مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 20213
دیروز : 33302
افراد آنلاین : 32
همه : 4348695

 

مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي تدريس ، سخنراني ، گويندگي ، گفتگو ، مناظره ، مجريگري ، مباحثه ، مذاكره و مصاحبه استخدامي و رسانه اي .

۳۴ - تمرين توجه به همه مخاطبان و نگاه مستقيم و برابر به همه حاضران در محل سخنراني و جلسات

۷

مهارتهاي سخنراني

نگاه به همه مخاطبان ، يكي از مهارت هاي سخنراني است


مهارتهاي مختلف كلامي، هنرهاي تأثير گذاري هستند كه انسانها را در بيان و معرض مباحث و مسائل گوناگون شخصي و عمومي و سازماني ياري مي كنند اهميت و كاربرد هنرهاي بياني تنها مربوط به زمان و عصر حاضر نيست بلكه از پيدايش انسان و آغاز زندگي اجتماعي نشان و سابقه و اثر دارد. با اين همه اهميت اين مقوله بيش از توجه و رويكردي است كه به آن مي شود و با اينكه فوايد و تأثيرات شگرف آن مورد قبول خاص و عام است. از نظر آموزش فنون سخنوري در سطح مدارس و دانشگاه ها تلاشي جدي صورت نگرفته است. امروزه اقسامي از هنرهاي كلامي در سطح كلان جامعه به طور عام و در مراكز رسانه هاي جمعي و همايش هاي سازمان به طور خاص جلوه هاي عيني و كاربردي دارد.

براي اينكه اقسام مختلف مهارتهاي كلامي را بشناسيم و با كارايي ها و مشخصات آنها آشنا شويم آنها را به صورت دسته بندي شده در زير مجموعه عنوان كلي «‌سخنوري »‌ قرار مي دهيم. بنابراين واژه سخنوري شامل و در برگيرنده اقسام مختلف فنون كلامي است كه عبارتند از سخنراني، مجري گري همايش ها, ميز گرد، مناظره و مؤلف، گويندگي اخبار، ‌برنامه ها، ‌تفسير خواني و گزارشگري راديو  و تلويزيون، اينك به تبيين و توضيح هر يك مي پردازيم زيرا اين فنون و مهارتها درحقيقت جزو لوازم امور اجرايي در واحدهاي ارتباطي محسوب مي شود علاوه بر آنكه مورد استفاده همگان نيز مي تواند قرار بگيرد.

سخنراني

مراد از سخنراني ارايه و بيان مباحث مبسوط يك موضوع توسط يك شخص است. گفت وگوهاي معمولي خانه و كوچه و بازار يا تعاليم درسي كلاسها و امثالهم سخنراني محسوب نمي شوند.

معمولا سخنران با دعوت يا اعلام قبلي و در مراسمي كه به مناسبتي بر پا شده است در حضور جمعي از شنوندگان يا نمايندگان رسانه هاي جمعي سخنراني مي كند. ارايه مقاله هاي علمي - آموزشي در همايشهاي تخصصي و عمومي نيز از مقوله سخنراني هاي مذهبي و اجتماعي در حسينيه ها، مساجد، مجالس وعظ، جشن و عزاداري است .

سخنراني ها به طور  عمده علمي، ديني، تشريفاتي، قضايي، نظامي، ‌سياسي، فرهنگي و اجتماعي و در يك تقسيم بندي ديگر، عادي يا شور انگيز است.

در وصف و فوايد خوب سخن گفتن و بيان كلام زيبا شواهد و توضيحات زياد ضرورت ندارد چه امري است كه مورد اتفاق آراي عمومي است و به اصطلاح همگان را از آن خوش آيد.

