مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 3443
دیروز : 3843
افراد آنلاین : 14
همه : 5297775

بلر ، گرانقيمت ترين سخنران جهان

يك روزنامه انگليسي نوشت: توني بلر، نخست وزير سابق انگليس از زمان ترك پست نخست وزيري سالانه حدود 12 ميليون پوند درآمد دارد.
 
به گزارش فارس به نقل از روزنامه «ديلي‌تلگراف»، بلر براي سخنراني به كشورهاي مختلف جهان سفر مي‌كند و مي‌تواند براي يك سخنراني 90 دقيقه‌اي حدود 157 هزار پوند دريافت كند.
بنابر اين گزارش، بلر در سال اول پس از ترك قدرت از «بيل كلينتون»، رئيس جمهوري سابق آمريكا درآمد بيشتري كسب كرده است.
به نوشته اين روزنامه، سازمان ملل نگران آن است كه تمركز بلر بيشتر از آنكه بر نمايندگيش در كميته چهارجانبه صلح خاورميانه باشد، بر منافع اقتصادي تكيه كند.
بلر به شخصيت محبوبي در «گروه كارليل» در واشنگتن تبديل شده و ماه آينده قرار است در كنفرانسي در جمع سرمايه‌گذاران اروپايي اين گروه در پاريس درباره «ژئوپولتيك» سخنراني كند. http://www.asriran.com/fa/news/55510/بلر-گران‌ترين-سخنران-عمومي-در-جهان

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۱:۱۷ ] [ مشاوره مديريت ]

 

تاريخ سخنوري

اگوستين

ماركوس اورليوس اوگوستينوس معروف به سنت اوگوستين (Saint Augustinus) از تأثيرگزارترين فيلسوفان و انديشمندان مسيحيت در دوران باستان و اوايل قرون وسطي محسوب مي‌گردد. او از شكل دهندگان سنت مسيحي غربي (كاتوليك و پروتستان) به حساب مي‌آيد.

وي از قوم بربر در شمال آفريقا بود و در شهر تاگاست واقع در ايالت سوق اهراس در الجزاير كنوني ديده به جهان گشود.

وي در ابتدا مانوي و يا ثنويت گرا بود ولي به اعتراف خودش چون به بيهودگي اين مذهب در بسياري از عقايد وانديشه‌هايش پي مي‌برد به رم مهاجرت كرده و به مكتب فلسفي شكاكيون جديد ملحق مي‌گردد. پس ازمدتي اين مكتب فكري نيز او را اقناع نمي‌كند. در شهر ميلان با شخصي با انديشه‌هاي نوافلاطوني بنام «فلاويوس مائيوس تئودوروس» آشنا مي‌گردد و از همين راه به مكتب نوافلاطونيان وارد مي‌شود. پس از آن به دين مسيحيت مي‌پيوندد. پس از مدتي به مقام اسقفي شهر هيپو انتخاب مي‌شود و در همين شهر نيز از دنيا مي‌رود.

وي تا پايان عمر خود نيز تحت انديشه‌هاي نوافلاطوني و مانوي بوده است و اين امر دربسياري از نظريات وآثار وي به روشني نمايان است.

آراء و نظريات مهم اگوستين

عقل وايمان

در رابطه عقل و ايمان از ديدگاه اوگوستين بايد دوجنبه را درنظر گرفت:

 • منظور اوگوستين از عقل، عقلي اشراقي است كه آن از ناحيه خداوند به انسان علوم حقيقي را اشراق كند.
 • نظر اوگوستين در رابطه عقل و ايمان به دو شكل است كه اين دونظر متفاوت در دو دوره متفاوت از عمر وي ابراز مي‌گردد. كه شرح آن به قرار زيراست:
 • نظر ابتدايي اوگوستين اين بود كه ابتدا انسان بايد ايمان آورد و پس از آن كه ايمان آورد عقل آن تحت مقوله ايمان قرار مي‌گيرد و درنتيجه عقل وسيله‌اي مي‌گردد درخدمت ايمان و آن هم براي درك بهتر كتاب مقدس. همچنين به اعتقاد او انسان بدون ايمان نيز به مراحلي ازعلم و حقيقت مي‌رسد كه اين همان علوم طبيعي مي‌باشد. چرا كه ما مي‌بينيم كه في المثل ۴=۲+۲ كه اين امر در نزد تمام رياضيدانان چه مسيحي و چه غير مسيحي مشترك مي‌باشد. و در نتيجه انسان بدون ايمان هم مي‌تواند به كسب علوم و آن هم علوم طبيعي و رياضي و... بپردازد ولي هيچگاه نمي‌تواند به حقيقت برسد مگر اينكه به مسيح ايمان بياورد.

  اين اولين نظر اوگوستين در رابطه عقل و ايمان تا حدودي نظري معتدل به شمار مي‌آيد. ولي نظر ديگر اوگوستين كه در اواخر عمر وي مطرح مي‌شود از حالت اعتدال خارج مي‌گردد و به نوعي حالت جزم گرايي سوق پيدا مي‌كند. در نظر دوم اوگوستين درباره رابطه عقل و ايمان وي معتقد است كه علم بدون ايمان روبه سوي انحراف دارد. وباعث گمراهي انسان‌ها مي‌گردد، پس انسان بايد ابتدا ايمان بياورد و در پرتو اين ايمان است كه مي‌تواند از عقل استفاده كند چرا كه در غير اين صورت به گمراهي كشيده مي‌شود. عقل پس از ايمان آوردن مي‌تواند در سايه سار عقل الهي به حقيقت مطلق دست پيدا كند.

  از دو ديدگاه بالا ديدگاه دومي ديدگاه غالب بر اوگوستين درباره عقل وايمان است.

  نظريه شناخت

  درباره نفس اوگوستين دو نظر را در جاهاي مختلف آن مي‌پذيرد. يكي مثل افلاطون نفس را جوهر بدن و امري كه قبل از بدن نيز وجود داشته است مي‌انگارد و معمولاً در مباحث فلسفي خودش درباره نفس از تعريف افلاطوني و افلوطيني نفس استفاده مي‌كند. ولي درمقابل اين تعريف، تعريف كتاب مقدس از نفس كه آن عنصري است مجرد كه پس از اينكه بدن به وجود آمد آن نيز به وجود مي‌آيد. اين نظر مانند نظر افلاطون و افلوطين نيست كه نفس را امري مي‌دانستند كه قبل از بدن نيز وجود داشته است. معمولاً اوگوستين در بحث‌هاي كلامي خودش از تعريف كتاب مقدس درباره نفس بهره مي‌گيرد. ولي درمجموع او تعريف افلاطوني نفس را مي‌پذيرد وآن را امري مجرد وبرتر از بدن مي‌داند و معتقد است كه حتي عمل شناخت نيز توسط همين نفس صورت مي‌گيرد. درواقع حواس پنجگانه هنگامي كه چيزي را درك كردند شكلي از اين ادراك است كه درنفس منتقش مي‌گردد. وچون نفس نيز بر تمام بدن احاطه دارد پس كل بدن تحت شناخت و تأثير نفس قرار دارد. اين عمل شناخت حسي توسط نفس واز طريق بدن شكل مي‌گيرد. ودر واقع حواس پنجگانه آدمي تنها وسيله‌اي است براي شناخت انسان از امور بيروني كه شناخت نهايي توسط نفس صورت مي‌گيرد.

  درباب شناخت حقيقي او نيز مانند افلاطون معتقد است كه شناخت و معرفت حقيقي از طريق عقل جزئي انسان صورت نمي‌گيرد چراكه عقل امري است شخصي و جزئي و معرفتي نيز كه به آن تعلق مي‌گيرد نيز متعلق آن اين جهان جزئي و متغير است، پس شناخت حقيقي توسط اين عقل استدلالي نمي‌تواند صورت بگيرد وبلكه توسط عقل اشراقي است كه اين معرفت حقيقي شكل مي‌گيرد.

  اوگوستين به پيروي از افلاطونيان ميانه مثل را در عقل خداوند قرار مي‌دهد. ومعرفت حقيقي معرفت به اين مثل است كه هيج گونه تغييري در آنها ايجاد نمي‌گردد و اموري كلي و ازلي هستند. درنتيجه انسان بايد از طريق ايمان آوردن به مسيح اين عقل اشراقي را كسب كند و از طريق اين عقل اشراقي است كه يتواند به حقايق عالم مثل دست پيدا كند. اين عمل اشراق را اوگوستين تحت تأثير گنوسي‌ها گرفته است. از ديدگاه او خداوند مانند نوري است كه به اين عالم مي‌تابد و عالم عدم را به عالم وجود مبدل مي‌كند. همچنين از طريق اين نور است كه انسان به حقيقت مي‌رسد. اين نور حقيقيت در همه افراد وجود دارد ولي عده‌اي از آن كمتر بهره مي‌برند و تنها در حيطه علوم طبيعي باقي مي‌مانند ولي عده‌اي ديگر با ايمان به مسيح فراتر از علوم طبيعي رفته و با عالم مثل ارتباط برقرار مي‌كنند.

  خداشناسي

  درباره انديشه‌هاي اوگوستين درباره خداشناسي اين امر را بايد ذكر كرد كه در نظر اوگوستين خدا را نمي‌توان با اين عقل محدود و جزئي شناخت. خدا تنها و تنها از طريق عقل و آنهم عقل اشراقي است كه مورد شناخت قرار مي‌گيرد. خدا سرمدي، خيرمحض، وجود مطلق و...است. در اينجا اوگوستين از اين سنت نوافلاطوني كه به خداوند هيچگونه لقبي را نمي‌داد دور مي‌گردد و القاب و صفات مختلفي را به خداوند نسبت مي‌دهد. از ديدگاه او مهم‌ترين صفت خداوند وحدت مي‌باشد. واين صفتي است كه مشركان را از مسيحيان متمايز مي‌سازد. چرا كه در تثليث هر سه اقنوم يا شخص داراي وحدت جوهر هستند. زيرا اگر داراي وحدت جوهر نباشند پس داراي سه خداي متفاوت خواهيم بود واين امر مستلزم سه خدايي بودن و شرك در مسيحيت مي‌گردد. تمام صفات خداوند عين ذات او هستند زيرا درغير اين صورت دوگانگي بين ذات و صفات پيش مي‌آيد و درنتيجه خداوند مركب خواهد شد كه براي خداوند اين امر نقص محسوب مي‌گردد. خدا جهان را بر اساس عقل خود ايجاد كرده است. وهمچنين او تمام موجودات را در يك آن مي‌شناسد تا عرض زمان بر او حمل نگردد. وي تنها خداوند را لايق اين امر مي‌داند كه اورا essentia بنامد. افلاطون عالم مثل را همان عالم معقول وعالم وجود مطلق يا ousia مي‌دانست. اوگوستين ترجمه ousia را به essentia پذيرفت و خداوند را وجود مطلق ناميد. وي ازسردمداران فلسفه ذات گرا essentaialist در مقابل فلسفه‌هاي جوهر گرا يا substantaialist است. معمولاً درتاريخ فلسفه كساني كه گرايش‌هاي ارسطويي را پذيرفته اند بيشتر جوهر گراهستند. وكساني كه انديشه‌هاي افلاطوني را پذيرفته اند بيشتر ذات گرا مي‌باشند. وجود حقيقي وجودي است كه هيچ گونه تغييري در آن رخ نمي‌دهد. چرا كه هر تغيير مستلزم نوعي عدم مي‌باشد. براي مثال هنگاميكه شكوفه سيبي به يك سيب كامل تبديل وتغيير مي‌كند، پذيرفتن صورت سيب منوط است به عدم صورت شكوفه. پس وجود حقيقي در آن تغييري نمي‌باشد چرا كه هر تغيير مستلزم نوعي عدم است. وچون خداوند وجود مطلق است نيز هيچ گونه تغيير و شدني در آن ايجاد نمي‌گردد. اين اصل رانيز اوگوستين وامدار افلاطون وپارمنيدس و افلاطونيان ميانه مي‌باشد.

