مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 4331
دیروز : 16617
افراد آنلاین : 12
همه : 4259867

 مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي تدريس ، سخنراني ، گويندگي ، گفتگو ، مناظره ،

مجريگري ، مباحثه ، مذاكره و مصاحبه استخدامي و رسانه اي .

۴۱ - تمرين موارد و توجه به نكته هايي مهم براي ارائه سخنراني و انجام گفتگويي موفق و مؤثر

۱۹

صادقانه با خطاهاي مان روبه رو شويم

درباره اعتماد به نفس و اهميت آن در زندگي فردي و اجتماعي ، بسيار خوانده و بسيار شنيده ايم. اعتماد به نفس در هر فرد، تصويري است از همه زندگي گذشته او ، تصويري كه قرار است او از هم اكنون براي آينده ترسيم كند. اعتماد به نفس ، چيزي نيست جز مجموعه شكست ها و موفقيت هاي فرد و ارزيابي آنها. در نتيجه ، اعتماد به نفس در هر فرد ، تصويري است كه او از خود دارد ، تصويري كه يك شبه حاصل نشده است و بنابراين در يك شب نيز نمي توان آن را دگرگون كرد. در اين جا نمي خواهيم درباره اهميت اعتماد به نفس و نحوه شكل گيري آن سخن بگوييم ، بلكه مي خواهيم راهي براي بهبود و افزايش آن ارائه كنيم و پيشنهادهايي براي پديد آوردن اعتماد به نفس كامل عرضه نماييم!
 ۱) با خودتان روبه رو شويد
اولين شرط افزايش اعتماد به نفس ، آن است كه دقيقا با خودتان روبه رو شويد و ببينيد كه خودتان را چگونه ارزيابي مي كنيد ، چه نمره اي به خودتان مي دهيد و كدام جنبه ويژگي خود را بيشتر يا كمتر مي پسنديد. بدون چنين ارزيابي اي از خود و رويارويي با خويشتن ، هر كوششي نافرجام خواهد ماند.
۲) نيازمند زمان و كوشش هستيد
 دومين نكته آن است كه اعتماد به نفس يا تصويري كه از خودتان داريد ، محصول ساليان گذشته زندگي شماست و تغيير و اصلاح آن نيز نيازمند زمان و كوشش است. اين سخن ، به معناي نااميد ساختن افراد نيست ، بلكه بدين معناست كه شناخت واقعيت ، در اين جا بسيار ضروري است. مهم آن است كه واقعيت را آن گونه كه هست ، بشناسيم و سپس در پي اصلاح آن برآييم. سفرهاي طولاني نيز با گام هاي نخستين آغاز مي شوند.
۳) هر حركتي موثر است
سومين نكته آن است كه هر حركت ما و هر روز كه از زندگي ما مي گذرد ، مي تواند گامي به سوي كسب اعتماد به نفس كامل باشد. فراموش نكنيد كه هنوز شخصيت آرماني و فردايي شما آفريده نشده است ، چرا كه هنوز فردا در راه است. بنابراين همساز با زمان و زندگي مي توانيم الگوهاي شخصيتي خود را دگرگون كنيم و اعتماد به نفس مطلوب خود را كسب كنيم.
● خلق تصويري براي آينده
حال با توجه به ايnter>

كلمه‌ها، عقايد شكل گرفته و افكار بيان شده هستند. به عبارت ساده آنچه مي‌گويي فكري است كه بيان مي‌شود. كلمه‌ها و انديشه‌ها داراي امواجي نيرومند هستند كه به زندگي و امورمان شكل مي‌دهند.
امروزه ثابت شده كه كلمات منفي نيروي منفي به سمت شخص مي‌فرستند و او را به سمت منفي و بيماري سوق مي‌دهند! به طور مثال وقتي به ما مي‌گويند خسته نباشي در اصل خستگي را به يادمان مي‌آورند و ناخودآگاه احساس خستگي مي‌كنيم (با خودتان امتحان كنيد). اما اگر به جاي آن از يك عبارت مثبت استفاده شود نه تنها نيروي از دست رفته، ترميم و خستگي جسم را از بين مي‌برد، بلكه نيروي مثبت و سازنده‌اي را به افراد هديه مي‌دهيم.
▪ به جاي دستت درد نكنه؛ بگوييم: ممنون از محبتت، سلامت باشي.
▪ به جاي ببخشيد مزاحمتون شدم؛ بگوييم: از اينكه وقت خود را در اختيار من گذاشتيد متشكرم.
▪ به جاي گرفتارم؛ بگوييم: ‌در فرصت مناسب با شما خواهم بود.
▪ به جاي دروغ نگو؛ بگوييم: راست مي‌گي؟ راستي؟
▪ به جاي خدا بد نده؛ بگوييم: خدا سلامتي بده.
▪ به جاي شكست خورده؛ بگوييم: با تجربه.
▪ به جاي مگه مشكل داري؛ بگوييم: مگه مساله‌اي داري؟
▪ به جاي فقير هستم؛ ‌بگوييم: ثروت كمي ‌دارم.
▪ به جاي بد نيستم؛ بگوييم:‌ خوب هستم.
▪ به جاي به درد من نمي‌خورد؛ بگوييم: مناسب من نيست.
▪ به جاي مشكل دارم؛ بگوييم: مساله دارم.
▪ به جاي جانم به لبم رسيد؛ بگوييم: چندان هم راحت نبود.
▪ به جاي فراموش نكني؛ بگوييم: يادت باشه.
▪ به جاي داد نزن؛ ‌بگوييم: آرام باش.
▪ به جاي من مريض و غمگين نيستم؛‌ بگوييم:‌ من سالم و با نشاط هستم.
▪ به جاي غم آخرت باشد؛ بگوييم: شما را در شادي‌ها ببينم.
وقتي بعد از مدتي هم ديگر را مي‌بينيم، به جاي توجه كردن به نقاط ضعف هم ديگر و نام بردن از آن‌ها مثل:
چقدر چاق شدي؟ چقدر لاغر شدي؟ چقدر خسته به نظر مي‌آيي؟ چرا موهات را اين قدر كوتاه كردي؟ چرا ريشت را بلند كردي؟ چرا توهمي؟ چرا رنگت پريده؟ چرا تلفن نكردي؟ چرا حال مرا نپرسيدي؟ و... بهتر است بگوييم: چه قدر خوشحال شدم تو را ديدم، و ... عبارات ديگري كه نه تنها بيانگر نقاط ضعف طرف مقابل ما نيست، بلكه نوعي اعتماد به نفس را به مخاطبمان القا مي‌كند.


خبرگزاري ايسنا


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۳۲:۴۹ ] [ مشاوره مديريت ]

مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي تدريس ، سخنراني ، گويندگي ، گفتگو ، مناظره ،

مجريگري ، مباحثه ، مذاكره و مصاحبه استخدامي و رسانه اي .

۴۱ - تمرين موارد و توجه به نكته هايي مهم براي ارائه سخنراني و انجام گفتگويي موفق و مؤثر

۱۷

از نقاط ضعف خود استفاده كن  !

موفقيت، موقعيتي كاملاً شخصي است. هيچ‌گاه نمي‌توانيد قضاوت كنيد مديرعامل يك شركت بزرگ موفق‌تر است يا يك زن سرپرست خانواده، فقط خود آنها تشخيص مي‌دهند كه چه‌قدر موفق هستند. موفقيت از ديدگاه هر شخص مصداق و مفهوم خاصي دارد. ملاك ارزش‌گذاري و سنجش توفيق در بعضي امور نسبي‌اند، كه بسته به شرايط انسان‌ها و موقعيت زمان و مكان تغيير مي‌كند. موفقيت به پايان رساندن هر چيزي است كه قصد آن را كرده‌ايم. به عبارت ديگر موفقيت يعني تمام كردن كاري كه براي آن برنامه‌ريزي كرده‌ايم. بعضي افراد معتقدند موفقيت مهرباني با مردم و لذت بردن از زندگي است. براي بعضي ديگر به كار گرفتن صد در صد توان و كوشش براي رسيدن به هدف است.
 موفقيت، نتيجه عمل كردن مداوم در جهت رسيدن به مهمترين اهدافمان است. وقتي انرژي و توانمان را همواره بر آن‌چه بيشترين اهميت را دارد متمركز كرده و نتيجه كار را به خدا واگذار كنيم به آرامش خاطر و موفقيت خواهيم رسيد. بيشتر شاد بودن و شاد كردن ديگران، احترام به بزرگ‌ترها، مهر و محبت كودكان را برانگيختن، كسب ستايش منتقدان صادق، تحمل سختي‌ها، مبارزه با مشكلات، درك زيبائي، ديدن خوبي‌هاي ديگران، پيدا كردن بهترين‌ها در زندگي و درك اين‌كه وجود شما باعث مي‌شود حتي يك نفر هم كه شده راحت‌تر زندگي كند، همه اين‌ها موفقيت است.
 ويليام جيمز بزرگ‌ترين روان‌شناس آمريكا شكست را بي‌اعتمادي شخص به خودش مي‌داند و مي‌گويد: ”تنها يك علت براي شكست انسان وجود دارد و آن بي‌اعتقادي شخص به خود حقيقي‌اش است. اعتقاد به خود، بخش بزرگي از موفقيت است.“
 ▪ سه نكته اساسي براي دستيابي موفقيت ضروري است:
 ۱) باور داشته‌ باشيم كه مستحق موفق شدن هستيم.
 ۲) باور داشته باشيم كه توانائي موفق شدن را داريم.
 ۳) اراده پروردگار را بر خواست خود ترجيح دهيم.
 موفقيتتان را بر اين اساس ارزيابي كنيد كه چه‌قدر براساس ارزش‌هائي كه به آن باور داريد زندگي مي‌كنيد. به روش منحصر به فرد خود در موفق شدن ايمان داشته باشيد. افرادي كه موفق به نظر مي‌آيند اعتماد به نفس دارند. راز موفقيت در زندگي، داشتن امكانات نيست بلكه استفاده از امكانات محدود به‌عنوان نقطه قوت است.
 كودكي ۱۰ ساله كه دست چپ خود را در يك حادثه رانندگي از دست داده بود براي تعليم فنون رزمي جودو به يك استاد سپرده شد. در طول ۶ ماه استاد فقط روي بدن‌سازي كودك كار كرد بعد از ۶ ماه خبر رسيد كه يك ماه بعد مسابقات محلي در شهر برگزار مي‌شود. استاد به كودك ۱۰ ساله فقط يك فن آموزش داد. كودك توانست در ميان اعجاب همگان با همان يك فن حريفان خود را شكست دهد. ۳ ماه بعد اين كودك توانست با استفاده از همان يك فن برنده شود و سال بعد در مسابقات كشوري به‌عنوان قهرمان سراسري كشور انتخاب گردد. وقتي مسابقات به پايان رسيد در راه بازگشت به منزل، كودك از استاد راز پيروزي‌اش را پرسيد، استاد گفت: دليل پيروزي تو، اول اين بود كه به همان يك فن به خوبي مسلط بودي. و تنها اميدت همان يك فن بود و ديگر اين‌كه تنها راه شناخته شده براي مقابله با اين فن گرفتن دست چپ حريف بود كه تو چنين دستي را نداشتي! ياد بگير كه در زندگي، از نقاط ضعف خود به‌عنوان نقاط قوت استفاده كني.