آداب سخنراني

يك سخنران، ‌براي اينكه در ايراد سخنان خود موفق باشد - به اين معني كه در شنوندگان و بينندگان تأثير بگذارد و آنها با خاطره هاي خوش مجلس را ترك گويند و نكات و عناويني از سخنراني را به ياد بسپارند و چه بسا كه در احوال و آثار و كردارشان ملحوظ دارند- مي بايد ملاحظاتي را مد نظر داشته و آدابي را رعايت كنند كه عمده آنها به اين قرار است :

1- آراستگي ظاهري - لباس و كلاه و عينك و آنچه كه به پوشش و احيانا زينت هاي پوششي مربوط است بايد متناسب با اوضاع و احوال زمانه، سن، جنس و موقعيت سخنران باشد، نه جلف و سبك و نه گران و سنگين. البته پاكيزگي و زيبايي متعارف از لوازم آراستگي است.

2- سلامت جسمي - بي شك بيماريهاي جزيي و كلي حتي يك سردرد معمولي يا خستگي مفرط مي تواند درنحوه ارايه يك سخنراني تأثير منفي بگذارد و شخص را كم توان و بي قرار سازد. در اين وضعيت ها شنوندگان ناسلامتي و ناراحتي ناطق را معمولا درك مي كنند و در همدردي ناخودآگاه با او كمتر به سخنانش گوش مي دهند و سخنران نيز به راحتي از عهده بيان كلمات و جملات بر نمي آيد.

3- آرامش رواني - اضطراب و استرسهاي مختلف، تشويش خاطر، احساس نداشتن امنيت، ‌احساس ترس، نسيان مزمن و ... از تأثيرات مطلوب يك سخنراني ميكاهد .

سخنرانان بايد قبل از شروع سخنراني از آمادگي ذهن و روان خود اطمينان پيدا كنند.

4- گستردگي اطلاعات- مثل معروف بي مايه فطيراست دراينجا تداعي مي شود چنانچه همه نكات و شيوه ها و تكنيكهاي اساسي اجراي يك خطابه و نطق رعايت شود اما سخنران در باره موضوعي كه مورد بحث اوست و موضوع هاي مرتبط با آن اطلاعات كمي داشته باشد سخنراني خوب نخواهد داشت.

5- بسامي و گشاده رويي اين اصل هم در فرايند سخنوري كاملا بديهي و روشن است كه هيات و قيافه خشك ، تلخ و عبوس يك سخنران از مقبوليت كلامش مي كاهد و سخنانش به اصطلاح به دل نمي نشيند بويژه اگر صاحب سخن به طور طبيعي از چهره مناسب و خوشي برخوردار نباشد. ترشرويي ناكامي را دو چندان مي سازد.

6- دوري از اطاله كلام - مجموعه بيانات يك سخنران نبايد از ميزان متعارف و حوصله شنوندگان بيشتر باشد. رعايت وقت و زمان مناسب يكي از عوامل موفقيت در سخنراني است .

7- معتقد بودن به كلام - سخنراني كه به سخنان خود ايمان نداشته باشد نمي تواند با ريا كاري، فكري، حرفي و سخني را به ديگران بقبولاند. شگفتا كه مخاطبان خيلي زود اين نكته را در لحن و كلام سخنران كشف مي كنند و در مي يابند.

8- فصاحت و بلاغت - به طور خلاصه منظور از فصاحت، رواني و قابل فهم و درك بودن كلام و بلاغت، خوش آهنگي و گرم و مطبوع بودن كلام است.

9- تسلط بر كلام - كساني كه در سخنراني به طور دايم ، دنبال جمله و كلمه اي مي گردند و رشته سخن از دستشان در مي رود بر كلام خود مسلط نيستند.

10- پرهيز از بريده گويي- اِ اِ كردن و مِن و مِن كردن بيان را زشت مي كند . در ضمن بايد دانست كه حروف فارسي با صدا وبي صدا است . با صدا مثل آ، اي، اُ، اَ، اِ، او،بي صدا مثل ب، پ، ث، ق ، كلمه هايي مانند«‌يا »‌و «‌مو» كشش بيشتري دارد تا «‌سر » و «‌پل» بعضي كلمه ها كشش زيادتري دارند مانند «آزرم» « سيمرغ» و «‌درود»‌ سخنران بايد با تمرين به اندازه كشش هجاها واقف باشد و تناسب آنها را رعايت كند.