  تثليث

  وي از نظريه پردازان بزرگ مسيحي در باب تثليث مي‌باشد. از ديدگاه او خداي واحد و حقيقي از سه شخص تحت عناوين: پدر، پسر و روح‌القدس تشكيل يافته است. و خداوند درحقيقت از اين سه شخص تثليث مي‌باشد. اوگوستين مهم‌ترين صفت خداوند را وحدت معرفي مي‌كند. و بيان مي‌كند كه اين امر است كه مسيحيان را با مشركان متمايز مي‌كند. درواقع او اين توجيه فلسفي را براي تثليث بيان مي‌كند كه اين سه شخص از نظر جوهر داراي وحدت مي‌باشند تا ايجاد سه خدايي وشرك نشود. وي مقولات ارسطويي را درباره خداوند به سه بخش تقسيم مي‌كند: مقولات مطلق، عرضي و حملي. سه مقوله جوهر، كم و كيف جزء مقولات مطلق مي‌باشند. خداوند جوهر است و دو مقوله ديگر (كم و كيف) به صورت هم‌زمان بر او حمل مي‌گردند. يعني خداوند درعين اينكه جوهر است عظيم (كم) و خير (كيف) نيز مي‌باشد. و اين دو مقوله چون بنا به جوهر بر خداوند حمل مي‌شوند با آن يكي هستند و مطلق مي‌باشند. همچنين اين دو مقوله هم‌زمان بر سه شخص تثليث و كل تثليث به عنوان واحد حمل مي‌گردند. اصولا هنگامي كه مي‌گوييم خدا هست و مي‌باشد، يعني عظيم است خير است و ... و در واقع بين بودن و عظيم بودن و خير بودن او هيچ تفاوتي نيست. يعني صفات خدا عين ذات اوست تا دوگانگي وتركيب بين ذات وصفات ايجاد نگردد. به عقيده اوگوستين رابطه بين سه شخص تثليث بر اساس حمل اضافي است كه صورت مي‌گيرد. يعني اگر يكي پدر است و يكي ديگر پسر اين به واسطه روابطي است كه بين اين سه شخص درجريان مي‌باشد. مثالي هم كه در اين زمينه مي‌زند مثال برده و ارباب است. هنگامي كه يكي برده و ديگري ارباب مي‌باشد اين در واقع به واسطه رابطه‌اي است كه بين اين دوشخص برقرار مي‌باشد. و هنگامي كه اين رابطه از آنها گرفته شود ديگر اين نسبت ارباب و بردگي نيز ازبين مي‌رود. يكي ارباب است به واسطه اينكه به ديگري حكم مي‌كند، و ديگري برده است به واسطه اينكه بايد فرمانپذير باشد. در تثليث نيز هميطور است يكي پدر است چون پسر از اوست و يكي پسر چون مولود پدر است. يكي نيز روح‌القدس چون از پدر و پسر است. هنگامي كه رابطه ارباب و بردگي از آن دوشخص گرفته مي‌شود نه چيزي به جوهر آنها اضافه و نه كم مي‌شود. بلكه رابطه آنهاست كه فسخ مي‌گردد. در تثليث نيز همينطور مي‌باشد. هيچ چيزي به واسطه اين روابط بين سه شخص تثليث نه به جوهر آنها اضافه مي‌شود و نه از جوهر آنها كم مي‌شود بلكه رابطه بين آنهاست كه باعث ايجاد تثليث مي‌گردد. پس اوگوستين به اين وسيله اين امر را كه اين سه شخص بايد داراي سه جوهر باشند را توجيه مي‌كند. اوگوستين چون روح انسان را نيز امري خدايي مي‌داند، آنرا نيز به تبعيت از تثليث به سه بخش تقسيم مي‌كند و در واقع تثليث را درروح نيز جاري مي‌كند و آنرا به سه بخش نفس، عقل و حيات و يا فكر، شناخت و عشق تقسيم مي‌كند.

  خلقت

  نظريه پلوراليسم ديني جان هيك در عصر حاضر است. در واقع در اينجا اوگوستين صرف انجام اعمال ظاهري را مبتني بر پذيرش مسيحيت نمي‌داند بلكه آنچه اهميت دارد باطن و نيت اعمال است كه براي عشق به خداوند صورت گيرد. همچنين اين افراد شهر دنيا و شهر خدا در روز قيامت از يكديگر جدا مي‌گردند و در قيامت است كه مشخص مي‌گردد كه كدام اهل شهر دنيا وكدام اهل شهر خدا هستند. اين نظريات از اين حيث در مقوله فلسفه تاريخ مي‌گنجد كه در واقع اوگوستين اقوام كل تاريخ را به دو قسمت تقسيم بندي مي‌كند، يعني به اقوام عالم از ديدي تاريخي مي‌نگرد و همچنين به خاطر اينكه مسيحيت حاضر نتيجه گناه تاريخي است كه از آدم تا حالا به افراد رسيده است. در مقوله فلسفه سياست قرار مي‌گيرد به اين خاطر كه اقوام و ملتهاي جهان را با ذكر نام شهر به عنوان مركزيت اين اقوام در دو قسمت شهر دنيا و شهر خدا تقسيم بندي مي‌كند.


  زيبائي

  به عقيده آگوستين در اشياء زيبا نوعي آهنگ يا ريتم به چشم مي‌خورد اين ريتم بيانگر همان وحدت عددي و نظم دقيقي است كه ميان اجزاء و عناصر سازنده اشياء برقرار است. اين آهنگ يا ريتم آنچنان نزد او حائز اهميت است كه آن را منشاء همه زيبايي‌ها مي‌داند اما اين آهنگ نزد وي با معناي رايج آن تفاوت گسترده‌اي داشت. به زعم وي مفهوم ريتم يا آهنگ كيفيتي است كه قابل كاربرد و قابل اعمال در خصوص پديده‌هاي عيني، ملموس مادي و معنوي است. بنابراين اين آهنگ حد و مرز قالب‌ها را در هم مي‌شكند, يعني تنها ميان اصوات يا اجرام وجود ندارد بلكه ميان اذهان و حالت‌ها نيز مي‌توان به وجود ريتم يا آهنگ برخورد. به عبارتي ديگر، آهنگ كليد زيبايي هر پديده‌اي به شمار مي‌آيد. از سويي ديگر، به عقيده وي، گرچه مفهوم كيفيت يا چوني يا حالت‌هاي مختلف موجود در اشياء واجد اهميت است اما زيبايي را صرفاً نبايد و نمي‌تواند به كيفيت محدود ساخت. كيفيت منظور در اين جا حضور وحدت تمامي يا حضور وحدت همه اجزاء سازنده يك شيء است. زيبايي در عين حال بايد نشانگر تفاوت و تضاد نيز باشد. زيرا تضاد و تفاوت خود بيان مراحلي از درجات استكمالي شيء زيبا به شمار مي‌رود. او همچنين امر زيبا را از امر شايسته و مناسب متمايز مي‌دانست. به زعم وي امر شايسته و مناسب صرفاً كيفيتي است نسبي، يعني هر چيز در مقايسه و نسبت با چيز ديگر شايسته و در خور حساب مي‌آيد. علاوه بر اين، او امر زيبا را از امر مطبوع و لذت بخش متمايز مي‌دانست. اساس زيبايي صرفاً بر انتقال لذت يا انطباع خاطر محدود نمي‌شود. آموزه‌هاي آگوستين در باب زيبايي را مي‌توان با پاره‌اي آموزه‌هاي روان‌شناختي و انسان‌شناختي همراه ديد. در تلقي آگوستين از زيبايي و آثار هنري وحدت و هماهنگي نقش بسيار تعيين كننده‌اي ايفا مي‌كنند و به همين خاطر ديدگاه‌هاي زيباشناسي وي را اوج تكامل زيباشناسي قرون وسطي و مسيحيت به شمار مي‌آورند.

  آثار

  از مهم‌ترين آثار وي مي‌توان به موارد زير اشاره كرد:

  • رساله اعترافات: كه زندگينامه فلسفي-اعتقادي وي مي‌باشد. گفته مي‌شود اين اثر نخستين خودزندگي‌نامه‌اي است كه در غرب نگاشته شده است.
  • در باب تثليث: كه اين اثر مهم به نوعي تبيين اعتقادي درباره تثليث مي‌پردازد.
  • درباب شهرخدا: كتابي است درباب فلسفه تاريخ وسياست. اوگوستين ازپايه گذاران فلسفه سياست درغرب محسوب مي‌گردد.
  • درباب معني لفظي كتاب سفر پيدايش: نشان دهندهٔ عقايد وي درباره خلقت وشكل گيري جهان است.
  • درباب اصول عقايد مسيحي
  • درباب هشتادو سه سوال مختلف
  • رسالات عليه دين مانوي.
  منابع :
  • تاريخ فلسفه قرون وسطي اثر دكتر محمد ايلخاني
  • برگرفته از سايت www.heirat.ir.انتشار مطالب طبق مجوز گنو بلامانع است.
  • http://fa.wikipedia.org/wiki/آگوستين

   


  امتیاز:
   
  بازدید:
  [ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۱:۱۶ ] [ مشاوره مديريت ]
   

  پايه ها و پويه هاي يك سخنراني خوب

  تناسب تعداد مخاطبان با ظرفيت وسائل كمكي ديداري - شنيداري

  وسائل كمكي ديداري - شنيداري متفاوتي متناسب با تعداد مخاطبان وجوددارند . اما اگر منابع شما محدوداست ، مي توانيدوسائل كمكي خودرا متناسب با تعداد مخاطبان مطابقت دهيد . به عنوان مثال :

  اگر از تصاوير كامپيوتري استفاده مي كنيد ولي نمي خواهيد تعاريف زير تصاوير كه با بزرگ كردن خيلي زياد آن  ، تعاريف حذف مي شوند را ازدست بدهيد براي هريك از مخاطبان متن نوشته شده اي از تصاوير كامپيوتري كه روي صفحه نمايش مي دهيد فراهم نمائيد . به عنوان يك راه ديگر ، اگر براي گروه زيادي از مخاطبان سخنراني مي كنيد ، تصاويررا روي صفحه نمايش هاي بزرگ متعدد ، نمايش دهيد .

  وسائل كمكي ديداري - شنيداري را فراهم كنيد

  تمام وسائل كمكي ديداري - شنيداري ، نياز به آماده سازي قابل توجهي دارند ولي درحالي كه يك تخته نوشتاري مي تواند نسبتا سريع آماده شده و سپس مجددا استفاده شود ، يك وسيله چندرسانه اي مي تواند براي آماده شدن مدت زيادي وقت بگيرد . اگر بخواهيم كلي صحبت كنيم ، هرچه پيچيدگي وسيله كمكي ديداري - شنيداري بيشتر باشد ، آمادگي بيشتري مورد نيازاست . اگر خودتان ، وقت ، اطلاعات يا خلاقيت ذهني براي آماده سازي وسيله كمكي ديداري - شنيداري نداريد ، كسي را براي انجام اين كار در نظر بگيريد. از پرسنل ، يك همكار ، يا يك كارشناس طراحي ازبيرون كمك بگيريد . كمك دهنده را به دقت انتخاب كنيد . آن هارا خيلي خلاصه شده معرفي كنيد كه از هرگونه سوء تعبير با توجه به نتيجه نهائي مورد نظر پيشگيري كرده باشيد .

  اثر گذار باشيد

  در طول زمان آمادگي ، ممكن است احساس كنيد مي توانيد اطلاعات را براي فهميدن ، ساده تر نمائيد و عقايد انتزاعي را با شفافيت بيشتري با اضافه كردن  قسمت هاي طراحي شده به وسائل كمكي ديداري بيان كنيد . تمام وسائل كمك ديداري را ساده و بدون زاويه نگهداريد و قسمت هاي طراحي شده را بطور مداوم استفاده كنيد . از رنگ هاي برجسته استفاده كنيد . از رنگ هاي ملايم و نزديك به هم در يك اتاق پرجمعيت استفاده نكنيد . اگر رنگ ها به اندازه كافي متضاد نباشند ، قسمت هاي روي نمودار دايره اي مي تواند كاملا محو شود .

  درزمان استفاده از ويدئو ، از صحنه هاي كوتاه كه مي تواند حواس مخاطبان شمارا از اساس سخنراني پرت كند ، عبور كرده و سعي كنيد بيشتر قسمت هاي طولاني را كه نكات مورد نظر شمارا تكميل نموده و توضيح مي دهدرا نشان دهيد .

  با وسائل كمكي ديداري - شنيداري خود آشنا شويد

  در زماني كه شما حقيقتا شروع به سخنراني مي كنيد ، بايستي كاملا از چگونگي كاركرد هرگونه وسيله كمكي ديداري - شنيداري بسيار پيچيده كه جهت تحكيم مطلب خود انتخاب كرده ايد ، آگاه باشيد. حتي اگر از كاركردن با وسائل چند رسانه اي يا كمك هاي ويدئوئي لذت نمي بريد مواردي وجوددارد كه در آن ها كوشش ( و مخارج اضافه براي توليد آن ها ) ارزش دارد حتي براي مخاطبان كم تعداد .

