مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 3886
دیروز : 4574
افراد آنلاین : 13
همه : 5164849


مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي تدريس ، سخنراني ، گويندگي ، گفتگو ، مناظره ، مجريگري ، مباحثه ، مذاكره و مصاحبه استخدامي و رسانه اي .

۳۷ - تمرين توصيف و توضيح و توجيه و تبيين و تشريح

۴

چگونه توضيح دهيم؟

مهارت توضيح دادن، يكي از مهم‏ترين و رايج‏ترين مهارت‏هاي اجتماعي است و با اين وصف، قاعده‏مند كردن آن، دشوار است؛ زيرا كافي بودن توضيح، با سن، اطلاعات قبلي و توانايي ذهني طرف مقابل، رابطه مستقيمي دارد. موقعيت زير را كه در كلاس‏هاي درس، بسيار اتفاق مي‏افتد، مجسم كنيد: معلم علوم اجتماعي مي‏خواهد مفهوم «پايگاه» را درس بدهد. او بايد اين اصطلاح را با توجه به درك دانش‏آموزان و ميزان علاقه‏مندي آنان، درس بدهد. او براي معرفي اين مفهوم، بايد از چه كلماتي استفاده كند؟ دانش‏آموزان بايد چه واكنشي از خود نشان دهند؛ اين مفهوم را تا كجا بايد بكاوند و اين بحث را چطور بايد به درس‏هاي قبلي ربط دهند؟ معلمان، هر لحظه با مسئله نحوه تدريس درس‏ها مواجهند؛ اما اگر تصور كنيم كه فقط معلمان با اين مشكل سروكار دارند، سخت در اشتباهيم؛ چون در ساير ارتباطات نيز با اين مسئله روبه‏رو هستيم.
يك روان‏شناس، نتايج پژوهش‏هاي خود را چگونه بايد مطرح كند؟ نمايندگان سياسي، آراي سياسي خود را چگونه بايد براي رأي‏دهندگان بيان كنند؟ سربازرس پليس، ماجراي انفجار را چطور بايد براي خبرنگاران خلاصه كند؟ بنابراين، مي‏بينيم كه مهارت توضيح دادن، مخصوص معلمان نيست.
● كاركردهاي توضيح دادن‏
كاركردهاي اصلي توضيح دادن، عبارتند از:
۱) ارائه اطلاعاتي كه فقط از طريق توضيح دادن، قابل انتقال هستند.
۲) به اشتراك گذاردن اطلاعات، جهت دست‏يابي به دركي مشترك.
۳) ساده كردن پديده‏هاي پيچيده براي ديگران.
۴) روشن نمودن ابهامات موجود در تعامل اجتماعي.
۵) ابراز عقيده در خصوص نگرش‏ها، حقايق و ارزش‏ها.
۶) ترسيم ويژگي‏هاي اصلي پديده‏ها.
۷) نشان دادن نحوه اجراي مهارت يا فني خاص.
اگر چه موارد بالا، اهداف كلي مهارت توضيح هستند، اما بايد به اين نكته هم توجه داشته باشيم كه برخي از اين اهداف، به فراخور بافت تعامل، بر برخي ديگر، اولويت پيدا مي‏كنند؛ مثلاً يك معلم، ممكن است درس را با توضيح مختصر موضوع بحث و اهداف مورد نظرش، شروع كند؛ اما مشاوري كه فقط پس از شنيدن نيازها و نظرات مراجع، مي‏تواند او را به سوي راه‏حل مسائل خودش سوق دهد، اين روش را به كلي غلط مي‏داند.
● انواع توضيح‏
اگر چه از دهه ۱۹۶۰م. به بعد، طبقه‏بندي‏هاي زيادي درباره توضيح، ارائه شده است، اما يكي از صحيح‏ترين و عملي‏ترين طبقه‏بندي‏ها را براون و آرمسترانگ، مطرح كرده‏اند. در اين طبقه‏بندي، انواع توضيحات عبارتند از: توضيحات توصيفي، توضيحات تفسيري و توضيحات استدلالي.
توضيحات توصيفي، براي تشريح مفصل رويه‏ها، ساختارها يا فرآيندها به كار مي‏روند. برخي از نمونه‏هاي آن عبارتند از:
۱) مامايي كه درباره نحوه استحمام نوزاد، به مادران جوان توضيح مي‏دهد.
۲) مشاور شغلي كه به فارغ‏التحصيلان دبيرستاني، راه و روش تهيه خلاصه سوابق شغلي را مي‏آموزد.
۳) پزشك داروخانه‏اي كه شيوه مصرف داروها را براي مشتري توضيح مي‏دهد.
توضيحات تفسيري، براي روشن ساختن مسائل، رويه‏ها يا اظهارات، به كار مي‏روند؛ مثل پزشكي كه نتايج اشعه ايكس را براي بيماران توضيح مي‏دهد يا تأثيرات قرص يا درماني خاص را بيان مي‏كند.
به نظر براون، ما در برابر پرسش‏هايي از توضيحات استدلالي استفاده مي‏كنيم كه با «چرا» شروع مي‏شوند؛ مثلاً چرا در جوامع غربي، انسداد عروق قلبي شايع‏تر است؟ يا چرا بعضي از مردم، بيش از ديگران، تحت تأثير تبليغات قرار مي‏گيرند؟ با آن‏كه توضيحات ما ممكن است هر سه نوع توضيح را در بر داشته باشد، اما زمان ارائه آنها، بستگي به اين دارد كه آيا توضيح ما، طرح‏ريزي شده است يا خير؟ ما معمولاً از توضيحات طرح‏ريزي نشده، در پاسخ به پرسش كساني استفاده مي‏كنيم كه مي‏خواهند موضوع، روشن‏تر شود. توضيحات طرح‏ريزي شده، پيش از توضيحات واقعي بيان مي‏شوند و در اين بخش هم با همين نوع توضيحات، سروكار خواهيم داشت.
به نظر براون و هتون، توضيح، دو ويژگي كلي و مهم دارد؛ طرح‏ريزي و ارائه. گرچه بايد گوشزد كنيم كه اين دو ويژگي، الزاماً با هم هماهنگي ندارند و به عبارت ديگر، نمي‏توانيم بگوييم كه يك توضيح پرداخت شده، حتماً به خوبي ارائه خواهد شد. «برنز»، اين مطلب را اين گونه بيان مي‏كند: «نقشه‏هاي طرح‏ريزي شده موش‏ها و آدم‏ها، اغلب درست از آب در نمي‏آيند»؛ اما بررسي‏ها نشان مي‏دهند كه آموزش روش‏هاي طرح‏ريزي و تدارك توضيحات، با روشني توضيحات، رابطه دارد.
● مهارت‏هاي طرح‏ريزي‏
بخش بزرگي از پژوهش‏هاي مربوط به طرح‏ريزي توضيحات معنادار، در مورد حل مسائل تصميم‏گيري يا ارائه دستورالعمل و تشريح تفاوت‏هاي اشخاص متخصص و مبتدي، در ابتكار عمل بوده است. كارتر، تذكر مي‏دهد كه مبتدي‏ها، عجولانه و بدون برنامه‏ريزي و فكر، عمل مي‏كنند. از سوي ديگر، متخصصان، در ذهن خويش، طرح‏واره‏هايي دارند كه متشكل از اطلاعات تخصصي منسجم و اطلاعات منظمي درباره رابطه مفاهيم و تشكيل الگوها و تاكتيك‏هايي هستند كه از طريق تجربه، به آنان رسيده‏اند؛ اما مك لافلين و ديگران مي‏گويند: ساخت و پرداخت توضيحات و موفقيت در توضيحات، كار مشقت‏باري است؛ چون براي اين كار، بايد اطلاعات زيادي را در هم ادغام كنيم و وقت زيادي را صرف كنيم. بنابراين، هنگام طرح‏ريزي توضيحات، بايد به چهار مؤلفه زير، توجه كنيم:
۱) مشخص كردن موضوعي كه مي‏خواهيم آن را توضيح دهيم.
۲) انتخاب عناصر كليدي مسئله يا موضوعي كه قرار است توضيح دهيم.
۳) تعيين رابطه موجود بين عناصر كليدي موضوع.
۴) ربط دادن توضيحات به اطلاعات قبلي و در نظر داشتن ظرفيت ذهني طرف مقابل براي به حداكثر رساندن درك او.
● مهارت‏هاي ارائه توضيح‏
پيش از بررسي ويژگي‏هاي اصلي توضيح، بايد بگوييم كه براي استفاده از توضيح، روش‏هاي كلي زير وجود دارند:
۱) توضيح كلامي؛ وقتي از اين روش استفاده مي‏كنيم كه راه ديگري براي تسهيل توضيحات وجود ندارد. در برنامه‏هاي راديويي، روزنامه‏ها و كتاب‏ها، اغلب از اين نوع توضيحات استفاده مي‏شود.
۲) ترسيم؛ وقتي از امكانات سمعي و بصري، همچون نمودارها، فيلم‏ها يا نقشه‏هاي راهنما برخورداريم، مي‏توانيم از آنها براي توضيح دادن و كمك به افزايش درك ديگران استفاده كنيم.
۳) نمايش؛ معمولاً وقتي از اين روش استفاده مي‏كنيم كه بخواهيم مهارت يا روش پيچيده‏اي را توضيح دهيم و در آن، شخص ديگري، كارهاي لازم براي انجام يك تكليف را اجرا كند و به نمايش بگذارد.
● ويژگي‏هاي توضيح مناسب‏
۱) روشني‏
بدون ترديد، روشني كلام، يكي از مهم‏ترين ويژگي‏هاي توضيحات مؤثر است؛ البته ارائه توضيحات روشن و واضح، تا حد زيادي بستگي به اطلاعات كامل درباره موضوع بحث دارد؛ اما دانش و اطلاعات طرف مقابل ما، فقط بخشي از اين معادله است. اين اطلاعات را بايد به شكلي واضح و منظم، به شنونده منتقل كنيم.
۲) اختصار
رعايت اختصار، موجب مي‏شود تا مخاطبان، توضيحات ما را به راحتي به ياد آورند و بفهمند. ورنر و ديكينسون، با مرور ادبيات موجود در زمينه توضيحات كلامي، متوجه شدند كه «ميزان يادگيري شنوندگان، پس از پانزده دقيقه [توضيح‏]، به طور چشم‏گيري افت مي‏كند». استوارت، در حمايت از اين يافته‏ها، مي‏گويد: يكي از موانع گوش دادن مؤثر، طولاني شدن صحبت‏هاست. لي، پس از مرور برخي از مطالعات انجام شده در زمينه درك بيماران و به يادآوردن اطلاعات و دستورالعمل‏هاي پزشكان، متوجه شد كه «بين فراموشي و مقدار اطلاعات ارائه شده، رابطه‏اي وجود دارد».
۳) روان بودن‏
ارائه كلامي [توضيحات‏]، بايد تا سرحد امكان، روان باشد. گوش دادن به «اِه»ها و «اوم»ها يا جمله‏هاي جويده، ناقص و بي‏هدف، جز ناراحتي مخاطبان، چيزي در پي نخواهد داشت.
يكي از دلايلي كه صداهايي مثل «اِه» يا «اِم» را بر زبان مي‏آوريم، اين است كه مي‏خواهيم چند نظر يا حقيقت را در يك جمله بيان كنيم. در اين هنگام، بهتر است از چند جمله كوتاه استفاده كنيم و در بين آنها مكث كنيم و جملات بي‏هدفي را كه مملو از شبه جمله‏هاي فرعي هستند، كنار گذاريم. به اين ترتيب، از تعداد وقفه‏هاي گفتاري‏مان مي‏كاهيم. فرنچ، چنين مي‏گويد: «اكثر ما به كثرت اين نوع عادات گفتاري خود و ديگران، توجهي نمي‏كنيم؛ مگر اين كه حواس خود را روي اين موضوع، متمركز كنيم». وي توصيه مي‏كند كه اگر اين عادات، مزاحم انتقال اطلاعات و درك شنونده مي‏شوند، بايد آنها را كنار گذاشت. يكي ديگر از علل عدم رواني گفتار، طرح‏ريزي نامناسب است. ما پيش از اين نيز در مورد اهميت مرحله طرح‏ريزي صحبت كرديم.
۴) مكث كردن‏
مكث كردن جهت جمع‏آوري و سازماندهي فرآيندهاي فكري، پيش از شروع توضيحات جديد، رواني گفتار را افزايش مي‏دهد. علاوه بر اين، مكث كردن، به طرف مقابل كمك مي‏كند تا توضيحات ما را بيشتر درك كند. روزنشاين، در بررسي پژوهش‏هاي صورت گرفته در زمينه رفتارهايي كه نشان‏گر كارآمدي معلمان هستند، متوجه كه معلماني كه پس از توضيحات خود مكث مي‏كردند، اطلاعات بيشتري به دانش‏آموزان مي‏دادند؛ زيرا به اين ترتيب، حجم زيادي از اطلاعات را به سرعت بازگو نمي‏كردند.
۵) زبان مناسب‏
توضيحات ما، بايد متناسب با ظرفيت اطلاعاتي شنوندگان باشد. وقتي متخصصان با همكاران خود صحبت مي‏كنند، ناچار بايد از اصطلاحات فني (زبان صنفي)، استفاده كنند. بررسي مقالات ارائه شده در كنفرانس سالانه جامعه روان‏شناسان، براي خوانندگان عادي، چيزي جز سردرگمي و آشفتگي خاطر به همراه ندارد؛ اما همين متخصصان، در زندگي روزمره خود، با مردمي رابطه دارند كه زبان تخصصي آنها را نمي‏فهمند؛ مثلاً يك پزشك براي توصيف مسائل طبي و تفهيم معاني تخصصي به همكار خود، بايد از اصطلاحات پزشكي استفاده كند؛ اما اگر از اين اصطلاحات در گفت‏وگو با بيماران استفاده كند، فقط موجب خستگي و آشفتگي آنان خواهد شد.
آرگايل مي‏گويد: «مردم بسته به اين‏كه با يك متخصص صحبت مي‏كنند يا با يك فرد عادي، متناسب با تصورشان درباره اطلاعات طرف مقابل و قدرت درك وي، مسائل را به شكل‏هاي مختلفي بيان مي‏كنند». وقتي وكلا با شهود صحبت مي‏كنند، از اصطلاحات فني كمتري استفاده مي‏كنند. مكانيك‏ها وقتي با اشخاصي كه اطلاعات فني كمتري دارند، صحبت مي‏كنند، از اصطلاحات فني كمتري استفاده مي‏كنند و حسابداران سعي مي‏كنند مسائل مالي را به زبان ساده‏تري براي مراجعان غيرمتخصص خود توضيح دهند. بنابراين، براي آن كه مراجعان خود را سردرگم نكنيم، بايد «زبان صنفي» يا اصطلاحات «تخصصي» را در قالب كلمات روزمره بيان كنيم.۶) كاهش ابهام‏
توضيحاتي كه حاوي كلمات و اظهارات مبهم و نامعين هستند، به اندازه كافي گويا نيستند. پژوهش‏هاي هيلر و ديگران، نشان مي‏دهند كه «هر چه تعداد كلمات و جملات مبهم، قيدي و ابهام‏برانگيز، بيشتر باشد (مثل «برخي از مردم»، «چيزها»، «چندتا»، «نه الزاماً»، «يك جور»)، ارتباطات، صراحت و روشني كمتري دارد».
گيج، ميلتز و... كه اظهارات غيردقيق را طبقه‏بندي كرده‏اند، درباره ابهام توضيحات، شواهد بيشتري ارائه كرده‏اند. اين اظهارات غيردقيق، بدين شرح طبقه‏بندي شده‏اند:
الف) دلالت‏هاي مبهم؛ «يك چنين چيزي»، «همه‏اش» و «اين جور چيزها».
ب) تشديدهاي منفي؛ «نه چندان»، «نه به اين شدت»، «نه كاملاً» و «نه هر از گاهي».
ج) تقرب گويي؛ «حدوداً به اندازه»، «تقريباً هر كدامشان»، «چيزي در حدود» و «نزديك».
د) بلوف زدن و بازگشت به حالت عادي؛ «اين طور مي‏گويند كه» و «و از اين قبيل فرض‏ها».
و) ارقام نامعين؛ «چند تا»، «مقداري».
هـ) گروهي از مصاديق؛ «انواع»، «جنبه‏ها»، «عوامل» و «اشيا».
ي) امكان و احتمال؛ «نه الزاماً»، «گاهي وقت‏ها»، «اغلب»، «شايد اين طور باشد كه» و «احتمالاً».
بديهي است كه ما نمي‏توانيم اصلاً از اظهارات غيردقيق استفاده نكنيم؛ زيرا اكثر ما وقتي از پيدا كردن اصطلاح يا عبارتي دقيق در مي‏مانيم، از اصطلاحي با دقت كمتر و كلي‏تر استفاده مي‏كنيم؛ اما اگر به مبهم‏گويي عادت كنيم، گفتارمان وضوح و روشني نخواهد داشت. ايوي و گلاكسترن معتقدند كه در مواقعي كه مي‏خواهيم مراجعان را راهنمايي كنيم، بهتر است از توضيحات عيني و ملموس استفاده كنيم. آنها توصيه مي‏كنند اگر مي‏خواهيم راهنمايي‏هايمان مؤثر واقع شوند، بايد مشخص و روشن باشند؛ مثلاً مشاوري را در نظر بگيريد كه مي‏خواهد به مراجع خود بگويد كه بايد آرامش خود را حفظ كند تا بر مسائل، تمركز بيشتري داشته باشد. وي مي‏تواند تنها به او چنين بگويد: «آرام باش»؛ اما اين دستورالعمل، كلي و مبهم است و مراجعه كننده نمي‏فهمد كه براي آرامش داشتن، بايد چه كاري انجام دهد. اگر او مي‏خواهد در اظهارات اوليه‏اش، توصيه‏هاي عيني‏تري ارائه دهد، بايد چنين بگويد: «آرام باش؛ به صندلي‏ات تكيه بده؛ دست‏هايت را شل كن؛ خودت را روي صندلي رها كن و نفس عميقي بكش». به اين ترتيب، اطلاعاتي به مراجع داده است كه او مي‏تواند از آن طريق، آرامش پيدا كند.
۷) تأكيد
يكي ديگر از ويژگي‏هاي مهم توضيحات مؤثر، تأكيد است. سخن‏گو با تأكيد بر برخي نكات، نظر شنونده را به مهم‏ترين يا ضروري‏ترين اطلاعات، جلب مي‏كند و اطلاعات غيرضروري را بي‏ارزش جلوه مي‏دهد. براي آن‏كه شنونده بتواند از توضيحات ما سود ببرد، بايد سعي كنيم عناصري را كه ارتباط مستقيمي به مسئله يا موضوع دارند، مشخص كنيم.
به طور كلي، دو نوع تأكيد وجود دارد؛ تأكيد كلامي و غيركلامي. در تأكيد غيركلامي، سخن‏گو براي نشان دادن ويژگي‏هاي برجسته توضيحاتش، از رفتارهاي غيركلامي استفاده مي‏كند (مثل تكان دادن سر، اشاره كردن با انگشت و بلند كردن صدا). منظور ما از تأكيد كلامي، استفاده از جنبه‏هايي از زبان است كه سخن‏گو براي جلب توجه شنوندگان نسبت به برخي نكات و اطلاعات مهم، به آنها متوسل مي‏شود.
روزنشاين، با بررسي پژوهش‏هاي مربوط به روش‏هاي مختلف معلمان، متوجه شد كه ارايه «پوياي» مطالب، مؤثرتر از ارائه «ايستاي» آنهاست. وي همچنين پي برد كه تأكيد غيركلامي (تغيير صدا و حركات)، نظر دانش‏آموزان را جلب مي‏كند و به آنها كمك مي‏كند تا درس‏هاي خود را بهتر به ياد آورند. سخنرانان، سياست‏مداران و مجريان تلويزيون، براي جلب توجه شنوندگان خود نسبت به موضوعات حساس، عمداً صداي خود را تغيير مي‏دهند. سخنرانان ورزيده نيز براي اشاره به جنبه‏هاي مختلف توضيحات خويش، از حركات مناسبي بهره مي‏گيرند. آنها براي تأكيد بر اطلاعات مورد نظر خود، در حركات چشم، سر، صورت، دست‏ها و تمام بدن خود، تغييراتي ايجاد مي‏كنند.
● راه‏هاي كمكي توضيح‏
ما به هر نحو ممكن، بايد بر اثربخشي توضيحات خود بيفزاييم. اين گونه كمك‏ها، ممكن است ساده (مثل طرح‏ها، نمودارها، جدول‏ها، كتابخانه‏ها و نقشه‏ها) يا مفصل (مثل فيلم‏ها، نمايش‏هاي زنده، گردش‏ها و بازديدها) باشند. درباره استفاده از ابزارهاي ديداري و شنيداري در محيطهاي آموزشي، پژوهش‏هاي زيادي صورت گرفته است و در كلاس‏هاي جديد، شاهد استفاده از وسائل كمك‏درسي مختلفي (مثل كتاب‏ها، نمودارهاي ديواري، قفس حيوانات، آكواريم و نمايش دهنده‏هاي تلويزيوني) هستيم.
هريس با بررسي جامع پژوهش‏هاي صورت گرفته درباره اين ابزارها، متوجه شد كه اين ابزارها براي تفكر مفهومي دانش‏آموزان، شواهدي عيني فراهم مي‏آورند؛ در آنها ايجاد علاقه مي‏كنند؛ يادگيري آنان را پايدارتر مي‏كنند؛ انسجام افكار آنها را مي‏افزايند و فرصتي فراهم مي‏آورند تا تجارب مختلفي كسب كنند.
▪ مثال‏هاي كلامي‏
ساده‏ترين راه براي روشن‏تر كردن توضيحات، استفاده از مثال‏هاي كلامي و تشبيهات موردي است. هنگام مثال زدن، بهتر است از مثال‏هاي روزمره استفاده كنيم تا موضوع براي شنونده، ملموس باشد. روزنشاين مي‏گويد: اگر پس از طرح بحث، از مثال استفاده كنيم و سپس درباره همان موضوع، صحبت كنيم، توضيحات ما، مفيدتر خواهند بود؛ مثلاً يك استاد جامعه‏شناسي را در نظر بگيريد كه مي‏خواهد براي دانشجويان سال اول رشته جامعه‏شناسي، مفهوم «نقش» را توضيح دهد. او صحبت خود را با ارائه تعريفي درباره نقش، شروع مي‏كند و مي‏گويد: نقش عبارت است از الگوهايي رفتاري كه با پايگاه ما در جامعه مرتبط هستند؛ سپس مثال‏هايي درباره نقش اشخاص ذكر مي‏كند. از آن‏جا كه دانشجويان با برخي از اين نقش‏ها آشنا هستند، مثال‏هاي وي، براي آنان ملموس خواهد بود؛ سپس مي‏گويد: مي‏بينيد كه اشخاص، نقش‏هاي مختلفي دارند؛ پس يك دانشجو، مي‏تواند در يك زمان، نقش پسر، برادر، دوست و سرگروه يك تيم را بازي كند».
▪ ابرازگري‏
وقتي شنوندگان به شدت برانگيخته مي‏شوند، توجه بيشتري نشان مي‏دهند و مطالب بيشتري ياد مي‏گيرند. متأسفانه تحقيقات كمي درباره نحوه افزايش علاقه‏مندي شنوندگان، صورت گرفته است. بررسي‏هاي انجام شده در زمينه ابرازگري، نشان مي‏دهند كه تغيير عمدي صدا، اداها و ابزارهاي كمك‏درسي، همگي موجب افزايش علاقه شنوندگان به توضيحات ما مي‏شوند. براون مي‏گويد: «ابرازگري‏اي كه شامل شور و اشتياق، مهرباني، شوخ طبعي، پويايي و حتي جذبه غيرعادي باشد، مدت‏هاست كه يكي از اركان اصلي سخنراني و توضيح دادن، شناخته شده است».
▪ بازخورد
نمي‏توانيم به خودي خود فرض كنيم كه شنوندگان، توضيحات ما را فهميده‏اند. بنابراين، بايد ببينيم كه آيا توضيحات ما را درك كرده‏اند يا خير. براي اين كار، بايد بازخورد و انعكاس توضيحات خود را بررسي كنيم.
پژوهش‏هاي اخير در زمينه اثرات بازخوردهاي كلامي، نشان داده‏اند كه كامل بودن بازخورد، بر سرعت درك مفاهيم پيچيده، تأثير معناداري مي‏نهد. وقتي صرف‏نظر از پاسخ آزمودني‏ها، به آنها بازخورد كلامي مي‏دهيم، بهتر از زماني كه فقط پس از پاسخ آنها به آنان بازخورد مي‏دهيم، عمل مي‏كنند.
نخستين و شايد ساده‏ترين راه براي بررسي تأثير توضيحات، اين است كه به رفتار غيركلامي شنونده يا شنوندگان، توجه كنيم؛ زيرا شواهد خوبي در اختيار ما مي‏گذارد. معلمان و سخنرانان مجرب و موفق، در حين توضيح و پس از آن، مدام به چهره و حركات شنوندگان خود توجه مي‏كنند و وجود علائمي مبني بر سردرگمي، گيج شدن يا بي‏علاقگي را در آنان بررسي مي‏كنند. مصاحبه‏گرهاي كارآزموده نيز به سرعت به اخم‏ها، سرخ شدن‏ها، بالارفتن ابروها يا نگاه‏هاي بي‏روح مراجعان خود، توجه مي‏كنند. از آن‏جا كه افراد از لحاظ نوع رفتارها با هم تفاوت دارند، هميشه نمي‏توانيم تأثير توضيحات را از طريق رفتار غيركلامي بسنجيم.
يكي ديگر از راه‏هاي پي بردن به ميزان درك طرف مقابل، پرسيدن سؤالات كلي است. اگر چه با اين روش، مي‏توانيم مستقيماً به ميزان درك مطالب توسط مخاطبان خود پي ببريم، اما پرسش‏هاي يادآوري كننده، نمي‏توانند برخي از مفاهيم ذهني شنوندگان را به ما نشان دهند؛ يكي از راه‏هاي غلبه بر اين مشكل، آن است كه از خود شنوندگان بپرسيم كه كدام بخش از توضيحات ما نياز به توضيح بيشتر دارد. ظاهراً اين روش، در مورد مسائل «واقعي» مخاطبان، مفيدتر است؛ اما اين اشكال را دارد كه ممكن است آنها از روي ترس يا به خاطر اينكه كُند يا خنگ به نظر نرسند، پاسخ ندهند. بنابراين، معمولاً بايد متوجه علائم غيركلامي، ناراحتي يا بي‏اعتمادي مراجعان باشيم تا بتوانيم اشكالات آنها را بفهميم.
▪ نمايش دادن‏
يكي از ديگر راه‏هاي روشن ساختن توضيحات، نمايش دادن است؛ به ويژه وقتي توضيحات ما براي بيان نحوه اجراي يك مهارت باشد؛ مثلاً يك مربي گلف، هنگام توضيح دادن يك نوع ضربه خاص، چاره‏اي ندارد جز آن‏كه عملاً آن ضربه را نشان دهد. سازندگان ماشين‏هاي پيچيده، مثل ماشين ظرف‏شويي، معمولاً به كمك يك متخصص، نحوه كار دستگاه را به خريداران نشان مي‏دهند. آنها به خوبي مي‏دانند كه با اين كار، خريداران را تشويق مي‏كنند كالاهاي آنان را بخرند و در عين حال آنها را از مرغوبيت كالاي خود مطمئن مي‏سازند. بنابراين، اين جمله كه «يك تصوير، در حكم هزار كلمه و يك نمايش، در حكم هزاران تصوير است»، جمله حكيمانه‏اي است. فايده همراه كردن نمايش و توضيح، اين است كه نمايش، ويژگي‏هاي اصلي مهارت را نشان مي‏دهد؛ توجه بينندگان را جلب مي‏كند؛ درباره روش‏هاي آن مهارت، نكاتي را به ما گوشزد مي‏كند و ما را متقاعد مي‏كند كه بعدها از آن استفاده كنيم.