11- خونسردي و تعديل رفتار - به طور كلي حالت طبيعي و عادي بهترين وضعيت براي ايراد سخنراني است . پرحرارت تر نشان دادن خود و حركات زياد دست و سر، سخنراني را مصنوعي جلوه مي دهد و نازيبا مي سازد. بديهي است گاهي ايجاد شور انگيزي براي هدف هاي مشخصي مثل جنگ و دفاع ايجاب مي كند كه مطلب و سخن با حرارت بيشتري ادا شود.

12- پرهيز از تقليد- بعضي چون از نحوه سخنراني ديگري خوششان مي آيد در سخنراني خود از او تقليد مي كنند. اين عمل بي خردانه است و رشته سخن سرايي رااز دست سخنران خارج و كل برنامه سخنراني را خدشه دار مي سازد.

13- رعايت مكث هاي به موقع - بيان سلسله وار و بدون وقفه مطالب خسته كننده است هم براي سخنران و هم براي شنونده. لذا براي گيرايي نطق و همچنين كمك به تنفس رعايت مكث هاي كوتاه و به موقع ضرورت دارد.

14- تناسب صدا - كوتاهي و بلندي صداي سخنران و به طور كلي ميزان صداي او نيز بايد با اوضاع و احوال مجلس از جهات مخالف متناسب باشد.

15- باز بودن مجاري صدا - قبل از سخنراني نوشيدن جرعه اي آب ولرم و در دسترس بودن ليوان آب بر روي ميز خطابه واستفاده از گلو و حنجره را بز و صاف و هموار مي سازد.

16- انتقال احساس به شنوندگان - سخنران ماهر و مجرب با رعايت جميع جهات و انجام حركات موزون و موقع شناسي بايد بتواند علايق و احساسات خود را به شنوندگان منتقل كند.

اصول سخنراني
- يكي از اصول مهم سخنوري شناخت مخاطب است; زيرا رشته سخنوري، مانند رشته پزشكي، نوعي نسخه‏پيچي است و نسخه‏پيچي پيش از شناخت‏بيمار، كاري مشكل زا و گاه خطرآفرين است . اين شناخت مي‏تواند در ابعاد گوناگون، مانند بعد فرهنگي، اخلاقي، تربيتي، سياسي، اجتماعي، اقتصادي و علمي، بررسي شود و مورد تامل قرار گيرد . مثلا در بعد علمي، سخنراني براي استادان حوزه و دانشگاه با سخنراني براي طلاب و دانشجويان متفاوت خواهد بود .

 - هنگام مطالعه «مطالب‏» براي تدوين محتواي سخن خود به دو چيز، خوب بينديشيد: يكي فهم مطالب براي خود و ديگري روش تفهيم مطالب براي شنوندگان خود كه گاه امر دوم از امر اول مهمتر و سخت‏تر است . في المثل، چنانچه براي «بازاريان‏» و در زمينه «گرانفروشي‏» مي‏خواهيد سخن بگوييد، بايد مطالعه و فكر كنيد كه زشتي گرانفروشي را با روش مستقيم يا با روش غير مستقيم به آنان تفهيم نماييد .

 - در سخنراني‏تان - جز در موارد ضرورت - فقط از «يك موضوع‏» سخن بگوييد و همان را براي مخاطبان خود خوب پرورش دهيد و پخته كنيد و از پرداختن به «موضوعات گوناگون‏» و با روش «كشكولي‏» خودداري ورزيد; زيرا تبيين خوب و كامل يك موضوع، از بيان ناخوب و ناقص چند موضوع گوناگون بمراتب بهتر و مؤثرتر است .

