مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 11405
دیروز : 33302
افراد آنلاین : 41
همه : 4339887

 

تاريخ سخنوري : استاد سيد صدرالدين بلاغي (۱)

استاد سيد صدرالدين بلاغي ، نفر اول سمت راست

از خاطرات استاد سيد هادي خسرو شاهي :

... قرار بود يكبار ديگر به ديدار استاد صدر بلاغى بروم تا گفتارمان را درباره ماجراى توقيف ايشان و كتاب امام على (ع) و سفر تبليغى به اروپا و آمريكا تكميل كنيم و نامه آية اللَّه بروجردى به ايشان را بگيريم تا در شماره آينده فصلنامه « تاريخ و فرهنگ معاصر » چاپ شود... اما كثرت كار و گرفتارى‏هاى روزمره، توفيق ديدار مجدد را از ما سلب كرد و ناگهان در روزنامه‏ها خواندم كه « استاد صدر بلاغى درگذشت »!
چاره‏اى جز تسليم و رضا نبود. روز بعد با برادر عزيز جناب على حجتى كرمانى به مجلس بزرگداشت وى در « حسينيه ارشاد » رفتيم. جمعيت انبوهى آمده بودند، اما اين مجلس در شأن شخصيتى چون استاد صدر بلاغى نبود...
... با استاد بلاغى چندين سفر به حج رفته بودم. همراه شهيد مطهرى، محمد تقى شريعتى، على شريعتى، فخرالدين حجازى و... در طول ساليانى هم ك ه براى تدريس به قم مى‏آمد، با ايشان مأنوس بوديم. مرد وارسته‏اى بود، شوخ و بذله گو... اهل بيان و بنان، علم و آگاهى...
                                                                                * * * 
آشنايى من با مرحوم صدر بلاغى شايد به سال 1332 برمى گردد... دورانى كه تازه به قم آمده بودم و با « كتب جديد » علاوه بر « كتب قديم » سر و كار داشتم... « قصص قرآن » كتاب ارزنده و پر بهايى بود كه مرا بيشتر با صدر بلاغى آشنا ساخت... البته پيش از آن كتاب مجموعه سخنرانيهاى راديويى ايشان را ديده بودم كه مانند مجموعه گفتارهاى راديويى آية اللَّه طالقانى چاپ شده بود... ولى شناخت بيشتر با كتاب فوق به عمل آمد و بعد در سفرى به تهران به ديدار ايشان رفتم و سيد را مردى وارسته، آگاه، دانشمند و محقق يافتم كه تعداد اين گونه افراد در آن دوران بسيار كمتر از دوران كنونى بود... و از آن تاريخ آشنايى و رفاقت ما آغاز و تا سال 1373 استمرار يافت...   تاريخ حيات
سيد صدر الدين بلاغى در سال 1290 شمسى در نايين در ميان خانواده‏اى روحانى به دنيا آمد و دوران كودكى و نوجوانى را در شهر خود، زير نظر پدر بزرگوارش كه از علماى معروف و مدرسين مشهور نايين بود تربيت شد و تعليم يافت. مرحوم بلاغى در يك يادداشت كوتاه، شرح زندگى پدر خود را چنين مى‏نگارد: « حجة الاسلام عالم جامع اديب فقيه، زاهد رئيس، سيد حسن حسينى پدر نگارنده متولد سال 1288 ه. در قريه مظفر آباد پنج فرسخى نايين و نوزده فرسخى شهر اصفهان.

... در نايين به درس مرحوم ميرزا عباس مجتهد نايينى حاضر و سپس به اصفهان رفته و درس مرحوم ميرزا احمد مدرس و غيره را درك نموده و در زمان توقف در اصفهان بيشتر اوقات خود را در مدرسه « كاسه گران » بسر برده، آنگاه به نجف اشرف تشرف جسته و به حوزه درس آخوند ملامحمد كاظم خراسانى و سيد محمد كاظم يزدى حاضر گرديده و از اين آيات الهيه استفاده كامل نموده. و پس از فراغ در نايين رحل اقامت افكنده به امامت جماعت و انجام امور شرعيه و تدريس پرداخته و بسيارى از وجوه رجال عصر حاضر نزد ايشان تلمذ نموده‏اند. مرحوم والد تأليفات چندى دارد:
1. مشجره‏ى در سهام ارث به نام الفرائض .
2. كتابى در اخلاق به نام كمال مطلوب .
3. كتابى در علم اصول كه در حقيقت خلاصه تقريرات دروس چند تن از اساتيد ايشان است .
4. كتابى در سرگذشت آل رسول اللَّه « ص ».
5. تعليقات متفرقه بر كتب درسى .   از آثار ديگر ايشان عمران مسجد شيخ مغربى نايين است كه هم در آنجا باقامه جماعت مى‏پرداخت. اواخر به شيراز مسافرت نموده و يكسال در آن جا زيست كرد و دو سال قبل از وفاتش به صوابديد آيتين آقاى ميرزا محمد حسين نايينى و آقاى سيد ابوالحسن اصفهانى طاب‏ثراهما براى دفع شبهات بهائيان به آباده و اقليد رهسپار گرديد و هم در اقليد باقامه جماعت پرداخت و در بيان اصول عقايد جاى شبهه باقى نگذاشت. بعد به نايين مراجعت و چون مريض شده بود به عزم معالجه به تهران مسافرت كرد، ولى چون هر نفسى عتبه و آستان فنا را بوسيدنى و جسم بى‏بقا پوسيدنى و شربت مرگ نوشيدنى است، از اين رو در هفتم خرداد 1312 شمسى مطابق سوم ماه صفر سال 1352 هجرى مرغ لاهوتى روحش از قفس ناسوتى تن پرواز كرد و در امامزاده حسن تهران به خاك سپرده شد. »
سيد صدرالدين بلاغى پس از تحصيل مقدمات در خدمت چنين پدر والامقامى و آشنايى با مبانى علوم اسلامى به اصفهان و شيراز رفت و مدت 20 سال تمام به تحصيل علوم منطق، فلسفه، اصول، فقه و حديث در نزد اساتيد بزرگ مشغول شد و سپس در سال 1318 از شيراز به مشهد مقدس رفت و مدت دو سال در آن سامان ضمن تعليم و تدريس به ايراد سخنرانى در مجامع و محافل مذهبى پرداخت و از سال 1320 به تهران آمد و به تبليغ و ارشاد در مساجد و محافل اسلامى مشغول شد و در همين دوران بود كه همانند مرحوم آية اللَّه طالقانى و ديگران گفتارهاى مذهبى وى از « راديو » پخش مى‏گرديد... از اين هنگام تا آغاز مبارزات سياسى - اجتماعى ملى شدن صنعت نفت به نشر انديشه اسلامى در محافل گوناگون و تأليف و نشر مقالات و كتابهاى آموزنده اهتمام ورزيد و در جريان ملى شدن صنعت نفت، صدر بلاغى در صدر مبارزين در كنار رهبرى مذهبى - ملى نهضت، حركت مى‏كرد و از همان زمان، به عنوان نماينده مرجع عاليقدر مرحوم آية اللَّه بروجردى به فعاليت خود ادامه مى‏داد.  

سفر به اروپا و آمريكا
... پس از شكست نهضت ملى، مرحوم استاد صدر بلاغى بيشتر به كار فرهنگى - ارشادى پرداخت و در همين راستا به دستور آية اللَّه بروجردى و به عنوان نماينده ويژه ايشان به اروپا و آمريكا اعزام شد و در آن ديار به تبليغ اسلام همت گماشت. 
آية اللَّه بروجردى در نامه‏اى از سفر ايشان به خارج اظهار خوشنودى نموده و مى‏نويسد كه اين قبيل سفرها را موجب توسعه و تقويت ديانت مقدسه اسلام مى‏داند. متن نامه آيةاللَّه بروجردى چينن است:

« بسم الله الرحمن الرحيم
بعرض عالى مى‏رساند، مرقوم محترم كه حاكى از صحت مزاج عالى بود واصل گرديد، مطالبى را كه مرقوم داشته بوديد مكرراً با دقت مطالعه نمودم بى‏اندازه از اين مسافرتى كه به منظور تقويت اسلام انجام داده‏ايد مسرور شدم و از اين كه اظهار رضايت به مسافرت لندن هم فرموده بوديد نيز كمال مسرت حاصل شد، ولكن جمع مابين اين مسافرت فعلاً با انتظار شركت در آكادمى يا معهد كه مرقوم شده بود چه نحو مى‏شود، متحير شدم. هر قسم بنظر خودتان صلاح است و جمع مابين دو مقصد حاصل مى‏شود مرقوم داريد. مكتوبى به يكى از آقايان تجار كه در طهران هستند نوشتم تحقيق كنند وضع عائله جناب مستطاب عالى را بهتر اطلاع دهند. پس از اطلاع اميدوارم رفع نگرانى جنابعالى از اين حيث بشود و چنانچه خودتان هم احتياجاتى داشته باشيد با تعيين آدرس كامل اطلاع دهيد. حقير بى‏اندازه مسافرت امثال جناب مستطاب عالى را بممالكى كه ممكن است موجب توسعه و تقويت ديانت مقدسه اسلام باشد لازم مى‏دانم ولكن تا حال كمتر اشخاصى را واجد اوصاف احراز كرده‏ام. در مواقع توجه و دعاء اميدوارم حقير را فراموش نفرماييد. والسلام عليكم و رحمةاللَّه بركاته، 18 محرم 1380.
حسين الطباطبايى

چنانچه ميسر باشد با جناب مستطاب حجةالاسلام آقاى حاج آقا مهدى حائرى تماس داشته باشيد ولو بمكاتبه گمان مى‏كنم مفيد باشد. »
پس از مراجعت از سفر خارج استاد صدر بلاغى بيشتر به كار فرهنگى و روشن ساختن ذهن و فكر نسل جوان پرداخت و در همين راستا علاوه بر سخنرانيهاى پربها در حسينيه ارشاد و ديگر محافل، تأليفات و آثار پرارجى از خود به يادگار گذاشت كه همواره مورد استفاده خواهد بود.


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۴:۵۲ ] [ مشاوره مديريت ]

 

در همايش بزرگداشت محمدتقي فلسفي؛ «محمدتقي فلسفي و مبارزه با بهائيت» فردا بررسي مي شود   به مناسبت يكصدمين سال تولد آيت الله محمد‌ تقي فلسفي، همايش بزرگداشت وي و پاسداشت زحمات و مجاهدت هاي وي، فردا، چهارشنبه هشتم اسفند در تهران برگزار مي‌شود.

ه گزارش آينده روشن اين همايش از ساعت 30/7 تا 15 در مركز همايشهاي بين المللي صدا و سيما برگزار مي‌شود. 

نقش وعاظ در تحولات سياسي ايران معاصر، جايگاه وعظ و خطابه در فرهنگ مردم ايران، نقش وعظ و خطابه در پيروزي انقلاب اسلامي از جمله موضوعات اين مراسم است. 

نقش روحانيت در استحكام بنيادهاي ديني در ايران، جايگاه محمد ‌تقي فلسفي در نهضت امام خميني(ره)، منابع فكري و شكل‌گيري انديشه‌هاي محمد‌تقي فلسفي از ديگر مباحث پيش بيني شده براي اين همايش هستند. 

