مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 4661
دیروز : 4574
افراد آنلاین : 9
همه : 5165624

روش‌هايي ساده براي تسلط بر سخنراني


يكي از متداول‌ترين دلايلي كه هنگام سخنراني در جلسات احساس نگراني مي كنيم اين است كه مي‌ترسيم مطلبي را كه آماده كرده‌ايم فراموش كنيم و با ريسك از دست دادن اعتبارمان مواجه شويم. 
 

روشي كه بسياري افراد براي غلبه بر اين هراس استفاده مي‌كنند تهيه اسلايدهاي Power point براي كمك به حافظه است. به هر حال، همه چيز به اين سادگي نيست، زيرا هيچ چيز به اندازه‌اي كه مخاطب ببيند در سخنراني كاملا به اسلايدهاي خود متكي هستيد، اعتبار شما را زير سوال نمي‌برد. سخنرانان با تجربه اين توانايي را دارند كه قبل از نشان دادن اسلايد به مخاطب، محتواي آن را اعلام كنند. آنها دست كم، ابزاري را كه در دست دارند به خوبي مي‌شناسند؛ بنابراين فقط لازم است نگاه كوتاهي به اين اسلايدها بيندازند و بدانند كه مطلب بعدي چيست. براي اينكه بتوانيد اين كار را انجام دهيد، به تمرين‌هاي ساده‌اي براي ارتقاي حافظه نياز داريد تا مطالب سخنراني خود را به خاطر بسپاريد و در نتيجه استرستان را كم كنيد.


1) از روش «كاخ ذهن» استفاده كنيد


تحقيقات مربوط به توانايي مغز نشان داده اند كه بين روشي كه ما اتفاقي را به خاطر مي‌سپاريم و فضايي كه اين اتفاق در آن روي داده، ارتباط عميقي وجود دارد. به عبارت ديگر، ما چيزها را بر اساس موقعيت‌هاي مكاني به خاطر مي‌سپاريم. اين تكنيكي قديمي براي تقويت حافظه است كه از آن به عنوان «كاخ ذهن» نام برده مي‌شود.


2) از نقشه‌هاي ذهني استفاده كنيد


نقشه‌هاي ذهني نمودارهايي هستند كه با كمك آنها مي توانيد همه موضوعات سخنراني خود را به جاي اينكه به صورت ليست وار مشخص كنيد، به شكلي بصري طرح‌بندي كنيد. اين كار كمك بزرگي براي تقويت حافظه است، چرا كه تصوير آن شكل در مغز شما نقش مي‌بندد و آسان‌تر از يك ليست خطي مي‌توانيد اطلاعات را بازيابي كنيد، به خصوص اگر يادگيري بصري شما بهتر باشد؛ بنابراين سعي كنيد به جاي استفاده از روش‌هاي قديمي يادداشت برداري، سخنراني را از طريق يك نقشه ذهني ارائه كنيد.


3) به تمركز 8 ثانيه اي اهميت بدهيد


كارشناسان امر تقويت حافظه مي‌گويند 8 ثانيه متوالي طول مي‌كشد تا يك بخش اطلاعات توسط هيپوكامپ مغز پردازش شده و وارد حافظه شود، اطلاعات اين گونه در مغز ما رمزنگاري مي‌شوند. چگونه تلاش مي‌كنيد خود را براي يك سخنراني آماده كنيد؟ آيا براي انتقال اطلاعات از روي يادداشت‌ها به ذهنتان تمركز د دشواري روبه‌رو هستند؟

مورگان كه براي ده‌ها سال مربي‌گري هنر ارتباطات را عهده‌دار بوده، راهنمايي‌هايي جهت پيروزشدن بر اين مشكل ارائه مي‌دهد. پژوهش‌هاي اخير نشان داده‌اند كه حركات طبيعي و حساب‌نشده (چيزي كه مورگان «گفت‌و‌گوي دوم» مي‌نامد) احساس يا ميل فرد را در جزئي از ثانيه پيش از درآمدن انديشه سخنران به قالب كلام، به حضار منتقل مي‌كند. از اين رو، زمان‌بندي حركات بدني تمرين‌شده، به‌صورت نامحسوس به‌هم مي‌خورد و شنوندگاني كه توان تعبير زبان اعضاي بدن را دارند، اين را به‌خوبي درمي‌يابند.

اگر نمي‌توانيد بخش غيركلامي‌ سخنراني خود را تمرين كنيد، پس چه بايد كرد؟ به چهار ميل بنيادين كه در وراي سخن شما نهفته است، توجه كنيد: با حضار باز برخورد كنيد؛ با مخاطب ارتباط برقرار كنيد؛ با احساس باشيد و خوب گوش كنيد تا واكنش حضار را دريابيد. با در نظر داشتن اين چهار نكته، سخنراني خود را تمرين كنيد. به تصور اين‌كه با همسر يا دوست نزديكتان سخن مي‌گوييد، خود را بازتر و راحت‌تر كنيد.

براي ايجاد ارتباط آسان‌تر، به «نياز» درگيرساختن حضار توجه كنيد. تصور كنيد با كودكي سخن مي‌گوييد كه به كلام شما گوش نمي‌سپارد. به‌منظور انتقال احساس خود، احساس نهفته در پشت سخنتان را شناسايي كرده و بدان اجازه بروز بدهيد. خوب گوش‌كردن بدين معناست كه هنگام پانهادن به جايگاه سخنراني، به احساس احتمالي حضار بينديشيد و پيام‌هاي زبان حركات بدني آنان را بخوانيد.

اگر اين چهار ميل را دروني ساخته و در تمرين‌هاي خود جا دهيد، به تبديل شما به يك سخنران ماهر كمك مي‌كنند و زبان حركات بدني شما هم از اين وضع پيروي خواهند كرد.   http://www.fara.ir/index.php?target=publications&function=viewArticle(1149)
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۳۴:۵۱ ] [ مشاوره مديريت ]

 

هنر بيان - چگونه در هر موقعيتي قدرتمند ظاهر شويم ؟  

شناسنامه كتاب هنر بيان - چگونه در هر موقعيتي قدرتمند ظاهر شويم؟

نويسنده: برايان تريسي

 • مترجم: زهرا نسيمي
 • ناشر: انتشارات پديده
 • نوبت چاپ: اول 1389

تعداد صفحه: 278 صفحه

فهرست كتاب هنر بيان - چگونه در هر موقعيتي قدرتمند ظاهر شويم؟

 • درباره نويسنده
 • مقدمه - هنر بيان
 • فصل 1 - هنر سخنوري و بلاغت
 • فصل 2 - برنامه‏ريزي و آمادگي آسان شده است
 • فصل 3 - اعتماد به نفس و مهارت ذهني
 • فصل 4 - در حضور هر شنونده‏اي مقتدرانه شروع كنيد
 • فصل 5 - تسلط بر جلسات سخنراني در حضور تعداد كمي افراد
 • فصل 6 - مهارت عرضه و مذاكره در گروه‏هاي كوچك
 • فصل 7 - سكوي مهارت: تحت تاثير قرار دادن جمع كثيري از مخاطبان
 • فصل 8 - مهارت صوتي: تكنيك‏هاي صوتي قدرتمند
 • فصل 9 - ترفندهاي تجارت: تكنيك‏هاي سخنرانان ماهر
 • فصل 10 - كنترل مكان سخنراني
 • فصل 11 - با شور و شوق تمام به پايان برسانيد
 • فصل 12 - عرضه محصول يا خدمات به روش متقاعدكننده

تصوير روي جلد هنر بيان - چگونه در هر موقعيتي قدرتمند ظاهر شويم ؟: حرف بزن تا برنده شوي, خريد اينترنتي كتاب برايان تريسي, خريد اينترنتي كتاب هنر بيان, هنر بيان, چگونه حرف بزنيم, چگونه قدرتمند باشيم, كتاب برايان تريسي, كتاب هنر بيان

تصوير روي جلد هنر بيان - چگونه در هر موقعيتي قدرتمند ظاهر شويم ؟:

حرف بزن تا برنده شوي, خريد اا شرح دهيد. زمان ختم جلسه را اعلام كند تا همه بدانند جلسه چه زماني به پايان خواهد رسيد.

انواع جلسات

چهار نوع جلسه كاري مختلف وجود دارد كه عبارتند از:
1- حل مشكل: هدف از برگزاري اين نوع جلسات، بح و گفتگو در مورد يك مشكل و توافق بر سر راه حل آن است.
2- تبادل اطلاعات: هدف از برگزاري اين نوع جلسات، تباد اطلاعات و اعلاميه‏ها و اطمينان از اين موضوع است كه همه افراد از تغيير و تحولات و انتصاب افراد اطلاع دارند.
3- معرفي محصول جديد: هدف از برگزاري اين نوع جلسات، آشنا نمودن تمام شركت‏كنندگان با محصولات و خدمات جديدي است كه شركت در حال عرضه آن است يا به عرضه آن مي‏انديشد.
4- تشكيل گروه: هدف از برگزاري اين نوع جلسات، فراخوان افراد به منظور بحث و گفتگو در خصوص اين مطلب است كه آنها به چه كاري مشغولند و چه پيشرفتهايي در كارشان حاصل نموده‏اند. جلسات تشكيل گروه يكي از اشكال قدرتمند اين جلسات در ايجاد روح رفاقت و صميميت در بين افراد است كه براي هر شركتي ضروري مي‏باشد.

تحسين كتاب - نوشته برايان تريسي

«اگر مي‏خواهيد سخنران برجسته و قابل توجهي باشيد، بايد بهترين بهترين‏ها را مطالعه كنيد. برايان تريسي، ستاره بزرگي در حرفه سخنراني است. بايد ايده ‏هاي او را مطالعه كنيد، زيرا او مرحله به مرحله به شما مي‏آموزد در حرفه سخنراني از هيچ جا به همه جا برسيد. هيچ كس نمي‏تواند اين كار را مثل برايان انجام دهد.
 • مارك ويكتور هانسن
«اين كتاب به من كمك كرد به آرامش بيشتري دست پيدا كنم؛ اين كتاب مرا ترغيب كرد بايستم و ايده‏هايم را با ديگران در ميان بگذارم. بي ترديد برايان تريسي يك سخنران برجسته است؛ تكنيك‏هاي او به خوددارترين سخنرانان كمك مي‏كند، به كم رويي خود غلبه كنند. اين كتاب تاثيرگذار مي‏تواند زندگي افراد را تغيير دهد.»
 • برنت تيلور
برايان تريسي يكي از برجسته ‏ترين سخنرانان تاريخ است! اگر مي‏خواهيد با حرف زدن برنده شويد با اين كتاب شگفت‏انگيز را بخوانيد. اين كتاب، شاهكار است.
 • رابرت آلن
«اين كتاب، مجموعه‏اي قابل توجه، كامل و روشنگر در مورد سخنراني‏هاي ترغيب كننده و برقراري ارتباط موثر است كه يك چهره بين‏المللي آن را نوشته است. اين كتاب را بخوانيد، مطالب آن را بياموزيد، و به كار ببريد و برنده شويد!»
 • نيدو آر. كوبين، رئيس دانشكده‏هاي پوينت
«يك بار ديگر برايان تريسي كتاب موفقيت‏ آميزي نوشته است. كتاب جديد او ، راهنمايي‏ها و دستورالعمل‏هاي ارزشمندي از زبان اين سخنران برجسته ارائه مي‏دهد»
 • كن بلنچارد

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۳۴:۵۰ ] [ مشاوره مديريت ]


آموزش زبان بدن

شايد فكر كنيد اگر زبان كشوري را بدانيد و يا با لهجه مردم يك شهر آشنا باشيد، كار تمام است. اما باور كنيد هميشه واژه‌ها براي رساندن منظور‌تان كافي نيستند. در اين دنيا براي ارتباط برقرار كردن، علاوه بر كلمات به يك زبان ديگر هم نياز داريد؛ «زبان بدن». زباني كه اگر خوب آن را ندانيد و آگاهي نداشته باشيد...