 - «متنوع‏» سخنراني كنيد تا شنوندگان متنوع شما همگي جذب سخنان شما شوند . از راهكارهاي آن، ايجاد تنوع در مواد، ابزارها، قالبها و روشهاي سخنوري است . مثلا چون ممكن است در ميان شنوندگانتان دانشجويان و دانشوران نيز حضور داشته باشند، از مطالب علمي نيز استفاده كنيد . يا چون امكان دارد در ميان شنوندگان شما از اهل شعر و ادب هم حضور داشته باشند، از اشعار و قطعات زيبا هم استفاده نماييد . و يا چون احتمال دارد در ميان مخاطبانتان كودكان و نوجوانان نيز شركت كرده باشند، داستانها و خاطرات جالب را نيز بيان كنيد .

 - كيفيت و كميت‏سخن خود را بر مبناي حد «متوسط‏» معلومات و اطلاعات و توان جسمي و فكري و روحي شنوندگان قرار دهيد .

- موضوع و مطالب سخنراني خود را با رعايت ويژگيهاي زير برگزينيد:

مورد علاقه گوينده;

برخوردار از منابع كافي و معتبر;

مورد نياز شنونده;

متناسب با شرايط زمان;

متناسب با شرايط مكان;

متناسب با شرايط مخاطبان;

برخوردار از تسلط علمي گوينده بر آن;

مهم از نظر گوينده و شنونده .

 

نكات پيش از سخنراني
 - هر يك ساعت‏سخنراني ممكن است چندين ساعت مطالعه لازم داشته باشد . پس تا مي‏توانيد، مطالعه پيش از سخنراني را فراموش نكنيد، هرچند سخنور ورزيده‏اي باشيد .

 - در آغاز راه، شايسته است كه مطالب سخنراني خود را پيش از اجرا، در خانه و يا محل ديگري تمرين كنيد . اين تمرين را يا مي‏توانيد در حضور جمع يا به صورت فردي انجام دهيد و يا مي‏توانيد آن را روي نوار، ضبط نماييد و به آن گوش دهيد و سپس نقايص و نواقص آن را برطرف كنيد تا به مرور زمان، سخنوري موفق شويد .

 - سخنور بايد از نظر ظاهر، مرتب و تميز باشد . از اينرو، بايسته است كه پيش از حضور در جلسه سخنراني، سر و وضع، چهره، يقه، عمامه و لباس خود را در آينه‏اي ببينيد و پس از اطمينان، به سخنوري بپردازيد; زيرا گاهي ممكن است موهاي سر، شانه نكرده يا يقه لباس، ورآمده يا تحت الحنك عمامه، بيرون زده و يا لكه‏اي جوهر يا چربي، روي لباس شما ريخته شده باشد .

- پيش از سخنراني، به خود تلقين كنيد كه حامل پيامي هستيد و بايد آن را بگوييد و همه منتظر دريافت پيام شما هستند . از اينرو، ترس و اضطراب كمتري به شما روي خواهد آورد و يا حتي هيچ گونه ترس و اضطرابي به دل شما راه نخواهد يافت .

 - پيش از سخنراني، درباره آن بينديشيد كه چگونه آن را آغاز كنيد، چگونه آن را ادامه دهيد و چگونه آن را به پايان بريد و به طور كلي چگونه آن را بيان نماييد . به طور مثال، آيا سخنراني خود را با آيه‏اي از قرآن يا حديثي از معصومان عليهم السلام و يا چند بيت‏شعر آغاز كنيد؟ و آيا اين آيه يا حديث و يا شعر، مي‏تواند كدام آيه يا حديث و يا شعر باشد؟

 - براي سخنراني خود، طرح مناسب و چارچوب كلي داشته باشيد و پيش از سخنراني، آن را براي خود ترسيم كنيد تا در هنگام سخنراني، مطالب را فراموش ننماييد .

 - براي پاسخگويي به پرسشهاي احتمالي شنوندگان قبلا خود را آماده كنيد . اين پرسشها را مي‏توانيد خودتان با تفكر در موضوع يا با مشورت با صائب نظران در آن موضوع يا با مراجعه به كتابها و منابع نوشته شده در آن موضوع و يا حتي با كمك گرفتن از خود شنوندگان بيابيد .