همچنين، رابطه محمد‌تقي فلسفي و مرجعيت، محمد‌تقي فلسفي در اسناد ساواك، مواضع محمد‌تقي فلسفي در نهضت ملي شدن صنعت نفت، مواضع محمد‌ تقي فلسفي در مقابل رژيم پهلوي، محمد‌تقي فلسفي و مبارزه با بهائيت، محمدتقي فلسفي و مبارزه با حزب توده، روابط متقابل محمد‌تقي فلسفي و امام خميني(ره)، محمد‌تقي فلسفي بنيان‌گذار شيوه جديد خطابه، برخي ديگر از مباحث اين همايش خواهد بود. 

اين همايش با همكاري نهادهايي چون سازمان اسناد و كتابخانه ملي، مركز اسناد انقلاب اسلامي، سازمان تبليغات اسلامي، صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران برگزار خواهد شد.

منبع :

http://www.bfnews.ir/vdcfvydy.w6dmtagiiw.html


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۴:۵۱ ] [ مشاوره مديريت ]
 

همايش بزرگداشت مرحوم محمد تقي فلسفي (5)

 

همايش بزرگداشت محمدتقي فلسفي برگزار شد

خزعلي: فلسفي، شور و شعور و شهود را در كنار هم داشت

  همايش بزرگداشت مرحوم محمدتقي فلسفي امروز، هشتم اسفندماه، در سالن مركز همايشهاي صدا و سيما برگزار شد.

به گزارش آينده روشن، آيت‌الله ابوالقاسم خزعلي، دبير كل بنياد بين المللي غدير و حافظ كل قرآن كريم و نهج البلاغه در همايش بزرگداشت مرحوم محمدتقي فلسفي در يكصدمين سال ولادت او، گفت: در بيان مناقب بزرگ و تاريخ وعظ و خطابه بايد به زبان خود او سخن گفت. 

وي اظهار داشت: زبان، پاره اي از روح انسان است و اگر تنها روح بود، انسان نمي توانست سخن بگويد. اگر روح داراي پرورش زياد، معلومات فراوان و بينش ارجمند باشد، نطق [معطل] نمي‌ماند و شروع به سخن مي‌كند.

وي مرحوم فلسفي را نادره‌اي از نادره‌هاي زمان خواند و تصريح كرد: اگر تمام زبان هاي سخنوران را در يك دهان جمع كنند، زبان فلسفي بر آنها پيروز است. آيت‌الله خزعلي فعاليت مردم را در سه حوزه شور، شعور و شهود تقسيم كرد و اذعان داشت: برخي فقط اهل شعار، برخي اهل قلم و برخي اهل اقدامند. مرحوم فلسفي به هر سه حوزه شور، شعور و شهود توجه مي‌كرد و حتي در ميان تهديدها به فعاليت خود ادامه مي‌داد. 

وي به رعايت جامعه از سوي مرحوم فلسفي اشاره و بيان كرد: مرحوم فلسفي دردمند بود و درمان را كتاب و سنت مي‌دانست. بايد با ورود به مكتب اهل بيت نارسايي‌ها را در كودكان و نوجوانان دور كرد.

وي بر لزوم تشويق همگان به ويژه نوجوان و جوانان به مطالعه كتاب‌هاي مرحوم فلسفي تأكيد كرد و گفت: مرحوم فلسفي اهل شعور بود و مطالب روز را از كتاب و سنت خارج مي‌كرد و به مردم انتقال مي‌داد. 

دبير كل بنياد بين المللي غدير در پايان خواستار قرائت يك جزء از قرآن كريم از سوي حاضران و نثار به روح مرحوم فلسفي شد. 

گفتني است همايش بزرگداشت مرحوم محمدتقي فلسفي، هشتم اسفند با حضور حجت‌الاسلام و المسلمين ناطق نوري، حجت الاسلام و المسلمين هاشمي رفسنجاني، آيت‌الله مهدوي كني و آيت‌الله خزعلي در سالن همايش هاي بين المللي صدا و سيما برگزار شد.

منبع :

http://www.bfnews.ir/vdcj8ae8.uqevozsffu.html


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۴:۵۰ ] [ مشاوره مديريت ]

 

همايش بزرگداشت مرحوم محمد تقي فلسفي (4)

 

ناطق نوري: فلسفي با الهام از ولايت، با انحرافات مبارزه مي كرد

  حجت‌الاسلام و المسلمين ناطق نوري با اشاره به ايستادگي مرحوم فلسفي در مقابل انحرافات گفت: مرحوم فلسفي در مقاطع حساس با الهام از مرجعيت، امامت و ولايت وارد صحنه مبارزه مي‌شد.

به گزارش آينده روشن، حجت الاسلام والمسلمين ناطق نوري، دبير همايش بزرگداشت مرحوم فلسفي، در يكصدمين سال ولادت با اشاره به شخصيت‌هاي برجسته، اثرگذار و موج‌آفرين كه به عللي پس از ارتحالشان در لابه لاي تاريخ به دست فراموشي سپرده شده‌اند، گفت: زندگي پرافتخار برخي شخصيت‌هاي برجسته پس از رحلتشان به دست دشمنان و كينه‌توزان دچار تحريف شد و اين انحراف چهره واقعي آنها را در هاله‌اي از ابهام فرو برد. 

وي تحريف در زندگي شخصيت‌هاي اثرگذار مرحوم شده را جفا به خود شخصيت‌ها و نسلهاي آينده دانست و اظهار داشت: در چنين شرايطي نسل هاي بعد نمي‌توانند از انسان هاي فرهيخته و اثرگذار به عنوان اسوه و الگو سرمشق بگيرند. 

وي به شخصيت‌هايي كه در طول تاريخ زندگي پر افتخارشان در هاله‌اي از ابهام است، اشاره و تصريح كرد: زندگي سيد جمال الدين اسدآبادي، آيت‌الله ابوالقاسم كاشاني و شيخ فضل‌الله نوري كه چهره‌هايي روشنفكر، خوش فهم و اثرگذار در طول تاريخ و جامعه اسلامي بودند، در هاله‌اي از ابهام است. 

حجت الاسلام والمسلمين ناطق نوري افزود: شيخ فضل الله نوري در مقطعي كه احساس كرد مشروطه از مسير مشروعيتش منحرف شد با بصيرت و بينش، خواهان مشروطه مشروعه شد و در مقابل آن تا پاي جان ايستادگي كرد و اين ابهام انگيزي در زندگي ايشان جفاي به او، تاريخ و روحانيت است. 

وي با اشاره به فراز و نشيب هاي زندگي مرحوم فلسفي بيان كرد: آيت ‌الله فلسفي در مقاطع مختلف تاريخ بر اساس تعبد، تدين، درايت و خردورزي در مقابل انحرافات ايستادگي كرد و در مقاطعي كه خطر كمونيسم و ماركسيسم كشور را تهديد مي‌كرد با هماهنگي رهبر تشيع و آيت‌الله بروجردي در مقابل انحرافات ايستاد. 

وي با اشاره به قيام مرحوم فلسفي به دستور مرجعيت، عليه بهاييت گفت: مرحوم فلسفي در شرايطي كه مسئولان رده بالاي دستگاه رژيم شاه بهايي بودند در كنار ناسزاها و تهمت‌ها ايستاگي كرد. 

وي به بخشي از سخنرانيهاي مرحوم فلسفي در مسجد جامع تهران اشاره كرد و خاطرنشان كرد: مرحوم فلسفي در مقاطع لازمه الهام گرفته از مرجعيت، امامت و ولايت وارد صحنه مبارزه مي‌شد. 

حجت الاسلام والمسلمين ناطق نوري در پايان افزود: اين همايش با هدف بزرگداشت، تبيين و تحليل گوشه‌اي از خدمات مرحوم فلسفي و جلوگيري از تحريف زندگي پرافتخار اين بزرگوار برگزار شد.

گفتني است همايش بزرگداشت مرحوم محمدتقي فلسفي، هشتم اسفند با حضور حجت الاسلام والمسلمين هاشمي رفسنجاني و غلام علي حداد عادل، آيت‌الله مهدوي كني و آيت‌الله خزعلي و جمعي از روحانيان در سالن مركز همايش هاي صداوسيما در تهران برگزار شد.

منبع :

http://www.bfnews.ir/vdchvqni.23nz6dftt2.html


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۴:۴۹ ] [ مشاوره مديريت ]
 

همايش بزرگداشت مرحوم محمد تقي فلسفي (3)

 

ناطق نوري: فلسفي با الهام از ولايت، با انحرافات مبارزه مي كرد

  حجت‌الاسلام و المسلمين ناطق نوري با اشاره به ايستادگي مرحوم فلسفي در مقابل انحرافات گفت: مرحوم فلسفي در مقاطع حساس با الهام از مرجعيت، امامت و ولايت وارد صحنه مبارزه مي‌شد.

به گزارش آينده روشن، حجت الاسلام والمسلمين ناطق نوري، دبير همايش بزرگداشت مرحوم فلسفي، در يكصدمين سال ولادت با اشاره به شخصيت‌هاي برجسته، اثرگذار و موج‌آفرين كه به عللي پس از ارتحالشان در لابه لاي تاريخ به دست فراموشي سپرده شده‌اند، گفت: زندگي پرافتخار برخي شخصيت‌هاي برجسته پس از رحلتشان به دست دشمنان و كينه‌توزان دچار تحريف شد و اين انحراف چهره واقعي آنها را در هاله‌اي از ابهام فرو برد. 

وي تحريف در زندگي شخصيت‌هاي اثرگذار مرحوم شده را جفا به خود شخصيت‌ها و نسلهاي آينده دانست و اظهار داشت: در چنين شرايطي نسل هاي بعد نمي‌توانند از انسان هاي فرهيخته و اثرگذار به عنوان اسوه و الگو سرمشق بگيرند. 

وي به شخصيت‌هايي كه در طول تاريخ زندگي پر افتخارشان در هاله‌اي از ابهام است، اشاره و تصريح كرد: زندگي سيد جمال الدين اسدآبادي، آيت‌الله ابوالقاسم كاشاني و شيخ فضل‌الله نوري كه چهره‌هايي روشنفكر، خوش فهم و اثرگذار در طول تاريخ و جامعه اسلامي بودند، در هاله‌اي از ابهام است. 

حجت الاسلام والمسلمين ناطق نوري افزود: شيخ فضل الله نوري در مقطعي كه احساس كرد مشروطه از مسير مشروعيتش منحرف شد با بصيرت و بينش، خواهان مشروطه مشروعه شد و در مقابل آن تا پاي جان ايستادگي كرد و اين ابهام انگيزي در زندگي ايشان جفاي به او، تاريخ و روحانيت است. 

وي با اشاره به فراز و نشيب هاي زندگي مرحوم فلسفي بيان كرد: آيت ‌الله فلسفي در مقاطع مختلف تاريخ بر اساس تعبد، تدين، درايت و خردورزي در مقابل انحرافات ايستادگي كرد و در مقاطعي كه خطر كمونيسم و ماركسيسم كشور را تهديد مي‌كرد با هماهنگي رهبر تشيع و آيت‌الله بروجردي در مقابل انحرافات ايستاد. 