 برترين ها: شايد فكر كنيد اگر زبان كشوري را بدانيد و يا با لهجه مردم يك شهر آشنا باشيد، كار تمام است. اما باور كنيد هميشه واژه‌ها براي رساندن منظور‌تان كافي نيستند. در اين دنيا براي ارتباط برقرار كردن، علاوه بر كلمات به يك زبان ديگر هم نياز داريد؛ «زبان بدن». زباني كه اگر خوب آن را ندانيد و آگاهي نداشته باشيد كه كجا و چطور بايد از آن استفاده كنيد، بزرگ‌ترين سوء تفاهم‌ها را باعث مي‌شويد. براي اينكه بتوانيد از امروز به بعد، كمي دقيق‌تر به اطرافيان‌تان و زبان بدنشان توجه كنيد و براي اينكه بدانيد هر گوشه از جهان، به چه آداب پيچيده‌اي احترام مي‌گذارند، در ادامه اين مطلب با ما همراه باشيد. در اين مطلب تنها به آداب برخي كشورهاي جهان و شهرهاي ايران بسنده مي‌كنيم. آدابي كه از امروز به بعد، بايد كمي بيشتر مراقب رعايت شدنشان باشيد.
 

به چشم من نگاه كن/ نكن

در ايالات متحده، چشم‌درچشم بودن، معمولا نشانه توجه به صحبت‌هاي گوينده است. اما در كشور‌هاي آسياي ميانه، اين موضوع مي‌تواند در ميان افراد هم‌جنس نماد صداقت باشد و در ميان افراد غيرهم‌جنس (به‌ويژه در جوامع مسلمان) چندان مودبانه به نظر نمي‌رسد. زيرا در اين كشورها، معمولا به‌جاي نگاه مداوم و مستقيم، از نگاه‌هاي كوتاه و بريده بريده براي نشان دادن توجه دو فرد غيرهمجنس به هم استفاده مي‌شود. اما در كشوري مثل ژاپن، حتي يك نگاه گذرا هم مي‌تواند گوينده را معذب كند.

اگر هم كمي به عقب برگرديم، مي‌بينيم كه چنين فرهنگي در همين ايران خودمان هم تغييرات زيادي كرده است. نگاه كردن در نسل پدرانمان، معنايي شبيه امروز نداشت. اگر نسل ما توجه‌مان به صحبت‌هاي يك بزرگ‌تر را با زل زدن در چشمانش نشان مي‌دهيم، جوانان يك نسل قبل، توجه و احترام‌شان به يك بزرگ‌تر را هرگز به اين شيوه نشان نمي‌دادند. خيره شدن در چشم يك بزرگ‌تر براي آنها معنايي كاملا متفاوت با امروز داشته است و آنها با پايين انداختن سر و تنظيم نگاه‌شان با زاويه‌اي پايين‌تر از چشم‌ها، احترام‌شان را نشان مي‌دادند.


دست مهربان؛ دست عصباني


دست دادن در بسياري از كشور‌ها به نمادي براي خوشامدگويي تبديل شده‌است. اما همه كشورهاي جهان اين نماد را نپذيرفته‌اند يا حداقل به يك شكل از آن استفاده نكرده‌اند. معاني دست دادن در گوشه‌گوشه جهان آنقدر متفاوت است كه گاهي مي‌تواند نشانه تحقير و تمسخر باشد و گاهي هم شوخ‌طبعي يا حتي احترام تلقي شود. انگليسي‌ها، استراليايي‌ها، اهالي زلاندنو، آلمان و ايالات‌متحده، معمولا در شروع جلسات و ملاقات‌هايشان و همچنين هنگام خداحافظي دست مي‌دهند. اغلب اهالي اروپا، چند بار در روز به بهانه‌هاي مختلف با هم دست مي‌دهند اما در كشورهاي عربي و آسيايي، معمولا بعد از يك دست دادن ساده، چند ثانيه دست طرف مقابل، در دست گرفته مي‌شود. اگر مسافر تركيه هستيد، يادتان نرود دست دادن محكم در اين كشور مي‌تواند نماد خشمگيني يا نوعي بي‌ادبي تلقي شود.

 
يك بوسه؟ دو بوسه؟ سه بوسه؟


براي خوش‌آمد گفتن به يك مهمان، در هر فرهنگي هزار و يك راه وجود دارد اما روبوسي هم يكي از عادات خوشامد‌گويي در كشورهاي مختلف است. كشورهاي اسكانديناوي، معمولا به يك بوسه اكتفا مي‌كنند درحالي كه فرانسوي‌ها، مهمان‌شان را دوبار مي‌بوسند. هلندي‌ها و عرب‌ها معمولا سه بوسه را نماد خوشامدگويي مي‌دانند. استراليايي‌ها معمولا از بوسيدن طفره مي‌روند يا به شيوه اروپايي‌ها از دو بوسه استفاده مي‌كنند. اگر هم مسافر استان‌هاي جنوبي يا غربي در كشورمان باشيد و يك پيرزن مهربان ميزبان‌تان باشد، نبايد از شيوه بوسيدنش شوكه شويد. او براي نشان دادن محبتش چهره شما را در دو دستش مي‌گيرد و حداقل سه بار شما را مي‌بوسد. لرها و بختياري‌ها هم آداب و رسوم جالبي دارند. اگر با يك لر روبه‌رو شويد و او در زمان احوال‌پرسي يا خداحافظي با شما، بخواهد محبتش را نشان دهد، انگشت اشاره خود را مي‌بوسد و روي پيشاني‌اش مي‌گذارد. آنها با اين كار،‌ مي‌خواهند بگويند برايشان عزيز و مهم هستيد و احترام‌شان را به شما نشان مي‌دهند


آرزوي بركت به زبان بي‌زباني


اگر تصميم گرفته‌ايد در يك شهر كردنشين زندگي كنيد، بايد با آداب و رسوم سنتي آن شهر بيشتر آشنا شويد. يكي از سنت‌هايي كه كرد‌ها به آن احترام مي‌گذارند، ريختن نمك در ظرف براي آرزوي پربركت شدن است. اگر شما براي همسايه كرد‌تان يك ظرف غذا، ميوه يا شيريني ببريد، آنها وقت برگرداندن ظرف، در آن نمك مي‌ريزند تا با اين كار آرزو كنند كه بركت هميشه در خانه و سرسفره شما باشد.


يك فنجان و يك دنيا حرف


اگر مي‌خواهيد مهمان عرب‌هاي خوزستان و سوسنگرد شويد، بايد با آداب پذيرايي آنها بيشتر آشنا شويد. اين اعراب از شما با فنجان‌هاي قهوه پذيرايي مي‌كنند و تا وقتي كه فنجان را در دست‌تان بگيريد، آن را برايتان دوباره پرمي‌كنند. گرفتن فنجان در دست براي آنها نشانه ميل شما به قهوه است و اگر واقعا ميلي به نوشيدن آن نداريد، بايد آن را در زير فنجاني برگردانيد. اگر هم به هتل‌هاي سنتي عرب‌ها در جنوب كشور برويد نيازي نيست كه براي پرسيدن هر سؤالي، مقابل ميزبان برويد. كافي‌است فنجان‌تان را روي زمين بگذاريد. اين كار در فرهنگ آنها به معناي اين است كه شما سؤالي داريد و بعد از آن، ميزبان براي پاسخ دادن به سؤال شما مقابل‌تان خواهد آمد.


به «سر» من دست نزن


در انگلستان، كشور‌هاي اسكانديناوي و ژاپن، لمس كردن سر اتفاق شايعي نيست. اما در فرهنگ لاتين، يك اتفاق رايج و قابل قبول است. اگر به كشوري مي‌رويد كه زياد با فرهنگش آشنا نيستيد، در يك فاصله متعادل با افراد بنشينيد و هيچ وقت هم سرشان را لمس نكنيد، زيرا اين اتفاق از نظر مذهبي مي‌تواند براي آنها ناراحت‌كننده باشد. براي مثال «سر» براي شرق آسيايي‌ها معنايي روحاني دارد. اگر مسافر چين هستيد، هرگز براي نشان دادن دوستي‌تان، پيشاني كسي را نبوسيد. براي آنها سر، بخشي روحاني در بدن است و تماس داشتن با سر و موها، مي‌تواند به معناي ورود غيرمجاز شما به حريم خصوصي يك فرد باشد و باعث يك سوء تفاهم بزرگ شود


نه گفتن هم آداب دارد


بسياري از ما وقت بي‌حوصلگي، خيلي راحت اين صوت را براي جواب دادن به‌كار مي‌بريم: «نچ!» اما نبايد فراموش كرد «نه» گفتن با اين كلمه، براي همه خوشايند نيست. مردم كشورهاي ديگر حتي اگر با زبان ما آشنا باشند، اين پاسخ منفي را نوعي بي‌ادبي تلقي مي‌كنند. براي آنها اين آوا، نشانه بي‌توجهي گوينده و توهين به شنونده است. شايد شنيدن آن براي يك ايراني هم چندان خوشايند نباشد، اما يك آفريقايي،‌ هرگز نمي‌تواند چنين بي‌توجهي‌اي را فراموش كند و شما را به‌خاطرش ببخشد. پس پاسخ منفي‌تان را با كلمات كامل ادا كنيد و در مقابل خارجي‌ها، از يك صوت براي رساندن منظور‌تان استفاده نكنيد.


چند وجب فاصله؟


شايد اگر كسي درست در كنار شما بنشيند و به عبارت ديگر به شما بچسبد، كمي آشفته شويد و تلاش كنيد كه از او فاصله بگيريد. اما در خيلي از كشور‌ها، چنين برخوردي كاملا عادي است و به عنوان نشانه‌اي براي شروع يك ارتباط به شمار مي‌آيد. رعايت كردن فاصله درست آنقدر پيچيده و از فردي به فردي متفاوت است كه بهتر است در برخورد اول، با رعايت يك فاصله عادي اوضاع را محك بزنيد و بعد به فرد مقابل‌تان نزديك شويد يا از او فاصله بگيريد.


با دست حرف بزن


بختياري‌ها هنگام حرف زدن از دست‌هايشان خيلي استفاده مي‌كنند. آنها مثل ايتاليايي‌ها، با حركات مداوم دست، هيجان را به حرف‌هايشان مي‌آورند و تلاش مي‌كنند منظور‌شان را بهتر برسانند. اگر از دور به صحبت كردن يك بختياري نگاه كنيد، گمان مي‌كنيد كه بيهوده دست‌هايش را مدام روي صورتش مي‌چرخاند. اما نبايد فراموش كنيد حرف زدن بدون اين تكان دادن‌هاي دست براي اين قوم معنايي ندارد.
 

