي بر وفق مراد آنها پيش مي رود، البته تا زمانيكه با مسأله دشواري روبرو شوند. در چنين حالتي كه قدري نياز به تلاش و همت بيشتري دارند، به سرعت دست پاچه مي شوند. در اين وضعيت نياز به تصميمي دارند كه آينده زندگي را برايشان معين مي كند، اما آنقدر دودل هستند كه به هيچ وجه نمي توانند دست به هيچ كاري بزنند.
كارشناسان علائم متداولي را به عنوان علائم هشداردهنده از دست دادن اعتماد به نفس اعلام كرده اند.
● كاهش انرژي 
اين نخستين علامت است و تشخيص آن بسيار ساده است. وقتي احساس مي كنيد به قدر هفته گذشته يا ماه گذشته انرژي نداريد. نه اين كه تمام روز خسته باشيد بلكه فقط انرژي كمتري نسبت به سابق داشته باشيد.
● خستگي 
از دست دادن اعتماد به نفس مي تواند باعث خستگي جسمي شود. خوابيدن و استراحت، شما را سرحال نمي آورد و حتي صبح ها پس از بيدار شدن از خواب هم احساس خستگي مي كنيد. اين احساس خستگي در طول روز هم ادامه مي يابد.
سستي و رخوت
اين عارضه جدي تري است كسي كه دچار از دست دادن اعتماد به نفس باشد ممكن است به طور غيرعادي بي حال و خواب آلوده باشد. و يا در حالت متداولتر، ممكن است ساعت ها بدون انجام هيچ كاري روي صندلي بنشيند. نه اين كه به چيزي واكنش نشان ندهد بلكه به انجام هيچ كاري علاقه مند نباشد و ازنظر جسمي و روحي احساس سنگيني كند.
● كاهش فعاليت
اگر سطح فعاليت هاي معمولي فرد شروع به كاهش كند اين ممكن است از علائم از دست دادن اعتماد به نفس باشد.
بي خوابي يا پرخوابي يكي از شايعترين علائم از دست دادن اعتماد به نفس بي خوابي است: دراز كشيدن ولي بيدار و نگران ماندن، ناتواني در استراحت كردن، احساس تنش دروني داشتن و يا فكرهاي مختلف كردن. پرخوابي نيز از ديگر علائمي است كه يعني زيادتر از حد معمول خوابيدن.
كناره گيري اجتماعي تشريح اين عارضه، آسان ولي تشخيص آن دشوار است و بستگي به اين دارد كه فردي كه شخصيت دو قطبي دارد در كدام حالت باشد. به عنوان مثال، چنين فردي گاهي علاقه زيادي به ميهماني رفتن دارد و گاهي برعكس، ترجيح مي دهد تنها در خانه بماند و كتاب بخواند. از سوي ديگر، شخصي كه به طور طبيعي آدم گوشه گيري است، در صورت از دست دادن اعتماد به نفس گوشه گيرتر و انزواطلب تر مي شود.
● تغييرات فيزيكي
هركس كه فكر مي كند از دست دادن اعتماد به نفس فقط با مغز افراد سر و كار دارد يا تاكنون به از دست دادن اعتماد به نفس دچار نشده و يا از آن بي اطلاع است. از دست دادن اعتماد به نفس نه تنها بر روي ذهن انسان ها اثر مي گذارد بلكه علائم فيزيكي مهمي نيز به جا مي گذارد. يكي از نظريه هايي كه در مورد علت بدن درد در افراد كه اعتماد به نفس را از دست داده وجود دارد اين است كه اين افراد معمولا به دليل اختلال در خواب، استراحت كامل نمي كنند و از نظر جسمي دچار استرس هستند. خواب بدون استراحت (چه كم خوابي و چه پرخوابي) از مؤلفه هاي اصلي سندروم خستگي مزمن و دردهاي عضلاني و استخواني گسترده است. به علاوه، افرادي كه اعتماد به نفس را از دست داده معمولا بيشتر از حد طبيعي داراي هورمون كورتيزول هستند كه اين به نوبه خود با دردهاي عمومي در بدن ارتباط دارد.
● كاهش يا افزايش وزن
كم اشتهايي يا پراشتهايي: كم اشتهايي در شرايط از دست دادن اعتماد به نفس كاملا شايع است. گاهي اوقات نيز افراد كه اعتماد به نفس را از دست داده به عنوان مسكن به غذا روي مي آورند. بنابراين هم كاهش وزن و هم افزايش وزن مي تواند از نشانه هاي از دست دادن اعتماد به نفس باشد. يكي از دلايلي كه افراد به هنگام از دست دادن اعتماد به نفس به غذا و مخصوصاً غذاهاي پرچربي روي مي آورند اين است كه كربوهيدرات ها سطح سروتونين مغز را بالامي برند (سروتونين يكي از انتقال دهنده هاي عصبي است كه زياد پائين آمدن سطح آن به از دست دادن اعتماد به نفس ارتباط دارد). همچنين افزايش كورتيزول نيز به عنوان يكي از عوامل ذخيره نامناسب چربي در بدن انگاشته مي شود.
علائمي مانند درد هيجاني، غمگيني طولاني، گريه غيرقابل كنترل و غيرقابل توضيح، احساس گناه، احساس پوچي، احساس نااميدي و احساس بي پناهي اگر تك تك در نظر گرفته شوند، منحصر به از دست دادن اعتماد به نفس نيستند. براي مثال، احساس بي پناهي ممكن است واكنش منطقي به قرار گرفتن در يك شرايط دشوار باشد.
اما در حالت از دست دادن اعتماد به نفس، احساس بي پناهي به صورت هاي زير خود را نشان مي دهد:
آميخته با انواع ديگر دردهاي هيجاني، آميخته با انواع ديگر علائم از دست دادن اعتماد به نفس، تداوم يافتن بيش از يك زمان معقول و شديدتر بودن بيش از يك حد معقول.
هر يك از عوارض بالا ممكن است به عنوان واكنش طبيعي به يك رويداد غم انگيز مثل مرگ نزديكان يا از دست دادن كار پديد آيد اما طولاني شدن بيش از حد آن بايد به عنوان علائم احتمالي از دست دادن اعتماد به نفس مورد بررسي قرار گيرد.
خشم، اضطراب و نگراني، بدبيني، بي تفاوتي، عدم تمركز، بي تصميمي، مشكلات حافظه اي، بي نظمي و... همأ اينها در صورت تشديد شدن در فردي كه خالي از اعتماد بنفس است بسيار قابل تأمل و نگران كننده است. لذا فرد بايد بطور جدي به دنبال راه حل و بيرون كشيدن خود از اين ورطه باشد.فاطمه قرباني ميرزايي روزنامه كيهان 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ند. سپس به هر قيمتي برنامه طراحي شده را به اجرا درآوريد و هيچ چيزي نبايد مانع كار شما شود بعد از يكي دوروز تعداد كارهاي ارادي و ميزان صعوبت آنها را به تدريج افزايش دهيد. 