وي با اشاره به قيام مرحوم فلسفي به دستور مرجعيت، عليه بهاييت گفت: مرحوم فلسفي در شرايطي كه مسئولان رده بالاي دستگاه رژيم شاه بهايي بودند در كنار ناسزاها و تهمت‌ها ايستاگي كرد. 

وي به بخشي از سخنرانيهاي مرحوم فلسفي در مسجد جامع تهران اشاره كرد و خاطرنشان كرد: مرحوم فلسفي در مقاطع لازمه الهام گرفته از مرجعيت، امامت و ولايت وارد صحنه مبارزه مي‌شد. 

حجت الاسلام والمسلمين ناطق نوري در پايان افزود: اين همايش با هدف بزرگداشت، تبيين و تحليل گوشه‌اي از خدمات مرحوم فلسفي و جلوگيري از تحريف زندگي پرافتخار اين بزرگوار برگزار شد.

گفتني است همايش بزرگداشت مرحوم محمدتقي فلسفي، هشتم اسفند با حضور حجت الاسلام والمسلمين هاشمي رفسنجاني و غلام علي حداد عادل، آيت‌الله مهدوي كني و آيت‌الله خزعلي و جمعي از روحانيان در سالن مركز همايش هاي صداوسيما در تهران برگزار شد.

منبع :

http://www.bfnews.ir/vdchvqni.23nz6dftt2.html

 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۴:۴۹ ] [ مشاوره مديريت ]
  همايش بزرگداشت مرحوم محمد تقي فلسفي (2)
مرحوم فلسفي نقش مهمي در تحول منبر و خطابه در كشور داشت   حداد عادل مرحوم محمدتقي فلسفي را داراي حساسيت بالايي نسبت به مكاتب باطل و مرام هاي گمراه كننده دانست و به مبارزات ايشان در اين مسير اشاره كرد. به گزارش آينده روشن، غلامعلي حداد عادل، رييس مجلس شوراي اسلامي در همايش بزرگداشت مرحوم محمدتقي فلسفي در يكصدمين سال ولادت او با اشاره به نيازمندي ما به شناخت اسرار توفيق او گفت: نسل امروز ما مديون مرحوم فلسفي است. 

وي با اشاره به نقش بي بديل مرحوم فلسفي در دوران مبارزاتش اظهار داشت: مرحوم فلسفي سرمايه‌اي بزرگ براي كشور ايران است. 

وي با اشاره به اجتناب ناپذيري تحول در همه شئون جهان اسلام در دوران معاصر در اثر مواجهه كشور ما و كشورهاي اسلامي با تحول غرب اذعان داشت: برخي تجدد و تحول را در اين مي‌دانستند كه جهان اسلام را به سوي غرب بكشانند و عده ديگري اين تحول را در سوق دادن به اصل اسلام مي‌دانستند. 

حداد عادل پرچمدار تحول در شئون ديني، در عالم اسلام و ايران را امام خميني (ره) خواند و اذعان داشت: نقش امام خميني(ره) در دگرگوني جايگاه دين و ايجاد تحول بيشتر از همه است. 

وي با اشاره به نقش مرحوم فلسفي در تحول منبر و خطابه افزود: به تبع نياز به تحول روحانيت و متحول شدن گفتمان ديني و وعظ خطابه و منبر، مرحوم فلسفي سهم اول را در اين تحولات داشت.

وي با اشاره به نقش مهم مرحوم فلسفي در تحول منبر به عنوان يكي از شئون ديني و رسانه ديني در جامعه گفت: مرحوم فلسفي آگاهي زيادي به مسايل زمان داشت، افكار او كهنه نبود. او به مصداق حديث امام صادق (ع) عالم به زمان بود. 

وي به شناخت تحولات روزگار و آسيب‌هاي جامعه و نيازهاي از سوي مرحوم فلسفي اشاره و تصريح كرد: فلسفي از حسن و عيب هاي جامعه باخبر بود. حسن ها را تقويت و عيبها را با زبان ملايم مطرح و بر طرف مي‌كرد و سعي مي‌كرد معرفي تازه‌اي از اسلام، قرآن و مكتب اهل بيت در جامعه مطرح كند. 

رييس مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: مرحوم فلسفي به نياز به تحول در منبر تأكيد و سعي مي‌كرد مطالب مفيدي به مردم ارائه كند بدون اين كه تحت تاثير مدر روز قرار گيرد و غرب زدگي منبر ايشان را صدمه بزند. 

وي توجه به تربيت و اخلاق را از جمله ويژگي هاي مرحوم فلسفي برشمرد و گفت: مرحوم فلسفي به مكاتب باطل و مرام‌هاي گمراه كننده توجه و حساسيت داشت و در اين مسير مبارزه مي‌كرد. 

حداد عادل محروم فلسفي را مفسر انقلابي و هنر او را خطابه و سخنوري دانست و اظهار داشت: يكي از اسرار توفيق ايشان تسلط او به زبان و ادب فارسي بود. او در صحبت كردن كلمات را صحيح انتخاب و جملات را كامل ادا مي‌كرد. 

وي سخنوري مرحوم فلسفي را فصيح، صحيح و بليغ دانست و خاطرنشان كرد: مرحوم فلسفي با شعر فارسي آشنا بود و بلاغت، هنر بزرگ سخنوري مرحوم فلسفي بود. 

همايش بزرگداشت مرحوم محمدتقي فلسفي، هشتم اسفند با حضور حجت‌الاسلام والمسلمين ناطق نوري، آيت الله هاشمي رفسنجاني، آيت‌الله مهدوي كني و آيت‌الله خزعلي در سالن همايش هاي بين المللي صدا و سيما برگزار شد.
منبع : http://www.bfnews.ir/vdcizyar.t1azv2bcct.html

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۴:۴۸ ] [ مشاوره مديريت ]

همايش بزرگداشت مرحوم محمد تقي فلسفي (1)

در اختتاميه همايش بزرگداشت مرحوم محمد تقي فلسفي بيان شد:مرحوم فلسفي از بيان مطالب تفرقه آميز در سخنراني هاي خود پرهيز مي كرد  حجت الاسلام و المسلمين ناطق نوري در اختتاميه همايش بزرگداشت محمدتقي فلسفي پرهيز از بيان مطالب تفرقه آميز، دفاع از روحانيت و مرجعيت و دعوت به اتحاد و انسجام را از ويژگي هاي مرحوم فلسفي دانست.به گزارش آينده روشن، حجت الاسلام و المسلمين علي اكبر ناطق نوري، دبير همايش بزرگداشت مرحوم محمد تقي فلسفي در يكصدمين سال تولد در اختتاميه اين همايش به برخي از ويژگي هاي مرحوم فلسفي اشاره كرد و گفت: تدين و تعبد، رعايت نظم و ترتيب در همه شئون زندگي و پرهيز از بيان مطالب تفرقه آميز مذهبي از ويژگي هاي مرحوم فلسفي است. وي اظهار داشت: مرحوم فلسفي در مدت 70 سال فعاليت در حوزه خطابه و وعظ هيچ گاه بدون مطالعه به منبر نمي رفت. وي اهل مطالعه و تحقيق بود. 

وي با اشاره به صريح اللهجه بودن مرحوم فلسفي در بيان حق اذعان داشت: مرحوم فلسفي بسيار متين و با متانت برخورد مي كرد و هيچ گاه مطالبي را با خرافه، شبهه و عوام زدگي آميخته بود، بيان نمي كرد و منبرش پيراسته از خرافات و انحرافات بود. 

حجت الاسلام و المسلمين ناطق نوري با اشاره به طرح مسايل اخلاقي و تربيتي با شيوه نو با استفاده از آخرين نظريات علمي و منطق با احاديث موثق از سوي مرحوم فلسفي بيان كرد: مرحوم فلسفي از بحث هايي كه ممكن بود بين شيعه و سني و فرقه هاي مذهبي تفرقه ايجاد كند، پرهيز مي كرد و همگان را به وحدت اسلامي دعوت مي كرد. 

وي دفاع از روحانيت و مرجعيت، شهامت و شجاعت در بيان مسايل اعتقادي و عشق به اهل بيت عصمت و طهارت را از ديگر ويژگي هاي مرحوم فلسفي برشمرد و گفت: وي با خرد، درايت، تيزبيني و تعهد بحث مي كرد و مي گفت: «بدانيد قبل از انقلاب، انتقاد از دولت در آن حكومت به سود اسلام و به ضرر آمريكا بود اما امروز در جمهوري اسلامي زبان انتقاد در منبر گشودن به سود آمريكا و ضرر اسلام است.» 

وي مرحوم فلسفي را بنيانگذار سبكي نو در خطابه و سخنوري دانست و تصريح كرد: وي عالم به زمان و دانا به زماني بود كه در آن مي زيست و در هر موقعيتي دست از اظهار ارادت به ابي عبدالله بر نمي داشت. 

دبير همايش بزرگداشت مرحوم محمد تقي فلسفي دريافت ده ها مقاله، تعدادي سند و نسخه هاي ناياب از سخنراني هاي مرحوم فلسفي، راه اندازي سايت همايش به نام مرحوم فلسفي و انتشار 4 كتاب توسط كميته علمي و پژوهشي و مركز اسناد و ويژه نامه و برپايي نمايشگاه عكس و سند را از ديگر فعاليت هاي دبيرخانه اين همايش عنوان كرد. 

وي تهيه تمبر يادبود توسط وزارت اطلاعات، ارتباطات و فناوري و انتشار خلاصه كتاب هاي مرحوم فلسفي از سوي سازمان تبليغات اسلامي و پخش سخنراني هاي او طي چند ماه گذشته از طريق صدا و سيما از ديگر برنامه هاي اين همايش بود. 

گفتني است تمبر يادبود مرحوم حجت الاسلام و المسلمين فلسفي نيز در اين همايش با حضور حجت الاسلام و المسلمين هاشمي رفسنجاني، رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام و غلامعلي حداد عادل، رييس مجلس شوراي اسلامي رونمايي شد. 

همچنين در اين همايش تصاويري از سخنان رهبر فرزانه انقلاب درباره شخصيت و جايگاه حجت الاسلام والمسلمين فلسفي در جمع اعضاي برگزاركننده همايش بزرگداشت يكصدمين سالگرد تولد مرحوم فلسفي پخش شد. 

گفتني است همايش بزرگداشت يكصدمين سالگرد تولد حجت الاسلام فلسفي هشتم اسفند با حضور آيت الله هاشمي رفسنجاني، آيت الله مهدوي كني، آيت الله خزعلي و غلامعلي حداد عادل در سالن همايش هاي صدا و سيما برگزار شد.
منبع :http://www.bfnews.ir/vdceff8w.jh8zvi9bbj.htm


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۴:۴۷ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مبارزات مرحوم محمدتقي فلسفي

 

خبرگزاري ايسكانيوز: آقاي فلسفي از آغاز مبارزات همراه با ديگر افراد روحاني با پيروي از اوامر مرجعيت اسلامي پا به عرصه كاروزار گذاشت.