منبع:
اون هارجي، مهارت‏هاي اجتماعي در ارتباط ميان فردي.


پرسمان


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۳۲:۰۵ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي تدريس ، سخنراني ، گويندگي ، گفتگو ، مناظره ، مجريگري ، مباحثه ، مذاكره و مصاحبه استخدامي و رسانه اي .

۳۷ - تمرين توصيف و توضيح و توجيه و تبيين و تشريح

۳

توصيف

توصيف ارائه تصوير ساكن از دنياي بيرون، توصيف خوانده مي‏شود. در توصيف با واقعه (رخداد) مواجه نيستم؛ درنتيجه بحث از فشردگي يا عدم‏فشردگي معني ندارد. دنياي ساكن بيرون، يا تصوير ساكن دنياي بيرون، آن بخش از داستان است كه كنش يا گفتاري در آن اتفاق نمي‏افتد. نكته: هر عنصري كه نقش در پيشبرد و بسط فرايند داستان ندارد، بايد حذف شود. در اين‏جا خودبه‏خود بحث عمل داستاني و محل فيريكي پيش مي‏آيد. عمل داستاني، حركت پيشرفت ماجرا در مسير برآورده شدن اهداف است. اين حركت، بر دوش عناصر و اجراي داستان است. عناصر و اجزاي داستان با اين‏كه در عمل داستاني شركت دارند، اما ممكن است خود با حركت و عملي ظاهري و فيزيكي همراه نباشند و يا به‏عكس. توصيف عيني، بدون دخالت بينش و حالات و تأثيرات روحي نويسنده‌است، اما توصيف اكسپرسيونيستي توصيفي است كه شرايط روحي و ذهني نويسنده در آن دخالت مي‏كند. در توصيف عيني، موصوف بي‏واسطه به ذهن خواننده منتقل مي‏شود و در توصيف اكسپرسيونيستي با واسطه ذهن نويسنده در ذهن خواننده جاي مي‏گيرد.

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%D9%88%D8%B5%DB%8C%D9%81_(%D8%AF%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86)


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۳۲:۰۴ ] [ مشاوره مديريت ]

 

          مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي تدريس ، سخنراني ، گويندگي ، گفتگو ، مناظره ، مجريگري ، مباحثه ، مذاكره و مصاحبه استخدامي و رسانه اي .

۳۷ -  تمرين توصيف و توضيح و توجيه و تبيين و تشريح

۱

۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۳۲:۰۳ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي تدريس ، سخنراني ، گويندگي ، گفتگو ، مناظره ، مجريگري ، مباحثه ، مذاكره و مصاحبه استخدامي و رسانه اي .

۳۶- تمرين شوخ طبعي ، بذله گويي و حاضر جوابي

۱۰

بذله گويي و مزاح


بذله گويي و مزاح يكي از موارد حسن رفتار است ولي بايد توجه داشت كه از جمله آفات زبان كه مانند ديگر آفات آن آثار سوء و عواقب خطرناكي را به دنبال دارد مزاح و شوخي است. به همين جهت، در آداب ديني براي مزاح و شوخ طبعي حدّ و مرزي مشخص شده است كه اگر از آن حد تجاوز كنند آثار نا مطلوبي به بار خواهد آورد. بنابر اين، انسان بايد مالك زبان خود باشد و هنگام مزاح و شوخي بعد مثبت و منفي آن را در نظر بگيرد و حتي الامكان از بذله گويي بپرهيزد، كه هر سخن جايي و هر نكته مقامي دارد. زيرا اگر كسي زندگي خود را با شوخي و بذله گويي سپري كند و در مزاح كردن به حدّ افراط كشيده شود به تدريج در اثر عادت به مزاح در برخورد با مسائل جدّي نيز جدّي نخواهد بود و كسي كه در زندگي و در برابر وظايف خود احساس مسئوليت نكند نمي‏تواند به حال خود و اجتماع مفيد باشد. بديهي است كسي كه روح شوخي و مزاح بر او غلبه كند حسّ واقع بيني را از دست مي‏دهد و آن گونه كه بايد حقايق را درك نمي‏كند و ديگران نيز مطالب او را جدّي تلقّي نمي‏كنند.