۴) محاسبه اعمال روزانه: 
محاسبه هر شب اعمال ارادي موفق و موارد ضعف خود را يادداشت كنيد نسبت به موارد موفق شكرگزار باشيدو در صدد رفع ضعف‌ها برآييد توجه داريد كه تمام توان ما انسانها هديه الهي است. لذا در برابر موانع از خدا استعانت بجوييد و بايد اراده ما در راستاي اراده خداوند باشد يعني نبايد اعمال ناپسند و مورد تنفر خداوند را اراده كنيم درراستاي تقويت اراده اعمال زير را انجام دهيد:
▪ روزه‌داري هر چند روزه اخلاقي باشد (كم خوردن و فاصله بين وعده‌ها را زياد كردن)
▪ مداومت بر عمل خلاف تمايل نفساني. 
▪ پرهيز از پرخوابي، پرخوري و پر صحبت كردن، بيكاري، تنبلي و هر آنچه اراده را سست مي‌كند. 
▪ اشتغال به فعاليت‌هاي سخت و دشوار
▪ هر عملي را به محض خطور به ذهن انجام دهيد و به لحظه بعد حواله ندهيد. 
▪ ورزشهاي روح افزا مانند شنا، كوهنوردي، بيابانگردي و.. . 
▪ بپا داشتن نماز در اوّل وقت. 
▪ دوري از دل مشغولي به كارهاي روزمره و عبث و بيهوده و پرهيز از روزمرگي در كارها. 
▪ تلاوت در قرآن و تدبر در معاني آن. 
▪ مجالست با افراد صاحب ذوق و هنر و داراي پيشرفت و ترقي. ۱۱- خواندن كتب زندگي نامه بزرگان علم و دانش و عبرت از زندگي آنها.
روزنامه همبستگي 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۷:۲۵ ] [ مشاوره مديريت ]
كسب اعتماد به نفس و افزايش عزت نفس در پنج گام آسانهمه ما مي‌خواهيم كه اعتمادبه‌نفس بيشتر و احساس بهتري نسبت به خود داشته باشيم در اين صورت مي‌توانيم به بهترين نحو زندگي كنيم. در اينجا راه‌هايي براي كسب اعتماد به نفس و افزايش عزت نفس معرفي شده است: 
۱) كاري انجام دهيد كه مستلزم تصميم‌گيري و به سامان رساندن آن باشد.
آيا تاكنون نوشتن نامه به يكي از بستگان نزديك خود (مثلا‌ خاله يا عمه) را به تعويق انداخته‌ايد؟ آيا دوستي هست كه مي‌خواستيد با او تماس بگيريد؟ ماشين را بشوييد، باغ را مرتب يا خانه را تميز كنيد. شما با انتخاب هدف‌هاي خود (هر چند كوچك) و دنبال كردن آنها اعتماد به نفس به دست مي‌آوريد.
۲) از خوب انجام دادن كارهايتان لذت ببريد.
آيا هيچ سرگرمي‌يا ورزشي هست كه از انجام آن لذت ببريد؟ چيزهايي مانند شنا، نقاشي يا نوشتن مي‌توانند توجه شما را جلب كرده و ذهن شما را مشغول كنند. زماني كه ذهن شما مشغول است چيزهايي ديگر را فراموش مي‌كنيد.سپس احساس مي‌كنيد كه ماهر و توانا شده‌ايد. اين روش شيوه بسيار خوبي براي بالا‌ بردن عزت نفس است. اگر از هيچ سرگرمي‌يا تفريح خاصي لذت نمي‌بريد، تلا‌ش كنيد تا چيزي را امتحان كنيد كه همواره دوست داشته‌ايد.خودتان را در حال انجام آن كار مجسم كنيد و سپس امتحان كنيد؟ نيازي نيست كه حتما كار بزرگي باشد و مي‌تواند به سادگي پيوستن به گروهي براي پياده‌روي باشد.
متوجه خواهيد شد كه اگر حداقل هفته‌اي يك بار كاري انجام دهيد كه ذهن شما را مشغول كند، حواس جمع‌تر و شادتر هستيد.
۳) مركز توجه خود را تغيير دهيد.
اثبات شده است كه در افرادي كه توجه زيادي به خود مي‌كنند عزت نفس پايين است. شما مي‌توانيد از طريق انجام كاري كه به شخص يا حتي چيز ديگري توجه مي‌كند، اعتماد به نفس كسب كنيد.
متوجه خواهيد شد كه در هنگام ملا‌قات افراد جديد، با توجه كردن به شخص مقابل فورا اضطراب شما كاهش مي‌يابد.
در پايان روز شما با ديگران ارتباط برقرار كرده‌ايد و سبك‌تر شده‌ايد.
۴) قبلا‌ استراحت كنيد!
يادگيري روش‌هاي آرام بخش باعث بهتر شدن كيفيت زندگي مي‌شود. افراد آرام‌تر مشكلا‌ت كمتري با حافظه خود دارند و احتمالا‌ ناهمواري‌هاي زندگي را راحت مي‌پذيرند.
۵) از هر كاري كه به اتمام رسانيده‌ايد فهرستي تهيه كنيد.
هدف‌هاي كوتاه‌مدت براي خود انتخاب كنيد. چيزهايي كه مي‌توانيد در فهرست خود قرار دهيد عبارتند از: قبول شدن در امتحان رانندگي و گرفتن گواهينامه، گل زدن در هنگام بازي مثلا هاكي روي يخ، پس‌انداز كردن پول كافي براي سفر و غيره.
اين‌ها فقط چندين طرح است كه شما مي‌توانيد براي كسب اعتمادبه‌نفس و افزايش عزت نفس از آنها استفاده كنيد. اين طرح‌ها را به عنوان نكات اساسي در نظر بگيريد و اين كارها را دائما در زندگي خود اضافه كنيد.
به ياد داشته باشيد كه مردم با عزت نفس بالا‌ به دنيا نيامده‌اند و اغلب آن را تقويت كرده‌اند. عزت‌نفس ناشي از طرز تفكر شما و انجام كارهاي روزمره‌اي است كه به شما احساس خوبي مي‌دهند.نويسنده: پيتر مورفي ترجمه: ليلا‌ عسكري روزنامه حيات نو 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۷:۲۴ ] [ مشاوره مديريت ]
فرمول اعتماد به نفس براي خانم هاما با اين اسلحه به دنيا نمي آييم بلكه بايد خود درصدد دستيابي به آن باشيم. هر كسي هميشه اين سلاح را در دست ندارد و تنها با صحبت كردن نمي توان آن را به دست آورد. بله از «اعتماد به نفس» صحبت مي كنم ما خانم ها براي افزايش اعتماد به نفس در وجودمان با دشواري خاصي روبرو هستيم. اولين دليل اين دشواري اين است كه ما خانم ها به صورتي غريزي بيشتر از آنكه به خود توجه كنيم، بر مسايل اطرافيان متمركز مي شويم و طبيعي است كه زمان كمتري براي پيشرفت و ارتقاء اعتماد به نفس در وجود خود مي يابيم. دليل ديگر اين كه دختران حتي از ابتداي تاريخ، بيش از آنكه به داشتن جسارت و اعتماد به نفس تشويق شوند. به بي ارادگي و انفعال ترغيب مي شده اند.