ايشان با شهامت و شجاعت خاص روحي به افشاگري و بيان حقايق و توجيه احساسات و عواطف اسلامي مردم پرداخت و به افكار و انديشه هاي مبارزه- با آن بيان گرم و سخنان نافذ و منزلت و اعتبار خاصي كه در ميان اقشار ملت به‌ويژه در ميان علما و مراجع دارند - جهت و اعتبار بخشيد و نهضت را به اوج خود رسانيد.
ايشان روزگاري به اين وظيفه‌ي خطرناك و حساس ديني خود قيام ورزيد كه هنوز روشنفكران به وظيفه خود آشنا نبودند و اقدامي نمي‌كردند.
آقاي فلسفي از سال 1341 در مسجد ارك به مبارزه و مقابله‌ي علني با حكومت و دولت وقت پرداخت؛ دولتي كه رياست آن را غلام كمربسته و خانه زاد و حلقه به گوش بيگانه پرست و اجنبي دوست «اسدالله علم» بر عهده داشت.
به اين ترتيب وقتي شاه تصويب‌نامه‌ي پيشنهادي انجمن هاي ايالتي و ولايتي را ارائه نمود با تذكرات پي در پي مراجع عاليقدر و با پيگيري خطبا و گويندگان مذهبي و پشتيباني قاطع ملت ايران ملغي شد.
پس از الغاي لايحه‌ي انجمن هاي ايالتي و ولايتي، نمايشنامه‌ي سياسي انقلاب سفيد آمريكايي پيش آمد.
هر روز ماده‌اي بر مواد شش گانه‌ي آن افزوده گرديد و به جرم اعتراض روحانيت و دانشجويان و ملت به دانشگاه و حوزه حمله شد و طلاب بي‌دفاع و دانشجويان را مورد ضرب و شتم و شكنجه قرار دادند.
آقاي فلسفي گوينده‌ي بي باك و شجاع در شب عاشوراي حسيني به سال 1342 در مسجد آذربايجاني‌ها‌ي بازار، دولت علم را در ده ماده‌ي كوبنده و افشاگر مفتضح و مورد استيضاح قرار داد.
استيضاح آنروز مانند بمب در كشور و بازار تهران صدا كرد و نواي زنگ خطر به گوش ملت نواخت و آنان را هشيار نمود و نيازهاي ملت را پيش چشم آنها قرار داد.
آقاي فلسفي متعاقب اين استيضاح دستگير و به زندان و حبس محكوم شد.
اين زندان آخرين زندان او نبود و اورا از مبارزه باز نداشت.چنين زندان‌هايي براي خطباي بزرگي چون آقاي فلسفي خيلي عادي بود ، زيرا همرزمان و همپيمانان او از ديگر گويندگان اسلامي بارها به زندان افتاده و بر طبق عهد و پيمان و ميثاق الهي كه داشتند، هميشه خود را آماده‌ي اين گونه پيشامد ها و حوادث ساخته بودند.

http://iscanews.ir/fa/ShowNewsItem.aspx?NewsItemID=402950


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۴:۴۶ ] [ مشاوره مديريت ]
  نقش وعاظ مذهبي

 

به هر حال مبارزه‌ي مسلحانه از سال 1342 به بعد مورد بررسي و استقبال مبارزان مذهبي و غير مذهبي قرار گرفت.
يكي از مسائل مهمي كه در آن سال ها مطرح بود نقش وعاظ مذهبي بود.
تعداد قابل توجهي از خطبا و گويندگان و وعاظ مذهبي، اين حماسه آفرينان بزرگ تاريخ اسلام، با قدرت زبان و بيان توانستند با بزرگترين و مجهزترين دستگاه‌هاي فرستنده به مقاومت و رويارويي بپردازند. و شايعه پراكني ها و تبليغات سوء و تحريف حقايق و تبديل واقعيات و جعل اخبار آنها را خنثي و بي اثر سازند.
در آن دوران سياه و خفقان با اظهار حقايق و بيان واقعيات جان خود را به خطر افكنند و آن‌چنان با شور و عشق و علاقه‌ي خاص در اين راه گام برداشتند كه اعجاب جهانيان را بر انگيختند و تا سر حد پيروزي روي سخن خود ايستادند تا شاهد پيروزي را در آغوش گرفتند.
خطبا و گويندگان مذهبي در ايران با الهام از رهنمودها و ارشادات فكري و اسلامي آيات عظام و مراجع عاليقدر، به‌ويژه امام، به ايفاي وظيفه‌ي مقدس و پيمان الهي خويشتن پرداختند و هرگز از گفتن سخن حق در برابر سلطان جابر و مستبد ، قصور و كوتاهي نورزيدند. و زجرها كشيدند و ستم‌ها به جان خريدند و به سلول زندان‌ها افتادند و برخي شهيد شدند، و برخي با تحمل محروميت‌ها و توقيف منبرها و ممنوع از سخن گفتن ها روبه رو شدند ولي هرگز از مبارزه دست برنداشتند.
هرگاه هركدام به زمين مي افتاد، ديگري علم او را برداشته و به دوش مي كشيد .
در ميان گروه سخنوران و خطباي معاصر آقايان وحيدي خراساني محمد تقي فلسفي را مي‌توان در قله‌ي سخنوري دانست.
محمد تقي فلسفي، خطيب دانشمند و گوينده‌اي مبارز و بلند آوازه اي بود كه جايگاه ويژه و منزلت خاصي را دارا بود.
همگان به آن احترام گذاشته و اورا به پيشكسوتي و پيش گامي پذيرفته و با ديده‌ي احترام و تجليل و تكريم به شخصيت والاي او مي‌نگريستند.

http://iscanews.ir/fa/ShowNewsItem.aspx?NewsItemID=402709امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۴:۴۶ ] [ مشاوره مديريت ]

 

 

زندگي و مبارزات حجت الاسلام محمد تقي فلسفي  خطيب شهير

حجت الاسلام محمدتقي فلسفي از جمله علمايي بود كه فعاليت هاي سياسي، فرهنگي و اجتماعي خود را در عصر پهلوي آغاز نمود و تجربه هاي سياسي خود را با موضوعاتي همچون جمهوري رضاخاني، لباس متحدالشكل، كشف حجاب، قيام مسجد گوهرشاد .... بدست آورد.

● مقدمه

حجت الاسلام محمدتقي فلسفي از جمله علمايي بود كه فعاليت هاي سياسي، فرهنگي و اجتماعي خود را در عصر پهلوي آغاز نمود و تجربه هاي سياسي خود را با موضوعاتي همچون جمهوري رضاخاني، لباس متحدالشكل، كشف حجاب، قيام مسجد گوهرشاد .... بدست آورد. بر اثر مبارزات و افشاگري ها عليه جنايت رژيم پهلوي هميشه تحت نظر و بازداشت و ممنوع المنبر بود. رژيم نه تنها ايشان را از وعظ و خطابه و منبر رفتن بازداشتند بلكه با روش هاي مختلف در صدد هتك حرمت و ترور شخصيت وي برآمدند و هر روز تهمت و شايعه اي بر عليه وي درست مي كردند و حتي با چاپ عكس هاي مونتاژ شده سعي نمودند در بين ملت ايران از محبوبيت او بكاهند، محمدتقي با همه اين تبليغات و موضع گيري هاي سوء و دسيسه هاي ساواك، مبارزات خود تا پيروزي انقلاب اسلامي ادامه داد.

● فلسفي و مسأله نفوذ بهاييان:

مبارزه با بهاييان در جامعه ايران عصر پهلوي يكي از دغدغه هاي اساسي فلسفي بوده، بخصوص اينكه نگاه مرجعيت شيعه بعد از شهريور ۲۰ به بهاييت يك نگاه دين مدارانه بود و اين گروهي دين ساز كه هدفشان به گفته بدلا سست كردن عقايد جوانان و در اصل اين فرقه براي تضعيف اسلام پي ريزي شده بود.

گسترش و نفوذ بهاييان باعث شد كه فلسفي واعظ شهير، رژيم را مورد نكوهش قرار دهد و شاه را به خاطر اينكه يك نفر بهايي به نام ايادي صليب مخصوص خود نموده مورد انتقاد قرار دهد.

آيت الله بروجردي هم طي نامه اي به فلسفي اظهار داشته كه نفوذ و تقويت اين فرقه از روي عمد و قصد است و مذاكره و بحث درباره آنها عبث و بيهوده قلمداد مي كند.

محمدتقي فلسفي زماني كه گله مندي آيت الله بروجردي را در خصوص گسترش دامنه فعاليت بهاييان به گوش شاه و مقامات دولتي رسانيد، مصدق با حالت تمسخر خطاب به فلسفي بيان مي كند كه مسلمان و بهايي از نظر او فرقي ندارد و همه از يك ملت و مسلمان هستند.

فلسفي با كسب اجازه از آيت الله بروجردي تصميم گرفت موضوع بهاييان را از راديو دنبال كند و آنان را در برابر افكار عمومي بكوبد.

در گزارش ساواك در خصوص سخنراني محمدتقي فلسفي عليه بهاييان آمده است: "محترما معروض مي دارد .... فلسفي .... در مسجد عزيزالله به منبر رفته و گفته يك عده بهايي كه هيچ كجاي دنيا آنها را راه نمي دهند در تمام كارها رخنه نموده و مي خواهند قرآن و اسلام را از بين ببرند عليهذا بر شما واجب است با آنها مبارزه شود و آنان را نابود نمائيد..."

نفوذ بهاييان تا جايي بود كه بنا بر گزارش ساواك در راديو و تلويزيون رخنه نموده داراي وسايل تبليغاتي بودند و برخورداري آنان از اين امكانات فلسفي را به واكنش واداشت.

ساواك در گزارش ديگر در خصوص سخنراني محمدتقي فلسفي در منزل آيت الله بهبهاني چنين اعلام مي كند: فلسفي در منزل آيت الله بهبهاني به منبر رفته و اظهار داشته در مملكت اسلامي بهاييان و يهودي ها مي خواهند بر ما مسلط شوند، ايشان در ادامه سخنراني بيان داشته مسلمانان تا زنده هستند و در رگ آنها خون جريان دارد نخواهند توانست به اين مقصود برسند.

ساواك تلاش مي كند جلوي فعاليت ها و مبارزات فلسفي عليه بهاييان را بگيرد و حتي از منبر رفتن وي جلوگيري نمايد. به هر حال مبارزات ايشان عليه اين فرقه موجب گرديد دشمني آنان را به جان بخرد و آنان سعي نمودند كه به هر طريقي سدي در مقابل ايشان ايجاد كنند.

مبارزه با بهاييت به دليل وابستگي شاه و دولت به بيگانگان هر چند به آن مقصود اصلي خود نرسيد اما باعث شد كه از نفوذ آنان در جامعه كاسته شود و بسياري از آنان از كشور خارج و عده اي از مسلمانان كه تظاهر به بهايي بودن مي كردند توجه نمايند و پيروزي انقلاب اسلامي ايران به رهبري امام خميني به نفوذ و فعاليت آنان خاتمه داد.