آنچه از مجموعه روايات ائمه معصومين _ عليهم السلام _ استفاده مي‏شود اين است كه مزاح و شوخي تا حدّي مطلوب است، زيرا پيشوايان ديني ما به طور مطلق از مزاح نهي نكرده‏اند بلكه شوخ طبعي را به طور نسبي و در شرايط خاص ستوده‏اند و حتّي خود آن بزرگواران گاهي مزاح مي‏كردند، چنانكه رسول خدا _ صلّي اللّه عليه و آله _ فرمود:
«إنّي لأمزح و لا أقول إلا حقّا؛[1] من مزاح مي‏كنم ولي سخني جز حق نمي‏گويم.»
شخصي به نام معمّر بن خلاد مي‏گويد:

«سألت ابا الحسن _ عليه السلام _ فقلت: جعلت فداك الرّجل يكون مع القوم فيجري بينهم كلام يمزحون و يضحكون فقال: لا بأس ما لم يكن، فظننت أنّه عني الفحش، ثمّ قال: إنّ رسول اللّه _ صلّي اللّه عليه و آله _ كان يأتيه الأعرابيّ فيأتي إليه الهديّه ثمّ يقول مكانه: أعطنا ثمن هديّتنا فيضحك رسول اللّه _ صلّي اللّه عليه و آله _ و كان إذا اغتمّ يقول: ما فعل الاعرابي ليته اتانا.»[2] از امام هشتم علي بن موسي الرضا عليهما السلام پرسيدم: قربانت شوم، اگر كسي در ميان جمعيتي باشد كه هنگام سخن گفتن با يكديگر شوخي مي‏كنند و مي‏خندند وظيفه او چيست؟ فرمود: باكي نيست تا زماني كه نباشد. و من گمان دارم كه مقصود حضرت فحش بود. يعني در صورتي كه مزاح و شوخي توأم با فحش و ناسزاگويي نباشد اشكالي ندارد. سپس فرمود: رسول خدا _ صلّي اللّه عليه و آله _ اين گونه بود كه مرد اعرابي خدمت آن حضرت مي‏رسيد و براي ايشان هديه‏اي مي‏آورد و همانجا مي‏گفت بهاي هديه‏ام را بپردازيد و رسول خدا _ صلّي اللّه عليه و آله _ مي‏خنديد. و هر گاه اندوهگين مي‏شد مي‏فرمود: آن مرد چادر نشين چه شد؟ اي كاش نزد ما مي‏آمد.
شخص ديگري مي‏گويد كه امام صادق _ عليه السلام _ فرمود:

«ما من مؤمن إلا و فيه دعابه، قلت و ما الدّعابه؟ قال المزاح؛[3] هيچ مؤمني نيست جز اينكه در او دعابه هست. عرض كردم: دعابه چيست؟ فرمود: مزاح.»
امام باقر _ عليه السلام _ فرمود:
«إنّ اللّه عزّ و جلّ يحبّ المداعب في الجماعه بلا رفث؛[4] خداوند انسان شوخ طبع را دوست دارد به شرط آنكه از گناه و ناسزاگويي بپرهيزد.»
روش پيامبر و ائمّه معصومين _ عليهم السلام _
رسول گرامي اسلام _ صلّي اللّه عليه و آله _ و ائمه معصومين _ عليهم السلام _ نيز مزاح مي‏كردند (نمونه‏اش از رسول خدا _ صلّي اللّه عليه و آله _ گذشت) و مردم را نيز به آن ترغيب مي‏نمودند، چنانكه امام صادق _ عليه السلام _ به شخصي فرمود:

«آيا با يكديگر مزاح مي‏كنيد؟ آن مرد گفت: كم مزاح مي‏كنيم. (امام _ عليه السلام _) فرمود: اين طور نباشيد زيرا شوخي نشانه خوش خلقي است و به وسيله شوخي برادر ديني خود را خوشحال مي‏كني. سپس فرمود: رسول خدا _ صلّي اللّه عليه و آله _ براي اينكه كسي را خوشحال كند با او مزاح مي‏كرد.»[5]
و حضرت علي _ عليه السلام _ فرمود:
«كان رسول اللّه _ صلّي اللّه عليه و آله _ : ليسرّ الرّجل من أصحابه اذا راه مغموما بالمداعبه؛[6] رسول خدا _ صلّي اللّه عليه و آله _ هرگاه يكي از اصحاب خود را اندوهگين مي‏ديد او را با شوخي و مزاح خوشحال مي‏كرد.»
و در حديث ديگر از امام صادق _ عليه السلام _ آمده است:
كان رسول اللّه _ صلّي اللّه عليه و آله _: «يداعب و لا يقول إلا حقّا؛[7] پيامبر خدا _ صلّي اللّه عليه و آله _ مزاح مي‏كرد ولي جز حق سخني نمي‏گفت.»
و نيز كسي از ابن عباس پرسيد:
«أ كان النّبي _ صلّي اللّه عليه و آله _ يمزح؟ فقال كان النّبي _ صلّي اللّه عليه و آله _ يمزح؛[8] آيا رسول خدا _ صلّي اللّه عليه و آله _ مزاح مي‏كرد؟ گفت: آري.»
پس پيشوايان ديني

[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۳۲:۰۲ ] [ مشاوره مديريت ]


مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي تدريس ، سخنراني ، گويندگي ، گفتگو ، مناظره ، مجريگري ، مباحثه ، مذاكره و مصاحبه استخدامي و رسانه اي .

۳۶- تمرين شوخ طبعي ، بذله گويي و حاضر جوابي

۹

بذله گويي ، بهترين پاسخ در شرايط ناگوار

بي شك هر كدام از ما در طول زندگي روزمره خويش در شرايطي قرار مي گيريم كه ممكن است كنترل اعصاب و رفتار خود را از دست بدهيم و به گونه اي غير طبيعي عمل كنيم . زماني كه به شدت عصباني شده ايم و تمام اعضاي بدن ما آماده پرخاشگري است. وقتي كه ترسيده ايم و ترس تمام وجود ما را پر كرده است و جز منبع ترس و فرار از آن ، هيچ چيز ديگر را نمي توانيم احساس و ادراك كنيم. آن گاه كه به خاطر از دست دادن يك موقعيت يا هر چيز ارزشمند ديگر كاملاً افسرده شده ايم . هنگامي كه به لحاظ يك اشتباه مورد تمسخر و مضحكه ديگران قرار مي گيريم و از شرم تا بناگوش سرخ مي شويم يا آن موقعي كه در مواجه با درخواست اطرافيان دوستان و همكاران ، توان دادن پاسخ منفي از ما سلب شده است. موقعيت ها و شرايطي اند كه ما را رنج مي دهند هر يك از ما براي رهايي از چنين وضعيت هايي حتماً مكانيزم هايي را به كار برده ايم شايد رفتارهاي خاصي را به صورت قالبي فرا گرفته ايم و در مقابل هر نوع محركي پاسخ هاي يكسان ارائه مي دهيم . ممكن است در برخي موارد احساس كرده باشيم كه پاسخ ما به يكي از چنين موقعيت هاي رنج آوري قانع كننده يا ارضا كننده نبوده است. آيا به راستي همه واكنش هاي لازم را براي رويارويي با همه موقعيت ها فرا گرفته ايم؟ آنها كدام اند ؟

در بسياري از موارد گفتار نغز و بذله گويي بهترين پاسخ به شرايط ناگوار و رنج دهنده است. تجربه به اثبات رسانده است كه شرايط ناراحت كننده دائمي نيستند و بعد از اندك مدتي خاصيت رنج آور بودن خود را از دست مي دهند. شايد اين امر بدان علت باشد كه حوادث اتفاق افتاده واقعاً به اندازه اي كه فكر مي كرديم آزار دهنده نبوده اند بلكه تفسير ما در آن لحظه چنين بوده است. برخي از روان شناسان اعتقاد دارند كه به جاي اتفاقات بيروني ، انديشه هاي ما ايجاد نگراني و رنج مي كنند نه آن چه در بيرون اتفاق افتاده است.

به طور كلي بسياري از مسائل و مشكلات زندگي  ، ظاهراً مهم و تعيين كننده اند ، در حالي كه واقعاً اين طور نيست و نبايد آن قدر وجود و ذهن فرد را در كنترل خود بگيرند تا جايي كه همه اعمال و رفتار وي را تحت الشعاع قرار داده ، فرصتي براي انديشيدن به مطالب و مسائل ديگر زندگي نباشد.

بعضي از مردم جدي بودن و جدي گرفتن يك امر را با غوطه ور شدن در آن اشتباه مي گيرند. فرو رفتن در يك انديشه عمل يا هر امر ديگري با جديت متفاوت است. جدي بودن ، يعني مشغول بودن به يك امر و در عين حال امور ديگر را از نظر دور نداشتن.

به نيكي مي دانيم كه بسياري از پديده ها و اتفاقات زندگي روزمره جزيي و زودگذرند. اما براي لحظاتي آن چنان تمام فضاي شخصيت ما را در خود مي كشند و پوشش مي دهند كه هر آن چه را آموخته ايم فراموش مي كنيم . به عنوان مثال وقتي معلم هستيم و دانش آموزي ما را عصباني مي كند و با رفتارش موجب رنجش ما مي شود براي دقايقي آن چنان منقلب مي شويم كه گويي بدترين حوادث روي داده است.

هر پديده اي را مي توان از نگاه و زاويه اي ديگر نيز مشاهده كرد. اگر ذهن ما تنها روي احساس يا رفتاري خاص تمركز كند و تنها همان را ببيند و توان ارزيابي، تحليل و نقد آن را نداشته باشد نتيجه اي جز تلخكامي نخواهد داشت.


اغلب اتفاقات و حوادث پريشان كننده زندگي را مي توان با روح شوخي و بذله گويي به اموري قابل تحمل تبديل كرد. اين روحيه كه فرد بتواند هنگام خشم ، عصبانيت يا هر موقعيت عاطفي و رنج آور ديگر، لحظه اي توقف كند و با خود شوخي كند يا به خود رفتار و نگرش هاي خود بخندد يك مهارت است مهارتي كه بايد آموخته شود.
در مثال فوق نيز اگر از منظري ديگر حادثه را ببينيم يعني باور داشته باشيم كه نوجوانان نادانسته رفتارهايي انجام مي دهند كه بزرگسالان را مي رنجاند و اگر چنين نبود اصولاً تربيت معني پيدا نمي كرد ، با رفتار ناخوشايند يك نوجوان مي توانيم راحت تر كنار بياييم .

همچنين زماني كه در كلاس درس در مقابل جمعيت و هر جاي ديگري به خاطر يك اشتباه مورد تمسخر و خنده حضار قرار مي گيريم نبايد موقعيت را آن قدر آزار دهنده و شرم آور بدانيم كه گويي همه آبرو و حيثيت ما در گرو همين اشتباه بوده و لاغير. آيا ما به اشتباهات ديگران نخنديده ايم ؟ خيام مي گويد:

آيا همه آن چيزهايي كه ما را به خنده واداشته يا رنج داده اند. امروز فراموش نشده اند ؟ پاسخ حتماً مثبت است آيا آن چه ما را به خنديدن به ديگران واداشته واقعاً خيلي شرم آور بوده و آن چه به نظر ما رنج آور بوده است واقعاً ارزش آن همه رنجيدگي را داشته است ؟ به يقين پاسخ منفي است مسائلي وش شود                        ورنخواهي آب هم آتش شود

يك جمله كوتاه نغز واقعاً مي تواند روح انسان را پر از شادي كند و همين لحظه كوتاه فرصتي است تا دنياي پيرامون را به گونه اي ديگر ببينيم و همه روح و ذهن تحت تأثير عوامل نامطلوب و مخرب قرار نگيرد.

همان گونه كه اشاره شد روحيه بذله گويي مهارتي است كه بايد آموخته شود. همچنين كوشش در برانگيختنقريحه بذله گويي و ديدن وقايع در پرتو نوري از مزاح ، حيله اي است استادانه در فن زندگي و زنده ماندن ، بذله گويي مهارتي است كه در شمار مهمترين مهارت هاي زندگي بايد قرار بگيرد .

 سلامت رواني  افراد ، همبستگي مثبت با ميزان به كارگيري مهارت هاي زندگي به طور منطقي دارد آلبورت مي گويد.

بيمار نوروتيكي كه توانست به خود و كار خود بخندد و سر و ساماني به وضع خود داده و حتي به راه درمان افتاده است. وقتي يك بيمار بتواند به چنين مهارتي دست پيدا كند دور از واقعيت نيست كه باور كنيم انسان هاي طبيعي و سالم در فراگيري اين مهارت قادرتر و تواناترند كافي است باور كنيم كه ما انسان ها بيشتر تحت تأثير تفسيرمان از واقعيات قرار مي گيريم تا خود واقعيات باور كنيم كه انسان داراي قابليت هاي فراوان است كه هر كدام از آنها را مي توان كشف ، بارور و شكوفا نمود و يك زندگي سالم و شاد را براي خود و اطرافيان فراهم آورد. آري انسان مي تواند با شوخي خود را از خود جدا كند نيرويي پنهاني وجود ندارد كه نتوان آن را كشف كرد و شكوفا ساخت كافي است بدانيم كه مي توانيم به گفته فردوسي  حكيم

مده دل به غم تا نكاهد روان                          به شادي همي دار تن را جوان

منابع

- نظريه هاي مشاوره و روان درماني تأليف : عبدالله شفيع آبادي

- نظريه هاي مشاوره – تأليف خديجه آرين

- انسان در جستجوي معني – تآليف اكبر معارفي

- رشد و شخصيت – سيما نظيري


كتاب هاي «روان شناسي»  ، «خانواده»  و «متفرقه»  در فروشگاه اينترنتي تبيان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=14385


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۳۲:۰۱ ] [ مشاوره مديريت ]


مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي تدريس ، سخنراني ، گويندگي ، گفتگو ، مناظره ، مجريگري ، مباحثه ، مذاكره و مصاحبه استخدامي و رسانه اي .

۳۶- تمرين شوخ طبعي ، بذله گويي و حاضر جوابي

۸

27 روش براي حاضر جوابي

27 توصيه طلايي كه از يك كتاب قديمي در​آمده تا در دهه‌90 خورشيدي هم بتوانيم خوب حرف بزنيم.البته كتاب‌ها و توصيه‌هاي زيادي براي خوب صحبت كردن و خوب سخنراني كردن وجود دارد؛ اين‌قدري هست كه آدم سرگيجه مي‌گيرد. اما يكي از معروف‌ترين آثاري كه در اين حوزه چاپ شده، «آيين سخنوري» است.

اين كتاب را يك ايراني درباره سخنراني نوشته است. او با ادبيات خاص خودش، كتاب آيين سخنوري را نوشته است كه پر از ارائه راهكار و فرمول و اينگونه حرف‌هاست. 40‌پيشنهاد از اين كتاب را به زباني ساده و امروزي، برايتان كنار گذاشته‌ايم تا آن‌ها را مطالعه كرده، صفا كنيد و مثل بلبل در صدر هر مجلسي چهچه زده و بدرخشيد. اين پيشنهاد‌ها، كاملا ايراني و سفارش يك ايراني است. اين پيشنهاد‌ها، براي سخنور شدن است. شما در هر جايي كه بايد براي بيش از 3-2 نفر صحبت كنيد، سخنور محسوب مي‌شويد. از كجا معلوم، شايد سال‌ها بعد، يك سخنران حرفه‌اي هم از آب در آمديد.

 

نكاتي كه بايد بياموزيد:

1. زياد تمرين سخنراني كنيد. فن سخن گفتن را هم خوب ياد بگيريد.

2. شايد حافظه‌تان خوب نباشد اما لازم است كه براي خوب سخن گفتن، حافظه خوبي داشته باشيد و چيزهاي زيادي را حفظ كرده باشيد تا بتوانيد از آن‌ها در جمله‌هايتان به‌كار ببريد. شعر زياد حفظ كنيد، جمله‌هاي آموزنده و....

3. از چي داريد حرف مي‌زنيد؟ لطفا بي‌گدار به آب نزنيد و درباره چيزي كه نمي‌دانيد يا كم مي‌دانيد، صحبت نكنيد.

4. واجب‌تر از همه، اين است كه كمي روان‌شناسي بلد باشيد و بدانيد چطوري مي‌شود در مردم شور برانگيخت.

5. از انتقاد نترسيد. اصلا دربه‌در دنبال كسي باشيد كه از شما انتقاد كند. همين‌طور زل بزنيد توي چشم‌هايش تا از شما انتقاد كند و شما هم برويد و اين مشكلات را رفع كنيد.

6. خوب مطالعه كنيد و از همه چيز اطلاعاتي به دست بياوريد تا اين مطالعه، خودش را در حرف‌هاي شما نشان بدهد.