اما همه روزه هنگامي كه تلويزيون را روشن مي كنيم و يا شروع به خواندن روزنامه مي كنيم. با حجم وسيعي از اطلاعات و اخبار در مورد خانم هاي موفق و با اعتماد به نفس بالا برخورد مي كنيم . چگونه اين خانم ها به خودباوري رسيده اند؟ چطور آنها با وجود همه سختي ها و مشكلات موجود، به سعي و تلاش خود ادامه داده اند؟
اگر از آنها در مورد اعتماد به نفس شان بپرسيد، حتماً چنين فرمولي به شما ارايه مي دهند: 
مسئوليتي را بر عهده بگيريد.
اين نكته اولين و مهمترين جزء فرمول اعتماد به نفس است شما و تنها خود شما مي توانيد در زندگي خود تحولي به وجود آوريد.
اگر منتظريد كه موقعيت خوبي به شما پيشنهاد شود. لازم است زمان زيادي را صبر كنيد. اين نكته را بدانيد مسيري كه شما را به قله اعتماد به نفس مي رساند همان جاده اي است كه خود قدم در آن نهاده ايد و مطمئناً شخص ديگري نمي تواند شما را به قله برساند. 
تجربه هاي جديدي را در زندگي امتحان كنيد. هر چيز جديد و نويني را امتحان كنيد در كلاسي كه در زمينه آن آشنايي چنداني نداريد، شركت كنيد.
امتحان و آزمايش توانايي ها و قابليت ها در حيطه اي جديد، راهي شگفت انگيز براي آموختن اعتماد و اتكا بر خويش است. 
ابتدا طرح يك عمل را بريزيد و سپس آن را به انجام رسانيد. يك زمينه خاص براي پيشرفت شخصي و حرفه اي خود انتخاب كنيد و از قبل اقداماتي را كه براي دستيابي به آن لازم است، مرحله بندي كنيد و براي هر مرحله زمان خاصي را در نظر بگيريد. اكنون وقت آن رسيده است كه هر مرحله اي را براساس طرحي كه از قبل پيش بيني شده ، بدون هيچ عذر و بهانه اي به پايان برسانيد.
هر قدم كوچكي در انجام اين مراحل، گام بزرگي است به سوي اعتماد به نفس شما!
در انجام كارهايتان پافشاري كنيد.
زماني كه در ميدان چالشي جديد قرار مي گيريد مقاومت به خرج دهيد. اعتماد به نفس واقعي از اين اعتماد ناشي مي شود كه شما مي توانيد با اتكا بر توان خويش و بدون در نظر گرفتن نتيجه كار با سعي و تلاش عملي را انجام دهيد و با جسارت تمام آن را به پايان رسانيد.
اگر زماني كه اعتماد به نفس انجام كاري را داريد، مسئوليت انجام آن عمل را به تعويق بيندازيد، هرگز آن را انجام نخواهيد داد ؛ اما در حيطه علم روان شناسي، به اين نتيجه رسيده ايم كه تغيير رفتار سبب ايجاد تغييراتي در احساسات انسان مي شود. بنابراين اگر عهده دار انجام كاري مي شويد و آن را با اعتماد به نفس صوري و ظاهري انجام مي دهيد، مطمئن باشيد احساس اعتماد به نفس واقعي در درونتان ريشه مي دواند.
از انسان هاي موفق كمك بخواهيد.
آيا شخص قابل اعتمادي را مي شناسيد كه بتواند يكي پس از ديگري مسئوليت كارهاي جديد و همراه با ريسك را عهده دار شود؟ ببينيد كه او چطور اين كار را انجام مي دهد! به خود جرئت دهيد و با اين گونه افراد ملاقات كنيد و دريابيد كه چطور آنها مسئوليت هاي خطير را برعهده مي گيرند.
انسان هاي مطمئن به خود از كمك كردن به افراد خوشحال مي شوند و از اين طريق تلاش ها و تشويق هايي را كه سبب شده امروز به چنين موقعيتي برسند تداعي مي كنند.
اگر فكر مي كنيد به ورزشكاري موفق غبطه مي خوريد و يا اگر در مورد زني كه در شصت سالگي به دانشگاه پزشكي راه يافته است در روزنامه مطلبي خوانده ايد و آهي آرزومندانه كشيده ايد ، بدانيد كه همين جا و همين حالا فرمول اعتماد به نفس را در دست داريد.
تبيان 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۷:۲۳ ] [ مشاوره مديريت ]
علائم كمبود اعتماد به نفساعتماد به نفس به درجه توجه افراد نسبت به خويش يا احترامي كه به خود مي گذارند اشاره دارد و مقدار ارزشي است كه افراد براي توانايي ها و عقايدشان قائل مي شوند.
وارن (۱۹۹۱) مي گويد: اعتماد به نفس به دو بخش تقسيم مي شود:
▪ بخش اول: توانايي گفتن اينكه من مهم هستم ، من به حساب مي آيم 
▪ بخش دوم: توانايي گفتن اينكه من با كفايت هستم ، من چيزي براي عرضه كردن به ديگران و دنيا دارم. همه ما به نوعي با مسأله اعتماد به نفس و نقش و اهميت آن در جريان زندگي مواجه هستيم بنابراين مي توانيم با استناد به علائم علمي و مستند كاهش اعتماد به نفس در متن ذيل ميزان اعتماد به نفس خويش را محك بزنيم و مورد ارزيابي قرار دهيم.
● علائم كمبود اعتماد به نفس: 
۱) از دست دادن وزن و اشتها
۲) پرخوري
۳) يبوست و اسهال
۴) اختلالات خواب (بي خوابي يا مشكل در به خواب رفتن يا بيدار خوابي)
۵) پرخوابي
۶) شكايت از خستگي
۷) كناره گيري از فعاليت ها
۸) شركت نكردن در بحث ها و گفت وگوها (تمايل به بودن در حاشيه)، بيشتر شنونده بودن تا شركت كننده۹) كاهش ميل جنسي
۱۰) كاهش رفتارهاي خودانگيخته
۱۱) حالت نامناسب بدني
۱۲) حالت اضطراب،غمگيني و نااميدي، درماندگي وعجز
۱۳) ترس از عصباني كردن ديگران
۱۴) احساس تنهايي، احساس اينكه ديگران شخص را دوست ندارند و قادر نبودن به بيان احساس خود و ضعف در مواجه يا چيرگي بر مشكلات
۱۵) اجتناب از موقعيت هايي كه شخص بايد در معرض عموم قرار گيرد و خود را افشا كند.
۱۶) ناتواني در انجام دادن كارها به نحو مطلوب يا ثمربخش
۱۷) حساسيت به انتقاد، كمرويي
۱۸) شكايت هاي فراوان از دردهاي جسماني
۱۹) احساس بي ارزشي و بي لياقتي
۲۰) حالاتي از ملامت خود، تنفر از خود و راضي نبودن از خود
۲۱) انكار موفقيت ها و دستاوردهاي گذشته و انكار موفقيت در فعاليت هاي جاري
۲۲) احساس اينكه هر كاري كه شخص انجام مي دهد با شكست مواجه مي شود و يا بي معني است
۲۳) نشخوار مسائل
۲۴) در جست وجو و طالب تشويق از سوي ديگران، تلاش براي به دست آوردن محبت اما ناتواني در انجام نثار مقابل محبت به ديگران
۲۵) خود را سربار ديگران ديدن.