 - قبل از سخنراني دقت نماييد كه اگر نكته‏اي مبهم و تاريك در محتواي سخنراني شما وجود دارد، آن را روشن و يا حذف كنيد .

 - پيش از سخنراني استراحت داشته باشيد و از خوردن غذا به حد اشباع بپرهيزيد تا با شكمي پر و انباشته از غذا سخنراني نكنيد . و از خوردن چيزهايي مانند «نوشابه‏» خودداري ورزيد تا مبادا هنگام سخن گفتن آروغ بزنيد .

- شايسته است كه چند دقيقه‏اي پيش از وقت، به محل سخنراني خود برويد و از آنجا ديدن كنيد تا از كيفيت و كميت محل سخنراني و شنوندگان خويش مطلع شويد .

 - پيش از سخنراني، تاحدي كه مي‏توانيد، از شرايط فرهنگي، اخلاقي، سياسي، اقتصادي و اجتماعي شنوندگان خود آگاه شويد و سخنراني خود را باتوجه به آن شرايط ايراد نماييد . به طور نمونه، اگر مخاطبان شما داراي شرايط اقتصادي ومالي خوبي نيستند، از آنان - براي امور خيريه و مانند آن - كمكهاي مالي سنگين و يا حتي هيچ كمك مالي را درخواست نكنيد .

 - در صورت لزوم، پيش از سخنراني، نقشه، لوحه، فيلم، اسلايد، اورهد و مانند آن را آماده كنيد تا زمان سخنراني شما با انجام دادن اين گونه كارها تلف نشود .

 - در صورتي كه پيش از سخنراني شما كس ديگري نيز سخنراني مي‏نمايد، سعي كنيد چند دقيقه زودتر از موعد مقرر خودتان، در محل سخنراني حاضر شويد تا از موضوع و محتواي سخنان او و بويژه مثلا مرثيه‏اي كه در پايان سخنراني‏اش مي‏خواند، آگاه شويد . با اين كار، هم به اين سخنران احترام گذاشته‏ايد، و هم از تكرار موضوع و مرثيه براي شنوندگان خود دوري جسته‏ايد .

 - براي آرامش بيشتر در سخنراني، پيش از سخن گفتن چند نفس عميق بكشيد .

- پيش از سخنراني صداي بلندگو را آزمايش و تنظيم نماييد و فاصله مناسب خود با آن را در نظر بگيريد و تلاش كنيد تا صداي نابهنجار و يا سوت دلخراش از آن توليد نشود، مثلا دهان خود را به ميكروفون نچسبانيد .

- در صورت امكان، از بانيان و برگزاركنندگان مجلس سخنراني خود بخواهيد كه هنگام سخنراني شما از دادن آب، چاي، خرما، حلوا، شيريني و مانند آن، به شركت كنندگان خودداري ورزند تا تمركز حواس شما و آنان از بين نرود و كنترل مجلس نيز به هم نخورد .

 

 روشن بودن موضوع سخنراني

نگهداري از انرژي موجود در صدا در تمام طول يك جمله

گاهي اوقات مردم يك جمله را با انرژي شروع مي كنند و سپس سسست و خسته مي شوند. در صورت انجام اين كار، جمله به صورت جويده و نامشخص تلفظ مي شود و در حقيقت مي توان گفت با اين كار اطلاعات اساسي و حياتي محو مي شوند.

اين روش نتيجه موارد زير مي باشد:

-         عادت كردن به اين شيوه سخن گفتن

-         مديريت ضعيف بر تنفس

-         جمله بندي ضعيف

 

تمرين

سعي كنيد اين جمله را يك نفس و بدون مكث تكرار كنيد:

«آدم ها اغلب نگران اين موضوع هستند كه گيج و يا فراموش كار به نظر برسند و اين امر كاملا قابل درك است.»