 

● مبارزه با حزب توده:

بعد از شهريور ۲۰ همزمان با فرار رضاخان فعاليت هاي حزب توده در ايران شكل گرفت و روحانيت و از جمله فلسفي مبارزه با حزب توده را سرلوحه خود قرار دادند، ايشان با درك ضرورت از انحراف هاي فكري آنان، با ارائه منبرهاي مستدل، آتشين و پرهيجان به مبارزه با اين گروه وابسته پرداخت.

محمدتقي فلسفي به خطر حزب توده پي برده به گونه اي كه ساواك تهران در خصوص سخنراني ايشان در انتقاد از تبليغات حزب توده در ايران چنين گزارش مي دهد:

"... واعظ نامبرده پيرامون پيدايش دنيا و انسان محبت نمود و ضمن يك سلسله بيانات علمي و تطبيق فرضيه دانشمندان خارجي با آيات قرآني اظهار نمود چند سال قبل توده اي كتاب هايي را منتشر كردند كه بشر از ماده به عمل آمده، اين سم پاشي هاي خائنين بدون جواب نبايد بماند، توده اي ها افكار نسل جوان را آلوده كردند ...."

در گزارش ديگر در خصوص فعاليت فلسفي عليه حزب توده آمده است: "... ايشان در لفاف و گوشه و كنايه حرف نمي زند صاف و پوست كنده عليه حزب توده صحبت نمود بدون ترديد اين تبليغ اثر خوبي در مردم خواهد گذاشت ...."

مبارزات فلسفي عليه حزب توده سبب شد كه آنها كينه شديدي از او به دل گيرند و حتي تا بعد از انقلاب با ارائه مقالات فراوان عليه او در مطبوعات وابسته نمود بارزي داشت و سعي كردند با انجام اقداماتي همچون سوء قصد به جان وي، ارسال نامه هاي تهديدآميز و بر هم زدن مجلس، ايشان را از مسير مبارزه بازدارند.

● نگاه فلسفي به فساد اجتماعي و مراكز آن در عصر پهلوي:

گسترش مراكز فساد و فحشا و رواج بي بند و باري در جامعه ايران عصر پهلوي، و نقش رژيم در دامن زدن به اين مسائل از جمله موضوعاتي بودند كه محمدتقي فلسفي را به واكنش واداشت و بنا بر گزارش هاي ساواك توجه به فساد اجتماعي يكي از مباحث سخنراني هاي ايشان محسوب مي شد.

بنابر گزارش ساواك فلسفي در انتقاد از نقش دولت در افزايش مراكز فساد بيان مي كند كه دولت شبانه روز بر تعداد سينماها و مناظر شهوت انگيز مي افزايد و مي خواهد خودش را در رديف ممالك مترقي در بياورد ولي غافل از اينكه اشتباه مي كند زيرا با تشكيل اين قبيل اماكن بر تعداد جنايات و فحشا افزوده مي گردد.

ساواك تهران در خصوص سخنراني فلسفي درباره گسترش بي ديني و افزايش مراكز فساد چنين گزارش مي دهد:

"ديشب صحبت فلسفي در اطراف حق و باطل بود اظهار داشت ... آقايان امروز وضع مردم در اين مملكت زياد از حد از لحاظ ديني ناجور مي باشد دستگاه هاي بي ديني براي محو كردن دين كاملا مجهز مي باشند حالا برويد ببينيد در شراب خانه ها و سينماها چه خبر است ... روز به روز هم تعداد سينما در اين مملكت دارد زياد مي شود و بدانيد كه روز به روز در اين مملكت دين خدا دارد از بين مي رود..."

رژيم پهلوي در شرايطي به گسترش مراكز فساد همچون كاباره ها، سينماها، پارك ها، ميكده ها، ... اقدام نمود كه در برخي مناطق مردم مكان و مسجدي براي اداي نماز نداشتند و فلسفي به شدت با اين اقدام رژيم به مبارزه پرداخت.

در گزارشي ديگر آمده كه فلسفي اظهار داشته در پايتخت دو هزار فاحشه به سر مي برد و ۲۸ هزار ديوانه در تيمارستان ها و مملكتي كه در سال چهارصد ميليون تومان مشروبات الكلي وارد مي كند، آن مملكت دين را از دست داده است...

ساواك تهران در خصوص سخنراني فلسفي در انتقاد از وضع اجتماعي در نابساماني اقتصادي و گسترش فساد بدين گونه گزارش مي دهد:

"... اين بدبختي است .... آخر مملكتي را كه سوفيالورن ها بگردانند يا فلان هنرپيشه و يا رقاص آمريكايي مملكت گردان باشد چه توقع داريد، اين مملكت نه اقتصاد دارد نه واردات ... نخست وزير مگر چه دارد غير از يك مشت بازيگر صحنه، آخر مملكتي كه ... دو هزار تومان پول رقاص بازي بپردازد بايد وضع اقتصادي و مالي اين چنين باشد .... حالا كسري آورده اند، تمام پول اين مملكت را به رقاصه و هنرپيشه مي دهند تا آنان مملكت را بگردانند، آن وقت مي گويند چرا آيت الله بروجردي به جاي مسجد كارخانه وارد نكرد..."

حجت الاسلام محمدتقي فلسفي بنا بر گزارش ساواك در يكي از سخنراني ها ضمن انتقاد از تقليد كوركورانه از مدل اروپايي، متصديان امور مملكت را بدين گونه مورد خطاب قرار مي دهد.

"... ولي چنانچه متصديان امور مملكت را بخواهند بدانند ما علما و عمامه به سرها چه مي گوييم و چه مي خواهيم بيايند و بنشينند تا بتوانيم از نزديك با آنها صحبت نماييم..." فلسفي در ادامه اظهار مي دارد دنياي اروپا به جاي اينكه علوم فنون خود را به ما بياموزد ما را تشويق به ساختن سينما و كاباره و تماشاخانه تشويق مي كند.

فلسفي در يكي ديگر از سخنراني هاي خود بيان مي كند كه تمام مجلات به هنرپيشه ها اختصاص دارد تا افكار جوانان را منحرف شود و نيز در گفتگويي كه با يكي از مديران جرايد در خصوص افزايش طلاق داشته، علت كثرت طلاق را تعداد زياد فاحشه خانه ها و وجود زنان بي حجاب دانسته است. ايشان در مورد نقش تربيتي مادران بيان مي دارد: مادري كه به فكر عيش و نوش و ميگساري و ... باشد نمي تواند عنصري پاك به جامعه تحويل دهد.

ساواك تهران در خصوص سخنراني فلسفي در انتقاد از روش تربيتي در محيط مدارس و تقليد كوركورانه از غرب چنين گزارش مي دهد: "... فلسفي واعظ به منبر رفت ... بدين گونه اداي مطلب نمود (ما از تمدن غرب تنها از لحاظ پوشيدن لباس و آرايش ظاهري تقليد مي كنيم اما صنايع و اختراعات و پيشرفت هاي آنان را ناديده مي گيريم و معلوم نيست اين تقليد بي جا و ناقص عاقبت كار ما را به كجا خواهد كشاند) سپس رشته سخن را به تنقيد از فرهنگ و فساد جامعه كشاند ..."

فلسفي پيشرفت صنعت و تكنولوژي در غرب را منكر نشده بلكه موضع گيري ايشان به دليل تقليد كوركورانه از شيوه زندگي مردم اروپا و آمريكا بوده است. وي درباره وجود فساد در اروپا و آمريكا بيان مي دارد "در همين اروپايي كه من رفتم آنجا ديدم در موضوع تهييج شهوات و غضب جوانان مثل خر در گل مانده اند و نمي دانند چه كار كنند و حتي آمريكا همين طور است جوانان اين مملكت وقتي به آنجا مي روند فقط فساد آنها را تقليد كرده و به اين مملكت مي آيند..."

فلسفي نه تنها خود با فساد در عصر پهلوي مبارزه نمود بلكه ديگران را تشويق و تحريك به تظاهرات و مبارزه عليه فساد و فحشا و مراكز بي بند و باري دعوت نمود به طوري در گزارش ساواك تهران عنوان شده:

"... در ساعت ۲۰ فلسفي به منبر رفت ... بيان نمود .... چرا توجهي به اوضاع نداريد اشخاص ديگر در برابر دين اسلام، اين دستگاه هاي تأتر و سينما و رقاص خانه ها را پهن كرده اند و روز به روز به تبليغ و توسعه آن مي پردازند شما ... برابر آنها عرض اندام كنيد و با تظاهرات مذهبي موجوديت خود را ثابت كنيد، چقدر بي حال هستيد ..."

بنا بر گزارش ساواك، فلسفي قوانين موجود را براي جلوگيري از فساد و فحشا را ناكارآمد دانسته و راه مبارزه براي كاهش بي بند و باري را استفاده از مجامع مذهبي عنوان مي كند و نيز اينكه علما و روحانيون بايد براي وضع موجود فكري كنند...

فلسفي و نهضت امام:

در اوايل پاييز ۱۳۴۱ دولت علم طي مصوبه كه در قانون انجمن هاي ايالتي و ولايتي آمده بود قيد "اسلام" و "ذكوريت" حذف گرديد و با حذف كلمه "اسلام" بهايي و مسيحي و ايراني در اين تصويب نامه فرقي نداشت و به جاي كلمه "ذكوريت" واژه "باسواد" گذاشته بودند كه اعم از زن و مردم بود. پس از موضع گيري امام، فلسفي به همراه ساير علما با اين تصويب نامه اعتراض نمودند. بنا بر گزارش ساواك تهران فلسفي در اظهارات خود در خصوص مخالفت روحانيون و عده اي از مردم با شركت زنان در انتخابات چنين عنوان مي كند:

"فلسفي واعظ گفت ... كليه زناني كه براي فعاليت هاي سياسي، فعاليت مي كنند از پنجاه نفر تجاوز نمي نمايند و اين عده ناقابل هرگز نمي توانند به جاي ۵ ميليون نفر زن ايراد صحبت كنند اگر مقامات مسئول كشور هم بخواهند به ادعاي اين عده ترتيب اثر دهند معلوم است كه تحريكات پشت پرده از ناحيه خود دولتي ها انجام مي شود... توده مردم ايران هم زن و مرد با اين سر و صداها با نظر تمسخر مي نگرند."

سازمان اطلاعات و امنيت كشور در گزارش ديگر در خصوص سخنراني محمدتقي فلسفي در حضور علم در انتقاد از انجمن هاي ايالتي و ولايتي چنين عنوان مي كند:

"... آقاي فلسفي ... در حضور آقاي علم نخست وزير پس از مقدمه اي از آقاي علم تقاضا كرد كه راجع به انتخاب شدن زنان براي وكلاي مجلس ايشان به خواسته هاي روحانيت و عدم تجويز قانون اساسي توجه مبذول دارند ... ما از آقاي نخست وزير ... تقاضا داريم كه فورا به تلگرافات علما و خواسته هاي ملت ديندار توجه مبذول داشته ..."

بنا بر گزارش ساواك منزل ايشان محل رفت و آمد و اجتماع وعاظ و طلاب علوم ديني جهت مذاكره عليه قانون انجمن هاي ايالتي و ولايتي بود و خود فلسفي هم با علم مذاكره و مخالفت و نارضايتي وعاظ و روحانيون را در موضوع فوق به اطلاع وي رسانده و حتي علم را تهديد كرده كه پافشاري در اجراي قانون انجمن هاي ايالتي و ولايتي موجب انقلابي در ايران خواهد شد. سرانجام بر اثر موضع گيري هاي علما دولت ناچار شد كه تصويب نامه را لغو نمايد.