مجله موفقيت


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۳۲:۴۸ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي تدريس ، سخنراني ، گويندگي ، گفتگو ، مناظره ،

مجريگري ، مباحثه ، مذاكره و مصاحبه استخدامي و رسانه اي .

۴۱ - تمرين موارد و توجه به نكته هايي مهم براي ارائه سخنراني و انجام گفتگويي موفق و مؤثر

۱۶

فوق‌العاده بودن را تمرين كنيد

حتماً اين جمله را شنيده‌ايد كه ترك عادت موجب مرض است! اما ما به شما مي‌گوييم كه به اين جمله توجه نكنيد، چراكه تغييردادن رفتار و عادت‌هايتان امكان پذير است.
 شما با برداشتن گام‌هايي كوچك مي‌توانيد اين كاررا شروع كنيد.
 اسفند هم از راه رسيده است و احتمالا در فكر برنامه‌هاي جديد براي سال جديد هستيد.
 مي‌خواهيد آنها را دوباره از سربگيريد، اولين چيزي كه بايد بدانيد اين است كه، تغييركردن آسان نيست و دومين چيزي كه بايد بدانيد اين است كه احتمالا شما هيچ ايده جديدي براي چطورانجام دادن برنامه‌هايتان نداريد.
 در اينجا چند اصل اوليه براي تغييركردن با نظرات متخصصين آورده‌ايم:
 ▪ رفتارهاي هميشگي را درهم بشكنيد
 مي خواهيد ورزش كنيد؟ مي‌خواهيد مسافت زيادي را قبل از رفتن به محل كارتان بدويد؟
بنابرين احتياج داريد كه يك ساعت زودتر از معمول از خواب بيدارشويد،(البته درابتدا برنامه‌تان را به آرامي شروع كنيد) لباس‌هاي دويدن‌تان را بپوشيد، دوليوان آب بنوشيد، يك mp۳ player يا واكمن با خود ببريدو اول در خانه‌تان تمريناتي انجام دهيد كه بدنتان را گرم كند سپس بيرون برويد و بدويد، درپايان چند دقيقه‌اي تمريناتي انجام دهيد كه بدن شما به آرامي سرد شود،بعد ار برگشتن به خانه دوش بگيريد، لباس بپوشيد، صبحانه آماده كنيد، بخوريدو خانه را به قصد رفتن به كارترك كنيد.
 نتيجه تغيير رفتاريتان را بسنجيد و اگر مي‌ترسيد شرايط فعلي را ادامه دهيد
 تغييركردن يك نوع ترس با خود به همراه مي‌آورد، و اين ترس ناشناخته ما را مجبورمي كند علي رغم بهترين برنامه وهدف، به رفتارهاي قديمي مان بچسبيم.
 ▪ تا آنجايي كه مي‌توانيد انرژي مثبت بسازيد
 براي مثال: جذاب‌ترين مسيري كه مي‌توانيد را براي دويدن تعيين كنيد، مسيري كه شما را با بعضي مكان‌هاي ديدني جذب كند. مطمئن باشيد وقتي كه شما اين كاررا انجام داديد مطمئن باشيد كه بعد ازدويدن زماني را لذت خواهيد برد واحساس شادماني مي‌كنيد.
 ▪ برداشتن گام‌هاي كوچك
 برداشتن گام‌هاي كوچك براي تغيير، باعث مي‌شود كه به سادگي و راحتي كارها را انجام دهيد و براي مسائل ومشكلات آماده شويد. براي مثال اقدام به دويدن بيش ازدومايل درروز نكنيد.
به خودتان زمان بدهيد تا اين دومايل دويدن براي شما عادي شود. همچنين بخاطرداشته باشيد اگرلباس‌هاي دويدنتان را شب قبل آماده كنيد برايتان آسانترخواهد بود كه ازخانه بيرون برويد. يا با يك دوست براي دويدن قراري بگذاريد تا اگربعضي روزها خواستيد بيشتر از معمول بخوابيد بازهم دليلي براي زود بيدارشدن و بيرون زدن ازخانه داشته باشيد.
 ▪ بيشتر ياد بگيريد
 بيشتر ياد بگيريد درمورد اينكه چطوردر مسيرتان شگفتي بوجود آوريد تا بتوانيد ازمسيرخارج نشويد. براي مثال مشخص كنيد كه چقدرزمان مي‌برد وقتي شما نيم مايل مي‌دويد و به همين ترتيب چقدريك مايل و چقدردومايل زمان مي‌برد.با اين كار با خودتان مسابقه بگذاريد.
 ▪ فرار از انگيزه‌هاي ناگهاني
 ساختاري را تهيه كنيد كه براساس آن از انگيزه‌هاي ناگهاني و مخرب پيشگيري كند. تمام فعاليت‌هايتان را رده بندي كنيد مثلا چه كارهايي براي دستيابي به اهداف‌تان مفيد و چه فعاليت‌هايي سد راهتان هستند.
 يكي كه مفيد است را نگه داريد و آنهايي را كه ضررشان بيشتر است به كل حذف كنيد. براي مثال ممكن است شما يك سري تمرينات گرم كردن بدن درخانه را پيدا كنيد و اين باعث شود كه مانع بيرون رفتن شما ازخانه شود. يا زياد خوردن باعث شود كه شما به سختي ازخانه بيرون رويد.
 ▪ تمرين هميشه سازنده و عالي است
 از هر موقعيتي كه مي‌توانيد براي درگيرشدن و متعهد شدن به رفتارجديدتان استفاده كنيد. اگر براي يكي دو روز به خارج از شهر مي‌رويد وسايل دوندگي‌تان را برداريد ومسيرمناسبي را براي دويدن مسافت مورد نظرپيدا كنيد.
 ▪ رفتارجديدتان راحمايت كنيد
 امورجديد بسيارشكننده هستند و اگر حمايت نشوند ناپديد خواهند شد. يك راه براي كمك به خودتان اين است كه محيط اطرافي را كه درآن قرارداريد كنترل كنيد.
 اگرفهميده‌ايد كه بيدارماندن تا ديروفت باعث مي‌شود كه بيرون رفتن و دويدن را براي شما سخت شود، براي شما بهتراست كه يك ساعتي را دررخت خواب بمانيد تا بتوانيد راحت‌تر بيدارشده و به بيرون ازخانه برويد.
▪ براي موفقيت‌هاي كوچك نشانه گيري كنيد
 متخصصين فهميده‌اند كه برنامه‌ريزي كردن هدف‌هاي بزرگ، نتيجه‌اش ضعف‌هاي بزرگ خواهد بود.
 قبل ازآنكه مايل مورد نظرتان را بدويد مسافتي را با دوي آرام شروع كنيد. تنها براي اندكي ترقي مسافتي را به مسيرمعمولتان اضافه كنيد و بالاخره مسافت واقعي كه مي‌توانيد بدويد را خواهيد فهميد وآن را دوست خواهيد داشت.


همشهري انلاين


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۳۲:۴۷ ] [ مشاوره مديريت ]


 

مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي تدريس ، سخنراني ، گويندگي ، گفتگو ، مناظره ،

مجريگري ، مباحثه ، مذاكره و مصاحبه استخدامي و رسانه اي .

۴۱ - تمرين موارد و توجه به نكته هايي مهم براي ارائه سخنراني و انجام گفتگويي موفق و مؤثر