  در موارد ي نادر ، وقتي از كمك هاي ديداري - شنيداري با پيچيدگي بالا استفاده مي كنيد ، ممكن است به اندازه كافي بدشانس باشيد كه مشكلات تكنيكي را تجربه كنيد . اگر تجربه كافي براي مقابله با اين مشكلات را نداريد ، مطمئن شويد كارشناسي كه تجربه كافي دارد در مكان مورد نظر جهت كمك به شما حضوردارد . هميشه يك سري وسائل كمكي با پيچيدگي كم از قبيل نوشتارها به عنوان پشتيبان در نظر داشته باشيد كه كاملا بدون هيچگونه وسيله كمكي ديداري - شنيداري پيچيده ، ادامه دهيد .

  ابزار مورد نيازرا فراهم كنيد

  در مورد اين كه به كدام وسيله ممكن است براي استفاده در بين وسائل كمكي ديداري - شنيداري نياز داشته باشيد ، به دقت فكر كنيد . به عنوان مثال :

  - يك نشانگر ليزري براي نشان دادن نكات روي صفحه ، تخته نوشتاري يا آلبوم نمودارها .

  - دو سري گچ يا قلم نشان گذار مخصوص براي استفاده روي تابلوي نوشتاري .

  - صفحات استات خالي براي استفاده با پروژكتور اورهد .

  - آلبوم نمودار اضافي .

  - سيم رابط .

  - ديسك هاي پشتيبان و كابل هاي اضافي براي سخنراني چند رسانه اي .

  - كپي هاي ويدئو ها يا اسلايدها و اگر كه وسيله الكتريكي را به خارج از كشور مي برند ، تطبيق دهنده سيم .

  نكته هائي ديگر و خلاصه اي از اين بخش

  - وسائل كمكي ديداري كه براي يك گروه كوچك از مخاطبان قابل استفاده است ، بعيد است براي يك گروه بزرگ تري نيز قابل استفاده باشد . مخاطباني كه دور نشسته اند ، ممكن است قادر به استنباط كافي وسيله نباشند .

  - اسلايدهاي خودرا براي اجتناب از هرگونه سردرگمي، شماره گذاري كنيد .

  - وقتي براي گروه كم تعدادي از مخاطبان كه نزديك به شما نشسته اند ، سخنراني مي كنيد ، وسيله كمكي ديداري شما به وضوح براي هر نفر بدون توجه به نوع وسيله اي كه جهت استفاده انتخاب كرده ايد ، قابل ديدن خواهد بود .

  - مخاطبان ، مطالب روي صفحه نمايش را سريع تر از آن چه شما صحبت مي كنيد مي خوانند . بنابر اين ، مطلب را براي آن ها ، بلند بلند ، نخوانيد .

  - زماني كه نيمي از مخاطبان به مطلب ديداري شما نگاه مي كنند ، نيمي ديگر به شما نگاه خواهند كرد . زماني كه مي خواهيد مخاطبان به مطالب ديداري تمركز داشته باشند ، خودتان ثابت بايستيد .

  - اگر برنامه داريد از وسيله ديداري - شنيداري خود مجددا استفاده نمائيد ، مطمئن شويد آن را بعد از سخنراني خود جمع كرده ايد .

  - از كارتون براي راحت تر درك كردن نكات جدي ، استفاده كنيد .

  - يادداشت هارا روي چارچوب اسلايدهاي پروژكتور اورهد بنويسيد .

  - از كليه وسائل ديداري - شنيداري كه مي دانيد بدون آن نمي توانيد در سخنراني عمل كنيد ، دوتا داشته باشيد .


  امتیاز:
   
  بازدید:
  [ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۱:۱۴ ] [ مشاوره مديريت ]

  ويدئو

  از ويدئو براي نشان دادن تصاوير زنده كوتاه يا يك پيام ضبط شده از يك سخنراني كه شخصا قادر به شركت كردن در جلسه سخنراني نيست ، استفاده كنيد .

  رايانه ( لپ تاپ - نوت بوك )

  چنانچه از رايانه محل سخنراني استفاده مي كنيد ، قبلا مطالب سخنراني و تصاوير و نمودارهارا روي فلش يا سي دي ذخيره كنيد و نظم خاصي به آن ها ببخشيد تا هنگام سخنراني با مشكلي مواجه نشويد . چنانچه از نوت بوك خود استفاده مي كنيد ، پيش بيني هاي فني لازم را داشته باشيد تا سخنراني دچار وقفه نشود .

  وسائل كمكي ديداري - شنيداري را انتخاب كنيد

  محدوده اي از وسائل كمكي ديداري - شنيداري كه مناسب با انواع مختلف سخنراني باشد وجوددارد اما اين قبيل وسائل كمكي مي تواند گاهي شمارا از مخاطبان دور كند . بنابراين فقط اگر مؤثر و كمك كننده هستند از آن ها استفاده كنيد . وسائل كمكي ديداري - شنيداري ، سطوح پيچيدگي متفاوتي دارد . بسياري از آن ها نياز به يك منبع الكتريكي دارند كه مي تواند در صورت اختلال دربرق ، مشكل ايجاد كند . ديگر انواع ، ممكن است از لحاظ طراحي يا جاسازي به متخصص نياز داشته باشند و ممكن است استفاده از آن ها ، مشكل باشند

  تخته نوشتاري

  از تخته نوشتاري براي روشن ساختن نكات خود و  نوشتن عناوين مهم سخنراني غيررسمي يا گروه كوچكي از مخاطبان استفاده كنيد . مطمئن شويد نوشتارشما براي افرادي كه در رديف آخر نشسته اند ، خواناست .

  پروژكتور اورهد

  اين بهترين شيوه ارائه نمودارها و جداول است . از يك مكان نما براي جلب توجه به شكل مخصوص يا عدد مخصوص بدون ايجاد مانع در ديد مخاطبان استفاده كنيد .

  سيستم چند رسانه اي

  از بسته CD.Rom با تصاوير متحرك آهنگ شنيداري روي صفحه نمايش بزرگ با بلندگو استفاده كنيد يا از مهندس نرم افزار بخواهيد كه يك بسته نرم افزاري با توجه به نياز تخصصي شما توليد كند .

  آلبوم نمودار

  پيشتر ، هر تعداد صفحه كه مي خواهيد آماده كرده و از نمودارها و جداول براي روشن سازي بحث خود استفاده كنيد . روي نكات كليدي با استفاده از رنگ هاي مختلف تأكيد نموده و مطمئن شويد كه آلبوم نمودار را همه مخاطبان مي توانند ببينند .

  سيستم شنيداري

  اگر بخواهيد تسهيلات ترجمه همزمان را فراهم كنيد ، استفاده از از سيستم شنيداري همراه با هدفون مهم است . يك ميكروفون تشديدكننده صدا و بلندگو براي گروه  بزرگ مخاطبان قابل استفاده هستند .

  تصاوير كامپيوتري

  نرم افزار مي تواند براي نمايش نمودارها ، جدول ها يا تصاوير سه بعدي روي صفحه استفاده شود . از تصاوير متحرك مي توان براي نشان دادن اين كه چگونه آمار در طول زمان تغيير خواهد كرد ، استفاده نمود .

  نكته ها

  - هميشه درزمان تمرين سخنراني خود از وسائل كمكي ديداري - شنيداري انتخاب شده استفاده كنيد .

  - زماني كه براي اولين بار به مخاطبان خود مي گوئيد به وسيله كمكي ديداري - شنيداري نگاه كنند ، مكث كنيد .

   


  امتیاز:
   
  بازدید:
  [ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۱:۱۳ ] [ مشاوره مديريت ]

   

  پايه ها و پويه هاي يك سخنراني خوب

   خلاصه نويسي سخنراني

  اگر تصميم گرفته ايد كه سخنراني را با استفاده از يادداشت ايراد كنيد ،با نوشتن يك پيش نويس كامل از سخنراني شروع كنيد . كليه نكات عمده خود و مثال هائي كه جهت بهتر فهميده شدن مطلب به كار خواهيد بردرا اضافه كرده و آن هارا توضيح دهيد . اين نوشته نقطه شروعي است كه از آن شما مي توانيد نثرخودرا دريادداشت ها خلاصه كنيد . از كارت هاي يادداشتي كه به وضوح شماره گذاري شده استفاده كنيد . كلمات كليدي و عبارات مهم را از نوشته خود بيرون آورده و آن هارا به ترتيب منطقي در يك طرف كارت بنويسيد . روي هركارت خيلي زياد ننويسيد و اطلاعات را ساده و بدون ابهام ، حفظ كنيد . در مورد ساختار سخنراني خود تصميم بگيريد و سپس مطلب تحقيق خودرا تنظيم كنيد . سخنراني را بطور كامل بنويسيد . اين پيش نويس را ويرايش كرده  و مجددا ويرايش كنيد تا جائي كه از روان بودن و نحوه پويائي سخنراني راضي باشيد . از پيش نويس نهائي نكات عمده را استخراج كرده و آن هارا روي كارت هاي شماره گذاري شده يادداشت كنيد . جهت وضوح ، يادداشت هاي خودرا به دو نكته در هر كارت محدود كنيد .

  علامت گذاري براي مكث و تنظيم آهنگ سخنراني

  در مورد آن چه يك سخنراني خوب را به خوبي مي پروراند فكر كنيد . در اغلب موارد زمان بندي است . قسمت هاي ساكت يك سخنراني – به عبارت ديگر - ، مكث ها در ارتباط برقرار كردن با محتواي سخنراني به اهميت قسمت هاي صحبت كردن هستند . چون نوعي علامت گذاري شنيداري به حساب مي آيند . هنگام نگارش سخنراني ، در نظر بگيريد كه چگونه در نظر مخاطبان جلوه مي كند . اگر تصميم بگيريد سخنراني را از روي يادداشت يا نوشته كامل بخوانيد ، كلمه مكث را هرجا احساس مي كنيد فاصله لازم است بنويسيد . به عنوان مثال : وقتي يك نكته نياز به تأكيددارد ، يا براي علامت گذاري بين يك ايده مشخص و ايده هاي ديگر ، درزمان تمرين كردن هم اين مكث هارا لحاظ كنيد . استفاده از سكوت ، جرأت مي خواهد . مكث نوشته شده  بايد حدود 3 ثانيه طول بكشد . بيشتر از مكث در صحبت معمولي .

  كارت هاي يادداشت را آماده كنيد

  براي استفاده از يادداشت ها در طول سخنراني ، به عنوان ضريب اطميناني عليه فراموش كردن سخنراني اهميت قائل شويد . شما مجبور نيستيد از روي آن ها ، طوطي وار بخوانيد ولي اطميناني داريد كه مي دانيد نكات هرزمان ذهن شما قفل كرد آن جا هستيد . يادداشت ها از اين لحاظ اهميت دارند كه توالي منظمي از سر نخ ها فراهم مي كنند كه آنچه را مي خواهيد بگوئيد به ترتيبي كه مي خواهيد به ياد شما مي اندازند و به شما فرصت مي دهند به جاي خواندن سخنراني خود براي مخاطبان ، با او صحبت مي كنيد . شيوه هاي مفيد بسياري وجوددارند كه شما مي توانيد در صورت صحبت كردن از روي يادداشت ها بكاربريد . از قبيل فشرده كردن طرح آماده شده ، نوشتن جمله هاي كليدي ، يادداشت كردن كلمات كليدي  . اما لطيفه ها و حكايت هارا كامل بنويسيد مگر اين كه مطمئن باشيد آن هارا مي دانيد . از يك سيستم كدبندي رنگي براي نشانه گذاري متن استفاده كنيد كه در اين صورت مي توانيد بدون به خطر انداختن  يك پارچگي  پيام خود مثلا در حالتي كه وقت اختصاص يافته به شما در حال اتمام است سخنراني خودرا به پايان برسانيد . به عنوان مثال ، مطالب اساسي را با جوهر آبي و آن هائي را كه مي توانند حذف شوند با رنگ سبز بنويسيد .

  متن نوشته هارا آماده كنيد

  اگر تصميم گرفتيد از متن نوشته شده در سخنراني خود استفاده كنيد ، مهم است كه آن را به دقت تنظيم كنيد . از حروف تايپ بزرگ و فواصل بين خطوط دوبرابر استفاده كنيد كه متن را از لحاظ خواندن ساده مي كنند . عنوان هارا بطور واضح تنظيم كنيد كه آن هارا راحت پيدا كنيد . از شيوه هاي متعدد از قبيل تو پر نوشتن و كج نوشتن جهت علامت گذاري متني كه مورد تأكيد شماست ، استفاده كنيد . در نهايت ، سند كامل شده را روي كاغذي مناسب و ضخيم چاپ كنيد و يك كپي اضافه از آن نگهداريد .