به ترتيب سن بنشينيد


اگر مهمان عرب‌ها مي‌شويد، حواستان بيشتر از هر جاي ديگري بايد به نشستن‌تان باشد. آنها سن را اصلي‌ترين اولويت انتخاب جا مي‌دانند و اگر شما مسن‌ترين فرد جمع نيستيد، هرگز نبايد بالاي اتاق را براي نشستن انتخاب كنيد. گذشته از اين، خوابيدن در خانه آنها هم آداب خودش را دارد. يك عرب براي شما رختخواب پهن مي‌كند، اما هرگز نبايد انتظار داشته باشيد كه خودش آن را جمع كند. پس صبح بعد از بلند شدن، حتما جايتان را جمع كنيد و گوشه اتاق بگذاريد.

http://vivannews.com/Pages/News-23884.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۳۴:۴۹ ] [ مشاوره مديريت ]


زبان بدن چيست؟

سال‌هاست در مورد اين موضوع بحث مي‌شود كه چطور مي‌توانيم روي ديگران دربرخوردهايمان تاثير خوبي بگذاريم و به عبارتي در ذهن آنها زلزله‌اي به پا كنيم! در تحقيقي كه اخيرا انجام شد مشخص شده وقتي براي‌بار اول با مردم رو در رو مي‌شويم

زبان بدن يكي از موثرترين راههاي انتقال پيام به مخاطب
 
 سال‌هاست در مورد اين موضوع بحث مي‌شود كه چطور مي‌توانيم روي ديگران دربرخوردهايمان تاثير خوبي بگذاريم و به عبارتي در ذهن آنها زلزله‌اي به پا كنيم! در تحقيقي كه اخيرا انجام شد مشخص شده وقتي براي‌بار اول با مردم رو در رو مي‌شويم اولين تاثير دروني كه در آنها ايجاد مي‌كنيم، به اين صورت تقسيم ‌بندي مي‌شود: 55 درصد اين تاثير به ظاهر و به عبارتي زبان بدن بستگي دارد، 38درصد به سبك صحبت كردن مربوط است و تنها 7 درصد به آنچه كه واقعا بيان مي‌كنيم ارتباط دارد. اگر مي‌خواهيد اولين تاثير شما بر ديگران خوب و موثر باشد به نكات زير توجه كنيد.


هيچ وقت قدرت تماس چشمي را بر ديگران دست كم نگيريد. تصور كنيد براي يك مصاحبه شغلي دعوت شده‌ايد. اين شما هستيد كه بايد نظر مثبتي در مورد خودتان در ذهن مصاحبه‌گر ايجاد كنيد و در اين بين تماس چشمي بسيار مهزبان بدن شما مي تواند تفاوت چشمگيري در مهارت هاي مردمي، جذابيت و خلق و خوي كلي شما بوجود آورد.
 

افزايش مهارت زبان بدن شما مي تواند تفاوت چشمگيري در مهارت هاي مردمي، جذابيت و خلق و خوي كلي شما بوجود آورد.
 
در مورد چگونگي بكارگيري زبان بدنتان راه كار خاصي وجود ندارد. آنچه كه شما انجام مي دهيد ممكن است به تعداد زيادي روش مورد تفسير واقع شود. در عين حالي كه به محيط و مخاطب شما نيز بستگي دارد.
 
احتمالا شما زماني كه با رئيس تان در حال صحبت كردن هستيد در مقايسه با وقتي كه با فرد مورد علاقه تان صحبت مي كنيد قصد داريد كه از زبان بدنتان به طرز متفاوتي استفاده كنيد.
 
روش هاي زير، تعدادي از تفسيرات رايج از زبان بدن و اغلب روش هاي تاثيرگذارتر است جهت ارتباط برقرار كردن با جسم شما.
 
در ابتدا براي تغيير زبان بدن بايد نسبت به آن هوشيار باشيد. به طرز نشستن ، ايستادن و چگونگي بكارگيري دستها و پاهايتا و آنچه كه در حين مكالمه با فردي انجام مي دهيد دقت داشته باشيد.
 
ممكن است نياز به تمرين در برابر آينه داشته باشيد كه شايد در وهله اول اين كار به نظر احمقانه بيايد ولي كسي شما را نخواهد ديد. تمرين فوق به شما بازخورد مناسبي در مورد اينكه چگونه در مقابل ديگر اشخاص به نظر مي‌رسيد، خواهد داد. هم چنين به شما اين امكان را مي دهد تا كمي قبل از رفتن به دنياي بيرون تمريني داشته باشيد.
 
روش ديگر اين است كه چشمانتان را ببنديد و چگونگي ايستادن و نشستن را تصور كنيد تا حس اطمينان، صراحت، تمدد اعصاب يا هر آنچه كه شما براي گفتگو به آن نيازمنديد در شما بوجود آيد. همانند همان مدل (كه در ذهن خود ساخته ايد) خودتان را در حال حركت مشاهده كرده و سپس در محيط بيرون آن را اجرا كنيد.

همچنين شايد بخواهيد دوستان، ستارگان سينما يا ديگر افرادي را كه فكر مي كنيد از زبان بدن مناسبي استفاده مي‌كنند، مشاهده كنيد. آنچه را كه آن ها انجام مي دهند و شما بكار نمي بريد، ببينيد. از افراد مختلف آنچه را كه مي پسنديد، كسب كنيد و براي بكارگيري آنچه كه از آنان آموخته ايد تلاش كنيد.
 
تعدادي از اين حالت ها ممكن است طوري به نظر برسد كه انگار شما آن ها را تظاهر مي كنيد. تظاهر كنيد تا زماني كه بتوانيد آنها را به دست بياوريد. اين روش مناسبي براي ياد گرفتن مهارت هاي جديد است و به خاطر داشته باشيد كه احساسات نيز در پس آن عمل مي كنند.

اگر كمي بيشتر لبخند بزنيد احساس شادي بيشتري خواهيد كرد. در صورتي كه صاف بنشينيد طبعا احساس انرژي و ابهت بيشتري خواهيد نمود و اگر حركاتتان را آهسته تر كنيد احساس آرامش بيشتري به شما دست خواهد داد. در حقيقت احساسات شما باعث تقويت عادات جديدتان خواهد شد و احساسات دور پراكنده مي شود. معمولا در ابتدا ممكن است در بكارگيري زبان بدنتان مبالغه كنيد. شايد در هنگام نشستنن پاهايتان به طرز خنده داري دور از هم باشد يا در تمام لحظات يك موقعيت دشوار صاف بنشينيد. مهم نيست. مردم آنقدر ها كه فكر مي كنيد شما را نگاه نمي كنند. آنها نگران مسايل شخصي خودشان هستند.
 
1.       پاها و دستانتان را به حالت ضربدري قرار ندهيد:
 
احتمالا شنيده ايد كه نبايست دست به سينه بايستيد چرا كه ممكن است از شما ظاهري تدافعي يا محافظه كار ارائه دهد. اين مساله در مورد پاهايتان نيز صدق مي كند پس پاها و دستهايتان را بازتر قرار دهيد.
 
2.       ارتباط چشمي داشته باشيد اما خيره نشويد:
 
در ميان افرادي كه مخاطب شما هستند با همه آنها ارتباط چشمي داشته باشيد تا رابطه بهتري را بوجود آورده و متوجه شويد كه ايا آنها به صحبت هاي شما گوش مي دهند يا نه؟ البته برقرار كردن بيش از حد تماس چشمي ممكن است باعث ناراحتي افراد شود. همانطور كه رابطه اي فاقد آن مي تواند ظاهر شما را نامطمئن جلوه دهد. اگر به اين نوع ارتباط عادت نكرده ايد ممكن است كه در ابتدا در شما ايجاد ترس كرده و مشكل به نظر بيايد اما با ادامه دادن آن دير يا زود به اين روش عادت خواهيد كرد.
 
3.       از بوجود آوردن مقداري فضا نهراسيد.
 
مقداري فضا دادن به مخاطب نشانه اعتماد به نفس شماست و نشانگر اين است كه شما فرد راحتي هستيد. به طور مثال هنگام ايستادن يا نسشتن پاهايتان را كمي با فاصله قرار دهيد.
 
4.       عضلات شانه تان را شل كنيد:
 
هنگامي كه هيجان زده هستيد راه مناسب اين است كه شانه هايتان را از حالت انقباض رها كنيد. ممكن است كه كمي به سمت جلو و بالا تكان بخورند. سعي كنيد كه راحت باشيد و با مقداري حركت شانه ها، عضلات آنها را شل كرده و سپس به آرامي آنهارا به حالت اوليه برگردانيد.
 
5.       هنگامي كه ديگران مشغول صحبت هستند، سرتان را به نشانه تاييد تكان دهيد:
 
هرچند دقيقه يكبار سرتان را به نشانه تاييد حركت داده تا نشان دهيد كه به سخنان طرف مقابل گوش مي دهيد. اما مواظب باشيد كه در انجام آن زياده روي نكنيد.
 
6.       خم نشويد، صاف بنشينيد:
 
اما در يك حالت آرام، نه به صورت هيجان زده.
 
7.       كمي به سمت جلو متمايل شويد، البته نه خيلي زياد:
 
اگر قصد داريد كه علاقمنديتان را به سخنان طرف مقابل نشان دهيد، به طرف او كمي متمايل شويد. در صورتي كه مي خواهيد نشان دهيد كه داراي اعتماد به نفس بوده و آرامش داريد كمي به سمت عقب متمايل شويد. توجه داشته باشيد كه بيش از حد به جلو خم نشويد چراكه ممكن است شما را مايوس و نيازمند براي جلب نظر ديگران نشان دهد. همين طور متمايل شدن به عقب بيش از اندازه ممكن است از شما ظاهري مغرور و سرد جلوه دهد.
 
8.       لبخند بزنيد
 
شاد باشيد و خيلي خودتان را جدي نگيريد. كمي آرام باشيد و هنگامي كه فردي مطلب خنده داري بيان مي كند لبخند بزنيد. اگر شما شخص مثبت انديشي به نظر برسيد مردم براي شنيدن صحبت هاي شما تمايل زيادي نشان خواهند داد. در عين حال اولين نفري نباشيد كه به لطيفه هاي خودتان مي خنديد كه ممكن است شما را دستپاچه يا نيازمند جلوه دهد. هنگامي كه به شخصي معرفي مي شويد لبخندي هم بر لب داشته باشيد. اما نه آن طور كه لبخند روي صورت شما تصنعي باشد. اين باعث مي شود كه از شما ظاهري رياكارانه بسازد.
 
9.    به صورتتان دست نزنيد:
 
اين حالت ممكن است موجب شود كه دستپاچه به نظر برسيد و براي مخاطبانتان ايجاد حواس پرتي مي كند.
 
10.   سرتان را بالا نگه داريد:
 
چشمانتان را به زمين ندوزيد. اين حالت باعث مي شود كه شما نا مطمئن يا كمي ناكام جلوه كنيد. سر خود را به سمت بالا و صاف قرار داده و چشمهايتان را در مقابل افق نكه داريد.
 
11.   حركاتتان را كمي آرامتر كنيد:
 
اين نكته به چند دليل حائز اهميت است. آهسته تر راه رفتن نه تنها موجب مي شود شما آرامتر و مطمئن تر به نظر برسيد، كه باعث آن خواهد شد احساس تنش كمتري نيز داشته باشيد. اگر فردي شما را مخاطب قرار داد، گردنتان را به طور ناگهاني به سمت او برنگردانيد. در عوض با حركتي آهسته تر گردنتان را به سمت او حركت دهيد.
 