7. طوري تمرين كنيد كه قاعده‌هاي خوب حرف زدن براي شما تبديل به عادت شود؛ درست مثل اينكه داريد راه مي‌رويد و نفس مي‌كشيد. نه اينكه همين‌طوري ياد بگيريد و هر وقت خواستيد صحبت كنيد و به زور آن را اجرا كنيد؛ مطمئن باشيد كار را خراب مي‌كنيد.

8. يادتان باشد شما بايد اطرافيانتان را سرگرم كنيد تا از حرف‌هايتان لذت ببرند. درست است كه هدفي داريد اما بايد اول سرگرم‌ و پر نشاطشان كنيد، تا در دل آن‌ها به هدفتان برسيد.

9. لازم نيست اداي كسي را كه دارد خوب حرف مي‌زند، در بياوريد. روش منحصربه‌فرد خودتان را عشق است.

10. اگر حدس مي‌زنيد كه قرار است جايي حرف بزنيد، بايد خوش تيپ باشيد پس به‌خودتان رسيدگي لازم را بكنيد.

11. حتما حوصله مخاطبان را سر نبرده و بعضي‌اوقات‌ چشمتان را به ساعت و زمان هم بيندازيد.

12. نياز به خيلي بلند صحبت كردن و داد كشيدن و سريع حرف زدن نيست. آرام و كنترل‌شده حرف بزنيد.

13. به همه مخاطبانتان نگاه كنيد؛ نه به يكي‌ از آن‌ها. طوري نگاه كنيد كه انگار داريد با تك‌تكشان ارتباط برقرار مي‌كنيد.

14. قلمبه‌سلمبه حرف نزنيد، جمله‌هاي طولاني به كار نبريد و شروع و پايانتان را بهتر تهيه كنيد تا موثر‌تر باشد.

15. اگر مي‌خواهيد حرف‌هايتان مهيج و موثر باشد، بايد دلي حرف بزنيد؛ يعني حرفتان، واقعا حرف دلتان باشد.

16. زياد زبان‌بازي نكنيد؛ ساده حرف بزنيد. اگر زياد زبان‌بازي كنيد، درست مثل دكتري مي‌مانيد كه سر تخت يك‌بيمار رو به مرگ رفته باشد و شروع كند به ادبي حرف زدن؛ آن هم به‌مدت طولاني.

17. سعي كنيد هوشتان بالا برود تا بتوانيد به راحتي هرچه تمام‌تر، همه چيز را درك كرده و به‌‌ همان روشني به ديگران منتقل كنيد؛ مثل آب خوردن و به شفافي شيشه و كريستال.

18. سعي كنيد درباره چيزهايي حرف بزنيد كه براي مردم خوشايند است يا حرف‌هايتان را يك جورهايي به اين ربط دهيد. اما چي براي مردم خوشايند است؟ من يكي كه مي‌گويم ثروت، شهرت، شرافت و آبرو، لذت‌هاي مختلف، امور ذوقي و چيزهايي كه به احساسات مربوط است و...

19. دركل يادتان باشد كه حرف زدن از چيزهايي كه جان دارند و حركت مي‌كنند، بهتر از چيزهايي است كه جان ندارند و بي‌حركت هستند.

20. حرف زدن از چيزهايي كه مردم مي‌بينند و واقعي است، بيشتر جواب مي‌دهد تا حرف زدن از چيزهايي كه بايد فكر كنند تا به آن برسند.

21. مثل‌ها، روايت‌ها، داستان‌ها، ماجرا‌ها و خوب تعريف كردنشان، مي‌تواند حرف‌هاي شما را دلنشين كند.

22. رمان‌نويسان و شاعران، به آن مي‌گويند توصيف. هرچقدر توصيف شما دقيق‌تر و بهتر باشد، اثر بيشتري هم مي‌گذارد. خوب تصويرسازي كرده، خوب توصيف كنيد.

23. با قرار دادن يكي از اين دو، مي‌توانيد مخاطبتان را به هيجان بياوريد و قانعش كنيد؛ يا حس عدالت طلبي، شرافت و جوانمرديشان را تحريك كنيد، يا حس هم‌چشمي، خودپسندي، حس رقابت و... آن‌ها را. مطمئن باشيد جواب مي‌دهد.

24. اگر به‌اصطلاح مي‌خواهيد در مخاطبان خودتان، شور و هيجان ايجاد كنيد، ديگر اين ‌كار نياز به لفاظي و اديبانه حرف زدن ندارد. اين مادرهاي بچه از دست داده را ديده‌ايد كه چطور جانگداز حرف مي‌زنند؟ دلشان سوخته و اين‌طوري حرف مي‌زنند و بين حرف‌هايشان هم هيچ اثري از ادبيات و تصنع و اين مسخره‌بازي‌ها نيست.

25. لطفا الكي اداي كساني را كه با حرارت و هيجان حرف مي‌زنند، درنياوريد؛ چون حسابي يخ خواهيد كرد.

26. تا خودتان شوري نداشته باشيد، نمي‌توانيد در هيچ كسي شوري ايجاد كنيد. دل به دل راه دارد و در نتيجه، بايد حتما در ‌دل شما شور وجود داشته باشد تا بتوانيد شور ايجاد كنيد.

27. حتما لازم است كه خونسرد باشيد، خودتان را نبازيد، الكي قافيه را نبازيد، در ضمن لازم است كه بسيار حاضر جواب بوده و حضور ذهن بالايي هم داشته باشيد. البته يكي از بزرگان گفته سخن گفتن جلوي جمع، اصلا خودش به‌طور خودبه‌خود حضور ذهن هم مي‌آورد.

تپش


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۳۲:۰۰ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي تدريس ، سخنراني ، گويندگي ، گفتگو ، مناظره ، مجريگري ، مباحثه ، مذاكره و مصاحبه استخدامي و رسانه اي .

۳۶- تمرين شوخ طبعي ، بذله گويي و حاضر جوابي

۷

هنر خنداندن
 
با سرعت بالا ببينيد |   با سرعت پايين ببينيد| 

مي‌گويد: طنزپردازي كاري ساده‌اي نيست. به ويژه از نوع ايستاده‌اش كه با نام "استند آپ كمدي" معروف است. هنرمند در حالي كه در انظار صدها نفر قرار دارد، بايد با استفاده از استعدادهايي چون بذله‌گويي و حاضرجوابي چنان بانمك و جذاب و خنده‌دار سخن گويد كه حتا براي لحظه‌اي به مخاطبانش احساس ملال دست ندهد. مكس اميني توانسته‌است اين استعدادها را در خودش يابد يا پرورش دهد و مي‌گويد:
 
 
"كار موفق يك طنزپرداز روي صحنه منوط به موضوع، رفتار و طرز ارائۀ مطلب است كه همه‌اش با هم در يك لغت مي‌شود "انرژي". و در واقع، مخاطبان ميزان و كيفيت همان انرژي را ارزيابي مي‌كنند كه مي‌تواند مثبت و صميمي باشد يا منفي و سطحي".
 
 
مكس اميني بذله‌گويي را از ويژگي‌هاي فطري‌اش مي‌داند، چون از بچگي دوست داشته‌است لطيفه تعريف كند. شايد خصلتي است كه از پدرش به ارث برده‌است. اين طنز پرداز معروف ايراني‌تبار سال ۱۹۷۷ در شهر توسكان ايالت آريزوناي آمريكا به دنيا آمد. مي‌خواست هنرپيشه شود و در رشتۀ تئاتر، فيلم و تلويزيون دانشگاه كاليفرنيا (يو سي ال اي) درس خواند. اواسط دورۀ تحصيلي‌اش بود كه به "استند آپ كمدي" علاقه‌مند شد؛ علاقه‌اي كه سرنوشتش را رقم زد. پس از سال‌ها تمرين و پشتكار به باشگاه‌هاي طنز معروف آمريكا راه يافت و نام‌آور شد.
 
 
اكنون چهرۀ مكس را مي‌شود در برنامه‌هاي تلويزيوني معروفي چون "قهرمانان" (Heroes) و "نمايش نيك كانون" (The Nick Cannon Show) ديد. نمايش‌هاي طنز مكس اميني غالباً به زبان انگليسي است، چون مخاطبانش عمدتاً انگليسي‌زبان هستند. تنها در مواردي بسيار نادر كه بينندگان ايراني‌تبار بوده‌اند، مكس به زبان فارسي هم نمايش اجرا كرده‌است. و براي كسي كه متولد و بزرگ‌شدۀ آمريكاست، گويش فارسي مكس شگفت‌انگيز است؛ به ويژه تقليد گويش‌هاي گوناگون فارسي‌اش كه در گزارش مصور اين صفحه نمونه‌هايي از آن را مي‌شنويد.
 
 
موضوعات نمايش‌هاي طنز مكس اميني معمولاً فرهنگي و اجتماعي است؛ مي‌گويد از واقعيت‌هاي اطرافش و اتفاقاتي كه در خانواده‌اش مي‌افتد، الهام مي‌گيرد و تمايل چنداني به طنز سياسي ندارد. موضوعات مربوط به ايراني‌هاي نسل دومي يا سومي آمريكا برايش جذابيت بيشتري دارد. "و اگر كسي هنوز جاي خودش را در جامعه پيدا نكرده و نمي‌داند كه ايراني است يا خارجي (منظور از "خارجي" آمريكايي است لابد!)، با ديدن و شنيدن آن نمايش‌ها موضوع هويت برايش روشن‌تر مي‌شود". البته، موضوع نمايش وابسته به تركيب مخاطبان است. موضوع‌هاي مربوط به ايرانيان معمولاً براي خود آنها جالب است. و مكس كه بيشتر اوقات براي غير ايرانيان برنامه اجرا مي‌كند، طنزش را بر پايۀ واقعيت‌هاي اجتماعي و فرهنگي آمريكا شكل مي‌دهد.
 
 
با اين كه مكس اميني روي صحنه بينندگانش را به ريسه رفتن وامي‌دارد، خودش در زندگي روزمره جدي به نظر مي‌آيد و از آن شخصيت روي صحنه كمتر اثري را مي‌شود در او سراغ داشت. خودش هم اين را مي‌داند و مي‌گويد: "كمدين‌ها آدمان جدي هستند، چون همان جديت هست كه برايشان مجال مي‌دهد كه نكات ظريفي را با دقت مشاهده كنند و آن را به شكل يك نمايش طنز روي صحنه ببرند".
 
 
مكس اميني هنوز از كار خودش رضايت تمام و كمال ندارد و مي‌گويد، هر چه سنش بالاتر مي‌رود، به همان اندازه خودش را بهتر مي‌شناسد و بر حرفه‌اش بيشتر مسلط مي‌شود. و خوشحال است كه هنگام مقايسۀ كارهاي قبلي‌اش با كارهاي تازه‌تر، اجراهاي تازه‌اش را جالب‌تر و جذاب‌تر مي‌بيند. و آرزويش ادامۀ اين حركت است، چون استعداد يك هنرمند نهايتي نمي‌شناسد و هنرمند هر چه بيشتر زحمت بكشد، بازده بهتري خواهد داشت.

http://www.jadidonline.com/node/2328


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۳۱:۵۹ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي تدريس ، سخنراني ، گويندگي ، گفتگو ، مناظره ، مجريگري ، مباحثه ، مذاكره و مصاحبه استخدامي و رسانه اي .

۳۶- تمرين شوخ طبعي ، بذله گويي و حاضر جوابي

۶

حاضر جوابي  

نظامي گنجوي در داستان خسرو و شيرين گفتگوئي آفريده به ياد ماندني ميان خسرو و فرهاد كه با اين بيت آغاز مي شود: نخستين بار گفتش از كجائي/ بگفت از دار ملك آشنائي.

در اين «گفتگو» سرانجام خسرو در پاسخ به فرهاد عاجز مي ماند و اعتراف مي كند كه : از خاكي و آبي/ نديدم كس به اين حاضر جوابي. و گويا اين يكي از نخستين اشارات به حاضر جوابي است.

حاضر جوابي همراه به طنز و نكته سنجي و سرعت انتقال از توانائي هاي بسيار ارزنده و كمياب است. نمونه هاي آن را كه در طول صد ها سال در آثار شاعران و سخن سرايان بزرگ، مانند سنائي، عطار، مولوي، سعدي و حافظ، به قصد شرح و توصيف هدف هاي جدي و عرفاني آنان آمده، اينجا و آنجا مي توان يافت.

از نمونه هاي حاضر جوابي ها كه بسيار نقل شده، حاضر جوابي هاي بهلول، رند فرزانه قرن دوم هجري در بغداد، است كه غالباً آن ها را در حضور خليفه هارون الرشيد بيان مي داشته:

روزي وزير (در حضور خليفه) بهلول را گفت " دل خوش دار كه خليفه ترا تربيت كرد و بر سر خوك و خرس حاكم گردانيد. بهلول گفت، اين زمان حاضر خود باش و قدم از فرمان من بيرون منه كه رعيت مني." خليفه و اهل مجلس بخنديدند و وزير منفعل شد.

يا از حاضر جوابي هاي طلحك، نديم و ملازم مشهور سلطان محمود غزنوي، مي توان نام برد كه در ادبيات ما از او گاهي به ناروا با عناوين حقارت آميز "دلقك"، "ديوانه"، "لوده" و"مسخره" نام برده مي شود. از حاضر جوابي هائي كه به او منسوب است بر مي آيد كه طلحك نه فقط در عقل و كياست وفهم و فراست از غالب اطرافيان صاحب مقام و متملق و آب زيركاه خود برتر و بالاتر بوده بلكه با نكته گوئي ها سبب ساز حل بسياري از مشكلات و معضلات بزرك و كوچك آنان نيز شده است:

"طلحك را به مهمي پيش خوارزمشاه فرستادند. مدتي در آنجا بماند و مگر خوارزمشاه رعايتي چنانكه اومي خواست نمي كرد. روزي پيش خوارزمشاه حكايت مرغان و خاصيت هر يكي مي گفتند. طلحك گفت هيچ مرغي از لك لك زيركتر نيست. گفتند از چه داني؟ گفت از بهر آنكه هرگز به خوارزم نمي آيد."

در كنار زيركي، ايجاز و سادگي و دقت نظر هم بسيار مهم است. شاخص ترين نمونه اين لطيفۀ عبيد زاكاني است كه در مورد همشهريان خود آورده است: "قزويني تابستان از بغداد مي آمد. گفتند آنجا چه مي كردي؟ گفت عرق."

و اين هم نمونه اي ديگراز رسالۀ دلگشاي عبيد: "پيري پيش طبيبي رفت. گفت سه زن دارم و پيوسته گرده و مثانه و كمرگاهم درد مي كند. چه خورم تا نيك شوم؟ گفت معجون نُه طلاق."

همچنين: "مجد همگر زني زشت رو در سفر داشت. روزي در مجلس نشسته بود غلامش دوان دوان بيامد كه اي خواجه! خاتون به خانه فرود آمد. گفت اي كاش خانه به خاتون فرود آمدي."

منصور دوانقي، خليفه عباسي، روزي به يكي از اعراب شام گفت: شكر خداي را به جا بياوريد كه چون حكومت شما به من واگذار شد طاعون از بلاد شما مرتفع گرديد. عرب گفت: خداوند – جل ذكره – از آن عادل تر است كه دو بلا بر بندگان خويش گمارد.

حاضر جوابي هاي منسوب به شعرا و ادبا و كنايۀ آن ها به يكديگر نير جايگاه ويژه اي در تاريخ ادبيات ما دارد. از آن جمله: مردي طوسي را به گاو نسبت كنند، روزي در مجلس ميرزا بابر، پادشاه گوركاني، جاي لطفي شاعر پهلوي طوسي شاعر افتاده بود. طوسي بر سبيل ظرافت از لطفي پرسيد از كجاي گاوي؟ گفت از پهلوي گاو.

شايد اين داستان بسيار كوتاه سعدي هم نمونه اي باشد: "ناخوش آوازي به بانگ بلند قرآن همي خواند. صاحب دلي بر او گذشت و گفت: ترا مشاهره (ماهيانه) چند است؟ گفت:هيچ. گفت : پس زحمت خود چندين چرا همي دهي؟ گفت: از بهر خدا مي خوانم. گفت از بهر خدا مخوان. گر تو قرآن بر اين نمط خواني/ببري رونق مسلماني."