  نكته هائي ديگر و خلاصه اي از اين بخش

  -          سخنراني خودرا در يك طرف صفحه چاپ كنيد و از چاپ درشت استفاده كنيد .

  -          هميشه صفحات سخنراني نوشته شده را شماره گذاري كنيد .

  -          يادداشت هاي خودرا روي كاغذهاي محكم و ضخيم يا كارت هاي فهرست تنظيم كنيد .

  -          از كمك رسان استفاده كنيد . كلمات و عبارات كليدي سخنراني را به كارت ها منتقل كنيد . درآنچه مي نويسيد ساده باشيد كه در اين صورت قادر هستيد نكته هر كمك رسان را به ياد آوريد .( كمك رسان ، نوشته هائي هستند كه حين سخنراني ، مطالب را به ياد مي آورند )

  -          فاصله درمتن فواصل بين موضوعات را علامت گذاري كنيد .

  -          از حروف درشت و واضح استفاده كنيد.

  :

  دموستنس ، خطيب و سياستمدار معروف يونان قديم ، كه با ارسطو در يك سال متولد و در يك سال درگذشته اند، از آغاز رشد و تميز و سالهاى نزديك بلوغ براى ايراد سخنرانى آماده مى شد، ولى نه براى آنكه واعظ و معلم اخلاق خوبى باشد، و نه براى آنكه بتواند در مجامع مهم و سخنرانيهاى سياسى و اجتماعى نطق ايراد كند، و نه براى آنكه در محاكم قضايى وكيل مدافع خوبى باشد، بلكه فقط به خاطر اينكه عليه كسانى كه وصى پدرش و سرپرست خودش در كودكى بودند، و ثروت هنگفتى كه از پدرش به ارث مانده بود خورده بودند، در محكمه اقامه دعوى كند. مدتى مشغول اين كار بود. از مال پدر چيزى بدستش نيامد، اما در سخنورى ورزيده شد، و بر آن شد كه در مجامع عمومى سخن براند. در آغاز امر چندان سخنورى او موردپسند واقع نشد، عيبهايى در سخنرانيش چه از جنبه هاى طبيعى مربوط به آواز و لهجه و كوتاه و بلندى نفس ، و چه از جنبه هاى فنى مربوط به انشاء و تعبير ديده مى شد ولى به كمك تشويق و ترغيب دوستان و با همت بلند و مجاهدت عظيم ، همه آن معايب را از بين برد. خانه اى زيرزمينى براى خود مهيا ساخت و تنها در آنجا مشغول تمرين خطابه شد. براى اصلاح لهجه خود ريگ در دهان مى گرفت و به آواز بلند شعر مى خواند. براى اينكه نفسش قوت بگيرد رو به بالا مى دويد، يا منظومه هاى طولانى را يك نفس مى خواند. در برابر آئينه سخن مى گفت ، تا قيافه خود را در آئينه ببيند و ژستها و اطوار خود را اصلاح كند. آن قدر به تمرين و ممارست ادامه داد، تا يكى از بزرگترين سخنوران جهان گشت

  آيين سخنورى ، تاءليف مرحوم محمد على فروغى ، جلد 2، صفحه 5 و 6

   

   

   

   

   


  امتیاز:
   
  بازدید:
  [ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۱:۱۱ ] [ مشاوره مديريت ]

  تعامل حقوق و اخلاق در رسانه‌ها (3)

  پيشينه و نمونه‌هاي جهاني 
  از نظر تاريخي طبق گزارش مك برايد: «تدوين هنجارهاي اخلاق حرفه‌اي براي نخستين بار در سالهاي دهه 1920 آغاز شد. در حال حاضر تعداد شصت كشور در سراسر دنيا نظام نامه‌هاي كم و بيش گسترده‌اي را كه اغلب مورد پذيرش خود اشخاص حرفه‌اي قرار گرفته است، پذيرفته‌اند ... از سوي ديگر شمار نظام‌نامه‌هايي كه حاوي اصول حاكم بر وظايف و مسئوليت‌هاي روزنامه‌نگاران در قبال جامعه بين‌المللي يا كشورهاي خارجي باشد، اندك است... اين مسئله براي نخستين بار... در چارچوب سازمان ملل مورد بحث قرار گرفت. بين سالهاي 1950 و 1952 كميسيون فرعي آزادي اطلاعات و مطبوعات، پيش‌نويس نظام‌نامه بين‌المللي اصول اخلاقي پرسنل اطلاعاتي (Draft International Code of Ethics for Information Personnel)را تهيه كرد. در سال 1954 مجمع عمومي تصميم گرفت روي اين پيش‌نويس اقدامي نكند و بعداً آن را به رسانه‌ها و انجمنهاي صنفي آنها ارسال داشت تا آن‌طور كه مناسب بدانند اقدام كنند.» 
  ماده هشت «اعلاميه اصول اساسي نقش رسانه‌هاي گروهي در تقويت صلح و تفاهم بين‌المللي، ترويج حقوق بشر و مبارزه با نژادپرستي، آپارتايد و تحريك جنگ» (قطعنامه شماره 2/3/9/4 مورخ 1978 كنفرانس عمومي يونسكو) نيز تأكيد كرده است :
  «سازمانهاي حرفه‌اي و افرادي كه در آموزش حرفه‌اي روزنامه‌نگاران و ساير عوامل رسانه‌هاي جمعي مشاركت دارند و آنها را در انجام كارهايشان به صورت مسئولانه كمك مي‌كنند، بايستي در مقام تهيه و اجراي قواعد اخلاق حرفه‌اي اهميت خاصي به اصول اين اعلاميه بدهند.»
  البته اينك بايد تهيه و تصويب «پيش‌نويس قواعد اخلاق حرفه‌اي بين‌المللي» توسط شوراي اقتصادي و اجتماعي سازمان ملل متحد را نيز به فهرست تلاش‌هايِ انجام شده افزود.
  در مقدمه اين پيش‌نويس معتبر جهاني به گونه‌اي صريح و جالب بر اين نكته تأكيد شده است كه رعايت موازين اخلاقي نه تنها با مقتضيات حرفه‌ي روزنامه‌نگاري و فعاليت رسانه‌ها منافاتي ندارد، بلكه «معيار رفتار حرفه‌اي» و تضمين بهتر آزادي اطلاعات و مطبوعات است. بر همين اساس در مادة اول بر رعايت دقت و صحت، به موازات احترام به حق مخاطبان بر دسترسي به اطلاعات تصريح شده است. در مادة دوم نيز اولويت منافع عمومي بر امتيازهاي شخصي و منافع خصوصي رسانه‌ها و فعالان در آنها مورد توجه قرار گرفته و مصاديقي نيز ذكر گرديده است.
  حاكميت كرامت و حيثيت حرفه روزنامه‌نگاري بر هر آنچه مسئولان رسانه‌ها از كاركنان خود مي‌خواهند يا آنان، خود، انجام مي‌دهند، به عنوان اصلي خدشه‌ناپذير در ماده بعد مورد يادآوري قرار گرفته و از جمله بر وجود مسئوليت در برابر بهره‌برداري از حق آزادي انتشار، حرمت حريم خصوصي اشخاص و مرز آن با منافع عمومي و حفظ حقوق منابع خبري تأكيد شده است.
  ماده چهارم به لزوم كسب دانش و مهارت لازم براي ارايه تحليل دقيق و منصفانه حوادث خارجي اشاره كرده و در آخرين ماده نيز ضرورت داوطلبانه بودن رعايت اخلاق حرفه‌اي و عدم دخالت دولت در آن مورد تصريح قرار گرفته است تا يكي از تفاوت‌هاي اصلي حقوق با اخلاق ناديده گرفته نشود.
  به هر حال، متن اين پيش‌نويس كه از اهميت خاصي برخوردار است، به شرح زير است: 

  مقدمه 
  آزادي اطلاعات و مطبوعات از حقوق اساسي انسان است، و معياري براي همه آزاديهاي مندرج در منشور ملل متحد و اعلامية جهاني حقوق بشر مي‌باشد؛ و براي ترويج و حفظ صلح ضروري است.
  اين آزادي هنگامي بهتر تضمين مي‌گردد كه خدمه مطبوعات و ساير رسانه‌هاي جمعي بطور مستمر و داوطلبانه سعي كنند كه بيشترين حس مسئوليت را داشته باشند، عميقاً به تعهدات اخلاقي ناشي از لزوم راست‌گوئي و جست‌‌وجوي حقيقت در گزارشات خود و در توجيه و تفسير حقايق پاي‌بند باشند.
  به همين جهت اين قواعد اخلاق حرفه‌اي بين‌المللي، به عنوان معيار رفتار حرفه‌اي براي همه افراد دست‌اندركار جمع‌آوري، ارسال، پخش و تفسير اخبار و اطلاعات و تشريح وقايع معاصر توسط كلمات، مطالب شفاهي و كليه طرق بيان، اعلام مي‌گردد.

  ماده يك 
  خدمه مطبوعات و همه رسانه‌هاي ديگر اطلاع‌رساني بايدجهت حصول اطمينان از اين‌كه اطلاعات واصله توسط عموم، واقعاً صحيح، باشد. هر كاري در توان آنهاست انجام بدهند. آنها بايستي همه اقلام اطلاعات را با حداكثر توان خود بازبيني نمايند. هيچ حقيقتي عمداً تحريف نشود و هيچ‌گونه حقايق ضروري عمداً مخفي نگاه داشته نشود.

  ماده دو
  استاندارد بالايي از رفتار حرفه‌اي مستلزم اعتقاد قوي به حصول منافع عمومي است. پي‌جوئي امتيازات شخصي و تشويق منافع خصوصي مغاير رفاه عامه، به هر دليلي، ناقض رفتار حرفه‌اي است.
  افتراء، اهانت، بدنام كردن عمدي و اتهامات بي‌اساس، و نيز سرقت ادبي تخلفات جدي حرفه‌اي هستند.
  حسن‌نيت نسبت به عموم، اساس روزنامه‌نگاري صحيح است. هرگونه اطلاعات منتشره كه مضرّ و نادرست باشد بايستي فوراً و بلافاصله تكذيب شود. شايعات و اخبار تائيد نشده بايستي مشخص گردد و رفتاري مناسب با همين حالت با آنها شود.

  ماده سه
  فقط آن دسته از تكاليف كه مطابق با كرامت و حيثيت حرفه روزنامه‌نگاري باشد بايستي بر عهدة خدمة مطبوعات و ساير رسانه‌هاي اطلاع‌رساني و نيز كساني كه در فعاليت‌هاي اقتصادي و تجاري مؤسسات اطلاع‌رساني شركت دارند، گذاشته شده و از آنها پذيرفته شود.
  كساني كه اطلاعات يا تفاسيري را به عموم عرضه مي‌كنند بايستي مسئوليت كامل براي آنچه منتشر كرده‌اند بر‌عهده بگيرند مگر اين گونه مسئوليتها بطور آشكار در همان زمان انتشار رد شده باشد.
  سابقه افراد بايد محترم شمرده شود و اطلاعات و تفاسير مربوط به زندگي‌هاي خصوصي كه احتمال دارد به سابقه آنها لطمه بزند نبايد منتشر شود مگر به نفع عامه باشد و اين امر را بايد از كنجكاوي عامه تفكيك كرد. چنانچه اتهاماتي بر عليه سابقه يا ماهيت اخلاقي افراد مطرح شود، فرصتي براي پاسخگويي بايد داده شود.
  شرط احتياط و دقت بايستي در مورد همة منابع رعايت شود. محرمانه بودن مطالبي كه به‌طور محرمانه ابراز شده است بايستي رعايت شود و اين امتياز همواره بايد مستند به حدود قانوني باشد.

  ماده چهار
  وظيفة كساني كه وقايع مربوط به كشور خارجي را شرح مي‌دهند يا تفسير مي‌كنند اين است كه دانش لازمه را درباره آن كشور به نحوي كه گزارش‌دهي و تفسير به صورت دقيق و منصفانه امكان‌پذير باشد كسب كنند.

  ماده پنج
  قواعد حاضر متكي به اين اصل است كه مسئوليت تضمين رعايت واقعي اخلاق حرفه‌اي بر عهده كساني است كه دست‌اندر كار حرفة روزنامه‌نگاري هستند، نه دولت. هيچ يك از مفاد اين قواعد به نحوي تفسير نخواهد شد كه باعث توجيه دخالت دولت به هر نحوي براي رعايت تعهدات اخلاقي مندرج در آن شود.»
  در نتيجه اين‌گونه اقدامهاي جهاني است كه «در حال حاضر انواع مقررات مربوط به اخلاق رسانه‌اي عملاً در شاخه‌هاي مختلف صنايع ارتباطات وجود دارد. در زمينة فعاليت‌هاي مختلف روزنامه‌نگاري، در صنعت نشر آگهي، روابط عمومي، نظرسنجي‌هاي مختلف، پژوهشهاي مربوط به بازار، تحرير مطالب و مقالات ورزشي و ساير زمينه‌ها، استانداردهاي اخلاقي جا افتاده است و به آن عمل مي‌شود.» 