12.   بي قراري نكنيد:
 
از حركاتي كه نشانه بيقراري شما هستند يا تيك هاي عصبي تان نظير تكان دادن پاها يا با سرعت ضربه زدن انگشتان دست به ميز بپرهيزيد، به ترتيب آن ها را كنار گذاشته يا به نوعي شكل آن را تغيير دهيد. اين باعث مي شود هنگامي كه شما قصد داريد مطلبي را به شخصي برسانيد عصبي و بي قرار جلوه كنيد. در تمام موقعيت‌ها حركاتتان را از بي نظمي رها كنيد. سعي كنيد آرام باشيد و حركاتتان را كندتر كرده و بر روي آنها تمركز كنيد.
 
13.   از دستانتان با اطمينان بيشتري استفاده كنيد:
 
بجاي حركت هاي عصبي توسط دستانتان يا دست كشيدن روي صورتتان ، از آنها براي بوجود آوردن ارتباط با آنچه كه قصد بيان آن را داريد استفاده كنيد. دستانتان را جهت شرح موضوعي يا بيان اهميت نكته اي كه تلاش مي كنيد تا آن را ارائه دهيد بكار ببريد. اما توجه به اين نكته ضروري است كه استفاده بيش از حد از دست ها ممكن است باعث حواس پرتي شود. همچينين طوري دست ها را حركت ندهيد كه غيرقابل كنترل به نظر برسد.
 
14.    به فاصله خيلي نزديك نايستيد:
 
يكي از مواردي كه آموخته ايم اين است كه هنگامي كه شخصي با يك گوينده با فاصله كم مواجه مي شود، احساس خوشايندي ندارد . اجازه دهيد كه افراد حريم خصوصي شان را داشته باشند . به حريم شخصي ديگران وارد نشويد.
 
15.   انعكاس
 
اغلب هنگامي كه شما روابط خوبي با يك فرد داريد و هر دوي شما داراي يك وابستگي به يكديگر هستيد، ناخودآگاه شروع به انعكاس رفتارهاي يكديگر مي كنيد. بدين معني كه شما كمي از زبان بدن شخص مقابلتان را عينا تكرار مي كنيد. اگر آن فرد به سمت جلو متمايل شود شما نيز احتمالا به جلو خم مي شويد. در صورتي كه او دستهايش را روي پاهايش قرار دهد ممكن است شما مشابه او رفتار كنيد. دقت داشته باشيد كه فورا عكس العمل نشان ندهيد و هر تغييري كه در زبان بدن او بوجود آمد را منعكس نكنيد. به اين ترتيب حس نزديكي بوجود خواهد آمد.
 
16.   نگرش مثبت داشته باشيد:
 
آخرين نكته از حيث ترتيب، اين است كه ديدگاهي راحت، باز و مثبت داشته باشيد. آنچه شما احساس مي كنيد بر روي زبان بدنتان جاري مي شود و مي تواند باعث تفاوت عمده اي شود. شما قادر خواهيد بود كه زبان بدنتان را تغيير دهيد اما اين نيز همانند تمامي عادت هاي جديد زمان بر است. خصوصا اگر شما روزهاي زيادي را به نگاه كردن به سمت پايين صرف كرده بوديد ممكن است مواردي نظير بالا نگه داشتن سرتان زمان زيادي ببرد تا صحيح شود. در ضمن اگر يكباره براي تغيير دادن بسياري از موارد تلاش كنيد ممكن است گيج كننده و طاقت فرسا بشود.
 
يكي دو نمونه از اين روش هاي زبان بدن را انتخاب كرده و هر روز به مدت 3 تا 4 هفته بر روي تمرين كنيد. از آن به بعد آن موارد مي بايست در عادات جديد شما و مواردي كه شما حتي بدون فكر كردن قادر به انجام آن هستيد ايجاد شود. در غير اين صورت تا زماني كه آنها جزيي از عادات شما شوند، به تمرين ادامه دهيد. سپس دو مورد ديگر كه علاقه داريد تا تغييرشان دهيد را انتخاب كرده و بر روي آن ها تمرين كنيد.

 
نويسنده : هنريك ادبرگ
 
مترجم:الهام سادات ميرياني
 
منبع:  www.positivityblog.com 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۳۴:۴۷ ] [ مشاوره مديريت ]
د او حضار را راهنمايي كرد تا شانه‌هايشان را پايين‌تر بياورند، دست‌هايشان را با حالت باز شده پشت صندلي آزادانه رها كنند و پاهاي خود را باز كنند تا جاي بيشتري بگيرند. او مي‌گويد: به طور كلي افراد سطح بالا، نسبت به افراد سطح پايين به خود اجازه مي‌دهند تا بدنشان فضاي بيشتري را اشغال كند. همين موضوع باعث مي‌شود كه آنها حس راحت بودن داشته باشند و همچنين اين حس را نشان بدهند. خانم گرونفلد مي‌گويد: مثل ساير موارد شما هم احتمالا به طور غريزي از اين موضوع آگاهيد كه اين زبان بدن در موضع قدرت است و همه ما اين را مي‌دانيم. ولي در واقع نمي‌دانيم كه اين موضوع را مي‌دانيم.

http://vivannews.com/Pages/News-22446.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۳۴:۴۶ ] [ مشاوره مديريت ]


شگردهاي مصاحبه با شخصيت‌ها
 

اشاره: مطلب حاضر از كتاب مصاحبه در روزنامه‌نگاري اثر "نجات روستي" انتخاب شده است. روستي، نويسنده كرد زبان عراقي، استاد روزنامه‌نگاري دانشگاه سليمانيه است. وي متولد سال 1972 است و در كارنامه خودعناويني چون؛ سردبير، معاون سردبير و مسئول صفحه را ثبت كرده است و اكنون سردبير مجله روزنامه‌نگار است. نجات روستي يك مجموعه شعر و داستان در سال‌هاي 2006 و 1998 چاپ كرده است و كتابي با عنوان ارتباط بين رسانه‌هاي خبري و افكارعمومي رادردست چاپ دارد.


مصاحبه دروزنامه‌نگاري در عين حال كه هنري مستقل است ديگر هنرهاي روزنامه‌نگاري ازجمله خبر و گزارش نيز به آن وابسته‌اند، زيرا مصاحبه وسيله‌اي براي دستيابي به اخبار است و مي‌تواند به بخشي از يك گزارش نيز تبديل شود. به همين دليل مي‌گويند مصاحبه مهمترين هنر روزنامه‌نگاري است زيرا روزنامه‌نگار فرزانه و با سليقه مي‌تواند از طريق آن، اطلاعاتي خوب به دست آورد و زمينه‌اي براي ارتباط با منابع خبري پيدا كند.

بي شك بايد روزنامه‌نگار نيز فردي روشنفكر، آگاه و مطلع بوده و توانايي اين را داشته باشد كه سوال‌هاي مناسب براي شخصيت‌هاي متفاوت طراحي كند، مهارت‌هاي گوش دادن و درك كردن را داشته باشد و نظاره‌گر دقيق حركات مصاحبه شونده باشد.
 
تعريف
ريشه مصاحبه به زبان فرانسه بر مي‌گردد و عبارت است از نشست با  شخصيت‌هاي سياسي، هنري، ورزشي، ملي و... با هدف گفت وگو و دستيابي به اطلاعات بيشتر در مورد رويداد‌ها. كسب آراء و ديدگاههاي صاحب نظران درموضوع‌هايي كه براي مخاطب با اهميت هستند تا جامعه به خوبي از موضوع مطلع شده و در مورد آن قضاوت كند.

بنابراين مي‌توان گفت؛ هدف‌دار بودن، حضور شخص سوم ( مخاطب)  و يا حضور مصاحبه شونده به عنوان نماينده مخاطب ، تاثيرگذاري، تبديل اطلاعات به شناخت و توانمند سازي طرفين از جمله ويژگي هاي مصاحبه در روزنامه‌نگاري است.
 
ويژگي‌هاي مصاحبه با شخصيت‌ها

1- معمولا مدت زمان  مصاحبه‌ها با شخصيت ها بين 15 تا 120 دقيقه است.
2- شخصيت مورد مصاحبه بايد فردي توانمند و صاحب تجربه در زمينه موضوع مورد نظر باشد.
3- براي انجام گفت‌وگوبا يك شخصيت، به مصاحبه‌گري توانمند نياز است.
4- هدف مصاحبه از قبل بايد مشخص شده باشد.
5- شروع مصاحبه بايد به شيوه‌اي باشد كه ضمن آن‌كه نظر مصاحبه شونده و مخاطب جلب شود، هر دو طرف در همان ابتدا در جريان موضوع اصلي قرار گيرند.
6- سئوال‌هاي مشخص و كوتاه در مصاحبه بايد پرسيده شود، به طوري كه با كمترين كلمه بيشترين معنا منتقل شود؛ زيرا سوال‌هاي مشخص ، جواب هاي مشخص را در پي دارد.
7- مصاحبه كننده بايد با تمام حواس در صحنه مصاحبه حضور داشته باشد تا جريان مصاحبه را به‌طور كامل در اختيار بگيرد.
8- در مصاحبه تلويزيوني به دليل كمبود وقت از تعريف و تمجيد و حاشيه بايد پرهيز شود و مصاحبه كننده مستقيم به موضوع اصلي بپردازد.
9- مصاحبه كننده اگر جواب سئوالي را قبول نداشته باشد هرگز نبايد بگويد، اين جواب قابل قبول نيست چون در اين صورت مصاحبه با همكاري كه انتظار مي رود پيش نخواهد رفت.
10- اگر موضوع مصاحبه در تخصص و علاقه خبرنگاري نيست نبايد آن را قبول كند چون رد كردن بهتر از خراب كردن مصاحبه  است.
11- اعتقادات خود را در مصاحبه مطرح نكنيد و اجازه دهيد مصاحبه شونده نظر خود را مطرح كند.
12- سئوال‌هاي جنجالي و سخت را در ابتداي مصاحبه مطرح نكنيد .
13- از پرسيدن سئوالات مبهم پرهيز كنيد.
14- حركات، سكنات، زبان  و لباس‌هاي خبرنگار بايد با حال و هواي مصاحبه و شخصيت مصاحبه شونده و فرهنگ او هم خواني داشته باشد.
15- آهنگ و تن صداي كلماتي كه خبرنگاربيان مي‌كند بايد با موضوع مناسبت داشته باشد.
16- قبل از مصاحبه اطلاعاتي جامع از زندگي‌نامه، ديدگاه‌ها و نظرات مصاحبه شونده جمع‌آوري كنيد.
17- براي انجام بهتر مصاحبه سعي كنيد يك فضاي صميمي ايجاد كنيد.
18- قبل از مصاحبه سوال‌هايتان را به  مصاحبه شونده نشان ندهيد البته دادن محورهاي كلي بحث مانعي ندارد.
19- از عقايد مصاحبه شونده دفاع نكنيد.
20- از كلمات؛ همين‌طور است، زيباست، خيلي مهم است و صددرصد در تاييد سخنان شخصيت مورد مصاحبه استفاده نكنيد.
21- سعي كنيد طوري جريان مصاحبه پيش برود كه برداشت مصاحبه شونده و مخاطب اين باشد كه اطلاعات ارائه شده از سوي شخصيت مورد نظر بيشتر از روزنامه‌نگار است ،زيرا وي مهمان است و آگاه از موضوع و براي ارائه  اطلاعات، تن به مصاحبه داده است.
22- با دقت به جواب سئوال‌هاي مورد نظر توجه كنيد، زيرا گاهي از همين جواب‌ها، سئوال‌هايي خوب و بكر به‌وجود مي آيد.
23- سعي كنيد ، ترتيب پرسيدن سئوالات براساس برنامه از پيش تعيين شده باشد.
24-  در مصاحبه با شخصيت‌هايي كه دوست دارند خود را مهم جلوه دهند و زياد حرف مي‌زنند، بايد مواظب باشيد كه از موضوع اصلي خارج نشوند.
25- به شخصيت هاي مضطرب و وسواس كه از انجام مصاحبه ترس و اضطراب دارند، بگوييد حرفهاي شما براي روشن شدن موضوع و مخاطبان رسانه بسيار اهميت دارد.
26- با شخصيت‌هاي مغرور و خود پسند كه به مصاحبه تن در نمي‌دهند بايد با زيركي خاصي رفتار كرده و كسي را پيدا كنيد كه روي آنها تاثير مي‌گذارد تا حاضر به انجام مصاحبه شوند.
27- براي يادآوري به مخاطب، در پايان مصاحبه سعي كنيد؛ خلاصه اي از موضوع، كارهاي انجام شده، پيشنهادها و قول ها را مطرح كنيد.