پس از لغو تصويب نامه فوق در تاريخ ۱۹ دي ماه ۱۳۴۱ رژيم شاه اصول ششگانه خود را اعلام نمود و دولت علم زمان برگزاري رفراندوم را ششم بهمن اعلام نمود. امام و مراجع اعلاميه هايي در اعتراض به برگزاري رفراندوم منتشر كردند و محمدتقي فلسفي هم به مدت ۲۵ روز از دوم بهمن تا بيست و هفتم بهمن ۱۳۴۱ منبر نرفت و به نحوي ممنوع المنبر بود.

پس از ماجراي لوايح ششگانه در تاريخ ۲ فروردين ۱۳۴۲ حادثه فيضيه رخ داد كه كماندوهاي رژيم به مدرسه حمله بردند.

محمدتقي فلسفي پس از آگاهي از جنايات رژيم در مدرسه فيضيه در يكي از منبرهاي خود بيان نمود: "اين واقعه ثابت مي كند كه اخبار وقايع كربلا و صدماتي كه بر اهل بيت و رسول اكرم (ص) و جوانان و بچه هاي آنان وارد ساختند كاملا درست است و آنچه بر فيضيه گذشت شاهدي بر اين مدعي است"

تقريبا سه ماه پس از حادثه فيضيه، قيام ۱۵ خرداد شكل گرفت و اين قيام در واكنش به دستگيري امام صورت گرفت مي توان گفت جنبش ۱۵ خرداد مقدمه اي براي پيروزي انقلاب اسلامي و سقوط رژيم شاهنشاهي بود.

محمدتقي چهار روز قبل از قيام ۱۵ خرداد به افشاگري عليه دولت پرداخت و در گزارش سازمان اطلاعات و امنيت كشور چنين آمده است:

"شب ۱۱/۳/۴۲ فلسفي واعظ ... در مسجد ترك ها به منبر رفته ... آقاي فلسفي با اشاره به اينكه مملكت مشروطه مي باشد چگونه دولت آقاي علم راضي شده كه در مدرسه فيضيه برخلاف مقررات دين و انسانيت نسبت به طلاب اهانت و مدرسه را مورد حمله و هجوم قرار دهند."

به هر حال بر اثر گزارش ساواك افشاگري هاي محمدتقي فلسفي عليه دولت و هيأت حاكمه، افكار عمومي را آماده قيام نموده است. سرانجام فلسفي پس از سخنراني در مسجد پاچنار در ساعت ۲۲ شب ۱۵/۳/۴۲ به اتهام اقدام عليه امنيت داخلي كشور دستگير شد.

پس از مدتي فلسفي از زندان آزاد شد و ساواك تهران در خصوص اظهارات ايشان در جمع عده اي از طلاب كه به ديدار وي آمده بودند چنين گزارش مي دهد:

"... چند مرتبه مي خواستند مرا تحت شرايطي آزاد كنند ولي من قبول نكردم و گفتم من حرف حق را روي منبر خواهم زد و هيچ شرطي براي آزادي خود قبول نمي كنم"

پس از قيام ۱۵ خرداد ماجراي دستگيري امام به دليل مخالفت با امتياز كاپيتولاسيون اتفاق افتاد كه امام ابتدا به تركيه و سپس به نجف تبعيد شد، فلسفي به ارتباط خود با امام ادامه داد به طوري كه ايشان در مهر ماه ۱۳۴۴ طي تلگرافي ورود ايشان را به نجف اشرف تبريك گفت متن تلگراف چنين بود:

"محضر مبارك حضرت آيت الله خميني، تشريف حضرت عالي را به آستان مقدس حضرت علي عليه السلام تبريك گفته، سلامت و طول عمر حضرت آيت الله را از خداوند خواستارم. محمدتقي فلسفي".

موضوع ديگري كه واكنش علما و روحانيوني همچون محمدتقي فلسفي را به همراه داشت، برگزاري جشن هاي ۲۵۰۰ ساله بود كه مخارج آن توسط مردم تأمين مي شد به طوري كه ساواك تهران در خصوص اظهارات غفار ذوالفقاري راجع به نامه محمدتقي به محمدرضا شاه و درخواست توضيح درباره مخارج سنگين اين جشن ها و مسئوليت شخص شاه در قبال ملت چنين گزارش مي دهد: "شخصي به نام غفار ذوالفقاري ... اظهار داشت در هيأت آنان ... صحبت شد كه فلسفي به شاه نامه اي نوشته كه مخارج هنگفت اين جشن هاي شاهنشاهي از كجا و كدام منبع تهيه گرديده و با مسئوليت كدام مرجع خرج مي شود و با اين مخارجات مي توان در ايران دست به يك سلسله اقدامات وسيع تر زد و فلسفي اشاره كرده كه برگزاري اين جشن ها خيانت به ملت و كشور است و پادشاه خود در آينده بايد جوابگوي ملت باشد."

● رژيم پهلوي و ترور شخصيت فلسفي:

گسترش فعاليت ها و مبارزات فلسفي رژيم پهلوي را بر آن داشت كه در صدد هتك حرمت و ترور شخصيت وي برآيند و براي رسيدن به اين مقصود به انتشار عكس و اعلاميه و ساخت برنامه اي جهت تقليد صداي وي ... پرداختند. به گونه اي كه در مكاتبه ساواك با اداره دوم اطلاعات و ضد اطلاعات ستاد بزرگ ارتشتاران در خصوص توزيع و چاپ عكس هاي مبتذل از ايشان آمده است: " برابر خبر رسيده... تعدادي عكس واعظ فلسفي در بعضي منازل انداخته شده كه نامبرده در حالت برهنگي با زنان ... به صورت مستهجن نشان مي دهد و معمولا اين عكس ها را منازل وعاظ انداخته به طوري كه شنيده شده در خارج اين طور استنباط گرديده كه اين كار توسط سازمان اطلاعات و امنيت كشور به خاطر خراب كردن موقعيت نامبرده كارگرداني گردد."

در گزارش ساواك كردستان آمده است كه امكان دارد كمونيست ها و مخالفان ايشان در چاپ و انتشار اين عكس ها دست داشته باشند و در گزارش ديگر بيان شده اين عكس ها ساختگي و عكس فلسفي را به جاي مردي در كنار زن ديگر قرار داده اند.

بنا بر گزارش ساواك محمدتقي فلسفي در واكنش به چاپ اين عكس ها بيان مي كند: "اين تازگي ندارد و مال ديروز قبل و مربوط به گندكاري دولت است...."

رژيم پهلوي از هر راهي براي تخريب و سركوب مخالفان استفاده مي نمود و محمدتقي فلسفي از آغاز نهضت امام تا پيروزي انقلاب به مدت ۱۵ سال تحت نظر و كنترل و بازداشت و ممنوع المنبر بود.

به دليل طولاني شدن ممنوع المنبر ايشان، برخي مقامات نزد شاه رفته و خواستار رفع ممنوعيت وي شدند، اما شاه در جواب آنها مي گويد خيال كنيد فلسفي مرده است او را رها كنيد و از اين حرف ها نزنيد. از آنجا كه رژيم پهلوي يك حكومت وابسته بود، در گزارشي آمده است كه منبع منبر فلسفي به دستور آمريكايي ها صورت گرفته است.

به هر حال فلسفي از آغاز نهضت امام تا پيروزي انقلاب، غالب اوقات يا تحت تعقيب و كنترل و بازداشت يا اينكه ممنوع المنبر بود.

خلاصه اينكه محمدتقي فلسفي پس از سالها مبارزه و مجاهدت و افشاگري عليه رژيم پهلوي به مقصود و هدف خود رسيد، و آن هدف پيروزي انقلاب اسلامي ايران به رهبري امام خميني بود. ايشان پس از به ثمر رسيدن انقلاب به فعاليت هاي خود در جنبه هاي مختلف ادامه داد و سرانجام در ۲۷ آذر ماه ۱۳۷۷ در سن ۹۳ سالگي چشم از جهان فرو بست

پژوهشگر: محمدرضا تمري 
پي نوشت ها: 
۱ رك:حسينيان،روح الله،بيست سال تكاپوي اسلام شيعي در ايران (۱۳۲۰ ۱۳۴۰)،مركزاسناد انقلاب اسلامي ،تهران ،۱۳۸۴،ص ۳۹۳
هفتاد سال خاطره ازبدلا،مركزاسناد انقلاب اسلامي تهران ،۱۳۷۸،ص۲۱۵
۲ دواني،علي،خاطرات ومبارزات حجه الاسلام فلسفي ،)،مركزاسناد انقلاب اسلامي،تهران،صص۱۹۴و۱۹۸
۳ همان،ص ۲۰۱
۴ آرشيومركزاسناد انقلا ب اسلامي،شماره بازيابي،۱۰۲۵،ص۴۲
۵ آرشيومركزاسناد انقلاب اسلامي،شماره بازيابي،۱۰۲۵،ص ۵۱
۶ آرشيومركزاسناد انقلاب اسلامي،شماره بازيابي،۱۰۲۵،ص ۱۰
۷ ر.ك: آرشيومركزاسناد انقلاب اسلامي،شماره بازيابي۱۰۴۵ ص،۹۲حسينيان،روح الله،پيشين،ص،۳۹۳
۸ ياران امام به روايت اسناد ساواك ،كتاب نهم ،(زبان گوياي اسلام) ،حجه الاسلام محمد تقي فلسفي مركز بررسي اسناد تاريخي وزارت اطلاعات،تهران،۱۳۸۲،ص،۱۵
۹ آرشيومركزاسناد انقلاب اسلامي،شماره بازيابي۱۰۱۲،ص۵۴
۱۰ آرشيومركزاسناد انقلاباسلامي،شماره بازيابي،۱۰۲۲،ص،۸۰
۱۱ ياران امام به روايت اسناد ،پيشين،ص۱۵
۱۲ آرشيومركزاسناد انقلاب اسلامي،شماره بازيابي ۱۰۲۴،ص ۶۲
۱۳ آرشيومركزاسناد انقلاب اسلامي،شماره بازيابي ، ۱۰۲۳،ص ،۶
۱۴ آرشيومركزاسناد انقلاب اسلامي،شماره بازيابي ،۱۰۲۳،ص،۱۰
۱۵ آرشيومركزاسناد انقلاب اسلامي،شماره بازيابي ،۱۰۲۳،ص،۴۹
۱۶ آرشيومركزاسناد انقلاب اسلامي،شماره بازيابي ،۱۰۲۴،ص۵۴
۱۷ ر.ك : آرشيومركزاسناد انقلا ب اسلامي،شماره بازيابي ،۱۰۲۳ ،صص ۸و۳۸ 
۱۸ آرشيومركزاسناد انقلاب اسلامي،شماره بازيابي ،۱۰۲۴ ،ص۵۳
۱۹ آرشيومركزاسناد انقلاب اسلامي،شماره بازيابي ،۱۰۲۳ ،ص،۳۱
۲۰ آرشيومركزاسناد انقلاب اسلامي،شماره بازيابي ،۱۰۲۴ ،ص۵۱
۲۱ آرشيومركزاسناد انقلاب اسلامي،شماره بازيابي ،۱۰۲۳ ،ص۱۱۷
۲۲ آرشيومركزاسناد انقلاب اسلامي،شماره بازيابي ،۱۰۲۴ ،ص،۴۰،
۲۳ دواني،علي ،پيشين،ص،۲۵۲
۲۴ آرشيومركزاسناد انقلاب اسلامي،شماره بازيابي ،۱۰۲۴ ،ص ۵۰
۲۵ آرشيومركزاسناد انقلاب اسلامي،شماره بازيابي ،۱۰۲۵ ص۳۰
۲۶ آرشيومركزاسناد انقلاب اسلامي،شماره بازيابي ،۱۰۲۵ ص۹۴
۲۷ دواني،علي،پيشين،صص۲۶۲و۲۶۴و۲۶۵و۲۶۹و۲۷۰
۲۸ آرشيومركزاسناد انقلاب اسلامي،شماره بازيابي ،۱۰۲۶ ،ص،۵۲
۲۹ آرشيومركزاسناد انقلاب اسلامي،شماره بازيابي ،۱۰۲۶ ،ص،۸و۵۳
۳۰ آرشيومركزاسناد انقلاب اسلامي،شماره بازيابي ،۱۰۲۷ ،ص،۲۰
۳۱ دواني،علي،پيشين ،ص۴۴۳
۳۲ ارشيومركزاسناد انقلاب اسلامي،شماره بازيابي ،۲۸۰ ،ص،۶۲
۳۳ آرشيومركزاسناد انقلاب اسلامي،شماره بازيابي ،۱۰۴۴ ،ص،۷۹
۳۴ ر.ك: آرشيومركزاسناد انقلاب اسلامي،شماره بازيابي ،۱۰۴۳ص،۷۶،آ رشيومركزاسناد انقلاب اسلامي،شماره بازيابي ،۱۰۴۵ ص،۷۸
۳۵ آرشيومركزاسناد انقلاب اسلامي،شماره بازيابي ،۱۰۴۳ ،ص،۷۶ ۷۷
۳۶ ر:ك:آرشيومركزاسناد انقلاب اسلامي،شماره بازيابي ،۱۰۴۵ ،ص،۵۴ ،آرشيومركزاسناد انقلاب اسلامي،شماره بازيابي ،۱۰۴۷ ،ص،۷۶
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۴:۴۵ ] [ مشاوره مديريت ]