  تدوين نظام‌نامه اخلاق حرفه‌اي در ايران
  با اين‌كه برخورداري از فرهنگ و معارف آسمانيِ اسلام و داشتن تمدني بزرگ و پيشروانه ايجاب مي‌كند كه كشور ما، افزون بر رعايت اصول و موزاين اخلاق حرفه‌اي، در معيارسازي، تبيين و تدوين نظام نامه‌هاي اخلاق رسانه‌اي پيشگام باشد، متأسفانه هنوز هم شاهد نتيجه در خور و شايسته‌اي نيستيم؛ گرچه تلاشهايي نيز صورت گرفته است.
  اولين اقدام عملي براي ايفاي اين رسالت بزرگ در آذر ماه سال 1375 از سوي مركز مطالعات و تحقيقات رسانه‌هاي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي انجام شد. پيشنهاد برگزاري «نخستين هم‌انديشي اخلاق مطبوعاتي روزنامه‌نگار مسلمان» در آن سال جامه تحقق پوشيد و همايشي با حضور متفكران و فعالان رسانه‌اي مسلمان از داخل و نزديك به 30 كشور جهان برپاشد. در اين همايش چند روزه كه هم زماني و تناسب اميدبخشي با سالروز بعثت پيامبر اسلام صلي‌الله عليه و آله و سلم داشت، علاوه بر حدود يكصد مقاله پذيرفته شده، مصاحبه‌هايِ علميِ متعددي انجام شد و منابع مفيدي نيز تأليف يا ترجمه و منتشر گرديد. 
  نگارنده كه در آن زمان رياست مركز مطالعات و تحقيقات رسانه‌ها و مسئوليت طراحي و اجراي اين هم‌انديشي را بر عهده داشت، به عنوان دبير علمي همايش ضرورت و چرايي اين اقدام، به ويژه در حوزه مطبوعات را چنين اعلام كرده بود : 
  «روزنامه‌نگاري به عنوان حرفه‌اي كه بدون هيچ ترديد و خواه‌ناخواه با اجتماع و حقوق شهروندان ارتباط دارد، نيازمند ترسيم حدود و قواعدي است كه مراعات آنها از سويي موجب تضمين حقوق جامعه و از سوي ديگر موجب فراغت خيال و آزادي عمل اهل آن حرفه در مرزهاي تعيين شده گردد؛ ضرورتي كه هيچ يك از حرفه‌ها و مشاغل اجتماعي بي‌نياز از آن نيست.
  رونامه‌نگار به معناي عام آن كه در برگيرنده تمام عوامل انساني مؤثر در شكل‌گيري مطبوعات است، براي ايفاي نقش حساس و مهم خود به ناچار بايد از قواعد و ضوابط روشن و مدوني برخوردار باشد تا دغدغه پايمال‌سازي ناخواسته حقوق و حيثيت ديگران و نيز هراس از تعرض بي‌دليل و غيرقابل پيش‌بيني ديگر نهادهاي سياسي و اجتماعي را از خود دور سازد.
  قانون تأمين‌كننده بخشي از اين نياز است اما بسنده كردن به آن پندار خامي است كه زماني طولاني از آشكار شدن بدفرجامي و نادرستي آن گذشته است. با اين‌كه قانون و رعايت آن شرط حتمي دوام زندگي اجتماعي بشر است، همه مي‌دانند كه اين داروي گرانبها نمي‌تواند به تنهايي شفا بخش دردهاي جوامع انساني باشد. روابط انساني چنان پيچيده و ناشناخته است كه جاي دادن همة آنها در قالب قواعد حقوقي بسي دشوار و بلكه ناممكن است. افزون بر اين، طبيعت‌فزوني خواه فرزندان آدم كمتر تن به اسارت و پيروي از قواي حاكم بيروني كه ضامن اجراي قانون هستند داده و خواهد داد. نيروي بازدارنده خارجي آنگاه در دستيابي به هدف خود كامياب است كه مهار دروني، هم برخواستهاي بي‌انتهاي آدمي خورده باشد.
  به بيان قرآن، اين كتاب فرخنده آسماني، «تعليم كتاب و حكمت» به تنهايي براي تحقق خواست فرستادگان و پيامبران الهي، يعني اقامه‌ي قسط و عدالت اجتماعي و برپايي مدينه فاضله و آرماني، كفايت نمي‌كند. در كنار آن و بلكه مقدم بر آن به «تزكيه» و پرورش استعدادهاي دروني و تقويت انگيزه‌هاي معنوي ابناي بشر نيز نيازمنديم و راز پيوند جاودانه «حقوق» و «اخلاق» هم درست در همين نكته نهفته است.
  روزنامه‌نگاري با پيشينه كهن آن در كشور ما، هميشه شاهد تلاشهاي فراواني در تدوين «قانون مطبوعات» بوده و هيچ‌گاه بي‌بهره از رهنمودهاي حقوق نمانده است، گرچه فراز و نشيب و افت و خيزهاي غيرقابل انكاري هم در اين تلاشها وجود داشته است. با اين همه، تاريخ ما خالي از كوشش چشمگيري بوده كه بتواند مفاهيم گران سنگ و ارزشهاي والاي اخلاقي را در عرصه مطبوعات رقم زند. اين كاستي، اگر در گذشته قابل توجيه و تحمل مي‌نمود، اينك كه سايه نيرومند و ستودني نظام اسلامي بر پهنه اين سرزمين فرهنگ پرور گسترده شده، ناپسند است.
  اصحاب مطبوعات در سالهاي پس از انقلاب اسلامي و دركوران حوادث و بحرانهاي شكننده به خوبي ثابت كردند كه با وظايف و رسالتهاي حرفه‌اي خويش آشنايند و با عملكرد تحسين برانگيز خود جايگاه رفيع و شأن والاي خود را به نمايش نهادند. استحكام و نهادينه ساختن اين دستاورد خجسته كه بي‌ترديد از موج معنويت افزاي انقلاب اسلامي و نورافشاني خونهاي پاك شهداي گرانقدر آن، به ويژه پاكباختگاني كه از دامن مطبوعات به معراج شهادت شتافتند، بهره فراوان و اساسي برده است، نيازمند تلاشي ديگر است تا با تدوين روشن و منسجم چارچوب دستورات و ارزشهاي اخلاقي در كنار تكميل و تصحيح قواعد حقوقي موجود به روزنامه‌نگاري آرماني و آرمان روزنامه‌نگاري عينيت بخشد.»
  به هر حال در بيانيه پاياني اين هم‌انديشي، شركت‌كنندگان ضمن تصريح بر اهميت و ضرورت تدوين نظام نامه اخلاقي و ملاحظاتي كه بايد در نظر گرفته شود، به عنوان بند چهارم بيانيه تأكيد كردند كه :
  «به منظور پي‌گيري موضوعهاي مطرح شده در نخستين هم‌انديشي اخلاق مطبوعاتي روزنامه‌نگار مسلمان و تهيه يك پيش طرح در موارد زير، تشكيل «دبيرخانه دائمي هم‌انديشي اخلاق مطبوعاتي روزنامه‌نگار مسلمان» ضروري به نظر مي‌رسد:
  الف ـ تهيه اساس نامه‌اي براي سازماندهي دبيرخانه‌ دائمي و چگونگي ارتباط بين استادان، محققان و روزنامه‌نگاران مسلمان.
  ب ـ تعيين مراجع مسئول براي تدوين اساس نامه و تعيين وظايف و مسئوليت‌ها.
  ج ـ ارتباط با انجمن‌ها، اتحاديه‌ها، گروه‌ها و سازمان‌هاي مشابه اسلامي و بين‌المللي در سراسر جهان.
  د ـ انتشار نشريه علمي ـ تخصصي در زمينة اخلاق روزنامه‌نگاري به زبانهاي فارسي، عربي و انگليسي.
  هـ ـ تدوين، ترجمه و انتشار متون و منابع آموزشي.
  و ـ تأسيس مركز اطلاع‌رساني براي در اختيار قرار دادن منابع آموزشي و پژوهشي مرتبط با اخلاق مطبوعاتي.
  ز ـ تدوين نظام‌نامه اخلاق حرفه اي روزنامه‌نگار مسلمان.»
  در بند 9 بيانيه نيز اعلام شده بود كه : «ما روزنامه‌نگاران مسلمان، ضمن احترام به ارزشهاي فرهنگي ساير ملتها و با توجه به وحدت اصول اخلاقي براساس فطرت واحد انساني و ضمن توصيه به بررسي ادبيات مربوط به سير تحول نظامهاي رسانه‌اي، بر استقلال نظام ارزشي اسلام تأكيد كرده، به ارايه نهايي نظام‌ نامه اخلاق حرفه‌اي مطبوعاتي همت خواهيم گماشت.»
  در پي همين تأكيدها وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي وقت، طي حكمي خطاب به اين جانب اعلام كردند كه : «با توجه به درخواست شركت‌كنندگان در نخستين هم‌انديشي اخلاق مطبوعاتي روزنامه‌نگار مسلمان مبني بر تشكيل دبيرخانة دائمي اين هم‌انديشي و ايجاد مقدمات تشكيل انجمن بين‌المللي روزنامه‌نگاران مسلمان، جناب عالي براي همين منظور و به عنوان دبير هم‌انديشي منصوب مي‌شويد.»
  متأسفانه به دليل تحولات بعدي و به رغم گامهايي كه برداشته شده بود، ادامه اين حركت سالها متوقف شد و هنوز هم اهداف فوق تحقق نيافته است.
  با اين حال، تدوين «پيش نويس ميثاق اصول اخلاقي حرفه روزنامه‌نگاري» و انتشار آن در جريان دومين سمينار بررسي مسائل مطبوعات ايران براي نظر خواهي و مشاركت ديگران در تكميل آن، از زمرة اقدام‌هايي است كه بايد ارج نهاد و تداوم بخشيد. همچنين است تلاشهايي كه برخي مؤسسه‌هاي مطبوعاتي براي توجه به اخلاق حرفه‌اي و نظام‌مند كردن آن از خود نشان داده‌اند.
  ناگفته پيدا است كه جايگاه بزرگ و تأثيرگذار رسانه‌ها و نقش آموزشي و تربيتي آنان از ديدگاه نظام جمهوري اسلامي ايران و رهبران آن ، مسئوليت رسانه‌ها را تا چه اندازه خطير و سنگين مي‌كند؛ تا آنجا كه از اين ديدگاه رسانه‌ها نه تنها بايد از انتشار آنچه براي جامعه زيان‌آور است خودداري كنند، بلكه بايد از نشر و پخش آنچه مفيد نيست هم اجتناب نمايند.
  به گفته معمار انقلاب و نظام جمهوري اسلامي «مطبوعات بايد اين توجه را داشته باشند كه چيزهايي كه براي ملت مفيد نيست در روزنامه ننويسند، كاغذ صرف اين نكنند، وقت صرف اين نكنند. بايد راديو تلويزيون توجه به اين معنا داشته باشد.» 
  ايشان به اصحاب رسانه‌ها هشدار مي‌دادند كه «در نوشته‌هايتان به خدا توجه داشته باشيد. بدانيد كه اين قلم كه در دست شما است در محضر خدا است و اگر هر كلمه‌اي نوشته شود، بعد سؤال مي‌شود كه چرا اين كلمه نوشته شده است. اگر به جاي اين كلمه بشود يك كلمه خوب‌تر نوشت، از شما سؤال مي‌كنند چرا اين كلمه زشت را نوشته‌ايد؟» 
  توصيه ايشان اين بود كه: «قبل از اين‌كه تيترها را بخواهيد درشت بنويسيد با خودتان خلوت كنيد و ببينيد كه براي چه اين كار را مي‌كنيد؟ مقصد شما چه است؟» 
  اين است نمونه‌اي ناب از اخلاق رسانه‌اي؛ حيف است كه همچنان مهجور و ناگفته بماند.