زهرا علياهمشهري 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۷:۲۲ ] [ مشاوره مديريت ]

عقدة حقارتآلفرد آدلر معتقد است كه انسان با حقارت زاده مي‌شود. براي آدلر حقارت نه تنها بخشي از ذات و هستي انسان است بلكه عامل تعيين كننده در تعريف هويت او قلمداد مي‌شود. آدلر پس از آزمايشات بسيار به اين نكته پي برد كه ۹۵% از مردم خود را در مقايسه با ديگران بي‌كفايت مي‌بينند. 
او دريافت كه نگاه انسان به خود و يا به عبارت ديگر ارزشيابي خويش در غالب موارد حالتي منفي دارد. انسان در توصيف خود در اكثريت موارد، نكات ضعف، منفي و تاريك وجودش را مي‌بيند و از اين رو خود را حقير و درمانده مي‌يابد. اما بجاست كه ريشه‌هاي حقارت را برشماريم و به پيامدهاي آن بپردازيم و در نهايت از خود بپرسيم كه چگونه مي‌توان برخوردي منطقي با آن داشت.
● ريشه‌هاي حقارت
▪ روابط والدين با فرزندان:
كودكاني كه در محيطي پر از شماتت و نكوهش بزرگ شده‌اند از حس حقارتي عميق رنج مي‌برند. آنان به علت جملات سرزنش‌آميز مداوم والدين، در اين باور تثبيت شده‌اند كه ديگر ارزشي ندارند.
اعتقاد به بي‌ارزشي و عدم كفايت همچون بيماري سرطان به تمام ابعاد وجود فرد منتقل مي‌شود وشخص حتي به هنگام بلوغ سني و فكري باز بر اين باورست كه بي‌ارزش است. لازم به يادآوري است كه گاه والدين مي‌توانند با محبت افراط‌گونة خود چنان محيط استريلي براي كودك بسازند كه او هرگز مجال رويارويي با زندگي واقعي را نداشته باشد. 
در واقع محبت بيش از حد والدين چشمان كودك را بر حقايق زندگي مي‌بندد و به كودك مي‌قبولاند كه دست يافتن به هر چيز، سخت ساده است. پر واضح است كه به هنگام تجربه، چنين مدينة فاضله‌اي فرو مي‌پوشاد و شخص خود را كاملاً عاجز، ناتوان و حقير مي‌يابد.
▪ بـاورهاي غلط: 
اگر ما "كسب قـدرت"، "داشتن ثروت" و "برخـورداري از تـوانايي" را ارزش قلمداد كنيم و زندگي خود را حول به‌دست آوردن آنها جهت دهيم، لاجرم در نرسيدن به چنين اهدافي احساس حقارت مي‌كنيم. بايد بدانيم كه چنين ارزش‌هايي در واقع ضد ارزشند چون ريشه‌هاي حقارت و عدم كفايت را در ما تقويت مي‌كنند.
▪ گنـــاه: 
مسيحيان بر اين باورند كه جدايي انسان از خدا و دور شدن از سرچشمة محبت و فيض الهي عامل اصلي حقارت انسان است. انسان با ناديده گرفتن خدا، خود را از بزرگ‌ترين منبع لطف و تأييد جدا مي‌سازد و در فضايي عاري از خدا تنها نظاره‌گر عدم كفايت خود در قياس با ديگران مي‌گردد. 
▪ الهيات غلط: 
گـــاه مسيحيان به اشتباه مي‌پندارند كه هرچه بيشتر خود را در حضور خــدا محكوم و حقير ببينند، خداوند از آنها خشنودتر مي‌شود. آنان دائماً در حال بيان گناهان و بي‌كفايتي خود به خدا هستند. براي آنها خداوند همچون شخصي است كه چوب تنبيه خود را مرتب بر سر آنان مي‌كوبد، به‌خصوص هنگامي كه نسبت به خود احساس خوبي دارند.
دردناك‌تر آنكه آنان چنين رويكردي را عين فروتني مي‌دانند و حقارت خود را ارزش قلمداد مي‌كنند. اما فروتني با تحقير خود هيچ همخواني ندارد. فروتني اتكا توام با شادي به خداست و نه محكوم كردن و محكوم ديدن غم‌انگيز خود در برابر خدا.
● تأثيرات حقارت
▪ انـزوا و احساس دوست نـداشتني بـودن: فـرد به‌علت حقارت مي‌انديشد كه كسي مشتاق ارتباط با او نيست و او دائم در حال تحميل كردن خود به ديگران است.
▪ احساس ضعف بسيــار: شخصي كــه از حقارت رنج مي‌برد حس ناتوانايي عميقي دارد و اعتماد به نفسش به‌شدت پايين است.
▪ خلاقيت پايين: حقارت اجازه نمي‌دهد كه توانايي‌ها و استعدادهاي شخص تجلي يابند.
▪ گـرايش به حساسيت بالا و زودرنجي: شخص حقارت زده مرتب از ديگران مي‌رنجد زيرا 
فكر مي‌كند كه آنها با رفتار و جملات خود در پي آزار او هستند. او جهان را محيطي ناامن مي‌يابد كه بايد در برابر آن هميشه حالت دفاعي داشت.
▪ عـدم بـاور تعريف و تمجيد ديگران: حقارت باوري نمي‌گذارد كه ما تحسين ديگران را از خود باور كنيم چرا كه عميقاً خود را بي‌ارزش مي‌پنداريم.
▪ هميشـه تسليـم ديگران بودن: حقارت باوري نمي‌گذارد كه ما نظر خود را ابراز كنيم زيـرا براي آن ارزشي قائل نيستيم.
● برخورد با حقارت 
▪ نـگاه درست بـه خدا و تعمق در كلام او:
كتـاب‌مقدس بـه‌وضوح تعليـم مي‌دهـد كـه خداوند پدر ماست. او همچون پدري سرشار از عشق و توجه و محبت با نگاهي مملو از تأييد به ما نظر دارد. داشتن ديدگاهي درست نسبت به چنين خداي مهربان و تجربة محبت بي‌قيد و شرط او بزرگ‌ترين پادزهر حقارت و درماندگي است.
▪ نـگرش واقع‌بينـانه بـه خـود: 
هيچ انساني تنهـا مجموعـه‌اي از ضعف‌ها و نكات منفي نيست. اگر ما خود را صرفاً ضعف و شكست مي‌بينيم بايد ديدگاه خود را با واقعيت منطبق سازيم. واقعيتي كه نكات مثبت ما را نيز مي‌بيند.
▪ نياز به مشاوره: گاه نياز داريم كه با شخص آگاهي پيرامون حقارت خود سخن بگوييم و گره‌هاي دوران كودكي و يا تجارب ناگوار خود را براي او باز گوييم. مشاوره‌اي درست به ما كمك مي‌كند تا به اصلاح اطلاعات غلط دريافتي خود بپردازيم و شروعي تازه را تجربه كنيم.