۱۵

شكست ظاهري پلي است به سوي پيروزي حقيقي

ايجاد تغيير و تحول مثبت در زندگي فردي و بالارفتن از نردبان موفقيت در زندگي آرزوي هر كسي است. اما به سلامت طي كردن پله‌هاي اين نردبان مستلزم رعايت شرايط ذيل است: روي هر پله نبايد بيش از حد معمول مكث كرد؛ پس از پيمودن پله اول، نوبت به پله دوم مي‌رسد؛ از نردباني كه پايه‌اش شكسته است نبايد استفاده كرد؛ بايد ابتدا جاي پا را محكم كرد و سپس قدم بعدي را برداشت؛ پس از استفاده از نردبان نبايد آن را سرنگونش كرد.
خودشناسي و خودباوري: در اينجا شما بايد به نداهاي دروني كه از اعماق وجودتان برمي‌خيزد توجه كنيد و آرزوهاي قلبي‌تان را دريابيد. سعي كنيد از طريق تفكر و تجزيه و تحليل خود، توانايي‌ها واستعدادهايتان را كشف كنيد.
وقتي كه وارد جزيره ناشناخته وجود خويش مي‌شويد چيزهاي شگفت‌انگيزي را مشاهده خواهيد كرد. سپس خود را باور كنيد و به خود، توانايي‌ها و قدرتمندي‌تان ايمان بياوريد. اگر شما اطميناني مطلق كه ناشي از ايمان قوي است در خود به وجود آوريد در آن صورت واقعا به انجام هر كاري قادر خواهيد بود ولو اينكه ديگران به غيرممكن بودن آن ايمان داشته باشند. پس به خودتان تكيه كنيد و همه چيز را از خودتان بخواهيد، تنها شما هستيد كه سرنوشت خود را معين مي‌كنيد. متاسفانه اكثر مردم اشتباهات و اهمال‌كاري‌هاي خود را در زندگي به گردن تقدير مي‌اندازند.
عمل و تلاش آگاهانه: همه انسان‌هاي مــوفق اهل عمل و تلاش‌اند. كساني كــــه همواره در مورد اهدافشان سخن‌سرايي مي‌كنند و هرگز دست به عمل نمي‌زنند موفقيتي نخواهند داشت. موفقيت هيچ ارتباطي به شانس ندارد. هرچه بيشتر تلاش كنيم و از خود فعاليت و حركت نشان دهيم به همان اندازه به مــــوفقيت نزديكتر مي‌شويم.
 از آنجاكه عمر علاوه بر طول، عرض و عمق هم دارد، هرچه شديدتر و بهتر كار كنيد بيشتر زندگي مي‌كنيد، چراكه به عرض زندگيتان مي‌افزاييد و در نتيجه شاداب‌تر، سرزنده‌تر و راضي‌تر خواهيد بود. لذا شما بايد حركت كنيد. حركت باعث رشد و باروري اعتماد به نفس مي‌شود. مستقيماً وارد عمل شويد و دست به اقدام بزنيد زيراكه اقدام ترس را از بين مي‌برد.
بگوييد: بايد همين الان شروع كنم و شروع كنيد. صبر نكنيد تا اوضاع مساعد شود، زيرا هيچ وقت نمي‌شود. انتظار براي فراهم آمدن شرايط مطلوب انتظاري است كه تا ابد به درازا مي‌كشد.
در عين حال، بايد توجه داشته باشيد كه تلاش‌هايتان آگاهانه، حساب شده و منظم باشد و كارها را از روي فكر و ذكاوت انجام دهيد. هميشه به دنبال بهترين راه ممكن باشيد. هميشه راه بهتري براي انجام كارها وجود دارد.
پشتكار و استقامت، صبر و انعطاف پذيري: وقتي كـــه وارد صحنه مي‌شويد و دست به عمل مي‌زنيد قسمت عمده‌اي از كار را به انجام رسانيده‌ايد، اما براي تحقق هدف و كسب نتيجه بايد حتماً پشتكار به خرج دهيد و پيگير باشيد. پيگيري كارها مغز را فعال و اميد به موفقيـت را در شـخص بارور مي‌سازد.
اگر در كارها جديت نداشته بــــــاشيم بي‌استعدادترين افراد مصمم و بااراده نيز از ما پيشي خواهند گرفت، چراكه فقدان استعداد، با مقاومت، سختكوشي، نظم، دقت و صبر وشكيبايي قابل جبران است. پس عزمي‌ آهنين و راسخ پيشه كنيد. هرگز از تلاش و كوشش خسته نشويد، آخرين كليد باقيمانده شايد بازگشاينده قفل در باشد.
درصورتي كه پله‌هاي قبلي به خوبي پشت سر گذاشته شود نتيجه دلخواه خود بخود به دست مي‌آيد، حتي اگر نتيجه موجود دلخواه و مطلوب شما نباشد، جاي هيچگونه ناراحتي و تاسف نيست. اصولاً هر وضعيتي مانند سكه يك روي خوب و يك روي بد دارد، آن روي خــوب را پيدا كنيد و جنبه‌هاي مثبت را ببينيد. شكست ظاهري پلي است به سوي پيروزي حقيقي.
از خود دو سوال بپرسيد: اشكال كار كجا بود؟ راه‌هاي جديد كدامند؟ و مجدداً و خلاقانه تر اقدام كنيد.


خبرگزاري ايسنا


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۳۲:۴۶ ] [ مشاوره مديريت ]


مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي تدريس ، سخنراني ، گويندگي ، گفتگو ، مناظره ،

مجريگري ، مباحثه ، مذاكره و مصاحبه استخدامي و رسانه اي .

۴۱ - تمرين موارد و توجه به نكته هايي مهم براي ارائه سخنراني و انجام گفتگويي موفق و مؤثر

۱۴

درس هايي شيرين از تمرين هاي ناموفق


آيا به تازگي استرس و بحراني را پشت سر گذاشته و عصبي، نگران و به هم ريخته هستيد با اين كه تغيير دادن كامل شرايط زندگي امكان پذير نيست، اما مي توانيد با پياده كردن راهكارهاي زير موجبات بهبود شرايط روحي تان را فراهم آوريد.
 ● استراحت كرده و غذاهاي مقوي بخوريد
 بهترين راه كم كردن استرس داشتن خواب كافي در شب است. در واقع ذهن و جسم شما در حالتي بهترين كارآيي را دارند كه استراحت كافي داشته باشند، پس تلاش كنيد تا هفت الي هشت ساعت كامل بخوابيد.
در عين حال يك چرت كوتاه در عصر نيز در بازسازي انرژي روحي تأثير فراواني دارد. در ضمن بهتر است رژيم غذايي متعادلي بر پايه ميوه و سبزيجات و مصرف مكمل هاي ويتاميني داشته باشيد. اگر خواب و غذاي شما مناسب باشد بهتر مي توانيد استرس خود را مهار كرده و با شرايط جديد كنار بياييد.
 ● خودتان را بيشتر دوست داشته باشيد
 معمولاً زنان زمان زيادي را در طول عمر خويش صرف مراقبت از اطرافيان كرده و فراموش مي كنند به خودشان توجه كنند و مهمتر از همه اين كه خودشان را دوست داشته باشند، اما شايد براي تان جالب باشد بدانيد كه هرچه انرژي بيشتري براي خود، صرف كنيد، انگيزه بيشتري براي دوست داشتن و مراقبت از ديگران به دست خواهيد آورد. بنابراين از اختصاص دادن زماني براي خود و انجام كارهايي كه دوست داريد غافل نشويد. مثلاً نوشيدن يك فنجان چاي يا قهوه و يا خوردن قطعه اي شكلات در آرامش مي تواند احساس بسيار خوبي در شما ايجاد كند. در ضمن انجام كارهايي مثل باغباني، مطالعه و پياده روي نيز در حفظ تعادل روحي تأثير قابل توجهي دارند.
 ● مهار اضطراب با ورزش
 با وجود اين كه ممكن است با شرايط پيش آمده و استرسي كه داريد علاقه اي به ورزش نداشته باشيد، اما سعي كنيد زماني را براي ورزش كنار بگذاريد. پياده روي كرده و از مناظر اطراف لذت ببريد. اين كار روحيه شما را بهبود بخشيده و موجب كاهش ميزان هورمون هاي استرس زا در بدن مي شود.
در ضمن از تنفس عميق غافل نشويد. به آرامي نفس كشيده و هوا را به كمك عضلات شكم به خارج بفرستيد تا عميقاً احساس آرامش كنيد. به علاوه بهره بردن از ورزش يوگا نيز به دور كردن استرس كمك شاياني مي كند.
 ● روابط خود را با دوستان صميمي و مورد علاقه تان بيشتر كنيد
 استرس باعث انزواي اجتماعي برخي زنان مي شود، به ياد بسپاريد كه دوستان شما، از بهترين علل حفظ شادي در زندگي بوده و تقسيم عواطف و احساسات با آن ها مي تواند، كمك زيادي به حفظ روحيه كند.
 فراموش نكنيد همواره دوستان شادي در اطرافتان داشته باشيد زيرا روحيه خوب، مسري است. و مهمتر از همه دوستانتان هستند كه مي توانند باز هم خنده را روي لبانتان بياورند.
 ● سخت نگيريد
 بياموزيد در گذشته زندگي نكنيد و وقايع تلخ آن را به امروز و لحظه حال تعميم ندهيد.
بايد از اتفاقات گذشته درس گرفت، ولي آن ها را رها كرده و بر آينده با انديشه ها و رفتارهاي مثبت تمركز كرد.
 يك تجربه تلخ و نگاه كردن به بحران ها، نبايد زندگي را تحت تأثير قرار دهد. يادتان باشد تا زماني كه زنده ايد، حق حيات، آن هم به بهترين شكل ممكن را داريد.


 [بهار كمالي]


روزنامه ايران


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۳۲:۴۵ ] [ مشاوره مديريت ]


 

مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي تدريس ، سخنراني ، گويندگي ، گفتگو ، مناظره ،

مجريگري ، مباحثه ، مذاكره و مصاحبه استخدامي و رسانه اي .

۴۱ - تمرين موارد و توجه به نكته هايي مهم براي ارائه سخنراني و انجام گفتگويي موفق و مؤثر