  * اين مقاله در شصت و ششمين شماره فصلنامه رسانه ( تابستان 1385)چاپ شده است.  پا نوشت ها:

  1. ريچارد كيبل، راهنماي روزنامه‌نگاري، ترجمة مريم تاج‌فر، انتشارات همشهري، چاپ اول، 1379، ص 65.
  2. ر.ك: ملوين دفلور ـ اورت اي.دنيس، شناخت ارتباطات جمعي، ترجمه سيروس مرادي، انتشارات دانشكدة صدا و سيما، چاپ اول، 1383، صص 689-692.
  3. ريچارد كيبل، پيشين، صص 68-70 .
  4. از تلازم قانون و اخلاق مي‌توان به پيوستگي و نياز عدل و احسان به يكديگر نيز تعبير كرد.
  در اين خصوص تامل در آيه 90 از سورة نحل بسيار آموزنده است؛ آيه‌اي كه آن را «جامع‌ترين برنامه اجتماعي» اسلام ناميده‌اند (تفسير نمونه، ج11، ص 366). در صدر اين آية شريفه آمده است كه «إِنَّ اللّهَ يَأمُرُ بِالعدلِ وَ الاحسانِ». مفسران در توضيح اين جمله فرموده‌اند: «چه قانوني از عدل، وسيع‌تر و گيراتر و جامع‌تر تصور مي‌شود... عدل به معني واقعي كلمه آن است كه هر چيزي در جاي خود باشد. بنابراين هرگونه انحراف، افراط، تفريط، تجاوز از حد، تجاوز به حقوق ديگران بر خلاف عدل است ... اما از آنجا كه عدالت با همه قدرت و شكوه و تاثيرش، در مواقع بحراني و استثنايي به تنهايي كارساز نيست، بلافاصله دستور به احسان را پشت سر آن مي‌آورد... در حديثي از حضرت علي عليه السلام مي‌خوانيم : العدلُ الانصافُ و الاحسانُ التفضُّلُ ... و در حديث ديگر از پيامبر صلي‌الله عليه و آله مي‌خوانيم جِماعُ التقوي في قولِهِ تعالي إن اللّهَ يأمُرُ بالعدلِ و الاحسانِ...» (همان، صص 366-372).
  5. محمدحسين ساكت، ديباچه‌اي بر دانش حقوق، مشهد؛ نشر نخست، 1371، ص 453.
  6. دكتر محمدجعفر جعفري لنگرودي، مقدمه عمومي علم حقوق، تهران، كتابخانه‌ي گنج دانش، چاپ سوم، 1371، ص20.
  7. دكتر ناصر كاتوزيان، مقدمه علم حقوق، انتشارات بهنشر، چاپ 11، 1377، ص32.
  8. ناصر كاتوزيان، همان، ص 31.
  9. ناصر كاتوزيان، پيشين، ص30.
  10. براي مطالعه بيشتر، ر.ك: دكتر محسن اسماعيلي، حقوق رسانه‌ها (پايه‌ها، چشم‌انداز و بايسته‌ها)، فصلنامه پژوهش و سنجش، مركز تحقيقات، مطالعات و برنامه‌ريزي سازمان صدا و سيما، ش 39 و 40، زمستان 1383.
  11. ريچارد كيبل، پيشين، ص65.
  12. كارل هوسمن، بحران وجدان، ترجمه داود حيدري، ص7.
  13. ملوين دفلور و ...، پيشين، ص 672.
  14. همان، ص 671.
  15. همان.
  16. مجيد محمدي، اخلاق رسانه‌ها، انتشارات نقش و نگار، 1379، ص 8 .
  17. نقل از : مجيد محمدي، پيشين، ص 9.
  18. ر.ك: شهيد مرتضي مطهري، اسلام و نيازهاي زمان (مجموعه آثار، ج21،انتشارات صدرا، چاپ اول، 1381، صص 334-352).
  19. كارل هوسمن، پيشين، ص 7.
  20. شُن مك برايد، يك جهان چندين صدا، ترجمه ايرج پاد، انتشارات سروش، چاپ دوم، 1375، ص 180.
  21. قطعنامه (14) 422 (ب) مورخ 1952 شوراي اقتصادي و اجتماعي سازمان ملل 
  22. ملوين دفلور، پيشين، ص 700.
  23. از جمله آثار منتشر شده براي اين هم‌انديشي كه همگي در همان سال و از سوي مركز مطالعات و تحقيقات رسانه‌ها منتشر شد، بايد به موارد زير اشاره كرد:
  الف ـ كارل هوسمن، بحران وجدان، ترجمه‌ي داود حيدري
  ب ـ نگاهي ديگر به اخلاق رسانه‌اي، مجموعه‌اي از مقالات نويسندگان خارجي
  ج ـ رويكرد اخلاقي رسانه‌ها، مجموعه‌ مقالات ديني و فقهي 
  د ـ ويژه‌نامه فصلنامه رسانه، ش 27
  24. ر.ك: دكتر محسن اسماعيلي، مقدمة كتاب «بحران وجدان» و ساير آثارمنتشر شده‌ي هم‌انديشي.
  25. شماره 23686/1 مورخ 18/11/75.
  26. دكتر كاظم معتمدنژاد، ميثاق اخلاق حرفه‌اي روزنامه‌نگاري، فصلنامه رسانه، ش 34، تابستان 1377، ص 86.
  27. ر.ك: دكتر محسن اسماعيلي، تعامل دين و رسانه از ديدگاه حقوق، فصلنامه پژوهشي دانشگاه امام صادق عليه السلام، ش 21، بهار 1383، صص 36-38.
  28. امام خميني، صحيفه نور، ج 19 ، ص 224.
  29. همان، ج 13، ص 251.
  30. همان، ج 14، ص 96.

  منبع : فصلنامه رسانه / شماره ۶۶ / تابستان ۸۵ / دكتر محسن اسماعيلي


  امتیاز:
   
  بازدید:
  [ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۱:۱۰ ] [ مشاوره مديريت ]
  آري، آنگاه كه نقض اخلاق موجب از بين رفتن نظم اجتماعي شود، بي‌ترديد بايد به كمك وضع قوانين متناسب، آن را از الزام و ضمانت اجراي دولتي نيز برخوردار كرد. براي مثال دروغ‌گويي كه از ديدگاه اخلاقي بسيار زشت و ممنوع است، همه جا از نظر قانوني جرم به شمار نمي‌رود. امّا اگر دروغي «به قصد اضرار به غير يا تشويش اذهان عمومي يا مقامات رسمي» منتشر شود، قانوناً جرم تلقي شده و «علاوه بر اعاده حيثيت در صورت امكان، بايد به حبس از دو ماه تا دو سال و يا شلاق تا 74 ضربه محكوم شود.» (مادة 698 قانون مجازات اسلامي). همچنين است دروغي كه براي تضييع حقوق ديگران و در دادگاه‌ها به عنوان «سوگند» يا «شهادت» ارتكاب شده باشد. (مواد 649 و 650 همان قانون).
  نمونة بارز ديگر داشتن «عكسها و تصاوير و مطالب خلاف عفت عمومي» است كه به رغم ممنوعيت اخلاقي، جرم قانوني محسوب نمي‌شود (مادة 640 همان قانون و رأي ديوان عالي كشور دربارة آن)؛ مگر آن‌كه دست به «انتشار» آنها زده شود كه در آن صورت «ممنوع و موجب تعزير شرعي است و اصرار بر آن موجب تشديد تعزير و لغو پروانه خواهد بود.» (مادة 28 قانون مطبوعات).
  بنابراين جزء در مواردي كه زير پانهادن دستورهاي اخلاقي داراي آثار سوء اجتماعي و برهم‌ خوردن آرامش و آسايش عمومي مي‌گردد، بايد از ورود آن به قلمرو حقوق خودداري كرد؛ هر چند آن دستور اخلاقي از نظر فردي داراي اهميت فراوان باشد.
  اين در حالي است كه يكي از انتقادات وارد بر قوانين رسانه‌اي موجود در كشور ما خلط مرزهاي حقوق و اخلاق است. اين اشتباه موجب تبديل قبح اخلاقي به قبح قانوني و سبك‌تر شدن تخلف در نگاه عمومي است به ويژه آن كه در اين گونه موارد اصولاً مجازات متخلفان نيز ممكن نبوده و نيست. 
  براي مثال در بند 3 مادة 6 قانون مطبوعات «تبليغ و ترويج اسراف و تبذير» به مثابه يكي از موارد «اخلال به مباني و احكام اسلام و حقوق عمومي و خصوصي» ممنوع تلقي شده است اما بايد توجه داشت ضمن ابهام مفهومي و دشواري داوري درباره مصداقها، نه در اين قانون و نه در قوانين ديگر، مجازاتي براي متخلفان از آن تعيين نشده است و همين امر اين دستور قانوني را در عمل بي‌اثر ساخته است؛ اين در حالي است كه اگر خودداري از «تبليغ و ترويج اسراف و تبذير» يك وظيفه اخلاقي و رسالت اجتماعي تلقي شود، بي‌ترديد مؤثرتر خواهد بود. شايد به اين جهت بوده است كه همين موضوع به مثابه يكي از رسالت‌هاي مطبوعات در نظام جمهوري اسلامي ايران در بند «د» ماده 2 همان قانون ذكر شده است و معلوم نيست تكرار آن با عنوان يك عمل مجرمانه چه سودي در برداشته است.
  «قانون خط‌مشي كلياس و زبان شناس بود ،به طور عمده به فرضيات آواشناسي پرداختند .زبان شناسي همچون رومان ياكوبسن آمريكايي –روسي و نوام چامسكي آمريكايي وموريس هال به جهاني هاي سيستم هاي واجي پرداختند .افراد برجسته ديگري نيز در اين زمينه فعاليت هاي درخشاني انجام داده اند كه در اين مختصر ،مجال پرداختن به آنان نمي باشد.حال كه اندكي با پيشگامان عرصه آواشناسي و تاريخچه اين علم آشنا شديم ،در بخش بعد ،به معرفي آواشناسي آكوستيك و بيان تاريخچه آن مي پردازيم . 