نظام دستغيب شيرازي در سال ۱۰۳۹ هجري قمري در شيراز فوت شد. نعش او را به حافظيه بردند. متولي مانع شد. قرار بر اين گذاردند كه از ديوان حافظ تفأل كنند.اين غزل آمد:
رواق منظر چشم من آشيانۀ توست/كرم نما و فرود آ كه خانه خانۀ تست

در جلسه اي به يكي از شعراي معاصر تكليف خواندن شعري كردند. شاعر به رسم معمول شعرا تأملي كرد و گفت: نمي دانم چه بخوانم كه تا به حال نخوانده باشم. شيخ الملك اورنگ، كه حاضر بود گفت: نمازت را بخوان.

اما بي گمان در كنار هوش و نكته داني، جسارت و بي پروائي در اداي يك كلمه يا يك جملۀ كوتاه حال كه هواي يك محيط خشك ورسمي را در هم بشكند، نقش اساسي دارد. در گذشته به ويژه اگر شخص حاضر جواب در درجات اجتماعي فروتري بود، ميزان اين بي پروائي به مراتب بارزتربود.

تاريخ براي ثبت نمونه هاي ناموفق حاضر جوابي، كه احتمالاً به فاجعه انجاميده و دودماني به باد رفته، چندان گشاده دست نبوده است. مثلاً سعدي در اين حكايت كه در گلستان آورده، "يكي از ملوك بي انصاف پارسائي را پرسيد از عبادت ها كدام فاضل تر است؟ گفت ترا خواب نيم روز، تا در آن يك نفس خلق را نيازاري."، هيچ خبري از عاقبت كار آن پارسا به دست نداده است.

اگر از حاضر جوابي هاي منسوب به كريم شيره اي، كه بر طبق اجازۀ مخصوص ناصرالدين شاه برخي رجال درباري را در مواقع رسمي دست مي انداخت و مسخره مي كرد و بخشي از آن ها در واقع از نمايشنامۀ « جيجكعلي شاه » تاليف ذبيح بهروز گرفته شده است بگذريم، نمونه هايي از تيز هوشي وحاضر جوابي بعضي مقامات آن دوره نيز در مجموعه هاي لطائف ذكر شده است.

از جمله اين كه: ميرزا تقي خان امير كبير صدر اعظم مقتدر دورۀ ناصري به اين قول معروف، كه "سحر خيز باش تا كامروا شوي" سخت اعتقاد داشته و به آن عمل مي كرده است. يك روز كه امير طبق عادت در تاريك- روشناي صبح به حمام مي رفته مورد دستبرد دزدان واقع مي شود و نه فقط بقچه و لنگ و قديفه اش را مي ربايند، بلكه خودش را هم لخت مي كنند و شال و قبا و جبۀ فاخرش را به يغما مي برند. وقتي اين داستان به گوش دوستان مي رسد از او مي پرسند آيا باز هم به سحر خيزي و خاصيت هاي آن معتقدي؟ جواب مي دهد بله، دزدان از من سحر خيزتر بودند.

مي گويند صادق هدايت، از قرينه سازي در معماري خوشش نمي آمد.اتفاقاً روزي به منزل يكي از دوستانش – كه خانۀ تازه اي ساخته بود – رفت و دوستش در خانۀ تازه اش دو تا حوض يك شكل ساخته بود و نسبت به طرح و معماري خانه، نظر هدايت را جويا شد. هدايت گفت: همه چيز خانه ات خوب است، فقط بده حوضتينش راعمل كنند.

در دوران معاصر نيز حاضر جوابي هاي به ياد ماندني از شخصيت هاي فرهنگي و رجال سياسي بر جاي مانده است كه نصراله شيفته آن ها را در مجموعه اي با نام "شوخي در محافل جدي" گرد آورده است. از جمله اين كه: صمصام السلطنه (نجفقلي خان بختياري) زماني كه نخست وزير بود، پس از يك ملاقات دو ساعته با وزير مختار روس و انگليس، هنگامي كه وثوق الدوله به ديدنش رفت، ضمن بحث اين ملاقات گفت: آقاي وثوق الدوله امروز خودم را به خريت زدم و هرچه خواستم به وزير مختار روس و انگليس گفتم و حسابي دق دلي خودم را در آوردم. وثوق الدوله، كه مردي شوخ طبع و بذله گو بود در جواب گفت: پس معلوم مي شود حضرت اشرف زحمت زيادي نكشيدند.

و اين حاضر جوابي، به شاهزاده هاشم ميرزا افسر نايب التوليۀ سابق استان قدس رضوي منسوب است. مي گويند در زمان نيابت توليت اش فردي كه با پشت هم اندازي و حيله خودش را در آستان قدس جا كرده بود، در كنار او ايستاده بود و چون در حضور نايب التوليه حق نشستن نداشت براي اين كه وانمود كند به ميل خودش ايستاده است، دو دستش را به پشتش زده بود. مرحوم افسر كه مردي با هوش وبذله گو بود رو به آن شخص كرد و گفت: "از وقتي كه به مشهد آمده و مشغول شده ايد الحمد لله دستتان به دهانتان مي رسد." اين حرف باعث شد تا مدتي نايب التوليه و ساير حضار مي خنديدند.

در سال هاي دهۀ ۱۳۲۰ حاضر جوابي هاي صادق پور، مدير و هنرپيشۀ تئاتر گيتي بسيار مشهور بود. اين حادثه هم هنگام اجراي نمايش "بيژن و منيژه"، كه نقش رستم را خود صادق پور بازي مي كرد، رخ داده است:

صادق پور با لباس و گريم رستم در صحنه به سوي سنگ بسيار بزرگي كه در وسط سن بر در چاهي كه بيژن در آن محبوس بود رفت و آن را مانند وزنه برداران با زور و تقلا بر سر دست بلند كرد. در اين موقع از انتهاي سالن يك تماشاچي شيشكي محكمي بست و به صداي بلند گفت" مقوا كه اين همه زور زدن نداره". صادقپور، كه يك باره ژست زور زدن را رها كرده بود گفت: " پس مي خواستي واسه خاطر پونزه زار تو خودمو قرُ كنم؟"

در دوران پهلوي در مجمعي كه عده اي از سناتور ها حضور داشتند هر كس از راننده و يا نوكر و كلفت خود صحبت مي كرد . يكي از سناتور ها كه چندين بار هم وزير شده بود گفت: شوفري داشتم ارمني. شبي در مجلس بازي ابتدا مبلغ قابل توجهي بردم. بعد به اصرار نشستم و علاوه بر آنچه كه برده بودم، مبلغي معتنابه از جيب باختم. وقتي سوار ماشين شدم با خود به صداي بلند، در حالي كه شوفر مي شنيد گفتم: خوب تو كه مقدار زيادي برده بودي، ديگر اسم اين كه نشستي و اين قدر هم از جيب باختي چي بود؟ شوفر كه ميل داشت با من ابراز همدردي كند، گفت: "قوربان خاريات."

و سر انجام اين حاضر جوابي كه از خاطرات اين قلمزن است: در سال ۱۳۴۶ يك بعد از ظهر، مرحوم استاد محمد محيط طباطبائي، كه مراتب فضل و دانش و استادي ايشان مورد اذعان و احترام همه بود، با خلقي تنگ و اوقاتي تلخ از خانۀ خودشان، كه در كوچۀ رو به روي مجلۀ تهران مصور واقع بود كه به اتفاق در آن قلم مي زديم به دفتر مجله آمدند و از سر و صداي بچه هاي كوچه كه با بازي فوتبالشان مانع خواب بعد از ظهر ايشان شده بودند شكايت مي كردند.

استاد ضمن شرح نكات بسيار دقيق تربيتي، والدين بچه ها را مقصر اصلي مي دانستند كه به فرزندانشان ساعات مناسب بازي در كوچه را گوشزد نمي كنند.يكي از اعضاي كم سن و سال هيأت تحريريه كه تا آن موقع در گوشه اي به سخنان استاد گوش مي داد، ناگهان صحبت پير مرد را قطع كرد و گفت: استاد، والدين هم تقصيري ندارند، محيط خراب است. استاد، در حالي كه دستۀ عصايش را با دست هاي لرزانش محكم مي فشرد، نگاه غضب آلودي به سوي او انداخت.

طرح هاي اين گزارش هم از غلامعلي لطيفي است.

http://www.jadidonline.com/story/28022009/frnk/persian_wit


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۳۱:۵۹ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي تدريس ، سخنراني ، گويندگي ، گفتگو ، مناظره ، مجريگري ، مباحثه ، مذاكره و مصاحبه استخدامي و رسانه اي .

۳۶- تمرين شوخ طبعي ، بذله گويي و حاضر جوابي

۵

5 راه ارتقاي شوخ طبعي براي ارتقاي روابط اجتماعي


 از مدت ها قبل پژوهشگران به اين نتيجه دست پيدا كرده اند كه يكي از فاكتورهاي حياتي براي قضاوت در مورد كيفيت رابطه، اندازه گيري ميزان خوش مشربي و شوخ طبعي در آن است. اگر در يك رابطه خنده وجود داشته باشد، مي توان نتيجه گرفت كه آن ارتباط سالم است. زماني كه خنده و شادي متوقف شود، ارتباط به لبه پرتگاه نزديك خواهد شد. اگر شما به دنبال آن هستيد تا روابط رضايت بخش تري را چه در محيط خانه و چه در ارتباطات شغلي خود داشته باشيد، بايد به شادي و لبخند اهميت داده و حس شوخ طبعي خود را نيز افزايش دهيد.


در اين قسمت شما را با 5 تكنيك آشنا مي كنيم كه به واسطه آن هم مي توانيد حس شوخ طبعي خود را ارتقا بخشيد و هم سلامت روابط خود را تضمين كنيد.


1- با تمركز بر روي موضوعات جالب سعي در بيدار كردن حس شوخ طبعي خود داشته باشيد. شايد اين امر در مراحل اوليه قدري دشوار به نظر برسد، اما چيزي نخواهد گذشت كه تمام اطراف خود را مملو از چيزهايي خواهيد ديد كه باعث بيدار كردن حس خوشحالي در شما مي شوند. با اتكا به اين شيوه از زندگي خود نيز لذت بيشتري خواهيد برد.


2- اگر احساس مي كنيد كه به تازگي خيلي كمتر از گذشته مي خنديد، شايد بهتر باشد كه ارتباط خود را با افراد شوخ و با مزه بيشتر كرده و از افراد بي حوصله و غمگين فاصله بگيريد.


3- ياد بگيريد كه به برخي از كارهاي خودتان هم بخنديد. اگر اين كار را نكنيد، اين حق را به ديگان مي دهيد تا به شما بخندند. بسياري از افراد به دليل ناامني ها و ترس هايي كه در وجود خود احساس مي كنند، قادر به انجام يك چنين كاري نيستند. آنها از اين مي ترسند كه در نظر ديگران احمق و فاقد صلاحيت جلوه كنند. به هر حال همه افراد در زندگي خود دچار اشتباه مي شوند، اگر به اشتباهات خود بخنديد آنها را كم اهميت جلوه مي دهيد. همچنين اين امر از جمله خصيصه هاي فطري انسان نيز قلمداد ميشوند.


4- عكس هاي جالب و جوك هاي بامزه را جمع كنيد و بر روي در يخچال يا تابلوي اعلانات بچسبانيد تا همه بتوانند آنها را ببينند و لذت ببرند. البته بايد از انواع جوك هاي نژاد پرستانانه، برانگيزاننده جنسي و پليد صرف نظر كنيد. باور كنيد كه بدون وجود يك چنين مسائلي باز هم مي توانيد بخنديد. من به شخصه ارزشي براي مقوله هاي زشت قائل نيستم.


5- از حس شوخ طبعي براي حل مشكلات موجود در روابط خود بهره بگيريد. زمانيكه در رابطه خود به بن بست مي رسيد، سر شوخي را باز كنيد. يكي از دوستانم تعريف ميكرد كه چندي پيش با همسر خود مشاجره اي داشت. در گرماگرم بحث همسرش ناگهان حرف بدي به او زد، دوست من هم با شنيدن آن عبارت به همسرش گفت تو با بيان يك چنين عبارات زننده اي كمر مرا شكستي! ناگهان همسرش شروع به خنديدن كرد و خودش هم همين كار را ادامه داد. چيزي نمي گذرد كه هر دو يادشان مي رود كه چرا با هم دعوا مي كردند و همه چيز به حالت عادي باز مي گردد.


بايد توجه داشته باشيد كه شوخ طبعي ذاتي نيست و يك امر كاملاً اكتسابي ميباشد. شما اگر بخواهيد به راحتي مي توانيد حس شوخ طبعي خود را افزايش دهيد. زماني كه اين كار را انجام دهيد به اين نتيجه مي رسيد كه روابطتتان غني تر و مستحكم تر مي شوند. مردم هم به چشم يك فرد جذاب تر به شما نگاه مي كنند. اين امر هم به نوبه خود سبب مي شود كه حس شوخ طبعي شما باز هم بيشتر ارتقا پيدا كند.

http://www.mardoman.net/?sn=articles&pt=full&id=1492


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۳۱:۵۷ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي تدريس ، سخنراني ، گويندگي ، گفتگو ، مناظره ، مجريگري ، مباحثه ، مذاكره و مصاحبه استخدامي و رسانه اي .

۳۶- تمرين شوخ طبعي ، بذله گويي و حاضر جوابي

۴

ماهيت شوخ طبعي از ديدگاه خانمها و آقايان


 اگر از خانم ها و آقايون سوال كنيد كه چه خصوصيتي در همسرشان وجود دارد كه بيش از هر چيز برايشان جالب و جذاب است مطمئن باشيد كه هر دو جنسيت، شوخ طبعي را در ابتداي ليست خود قرار خواهند داد. اين واژه آنقدر مورد استفاده قرار گرفته كه در زبان انگليسي سرواژه اي به صورت (GSOH) نيز براي آن ساخته اند.


هم خانم ها و هم آقايون هر دو به يك ميزان به دنبال يافتن حس شوخ طبعي در شريك زندگي خود هستند. به هر حال كاملاً طبيعي است كه هر كس به دنبال همسري باشد كه خوش مشرب، جذاب و خوشمزه باشد.


مي توان گفت كه اين روزها شوخ طبعي به شكل مقوله اي در آمده كه در ميان عامه ي مردم رواج زيادي پيدا كرده. لازم به ذكر است پژوهشگراني كه در مورد شوخ طبعي تحقيق و بررسي مي نمايند سال هاست كه متوجه اختلافاتي در مورد مفهوم و كاربرد حس شوخ طبعي در ميان خانم ها و آقايون شده اند. به اين معنا كه خانم ها علاقه دارند با مردي ازوداج كنند كه با مزه باشد، و برايشان جك هاي خنده دار تعريف كند؛ اين در حالي است كه آقايون تمايل دارند با خانم هايي ازدواج كنند كه به جك هاي مضحك و مسخره ي آنها بخندند.


بر اساس اظهارات اريك برسلر روانشناس دانشگاه مك مستر در كانادا تعريف خانم ها و آقايون از حس شوخ طبعي به يك معنا نيست. او در تحقيقاتش كه در جلد بعدي ماهنامه ي تكامل و سلوك انساني به چاپ خواهد رسيد، تعداد بسيار زيادي از خانم ها و آقايون را مورد پرسش قرار داده است. اين افراد پاسخ هاي جالبي به سوال هاي پژوهشگران داده اند. برسلر و تيمش به اين نتيجه دست پيدا كرده اند كه خانم ها بيشتر به دنبال مردي هستند كه "توليد كننده" ي شوخي باشد و آقايون نيز بيشتر به خانم هايي گرايش دارند كه با روي باز از شوخي آنها "استقبال" كنند.


جفري مولر روانشناس در رشد تكاملي انسان در دانشگاه نيو مكزيكو و نويسنده كتاب "ذهنيت همسريابي" معتقد است كه اين نوع تقسيم مفهومي شوخي در ميان جنسيت ها كاملاً قابل درك و پيش بيني است. خانم ها انتخابگر تر از آقايون هستند و به اين دليل كه آنها مردهاي شوخ طبع را ترجيح مي دهند، آقايون خود به خود آموزش مي بينند كه حس شوخ طبعي خود را زنده نگه داشته و خودشان را با مزه جلوه دهند تا به اين ترتيب هم بر روي خانم ها تاثير گذار واقع بشوند و هم مردهاي ديگر را از ميدان به در كنند.