ممكن است هنگامي كه سعي مي كنيد اين جمله را با يك نفس بخوانيد، احساس ناراحتي كنيد و نتيجه اين مي شود كه كم كم سست مي شويد. بهتر است جمله را به دو بخش تقسيم كرده و يا آن را به صورتي مناسب جمله بندي كنيد.

دوباره سعي كنيد.

از مكث هاي كوتاهي استفاده كرده و هر جا كه نفسي تازه مي كنيد، علامتي بگذاريد:

 «آدم ها اغلب نگران اين موضوع هستند/ كه گيج و يا فراموش كار به نظر برسند/ و اين امر كاملا قابل درك است.»

احتمالا متوجه مي شويد كه در تمام طول جمله، انرژي لازم را خواهيد داشت؛ به علاوه هيچ كدام از اطلاعات ضروري حذف نمي شوند. (البته ممكن است همان ابتدا به راحتي از عهده خواندن اين متن كوتاه برآييد).

 

چرا سخنراني واضح و روشن مهم است؟

-         سخنراني واضح و روشن يكي از شروط لازم در طرح ريزي كردن صداست.

-         اگر صدا ضعيف يا نامشخص باشد، نكات اندكي را مي تواند انتقال دهد.

-         به هنگام انتقال اطلاعات، روشن بودن مطلب، عامل بسيار مهمي است زيرا شنونده اين شانس را ندارد كه شما را متوقف ساخته و بخواهد كه به روشني سخن بگوييد.

 

نكته هايي براي كساني كه از زبان انگليسي به عنوان زبان دوم استفاده مي كنند.

-         به جاي نگراني درباره لهجه خود، سعي كنيد روي آن تمركز كرده و به روشني سخن بگوييد.

-         سخنگويان انگليسي بومي، به صداي ضبط شده خود با لهجه ها و تلفظ هاي متنوع گوش مي دهند.

-         خيلي تند صحبت نكنيد، زيرا اين مساله براي شنوندگان بومي مشكل ايجاد مي كند.

-         بهتر است بدانيد كه صداهاي صامت در زبان انگليسي، ممكن است در زبان هاي ديگر وجود نداشته باشند. سعي كنيد اين صامت ها را شناسايي كرده و روي آن ها تمرين كنيد.

-         اگر در حال سخنراني و يا درس دادن هستيد و در مورد تند و واضح صحبت نكردن خود نگرانيد، سعي كنيد حين كار از ابزارهاي بصري استفاده كنيد.

-         اگر يك سخنراني رسمي پيش رو داريد، از قبل با يك انگليسي بومي تمرين كرده و از او بخواهيد به تلفظ و روش شما دقت كند.

-         به سخنراني هاي انگليسي هاي بومي گوش كرده و روي تلفظ هاي آن ها تمركز كنيد، زيرا اين كار در يادگيري شما بسيار موثر است.

-         تمرين هاي واضح سخن گفتن را انجام دهيد.

 

 ارزيابي وضوح سخنان شما

تمرين

-         متني شامل 300 كلمه انتخاب كنيد.

-         آن را دوبار با صداي بلند بخوانيد.

-         براي خواندن خود زمان بگيريد (متن شما بايد حدود دو دقيقه طول بكشد. اگر آن را كمتر از دو دقيقه تمام كرديد، بدانيد كه سرعت زيادي داشته ايد و بار ديگر آن را با سرعت كمتري بخوانيد).

-         متن را براي بار سوم بخوانيد و اگر امكان دارد صداي خود را ضبط كنيد.

-         صداي ضبط شده خود را به عقب برگردانيد و مقدار روشن و واضح بودن خود را ارزيابي كنيد.

-         از شخص ديگري بخواهيد به صداي ضبط شده شما گوش كرده و آن را ارزيابي كند.

 

نكته: ضبط كردن دقيق صدا مي تواند دقت و تمركز بيشتري به شما درباره صدايي كه توليد كرده ايد بدهد.