۱۳

شما آن چيزي هستيد كه باور داريد

يكي از مهمترين چيزهايي كه قادر هستيد در خود ايجاد كنيد، باور و اعتماد به خود است. باور و اعتماد به اينكه شما در هر زمينه از زندگيتان توانايي انجام كارهاي مختلف را داريد و نبايد هيچ سايه ي شك يا ترديد بر اين باور وجود داشته باشد. درواقع همه ي انسانها ظرفيت انجام كارهاي فوق العاده در زندگيشان را دارند. اما بزرگترين مانع براي اكثر افراد، عدم اعتماد و اطمينان به خود است. برخي افراد آرزو دارند كه مي توانستند كارهاي خاصي را انجام دهند، اما فاقد اين اطمينان و باور هستند كه آنها توانايي انجام آن كارها را دارند.
اين باور و اعتماد به نفس است كه افراد را در دستيابي به اهدافشان ياري مي كند. اكثر ما اميدها و آرزوهاي بزرگي در سر داريم، اما به خود اجازه مي دهيم تا شك و ترديد روي توانايي ها و اثربخشي ما سايه بيفكند.
همه ي ما احساس حقارت و خود كم بيني داريم، چون تصور مي كنيم آنقدرها خوب نيستيم. فكر ميكنيم به اندازه ي آدم هاي ديگر خوب نيستيم و آنقدر خوب نيستيم كه بتوانيم چيزهايي كه در زندگي مي خواهيم را به دست آوريم. گاهي احساس ميكنيم كه استحقاق چيزهاي خوب را نداريم. حتي اگر سخت كار كنيم و دستاوردهاي زيادي در زندگيمان داشته باشيم، احساس مي كنيم كه مستحق اين موفقيت ها نبوده ايم.
قانون جهاني باور و اعتماد مي گويد كه ما به هرچه باور داشته باشيم، با احساساتمان تبديل به واقعيت مي شود. ما آنچه را مي بينيم باور نداريم؛ در عوض آنچه را كه باور داريم مي بينيم. اعتقادات و باورهاي ما صفحه ي ديد ما را نسبت به جهان شكل مي دهد، و به هيچ اطلاعاتي كه با اعتقادات و باورهايمان سازگار نباشد اجازه نمي دهيم از آن عبور كند. حتي به آن دسته از اعتقاداتمان كه كاملاً با واقعيت ناسازگارند نيز اجازه ي دخول داده نمي شود، چون واقعيت و حقيقت براي ما همان باورهايمان هستند.
 متداولترين و همچنين مضرترين باورها آنهايي هستند كه خود محدود كننده هستند. اينها باورهايي در رابطه با خودمان هستند، مثلاً اينكه اعتقاد داشته باشيد نمي توانيد چيزي را به دست آوريد چون آموزش يا پول كافي نداريد. ممكن است تصور كنيد كه نمي توانيد چيزي را به دست آوريد چون سن، جنسيت يا نژادتان براي دستيابي به آن مناسب نيست. اكثر اين باورها صحيح نيستند، با انحال باعث عقب نشستن شما ميشوند.
واقعيت اين است كه، شما استحقاق همه ي چيزهاي خوبي را كه توانايي به دست آوردن آن را از طريق استعدادها و توانايي هايتان داشته باشيد، داريد. تنها محدوديت بر آنچه مي توانيد داشته باشيد و داريد، فقدان ميل و انگيزه است. اگر شما هدفي داشته باشيد و براي به دست آوردن آن تلاش لازم را صرف كنيد، هيچ چيز نمي تواند شما را از دستيابي به آن منع كند، فقط بايد بخواهيد و براي آن تلاش كنيد، همين.
براي ايجاد باورهاي مثبت بايد دقيق تصميم بگيريد كه در آينده به كجا مي خواهيد برسيد. هرچه در مورد نتيجه اي كه مي خواهيد در آينده به دست آوريد واضح تر تصميم گيري كنيد، برايتان آسان تر خواهد بود كه عملكردها و رفتارهاي خود را در كوتاه مدت تغيير دهيد. و اين درعوض به شما اطمينان خواهد داد كه در بلند مدت به آنچه ميخواستيد برسيد.
وقتي خيلي دقيق تصميم گرفتيد كه چه نوع آدمي مي خواهيد باشيد، اولين گام بزرگ براي ايجاد باورهاي جديد را برداشته ايد. براي ادغام باورهاي جديدتان با زندگيتان، بايد براي خود مقرراتي تعيين كنيد كه در همه ي زمينه ها مثل آن فرد رفتار كنيد. اگر شروع به رفتار كردن مثل آن فرد موفقي كه دوست داريد بشويد كنيد، به تدريج ارزشها، كيفيات و خصوصيات شخصيتي او را اتخاذ خواهيد كرد و اين خصوصيات كم كم جزء شخصيت شما خواهند شد.
 اگر بتوانيد هر روز و در همه ي موقعيت ها مثل آن فرد رفتار كنيد، واكنشي زنجيره اي خواهد داشت. گرايشات و حالت هايتان تغيير خواهد كرد و مثبت تر خواهد شد. همين مسئله باعث ايجاد باورهايي نيرومندتر و مثبت تر خواهد شد. و اين باورهايتان بعدها تاثيري مثبت بر روي ارزشهايتان خواهد گذارد.
شما هيچ محدوديتي در توانايي هايتان نداريد، مگر آنهايي كه خودتان به آن اعتقاد داريد. افراد موفق افرادي غيرعادي و خاص نيستند. هيچ فرقي با شما ندارند، تنها تفاوت آنها اين است كه باور دارند كه قادر به انجام هر كاري هستند. شما خوب هستيد. و از امروز به بعد خود را به بهترين شكل ممكن بينيد و هيچ محدوديتي براي امكانات و توانايي هايتان قائل نشويد. وقتي چنين باور و اعتمادي را در خود ايجاد كرديد، و برطبق باورهايتان رفتار كرديد، آينده تان نيز نامحدود خواهد بود.


بيرتك


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۳۲:۴۴ ] [ مشاوره مديريت ]


مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي تدريس ، سخنراني ، گويندگي ، گفتگو ، مناظره ،

مجريگري ، مباحثه ، مذاكره و مصاحبه استخدامي و رسانه اي .

۴۱ - تمرين موارد و توجه به نكته هايي مهم براي ارائه سخنراني و انجام گفتگويي موفق و مؤثر

۱۲

سنگ اول « تصميم ‌گيري » است


آغاز و بسترساز هر فعاليت يا اقدام به هر كاري با تصميم گيري شروع مي‌شود. تصميم‌گيري پايه‌ي اصلي و زيربناي اساسي تمامي‌ فعاليت‌هاست، اما به جهت تعدد اين امر اهميت بالاي آن به ورطه‌ي فراموشي سپرده شده است. توجه شود كه وضعيت كنوني ما معلول تصميم‌گيري‌هايمان بوده است. به اين ضرب‌المثل دقت كنيد: "سنگ اول گر نهد معمار كج تا ثريا مي‌رود ديوار كج" اين ضرب‌المثل را كرارا شنيده‌ايم، اما در آن كمتر دقت و تمركز كرده‌ايم؛ سنگ اول همان تصميم‌گيري است.
تصميم كه منتج به انجام كار يا فعاليتي مي‌شود نه تنها فرد را در چنبره‌اي از نتايج آن كار محصور مي‌كند، بلكه اثرات آن گاهي دامنگير افراد ديگر نيز مي‌شود كه ايشان نيز مي‌بايستي عواقب آن را تحمل كنند. پرتو و دامنه تصميم‌گيري يك فرد عادي در اكثر تصميم‌گيري يك فرد عادي در اكثر اوقات خود و يا خانواده ي ايشان را در بر مي‌گيرد اما منشور دامنه ي تصميم يك مدير علاوه بر محيط خرد (مجموعه ي داخلي)، محيط كلان (محيط پيرامون سيستم) را نيز در برگرفته و در صورت اشتباه در تصميم گيري، گاهي لطمات جبران ناپذيري را وارد خواهد كرد.
سن آگوستين متفكر بزرگ غرب گفت: "زمان سه چهره دارد". حال؛ يعني آن چه روياروي با ما در نبرد است و تجربه‌ها را از آن مي‌آموزيم. گذشته؛ خاطره‌ها و حادثه‌هايي است كه واقع شده و در ذهن ما يا تاريخ به جاي مانده است. آينده؛ انتظاراتي كه در حال حاضر داريم.
با بهره جستن از تجربه‌هاي تلخ و شيرين، شكست‌ها و پيروزي‌هاي گذشته، غور و تدقيق به واقعيت‌هاي موجود، تجزيه و تحليل دانستني‌هاي كمك كننده و پيش‌بيني و آينده‌نگري مي‌توانيم براي آتيه تصميم گرفته و در برابر چالش‌ها و كنش‌هاي متعدد كه به صور مختلف با آن روبرو مي‌شويم، با ژرف انديشي آن عكس العمل‌هاي بهينه و مناسبي نشان دهيم.
چرچيل نخست وزير انگليس در يكي از سخنراني‌هاي خود در جنگ جهاني دوم گفت: اين ماييم كه بناها را پي مي‌افكنيم و آن گاه كه كار پايان يافت اين ديگر بناها هستند كه ما را مي‌سازند. نتايج تصميم‌گيري پس از عمل نمايان مي‌گردد و آن گاه مي‌بايستي واقعيت‌هاي پس از عمل را نيز پذيرا باشيم.
هنگامي‌ مي‌توان تصميم‌گيري صحيح و عقلايي داشت كه اطلاعات دقيق و كاملي در زمان و مكان مناسب و موضوع مشخص موجود باشد، پس زيربناي اول تصميم‌گيري داشتن اطلاعات دقيق و كافي است، قبل از جمع‌آوري اطلاعات هيچ تصميمي‌ نمي‌تواند كامل و دقيق باشد و همه‌ي جوانب را بپوشاند، اما شك نكنيد كه اطلاعات جمع‌آوري شده يا تجربي نه وحي منزل‌اند و نه هميشه دقيق و بي‌عيب كه بايستي در صحت و درستي آن‌ها تا حصول يقين به ديده ترديد نگريست و با آگاهي از چگونگي جمع‌آوري اطلاعات و شناخت منابع به صحت و سقم آن‌ها پي برد.
پس از جمع‌آوري اطلاعات، داشتن قدرت تجزيه و تحليل اطلاعات لازم است كه در اين راستا مي‌بايستي نقاط قوت، ضعف و همچنين فرصت‌ها و تهديدات هر كدام از روش‌ها را سنجيد و با توجه به رابطه ي عليت بين منابع محدود و نامحدود براي برآوردن نيازها مي‌توان تصميم‌هاي عاقلانه اي بر اساس خرد و منطق گرفت. پرفسور شاگل در كتاب "نبود اطمينان و تصميم گيري در بازرگاني" مي‌گويد: هر فرد عاقلي با پيروي از عقل سليم از تصميم‌هايي كه درصد اطمينانش كمتر است پرهيز مي‌كند چون مشكل پيش بيني نتايج، خود مولود نداشتن اطمينان است.


خبرگزاري ايسنا


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۳۲:۴۳ ] [ مشاوره مديريت ]


مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي تدريس ، سخنراني ، گويندگي ، گفتگو ، مناظره ،

مجريگري ، مباحثه ، مذاكره و مصاحبه استخدامي و رسانه اي .