جان موريل پروفسور كالج ويليام و ماري در ويرجينا كه به مدت 25 سال است كه بر روي شوخ طبعي مطالعه و تحقيق مي كند، معتقد است كه : "آقايون خيلي راحت با گذاشتن القاب و نام هاي مستعار بر روي مردهاي ديگر آنها دست انداخته و به آنها طعنه مي زنند." اين در حالي است كه خانم ها يك چنين كاري را انجام نمي دهند و كمتر اتفاق مي افتد خانم ها را ببينيد كه براي يكديگر جك بسازند و يا شوخي هايي كنند كه به شخصيت طرف مقابل توهين شده باشد.


يكي از تفاوت هاي اصلي اين است كه آقايون اغلب از شوخي استفاده مي كنند تا به نوعي با هم جنس هاي خود رقابت كرده و حس برتري خود را به آنها بقبولانند. اين در حالي است خانم ها از شوخي و خنده صرفاً به عنوان عاملي براي عميق تر شدن پيوندهاي عاطفي استفاده مي كنند. تحقيقات گوياي اين مطلب هستند كه آقايون زمانيكه در كنار يك خانم هستند با دوستان پسر خود شروع مي كنند به شوخي و خنده.


تطميع حس شوخ طبعي براي آقايون آنقدر مهم است كه يك لبخند از طرف جنس مونث مي تواند به عنوان تثبيت كننده ي علاقه ي جنسي در ذهن آنها است. مجموعه تحقيقات يك پژوهشكده ي آلماني نيز گوياي اين مطلب است كه زمانيكه يك خانم و آقاي غريبه به هم مي رسند و شروع مي كنند به يك گفتگوي عادي، ميزان خنده هاي خانم در طول بحث به عنوان عاملي محسوب مي شود كه ميزان علاقه ي او به طرف مقابل را تعيين مي كند، و نشان مي دهد كه او تا چه حد جذب آقا شده. همچنين همين ميزان خنده هاي خانم است كه آقا بر اساس آن تصميم مي گيرد كه دفعه ي آينده باز هم او را ملاقات كند يا خير. از سوي ديگر ميزان خنده هاي آقا هيچ ارتباطي به ميزان علاقه ي او به خانم ندارد.


برسلر مي گويد كه تحقيقاتش همچنين گوياي اين مطلب نيز هستند كه شوخي به احتمال زياد بخاطر انتخاب جنسي صورت مي پذيرد چراكه در روابط رمانتيك خنده و شوخي بسيار مطلوب جلوه مي كند. شايد خانم ها به حس شوخ طبعي دوستانشان بي اهميت باشند حال چه دختر و چه پسر، اما تمايل دارند كه همسرشان از اين حس برخوردار باشد.


دان نيلسون پروفسور زبان شناسي دانشگاه آريزنا امريكا مي گويد خانمي كه حس شوخ طبعي آقا را به مسخره مي گيرد، اين كار او براي آقا مايوس كننده و دلسر كننده به حساب مي آيد. بسياري از آقايون در اين حال احساس تهديد زيادي را از سوي طرف مقابل دريافت مي كنند. همچنين آقايون خانم هايي كه بيش از اندازه شوخي مي كنند را نيز به عنوان تهديد براي خود محسوب مي كنند، به اين معنا كه اين احتمال را مي دهند روزي خودشان هدف زبان تيز و تند خانم قرار بگيرند. او مي گويد: "من احساس مي كنم كه هر مردي در دنيا عاشق شوخ طبعي و خوشمزگي است."


نيلسون مي گويد مردهاي مضحك و با مزه خيلي جذاب هستند چراكه داراي خلاقيت بسيار بالايي مي باشند، آنها حتي قابليت ديدن اشياء موجود در درون يك جعبه بسته را نيز دارند. آنها همچنين داراي "ديد مضاعف" هستند. او مي گويد آنها توانايي درك نقطه نظرات متفاوت طرف مقابل را نيز دارند. او مي گويد هر دوي اين خصيصه هاي اخلاقي مورد پذيرش خانم ها هستند.


البته خود نيلسون هم براي شوخ طبعي حد و اندازه خاصي قائل مي شود. در حقيقت اينطور هم نيست كه آقايون بگويند ما به هيچ وجه دلمان نمي خواهد همسرمان شوخي كند. از اين گذشته مردهايي كه اين حس را مي ستايند، اغلب نسبت به ساير مردها مطمئن تر، بالغ تر، و آگاه تر هستند. آنها ارزش و اعتبار بالايي به همسرشان مي دهند و از اين بابت هيچ ترس و تهديدي را نيز متوجه خودشان نمي بينند.


البته خانم هايي كه به دنبال مردهايي هستند كه موافق حس شوخ طبعي آنها بوده و ازآن استقبال كنند، داراي عزت نفس بالاتري هستند و براي شخصيت خود ارزش بالاتري قائل هستند.


اكثريت قريب به اتفاق پژوهشگران خانواده و ازدواج نيز موافق آراء فوق الذكر هستند.


جان گاتمن يكي از موسسين موسسه ازدواج و خانواده در سياتل امريكا و كارشناس روابط زناشويي به اين نتيجه رسيده است كه زمانيكه شوخي و خنده به عنوان عامل از بين برنده ي تنش ها و تعارض ها به كار برده مي شود، زندگي ها دوام بيشتري پيدا مي كنند. مطالعات جامع ديگر نيز حاكي از اين مطلب هستند كه افرادي كه با همسران خود خنده و شوخي مي كنند و به طور روزانه موجبات خنده و شادي يكديگر را فراهم مي آورند، زندگي خيلي خوشحال تري را دنبال خواهند كرد.


جنبه سرزنده، شوخ، و فكاهي مغز قابل تقدير است حتي اگر زوجين در مورد چيزي كه عامل خنده است با هم موافق نباشند.

http://www.mardoman.net/?sn=articles&pt=full&id=413


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۳۱:۵۷ ] [ مشاوره مديريت ]
 

مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي تدريس ، سخنراني ، گويندگي ، گفتگو ، مناظره ، مجريگري ، مباحثه ، مذاكره و مصاحبه استخدامي و رسانه اي .

۳۶- تمرين شوخ طبعي ، بذله گويي و حاضر جوابي

۳

چگونه جذاب و مورد توجه باشيم؟


 فريبندگي يعني اينكه بتوانيد ديگران را به سوي خود جذب كنيد. اين خصلت اخلاقي به مرور زمان بدست مي آيد، از آنجايي هر يك از افراد در زمان تولد با ميزان مختلفي جذابيت پا به اين دنيا مي گذارند مي توان گفت كه درصد بسيار زيادي از جذابيت اكتسابي است و با كمي تمرين به راحتي قابل دسترسي خواهد بود. مانند رقصيدن هر چه بيشتر تلاش كنيد، موفق تر خواهيد بود. تلاش و توجه تمام و كمال به نيازها و خواست هاي ديگران مي تواند به شما اين اطمينان را بدهد كه به چهره يك فرد جذاب تبديل شده ايد.


مراحل


1- طرز ايستادن خود را تصحيح كنيد. اگر شرايط بدني شما در حد مطلوب قرار داشته باشد، گوياي اين مطلب است كه يك فرد با اعتماد به نفس بالا هستيد، حتي اگر از درونتان هم يك چنين احساسي نداشته باشيد. در زمان راه رفتن بايد محكم و ثابت قدم برداريد. كمرتان كاملاً صاف باشد، و شانه ها به سمت عقب گرايش داشته باشند. شايد در ابتدا زمانيكه يك چنين وضعيتي را تمرين مي كنيد برايتان قدري عجيب و دشوار باشد، اما پس از سپري شدن چند روز به آن عادت پيدا مي كنيد.


2- ماهيچه هاي صورت را رها كنيد. سعي كنيد ماهيچه هاي صورتتان را رها كنيد تا صورت، حالت طبيعي و دلپذير خود را داشته باشد. با اين چهره مي توانيد رو به دنيا كنيد و به همگان بگوييد كه از هيچ چيز نمي هراسيد.

 

 


3- ارتباط برقرار كنيد. هنگاميكه با فرد ديگري روبرو مي شويد، با چشم هاي خود با او ارتباط برقر كنيد، سرتان را به نشانه تائيد تكان دهيد، لبخند بزنيد و شادي خود را به او انتقال دهيد. اصلاً نگران عكس العمل فرد مقابل نباشيد و البته در عين حال بايد به ياد داشته باشيد كه در اين كار زياده روي نكنيد.


4- نام افراد را به خاطر بسپاريد. زمانيكه براي اولين بار كسي را ملاقات مي كنيد سعي كنيد كه نام او را به خاطر بسپاريد.  اين كار براي خيلي از افراد دشوار است. زمانيكه نامشان را مي گويند، آنرا چندين مرتبه با خود تكرار كنيد تا نامشان در ذهنتان باقي بماند و سپس نام خود را نيز به آنها بگوييد؛ به عنوان مثال سلام "سارا" من "ماني" هستم. زماني هم كه با آنها خداحافظي مي كنيد، باز هم سعي كنيد چند مرتبه ديگر نام آنها را تكرار كنيد تا به طور كامل در ذهنتان باقي بمانند. هر چقدر بيشتر نام آنها را تكرار كنيد، بيشتر به يادتان مي ماند و طرف مقابل هم احساس مي كند كه او را بيشتر دوست مي داريد و احتمال اين امر كه با شما بيشتر گرم بگيرد افزايش پيدا مي كند.


5- به ديگران علاقمند باشيد. اگر شما يكي از آشناهاي قديمي را ملاقات كرديد به عنوان مثال يك همكار، همكلاسي، دوست يكي از دوستان و ... در مورد خانواده و علاقمندي هاي جديد آنها سوالاتي مطرح كنيد. اسم افراد نزديك به آنها را بپرسيد و نام آنها را به خاطر بسپاريد. مطرح كردن يك چنين مسائلي، موضوعات جديدي براي صحبت كردن در اختيار شما قرار مي دهد و آنوقت مجبور نيستيد كه تنها در مورد كار و كلاس هاي درسي با هم صحبت كنيد. مي توانيد تا حدودي در مورد خودتان نيز صحبت كنيد. در تمام طول بحث خودتان را علاقمند نشان دهيد و نشان دهيد كه تمايل داريد به گفتگوي خود با او ادامه دهيد.


6- گفتگو در مورد موضوعات مناسب. بايد در مورد موضوعاتي صحبت كنيد كه طرف مقابل به آنها علاقه دارد، حتي اگر خودتان هم علاقه شديد به آنها نداشتيد، بازهم اين كار را ادامه دهيد. به عنوان مثال اگر در يك جمع ورزشي قرار گرفتيد، در مورد بازي ديشب يا گل كردن تيمي كه به تازگي وارد ليگ شده صحبت كنيد. اگر با كساني هستيد كه به سرگرمي هاي مختلفي علاقمند هستند، مي توانيد در مورد سرگرمي هاي مورد علاقه آنها از جمله ماهيگيري، بافتني، كوهنوردي، و سينما صحبت كنيد.

هيچ كس از شما انتظار ندارد كه در تمام زمينه ها يك متخصص باشيد، بايد به آنها بگوييد كه فقط به دليل علايق شخصي است كه تمايل داريد در مورد موضوعات مختلف با ديگران به بحث و گفتگو بنشينيد. ذهن خود را باز كنيد، اجازه دهيد تا ديگران توضيحات لازم در مورد موضوعات مختلف را براي شما بازگو كنند. روراست باشيد و به آنها بگوييد كه دانشتان در مورد برخي چيزها محدود است و بدتان نمي آيد كه چيزهاي بيشتري در مورد آن مبحث ياد بگيريد.


7- به جاي غيبت كردن ديگران را تكريم كنيد. اگر در جمعي در حال صحبت كردن هستيد كه همه افراد به نحوي در مورد يك شخص بخصوص در حال غيبت كردن هستند، بد نيست شما چيزي در مورد آن بگوييد كه دوست مي داريد. گفتن چيزهايي كه در ديگران دوست مي داريد مي تواند 100% شما را تبديل به يك فرد جذاب كند. در عين حال با اين كار مي توانيد حس اعتماد ديگران را نيز به خود جلب كنيد. همه اطرافيان به اين نتيجه مي رسند كه شما هيچ وقت ايده ي بدي نسبت به ديگران نداريد. همه به اين نتيجه مي رسند كه آبرويشان در دست شما محفوظ خواهد بود.


8- دروغ نگوييد. شايد به دلايلي دروغ بگوييد اما مدارك و شواهدي وجود دارد كه بر خلاف گفته هاي شماست.  اگر به مريم بگوييد كه عاطفه را دوست داريد و به نسيم بگوييد كه عاطفه را دوست نداريد، مطمئن باشيد كه مريم و نسيم با هم صحبت مي كنند، حرف هاي شما را با هم در ميان مي گذارند، و با اين كار اعتبارتان را نزد آنها از دست خواهيد داد، و از آن به بعد هم ديگر هيچ كس حرف هاي شما را باور نخواهد كرد.


9- با صداقت از ديگران تعريف و تمجيد كنيد. اين كار خصوصاً در ارتقاي عزت نفس ديگران نقش مهمي را بازي ميكند. چيزهايي كه خوشتان مي آيد را انتخاب كنيد و در هر شرايطي به آنها اشاره داشته باشيد. اگر از كاري و يا از كسي خوشتان مي آيد راهي براي بيان آن پيدا كنيد و فوراً به آن اشاره كنيد. اگر براي انجام اين كار بيش از اندازه صبر كنيد، ممكن است حرف هاي شما قدري رياكارانه جلوه كنند. زمانيكه احساس مي كنيد با تشويق هاي خود مي توانيد زمينه پيشرفت را براي آنها فراهم آوريد، حتماً اين كار را انجام دهيد و از آنها تعريف كنيد. اگر احساس ميكنيد كه چيزي در مورد فردي تغيير پيدا كرده است (به عنوان مثال مدل مو، طرز لباس پوشيدن و .. به آن توجه كنيد و چيزي را كه در مورد آن خوشتان آمده، به زبان بياوريد. اگر مستقيماً سوالي مي پرسيد، با خوشرويي آنرا بيان كنيد و سپس سوال خود را با يك تعريف بجا به پايان برسانيد.


10- در پذيرش تعريف و تمجيد مهربان باشيد. اين فكر را كه برخي از تعريف و تمجيد ها هدف خاصي را در پس خود دارند را از ذهن بيرون كنيد. در قبول هر نوع تعريف و تمجيدي پرحرارت و علاقمند ظاهر شويد. خيلي بيشتر از گفتن يك "خيلي ممنون" ساده پيش برويد و آنرا با جملاتي نظير: "خوشحالم كه خوشت آمده" و يا "خيلي مهرباني كه به اين مورد اشاره كردي" همراه كنيد. اين عبارات خودشان مي توانند به عنوان نوعي تعرف و تمجيد در جواب تعريف هاي فرد مقابل به شمار روند. در عين حال بايد دقت داشته باشيد كه برداشت بدي از تعريف هاي ديگران نكنيد. به عنوان مثال اگر كسي به قصد تعريف از شما گفت: "نميداني چقدر دلم مي خواست كه من هم به اندازه تو ... بودم" شما نبايد در جواب او بگوييد من اصلاً هم يك چنين خصوصيتي را نداشته و ندارم و احساس مي كنم كه برداشت تو در اين مورد غلط بوده و قضاوت نادرستي داشتي."


11- تن صداي خود را كنترل كنيد. يكي از نكات ضروري كه بايد همواره به خاطر داشته باشيد، ماهيت صحبت كردن است. برخي از افراد هستند كه در درون خود احساس ناامني مي كنند و به راحتي نمي توانند تعريف و تشكر ديگران را پذيرا شوند. در مورد يك چنين افرادي بيشتر بايد دقت كنيد و روان و سليس با آنها صحبت كنيد. اگر تمايل داشتيد به آنها بگوييد كه "امروز زيبا شده ايد" تن صدايتان بايد همانطوري باشد كه مي گوييد: "امرور روز زيبايي است." هر گونه تغيير در تن صدا و نحوه بيان كردن آن، اين شك را در آنها بوجود مي آورد كه گفته هاي شما از سر صدق و درستي نيست. مي توانيد براي تمرين، صداي خود را روي نوار ضبط كنيد و چند مرتبه آنرا گوش كنيد تا متوجه هر گونه تغييري بشويد. از خودتان سوال كنيد كه صداي شما نشان مي دهد كه از روي صداقت صحبت مي كنيد؟ تا زماينكه به يك عبارت خالصانه و صادقانه نرسيده ايد، به ظبط كردن صداي خود ادامه دهيد.