 
 
منبع:روستي، نه جات. ديمانه‌ي روژنامه نووسي، عراق:شهر سليمانيه، انتشارات نشريه روزنامه‌نگار،چاپ اول2008 
 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۳۴:۴۴ ] [ مشاوره مديريت ]


مذاكره فروش را در اين مقاله ياد بگيريد!

امروزه مذاكره به عنوان يكي از ابزارهاي پركاربرد در روابط اجتماعي روزمره نقشي دوچندان يافته است. در صورتي كه ويژگي هاي شخصيتي فروشندگان موفق را بررسي كنيم از جمله مهارت هاي مهم ايشان، تسلط به اصول و فنون مذاكره است.

كسب و كار: امروزه مذاكره به عنوان يكي از ابزارهاي پركاربرد در روابط اجتماعي روزمره نقشي دوچندان يافته است. در صورتي كه ويژگي هاي شخصيتي فروشندگان موفق را بررسي كنيم از جمله مهارت هاي مهم ايشان، تسلط به اصول و فنون مذاكره است.

پيتر دراكر انديشمند و صاحب نظر بزرگ آمريكايي در عرصه مديريت معتقد است، هنر متقاعد كردن راز موفقيت انسان ها يا شركت هاي تجاري موفق است. امروزه بسياري از شركت ها جهت برنده شدن در مناقصات و مزايده ها در عرصه تجارت، از متخصصين زبده در امر مذاكرات تجاري بهره مي گيرند.

در اينجا براي شما چند راهكار در مذاكرات تجاري را ذكر مي كنيم كه حاصل تجربيات اين مشاوران حرفه اي مي باشد.

1- هيچگاه اولين پيشنهاد را شما ندهيد

بسيار ساده است، اينطور نيست؟ تا آنجا كه مي توانيد، در هر موقعيتي هم كه براي مذاكره قرار داريد، اولين پيشنهاد را شما ندهيد. اگر طرف شما با يك پيشنهاد بزرگ جلو آمد، نشان مي دهد كه ممكن است معامله انجام نشود و آنها راهشان را بكشند و بروند چون سنگ بزرگ هميشه نشانه نزدن است. با رعايت اين نكته مي توانيد از قصد و نيت طرفتان مطلع شويد.

2- هميشه دو خريدار را در كنار هم قرار دهيد

كاري كه به شما خيلي قدرت عمل مي دهد اين است كه هميشه براي يك جنس مشخص دو خريدار را كنار هم قرار دهيد. چه در كار باشد و چه در تجارت، اينكه دو نفر خواستار شما باشند هميشه باعث  افزايش قدرت شما مي شود.

3- هميشه قيمت بالاتري بدهيد

هميشه قيمتي بالاتر از قيمت واقعي خودتان اعلام كنيد اما نه اينقدر بالا كه كسي حتي براي نگاه كردن هم جلو نيايد چون با اينكار فقط يك طمع كار جلوه خواهيد كرد.

4- هيچگاه خود را مشتاق نشان ندهيد

هر چقدر هم كه به نظرتان معامله عالي باشد و كلي با آن سود كرده باشيد و بسيار خوشحال باشيد، هيچ وقت چهره خود را شاد و مشتاق به طرف مقابل نشان ندهيد چون با اين كار درونتان را به آنها نشان خواهيد داد و اين اصلا خوب نيست. هميشه خونسرد و آرام باشيد.

5- هميشه براي ترك مذاكره آماده باشيد

اصلا مهم نيست كه چقدر دوست داريد آن معامله انجام شود، بايد هميشه خود را براي سر نگرفتن معامله هم آماده نشان دهيد. ممكن است اين سخت ترين كار در طي يك مذاكره باشد اما گاهي بسيار به نفع شما خواهد بود. اگر مي بينيد كه مذاكره اي درست نيست و ممكن است سرتان كلاه گذاشته شود، مي توانيد سريعا كناره گيري كنيد.

6- فكر كنيد طرف معامله به شما نياز دارد

يكي از سخت ترين قسمت هاي معامله اين است كه شما فكر كنيد طرف شديدا به شما نياز دارد. اگر اينطور فكر نكنيد، اعتماد به نفس تان پايين خواهد آمد. هميشه در ذهن تان مجسم كنيد كه طرف معامله عميقا خواستار كالاي شماست.

7- ياد بگيريد كه ساكت بمانيد

گاهي اوقات وقتي پيشنهادي به شما ارائه مي شود، خيلي مهم است كه جوابي نداده و چيزي نگوييد. براي 30 دقيقه، 90 دقيقه، يك ساعت، براي هر چقدر كه شده دهانتان را باز نكنيد. سكوتي ناراحت كننده ايجاد كنيد و طرف مقابل براي شكستن اين سكوت جزئيات بيشتري بيان خواهد كرد. شما ساكت بمانيد، كناره گيري نكنيد اما فقط به آنچه كه طرف مقابل بازگو مي كند گوش فرا دهيد.

8- در مورد همه چيز تحقيق كنيد

چه با دانستن در مورد گذشته طرف معامله تان باشد، چه اتفاقاتي كه در جريان مذاكره مي افتد يا تحقيق در مورد كالاي مورد نظر باشد، هميشه بدانيد كه در چه مورد مي خواهيد صحبت كنيد.

9- هيچگاه در وسط كار مذاكره را بر هم نزنيد

در معاملات هميشه تخفيف و امتيازدهي صورت مي گيرد. مهم نيست كه از چقدر مي گذريد تا مذاكره را تمام كنيد، اما مهم اين است كه مذاكره نبايد بر هم بخورد. هر چند كه ممكن است آخر كار اصلا رضايت زيادي از آن مذاكره نداشته باشيد.

10- هميشه مؤدب باشيد

مهم نيست كه طرف مقابل تان با شما بد حرف مي زند يا كالاي تان را تحقير مي كند، شما هيچگاه خونسردي خود را از دست ندهيد. با بدرفتاري چيز جز شرمندگي نصيب تان نخواهد شد.

راه حل ويژه: كار را به نماينده تان بسپاريد!

ممكن است هر چند بار هم كه اين مقاله را بخوانيد باز هم احساس كنيد كه هنوز در مذاكره استاد نشده ايد. بنابراين در اينجا به آخرين توصيه اشاره مي كنم كه از تمام اين نكات با ارزش تر است: اگر شك داريد، يا حوصله اين كارها را نداريد، نماينده اي براي خود پيدا كنيد كه اين كارهاي تان را انجام دهد. اين نماينده هر كسي مي تواند باشد،

يك وكيل حقوقي يا يكي از همكاران باتجربه، ولي به هر حال مسئله مهم اين است كه اگر حوصله نداريد به هيچ وجه اين كار را خودتان انجام ندهيد. بر اساس آنچه گفته شد مي توان نتيجه گرفت با آگاهي از شگردها و ترفندهاي مذاكره و استفاده از آنها در زمان هاي مناسب مي توان مسير مذاكره را به سمت خود هدايت كرد و در نهايت به نتيجه مطلوب رسيد.

http://vivannews.com/Pages/News-19875.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۳۴:۴۳ ] [ مشاوره مديريت ]


اصول مذاكرات خوب، اصولي يا حرفه‌اي

مذاكرات مبتني‌بر موضع‌گيري به دليل از بين بردن روابط انساني، موجب قفل شدن مسير مذاكرات مي‌شود. به اين رو رعايت اصولي كه به ايجاد روابط انساني كمك مي‌كند، در رسيدن به تعامل دو طرفه بسيار حائز اهميت است. اگر قبول داشته باشيم كه طرفين مذاكره براي پيدا كردن راه‌حل يك مساله با هم مذاكره مي‌كنند...

1- روابط انساني ايجاد كنيد

مذاكرات مبتني‌بر موضع‌گيري به دليل از بين بردن روابط انساني، موجب قفل شدن مسير مذاكرات مي‌شود.
به اين رو رعايت اصولي كه به ايجاد روابط انساني كمك مي‌كند، در رسيدن به تعامل دو طرفه بسيار حائز اهميت است.

 اگر قبول داشته باشيم كه طرفين مذاكره براي پيدا كردن راه‌حل يك مساله با هم مذاكره مي‌كنند و اگر بپذيريم كه در روابط غيرانساني توانايي طرفين براي ارائه راه‌حل به طرز قابل‌ملاحظه‌اي كاهش پيدا مي‌كند، به ضرورت ايجاد روابط انساني براي افزايش قابليت طرفين براي ارائه راه‌حل مسائل پي مي‌بريم.

 در اينجا بايد به اين نكته دقت كرد كه مقصود از روابط انساني، روابط صميمانه خارج از عرف تجاري و اخلاقي نيست. از اين رو در اينجا بايد تاكيد كرد كه هيچ مذاكره‌كننده حرفه‌اي به خود اجازه نمي‌دهد از طريق ايجاد روابط خارج از قواعد تجاري يا اخلاقي به هدف‌هاي خود برسد.

 در ضمن بايد اشاره كرد كه هر مذاكره‌كننده‌اي وراي جنسيت خود مذاكره مي‌كند و هيچ مذاكره‌كننده‌اي حق ندارد از جنسيت خود براي پيشبرد هدف‌هاي تجاري استفاده كند؛ بنابراين شخصيت مذاكره‌كنندگان بايد به گونه‌اي قوي باشد كه طرف مقابل احساس كند جداي از جنسيت، با يك فرد حرفه‌اي مذاكره مي‌كند. مواردي كه براي ايجاد روابط انساني موثر هستند، به شرح زير تشريح مي‌شوند:
 
1-1 به صورت نبض‌دار سخن بگوييم


اين نوع سخن گفتن كه به سخن گفتن سينوسي نيز معروف است، با تغيير لحن و تن صدا و بالا و پايين آوردن آن، موجب انتقال انرژي و جلب توجه دائمي فرد به ما مي‌شود. از طريق گفتار سينوسي، توجه فرد به گفتار ما متمركز و از پراكنده شدن حواس وي جلوگيري مي‌شود.