۴۱ - تمرين موارد و توجه به نكته هايي مهم براي ارائه سخنراني و انجام گفتگويي موفق و مؤثر

۱۱

چگونه صبور باشيم؟


صبور بودن اغلب يك انتخاب است. شما انتخاب مي كنيد كه توجه داشته باشيد زيرا ميدانيد چيزي مهم است. چيزي كه ما مي خواهيم از آن بپرهيزيم اين است كه كنترل اوضاع و احساساتمان را از دست بدهيم. موقعي كه شما عصباني مي شويد بيشتر بخاطر اين است كه احساس مي كنيد وقتتان دارد بي‌نتيجه تلف مي‌شود. اين احساس ناخوشايند است و عصبانيت از كنترل خارج مي شود. ولي با از دست دادن كنترل مي توانيم ياد بگيريم كه احساساتمان را كنترل كنيم. يادگيري اينكه صبورتر باشيم بعضاً بستگي به اين دارد كه چند مهارت را بكار گيريم در مواقعي كه داريم كنترل خود را از دست مي‌دهيم.
توصيه شده كه براي كسب مهارت صبور بودن بايد حواس جمع داشت و به مسائل اهميت داد، بايد بتوانيم توجه كاملمان را معطوف لحظه و كار در حال انجام بكنيم. اين كار را اغلب در رابطه با همسر و يا فرزند نمي‌توانيم انجام دهيم، چرا كه در واقع در ذهن‌مان داريم به كاغذهاي روي ميز كارفكر مي‌كنيم.
بايد انتظارات را كم كرد. انتظارات ما در مورد رفتار فرزندانمان ممكن است با توانايي آنها از نظر رشدي متناسب نباشد.
 چيز ديگري كه صبوري را دشوار مي‌سازد، كمبود ارتباط است. ما اكثراً عصباني مي شويم بخاطر اينكه نمي‌توانيم باور كنيم كهديگران نمي توانند مشكل را دريابند. يك كار كوچك ممكن است نتيجه بزرگي بدهد.
كاستن از سرعت كار به آرامش كمك مي‌كند،پس آرام باشيد.
اگر معمولاً عكس‌العمل‌هاي ناگهاني نشان مي‌دهيد، ممكن است راحت كنترل خود را از دست بدهيد. بايد ياد بگيريد نشانه‌هاي اينكه داريد از كوره در مي‌رويد را بشناسيد و خود را آرام كنيد. لازم است دست نگه داريد، نفس عميق بكشيد يا تا ۱۰ بشماريد. تصميم بگيريد چكار بايد بكنيد و همان كار را انجام دهيد. بعد از يك زنگ تفريح به مو قعيت قبلي برگرديد، با فكري باز و واكنشي سنجيده.
كج‌خلقي بودن مي تواند كار صبور بودن را مشكل كند. ما بايد ياد بگيريم كه كنترل اوضاع را در دست داشته باشيم، حتي در مواقع كج‌خلقي و بالا گرفتن احساسات. بايد مشكل را بشناسيد و سپس سعي كنيد دريابيد از كجا سر چشمه گرفته است. بايد بدانيد كه مي توان رفتار را تغيير داد، ولي اين كار زمان و تمرين نياز دارد. پس شما همچنان به استراتژي‌هاي آني نياز داريد، مثل عقب كشيدن و دور شدن از قضيه.
البته غير ممكن است آدم هميشه صبور باشد و سعي كند تنشهاي واقعي‌اش را ينهان سازد. چرا صبور بودن با همكار و دوستان راحتتر است تا خانواده؟ براي اينكه در مورد خانواده مي‌توان قصر در رفت. در خانواده ما قدرت زيادي داريم كه مي‌شود از آن سوءاستفاده كرد، ولي اگر با ديگران بي حوصله باشيم بيشتر احتمال دارد رفتار ما را مورد انتقاد قرار دهند.
يس بخاطر صبور بودن بايد بخاطر بياوريم كه ارتباط برقرار كنيم و توقع را پايين بياوريم، خونسرد باشيم، آينده‌نگر باشيم، مشكلاتمان را مديريت كنيم و هيچوقت تظاهر نكنيم


بانك اطلاعات گردشگري


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۳۲:۴۳ ] [ مشاوره مديريت ]


مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي تدريس ، سخنراني ، گويندگي ، گفتگو ، مناظره ،

مجريگري ، مباحثه ، مذاكره و مصاحبه استخدامي و رسانه اي .

۴۱ - تمرين موارد و توجه به نكته هايي مهم براي ارائه سخنراني و انجام گفتگويي موفق و مؤثر

۱۰

ده كليد تفويت روحيه

۱) خود را بشناسيد
 امروزه پيشنهاد سقراط در قرن پنجم قبل از ميلاد كه در آن متني بر خودشناسي ارائه شد به قوت خود پا برجاست. اهداف احساسات و محدوديت هاي خويش را بشناسيد و با آرامش با آنها برخورد نماييد. خواه از طريق مطالعه، خواه از طريق انديشيدن و تفكر، سعي كنيد بعضي راه هايي را كه باعث شناخت شما از خودتان مي شود و اين كه چه چيزهايي شما را خوشحال مي كند پيدا كنيد. چنانچه به اين توصيه عمل كنيد، بهتر قادر به كنترل زندگي و مشكلات پيش روي خود خواهيد بود.
 ۲) به خودتان ارزش بدهيد و به خود اعتماد داشته باشيد
 ممكن است سخت به نظر برسد اما سعي كيند رفتارتان گوياي اين باشد كه از خودتان مواظبت مي كنيد. حتي اگر هميشه احساس عدم اطمينان مي كنيد، برخورد و رفتار مثبت را به دنياي اطراف هديه دهيد. برخورد مردم با شما متأثر از رفتار و پوشش شماست. بنابراين خود ارزشي و خود اعتمادي را به نمايش بگذاريد تا احترام را براي شما به ارمغان آورد.
 ۳) بيش از حد توان تان كار نكنيد
 همه ما با سخت كوشي، خواهان تأمين امنيت و رفاه خانواده مان هستيم. اما مهم اين است كه تعادل را در زندگي حفظ كنيم. معمولاً آن چه از نظر مالي دنبال مي كنيم با آن چه كه تحقق مي يابد يكسان نيست. اگر براي شما تأمين معاش مهمتر از صرف وقت با عزيزان يا لذت بردن از زندگي است، بهتر است در تعيين اولويت ها بازنگري كنيد. سعي كنيد برقراري تعادل را از كسي كه بين زندگي شغلي و خانوادگي اش اين توازن را ايجاد كرده بياموزيد يا اين كه با خانواده يا دوستانتان راجع به تأثيرات شغلي تان بر روي آنها صحبت كنيد.
 ۴) از افراد منفي دوري كنيد
 از ارتباط مسموم كه در شما احساس ناراحتي، عصبانيت يا ناامني مي كند اجتناب كنيد. حتي المقدور ارتباط خويش را با كساني كه براي شما افسردگي به ارمغان مي آورند به حداقل برسانيد، كساني كه اكثراً محبت هاي دريافتي را بدون پاسخ مي گذارند و يا كساني كه دائماً از شما انتقاد مي كنند. صداقت سخنان چنين افرادي را مورد ارزيابي قرار دهيد تا ببينيد كه ميزان حقايق موجود در سخنانشان تا چه حد براساس ارتباطي مثبت و خوش بينانه است. اگر كساني شما را تحت فشار رواني قرار مي دهند صريحاً از آنها بخواهيد شما را رها كنند.
 ۵) مثبت فكر كنيد
 سعي كنيد از حداكثر توانايي هايتان استفاده كنيد و به قدرت خويش اتكا كنيد. علايق شخصي تان را با مطالعه و رفتن به كلاس توسعه دهيد. علايق جديد را امتحان كنيد و شكست هايتان را به كار گيريد.
 همه ما بخشي از اوقاتمان را از دست داده ايم اما افراد موفق از شكست هايشان درس گرفته اند و مغلوب شكست شان نشده اند. اگر شما توانايي هايتان را به خوبي افزايش دهيد و نقش مثبتي داشته باشيد واقعاً قادر به تغيير موقعيت هاي منفي به موقعيت هاي مثبت خواهيد بود.
 ۶) ورزش، ورزش، ورزش
 يك رژيم غذايي مناسب و قدري فعاليت بدني روزانه، اعم از اين كه پياده روي آرام باشد يا كار بيرون، فشار و
 اضطراب را تخفيف مي دهد و روحيه را شاداب نگه مي دارد. ورزش و تمرينات بدني، افراد را از احساس برتري طلبي رهايي و توانايي هاي سركوب شده ذهن را ترقي مي دهد. همين امر منجر به جلوگيري از افسردگي مي شود. براي اشخاص متفاوت ورزش هاي مناسب آنها وجود دارد. تمرينات كششي و يوگا براي تخفيف فشار بسيارمناسبند. بعضي تمرينات نيز مي توانند به رفع عصبانيت كمك كنند. البته ورزش بيرون از منزل فوايد مضاعفي دارد، نور آفتاب در بهبود روحيه و تخفيف افسردگي كمك مؤثري محسوب مي شود.
 ۷) بخشي از اوقاتتان را تنها بگذاريد
 «لذت بردن از جمع دوستان» و «تنهايي» دو بخش از زندگي اند كه براي تقويت روحيه بسيار مهم اند.
علاوه بر گذراندن ۲۰ دقيقه در حمام ، گوش دادن به موسيقي يا خروج از منزل به قصد لذت بردن از طبيعت، زماني رابراي لذت بردن از تنهايي خويش صرف كنيد. چنانچه اين امر را سخت يافتيد ممكن است با توسل به اجتماع از مشاركت در موضوعات مهم دوري كنيد.
 ۸) به ديگران كمك كنيد و اجازه دهيد ديگران به شما كمك كنند
 وقتي مشكلاتتان طاقت فرسا به نظر مي رسد نشان دهيد كه كمك ديگران مي تواند اضطراب و دلواپسي شما را برطرف كند، بنابراين مشكلاتتان را كاملاً در منظر ديگران قرار دهيد. كمك بلاعوض در مسائل اجتماعي يا كمك به دوستان نيز مي تواند به نفع شما تمام شود. اگر در مقابل كمكي كم دريافت كرده ايد به همان ميزان به ديگران مساعدت نماييد. به اين ترتيب جمعيت مناسبي از دوستان و اقوامي را در اطراف خود جمع مي كنيد كه شريك اوقات خوش شما هستند و مددكاران زمان تنگي و سختي تان.
 ۹ ) ارتباط و مراودات
 با روشي روشن و در عين حال همراه با آرامش و متانت، احساساتتان را نسبت به خانواده، دوستان و مدرسه و دانشگاه تان بيان كنيد و با دقت كامل به جواب آنها گوش فرا دهيد. هرگز خود را تحت فشاري كه ناشي از عدم بيان احساساتتان است قرار ندهيد. چرا كه اين فشار، انفجار ناگهاني در پي خواهد داشت و ديگران شما را به «عصبانيت» خواهند شناخت.
 عصبانيتي را كه باعث پريشاني و دانستن نقاط ضعف شما مي شود كنترل كنيد. هرگز اجازه ندهيد ديگران ذهن شما را بخوانند.
 ۱۰) موقع احتياج، كمك بطلبيد
 افرادي را پيدا كنيد كه هنگام مشكلات بتوانيد با آنها مشورت كنيد. چنانچه پس از مشورت با دوستانتان و خانواده، مشكلات تان همچنان طاقت فرسا جلوه مي نمايد و احساس عدم آرامش مي كنيد، با مشاوريني صحبت كنيد كه خواهان كمك و ياري به شما هستند. اگر احساس عدم امنيت، نگراني يا ناراحتي و پريشاني مي كنيد فوراً از يك مشاور متخصص كمك بگيريد.
 