چند نكته


هميشه خونسرد باقي بمانيد. قصد شما خوشحال كردن ديگران است و نبايد به اين موضوع فكر كنيد كه ممكن است آنها در قبال شما چه واكنشي نشان داده و چه خيال بافي هايي در ذهن خود انجام دهند. اگر اين كار را انجام دهيد، آنوقت تمام تاثير اين كار بر روي صورت شما نمايان خواهد شد، و تبديل به فردي مي شويد كه فقط در پي راضي كردن اطرافيانش است. كسي كه نيازهاي شخصي اش را زير پا مي گذارد تا ديگران دوستش بدارند. بايد هميشه به خاطر داشته باشيد كه مردم آنقدر كارهاي متنوع دارند كه نمي توانند كه همواره به شما فكر كنند. بيشتر اوقات در مورد خودشان و كارهايي كه بايد انجام دهند، فكر مي كنند.

ميزان جذابيتي كه مي توانيد بدست آوريد، به ميزان خلاقيت شما در تحسين كردن ديگران بستگي دارد. تعريف ها و تحسين هاي خود را با لحني قاطع اما در عين حال شاعرانه بيان كنيد. هيچ اشكالي ندارد كه چند قطعه از قبل آماده شده را در ذهن داشته باشيد تا در زمان تحسين كردن از فردي بيان كنيد، اما افراد جذاب كساني هستند كه بتوانند در همان لحظه چيزي را ابداع كنند و نوآوري به خرج دهند. اگر ذهن شما خلاقيت داشته باشد و دائماً ابداع و نوآوري كنيد، ديگر نگران تكرار مكررات هم نخواهيد شد.

گاهي اوقات مجبور مي شويد عقايدي را بيان كنيد كه شايد كمتر اتفاق مي افتد ديگران نظر مثبتي نسبت به آن داشته باشند. در چنين شرايطي مي توانيد اين كار را با قدري شوخي بياميزيد. شوخي و خنده مانند قاشق پر از شكري هستند كه به بيمار كمك مي كنند دارو را راحت تر فرو ببرد.

همدلي يكي از ملزومات بي چون و چراي جذابيت است. بايد بدانيد كه چه چيزهاي اطرافيانتان را خوشحال ميكنند و چه مواردي موجبات ناراحتي آنها را فراهم مي آورند، آنوقت مي توانيد بهترين انتخاب را در مورد آنها داشته باشيد.

اگر احساس مي كنيد كه به يكباره نمي توانيد عضلات صورت خود را رها كنيد، مي توانيد اين كار را از شانه هاي خود شروع كنيد، اگر از جاي اصلي خود بالاتر آمده باشند، نشان دهنده اين مطلب هستند كه شما قدري عصبي هستيد. آنها را به سر جاي خودشدان بازگردانيد، ژست عمومي بدن خود را تصحيح كنيد، نفس عميقي بكشيد و لبخند بزنيد.

هشدار


از بحث و جدل بپرهيزيد. حتي اگر نيمي از افراد با شما مواق باشند، باز هم شما نمي توانيد جذابيت 100% پيدا كنيد. چيزهايي كه بر زبان مي آوريد بايد براي تمام افراد خوشايند باشند. زماني كه احساس كرديد دلتان مي خواهد در يك بحث شركت كنيد، از خودتان بپرسيد كه: "آيا واقعاً لازم است كه در همين لحظه، نظر خودم را مطرح كنم؟" اگر احساس مي كنيد كه هيچ گونه الزامي در اين كار وجود ندارد، بنابراين قدري بذله گويي كنيد و مطرح كردن نظر خود را بگذاريد براي يك وقت ديگر.

هيچ گاه به جوك هايي كه خودتان تعريف مي كنيد، نخنديد. اين كار سيماي قشنگي ندارد. مي توانيد لبخند بزنيد؛ همين كفايت مي كند، اصلاً هم ناراحت نشويد اگر هيچ كس به آن نخنديد. گاهي اوقات افراد متوجه جوك نمي شوند. اين امر بايد براي خود آنها ناراحت كننده باشد كه متوجه منظور شما نشده اند. هدف شما صرفاً خوشحال كردن آنها بوده است.


هيچ گاه در مورد مسائل مختلف توضيح بيش از اندازه ندهيد چون صرفاً ارزش گفته هاي خود را از بين مي بريد. اين كار نشان دهنده اين مطلب است كه شما از اعتماد به نفس پاييني برخوردار هستيد و به سختي مي توانيد باور كنيد كه ديگران حرف هاي شما را متوجه شده اند. همچنين ممكن است اين سوء تفاهم را نيز ايجاد كند كه شما به مخاطبان خود اعتماد نداريد و تصور مي كنيد كه آنها متوجه منظورتان نمي شوند و خودتان قصد داريد به جاي آنها تصميم بگيريد. زمانيكه نكات غير ضروري را از گفته هاي خود حذف مي كنيد، مردم با اشتياق بيشتر به حرف هاي شما گوش مي دهند. با اين كار ممكن است كه براي كسب اطلاعات بيشتر نيز وارد بحث شده و سوالاتي را مطرح كنند. بايد اعتماد كنيد كه مخاطبانتان حساب دو دوتا چهارتا سرشان مي شود.

برخي از افراد هستند كه مقوله تكبر و جذابيت را اشتباه مي گيرند. درحقيت بايد دانست كه تكبر نقطه مقابل جذابيت است. جذابيت حس رضايت ديگران را بر مي انگيزد، اما تكبر فقط مي خواهد حس رضايت فردي را برانگيزاند. تكبر افرادي را جذب مي كند كه در وجود خود ناامني هايي دارند، اما جذابيت توانايي جذب تمام افراد را دارد.


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۳۱:۵۶ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي تدريس ، سخنراني ، گويندگي ، گفتگو ، مناظره ، مجريگري ، مباحثه ، مذاكره و مصاحبه استخدامي و رسانه اي .

۳۶- تمرين شوخ طبعي ، بذله گويي و حاضر جوابي

۲

چگونه فردي جالب و خوش مشرب باشيم

همه مي خواهند كه از نظر ديگران خوب و باحال باشند، اما اكثرا نمي توانند. اين كار هيچ رمز و رازي ندارد. فقط بايد بدانيد كه چطور باشيد و چطور رفتار كنيد. راه هاي مختلفي براي رسيدن به اين منظور وجود دارد.

در اينجا به چند نكته اشاره مي كنيم تا بدانيد كه چطور از نظر ديگران باحال جلوه كنيد. اين كارها را انجام دهيد و بعد خواهيد ديد كه چقدر دوستانتان علاقه مند به رفت و آمد با شما مي شوند.  

نامزدي خوب و خوشگل پيدا كنيد
يك نامزد خوب هميشه شما را پيش اطرافيان سربلند خواهد كرد و باعث مي شود كه از نظر ديگران فرد ارزشمندي جلوه كنيد. چرا؟ چون يك فرد خوب و زيبا حتماً دوستان زيادي دور و بر خود دارد، شما هم با آنها آشنا خواهيد شد. و دوستانتان حتماً بدشان نخواهد آمد كه با كسي رفت و آمد كنند كه افراد زيادي را مي شناسد.

 

زياد به دوستانتان زنگ نزنيد
سعي كنيد زياد دنبال دوستانتان نرفته و مدام به آنها تلفن نكنيد. حد مشخصي براي اين مسئله وجود ندارد، اما دقت كنيد هميشه كمتر از مقداري كه آنها به شما زنگ مي زنند به آنها زنگ بزنيد.

 

هميشه با قصد و منظور به دوستانتان تلفن كنيد
فقط براي حرف زدن به دوستانتان تلفن نكنيد. تلفن هايتان را كوتاه كنيد. فقط يكبار زنگ بزنيد. و اگر لازم بود برايش پيغام بگذاريد. اگر آنها با شما تماس نگرفتند، دوباره به آنها زنگ نزنيد مگر اينكه مسئله اي ضروري پيش آمده باشد. مثلاً اگر مي خواهيد شام بدهيد و دوست داريد كه آنها را هم دعوت كنيد، و آنها با شما تماس نگرفتند، مشكل خودشان است. شما نبايد دنبال آنها برويد.

 

خوب لباس بپوشيد
مردم دوست ندارند با آدم هاي بدتيپ و ژوليده رفت و آمد كنند. البته نمي گويم وقتي مي خواهيد با دوستانتان بيرون برويد كت و شلوار و اين چيزها تنتان كنيد، اما سعي كنيد هميشه مرتب و خوش پوش باشيد. يادتان باشد كه مردم معمولاً از روي قيافه و ظاهر در مورد افراد نظر مي دهند.


مطلع و آگاه باشيد
مردم دوست دارند با كسي رفت و آمد كنند كه بتوانند از او مطلبي ياد بگيرند. اما هول نشويد، اطلاعاتتان را زماني در اختيار آنها بگذاريد كه از شما سوال كنند. چون ممكن است فكر كنند قصد پز دادن داريد. و اين اصلاً خوب نيست.  

شوخ و بذله گو باشيد
نمي گويم كه دلقك باشيد. اما اگر طبع شوخ داريد، كمي از آن را به دوستانتان نشان دهيد. لازم نيست كه منبع سرگرمي و خنده شويد. تعادل را حفظ كنيد. و خواهشاً اگر مي خواهيد جوك تعريف كنيد، سعي كنيد كه حداقل آنرا بي مزه تعريف نكنيد كه مردم جاي خنديدن گريه كنند.  

افسرده  نباشيد
اگر حالتان خوب نيست، بهتر است كه در خانه بمانيد. چون مردم دوست دارند كه وقتي با دوستانشان بيرون مي روند به آنها خوش بگذرد. كسي دوست ندارد در آن زمان شما را مشاوره روانپزشكي كند. بله، مي توانيد به يكي از دوستان نزديكتان مشكلتان را در ميان بگذاريد، اما وقتي يك شب با دوستان بيرون رفته ايد سعي كنيد كه مشكل را فراموش كنيد.

 

اسرارآميز باشيد
اگر همه ي جزئيات زندگيتان را به دوستانتان بگوييد، ممكن است زياد جذب شما نشوند. هميشه چيزي را ناگفته نگاه داريد، و افراد هميشه علاقه مند به دانستن آن موضوع باقي مي مانند.

 

ضعف و ناتواني هايتان را به كسي نگوييد
هر كسي ضعف و ناتواني دارد، اما لازم نيست كه اين مسئله را به اطلاع همه برسانيد. اگر اين كار را بكنيد، آن ضعفتان را باعث شوخي و خنده ي اطرافيان مي كنيد. اگر نسبت به چيزي حساسيت داريد، با كسي آن را مطرح نكنيد و پيش خود نگاه داريد.

 

با افراد اجتماعي و باحال رفت و آمد كنيد
اگر بخواهيد هميشه افراد شكست خورده و به دردنخور را وارد اكيپ دوستانتان كنيد، خودتان هم خيلي زود جزء همان ها به حساب خواهيد آمد. و از طرف ديگر، اگر افراد اجتماعي و درست و حسابي را در اطراف خود داشته باشيد، مردم هم همان فكر را در رابطه با شما خواهند كرد.

افراد را به يكديگر معرفي كنيد
جزء آن افرادي باشيد كه گروه ها و اكيپ هاي مختلف را به هم معرفي مي كنند. اگر شما دو اكيپ دوست داريد، آنها را به هم معرفي كنيد. البته اگر فكر مي كنيد كه اين دو گروه به هم مي خورند. و از آنجا كه آنها فقط شما را مي شناسند، احتمالاً وقتي با هم روبه رو مي شوند در مورد شما صحبت خواهند كرد.  

هميشه دير بر سر قرار بياييد
زود رسيدن سر قرار دو اشكال دارد. يكي اينكه وقتي شما وارد مي شويد ديگران متوجه شما نخواهند شد. و ديگري اينكه دوستانتان تصور خواهند كرد كه شما جاي ديگري نداشته ايد كه برويد و فقط منتظر آمدن به آنجا بوده ايد. اما دقت كنيد كه خيلي دير هم نرسيد.

 

به حرفهايتان عمل كنيد
عمل كردن به حرفها و قول هايتان به ديگران ثابت مي كند كه فرد قابل اعتمادي هستيد و مي توان رويتان حساب كرد. اما عمل نكردن به حرفهايتان، نه تنها شهرتتان را لكه دار مي كند بلكه باعث مي شود چند تا از دوستانتان را هم از دست بدهيد.  

آخرين نفري نباشيد كه مجلس را ترك مي كند
اگر شما آخرين نفري باشيد كه جمع را ترك كند، نشان مي دهد كه شما مزاحم بوده ايد. اگر بخواهيد بيش از حد بمانيد احتمالاً شانس دعوت شدن در آينده را از دست خواهيد داد.

 

براي بيرون رفتن برنامه ريزي كنيد
هر چند وقت يكبار (دوسال يكبار كافي است) برنامه ريزي كنيد و ديگران را جايي دعوت كنيد. همه چيز را مرتب كرده و بعد همه را دعوت كنيد.  

تحت هيچ شرايطي خونسرديتان را از دست ندهيد
كسي دوست ندارد كه با كسي بيرون برود كه سريعاً عصباني شده و كنترل خود را از دست مي دهد. اتفاقات بد ممكن است بيفتد و شما هم بايد واكنش نشان دهيد. اما لازم نيست كه كنترل اعصابتان را از دست بدهيد. هميشه خونسردي خود را حفظ كنيد.


باحال باشيد
ــــــــــــــــــــ
رعايت همه ي اين نكات باعث مي شود كه در جمع دوستان به عنوان فردي باحال و خوش مشرب شناخته شويد. اما لازم نيست كه براي اين كار خيلي تلاش كنيد. بگذاريد همه چيز عادي پيش برود.

http://www.mardoman.net/life/coo/


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۳۱:۵۴ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي تدريس ، سخنراني ، گويندگي ، گفتگو ، مناظره ، مجريگري ، مباحثه ، مذاكره و مصاحبه استخدامي و رسانه اي .

۳۶-  تمرين شوخ طبعي ، بذله گويي و حاضر جوابي

۱

شوخ طبعي در افراد

در اين جامعه ي شلوغ و ماشيني، يكي از خصوصيات ارزشمند، سرحالي و شوخ طبعي موجود در بعضي افراد است. در برخورد اول با فردي با روحيه و شوخ طبع، با خود مي گوييم، خوش به حال او، وي هميشه آدم شاد و سالميست و همواره از اعتماد به نفس بالايي در يك جمع برخوردار است.

البته لازم به ذكر است كه "رود مارتين" روانشناسي كه در اين زمينه مطالعاتي داشته است، چنين معتقد است كه يونانيان قديم همواره بر اين باور بودند كه آدم هاي بذله گو در نهايت، كساني هستند كه حدود خود را در برخي موارد رعايت نمي كنند و به حريم خصوصي افراد دخالت مي كنند. اينكه يك انسان همواره در حال گفتن لطيفه و خنده هاي مضحك باشد، نه تنها نشانه برتري او نيست، بلكه در حد افراطي آن، يك نوع بي شخصيتي نيز محسوب مي شود.

از نظر وي، بذله گويي مثل شمشيري است كه دو لبه دارد، يك لبه ي آن باعث ايجاد و تداوم روابط اجتماعي بهتر مي شود و لبه ي ديگر آن موجب تباهي، از دست دادن جلوه ي اجتماعي و در برخي مواقع نيز موجب تيره ساختن روابط وي با ديگران است.

مارتين معتقد است: "نحوه ي اجراي شوخ طبعي، مثل فن بيان است كه چگونگي بكارگيري آن و نتايج حاصله موثر از آن، بسيار مهم است" . همواره ما از حس شوخ طبعي خود براي جذب افراد و تقويت روابط اجتماعي بهره مي بريم، امّا از طرفي با اجراي غلط و افراطي آن موجب طرد از جانب ديگران مي شويم. بطور مثال، كارمندان بي گناهي كه همواره با مزاح و بذله گويي هاي بي مورد برخي از مديران و منشيان آنها، مورد تمسخر قرار ميگيرند! خوب، اين اصلاً چيز خوشايندي نيست.

حتي در بعضي اوقات، افرادي هستند كه در يك جمع با تعريفات چابلوسانه و بذله گويي هاي بي مورد در مورد نفري ديگر، سعي در لاپوشاني عيبهاي شخصيتي و اجتماعي خود و تخليه ي عقده هاي دروني خود را دارند.