▪ نيـاز بـه تعلق گـروهي: شخصي كـه درگير حقارت است نمي‌تواند بر مشكل خود در انزوا و تنهايي غلبه يابد. او بايد به جمعي متعلق باشد كه در آن محبت و تشويق را تجربه كند. مسيحيان بر اين باورند كه كليسا چنين فضايي را به‌وجود مي‌آورد. فضايي كه در آن محبت الهي سبب پذيرش ديگران و همچنين خودمان است.نويسنده كلوين كلر مترجم افشين لطيف زاده مجله الكترونيكي بهار ايران 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۷:۲۱ ] [ مشاوره مديريت ]
عزت نفس!همه ما يك تصوير ذهني از خودمان داريم، اينكه چه هستيم، چه تفكراتي داريم، چه توانايي‌ها و نقاط قوتي داريم و در چه مواردي ضعيف هستيم. اين تصوير از زمان كودكي شكل مي‌گيرد و در طول زمان تغيير مي‌كند. تصوير ذهني، همان تصويري است كه ما از خودمان داريم. بيشتر تصورات ما درباره خودمان، در نتيجه تعاملات و ارتباطات با ديگران و طي تجربه‌هاي زندگي‌مان شكل مي‌گيرد و در نهايت بر عزت نفس ما تاثير مي‌گذارد. افر‌ادي داراي عزت نفس، در مورد خودشان احساس خوبي دارند، ارزش خودشان را درك مي‌كنند و به توانايي‌ها، مهارت‌ها و هنرهايشان افتخاري مي‌كنند. در مقابل افراد داراي عزت نفس كم، ممكن است احساس كنند هيچ كس آنها را دوست ندارد، مورد قبول ديگران نيستند و نمي‌توانند در هيچ زمينه‌اي پيشرفت كنند. نكته ناراحت كننده اين است كه افراد با عزت نفس كم، معمولا كارهاي مفيد و بزرگي انجام مي‌دهند اما نمي‌توانند كارهايي كه انجام مي‌دهند را ببينند چون تصوير ذهني‌شان اين طور شكل گرفته كه توانايي‌هايشان را ناديده بگيرند. نكوهش و سرزنش فقط از طرف ديگران نيست بعضي‌ها يك نكوهش‌گر دروني دارند، يك صدايي از درون كه در هر كاري آنها انجام مي‌دهند بكه مورد پذيرش و نوازش قرار نگيرد از همان ابتدا دچار احساس فقدان ارزشمندي مي گردد و اين نقيصه طي فرآيند رشد رواني به گونه هاي مختلف بر رفتار فرد تأثير مي گذارد.
در پي مطالعاتي كه توسط (اليسون) انجام شد مشخص گرديده كه از دست دادن حس كنترل و ايجاد نارضايتي فردي يكي از جنبه هاي مشخص عزت نفس پايين بوده است. در بررسي هايي كه بر روي افراد داراي عزت نفس پايين صورت گرفته علائمي چون:
▪ شكايات جسماني،
▪ افسردگي و اضطراب،
▪ كاهش سلامتي عمومي بدن
▪ بي تفاوتي و احساس تنهايي،
▪ تمايل به استناد شكست خود به ديگران،
▪ عدم رضايت شغلي و كاهش عملكرد،
▪ عدم موفقيت آموزشي گزارش شده است.
همچنين افرادي كه داراي عزت نفس مي باشند از ويژگيهاي ذيل برخوردارند:
۱) مستقل عمل مي كند: 
در مورد مسايلي كه چون استفاده از وقت، پول، حرفه، لباس و مانند اين ها دست به انتخاب و تصميم گيري ميزند.
۲) مسئوليت پذير است: 
سريع و بااطمينان عمل مي كند. مسئوليت كارهاي روزمره خود نظير شستن البسه و نظافت خانه و كارهاي شخصي را خود انجام ميدهد.
۳) به پيشرفت هايش افتخار مي كند: 
هنگامي كه از پيشرفت هايش سخن به ميان مي آيد با مسرت تصديق مي كند و حتي به سبب آنها گاه از خود تعريف مي كند.
۴) به چالش هاي جديد مشتاقانه روي مي آورد: 
مشاغل ناآشنا و آموزشهاي جديد توجهش را جلب مي كند و او با اطمينان، خود را درگير آنها مي كند.
۵) دامنه وسيعي از هيجانات و احساسات را نشان مي دهد: 
مي تواند راحت قهقهه بزند، فرياد بكشد، به گونه اي ارتجالي محبتش را بروز دهد و به طور كلي هيجانهاي مختلفي را ابراز مي كند.
۶) ناكامي را به خوبي تحمل مي كند: 
هنگام رويارويي با ناكامي مي تواند واكنش هاي گوناگوني نظير شكيبايي، خنديدن به خود، حرف زدن و غيره از خود نشان دهد و قادر است از آنچه موجب ناكامي اش است سخن گويد.
۷) احساس مي كند مي تواند ديگران را تحت تأثير قرار دهد. از نفوذي كه بر افراد خانواده، دوستان و حتي معلمان و... دارد مطمئن است.
● عزت نفس پسران و دختران نوجوان:
بطور كلي ميزان عزت نفس در طول دوران نوجواني به همراه سن افزايش مي يابد البته بين دختر و پسر، از نظر تحول عزت نفس تفاوتهايي وجود دارد. براساس يكي از جديدترين تحقيقات كه بر روي ۳۰۰۰ نوجوان انجام گرفته است دختران نوجوان در مقايسه با پسران نوجوان، عزت نفس ضعيف تر و انتظارات زندگي پايين تري دارند و از نظر اعتماد به نفس و اعتماد به تواناييهاي خود نيز در سطح پايين تري قرار دارند. در دبستان اكثر دختران اعتماد به نفس دارند ،خود را تاييد مي كنند و درباره هويت خود ديدي مثبت نشان مي دهند. اما در آغاز نوجواني كمتر از يك سوم آنها اين ادراك را حفظ مي كنند. البته در مورد عزت نفس پسران نيز افت ديده مي شود اما نسبت هاي آنان متفاوت است. مثلا ۶۷ درصد پسران دبستاني اظهار مي دارند كه از آنچه هستند راضي اند درحالي كه در سطح دبيرستان، ۴۶درصد پسران اين پاسخ را مي دهند. درمورد دختران اين نسبت به ترتيب ۶۰و ۲۹درصد به نظر مي رسد كه البته به تدريج كه كودكان به سوي نوجواني ميروند ممكن است دريابيم كه پذيرش اجتماعي توسط همسالان بطور فزاينده اي نقش مهمي در شكل گيري عزت نفس كلي نوجوانان دارد.
● راههاي ايجاد اعتماد به نفس در دانش آموزان
۱) تا جائي كه امكان دارد به دانش آموزانتان فرصت انتخاب بدهيد.
۲) رفتار محترمانه اي با دانش آموزان خود داشته باشيد او را جدي بگيريد با او به مانند يك كودك رفتار نكنيد.
۳) بزرگ شدن او را مورد تمجيد و تعريف قرار دهيد.
۴) آزادي هاي لازم را بدون سرزنش در اختيارش بگذاريد (درحد متعادل و متعارف) 
۵) افكار و احساسات او را به رسميت بشناسيد.