http://kadbaanoo.blogfa.com/۸۴۰۴.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۳۲:۴۲ ] [ مشاوره مديريت ]


مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي تدريس ، سخنراني ، گويندگي ، گفتگو ، مناظره ،

مجريگري ، مباحثه ، مذاكره و مصاحبه استخدامي و رسانه اي .

۴۱ - تمرين موارد و توجه به نكته هايي مهم براي ارائه سخنراني و انجام گفتگويي موفق و مؤثر

۹

چرا خجالت مي كشيم؟

خجالت كشيدن در مقابل ديگران , ويژگي ناراحت كننده اي است كه تعداد زيادي از افراد دچار آن هستند و بايد پذيرفت كه وجود اين ويژگي در حد افراط مانعي براي رسيدن به بسياري از موفقيت هاي زندگي خواهد بود.گاه چنين مي شود كه بهترين راه از بين بردن خجالت اين است كه فرد به طور مرتب به خود تلقين كند كه دليلي براي خجالت نيست و نبايد خجالت بكشد. بايد گفت اين نوع تلقين , وضع شخص خجالتي را به مراتب بدتر مي كند. اگر فرد خجالتي قبل از روبه رو شدن با موقعيت جديدي, به طور مثال شركت در جمعي نا آشنا يا صحبت با افرادي كه تا كنون با آنها آشنايي نداشته و ..... به خود تلقين كند" من خجالت نخواهم كشيد, دست و پاي خود را گم نمي كنم, رنگم سرخ نمي شود" مطمئن باشيد كه به محض روبه رو شدن با موقعيت دچار خجالت هميشگي خواهد شد..
 يكي از علائم اعتماد به نفس خجالت نكشيدن است. در اين حال تلقين به خود با جمله هايي نظير من مي توانم هر كاري را كه اراده مي كنم انجام دهم. من مي توانم در جمع با آرامش صحبت كنم و ..... مي توان موثر تر از جمله هايي چون من خجالت نخواهم كشيد من سرخ نمي شود و ....مي باشد.
 ▪ رابطه خجالت و اعتماد به نفس:
 مهمترين علت خجالت كشيدن در مقابل ديگران يا موقعيت هاي تازه اين است كه فرد بيش از حد به محدوديت ها كمبود ها و نقطه ضعف ها فكر مي كند. يك فرد خجالتي قبل از روبه رو شدن با كسي كه او را نمي شناسد به طور مرتب با خود فكر مي كند كه اگر از من چيزي بپرسد كه ندانم چه كنم؟اگر از من كاري را بخواهد كه بلد نباشم چه كنم؟و......
 به اين ترتيب مي بينيم كه تمام فكر شخص خجالتي روي عدم توانايي ها متمركز مي شود. به طور مسلم در افراد عدم توانايي و ضعف هايي وجود دارد بايد توجه داشت كه در وجود انسان نيرو توانمندي ها و استعداد ها ي فراوان نهفته شده كه بايد آنها را كشف نمود, به آنها بها داد و براي تقويت آنها تلاش كرد. براي موفقيت در رفع احساس خجالت بايد قبل از هر چيز خود را قبول داشته و در واقع خود را درست در همان گونه كه هستيم بپذيريم. براي اين منظور لازم است نگاهي به طرفانه و دقيق به خود بيندازيم و ببينيم كه داراي چه قابليت هايي هستيم.
 اين همان چيزي است كه روان شناسان مثبت فكر كردن ناميدند.بيشتر افراد خجالتي كساني هستند كه از وجود استعداد هاي در خود اطلاعي ندارند و يا اين توانمندي ها را باور نكرده اند . بنابراين لازم است از هم اكنون الوين قدم را با شهامت بردارند , اولين قدم براي بهرهگيري از توانايي هاي ذاتي.
 ▪ پس مثبت ببين و مثبت فكر كن
 در اين حال با كشف خود و توانمنديها فراوان چنان حالتي در شما ايجاد خواهد شد كه احساس خجالت را به تدريج محدود و نابود مي سازد. هر چه شناخت از توانمندي ها و استعداد ها بيشتر باشد, اعتماد به نفس بيشتر خواهد بود و جايي براي خجالت كشيدن باقي نمي ماند.


سايت عزيزجون


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۳۲:۴۱ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي تدريس ، سخنراني ، گويندگي ، گفتگو ، مناظره ،

مجريگري ، مباحثه ، مذاكره و مصاحبه استخدامي و رسانه اي .

۴۱ - تمرين موارد و توجه به نكته هايي مهم براي ارائه سخنراني و انجام گفتگويي موفق و مؤثر

۸


آن هنر بي زحمت

▪ درباره ايدئولوژي «پشتكار»
 احتمالا اكنون ديگر همه مان خوب مي دانيم كه ضرب المثل «بي رنج گنج ميسر نمي شود» چندان هم صادقانه و عاري از ساده لوحي نيست، زيرا مي دانيم كه اغلب حتي در صورت تحمل رنج فراوان نيز براي فرد هيچ گنجي ميسر نخواهد شد البته مگر اين كه اين رنج را طبق معمول همان رنج ديدگان هميشگي متحمل شوند تا گنج به فاتحان برسد. آدم احساس مي كند اكثر ضرب المثل هايي كه اين همه رواج دارند و در كتاب هاي درسي و مسابقات دست دهم تلويزيوني يك ريز تكرار مي شوند، محصول توطئه هايي است كه پشت پرده ها براي تحميق توده ها صورت مي گيرد.
همين جا بايد اعتراف كرد كه بعضي وقت ها نظريه توطئه نه تنها بد و عوامانه نيست، بلكه ازقضا بهتر از هر نظريه «علمي» و «بومي شده» ديگري قادر است آن به اصطلاح واقعيت را توضيح دهد: چرا كه نه، واقعا چيزهايي هست كه براي همگان قابل رؤيت نيست.
 بله، نه تنها اغلب رنج به گنج نمي رسد، بلكه برعكس، اين بخت و شانس و تصادف و بعضا بلاهت است كه انواع خاصي از گنج و شهرت و قدرت و موفقيت و مقام را به ارمغان مي آورد. «پشتكار» حقيقتا يكي از همان اسطوره هايي است كه انگار هيچ وقت كهنه نمي شوند. به جرٲت مي توان گفت كه تقريبا هر شخصي در زندگي اش، روزي، جايي، در محفلي، خطاب به جوان خامي، در بدگويي از دوستي، به اين اسطوره متوسل شده است. چه كسي بود كه براي اولين بار در گوش آدميزاد زمزمه كرد كه كار و تلاش و پشتكار مي تواند مايه موفقيت و بهروزي او شود مهم نيست چه كسي، مهم آن است كه ايدئولوژي «پشتكار» واقعا كار مي كند و خيال آدم ها را هم راحت مي سازد و به ايشان اطمينان مي دهد كه اگر خوشبخت نمي شوند دليل اش اين است كه «پشتكار ندارند» و «زحمت نكشيده اند»، وگرنه وضعيت موجود كه ايرادي ندارد و همه شرايط براي پيشرفت شغلي و موفقيت و، از همه مهم تر، ازدواج مهياست.
بنابراين، وقتي تٲكيد بر پشتكار و زحمت قرار مي گيرد، كل ميانجي گري جامعه و وضع موجود قيچي مي شود و همه چيز به امري ذهني و شخصي بدل مي گردد. مهم ترين چيزي كه در اين بين توجيهي ارضا كننده مي يابد همان شكست و ناكامي فرد است: كسي كه در زندگي، حال به هر نحوي و در هر چيزي، شكست مي خورد، حتما به قدر كافي پشتكار به خرج نداده است. ايدئولوژي پشتكار ضرورتا اخلاقيات خاص خود را هم از پي دارد: كسي كه صبح زود بلند نمي شود و سركار نمي رود آدم تنبل و بي عار و بي غيرتي است. البته تنبلي در اغلب موارد واقعا معادل تنبلي به معناي بد و انزجارآور كلمه است.
تنبل راستين كسي است كه تنبلي كند و در همان حال خواسته اي هم نداشته باشد و چيزي برايش مهم نباشد، نه شغل خوب، نه زندگي مرفه، و نه احترام اجتماعي. ما اغلب با ذات تنبلي و نفس بي كاري مشكل داريم، زيرا وضعيت ضروري و تنگناي نفس گيري كه اجدادمان، پدران مان و خودمان در آن گير افتاده ايم و مجبورمان كرده است كله سحر از خانه بيرون بزنيم و تا بوق سگ «سگ دو بزنيم»، اجازه نمي دهد خيلي راحت تا لنگ ظهر خوابيدن يك جوان بي كار را تحمل كنيم. ولي در آن لحظات، تنها چيزي كه به ذهن فرد خطور نمي كند اين است كه بيكاري جوان دليلي «عيني»، در آن بيرون، دارد.
مفهوم پشتكار به واقع تمام حفره هاي وضع بد عيني را پر مي كند و در همان حال به فرد اطمينان مي دهد كه شكست او به هيچ رو به دليل يك نقصان و ضرورت «عيني» در آن بيرون نيست. ايدئولوژي پشتكار، شكست را به امري كاملا شخصي بدل مي سازد و بدين ترتيب جامعه و دولت را از هر تقصيري مبرا مي كند. بي جهت نيست كه صدا و سيما، خاصه در پس زمينه كنكور و تحصيلات عاليه، پيگيرترين مروج اين ايدئولوژي است. و طبيعي است كه پشتكار براي موفقيت در كنكور نيز يك راه بيشتر ندارد: شركت در يكي دو تا از هزاران كلاس رنگارنگ آمادگي براي كنكور.
ايدئولوژي پشتكار، از آن هم مهم تر، در عرصه زيباشناسي نيز تٲثير عميقي گذاشته است، البته باز هم با حفظ جنبه اخلاقي خود. ما گرايش داريم به اين كه هنري را ستايش كنيم كه براي خلق آن زحمت كشيده اند، و مهم هم نيست چه اثري از آب درآمده، زيرا اغلب در پايان نقد چه نقد فيلم و رمان، و چه نقد يك ترجمه اين تكمله را مي آوريم: «با اين همه، معلوم است ايشان زحمت فراوان كشيده اند.» نمونه اين امر همان تقديس همگاني هر نوع صنعت دستي است.
كارهايي مثل قلم كاري و ميناكاري و فرش بافي و غيره، كه به واقع خلق شان ممكن است تا مرز كوري چشم و فلج شدن انگشتان پيش رود، بي چون چرا اغلب فقط به خاطر «زحمتي» كه برايشان كشيده اند ستايش مي شوند.
نمونه اي ديگر را مي توان در آن فرد به اصطلاح نقاشي سراغ گرفت كه كارش اين است كه به ياري ميليون ها نقطه ريز، طرحي را ترسيم كند و گاهي هم اصلا نكند. حاصل كار هم هميشه چيز به شدت معمولي و نهايتا كمي چشم نوازي است و بس. ولي او خودش و هواداراني ديگر دچار اين توهم اند كه به واقع اثري خلق شده: اثري كه يگانه منبع مشروعيت اش همان زحمت عبثي است كه حقيقتا از «هيچ كاري نكردن و تا لنگ ظهر خوابيدن» بي معناتر است. چه وقت هنر بند ناف خود را از مفهوم حقيري چون «زحمت» خواهد بريد از اين حيث، هنر مدرنيستي گام هاي بزرگي برداشته است، حتي اگر به قيمت سانتي مانتاليسم و شارلاتان گري تمام شده باشد.
تالكين جايي در جلد اول «ارباب حلقه ها» بايد به هواداران تالكين اعتراف كرد كه نويسنده اين يادداشت فقط همين جلد اول را خوانده است، هنر الف ها يا همان موجودات افسانه اي را كه عمر جاودانه دارند و با انسان ها متفاوت اند، هنري «عاري از زحمت و تلاش» an effortless art توصيف مي كند، هنري كه آنچه در آن ستايش مي شود زحمت عبث و رنج آور بشري، يعني وضع هميشگي اش، نيست. اثر خلق مي شود، شايد با يك اشاره دست، يا اداي يك كلمه صرف. تقديس زحمت در هنر نهايتا همان تقديس خود رنج فراگير بشر است.