البته بايد دانست سينوسي صحبت كردن در هنگام تالم يا ناراحتي جايز نيست؛ زيرا در جايي كه فرد احساس مي‌كند بايد دلداري داده شود، نبايد شائبه شادي يا خوشحال بودن را در وي ايجاد كرد. به اين رو صحبت سينوسي در تمامي موارد محتمل زندگي، به غير از وقايع دردناك، كاربرد دارد.

در مذاكرات، گفتار سينوسي به انتقال انرژي، ايجاد رابطه انساني و پايدار ماندن آن كمك مي‌كند. شايسته است در مذاكرات، به‌خصوص در مواقعي كه مي‌خواهيم توافق طرف را به سمت خودمان جلب كنيم، به صورت سينوسي صحبت كنيم.


2-1- به طرف مقابل اطلاعات مثبت بدهيم


منظور از دادن اطلاعات مثبت اين است كه با بيان ويژگي‌ها و خصلت‌هاي مثبت كالا يا محصول يا سازمان خودمان، سعي كنيم طرف مقابل را به سمت تصميم‌گيري خودمان هدايت كنيم؛ به عبارت ديگر بايد وي را به سمت هدف‌هاي خودمان هل بدهيم و او را به حال خودش نگه نداريم.

در بسياري مواقع يك معرفي مناسب و به‌جا از توانمندي‌ها و مزيت‌هاي موجود، باعث مي‌شود طرف مقابل خيلي زودتر از حد معمول با ما توافق كند. بيان با آب‌و‌تاب و هنرمندانه، مي‌تواند براي طرف مقابل اين ديدگاه را ايجاد كند كه فرصت بسيار خوبي به وي پيشنهاد شده است و نبايد اين فرصت را به سادگي از دست بدهد. وقتي به طرف مقابل اطلاعات مثبت مي‌دهيم، بايد مراقب باشيم كه اسرار و اطلاعات غيرضروري براي وي فاش نشود؛ چون همين اطلاعات اضافي بعدها موجب گير افتادن و به دردسر افتادن خود مذاكره‌كننده مي‌شود. در هنگام دادن اطلاعات مثبت، گاهي اوقات مبالغه زيبا نه تنها مذموم نيست، بلكه بسيار زيبا و تاثيرگذار است.

 البته مبالغه نبايد آنقد زياد باشد كه شائبه پز دادن يا وعده تو خالي يا دروغگويي را ايجاد كند؛ بنابراين پيدا كردن حد وسط اين دو، بر عهده مذاكره‌كننده بوده و پيدا كردن نقطه عطف آن، نشان از حرفه‌اي بودن مذاكره‌كننده است.


3-1 هيچ گاه به طرف مقابل وعده توخالي ندهيد


همان گونه كه در مورد قبلي ذكر شد، مبالغه زيبا نبايد به مرز وعده تو خالي برسد. همچنان كه مي‌دانيم يكي از عواملي كه انتظارت طرف را در مورد ما شكل مي‌دهد يا كم و زياد مي‌كند، وعده‌‌هاي ما است.


بديهي است براي جذب وي بايد از وعده استفاده كرد، ولي اگر ارائه وعده بدون عملكرد همراه باشد، طرف مقابل با انتظارات افزايش‌يافته ارضا نشده روبه‌رو مي‌شود و اين موضوع به شدت موجب نارضايتي وي خواهد شد. از اين رو در مذاكرات توصيه مي‌شود فقط در محدوده‌اي وعده بدهيد كه قادر به اجراي آن باشيد.

اگر طرف مقابل به هر دليل ممكن انتظارات خاصي از مذاكره با شما دارد، با ارائه دليل و مستندات سعي كنيد ميزان انتظارات وي را پايين بياوريد و تعديل كنيد. به هر حال به خاطر داشته باشيد اغلب مردم موقعي راضي‌تر هستند كه تمامي انتظارات آنها، هر چند كم، برآورده شده باشد. بايد دانست عدم‌اجراي وعده‌هاي داده شده يا به عبارتي ديگر دادن وعده‌هاي توخالي، به شدت روي روابط في‌مابين سايه مي‌اندازد و آن را تحت‌تاثير قرار مي‌دهد.


4-1. در صورت عدم موافقت با صحبت طرف مقابل، واكنش و عكس‌العمل فوري نشان ندهيد


در بسياري مواقع، صحبت‌هاي مقابل فقط به دليل درك واكنش شما و پيدا كردن حدود پذيرش يا عدم پذيرش شما است. از اين رو پس از فهميدن حدود پذيرش يا عدم پذيرش مي‌تواند فشارش را بر روي يك نقطه خاص كه وي را به هدف مي‌رساند، كم يا زياد كند. علاوه بر مورد فوق، واكنش سريع در اكثر موارد بر ضعف و عدم صبر و عجول بودن دلالت مي‌كند.

بديهي است در اين گونه موارد نبايد برگ برنده را در اختيار طرف مقابل قرار داد. از سوي ديگر امكان دارد طرف مقابل براي گفته‌هاي خود دلايل و منطقي برتر داشته باشد. به اين رو واكنش منفي فوري مي‌تواند ما را از يك مطلب منطقي و درست دور نگه دارد كه اين مطلب نيز به نوبه خود به معناي از دست دادن فرصت پيشرفت است.


5-1. هنگام مذاكره، به زباني كه مسلط نيستيد به هيچ وجه صحبت نكنيد


زبان رسمي مذاكره در ايران، فارسي و در بسياري كشورهاي خارجي، انگليسي است. از اين رو، در هنگام برخورد با ملت‌ها يا كشورهاي مختلف سعي كنيد از زبان رسمي استفاده كنيد. اين توصيه دو دليل دارد؛ يكي اينكه در صورت عدم تسلط به زبان طرف مقابل امكان دارد جمله يا عبارتي گفته شود كه همان بار معنايي مورد نظر ما را نداشته باشد و موجبات سوءتفاهم يا كژفهمي طرف مقابل را فراهم آورد.

نكته ديگر اينكه شخص مقابل مي‌تواند به دليل تسلط بر زبان خودش، ماهيت برخي از عبارات و مفاهيم را به نفع خود تغيير دهد و موجبات از دست رفتن امتياز را براي ما فراهم كند.


منبع: اصول، فنون و هنر مذاكره؛ نويسنده: محمدحسين غوثي و پرويز درگي؛انتشارات بازاريابي

 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۳۴:۴۲ ] [ مشاوره مديريت ]


روان شناسي مذاكره در بازاريابي

مسئولان يك بنگاه توليدي يا تجاري ، در مقام خريدار يا در مقام فروشنده ، مذاكره كننده نيز هستند . هر فردي كه در زمينه هاي تجاري فعاليت مي كند . خواه نا خواه در شرايطي قرار مي گيرد كه بايد براي متقاعد كردن طرف مقابل يا ترغيب او به خريد، مذاكره كند . در زمينه هاي توليدي ، خدماتي و مالي نيز همين وضع صدق مي كند.

مذاكره كننده بايد داراي صفات ، توانايي ها و هنرهايي باشد تا بتواند ارتباطات لازم بين دو طرف معامله را براي رسيدن به هدف معين يا منافع مشتركي كه طرفين خواهان آن هستند . برقرار كند . بنابراين ، مذاكره بازاريابي مفهومي فراتر از يك واژه است و در حقيقت فرآيند، جريان يا برنامه اي است كه خريد و فروش را همزمان به نتيجه برساند . مسئولان بازاريابي شركت ها بايد با فنون و روش هاي جديد ايجاد ارتباط با مردم. رقبا ، خريداران ، و فروشندگان آشنا باشند . در مذاكرات بازاريابي آنچه مهم است . انجام صحيح فرآيند مذاكره به كمك ارسال صحيح علائم و پيام ها ، درك صحيح شرايط خود و شرايط طرف مقابل و بالاخره دريافت پيام از طرف مقابل ونشان دادن واكنش مناسب نسبت به آن است .

● تعريف مذاكره

مذاكره ، هنر رسيدن به تفاهم متقابل از طريق چانه زدن و بحث و استدلال بر سر نكات اساسي است . به عبارت ديگر ، مذاكره مجموعه كنش ها و واكنش هاي طرفين معامله بر سر مو ضوع هاي مورد علاقه كه شايد بهتر باشد آن را فرآيند بناميم به مراتب فراتر از ارائه حضوري يك پيشنهاد وپذيرش يا رد آن است .مذاكره ، فرآيندي است كه افراد از موضع هاي واگرا ، به موضع هايي كه توافق حاصل شود ، حركت مي كنند .

● ويژگي مذاكره

هدف از مذاكره رسيدن به توافق است مذاكره پاسخ به اين پرسش هاست ، چگونه ميتوان در مذاكره به توافق رسيد ؟ چرا در سازمان ها و ادارات مي گويند فلاني براي مذاكره برود و فلاني نرود ؟ طرف هاي مذاكره براي فهميدن نيازهاي يكديگر و وجوه اختلاف تلاش مي كنند ، تا از اين طريق حوزه هاي تضادي كه از دستيابي به بهترين نتايج بين آنها جلوگيري مي كنند را از بين ببرند .

تشخيص علايق از طريق مذاكره ، مستلزم مهارت ارتباطي سطح بالا و درك كامل اهميت موضوع است . بهترين روش دستيابي به درك مناسب بر پايه شناخت و تجزيه وتحليل علايق راهبردي طرف هاي مذاكره قرار دارد . محور بحث و مذاكره در بازاريابي معمولا” قيمت شرايط تحويل ، مشخصات كالا ، بسته بندي ، گارانتي و … است .

● اركان مذاكرات بازاريابي

الف) اهداف:هدف مذاكرات بازاريابي براي هر كدام از طرفين مذاكره نفعي است كه از انجام داد و ستد حاصل ميشود . بديهي است منافع مورد انتظار بياد مشخص و قابل ارزيابي باشد .

ب) روش ها:مذاكرات بازاريابي نيز مانند ساير مذاكرات ميتوانند با روش هاي سخت وخشن ، ملايم و يا منطقي صورت گيرند .

ج) افراد: نقش شخص يا اشخاص مذاكره كننده ، از آن جهت اهميت دارد كه دانش و بينش آنها ، سن ، جنس ، عواطف و بالاخره مقام وموقعيت شغلي يا اجتماعي آنها ، آثار متفاوتي بر ثمر بخشي و موفقيت يا بي ثمري و شكست مذاكرات بر جاي مي گذارد .

د) اطلاعات: هر مذاكره بر پايه اطلاعات استوار است . در مذاكرات بازاريابي كه بين دوقطب يا دوگروه مخالف يا داراي منافع متضاد صورت مي گيرد ، هر كدام از طرفين در بدو امر بايد اطلاعات اساسي و حتي بسيار دقيق درباره طرف مقابل جمع آوري كرده باشند، در غير اينصورت امكان دارد توافق هاي به عمل آمده به مرحله عمل نرسند يا بين طرفين بر سر چگونگي توافق ها اختلاف بروز كند .

● برنامه ريزي مذاكرات بازاريابي

براي انجام يك مذاكره موفق ، در زمينه هاي بازاريابي و فروش ، پس از تعيين اهداف ، بايد حيطه و حدود مطالب مورد بحث يا دستور جلسه مشخص شود .