بذله گويي به قصد تحقير

برخي از افراد، صرفاً از اين حربه جهت تحقير، تمسخر و دست انداختن ديگران استفاده مي كنند. اين افراد با سياستي خاص هدف خود را پياده مي كنند، آنان با گفتن مسائل زندگي خصوصي ديگري كه در جمع حضور ندارد با لحني تمسخر آميز و در مقابل سرگرم كردن افراد جمع، باعث بد جلوه دادن شخصيت آن فرد مي شوند.

و وقتي بعدها با اعتراض آن فرد روبرو مي شوند، تنها با خنده و حالتي دفاعي، سعي در شوخي گرفتن قضيه مي كنند، از نظر روانشناسي، اين نوع شوخ طبعي ها اثرات مخربي را در روحيه ي افراد ديگر به جا مي گذارد و در نهايت بيشتر مردم از اين افراد به هر نحوي كه شده فراري هستند.

شوخ طبعي مفيد

افرادي كه از اين صفت برتر، بطور صحيح ومفيد بكار مي برند، همواره با مهرباني، لبخندها، بذله گويي هاي متعادل، همراه با حس فروتني و تواضع خود، جوّي صميمي و گرم را در هر جمعي كه باشند ايجاد مي كنند. آنها با رفتار خود به نحو احسن، استرس و ناراحتي هاي جمع را كاهش مي دهند و باعث افزايش روحيه و نشاط در مردم مي شوند.

مطمئناً شما نيز از همنشيني با اين افراد لذّت مي بريد، چرا كه همواره شعار آنها اين است: "همه ي انسانها مي توانند شاد باشند و ديگران را در شادي خود سهيم كنند"

البته در شناخت اين افراد بايد كاملاً دقت كرد، چرا كه دورويي صفتي است كه شايد برخي از اين افراد به ندرت، باز هم از خود نشان دهند و پشت سر آدمهاي افسرده غيبت كنند.

بذله گويي به ضرر خود

برخي افراد صرفاً شغل آنها بذله گوييست، همچون دلقكها يا كمدين ها، ما از حرفها، شوخي ها، قيافه و... اين افراد معروف لذّت مي بريم، آنها همواره از ديد ما افرادي جذاب به شمار مي روند، غافل از اينكه خودشان از درون با تمسخر و خنديدن هاي مردم، به تدريج با مشكلاتي روحي مثل، تحليل اعتماد به نفس، افسردگي، خودخوري و... روبرو خواهند شد، و خنداندن مردم به قيمت از بين بردن صفات والاي آنها مي شود.

همانطور كه "كريس وارلي" يكي از كمدين هاي معروف، در سن 33 سالگي با قرص خودكشي كرد و از دنيا رفت،  وي دچار بيماري "تنفر از خود" شده بود، همانطور كه برادر وي، در اينباره مي گويد: "خنداندن مردم و شادي ديگران براي كريس وارلي به قيمت جانش تمام شد"

لبخند در زندگي

ما همواره بر كساني كه در حل مشكلات و گذران زندگي خود، با خونسردي و لبخند بر لب، پيش مي روند حسرت مي خوريم، حقيقت اين است كه آنها با تبسمي بر لب، نيروي غلبه بر موانع زندگي خود را دو چندان كرده، شما نيز مي توانيد يك قدم به عقب برگرديد و با ديدي بازتر و رويي باز و تسلط بر اعصاب خود به رنگهاي نيلي و ملايم تمركز كنيد و بر مشكلات خود غلبه كنيد. از نظر روانشناس "مارتين"  به اين حالت "شوخ طبعي براي خودسازي" گفته مي شود، با اين روش، با كمرنگ كردن آشفتگي ذهن، كج خلقي ها و عصبانيت، قادريد با لبخند بر هر فرد يا عاملي كه موجب ناراحتي شما مي شود، تسلط پيدا كنيد، بي اهميت و گذارا آن را به دست فراموشي بسپاريد.

http://www.mardoman.net/life/senhumr/


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۳۱:۵۳ ] [ مشاوره مديريت ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ][ ۷۲۲ ][ ۷۲۳ ][ ۷۲۴ ][ ۷۲۵ ][ ۷۲۶ ][ ۷۲۷ ][ ۷۲۸ ][ ۷۲۹ ][ ۷۳۰ ][ ۷۳۱ ][ ۷۳۲ ][ ۷۳۳ ][ ۷۳۴ ][ ۷۳۵ ][ ۷۳۶ ][ ۷۳۷ ][ ۷۳۸ ][ ۷۳۹ ][ ۷۴۰ ][ ۷۴۱ ][ ۷۴۲ ][ ۷۴۳ ][ ۷۴۴ ][ ۷۴۵ ][ ۷۴۶ ][ ۷۴۷ ][ ۷۴۸ ][ ۷۴۹ ][ ۷۵۰ ][ ۷۵۱ ][ ۷۵۲ ][ ۷۵۳ ][ ۷۵۴ ][ ۷۵۵ ][ ۷۵۶ ][ ۷۵۷ ][ ۷۵۸ ][ ۷۵۹ ][ ۷۶۰ ][ ۷۶۱ ][ ۷۶۲ ][ ۷۶۳ ][ ۷۶۴ ][ ۷۶۵ ][ ۷۶۶ ][ ۷۶۷ ][ ۷۶۸ ][ ۷۶۹ ][ ۷۷۰ ][ ۷۷۱ ][ ۷۷۲ ][ ۷۷۳ ][ ۷۷۴ ][ ۷۷۵ ][ ۷۷۶ ][ ۷۷۷ ][ ۷۷۸ ][ ۷۷۹ ][ ۷۸۰ ][ ۷۸۱ ][ ۷۸۲ ][ ۷۸۳ ][ ۷۸۴ ][ ۷۸۵ ][ ۷۸۶ ][ ۷۸۷ ][ ۷۸۸ ][ ۷۸۹ ][ ۷۹۰ ][ ۷۹۱ ][ ۷۹۲ ][ ۷۹۳ ][ ۷۹۴ ][ ۷۹۵ ][ ۷۹۶ ][ ۷۹۷ ][ ۷۹۸ ][ ۷۹۹ ][ ۸۰۰ ][ ۸۰۱ ][ ۸۰۲ ][ ۸۰۳ ][ ۸۰۴ ][ ۸۰۵ ][ ۸۰۶ ][ ۸۰۷ ][ ۸۰۸ ][ ۸۰۹ ][ ۸۱۰ ][ ۸۱۱ ][ ۸۱۲ ][ ۸۱۳ ][ ۸۱۴ ][ ۸۱۵ ][ ۸۱۶ ][ ۸۱۷ ][ ۸۱۸ ][ ۸۱۹ ][ ۸۲۰ ][ ۸۲۱ ][ ۸۲۲ ][ ۸۲۳ ][ ۸۲۴ ][ ۸۲۵ ][ ۸۲۶ ][ ۸۲۷ ][ ۸۲۸ ][ ۸۲۹ ][ ۸۳۰ ][ ۸۳۱ ][ ۸۳۲ ][ ۸۳۳ ][ ۸۳۴ ][ ۸۳۵ ][ ۸۳۶ ][ ۸۳۷ ][ ۸۳۸ ][ ۸۳۹ ][ ۸۴۰ ][ ۸۴۱ ][ ۸۴۲ ][ ۸۴۳ ][ ۸۴۴ ][ ۸۴۵ ][ ۸۴۶ ][ ۸۴۷ ][ ۸۴۸ ][ ۸۴۹ ][ ۸۵۰ ][ ۸۵۱ ][ ۸۵۲ ][ ۸۵۳ ][ ۸۵۴ ][ ۸۵۵ ][ ۸۵۶ ][ ۸۵۷ ][ ۸۵۸ ][ ۸۵۹ ][ ۸۶۰ ][ ۸۶۱ ][ ۸۶۲ ][ ۸۶۳ ][ ۸۶۴ ][ ۸۶۵ ][ ۸۶۶ ][ ۸۶۷ ][ ۸۶۸ ][ ۸۶۹ ][ ۸۷۰ ][ ۸۷۱ ][ ۸۷۲ ][ ۸۷۳ ][ ۸۷۴ ][ ۸۷۵ ][ ۸۷۶ ][ ۸۷۷ ][ ۸۷۸ ][ ۸۷۹ ][ ۸۸۰ ][ ۸۸۱ ][ ۸۸۲ ][ ۸۸۳ ][ ۸۸۴ ][ ۸۸۵ ][ ۸۸۶ ][ ۸۸۷ ][ ۸۸۸ ][ ۸۸۹ ][ ۸۹۰ ][ ۸۹۱ ][ ۸۹۲ ][ ۸۹۳ ][ ۸۹۴ ][ ۸۹۵ ][ ۸۹۶ ][ ۸۹۷ ][ ۸۹۸ ][ ۸۹۹ ][ ۹۰۰ ][ ۹۰۱ ][ ۹۰۲ ][ ۹۰۳ ][ ۹۰۴ ][ ۹۰۵ ][ ۹۰۶ ][ ۹۰۷ ][ ۹۰۸ ][ ۹۰۹ ][ ۹۱۰ ][ ۹۱۱ ][ ۹۱۲ ][ ۹۱۳ ][ ۹۱۴ ][ ۹۱۵ ][ ۹۱۶ ][ ۹۱۷ ][ ۹۱۸ ][ ۹۱۹ ][ ۹۲۰ ][ ۹۲۱ ][ ۹۲۲ ][ ۹۲۳ ][ ۹۲۴ ][ ۹۲۵ ][ ۹۲۶ ][ ۹۲۷ ][ ۹۲۸ ][ ۹۲۹ ][ ۹۳۰ ][ ۹۳۱ ][ ۹۳۲ ][ ۹۳۳ ][ ۹۳۴ ][ ۹۳۵ ][ ۹۳۶ ][ ۹۳۷ ][ ۹۳۸ ][ ۹۳۹ ][ ۹۴۰ ][ ۹۴۱ ][ ۹۴۲ ][ ۹۴۳ ][ ۹۴۴ ][ ۹۴۵ ][ ۹۴۶ ][ ۹۴۷ ][ ۹۴۸ ][ ۹۴۹ ][ ۹۵۰ ][ ۹۵۱ ][ ۹۵۲ ][ ۹۵۳ ][ ۹۵۴ ][ ۹۵۵ ][ ۹۵۶ ][ ۹۵۷ ][ ۹۵۸ ][ ۹۵۹ ][ ۹۶۰ ][ ۹۶۱ ][ ۹۶۲ ][ ۹۶۳ ][ ۹۶۴ ][ ۹۶۵ ][ ۹۶۶ ][ ۹۶۷ ][ ۹۶۸ ][ ۹۶۹ ][ ۹۷۰ ][ ۹۷۱ ][ ۹۷۲ ][ ۹۷۳ ][ ۹۷۴ ][ ۹۷۵ ][ ۹۷۶ ][ ۹۷۷ ][ ۹۷۸ ][ ۹۷۹ ][ ۹۸۰ ][ ۹۸۱ ][ ۹۸۲ ][ ۹۸۳ ][ ۹۸۴ ][ ۹۸۵ ][ ۹۸۶ ][ ۹۸۷ ][ ۹۸۸ ][ ۹۸۹ ][ ۹۹۰ ][ ۹۹۱ ][ ۹۹۲ ][ ۹۹۳ ][ ۹۹۴ ][ ۹۹۵ ][ ۹۹۶ ][ ۹۹۷ ][ ۹۹۸ ][ ۹۹۹ ][ ۱۰۰۰ ][ ۱۰۰۱ ][ ۱۰۰۲ ][ ۱۰۰۳ ][ ۱۰۰۴ ][ ۱۰۰۵ ][ ۱۰۰۶ ][ ۱۰۰۷ ][ ۱۰۰۸ ][ ۱۰۰۹ ][ ۱۰۱۰ ][ ۱۰۱۱ ][ ۱۰۱۲ ][ ۱۰۱۳ ][ ۱۰۱۴ ][ ۱۰۱۵ ][ ۱۰۱۶ ][ ۱۰۱۷ ][ ۱۰۱۸ ][ ۱۰۱۹ ][ ۱۰۲۰ ][ ۱۰۲۱ ][ ۱۰۲۲ ][ ۱۰۲۳ ][ ۱۰۲۴ ][ ۱۰۲۵ ][ ۱۰۲۶ ][ ۱۰۲۷ ][ ۱۰۲۸ ][ ۱۰۲۹ ][ ۱۰۳۰ ][ ۱۰۳۱ ][ ۱۰۳۲ ][ ۱۰۳۳ ][ ۱۰۳۴ ][ ۱۰۳۵ ][ ۱۰۳۶ ][ ۱۰۳۷ ][ ۱۰۳۸ ][ ۱۰۳۹ ][ ۱۰۴۰ ][ ۱۰۴۱ ][ ۱۰۴۲ ][ ۱۰۴۳ ][ ۱۰۴۴ ][ ۱۰۴۵ ][ ۱۰۴۶ ][ ۱۰۴۷ ][ ۱۰۴۸ ][ ۱۰۴۹ ][ ۱۰۵۰ ][ ۱۰۵۱ ][ ۱۰۵۲ ][ ۱۰۵۳ ][ ۱۰۵۴ ][ ۱۰۵۵ ][ ۱۰۵۶ ][ ۱۰۵۷ ][ ۱۰۵۸ ][ ۱۰۵۹ ][ ۱۰۶۰ ][ ۱۰۶۱ ][ ۱۰۶۲ ][ ۱۰۶۳ ][ ۱۰۶۴ ][ ۱۰۶۵ ][ ۱۰۶۶ ][ ۱۰۶۷ ][ ۱۰۶۸ ][ ۱۰۶۹ ][ ۱۰۷۰ ][ ۱۰۷۱ ][ ۱۰۷۲ ][ ۱۰۷۳ ][ ۱۰۷۴ ][ ۱۰۷۵ ][ ۱۰۷۶ ][ ۱۰۷۷ ][ ۱۰۷۸ ][ ۱۰۷۹ ][ ۱۰۸۰ ][ ۱۰۸۱ ][ ۱۰۸۲ ][ ۱۰۸۳ ][ ۱۰۸۴ ][ ۱۰۸۵ ][ ۱۰۸۶ ][ ۱۰۸۷ ][ ۱۰۸۸ ][ ۱۰۸۹ ][ ۱۰۹۰ ][ ۱۰۹۱ ][ ۱۰۹۲ ][ ۱۰۹۳ ][ ۱۰۹۴ ][ ۱۰۹۵ ][ ۱۰۹۶ ][ ۱۰۹۷ ][ ۱۰۹۸ ]
درباره وبلاگ

تيم مشاوران مديريت ايران IranMCT ----------------- http://iranmct.com ---------------- Iran Management Consultants Team
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب
شمارنده
شرکت مشاوره مدیریتبازارسازی مدیریت بازاریابی. بازدید تحقیقات بازاریابیآموزش مدیریت MBAدلایل ترک تحقیقات بازاریابی تحقیقات مدیریت شرایط سخت بازارکارت امتیازی متوازنارزیابی عملکرد . نمونه مطالعات موردی.برند برندینگانواع برند معرفی 21 نوع متفاوت از برندبرندسازی branding marketing . برندسازی.تحقیقات بازاریابی انگیزه بخش http://marketingbranding.ir سبک مدیریت است مدیریت بازاربازاریابیتحقیقات بازاریابی ویژگی های .حرفه ای مشاوره اموزش مدیریت.شناسایی مشتریان .تحقیقات بازاریابی استفاده از تحقیقات بازار و بازاریابی http://marketingsales.irmarketing مدیریت برندینگ . Business Management ConsultantIran Business Management ConsultantManagement . بازاریابیانواع بازاریابی 127 نوع بازاریابیبازاریابی. بازاریابی MarketingMix آمیختهآمیزه بازاريابیمدیریت بازاریابی. اخبار مدیریت و تجارتمدیریت.مشاوره بازاریابی مدیریت آموزش تکنیک‌های فروشندگی حرفه‌ای فروشندگی. اخبار مدیریت و تجارتبازاریابی برندینگ. مدیریت مشاوره بازاریابیآموزش. بیزینس پلن طرح توجیهی طرح business plan. برنامه بازاریابی Marketing Planبازاریابی. مشاوره تبلیغات مشاور تبلیغات مشاور مدیریت management مشاوره مدیریت انواع بازاریابی بازاریابی. طرح توجیهیمدیریت.