 

ارزيابي وضوح سخنان شما

تمريني براي طرز بيان

 متن زير يك متن كاملا مناسب است. روي تلفظ صحيح دقت كنيد. مي توانيد صداي خود را ضبط كرده و سپس آن را مورد ارزيابي قرار دهيد.

 

متن

آن اتاقي كه با ظرافت چيده شده، رو به شرق است. زيبايي موجود در كاغذ ديواري، به اين خوش سليقگي اضافه شده و خود نمايي رنگ اتاق، مورد توجه بودن اين مجموعه را مشخص مي كند. ساعت روي ديوار به طرز با شكوهي تيك تيك مي كند كه علاقه آن ها را به ساعت هاي نقاشي شده پاندول دار، نشان مي دهد و در گوشه اتاق يك شمعدان بسيار قديمي پوشيده در گرد و خاك به وسيله پرده اي پنهان شده است.

چگونه درهنگام سخنراني بر اضطراب و نگراني خود فايق آييم و  بر آن غالب شويم :

درشروع سخنراني آن چه كه شما با وضعيت خود نشان مي دهيد بيانگر مفهوم مهمي است كه آيا شما احساس راحتي داريد يا نگران هستيد. براي كنترل عرق نكردن وسرخ نشدن بدون نياز به دارو، مواد مخدر و ... راه هاي مختلفي وجود دارد كه به شرح  ذيل  مي باشد:

 

1-    لباس گشاد بپوشيد

وقتي شمالباس تنگ برتن داريد شماشروع به عرق كردن مي كنيد شما حتي احساس ناخوشايند بيشتري مي كنيد بنا به دلايل مختلفي اولا لباس ها ممكن است حرارت شما را بالا ببرند. ثانيا وقتي كه عرق مي كنيد باعث مي شود لباس به بدن شما بچسبد واحساس ناخوشايندي بيشترملموس شود. سوم وقتي كه شما لباس تنگ برتن داريد ، نشانه هاي عرق درزير بغل تان سريع مشهود مي شود وباعث مي شود ميزان ناخوشايندي افزايش يابد. پوشيدن لباس آستين كوتاه جريان خنكي دربدن را افزوني مي بخشد

 

2-    استفاده از ضد عرق ورفع كننده ي بوي نامطبوع :

استفاده از دفع كننده هاي بو ممكن است احمقانه به نظر برسد اما هميشه برا ي عرق كردن زود هنگام آماده باشد. سعي كنيد به انواع مختلف  و ابزار مختلف مانع عرق كردن خود شويد.

 

3-    نوشيدن آب فراوان

خيلي مهم است كه درهنگام سخنراني آب بدنتان كم نشود مخصوصا اگر شماخيلي عرق مي كنيد.

ازدست دادن آب بدن باعث افزايش استرس و پايين آوردن  كارآيي حافظه مي شود ودرتعيين درستي لغات دچارمشكل مي شويد.

نوشيدن آب فراوان قبل ازسخنراني خيلي موثر مي باشد وهمين طور بايستي قبل از آن مراقب دستشويي رفتن هم بود.

پزشكان معتقدند كه اگر ادرار شما زرد روشن بود ، آن بدين معني است كه شما به نوشيدن مايعات فراوان احتياج داريد.

 

4-    در ابتدا كمي تمرين فيزيكي كنيد.

مي دانيم كه كمي تمرين فيزيكي باعث عرق ناگهاني دربدن مي شود وآن چيزي است كه شما از آن اجتناب داريد به هرحال اضطراب ونگراني همچنين عرق كردن شما به دليل سبك شدن ممكن است كاهش يابد برهمين خاطراگركمي ورزش قبل ازسخنراني انجام دهيد خيلي بهتراست .