  3-تاريــخـچــه آواشـناســي آكوســتيك 
  "نشانه هايي از فيزيك و زبانشناسي كه در باره امواج صداهاي گفتار بحث مي كند ".اين تعريفي بود كه از آواشناسي آكوستيك كه درفرهنگ نامه رومان هوز بيان شده است .آواشناسي آكوستيك زير مجموعه آواشناسي است كه به جنبه هاي آكوستيكي صداهاي گفتاري مي پردازد .آواشناسي آكوستيك خصوصياتي همچون دامنه دقيق موج ،طول آنها ،فركانس پايه يا خصوصيات ديگر فركانس امواج را بررسي مي كند و به روابط اين خصوصيات با ديگر شاخه هاي آواشناسي (مثل آواشناسي توليدي يا شنيداري ) مي پردازد.در بخش پيش دوره هاي تاريخي آواشناسي را بيان كرديم وگفتيم دو دوره آخر مربوط به پيشرفت در زمينه آواشناسي آكوستيك است .در اين فصل به بررسي اين دوره ها مي پردازيم . 
  از چهره هاي درخشان در آوا شناسي آكوستيك،هرمان هلم هولتز مي باشد .اين فيزيكدان آلماني در سال 1863 كتاب "آهنگ به عنوان اساس فيزيولوژيك تئوري موسيقي"را به رشته تحرير در آورد .او با نوشتن اين كتاب بود كه مطالعه آواشناسي آكوستيك را به طور رسمي آغاز كرد .ابه جين پيرروزولوت (1924-1846 ) فرانسوي نيز پيشگام آواشناسي تجربي بود و در عرصه آكوستيك نيز فعاليت هايي انجام داده بود . 
  در فاصله سالهاي 1920 تا 1950 از ابزارهاي الكتريكي و اشعه x در آواشناسي استفاده شد.يكي از اين ابزار فونوديك بود كه توسط ديتون كلارنس ميلر (1941-1886 ) ابداع شد .اين وسيله ،وسيله اي براي عكس گرفتن از امواج صوتي بود .(ضميمه در صفحه 12 ) 
  از ديگر ابداعات اين دوره ،"نوشتار كلام " بود كه شامل سيستمي بود كه توسط الكساندر ملويل بل(1905-1819 ) (پدر الكساندر گراهام بل )ابداع شد اين اولين سيستم يادداشت برداري از صداهاي گفتار بود كه مستقل از زبان يا لهجه خاص بود .(ضميمه در صفحه 15 ) 
  در همان زمان بودكه فرضيه اي نيز مطرح شد به نام فرضيه آكوستيكي توليد صوت .اين فرضيه شامل تئوري هماهنگ و تئوري بي هماهنگ مي شد.تئوري هماهنگ توسط ويت استون و هلم هولتز مطرح گشت .بر اساس اين فرضيه ،تار هاي صوتي با استفاده از هماهنگ پايه و ديگر هماهنگ ها ،موجي مركب مي سازند .فركانس هاي تشكيل دهنده از چندين فركانس پايه تشكيل شده اند .وقتي اين امواج از گلو ،دهان و حفره بيني مي گذرند ،فركانس هايي كه نزديك به فركانس هاي بازخوان هاي اين حفره ها هستند تقويت شده و در هوا منتشر مي شوند .اين نواحي تقويت كننده فركانس ،كيفيت صدا را مشخص مي كنند .تئوري بي هماهنگ كه توسط ويليز و هرمان و اسكريپچر بيان شده بودمي گويد كه تارهاي صوتي فقط به عنوان عاملي براي تحريك فركانس هاي گذرا كه مشخصه حفره دهان هستند ،عمل مي كنند .جريان هوايي كه از حنجره مي آيد ،هواي اين حفره را به ارتعاش در مي آورد .اين ارتعاش سريع از بين مي رود تا وقتي كه توسط جريان هوايي ديگر از سر گرفته شود .اين جريانات هوا الزاما پشت سر هم نيستند .اگرچه اين دو نظريه در ظاهر متفاوت نشان مي دهند ولي هر دو نظريه اين را بيان مي كنند كه براي مشخص كردن كيفيت صوت ،فركانس باز خوانهاي حفره دهان مهم هستند.از ديگر ابزارهاي ابداع شده و مهم در اين زمان كه بيشتر در خدمت آواشناسي آكوستيك بودند تركيب كننده هاي صوتي مي باشند كه وودر يكي از آنهاست .وودر كه توسط دودلي در سال 1939 ابداع شد ،اولين تركيب كننده صداست كه در زمان خود،توجه بسياري را به خود جلب كرد. (ضميمه در صفحه 14 ).الگوي ضبط صوت كوپر در سال 1950 نيز اولين تركيب كننده صوتي بود كه در خدمت تشخيص صوت بود و مثل مورد قبل فقط جنبه سرگرمي نداشت .(ضميمه در صفحه 18 ). همان طور كه گفتيم ،ديگاه هاي آكوستيك در باره آواشناسي در اواخر 1950 يا اوايل 1960 توسعه يافت ولي تعداد كمي از آنها تكنيك هايي مثل اسپكتوگراف يا ديد گاه هاي تئوريك مثل فرضيه كار كردن با فيلتر منبع و مطالب ديگري را كه ما بين آواشناسي توليدي و آكوستيك است را شامل مي شود .در سال 1952 ،فاصله فرمانت واكه توسط پترسون و بارني مطرح شد . 
  از سال 1950 تا كنون ،كه چهارمين برهه در تقسيم بندي ارائه شده در ابتداي مقاله است ،بيشتر به آواشناسي آكوستيك مربوط مي شود كه در اين زمان ،بيشتر به آواشناسي با استفاده از كامپيوتر،فراصوت و MRI پرداخته شده است .مطالعه آواشناسي آكوستيك در اواخر قرن 19 با اختراع فونوگراف اديسون پيشرفت پيدا كرد(ضميمه در صفحه16 ) .فونوگراف دستگاهي است كه اجازه مي دهد سيگنال هاي صوتي ضبط شده و سپس تجزيه شود .با پخش كردن مجدد همان سيگنال صدا از طريق فونوگراف براي چندين بار و فيلتر كردن آن در هر مرتبه با يك فيلتر عبور دهنده باند ،اسپكتوگراف ايجاد مي شود .اسپكتوگراف صوتي توسط ال واي ليسي –كو اينگ و دان در سال 1955 ابداع شد و اولين وسيله اي بود كه نمايش آني از سپكتوگراف سخن نشان مي داد .(ضميمه در صفحه 17 ) 
  مقالاتي كه توسط لوديمار هرمان در آرشيو پي فلوگر در دو دهه آخر قرن 19 چاپ شد ،ويژگي هاي طيفي واكه ها و صامت ها را با استفاده از فونوگراف اديسون بررسي كرد و در همين مقالات بود كه واژه فورمانت براي اولين بار معرفي شد .هم چنين ،هرمان براي تشخيص فرضيه هاي ويلي و ويت استون در باره توليد واكه ،واكه هاي ضبط شده فونوگراف اديسون را با سرعت هاي مختلف ضبط كرد .با توسعه صنعت تلفن ،پيشرفت هاي بيشتري در آواشناسي آكوستيك شكل گرفت .در طي جنگ جهاني دوم ،كار در لابراتوار هاي تلفن بل مطالعه منظم ويژگي هاي طيفي اصوات زمانمند و غير زمانمند بازخوان هاي حفره دهان و فورمانت هاي آواها و كيفيت صدا و ... را آسانتر كرد .وقتي مشخص شد كه آكوستيك كلامي بايد به طور مشابه به مدار هاي الكتريكي مدلبندي شود ،باعث فراتر رفتن آواشناسي آكوستيك شد . 
  لورد ري لي از اولين كساني بود كه به اين نتيجه رسيد كه فرضيه الكتريكي نوين مي تواند در آكوستيك استفاده شود اما از سال 1941 به بعد بود كه مدل مدار به طور اساسي در كتابي ازچيبا و كاجي ياما به نام :"واكه:اساس و ساختمان آن "استفاده شد .در سال 1952 ،ياكوبسن ،فانت و هال كتاب "مقدمات تجزيه سخن" را نوشتند كه اين كتاب گامي موثر در وصل كردن آواشناسي آكوستيك به فرضيه آواشناسي بود .اين كتاب با كتاب "تئوري آكوستيك توليد صوت " از فانت در سال 1960 دنبال شد كه اساس تئوريك تحقيقات آكوستيكي آكادمي و صنعتي بود (خود فانت نيز در صنعت تلفن دخيل بود ).از ديگر پايه گذاران مهم اين حوزه پتر لده فوگد-اسامو فوجي مورا و كنت ان استوان بودند .همان طور كه در ابتدا نيز بيان كرديم ،آواشناسي آكوستيك ،امروزه توجه بسياري از زبان شناسان و غير زبان شناسان را به خود جلب كرده و در حال پيشرفت مي باشد.حال كه با پيشگامان اين حوزه و شرح مختصري از فعاليت ها و ابزاز مورد استفاده در اين شاخه آشنا شديم ،در بخش بعد به نتيجه گيري كلي از اين بحث مي پردازيم . 

  4-بحث و نــــــتيجــه گيري 
  آواشناسي مطالعه صداهاي گفتار است كه به سه بخش آواشناسي توليدي ،آواشناسي آكوستيك و آواشناسي شنيداري تقسيم مي شود .آواشناسي تاريخچه اي بس كهن دارد كه از 2500 سال پيش و توسط پاني ني اساس آن چيده شده است .از زير مجموعه هاي آواشناسي ،آواشناسي آكوستيك است كه كمتر در مورد آن بحث شده است اگرچه در زمينه آن كارهاي فراواني توسط زبانشناسان و غير زبانشناسان صورت گرفته است .آواشناسي آكوستيك به بررسي مختصات فيزيكي امواج گفتار به عنوان بازده بازخوان مي پردازد .حركات اندام هاي صوتي توليد امواج مي كند كه توسط هوا به گوش شنونده منتقل مي شود .به نظر مي رسد به اين دليل كمتر به اين شاخه از آواشناسي پرداخته شده كه كمتر ملموس مي باشد .از جديدترين و رايج ترين ابزارها براي ملموس تر كردن و قابل رويت كردن امواج صوتي ،اسپكتوگرافها هستند .از آنجايي كه آواها در طول زمان تغيير مي كنند ،براي رويت آنها از اسپكتوگراف (طيف نگار )استفاده مي شود .از آنجايي كه طيف نگار مولفه هاي فركانس امواج را در يك برهه زماني نشان مي دهد ،وسيله اي است براي قابل رويت كردن اينكه چطور فركانس هاي مختلفي كه امواج را مي سازند در طول زمان تغيير مي كنند .محور طيف نگار محوري سه بعدي است كه امواج را بر اساس زمان ،فركانس و دامنه نوسان قابل رويت مي كند .بنابراين دريافتيم كه آواشناسي آكوستيك از شاخه هايي است كه تاريخي كهن دارد كه امروزه تا حد زيادي قابل لمس و رويت شده است و پيشرفت هاي چشم گيري نيز كرده است. 


  كــتابــــنامــــه 
  Jurafsky,Daniel/James H.Martin(2007),"Speech and Language processing",available at :http://www.waisman.wisc.edu/phonology/ALL_pubs/speech.pdf. 
  http://www.history,phonetics.encyclopedia.html. Last retrieved at :2006 
  http://www.ling.upenn.edu/courses/fall_2006/ling520/lectures/lecture1.pdf. Last retrieved at :2006. 
  http://www.phonetics,acousticphonetics-wikipedia.html. Last retrieved at :2007.   منبع :   http://www.mydocument.ir/main/index.php?article=6719

   


  امتیاز:
   
  بازدید:
  [ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۱:۰۷ ] [ مشاوره مديريت ]

  تاريخ سخنوري : ايسو كراتس

  خطيب آتني (436 - 338 ق . م ). از شاگردان سقراط و از شاگردان سوفسطائيان و احتمالاً بزرگترين معلم تاريخ يونان بود. مشهورترين خطبه او مدايح است كه در آن يونانيان را به اتحاد برضد ايرانيان ميخواند. وي در باب اتحاد همه يونانيان برضد ايرانيان خطابه هايي ايراد ميكرد ولي در اتحاد با مقدونيه خطري نمي ديد.

  ايسوكراتس با خطابه ضد سوفسطاييان كارخويش را آغاز كرد ، اusone.js">{lang: 'fa'}

  [ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۱:۰۶ ] [ مشاوره مديريت ]

  هنر گفتگو براي رفع دلخوري

  اوايل ازدواج همه كوتاه مي آيند، اغماض مي كنند، از ياد مي برند، مي بخشند و زود آشتي مي كنند. اما پس از مدتي هيچ يك كوتاه نمي آيند، اغماض نمي كنند، از ياد نمي برند و نمي بخشند. همه چيز از زير ذره بين رد مي شود، زود مي رنجند و مي رنجانند. بعد هم مي گويند چرا من براي آشتي پيشقدم شوم. متأسفانه اين روند به مرحله اي مي رسد كه زوج نتيجه مي گيرند حرف زدن فايده اي ندارد. «او كه اصلاً به حرفم گوش نمي دهد، تا حالا چند بار امتحان كرده ام، او خودخواه است و حرف، حرف خودش است.» 

  ممكن است شما با هم صحبت نكنيد اما زندگي مشترك همچنان ادامه دارد. ناگزير براي شناخت طرف مقابل و خواسته هاي او به حدس و گمان متوسل مي شويد و مشخص است كه اين شناخت نمي تواند دروني و عميق باشد. 

  همسر رنجيده مي كوشد حقانيتش را ثابت كند. معتقد است رفتاري به دور از عدالت با او شده. اگر طرفين قدمي براي رفع رنجش خود برندارند مدام بر ميزان آن افزوده مي شود و كار به قهر مي كشد. در تمامي مراحل فوق هم صحبت شدن مي توانست درهاي آشتي را بگشايد. گاه خجالت باعث مي شود براي رفع دلخوري قدم پيش نگذاريم. گاه از واقعيت فرار مي كنيم و مشكل را رها مي سازيم، گاهي هم مايليم ديگران را شبيه خود كنيم. اما بايد دست از خودخواهي برداريم. بايد بپذيريم يك رابطه مورد پسند بر حس احترام به عقيده و گفتار طرف مقابل استوار است. 

  "پيش از ازدواج چشم ها را خوب باز كنيد و بعد از آن، كمي آنها را روي هم بگذاريد." (فرانكلين) 

  بايد همسرمان را همان طور كه هست قبول كنيم. براي اين كه به خواسته هاي منطقي مان توجه كند بايد به خواسته اش احترام بگذاريم. بايد به شيوه پسنديده اي با او حرف بزنيم. اگر با او حرف نزنيم از كجا بداند كه ما چه خواسته اي داريم. آنها كه معتقدند از گفتگو نتيجه اي نمي گيرند بايد بدانند با شيوه حرف زدن، آشنايي كافي ندارند. 
  وقتي با همسر خود درددل كرديم و كدورت ها رفع شد آنگاه به اين نكته پي مي بريم كه: 

  "آنچه استحقاق نگراني و تشويش را داشته باشد، هرگز وجود ندارد." ( پلاتو) 

  هنر گفتگو براي رفع دلخوري

  در زندگي زناشويي دلخوري ها، شكايات و مشاجره ها فراوان است، اگر چنين نباشد بايد نگران بود زيرا به يقين رابطه زوج به سردي مي گرايد، نسبت به همسر بي اعتنا مي شوند و يكديگر را دوست ندارند زيرا از هم نمي رنجند. هر گفتگويي شيوه اي دارد كه اگر به همه نكاتش توجه شود پاياني خوش خواهد داشت. اكنون راه هاي گله گذاري خوب را شرح مي دهيم تا بتوانيد اين مرحله حساس را درست طي كنيد: 

  - پيش از صحبت سعي كنيد خود را جاي همسرتان بگذاريد. با اين كار بهتر به مشكلات او پي مي بريد. 