 

27 آذر ، سالگرد رحلت   

خطيب شهير مرحوم محمد تقي فلسفي

 

حجت‏الاسلام و المسلمين محمدتقي فلسفي در سال 1286ش (1326ق) در خانواده‏اي عالم به دنيا آمد. وي پس از فراگيري ادبيات و سطوح، به آموختن فلسفه و معقول از استاداني همچون ميرزا طاهر تنكابني، ميرزا محمود قمي، سيدمحمد كاظم عصار و ميرزا مهدي آشتياني پرداخت و بنيه علمي خود را استوار ساخت. وي پس از آن به وعظ و خطابه روي آورد و در پانزده سالگي اولين جلسه منبرش را در محضر پدر و گروه بسياري از مردم برپا كرد كه تشويق همگان را برانگيخت. از آن پس، نام فلسفي بر سرزبان‏ها افتاد و در نوزده سالگي براي منبر به مجلس شوراي ملي دعوت شد. وي پس از اعتراض به كشتار مسجد گوهرشاد، ممنوع المنبر و خلع لباس شد تا اينكه پس از سه سال و با كوشش آيت‏اللَّه كاشاني، منبرش رسماً آزاد گرديد. حجت الاسلام فلسفي در منبر و خطبه، روش نويني را پايه گذاري كرد و تحول عميقي در فن سخنوري به وجود آورد. او با تتبُّع در اخبار و احاديث و مطالعه پيگيرِ كتاب‏هاي روانشناسي، جامعه‏شناسي، اخلاق و تعليم و تربيت و به كارگيري تجربيات و ابتكارات خويش، به يكي از مشهورترين خطيبان پايتخت مبدل شد و در مجالس مهم تهران، اداره منبر را برعهده گرفت. اين روحاني مبارز، در طول ده‏ها سال، بارها در منبرهاي پرشور خود، رژيم پهلوي را مورد انتقاد قرار داده و در زمان‏هاي گوناگون به تبعيت از علما به ويژه حضرت امام خميني(ره)، به مخالفت با رژيم برخاست. وي در اين دوران، چندين بار بازداشت شد و بارها ممنوع المنبر گرديد. در سال 1350، در مجلس بسيار مهمي، به ياوه گويي‏هاي دو نفر از سناتورها عليه امام خميني(ره) پاسخ داد و آشكارا نام امام را برفراز منبر تكرار نمود و از مقام شامخ ايشان تجليل به عمل آورد. اين سخنراني باعث شد كه تا زمان پيروزي انقلاب اسلامي ممنوع المنبر شود ولي اين وضعيت باعث عقب‏نشيني وي از مواضعش نگرديد. علاوه بر اين، حجت‏الاسلام فلسفي، هماره با فرقه بهائيت و كمونيسم و حزب توده مبارزه مي‏كرد و در اين راه، ترسي به خود راه نمي‏داد. او پس از پيروزي انقلاب اسلامي و پس ازهفت سال ممنوعيت منبر و اندكي پس از ورود امام به ايران، در حضور معظمٌ له و هزاران نفر ديگر، سخنراني كرد و بار ديگر مورد تاييد و تفقد امام قرار گرفت. با پيروزي انقلاب اسلامي، حجت الاسلام فلسفي به رغم كهولت سن، تا پايان عمر خود به فعاليت‏هاي مختلف و منبرهاي روشنگر خويش ادامه داد و لحظه‏اي نياسود تا اين كه در 27 آذر 1377 ش برابر با 28 شعبان 1419 ق در 91 سالگي دار فاني را وداع گفت و در حرم حضرت عبدالعظيم در ري به خاك سپرده شد. عمده آثار وي با نام گفتار فلسفي انتشار يافته كه كودك از نظر وراثت و تربيت، جوان از نظر عقل و احساسات و بزرگسال و جوان از نظر افكار و تمايلات و الحديث در 5 جلد از آن جمله‏اند.


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۴:۴۴ ] [ مشاوره مديريت ]

 

خطيب شهير مرحوم محمد تقي فلسفي

 

حجت‏الاسلام و المسلمين محمدتقي فلسفي در سال 1286ش (1326ق) در خانواده‏اي عالم به دنيا آمد. وي پس از فراگيري ادبيات و سطوح، به آموختن فلسفه و معقول از استاداني همچون ميرزا طاهر تنكابني، ميرزا محمود قمي، سيدمحمد كاظم عصار و ميرزا مهدي آشتياني پرداخت و بنيه علمي خود را استوار ساخت. وي پس از آن به وعظ و خطابه روي آورد و در پانزده سالگي اولين جلسه منبرش را در محضر پدر و گروه بسياري از مردم برپا كرد كه تشويق همگان را برانگيخت. از آن پس، نام فلسفي بر سرزبان‏ها افتاد و در نوزده سالگي براي منبر به مجلس شوراي ملي دعوت شد. وي پس از اعتراض به كشتار مسجد گوهرشاد، ممنوع المنبر و خلع لباس شد تا اينكه پس از سه سال و با كوشش آيت‏اللَّه كاشاني، منبرش رسماً آزاد گرديد. حجت الاسلام فلسفي در منبر و خطبه، روش نويني را پايه گذاري كرد و تحول عميقي در فن سخنوري به وجود آورد. او با تتبُّع در اخبار و احاديث و مطالعه پيگيرِ كتاب‏هاي روانشناسي، جامعه‏شناسي، اخلاق و تعليم و تربيت و به كارگيري تجربيات و ابتكارات خويش، به يكي از مشهورترين خطيبان پايتخت مبدل شد و در مجالس مهم تهران، اداره منبر را برعهده گرفت. اين روحاني مبارز، در طول ده‏ها سال، بارها در منبرهاي پرشور خود، رژيم پهلوي را مورد انتقاد قرار داده و در زمان‏هاي گوناگون به تبعيت از علما به ويژه حضرت امام خميني(ره)، به مخالفت با رژيم برخاست. وي در اين دوران، چندين بار بازداشت شد و بارها ممنوع المنبر گرديد. در سال 1350، در مجلس بسيار مهمي، به ياوه گويي‏هاي دو نفر از سناتورها عليه امام خميني(ره) پاسخ داد و آشكارا نام امام را برفراز منبر تكرار نمود و از مقام شامخ ايشان تجليل به عمل آورد. اين سخنراني باعث شد كه تا زمان پيروزي انقلاب اسلامي ممنوع المنبر شود ولي اين وضعيت باعث عقب‏نشيني وي از مواضعش نگرديد. علاوه بر اين، حجت‏الاسلام فلسفي، هماره با فرقه بهائيت و كمونيسم و حزب توده مبارزه مي‏كرد و در اين راه، ترسي به خود راه نمي‏داد. او پس از پيروزي انقلاب اسلامي و پس ازهفت سال ممنوعيت منبر و اندكي پس از ورود امام به ايران، در حضور معظمٌ له و هزاران نفر ديگر، سخنراني كرد و بار ديگر مورد تاييد و تفقد امام قرار گرفت. با پيروزي انقلاب اسلامي، حجت الاسلام فلسفي به رغم كهولت سن، تا پايان عمر خود به فعاليت‏هاي مختلف و منبرهاي روشنگر خويش ادامه داد و لحظه‏اي نياسود تا اين كه در 27 آذر 1377 ش برابر با 28 شعبان 1419 ق در 91 سالگي دار فاني را وداع گفت و در حرم حضرت عبدالعظيم در ري به خاك سپرده شد. عمده آثار وي با نام گفتار فلسفي انتشار يافته كه كودك از نظر وراثت و تربيت، جوان از نظر عقل و احساسات و بزرگسال و جوان از نظر افكار و تمايلات و الحديث در 5 جلد از آن جمله‏اند.