● نكات قابل توجه جهت تقويت اعتماد به نفس و عزت به نفس نوجوانان:
۱) توجه معلمان به ويژگي هاي رشد در دوران بلوغ و ابعاد مختلف تغييرات روحي و جسمي نوجوانان در اين مرحله.
۲) آشنايي و شناخت كامل نيازهاي اين مرحله از سن از جمله نياز به سازگاري با تغييرات بدني و نياز به رهايي از وابستگي و قيدهاي كودكانه، نياز به بدست آوردن استقلال، نياز به معاشرت و دوستي، نياز به مهرورزي و مهرطلبي، نياز به خودنمايي ومهم جلوه كردن، نياز به مقبوليت و ستايش.
۳) ارضاء درست برخي از نيازهاي عاطفي از قبيل نياز به محبت، مقبوليت و مهم شدن.
۴) آموختن روش صحيح ارضاء برخي از نيازها به نوجوان.
۵) تصميم و القاي اين فكر كه نوجوان بايد سطح توقعات خود را به اندازه امكاناتش محدود كند.
۶) هدايت نوجوان در جهت يافتن راه صحيح براي برآوردن نيازها و تعيين حدود براي توقعاتش
۷) ابراز محبت و دوستي با نوجوان در تمام اوقات به ويژه در هنگام بروز رفتارهاي متناقض و گرايش هاي متضاد وي.
۸) استفاده از نظرات و راهنمايي مشاوران متخصص در رابطه با مشكلات مختلف نوجوان.
«با يكي يا دو كس مشاوره كن
در اموري كه پر خطر بيني
كز يك آئينه پيش رو نگري
وز دو آينه پشت سر بيني»
(سعدي)
۹) گوش دادن با علاقه به سخنان نوجوان و پرهيز از مسخره كردن آنها و توجه به روياهاي آينده او.
۱۰) تقويت نيروي ايمان و استفاده از اين نياز نوجوان جهت جلوگيري از لغزش و كجروي و كاهش اضطراب و تقويت اتكا به نفس توسط راهنمايي وي و الگو بودن براي نوجوان.
۱۱) استفاده از نقش گروه همسالان در كلاس و انجام فعاليت پرورشي مختلف و هدفدار جهت استفاده از تمايلات نوجوان در ارضاء نيازهاي مختلف آنها.
۱۲) آموزش مهارت هاي اجتماعي نظير آداب معاشرت، روش صحيح غذاخوردن، نشستن و نظاير آن كه مي تواند در اجتماعي شدن آنها مؤثر باشد.
۱۳) توجه جدي به نقش ورزش همراه با شور و نشاط براي تخليه انرژي نوجوان. 
۱۴) دور نگهداشتن نوجوان از دوستان ناباب و ماجراجو.
۱۵) توجه به اين مطلب كه علت عيبجويي و خرده گيري فراوان نوجوان به اين دليل است كه به اين وسيله حس داوري و نيروي ارزشيابي و تشخيص خود را تقويت مي كند و اين رفتار به منزله تمريني است براي رشد و تكامل او.
۱۶) نوجواني سن رشد و انعطاف است. هر لحظه امكان تجديد ارتباط با نوجوان وجود دارد.
۱۷) شرايط اجتماعي نسبت به شرايط نسل قبل تغيير كرده و دگرگوني هاي فراواني در روش تربيتي به وجود آمده است.
۱۸) هرگونه كجروي يا ناسازگاري نوجوان را عمل بر بزهكاري او ندانيد و رفتار تند و خشن درنظر نگيريد.
۱۹) هرگز به نوجوان القاب تمسخرآميز و حقارت آميز ندهيد چراكه تأثيرات سوء دارد.
۲۰) هرگز به او برچسب نزنيد.
(سرانجام براي آنكه كودكي با عزت نفس بالا پرورش دهيم بايد خود داراي عزت نفس شايان توجهي باشيم.)سارا آقاجري روزنامه كيهان 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۷:۱۸ ] [ مشاوره مديريت ]
عزت نفس چيست ؟عزت نفس چيست ؟ و نقش آن در زندگي انسان را توضيح دهيد . 
عزت نفس از دو بخش مهم تشكيل مي شود : 
۱) باور خودتوانمندي به معناي داشتن اطمينان به توانائي فكر كردن . درك كردن . آموختن . انتخاب كردن و تصميم گيري براي خود . 
۲) احترام به خود يا داشتن حرمت نفس به معناي ارزش براي خود يعني آن كه به خود حق بدهيم كه زندگي كنيم و شاد باشيم .
عزت نفس يك نياز اوليه براي انسانهاست . چون فكركردن لازمه زندگي موفق است و اين انديشه و فكر به ما امكان مي دهد كه قدرت تصميم گيري هر انسان بستگي به ميزان عزت نفس او دارد بنابراين نقش عزت نفس در زندگي انسان بسيار مهم وچشمگير مي باشد . 
آيا داشتن باور خود توانمندي و احترام به خود به اين معنا است كه هرگز اشتباه نكنيم ؟
خير . خود توانمندي و احترام به خود به اين معنا است كه هر يك از ما ميتوانيم فكركنيم . قضاوت داشته باشيم و اشتباهات خود را اصلاح كنيم . عزت نفس به اين معناست كه بداينم و باور داشته باشيم كه مي توانيم آنچه را لازم داريم بياموزيم و با چالشها و مشكلات زندگي برخورد انديشمندانه داشته باشيم . 
ـ آيا منظور از احترام به خود اين است كه ما كامل و صد درصد بي عيب و نقص هستيم ؟ 
خير. منظور اين است كه از خود مراقبت كنيم و به خود علاقه مند باشيم و خود را شايسته بدانيم و براي غلبه بر مسائل و مشكلات زندگي تلاش كنيم بيماري را بپذيريم و درمان مناسب انجام دهيم . 
ـ عزت نفس چه شكلي دارد ؟ آيا مي توان آن را دررفتار افراد مشاهده نمود ؟ 
عزت نفس در ما وديگران به شكلهاي متفاوتي ظاهر مي شود اما به طوركلي عزت نفس را ميتوان در حالت چهره . رفتار . صحبت و حركت اشخاص مشاهده كرد . برخورد باز و گشوده با انتقادها .راحتي در پذيرش اشتباهات نمونه هائي از شكل عزت نفس است . كلام و حركات شخص داراي عزت نفس از كيفيت راحت برخوردار است . به عبارت ديگر طرز كلام و حركات شخص داراي عزت نفس از كيفيت راحت برخوردار است . به عبارت ديگر طرز كلام و حركات شخص نشان مي دهد كه او در جنگ با خويشتن نيست و با ديگران نيز جنگي ندارد . هماهنگي ميان آنچه شخص مي گويد و انجام مي دهد يعني از خود پنهان نمي شود و با خود در جنگ و ستيز نيست . دروغ . رياكاري و پنهانكاري در افراد داراي عزت نفس سالم وجود ندارد . 