  - پيش از صحبت با همسر، هرگز موضوع را با ديگران مطرح نكنيد، زيرا ممكن است گفته هايتان را به او تحويل دهند و او را عليه شما بشورانند. 

  - در ابتداي صحبت تأكيد كنيد قصد شما از مطرح كردن رنجش، رفع سوءتفاهم است. زيرا قهرهاي طولاني و جدال بيهوده است و راه به جايي نمي برد. 

  - سعي كنيد از نكات مثبت كارهاي اخير او يا آنچه از او پسنديده ايد ذكري به ميان آوريد تا فضاي مذاكره صميمي شود. 

  - تأكيد كنيد ممكن است مقصر اين ماجرا خودتان باشيد. بنابراين محض رفع دلخوري اقدام به صحبت كرده ايد. اگر تقصيري داشته ايد حتماً آن را به زبان آوريد و از همسرتان پوزش بخواهيد. اين كارتان جو گفتگو را بهبود مي بخشد و همسرتان فكر نمي كند محاكمه اي در كار است. در ضمن او نيز آماده پذيرفتن اشتباهاتش مي شود. 

  - ضمن حل مسائل سعي كنيد حرفهايتان را با زخم زبان، كنايه، تحقير و تمسخر بيان نكنيد. زيرا وضع از آنچه هست بدتر مي شود. 

  - هرگز همسرتان را با ديگران مقايسه نكنيد و مزاياي آنها را به رخش نكشيد. اگر مي خواهيد مقايسه اي در كار باشد سعي كنيد او را با خودش، يعني خطاي احتمالي اش را با رفتار خوب خودش در موقعيتي ديگر مقايسه كنيد. 

  - از دلخوري ها و رنجش هاي كوچك شروع كنيد و از گذشته هاي دور ياد نكنيد. پس از رفع دلخوري او را وادار نكنيد به گناهش اعتراف كند و از شما عذر بخواهد. اين امر غرورش را از بين مي برد و جري اش خواهد كرد. 

  - از يكدندگي بپرهيزيد و لجبازي نكنيد. اگر موردي در آن جلسه حل نشد، گفتگو را به بعد موكول كنيد. 

  - هنگام گفتگو اگر همسرتان خواست حرفي بزند مانعش نشويد و سراپا گوش باشيد. فرصت دهيد تا اظهار نظر كند. با اين رفتارتان ثابت مي كنيد او نيز داراي حق و حقوقي است. از طرفي همسر شما با حرف زدن تخليه رواني مي شود. وقتي گفته هايش تمام شد آرامش و راحتي زيادي احساس خواهد كرد و پيش خود خواهد گفت: "من هم حرفم را زدم" به اين ترتيب امكان آشتي و رسيدن به تفاهم فراهم مي شود. 

  - به هر شكل كه مي توانيد رفع دلخوري را جشن بگيريد- با هديه دادن شاخه گلي يا هر چيز جزئي مورد نياز طرف مقابل- خانم مي تواند كيك يا شيريني بپزد، آقا مي تواند دعوت به عصرانه يا شامي در بيرون از منزل كند و... 

  هميشه به ياد داشته باشيد كه آشتي هاي اجباري كه در آن هيچ كدام از طرفين در خود تغييري نمي دهند بنياني سست دارد. 

  "بعد از يك سال زندگي زناشويي ديگر زن و مرد به فكر زيبايي صورت هم نمي افتند و برعكس فقط متوجه خلق و خو و رفتار يكديگر مي شوند." (ساموئل اسمايلز)

  http://hamsaran.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=5250  امتیاز:
   
  بازدید:
  [ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۴۱:۰۵ ] [ مشاوره مديريت ]
  [ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ][ ۷۲۲ ][ ۷۲۳ ][ ۷۲۴ ][ ۷۲۵ ][ ۷۲۶ ][ ۷۲۷ ][ ۷۲۸ ][ ۷۲۹ ][ ۷۳۰ ][ ۷۳۱ ][ ۷۳۲ ][ ۷۳۳ ][ ۷۳۴ ][ ۷۳۵ ][ ۷۳۶ ][ ۷۳۷ ][ ۷۳۸ ][ ۷۳۹ ][ ۷۴۰ ][ ۷۴۱ ][ ۷۴۲ ][ ۷۴۳ ][ ۷۴۴ ][ ۷۴۵ ][ ۷۴۶ ][ ۷۴۷ ][ ۷۴۸ ][ ۷۴۹ ][ ۷۵۰ ][ ۷۵۱ ][ ۷۵۲ ][ ۷۵۳ ][ ۷۵۴ ][ ۷۵۵ ][ ۷۵۶ ][ ۷۵۷ ][ ۷۵۸ ][ ۷۵۹ ][ ۷۶۰ ][ ۷۶۱ ][ ۷۶۲ ][ ۷۶۳ ][ ۷۶۴ ][ ۷۶۵ ][ ۷۶۶ ][ ۷۶۷ ][ ۷۶۸ ][ ۷۶۹ ][ ۷۷۰ ][ ۷۷۱ ][ ۷۷۲ ][ ۷۷۳ ][ ۷۷۴ ][ ۷۷۵ ][ ۷۷۶ ][ ۷۷۷ ][ ۷۷۸ ][ ۷۷۹ ][ ۷۸۰ ][ ۷۸۱ ][ ۷۸۲ ][ ۷۸۳ ][ ۷۸۴ ][ ۷۸۵ ][ ۷۸۶ ][ ۷۸۷ ][ ۷۸۸ ][ ۷۸۹ ][ ۷۹۰ ][ ۷۹۱ ][ ۷۹۲ ][ ۷۹۳ ][ ۷۹۴ ][ ۷۹۵ ][ ۷۹۶ ][ ۷۹۷ ][ ۷۹۸ ][ ۷۹۹ ][ ۸۰۰ ][ ۸۰۱ ][ ۸۰۲ ][ ۸۰۳ ][ ۸۰۴ ][ ۸۰۵ ][ ۸۰۶ ][ ۸۰۷ ][ ۸۰۸ ][ ۸۰۹ ][ ۸۱۰ ][ ۸۱۱ ][ ۸۱۲ ][ ۸۱۳ ][ ۸۱۴ ][ ۸۱۵ ][ ۸۱۶ ][ ۸۱۷ ][ ۸۱۸ ][ ۸۱۹ ][ ۸۲۰ ][ ۸۲۱ ][ ۸۲۲ ][ ۸۲۳ ][ ۸۲۴ ][ ۸۲۵ ][ ۸۲۶ ][ ۸۲۷ ][ ۸۲۸ ][ ۸۲۹ ][ ۸۳۰ ][ ۸۳۱ ][ ۸۳۲ ][ ۸۳۳ ][ ۸۳۴ ][ ۸۳۵ ][ ۸۳۶ ][ ۸۳۷ ][ ۸۳۸ ][ ۸۳۹ ][ ۸۴۰ ][ ۸۴۱ ][ ۸۴۲ ][ ۸۴۳ ][ ۸۴۴ ][ ۸۴۵ ][ ۸۴۶ ][ ۸۴۷ ][ ۸۴۸ ][ ۸۴۹ ][ ۸۵۰ ][ ۸۵۱ ][ ۸۵۲ ][ ۸۵۳ ][ ۸۵۴ ][ ۸۵۵ ][ ۸۵۶ ][ ۸۵۷ ][ ۸۵۸ ][ ۸۵۹ ][ ۸۶۰ ][ ۸۶۱ ][ ۸۶۲ ][ ۸۶۳ ][ ۸۶۴ ][ ۸۶۵ ][ ۸۶۶ ][ ۸۶۷ ][ ۸۶۸ ][ ۸۶۹ ][ ۸۷۰ ][ ۸۷۱ ][ ۸۷۲ ][ ۸۷۳ ][ ۸۷۴ ][ ۸۷۵ ][ ۸۷۶ ][ ۸۷۷ ][ ۸۷۸ ][ ۸۷۹ ][ ۸۸۰ ][ ۸۸۱ ][ ۸۸۲ ][ ۸۸۳ ][ ۸۸۴ ][ ۸۸۵ ][ ۸۸۶ ][ ۸۸۷ ][ ۸۸۸ ][ ۸۸۹ ][ ۸۹۰ ][ ۸۹۱ ][ ۸۹۲ ][ ۸۹۳ ][ ۸۹۴ ][ ۸۹۵ ][ ۸۹۶ ][ ۸۹۷ ][ ۸۹۸ ][ ۸۹۹ ][ ۹۰۰ ][ ۹۰۱ ][ ۹۰۲ ][ ۹۰۳ ][ ۹۰۴ ][ ۹۰۵ ][ ۹۰۶ ][ ۹۰۷ ][ ۹۰۸ ][ ۹۰۹ ][ ۹۱۰ ][ ۹۱۱ ][ ۹۱۲ ][ ۹۱۳ ][ ۹۱۴ ][ ۹۱۵ ][ ۹۱۶ ][ ۹۱۷ ][ ۹۱۸ ][ ۹۱۹ ][ ۹۲۰ ][ ۹۲۱ ][ ۹۲۲ ][ ۹۲۳ ][ ۹۲۴ ][ ۹۲۵ ][ ۹۲۶ ][ ۹۲۷ ][ ۹۲۸ ][ ۹۲۹ ][ ۹۳۰ ][ ۹۳۱ ][ ۹۳۲ ][ ۹۳۳ ][ ۹۳۴ ][ ۹۳۵ ][ ۹۳۶ ][ ۹۳۷ ][ ۹۳۸ ][ ۹۳۹ ][ ۹۴۰ ][ ۹۴۱ ][ ۹۴۲ ][ ۹۴۳ ][ ۹۴۴ ][ ۹۴۵ ][ ۹۴۶ ][ ۹۴۷ ][ ۹۴۸ ][ ۹۴۹ ][ ۹۵۰ ][ ۹۵۱ ][ ۹۵۲ ][ ۹۵۳ ][ ۹۵۴ ][ ۹۵۵ ][ ۹۵۶ ][ ۹۵۷ ][ ۹۵۸ ][ ۹۵۹ ][ ۹۶۰ ][ ۹۶۱ ][ ۹۶۲ ][ ۹۶۳ ][ ۹۶۴ ][ ۹۶۵ ][ ۹۶۶ ][ ۹۶۷ ][ ۹۶۸ ][ ۹۶۹ ][ ۹۷۰ ][ ۹۷۱ ][ ۹۷۲ ][ ۹۷۳ ][ ۹۷۴ ][ ۹۷۵ ][ ۹۷۶ ][ ۹۷۷ ][ ۹۷۸ ][ ۹۷۹ ][ ۹۸۰ ][ ۹۸۱ ][ ۹۸۲ ][ ۹۸۳ ][ ۹۸۴ ][ ۹۸۵ ][ ۹۸۶ ][ ۹۸۷ ][ ۹۸۸ ][ ۹۸۹ ][ ۹۹۰ ][ ۹۹۱ ][ ۹۹۲ ][ ۹۹۳ ][ ۹۹۴ ][ ۹۹۵ ][ ۹۹۶ ][ ۹۹۷ ][ ۹۹۸ ][ ۹۹۹ ][ ۱۰۰۰ ][ ۱۰۰۱ ][ ۱۰۰۲ ][ ۱۰۰۳ ][ ۱۰۰۴ ][ ۱۰۰۵ ][ ۱۰۰۶ ][ ۱۰۰۷ ][ ۱۰۰۸ ][ ۱۰۰۹ ][ ۱۰۱۰ ][ ۱۰۱۱ ][ ۱۰۱۲ ][ ۱۰۱۳ ][ ۱۰۱۴ ][ ۱۰۱۵ ][ ۱۰۱۶ ][ ۱۰۱۷ ][ ۱۰۱۸ ][ ۱۰۱۹ ][ ۱۰۲۰ ][ ۱۰۲۱ ][ ۱۰۲۲ ][ ۱۰۲۳ ][ مدیریت مشاوره بازاریابیآموزش. بیزینس پلن طرح توجیهی طرح business plan. برنامه بازاریابی Marketing Planبازاریابی. مشاوره تبلیغات مشاور تبلیغات مشاور مدیریت management مشاوره مدیریت انواع بازاریابی بازاریابی. طرح توجیهیمدیریت.