چك ليست زير ميتواند در برنامه ريزي مذاكرات بازاريابي مورد استفاده قرار گيرد :

الف ) افتتاح جلسات

چگونه جلسه را افتتاح كنيم ؟

ميزان علاقه افراد حاضر در جلسه چه اندازه است ؟

احتياجات طرفين مذاكره كدام است ؟

چه زمينه هاي مشتركي بين طرفين مذاكره وجود دارد ؟

مواضع طرفين مذاكره

ب ) دامنه اختيار

با چه اشخاصي ملاقات خواهيم كرد ؟

سابقه و تاريخچه روابط طرفين چگونه بوده است ؟

طرف مقابل چه قدر اختيار دارد ؟

ج) قدرت و نفوذ

ميزان قدرت و اختيار آنها در مورد ما يا رقباي ما چه قدر است ؟

محدوده اختيار ما در اين حيطه چه اندازه است ؟

چگونه ميتوان از اختيار خود در جهت منافع طرفين استفاده كرد ؟

د) تعهدات

ميزان علاقه طرف مقابل به برگزاري جلسات چه قدر است ؟

اهميت رسيدن به توافق از سوي طرف مقابل چه اندازه است ؟

آيا واقعا” خواستار يا نيازمند دستيابي به توافق هستيم ؟

آيا توافق به دست آمده ثبات خواهد داشت ؟

● رقابت /محدوديت

شرايط بازار تا چه اندازه روند مذاكرات را تحت تاثير قرار ميدهد ؟

در اين رابطه چه اهرم هايي به كار گرفته ميشود ؟

● پيشرفت

از چه امتيازي برخورداريم تا از موفقيت خود اطمينان حاصل كنيم ؟

پيشنهادهاي مطرح شده در جلسه ها تا چه اندازه جديد و نو است ؟

چه كسي براي كمك ، داوطلب خواهد شد ؟

● روش هاي مذاكرات بازاريابي

روش هاي مذاكرات بازاريابي نيز مانند ساير روش هاي مديريت به طور قطع و يقين قابل تفكيك وطبقه بندي نيست و هر مذاكره كننده اي با توجه به تجربه ، دانش ، تسلط ويژگي هاي فردي و تخصصي و بالاخره شرايط زماني ومكاني ، به نوعي با طرف مقابل برخورد مي كند ولي سه شيوه زير قابل ذكر است :

الف) روش مذاكره ملايم:

بسياري از مديران بازاريابي تابع روش مسالمت ، انعطاف پذيري ، كوتاه آمدن ، امتياز دادن، برخورد دوستانه و با وقار ، خودداري از درگيري و خصومت براي رسيدن به نتيجه مطلوب هستند . از نظر اين گروه ، مذاكره اي به عقد قرارداد فروش منجر ميشود كه در محيطي آرام و بدون خشونت و با جلب رضايت مشتري يا فروشنده انجام شده باشد . زيرا هدف انجام دادن معامله است و بايد شرايط را براي تحقق آن مهيا ساخت.

ب) روش مذاكره خشن:

تاكتيك خشونت در مذاكرات بازاريابي ، از سياست و نظامي گري به بازاريابي راه يافته و شيوه مطلوبي نيست . بديهي است در هر مذاكره اي ، تاكيد برخواسته ها ، عدم انعطاف ، اصرار ورزيدن بر اعتقادات يا مواضع و امثال آنها موجب ميشود كه طرف مقابل نيز با همين شيوه ها وارد عمل شود و طبيعي است كه با ايجاد جو عدم تفاهم و خصومت ، مذاكرات بي نتيجه پايان پذيرد .

ج) روش مذاكره منطقي يا اصولي:

يك مذاكره كننده موفق اعم از خريدار ، فروشنده ، واسطه ويا هر شخصي كه در زمينه هاي حرفه اي ديگر فعاليت مي كند ، با اصول گرايي ، منطق ، ملايمت بجا ، خشونت به موقع و بالاخره با نگرش سيستمي به موضوع ميتواند مذاكرات را به طرف دلخواه هدايت كند . هدف نهايي مذاكرات بازاريابي پيشبرد فروش است و پيشبرد فروش در بسياري از متون بازاريابي به نام ارتباطات بازاريابي خوانده شده است . بدين معني كه مذاكره كردن ، يك فعاليت ارتباطي است و ارتباط به معناي رساندن ، اثر گذاشتن و دريافت پاسخ است و ناگفته پيداست كه در يك فعاليت ارتباطي نبايد با روحيه ، اخلاق ، اعتقاد و ضوابط حرف مقابل با سختي و خشونت برخورد كرد .

البته ملايمت بيش از حد و امتياز دادن غير عادي نيز موفقيت بنگاه را به خطر مي اندازد.

بنابراين ، بهتر است كه با روش منطقي و اصولي ، مذاكرات را آغاز و اداره كرد و پس از دستيابي به نتيجه مطلوب خاتمه داد .دو روش مشخص ديگر كه در مذاكرات بازاريابي ميتوان به كار گرفت . عبارتند از: روش برون گرايي و روش قياسي – استنتاجي.

روش برون گرايي: نمايانگر تلاش براي ترغيب ديگران نسبت به انجام كار با دادن اطلاعات است كه در حقيقت همان ترغيب و تشويق طرف مقابل با اعمال فشار به شمار مي رود .

روش قياسي – استنتاجي ، براي ترغيب طرف مقابل نسبت به انجام كاري است كه از طريق سوق دادن او به سمت آن كار صورت مي پذيرد . بنابراين ، اين روش مستلزم مهارت بيشتر است ودر مقايسه با روش برون گرايي ، زيركانه تر به نظر مي رسد . يافتن روش كاملي كه بتوان آن را در تمام شرايط مورد استفاده قرار داد ، كار دشواري است. هر يك از اين روش ها فوايد خاص خود را دارند . به عنوان مثال ، يك نماينده فروش براي جلوگيري از هرگونه ضرر وزيان بايد روش برون گرايي را به گونه اي منطقي به كار گيرد . يا مذاكره كننده اي كه درگير معامله بزرگي است كه چندين ماه به طور مي انجامد مانند ( فروش گاز طبيعي ايران به تركيه ) بايد از روش قياسي – استنتاجي به گونه اي محتاطانه استفاده كند .

اگر طرف مقابل فردي برون گرا باشد ، دايم رشته كلام را در دست دارد و مجال صحبت كردن را به طرف مقابل نمي دهد ، بنابراين ، طرف مقابل بايد به دنبال يافتن زماني مناسب براي ارائه پيشنهادهاي خود باشد . اگر طرف مقابل مذاكره ، از روش استنتاجي استفاده كند و ناچار مذاكره در مورد خاصي باشد ، سوال هاي زيادي از جانب يكي از آنها مطرح خواهد شد كه ناگزير با سوال هاي بيشتري از جانب ديگري مواجه خواهد شد.
 
   حيدر صيد زاده كارشناس ارشد بازاريابي 
 
 
   دانش پژوهان ورزش (
http://www.sportscholars.ir 


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۳۴:۳۹ ] [ مشاوره مديريت ]


حركات ممنوعه در هنگام مذاكره با مخاطب

ورود به حريم شخصي مشتري (حداقل فاصله را با شخص مخاطب حفظ نكردن)
 


1-      نگاه كردن به هر جهت غير از جهتي كه مشتري حضور دارد.
 
2-      مشت كردن انگشتان
 
3-      دست به سينه نشستن
 
4-      انداختن پا روي پا
 
5-      خواراندن گردن و يقه و لمس كردن بيش از اندازه گوش وبيني و جاهاي ديگر بدن
 
6-      گرفتن انگشتان جلوي دهان
 
7-      شل دست دادن
 
8-      دست دادن طولاني 

9-      نگه داشتن دست مشتري به زور پس از دست دادن
 
10-  لمس بدن مشتري در هنگام صحبت كردن
 
11-  تكان دادن انگشت سبابه  هنگام صحبت كردن
 
12-  بازي با خودكار ،كامپوتر ،لپ تاپ يا يا هر وسيله ديگر
 
13-  عدم تماس چشمي (با توجه به فرهنگ اسلامي در ايران در بكار بردن اين نكته در برخورد با خانمها دقت كنيد)
 
14-  ورود به حريم شخصي مشتري (حداقل فاصله را با شخص مخاطب حفظ نكردن)
 
15-  تكيه دادن به صندلي همانند پادشاهان
 
16-  تكان دادن پشت سرهم پا
 
17-  پوشيدن لباس نامناسب و نامرتب
 
18-  همرا داشتن كيف پر از وسايل به اندازه غير عادي
 
19-  عدم بخاطر آوردن اسم طرف مقابل
 
20-  عدم همراه داشتن كارت ويزيت
 
21-  نشستن قبل ازاين كه به شما صندلي  شما را نشان بدهند و به شما براي نشستن تعارف كنند.

http://vivannews.com/Pages/News-24423.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۳۴:۳۸ ] [ مشاوره مديريت ]


زبان تن در مذاكرات

مذاكره كار هر روز انسانها است. آيا باور مي كنيد كه زبان تن بيشترين كاربرد را در مذاكرات برعهده داشته باشد؟ در لحظه لحظه زندگي تان به طور ناخودآگاه به هنرنمائي مذاكره اشتغال داريد

مذاكره كار هر روز انسانها است. آيا باور مي كنيد كه زبان تن بيشترين كاربرد را در مذاكرات برعهده داشته باشد؟

در لحظه لحظه زندگي تان به طور ناخودآگاه به هنرنمائي مذاكره اشتغال داريد

از چانه زدن با فروشنده گرفته تا همفكري و تبادل نظر به منظور اخذ اختيارات بيشتر از رئيس تان. مذاكره كار هر روز انسانها است. آيا باور مي كنيد كه زبان تن بيشترين كاربرد را در مذاكرات برعهده داشته باشد؟
 
زبان تن در مذاكرات رسمي براي كسب و كار و تجارت، از مؤثرترين ابزار به حساب مي آيد
توان خواندن حركات طرف مقابل و عكس العمل مناسب به آنها را مي توان به تفاوت بين موفقيت و ناكامي در روند مذاكرات تبيين نمود.....
 
علائم اوليه

اولين گام در استفاده از زبان تن در يك مذاكره از زماني آغاز مي گردد كه شما به اتاق مذاكره قدم مي گذاريد
"مصرانه با تمركز بر تمام بدن – سر ، بازوها، دست ها، سينه، شكم، ساق هاي پا، و پا ها، سعي كنيد همه چيز را تحت نظر داشته باشيد. اگر در انجام اين كار موفق شويد، خواهيد توانست بهتر گوش كنيد و همچنين نسبت به خواندن زبان تن طرف مذاكره كننده ، حساس تر خواهيد بود.
 
فضاهاي خصوصي در مذاكرات

سر ميز مذاكره، هر يكي از طرفين به ايجاد فضاي خصوصي و يا حوزه تحت سيطره مربوط به خود مي پردازند

در يك مذاكره تجاري، افراد داراي موقعيت بالاتر ( مثلاً رئيس يك شركت )، به ايجاد فضاي بيشتري براي فرماندهي مي پردازد و معمولاً توسط ديگر افراد حاضر بر سر ميز مذاكره مورد ارجاع قرار مي گيرد.

به طور مثال، نشستن پشت مسلط ترين صندلي ( معمولاً صندلي بالاي مجلس)، بيانگر و نشانگر قدرت است. اگر چنين فردي بر صندلي غالب نشسته و تكيه بزند، يك مذاكره كننده خوب مي تواند اين موضوع را با يك هماهنگي تيمي افراد و متحدين خود در شكل نشستن پاي ميز مذاكره، خنثي نمايد. تيم شما مي تواند با نوع نشستن خود فرد طرف مذاكره را محاصره كند، يا براي آنكه به راحتي اهرم را در دست داشته باشيد، هر ترتيب ديگري را براي نشستن اتخاد كنيد.
 