ـ چند ويژگي ( خصوصيت ) افراد داراي عزت نفس را نام ببريد ؟ 
افرادداراي عزت نفس واقع بين هستند . خلاق و نيروي خلاقه خود را بكار مي گيرد و به فراورده هاي ذهن خود توجه كافي دارند ( خود را دست كم از ديگران ) كساني كه عزت نفس سالم دارند هرگز از اينكه بگويند « اشتباه كردم » واهمه و ترسي ندارند . اشتباهات خود را واقع بينانه مي پذيرند و براي اصلاح اشتباهات خود تلاش مي كنند . در حالي كه كسي كه عزت نفس ندارد قبول هر اشتباه را به حساب تحقير شدن خود مي گذارد و دچار احساس گناه .احساس بي كفايتي و شرم و خجالت مي شود . بنابراين اشتباهات خود را به ديگري نسبت مي دهد . 
همدردي و همدلي در اشخاصي كه از سلامت عزت نفس برخوردارند . فراوان وجود دارد . بدليل پذيرش و اطمينان به خود از ديگران نمي ترسند وبه اعتماد به نفس ديگران نيز احترام مي گذارند . بنابراين روحيه همكاري براي دستيابي به هدفهاي مشترك در افراد داراي عزت نفس سالم فراوان ديده مي شود . جرات ورزي و شهامت ابراز وجود در اين افراد وجود دارد . 
ـ وقتي عزت نفس فردي پائين باشد چه نشانه هايي دارد ؟ توضيح دهيد . 
هنگامي كه عزت نفس در شخصي كم است . هراس و ترس از واقعيت در فرد وجود دارد و ترس از حقايق درباره خود و پذيرش خود . ترس از افشا شدن ترس از فروريختن تظاهرها و وانمود ها . ترس از ناكامي . ترس از تحقيرشدن . اين افراد گويا براي ديگران زندگي مي كنند و همواره نگران قضاوتهاي ديگران هستند بنابراين جرات انديشيدن به خود و توانمنديهاي خود را از دست مي دهند . زود تسليم مي شوند وديگران مي توانند به سرعت آنان را دلسرد كنند و حالت انفعال در آنان فراوان ديده مي شود . ترس و هراس از موانع وتصورات منفي از موانع سرراه دستيابي به هدفها از نشانه هاي عزت نفس پائين است . 
ـ تعيين كننده ميزان عزت نفس چيست ؟ 
تعيين كننده اساسي ميزان عزت نفس كاري است كه شخص صورت مي دهد و اقداماتي است كه در انتخابهاي آگاهانه خود به انجام مي رساند . اراده به معناي آن نيست كه بتوانيم هر كاري را كه بخواهيم انجام دهيم بلكه اراده نيروي قدرتمندي در زندگي ماست كه به توانائي مواجه با مسائل و مشكلات زندگي را مي دهد . انتخاب و گزينش هدفهاي واقع بينانه در زندگي و تمركز بر آنان از نشانه هاي عزت نفس سالم است . دنبال كردن اين هدفها تا تحقق و دستيابي آنان حاصل انديشه قوي اراده قوي و عزت نفس كافي است .
ـ لازمه زندگي آگاهانه چيست ؟ 
لازمه زندگي آگاهانه احترام گذاشتن به خود و ديگران . احترام گذاشتن به واقعيت ها . شناخت نيازها . خواسته هاو پذيرش امكانات و واقعيتهاي موجود زندگي هر فرد است . زندگي آگاهانه يعني در برابر حقايق احساس مسئوليت كنيم .يعني اگر من آرزوي خريد لباس يا وسيله جديدي داشته باشم و همزمان ببينم كه بايد اجاره خانه ام را بپردازم و در نتيجه پولي براي خريد لباس جديد باقي نماند و خريد لباس را منطقي نمي دانم و موقعيت را و امكانات خود را با حفظ احترام به خود هماهنگ مي كنم . يا اگر بايد تن به يك عمل جراحي و مصرف داروئي بدهم كه پزشك معالجم آن را براي سلامت من لازم مي داند به جاي طفره رفتن از درمان و هراس و ترس از واقعيت موجود . با شهامت و آگاهانه به درمان خويش اولويت مي دهم . نا اميدي . دلسردي ترس از روبه رو شدن با واقعيت ها درست نقطه مقابل زندگي آگاهانه هستند . 
▪ ويژگيهاي زندگي آگاهانه . يعني آن كه : 
ذهن پوياست و حالت انفعال ندارد . 
ـ به واقعيتها توجه كنيم و از آنها نگريزيم .
ـ در لحظه اكنون زندگي كنيم . 
ـ شرايط را با توجه به مشكلات و موانع موجود درك كنيم . 
ـ اشتباهات خود را ببينيم . بپذيريم و آنها را اصلاح كنيم
ـ به واقعيتهاي بيروني و دروني توجه كنيم و آنان را متناسب با واقعيتها هماهنگ كنيم . واقعيت هاي دروني احساسات . آرزوها و انگيزه هاي ماست و واقعيتهاي بيروني امكانات واقعي ما در زمينه هاست . 
ـ در مقام گسترش آگاهي خود باشيم و رشد و تعالي را به عنوان راه و روشي هدفمند از زندگي انتخاب كنيم و پذيراي علم و اطلاع جديد باشيم . 
ـ همواره بينديشيم و فكر كنيم كه آيا اعمال و رفتار ما با هدفهايمان و امكانات موجودمان همخواني دارند و در اين مسير حركتها ورفتار خود را هماهنگ كنيم و در صورت نياز اصلاح كنيم . 
ـ روبه رو شدن با واقعيتهاي تهديدكننده را نيز جزئي از زندگي بدانيم . 
ـ بپذيريم كه هيچكس كامل نيست . ولي تلاش براي رشد بهتر برايمان همواره كمال و پيشرفت به ارمغان مي آورد .