اميد مهرگان


روزنامه شرق


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۳۲:۴۰ ] [ مشاوره مديريت ]


مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي تدريس ، سخنراني ، گويندگي ، گفتگو ، مناظره ،

مجريگري ، مباحثه ، مذاكره و مصاحبه استخدامي و رسانه اي .

۴۱ - تمرين موارد و توجه به نكته هايي مهم براي ارائه سخنراني و انجام گفتگويي موفق و مؤثر

۷


۱۰ فرمان براي حرفه ‌اي ‌شدن

"حرفه‌اي‌بودن در كار عبارتست از داشتن ديدي كامل و نگرشي كل‌نگرانه به يك كار يا زمينه‌ي كاري كه با تسلط و احاطه‌اي همه‌جانبه بر موضوع همراه است و صد البته ناشي از دغدغه‌مندي، تجربه فراوان و كسب دانش و خردمندي لازم و كافي در آن زمينه است."
 اصول حرفه اي بودن را به اختصار مي توان اينگونه بر شمرد :
 ۱) دغدغه‌مندي:
كار براي شما، مسأله و دغدغه است، يعني شما به هر علت (نياز مالي، دغدغه علمي و...) آمده‌ايد تا مسأله‌اي را حل كرده و گره‌اي را بگشاييد.
۲) جديت:
آن كار براي شما يك مسأله‌ي عادي يا فرعي نيست بلكه در كار مصمم و جدي هستيد.
۳) دانش و خردمندي:
بر آن حوزه‌ي كاري اِشراف فكري داريدو خلاقانه و آينده‌نگرانه به ارتقاي وضعيت انديشيده و راهكارهاي آن را ابداع مي‌نماييد.
۴) تجربه فراوان:
در اثر تجربه و ممارست فراوان در آن زمينه، دركي عميق و ژرف‌يافته و تمامي مهارت‌ها و توانمندي‌هاي مورد نياز را به‌دست آورده‌ايد.
 ۵) لذت‌بردن:
دائماً از انجام كار خود، لذت مي‌بريد وآن را صرفا"براي رفع نياز، گذران امور، با بي ميلي و به‌صورت انفعالي انجام نمي‌دهيد.
۶) احترام‌گذاري:
براي همكاران، مشتريان، كارفرمايان، سازمان خود و به ‌ويژه براي پيش‌كسوتان نهايت احترام و ادب را قائليد.
۷) يادگيري مستمر:
دائماً در كار خود مي‌آموزيد و در هر مرحله از انجام كار خود، سعي مي‌كنيد نكته‌اي را آموخته و دست‌خالي از اين تجربه برنگرديد.
۸) پشتكار:
هيچگاه نوميدي بر شما مستولي نمي‌گردد و به راحتي از ميدان بدر نمي‌شويد.
 ۹) دلسوزي و تعهد:
كارهاي خود را دلسوزانه و متعهدانه انجام مي‌دهيد. به كار خود و سازمانتان "تعلق‌خاطر" داريد و كار را از آنِ خود مي‌دانيد.
۱۰) بهره‌وري:
بازده كار شما بالاست. اثر بخشي و كارآيي زيادي داريد. ازسرعت و دقت كافي برخورداريد و در كارهايتان خلاقيت و نوآوري به خرج مي‌دهيد.
از همين امروز بكوشيم تا در زندگي خود حرفه‌اي باشيم و با مسايل كاري خود حرفه‌اي برخورد نماييم تا براي خود و جامعه‌ثمربخش‌تر باشيم و نقش جدي‌تر و اثرگذارتري ايفا نمائيم.

زندگي و كار در يك محيط حرفه‌اي واقعاً لذ‌ت‌بخش است.
 