اولين تأثير گذاري، ماندگارترين تأثير گذاري خواهد بود

سر ميز مذاكره، اولين حركت مهمترين حركت خواهد بود. درست مانند بازي شطرنج كه اگر مهره هاي سفيد را در اختيار داشته باشيد از امتياز ابداع و ابتكار(لااقل به اندازه يك حركت) برخوردار خواهيد بود زيرا طرف مقابل بايستي به عكس العمل به اقدامات شما بپردازد.

بنابراين يك حركت خوب، محكم، و حساب شده را به اجراء در آوريد. كار را با يك زبان تن مثبت شروع كنيد. به ايجاد حس مشترك بپردازيد. به طور مثال در يك جلسه مي توانيد با صميميت به چشمان فرد طرف مقابل بنگريد. براي اين كار بايستي به دقت مراقب زمان و تناوب اين تماس چشمي باشيد.

چشم پنجره روح و جان شما است. اگر نتوانيد تماس چشمي برقرار نمائيد، ممكن است اين تصور ايجاد شود كه شما در حال پنهان كردن چيزي هستيد و اين علامت عدم صميميت و روراست بودن است.
 
با علاقه  دست بدهيد

دست را با علاقه بفشاريد اما نه آنقدر محكم كه موجب ناراحتي گردد. يك باور غلط و رايج وجود دارد كه بايستي دست را در چنين اوقات به يادماندني به شدت فشرد. اين كار توصيه نمي شود.

دست را يكبار و در حاليكه مستقيماً به چشمان طرف مقابل نگاه مي كنيد، بفشاريد. فشردن دست براي يكمرتبه و يا دو مرتبه نشان از هيجان و سرزندگي دارد، اما بيشتر از آن مي تواند موجب آزار طرف مقابل گردد.
 
دانش زبان تن خود را به عمل در آوريد

در طي روند مذاكره به ژست و فيگورهاي طرف مذاكره كننده توجه نمائيد. در قسمت هاي اول اين موضوع ، علائم علاقمندي افراد به گفته هاي شما، علائم شك و ترديد آنها به شما، علائم آماده بودن آنها براي پذيرش طرح شما، و حتي علائم دروغ گفتن را بازگو نموديم. براي شناسائي اين علائم بايستي كاملاً به حالت آماده باش قرار داشته باشيد. به علاوه بايستي نسبت به اقدامات خود نيز آگاهي داشته باشيد. ممكن است نا خودآگاهانه علائمي از عصبي بودن را بروز دهيد و طرف مقابل شما ( كه او نيز از زبان تن با اطلاع است )، امتياز اين شرايط را براي خود مورد استفاده قرار دهد.
 
 
منبع : salary.persianblog.ir


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۳۴:۳۷ ] [ مشاوره مديريت ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ][ ۷۲۲ ][ ۷۲۳ ][ ۷۲۴ ][ ۷۲۵ ][ ۷۲۶ ][ ۷۲۷ ][ ۷۲۸ ][ ۷۲۹ ][ ۷۳۰ ][ ۷۳۱ ][ ۷۳۲ ][ ۷۳۳ ][ ۷۳۴ ][ ۷۳۵ ][ ۷۳۶ ][ ۷۳۷ ][ ۷۳۸ ][ ۷۳۹ ][ ۷۴۰ ][ ۷۴۱ ][ ۷۴۲ ][ ۷۴۳ ][ ۷۴۴ ][ ۷۴۵ ][ ۷۴۶ ][ ۷۴۷ ][ ۷۴۸ ][ ۷۴۹ ][ ۷۵۰ ][ ۷۵۱ ][ ۷۵۲ ][ ۷۵۳ ][ ۷۵۴ ][ ۷۵۵ ][ ۷۵۶ ][ ۷۵۷ ][ ۷۵۸ ][ ۷۵۹ ][ ۷۶۰ ][ ۷۶۱ ][ ۷۶۲ ][ ۷۶۳ ][ ۷۶۴ ][ ۷۶۵ ][ ۷۶۶ ][ ۷۶۷ ][ ۷۶۸ ][ ۷۶۹ ][ ۷۷۰ ][ ۷۷۱ ][ ۷۷۲ ][ ۷۷۳ ][ ۷۷۴ ][ ۷۷۵ ][ ۷۷۶ ][ ۷۷۷ ][ ۷۷۸ ][ ۷۷۹ ][ ۷۸۰ ][ ۷۸۱ ][ ۷۸۲ ][ ۷۸۳ ][ ۷۸۴ ][ ۷۸۵ ][ ۷۸۶ ][ ۷۸۷ ][ ۷۸۸ ][ ۷۸۹ ][ ۷۹۰ ][ ۷۹۱ ][ ۷۹۲ ][ ۷۹۳ ][ ۷۹۴ ][ ۷۹۵ ][ ۷۹۶ ][ ۷۹۷ ][ ۷۹۸ ][ ۷۹۹ ][ ۸۰۰ ][ ۸۰۱ ][ ۸۰۲ ][ ۸۰۳ ][ ۸۰۴ ][ ۸۰۵ ][ ۸۰۶ ][ ۸۰۷ ][ ۸۰۸ ][ ۸۰۹ ][ ۸۱۰ ][ ۸۱۱ ][ ۸۱۲ ][ ۸۱۳ ][ ۸۱۴ ][ ۸۱۵ ][ ۸۱۶ ][ ۸۱۷ ][ ۸۱۸ ][ ۸۱۹ ][ ۸۲۰ ][ ۸۲۱ ][ ۸۲۲ ][ ۸۲۳ ][ ۸۲۴ ][ ۸۲۵ ][ ۸۲۶ ][ ۸۲۷ ][ ۸۲۸ ][ ۸۲۹ ][ ۸۳۰ ][ ۸۳۱ ][ ۸۳۲ ][ ۸۳۳ ][ ۸۳۴ ][ ۸۳۵ ][ ۸۳۶ ][ ۸۳۷ ][ ۸۳۸ ][ ۸۳۹ ][ ۸۴۰ ][ ۸۴۱ ][ ۸۴۲ ][ ۸۴۳ ][ ۸۴۴ ][ ۸۴۵ ][ ۸۴۶ ][ ۸۴۷ ][ ۸۴۸ ][ ۸۴۹ ][ ۸۵۰ ][ ۱۰۰۲ ][ ۱۰۰۳ ][ ۱۰۰۴ ][ ۱۰۰۵ ][ ۱۰۰۶ ][ ۱۰۰۷ ][ ۱۰۰۸ ][ ۱۰۰۹ ][ ۱۰۱۰ ][ ۱۰۱۱ ][ ۱۰۱۲ ][ ۱۰۱۳ ][ ۱۰۱۴ ][ ۱۰۱۵ ][ ۱۰۱۶ ][ ۱۰۱۷ ][ ۱۰۱۸ ][ ۱۰۱۹ ][ ۱۰۲۰ ][ ۱۰۲۱ ][ ۱۰۲۲ ][ ۱۰۲۳ ][ ۱۰۲۴ ][ ۱۰۲۵ ][ ۱۰۲۶ ][ ۱۰۲۷ ][ ۱۰۲۸ ][ ۱۰۲۹ ][ ۱۰۳۰ ][ ۱۰۳۱ ][ ۱۰۳۲ ][ ۱۰۳۳ ][ ۱۰۳۴ ][ ۱۰۳۵ ][ ۱۰۳۶ ][ ۱۰۳۷ ][ ۱۰۳۸ ][ ۱۰۳۹ ][ ۱۰۴۰ ][ ۱۰۴۱ ][ ۱۰۴۲ ][ ۱۰۴۳ ][ ۱۰۴۴ ][ ۱۰۴۵ ][ ۱۰۴۶ ][ ۱۰۴۷ ][ ۱۰۴۸ ][ ۱۰۴۹ ][ ۱۰۵۰ ][ ۱۰۵۱ ][ ۱۰۵۲ ][ ۱۰۵۳ ][ ۱۰۵۴ ][ ۱۰۵۵ ][ ۱۰۵۶ ][ ۱۰۵۷ ][ ۱۰۵۸ ][ ۱۰۵۹ ][ ۱۰۶۰ ][ ۱۰۶۱ ][ ۱۰۶۲ ][ ۱۰۶۳ ][ ۱۰۶۴ ][ ۱۰۶۵ ][ ۱۰۶۶ ][ ۱۰۶۷ ][ ۱۰۶۸ ][ ۱۰۶۹ ][ ۱۰۷۰ ][ ۱۰۷۱ ][ ۱۰۷۲ ][ ۱۰۷۳ ][ ۱۰۷۴ ][ ۱۰۷۵ ][ ۱۰۷۶ ][ ۱۰۷۷ ][ ۱۰۷۸ ][ ۱۰۷۹ ][ ۱۰۸۰ ][ ۱۰۸۱ ][ ۱۰۸۲ ][ ۱۰۸۳ ][ ۱۰۸۴ ][ ۱۰۸۵ ][ ۱۰۸۶ ][ ۱۰۸۷ ][ ۱۰۸۸ ][ ۱۰۸۹ ][ ۱۰۹۰ ][ ۱۰۹۱ ][ ۱۰۹۲ ][ ۱۰۹۳ ][ ۱۰۹۴ ][ ۱۰۹۵ ][ ۱۰۹۶ ][ ۱۰۹۷ ][ ۱۰۹۸ ]
درباره وبلاگ

تيم مشاوران مديريت ايران IranMCT ----------------- http://iranmct.com ---------------- Iran Management Consultants Team
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب
شمارنده
شرکت مشاوره مدیریتبازارسازی مدیریت بازاریابی. بازدید تحقیقات بازاریابیآموزش مدیریت MBAدلایل ترک تحقیقات بازاریابی تحقیقات مدیریت شرایط سخت بازارکارت امتیازی متوازنارزیابی عملکرد . نمونه مطالعات موردی.برند برندینگانواع برند معرفی 21 نوع متفاوت از برندبرندسازی branding marketing . برندسازی.تحقیقات بازاریابی انگیزه بخش http://marketingbranding.ir سبک مدیریت است مدیریت بازاربازاریابیتحقیقات بازاریابی ویژگی های .حرفه ای مشاوره اموزش مدیریت.شناسایی مشتریان .تحقیقات بازاریابی استفاده از تحقیقات بازار و بازاریابی http://marketingsales.irmarketing مدیریت برندینگ . Business Management ConsultantIran Business Management ConsultantManagement . بازاریابیانواع بازاریابی 127 نوع بازاریابیبازاریابی. بازاریابی MarketingMix آمیختهآمیزه بازاريابیمدیریت بازاریابی. اخبار مدیریت و تجارتمدیریت.مشاوره بازاریابی مدیریت آموزش تکنیک‌های فروشندگی حرفه‌ای فروشندگی. اخبار مدیریت و تجارتبازاریابی برندینگ. مدیریت مشاوره بازاریابیآموزش. بیزینس پلن طرح توجیهی طرح business plan. برنامه بازاریابی Marketing Planبازاریابی. مشاوره تبلیغات مشاور تبلیغات مشاور مدیریت management مشاوره مدیریت انواع بازاریابی بازاریابی. طرح توجیهیمدیریت.