پزشك آن لاين 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۷:۱۷ ] [ مشاوره مديريت ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ][ ۷۲۲ ][ ۷۲۳ ][ ۷۲۴ ][ ۷۲۵ ][ ۷۲۶ ][ ۷۲۷ ][ ۷۲۸ ][ ۷۲۹ ][ ۷۳۰ ][ ۷۳۱ ][ ۷۳۲ ][ ۷۳۳ ][ ۷۳۴ ][ ۷۳۵ ][ ۷۳۶ ][ ۷۳۷ ][ ۷۳۸ ][ ۷۳۹ ][ ۷۴۰ ][ ۷۴۱ ][ ۷۴۲ ][ ۷۴۳ ][ ۷۴۴ ][ ۷۴۵ ][ ۷۴۶ ][ ۷۴۷ ][ ۷۴۸ ][ ۷۴۹ ][ ۷۵۰ ][ ۷۵۱ ][ ۷۵۲ ][ ۷۵۳ ][ ۷۵۴ ][ ۷۵۵ ][ ۷۵۶ ][ ۷۵۷ ][ ۷۵۸ ][ ۷۵۹ ][ ۷۶۰ ][ ۷۶۱ ][ ۷۶۲ ][ ۷۶۳ ][ ۷۶۴ ][ ۷۶۵ ][ ۷۶۶ ][ ۷۶۷ ][ ۷۶۸ ][ ۷۶۹ ][ ۷۷۰ ][ ۷۷۱ ][ ۷۷۲ ][ ۷۷۳ ][ ۷۷۴ ][ ۷۷۵ ][ ۷۷۶ ][ ۷۷۷ ][ ۷۷۸ ][ ۷۷۹ ][ ۷۸۰ ][ ۷۸۱ ][ ۷۸۲ ][ ۷۸۳ ][ ۷۸۴ ][ ۷۸۵ ][ ۷۸۶ ][ ۷۸۷ ][ ۷۸۸ ][ ۷۸۹ ][ ۷۹۰ ][ ۷۹۱ ][ ۷۹۲ ][ ۷۹۳ ][ ۷۹۴ ][ ۷۹۵ ][ ۷۹۶ ][ ۷۹۷ ][ ۷۹۸ ][ ۷۹۹ ][ ۸۰۰ ][ ۸۰۱ ][ ۸۰۲ ][ ۸۰۳ ][ ۸۰۴ ][ ۸۰۵ ][ ۸۰۶ ][ ۸۰۷ ][ ۹۶۰ ][ ۹۶۱ ][ ۹۶۲ ][ ۹۶۳ ][ ۹۶۴ ][ ۹۶۵ ][ ۹۶۶ ][ ۹۶۷ ][ ۹۶۸ ][ ۹۶۹ ][ ۹۷۰ ][ ۹۷۱ ][ ۹۷۲ ][ ۹۷۳ ][ ۹۷۴ ][ ۹۷۵ ][ ۹۷۶ ][ ۹۷۷ ][ ۹۷۸ ][ ۹۷۹ ][ ۹۸۰ ][ ۹۸۱ ][ ۹۸۲ ][ ۹۸۳ ][ ۹۸۴ ][ ۹۸۵ ][ ۹۸۶ ][ ۹۸۷ ][ ۹۸۸ ][ ۹۸۹ ][ ۹۹۰ ][ ۹۹۱ ][ ۹۹۲ ][ ۹۹۳ ][ ۹۹۴ ][ ۹۹۵ ][ ۹۹۶ ][ ۹۹۷ ][ ۹۹۸ ][ ۹۹۹ ][ ۱۰۰۰ ][ ۱۰۰۱ ][ ۱۰۰۲ ][ ۱۰۰۳ ][ ۱۰۰۴ ][ ۱۰۰۵ ][ ۱۰۰۶ ][ ۱۰۰۷ ][ ۱۰۰۸ ][ ۱۰۰۹ ][ ۱۰۱۰ ][ ۱۰۱۱ ][ ۱۰۱۲ ][ ۱۰۱۳ ][ ۱۰۱۴ ][ ۱۰۱۵ ][ ۱۰۱۶ ][ ۱۰۱۷ ][ ۱۰۱۸ ][ ۱۰۱۹ ][ ۱۰۲۰ ][ ۱۰۲۱ ][ ۱۰۲۲ ][ ۱۰۲۳ ][ ۱۰۲۴ ][ ۱۰۲۵ ][ ۱۰۲۶ ][ ۱۰۲۷ ][ ۱۰۲۸ ][ ۱۰۲۹ ][ ۱۰۳۰ ][ ۱۰۳۱ ][ ۱۰۳۲ ][ ۱۰۳۳ ][ ۱۰۳۴ ][ ۱۰۳۵ ][ ۱۰۳۶ ][ ۱۰۳۷ ][ ۱۰۳۸ ][ ۱۰۳۹ ][ ۱۰۴۰ ][ ۱۰۴۱ ][ ۱۰۴۲ ][ ۱۰۴۳ ][ ۱۰۴۴ ][ ۱۰۴۵ ][ ۱۰۴۶ ][ ۱۰۴۷ ][ ۱۰۴۸ ][ ۱۰۴۹ ][ ۱۰۵۰ ][ ۱۰۵۱ ][ ۱۰۵۲ ][ ۱۰۵۳ ][ ۱۰۵۴ ][ ۱۰۵۵ ][ ۱۰۵۶ ][ ۱۰۵۷ ][ ۱۰۵۸ ][ ۱۰۵۹ ][ ۱۰۶۰ ][ ۱۰۶۱ ][ ۱۰۶۲ ][ ۱۰۶۳ ][ ۱۰۶۴ ][ ۱۰۶۵ ][ ۱۰۶۶ ][ ۱۰۶۷ ][ ۱۰۶۸ ][ ۱۰۶۹ ][ ۱۰۷۰ ][ ۱۰۷۱ ][ ۱۰۷۲ ][ ۱۰۷۳ ][ ۱۰۷۴ ][ ۱۰۷۵ ][ ۱۰۷۶ ][ ۱۰۷۷ ][ ۱۰۷۸ ][ ۱۰۷۹ ][ ۱۰۸۰ ][ ۱۰۸۱ ][ ۱۰۸۲ ][ ۱۰۸۳ ][ ۱۰۸۴ ][ ۱۰۸۵ ][ ۱۰۸۶ ][ ۱۰۸۷ ][ ۱۰۸۸ ][ ۱۰۸۹ ][ ۱۰۹۰ ][ ۱۰۹۱ ][ ۱۰۹۲ ][ ۱۰۹۳ ][ ۱۰۹۴ ][ ۱۰۹۵ ][ ۱۰۹۶ ][ ۱۰۹۷ ][ ۱۰۹۸ ]
درباره وبلاگ

تيم مشاوران مديريت ايران IranMCT ----------------- http://iranmct.com ---------------- Iran Management Consultants Team
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب
شمارنده
شرکت مشاوره مدیریتبازارسازی مدیریت بازاریابی. بازدید تحقیقات بازاریابیآموزش مدیریت MBAدلایل ترک تحقیقات بازاریابی تحقیقات مدیریت شرایط سخت بازارکارت امتیازی متوازنارزیابی عملکرد . نمونه مطالعات موردی.برند برندینگانواع برند معرفی 21 نوع متفاوت از برندبرندسازی branding marketing . برندسازی.تحقیقات بازاریابی انگیزه بخش http://marketingbranding.ir سبک مدیریت است مدیریت بازاربازاریابیتحقیقات بازاریابی ویژگی های .حرفه ای مشاوره اموزش مدیریت.شناسایی مشتریان .تحقیقات بازاریابی استفاده از تحقیقات بازار و بازاریابی http://marketingsales.irmarketing مدیریت برندینگ . Business Management ConsultantIran Business Management ConsultantManagement . بازاریابیانواع بازاریابی 127 نوع بازاریابیبازاریابی. بازاریابی MarketingMix آمیختهآمیزه بازاريابیمدیریت بازاریابی. اخبار مدیریت و تجارتمدیریت.مشاوره بازاریابی مدیریت آموزش تکنیک‌های فروشندگی حرفه‌ای فروشندگی. اخبار مدیریت و تجارتبازاریابی برندینگ. مدیریت مشاوره بازاریابیآموزش. بیزینس پلن طرح توجیهی طرح business plan. برنامه بازاریابی Marketing Planبازاریابی. مشاوره تبلیغات مشاور تبلیغات مشاور مدیریت management مشاوره مدیریت انواع بازاریابی بازاریابی. طرح توجیهیمدیریت.