 http://thebankers.blogfa.com


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۳۲:۴۰ ] [ مشاوره مديريت ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ][ ۷۲۲ ][ ۷۲۳ ][ ۷۲۴ ][ ۷۲۵ ][ ۷۲۶ ][ ۷۲۷ ][ ۷۲۸ ][ ۷۲۹ ][ ۷۳۰ ][ ۷۳۱ ][ ۷۳۲ ][ ۷۳۳ ][ ۷۳۴ ][ ۷۳۵ ][ ۷۳۶ ][ ۷۳۷ ][ ۷۳۸ ][ ۷۳۹ ][ ۷۴۰ ][ ۷۴۱ ][ ۷۴۲ ][ ۷۴۳ ][ ۷۴۴ ][ ۷۴۵ ][ ۷۴۶ ][ ۷۴۷ ][ ۷۴۸ ][ ۷۴۹ ][ ۷۵۰ ][ ۷۵۱ ][ ۷۵۲ ][ ۷۵۳ ][ ۷۵۴ ][ ۷۵۵ ][ ۷۵۶ ][ ۷۵۷ ][ ۷۵۸ ][ ۷۵۹ ][ ۷۶۰ ][ ۷۶۱ ][ ۷۶۲ ][ ۷۶۳ ][ ۷۶۴ ][ ۷۶۵ ][ ۷۶۶ ][ ۷۶۷ ][ ۷۶۸ ][ ۷۶۹ ][ ۷۷۰ ][ ۷۷۱ ][ ۷۷۲ ][ ۷۷۳ ][ ۷۷۴ ][ ۷۷۵ ][ ۷۷۶ ][ ۷۷۷ ][ ۷۷۸ ][ ۷۷۹ ][ ۷۸۰ ][ ۷۸۱ ][ ۷۸۲ ][ ۷۸۳ ][ ۷۸۴ ][ ۷۸۵ ][ ۷۸۶ ][ ۷۸۷ ][ ۷۸۸ ][ ۷۸۹ ][ ۷۹۰ ][ ۷۹۱ ][ ۷۹۲ ][ ۷۹۳ ][ ۷۹۴ ][ ۷۹۵ ][ ۷۹۶ ][ ۷۹۷ ][ ۷۹۸ ][ ۷۹۹ ][ ۸۰۰ ][ ۸۰۱ ][ ۸۰۲ ][ ۸۰۳ ][ ۸۰۴ ][ ۸۰۵ ][ ۸۰۶ ][ ۸۰۷ ][ ۸۰۸ ][ ۸۰۹ ][ ۸۱۰ ][ ۸۱۱ ][ ۸۱۲ ][ ۸۱۳ ][ ۸۱۴ ][ ۸۱۵ ][ ۸۱۶ ][ ۸۱۷ ][ ۸۱۸ ][ ۸۱۹ ][ ۸۲۰ ][ ۸۲۱ ][ ۸۲۲ ][ ۸۲۳ ][ ۸۲۴ ][ ۸۲۵ ][ ۸۲۶ ][ ۸۲۷ ][ ۸۲۸ ][ ۸۲۹ ][ ۸۳۰ ][ ۸۳۱ ][ ۸۳۲ ][ ۸۳۳ ][ ۸۳۴ ][ ۸۳۵ ][ ۸۳۶ ][ ۸۳۷ ][ ۸۳۸ ][ ۸۳۹ ][ ۸۴۰ ][ ۸۴۱ ][ ۸۴۲ ][ ۸۴۳ ][ ۸۴۴ ][ ۸۴۵ ][ ۸۴۶ ][ ۸۴۷ ][ ۸۴۸ ][ ۸۴۹ ][ ۸۵۰ ][ ۸۵۱ ][ ۸۵۲ ][ ۸۵۳ ][ ۸۵۴ ][ ۸۵۵ ][ ۸۵۶ ][ ۸۵۷ ][ ۸۵۸ ][ ۸۵۹ ][ ۸۶۰ ][ ۸۶۱ ][ ۸۶۲ ][ ۸۶۳ ][ ۸۶۴ ][ ۸۶۵ ][ ۸۶۶ ][ ۸۶۷ ][ ۸۶۸ ][ ۸۶۹ ][ ۸۷۰ ][ ۸۷۱ ][ ۸۷۲ ][ ۸۷۳ ][ ۸۷۴ ][ ۸۷۵ ][ ۸۷۶ ][ ۸۷۷ ][ ۸۷۸ ][ ۸۷۹ ][ ۸۸۰ ][ ۸۸۱ ][ ۸۸۲ ][ ۸۸۳ ][ ۸۸۴ ][ ۸۸۵ ][ ۸۸۶ ][ ۸۸۷ ][ ۸۸۸ ][ ۸۸۹ ][ ۸۹۰ ][ ۸۹۱ ][ ۸۹۲ ][ ۸۹۳ ][ ۸۹۴ ][ ۸۹۵ ][ ۸۹۶ ][ ۸۹۷ ][ ۸۹۸ ][ ۸۹۹ ][ ۹۰۰ ][ ۹۰۱ ][ ۹۰۲ ][ ۹۰۳ ][ ۹۰۴ ][ ۹۰۵ ][ ۹۰۶ ][ ۹۰۷ ][ ۹۰۸ ][ ۹۰۹ ][ ۹۱۰ ][ ۹۱۱ ][ ۹۱۲ ][ ۹۱۳ ][ ۹۱۴ ][ ۹۱۵ ][ ۹۱۶ ][ ۹۱۷ ][ ۹۱۸ ][ ۹۱۹ ][ ۹۲۰ ][ ۹۲۱ ][ ۹۲۲ ][ ۹۲۳ ][ ۹۲۴ ][ ۹۲۵ ][ ۹۲۶ ][ ۹۲۷ ][ ۹۲۸ ][ ۹۲۹ ][ ۹۳۰ ][ ۹۳۱ ][ ۹۳۲ ][ ۹۳۳ ][ ۹۳۴ ][ ۹۳۵ ][ ۹۳۶ ][ ۹۳۷ ][ ۹۳۸ ][ ۹۳۹ ][ ۹۴۰ ][ ۹۴۱ ][ ۹۴۲ ][ ۹۴۳ ][ ۹۴۴ ][ ۹۴۵ ][ ۹۴۶ ][ ۹۴۷ ][ ۹۴۸ ][ ۹۴۹ ][ ۹۵۰ ][ ۹۵۱ ][ ۹۵۲ ][ ۹۵۳ ][ ۹۵۴ ][ ۹۵۵ ][ ۹۵۶ ][ ۹۵۷ ][ ۹۵۸ ][ ۹۵۹ ][ ۹۶۰ ][ ۹۶۱ ][ ۹۶۲ ][ ۹۶۳ ][ ۹۶۴ ][ ۹۶۵ ][ ۹۶۶ ][ ۹۶۷ ][ ۹۶۸ ][ ۹۶۹ ][ ۹۷۰ ][ ۹۷۱ ][ ۹۷۲ ][ ۹۷۳ ][ ۹۷۴ ][ ۹۷۵ ][ ۹۷۶ ][ ۹۷۷ ][ ۹۷۸ ][ ۹۷۹ ][ ۹۸۰ ][ ۹۸۱ ][ ۹۸۲ ][ ۹۸۳ ][ ۹۸۴ ][ ۹۸۵ ][ ۹۸۶ ][ ۹۸۷ ][ ۹۸۸ ][ ۹۸۹ ][ ۹۹۰ ][ ۹۹۱ ][ ۹۹۲ ][ ۹۹۳ ][ ۹۹۴ ][ ۹۹۵ ][ ۹۹۶ ][ ۹۹۷ ][ ۹۹۸ ][ ۹۹۹ ][ ۱۰۰۰ ][ ۱۰۰۱ ][ ۱۰۰۲ ][ ۱۰۰۳ ][ ۱۰۰۴ ][ ۱۰۰۵ ][ ۱۰۰۶ ][ ۱۰۰۷ ][ ۱۰۰۸ ][ ۱۰۰۹ ][ ۱۰۱۰ ][ ۱۰۱۱ ][ ۱۰۱۲ ][ ۱۰۱۳ ][ ۱۰۱۴ ][ ۱۰۱۵ ][ ۱۰۱۶ ][ ۱۰۱۷ ][ ۱۰۱۸ ][ ۱۰۱۹ ][ ۱۰۲۰ ][ ۱۰۲۱ ][ ۱۰۲۲ ][ ۱۰۲۳ ][ ۱۰۲۴ ][ ۱۰۲۵ ][ ۱۰۲۶ ][ ۱۰۲۷ ][ ۱۰۲۸ ][ ۱۰۲۹ ][ ۱۰۳۰ ][ ۱۰۳۱ ][ ۱۰۳۲ ][ ۱۰۳۳ ][ ۱۰۳۴ ][ ۱۰۳۵ ][ ۱۰۳۶ ][ ۱۰۳۷ ][ ۱۰۳۸ ][ ۱۰۳۹ ][ ۱۰۴۰ ][ ۱۰۴۱ ][ ۱۰۴۲ ][ ۱۰۴۳ ][ ۱۰۴۴ ][ ۱۰۴۵ ][ ۱۰۴۶ ][ ۱۰۴۷ ][ ۱۰۴۸ ][ ۱۰۴۹ ][ ۱۰۵۰ ][ ۱۰۵۱ ][ ۱۰۵۲ ][ ۱۰۵۳ ][ ۱۰۵۴ ][ ۱۰۵۵ ][ ۱۰۵۶ ][ ۱۰۵۷ ][ ۱۰۵۸ ][ ۱۰۵۹ ][ ۱۰۶۰ ][ ۱۰۶۱ ][ ۱۰۶۲ ][ ۱۰۶۳ ][ ۱۰۶۴ ][ ۱۰۶۵ ][ ۱۰۶۶ ][ ۱۰۶۷ ][ ۱۰۶۸ ][ ۱۰۶۹ ][ ۱۰۷۰ ][ ۱۰۷۱ ][ ۱۰۷۲ ][ ۱۰۷۳ ][ ۱۰۷۴ ][ ۱۰۷۵ ][ ۱۰۷۶ ][ ۱۰۷۷ ][ ۱۰۷۸ ][ ۱۰۷۹ ][ ۱۰۸۰ ][ ۱۰۸۱ ][ ۱۰۸۲ ][ ۱۰۸۳ ][ ۱۰۸۴ ][ ۱۰۸۵ ][ ۱۰۸۶ ][ ۱۰۸۷ ][ ۱۰۸۸ ][ ۱۰۸۹ ][ ۱۰۹۰ ][ ۱۰۹۱ ][ ۱۰۹۲ ][ ۱۰۹۳ ][ ۱۰۹۴ ][ ۱۰۹۵ ][ ۱۰۹۶ ][ ۱۰۹۷ ]
.: Weblog Themes By iranblag :.

درباره وبلاگ

تيم مشاوران مديريت ايران IranMCT ----------------- http://iranmct.com ---------------- Iran Management Consultants Team
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب
شمارنده
شرکت مشاوره مدیریتبازارسازی مدیریت بازاریابی. بازدید تحقیقات بازاریابیآموزش مدیریت MBAدلایل ترک تحقیقات بازاریابی تحقیقات مدیریت شرایط سخت بازارکارت امتیازی متوازنارزیابی عملکرد . نمونه مطالعات موردی.برند برندینگانواع برند معرفی 21 نوع متفاوت از برندبرندسازی branding marketing . برندسازی.تحقیقات بازاریابی انگیزه بخش http://marketingbranding.ir سبک مدیریت است مدیریت بازاربازاریابیتحقیقات بازاریابی ویژگی های .حرفه ای مشاوره اموزش مدیریت.شناسایی مشتریان .تحقیقات بازاریابی استفاده از تحقیقات بازار و بازاریابی http://marketingsales.irmarketing مدیریت برندینگ . Business Management ConsultantIran Business Management ConsultantManagement . بازاریابیانواع بازاریابی 127 نوع بازاریابیبازاریابی. بازاریابی MarketingMix آمیختهآمیزه بازاريابیمدیریت بازاریابی. اخبار مدیریت و تجارتمدیریت.مشاوره بازاریابی مدیریت آموزش تکنیک‌های فروشندگی حرفه‌ای فروشندگی. اخبار مدیریت و تجارتبازاریابی برندینگ. http://iranmct.com/news/page/12مدیریت. مدیریت مشاوره بازاریابیآموزش. بیزینس پلن طرح توجیهی طرح business plan. برنامه بازاریابی Marketing Planبازاریابی. مشاوره تبلیغات مشاور تبلیغات مشاور مدیریت management مشاوره مدیریت انواع بازاریابی بازاریابی. Business Planبیرینس پلن طرح توجیهیمدیریت. کلینیک کاشت موی طبیعی آسمان