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۴:۴۳ ] [ مشاوره مديريت ]
  مجموعه كتاب هاي سخنور بزرگ معاصر مرحوم محمدتقي فلسفي    

 

 

   

كودك از نظر وراثت و تربيت


پديدآورنده: محمدتقي فلسفي، سيدمحمدرضا جوادي (تلخيص)
ناشر: دفتر نشر فرهنگ اسلامي - 04 آذر، 1387

 

سخن و سخنوري
پديدآورنده: محمدتقي فلسفي، حسين سوزنچي (تهيه و تنظيم)
ناشر: اميركبير، شركت چاپ و نشر بين الملل - 25 اسفند، 1386

 

جوان
پديدآورنده: محمدتقي فلسفي، حسين سوزنچي (زيرنظر)
ناشر: اميركبير، شركت چاپ و نشر بين الملل - 25 اسفند، 1386

 

سخن و سخنوري
پديدآورنده: محمدتقي فلسفي
ناشر: دفتر نشر فرهنگ اسلامي - 13 آذر، 1387

 

الطفل بين الوراثه و التربيه
پديدآورنده: محمدتقي فلسفي، فاضل حسيني ميلاني (مترجم)
ناشر: كوخ - 20 تير، 1388

 

حكومت جهاني امام عصر عليه السلام
پديدآورنده: محمدتقي فلسفي
ناشر: بنياد فرهنگي مهدي موعود (عج) - 1382

 

مقتل فلسفي: روضه هاي واعظ شهير مرحوم فلسفي (قدس سره)
پديدآورنده: محمدتقي فلسفي، محمد رحمتي شهرضا (تدوين)
ناشر: ميراث ماندگار - 09 اسفند، 1385

 

راه و رسم تبليغ
پديدآورنده: جعفر سبحاني، محمدتقي فلسفي، مرتضي مطهري، علي مشكيني، محمدتقي مصباح يزدي، ناصر مكارم شيرازي، محمدابراهيم آيتي، محمدهادي معرفت، محدث نوري، محدث قمي
ناشر: نور مطاف - 02 اسفند، 1385

 

 

الطفل بين الوراثه و التربيه
پديدآورنده: محمدتقي فلسفي، فاضل حسيني ميلاني (مترجم)
ناشر: لسان الصدق - 30 مرداد، 1384

 

الطفل بين الوراثه و التربيه
پديدآورنده: محمدتقي فلسفي، فاضل حسيني ميلاني (مترجم)
ناشر: سبط النبي - 24 خرداد، 1384

 

مقتل فلسفي، روضه هاي واعظ شهير مرحوم فلسفي، قدس سرة
پديدآورنده: محمدتقي فلسفي، محمد رحمتي شهرضا
ناشر: روزنه دانش - 1382

 

اخلاق
پديدآورنده: محمدتقي فلسفي، حسين سوزنچي (تهيه و تنظيم)
ناشر: اميركبير، شركت چاپ و نشر بين الملل - 25 اسفند، 1386

 

مكارم اخلاق در صحيفه سجاديه
پديدآورنده: محمدتقي فلسفي
ناشر: اميركبير، شركت چاپ و نشر بين الملل - 05 خرداد، 1387

 

آيه الكرسي، پيام آسماني توحيد
پديدآورنده: محمدتقي فلسفي، حسين سوزنچي (تهيه و تنظيم)
ناشر: اميركبير، شركت چاپ و نشر بين الملل - 25 اسفند، 1386

 

تفسير بيان، تفسير سوره هاي حمد و بقره
پديدآورنده: محمدتقي فلسفي
ناشر: بوستان كتاب قم - 1383

 

 

شرح و تفسير دعاي مكارم الاخلاق
پديدآورنده: محمدتقي فلسفي (شارح)
ناشر: دفتر نشر فرهنگ اسلامي - 01 آبان، 1386

 

گفتار فلسفي اخلاق از نظر همزيستي و ارزشهاي انساني
پديدآورنده: محمدتقي فلسفي
ناشر: دفتر نشر فرهنگ اسلامي - 1382

 

شرح و تفسير دعاي مكارم الاخلاق
پديدآورنده: محمدتقي فلسفي (شارح)
ناشر: دفتر نشر فرهنگ اسلامي - 15 فروردين، 1388

 

شرح و تفسير دعاي مكارم الاخلاق
پديدآورنده: محمدتقي فلسفي (شارح)
ناشر: دفتر نشر فرهنگ اسلامي - 15 فروردين، 1388

 

 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۴:۴۲ ] [ مشاوره مديريت ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰="_blank">۸۴۲ ][ ۸۴۳ ][ ۸۴۴ ][ ۸۴۵ ][ ۸۴۶ ][ ۸۴۷ ][ ۸۴۸ ][ ۸۴۹ ][ ۸۵۰ ][ ۸۵۱ ][ ۸۵۲ ][ ۸۵۳ ][ ۸۵۴ ][ ۸۵۵ ][ ۸۵۶ ][ ۸۵۷ ][ ۸۵۸ ][ ۸۵۹ ][ ۸۶۰ ][ ۸۶۱ ][ ۸۶۲ ][ ۸۶۳ ][ ۸۶۴ ][ ۸۶۵ ][ ۸۶۶ ][ ۸۶۷ ][ ۸۶۸ ][ ۸۶۹ ][ ۸۷۰ ][ ۸۷۱ ][ ۸۷۲ ][ ۸۷۳ ][ ۸۷۴ ][ ۸۷۵ ][ ۸۷۶ ][ ۸۷۷ ][ ۸۷۸ ][ ۸۷۹ ][ ۸۸۰ ][ ۸۸۱ ][ ۸۸۲ ][ ۸۸۳ ][ ۸۸۴ ][ ۸۸۵ ][ ۸۸۶ ][ ۸۸۷ ][ ۸۸۸ ][ ۸۸۹ ][ ۸۹۰ ][ ۸۹۱ ][ ۸۹۲ ][ ۸۹۳ ][ ۸۹۴ ][ ۸۹۵ ][ ۸۹۶ ][ ۸۹۷ ][ ۸۹۸ ][ ۸۹۹ ][ ۹۰۰ ][ ۹۰۱ ][ ۹۰۲ ][ ۹۰۳ ][ ۹۰۴ ][ ۹۰۵ ][ ۹۰۶ ][ ۹۰۷ ][ ۹۰۸ ][ ۹۰۹ ][ ۹۱۰ ][ ۹۱۱ ][ ۹۱۲ ][ ۹۱۳ ][ ۹۱۴ ][ ۹۱۵ ][ ۹۱۶ ][ ۹۱۷ ][ ۹۱۸ ][ ۹۱۹ ][ ۹۲۰ ][ ۹۲۱ ][ ۹۲۲ ][ ۹۲۳ ][ ۹۲۴ ][ ۹۲۵ ][ ۹۲۶ ][ ۹۲۷ ][ ۹۲۸ ][ ۹۲۹ ][ ۹۳۰ ][ ۹۳۱ ][ ۹۳۲ ][ ۹۳۳ ][ ۹۳۴ ][ ۹۳۵ ][ ۹۳۶ ][ ۹۳۷ ][ ۹۳۸ ][ ۹۳۹ ][ ۹۴۰ ][ ۹۴۱ ][ ۹۴۲ ][ ۹۴۳ ][ ۹۴۴ ][ ۹۴۵ ][ ۹۴۶ ][ ۹۴۷ ][ ۹۴۸ ][ ۹۴۹ ][ ۹۵۰ ][ ۹۵۱ ][ ۹۵۲ ][ ۹۵۳ ][ ۹۵۴ ][ ۹۵۵ ][ ۹۵۶ ][ ۹۵۷ ][ ۹۵۸ ][ ۹۵۹ ][ ۹۶۰ ][ ۹۶۱ ][ ۹۶۲ ][ ۹۶۳ ][ ۹۶۴ ][ ۹۶۵ ][ ۹۶۶ ][ ۹۶۷ ][ ۹۶۸ ][ ۹۶۹ ][ ۹۷۰ ][ ۹۷۱ ][ ۹۷۲ ][ ۹۷۳ ][ ۹۷۴ ][ ۹۷۵ ][ ۹۷۶ ][ ۹۷۷ ][ ۹۷۸ ][ ۹۷۹ ][ ۹۸۰ ][ ۹۸۱ ][ ۹۸۲ ][ ۹۸۳ ][ ۹۸۴ ][ ۹۸۵ ][ ۹۸۶ ][ ۹۸۷ ][ ۹۸۸ ][ ۹۸۹ ][ ۹۹۰ ][ ۹۹۱ ][ ۹۹۲ ][ ۹۹۳ ][ ۹۹۴ ][ ۹۹۵ ][ ۹۹۶ ][ ۹۹۷ ][ ۹۹۸ ][ ۹۹۹ ][ ۱۰۰۰ ][ ۱۰۰۱ ][ ۱۰۰۲ ][ ۱۰۰۳ ][ ۱۰۰۴ ][ ۱۰۰۵ ][ ۱۰۰۶ ][ ۱۰۰۷ ][ ۱۰۰۸ ][ ۱۰۰۹ ][ ۱۰۱۰ ][ ۱۰۱۱ ][ ۱۰۱۲ ][ ۱۰۱۳ ][ ۱۰۱۴ ][ ۱۰۱۵ ][ ۱۰۱۶ ][ ۱۰۱۷ ][ ۱۰۱۸ ][ ۱۰۱۹ ][ ۱۰۲۰ ][ ۱۰۲۱ ][ ۱۰۲۲ ][ ۱۰۲۳ ][ ۱۰۲۴ ][ ۱۰۲۵ ][ ۱۰۲۶ ][ ۱۰۲۷ ][ ۱۰۲۸ ][ ۱۰۲۹ ][ ۱۰۳۰ ][ ۱۰۳۱ ][ ۱۰۳۲ ][ ۱۰۳۳ ][ ۱۰۳۴ ][ ۱۰۳۵ ][ ۱۰۳۶ ][ ۱۰۳۷ ][ ۱۰۳۸ ][ ۱۰۳۹ ][ ۱۰۴۰ ][ ۱۰۴۱ ][ ۱۰۴۲ ][ ۱۰۴۳ ][ ۱۰۴۴ ][ ۱۰۴۵ ][ ۱۰۴۶ ][ ۱۰۴۷ ][ ۱۰۴۸ ][ ۱۰۴۹ ][ ۱۰۵۰ ][ ۱۰۵۱ ][ ۱۰۵۲ ][ ۱۰۵۳ ][ ۱۰۵۴ ][ ۱۰۵۵ ][ ۱۰۵۶ ][ ۱۰۵۷ ][ ۱۰۵۸ ][ ۱۰۵۹ ][ ۱۰۶۰ ][ ۱۰۶۱ ][ ۱۰۶۲ ][ ۱۰۶۳ ][ ۱۰۶۴ ][ ۱۰۶۵ ][ ۱۰۶۶ ][ ۱۰۶۷ ][ ۱۰۶۸ ][ ۱۰۶۹ ][ ۱۰۷۰ ][ ۱۰۷۱ ][ ۱۰۷۲ ][ ۱۰۷۳ ][ ۱۰۷۴ ][ ۱۰۷۵ ][ ۱۰۷۶ ][ ۱۰۷۷ ][ ۱۰۷۸ ][ ۱۰۷۹ ][ ۱۰۸۰ ][ ۱۰۸۱ ][ ۱۰۸۲ ][ ۱۰۸۳ ][ ۱۰۸۴ ][ ۱۰۸۵ ][ ۱۰۸۶ ][ ۱۰۸۷ ][ ۱۰۸۸ ][ ۱۰۸۹ ][ ۱۰۹۰ ][ ۱۰۹۱ ][ ۱۰۹۲ ][ ۱۰۹۳ ][ ۱۰۹۴ ][ ۱۰۹۵ ][ ۱۰۹۶ ][ ۱۰۹۷ ]
.: Weblog Themes By iranblag :.

درباره وبلاگ

تيم مشاوران مديريت ايران IranMCT ----------------- http://iranmct.com ---------------- Iran Management Consultants Team