شما ممكن است كمي پياده روي نماييد يا با صداي بلند بالا پايين بپريد ويا مشتتان را به هواپرتاپ كنيد .همچنين مي توانيد صداي اسب درآوريد، يعني نفس عميقي بكشيد وازبين لبهايتان مثل آنچه اسب انجام مي دهد لبهايتان را بلرزانيد.آن باعث مي شود لب هايتان آرام وبشاش شود وناراحتي ازشما رخت بندد،سخنراني را با لبخند شروع كنيد كه باعث آرامش زياد مي شود .حد و روش خاصي را نمي توان براي ممارست وتمرين آرامبخش قبل از سخنراني تعيين نمود.

به هرحال شما يكي از موارد را براي آرام كردن خودتان قبل ازسخنراني پيدا خواهيد كرد. وقتي كه شما آرام هستيد كمترعرق مي كنيد، سرخ مي شويد و يا احساس نگراني خواهيد كرد.نكته ي مهمي كه بايستي بدانيد اين است كه اگر آدرنالين شما افزايش يافت خود راكنترل نماييد و در يك كلام ، ازنگراني هراسي نداشته باشيد.

در 1001 نكته مجريگري نكاتي براي اماده شدن قبل ازسخنراني آورده شده كه مي توانيد رجوع كنيد.

 

5-   بدانيد كه عرق كردن آنقدر مهم نيست .

سخنران هايي كه ازسخنراني نگران هستند انرژي زيادي را صرف مي كنند. خواه عرق نمايند، سرخ شوند ، لب هاي خشك داشته باشند ويا بلرزند وغيره .ياد داشته باشيد درآن روزعرق كردن شايد براي مخاطبين خيلي هم مهم نباشد حتي شايد آنها متوجه عرق كردن شما هم نشوند حتي اگر توجه هم كنند فرقي برايشان نمي كند.شما در جمع آنها نيستيد،  بنابراين اگر شما عرق نماييد زياد هم برايشان مهم نيست .

سخنرانان مضطرب به طور منظم تنفس نمي كنند، بنابرين مغز پيامي دريافت مي دارد كه اكسيژن تازه به مغز نمي رسد، سپس بدن دچارافزايش آدرنالين مي گردد كه اثرات مخرب آن سرخ شدن ، سريع عرق نمودن ، لرزه واحساس ناتواني درسخنراني است .عمومي ترين روش تكنسين ها را كه مي توانم توصيه نمايم اين است كه سه تا نفس عميق بكشيد.

 

6-  حركت هاي آرام در طول سخنراني


فكر آدرنالين به عنوان يك منبع انرژي مطرح است ازآن بايستي استفاده نمود. حركت كنيم ! وزود حركت كنيم ! درجاي ثابت نايستيم ، تريبون را نگيريم وسعي درچسبيدن به آن نداشته باشيم . به يك طرفي حركت كنيد، پاهايتان را كمي حركت دهيد قدمي ويا دوقدم به سمت حاضرين برداريد يا به طرفين .اگرپشت تريبون راحت تريد پاهايتان را كمي حركت دهيد يا لگن يا باسنتان راپهلو به پهلو حركت دهيد.شما مي توانيد آدرنالين براي سخنراني تان استفاده نمايد صدايتان را بلند كنيد، كلامتان را با تاكيد فراوان بيان نمايد. با استفاده از آدرنالين مي توانيد ژست خود را افزايش دهيد، خنده ي خود را افزايش دهيد.اگر شما ازآدرنالين استفاده  مي كنيد عرق كردن زياد مهم نمي باشد.

 

آدرنالين: (در شرايط استرس، توليد سلول هاي ايمني نوع لنفوسيتT افزايش مي يابد ومقدار زيادي سم در بدن انسان جمع مي شود. توليد هورمون آدرنالين به دنبال استرس و شرايط ناموزون با بدن، افزايش مي يابد. توليد بيشتر آدرنالين به بدن كمك مي كند تا انرژي بيشتري براي مقابله با شرايط جديد داشته باشد. از طرفي توليد آدرنالين، ذخاير موادقندي را تخليه مي كند. افزايش ترشح هورمون هاي بدن، پاسخ طبيعي بدن ما به استرس است.)

 

چگونه هنگام سخنراني بر ترس خود غلبه كنيم؟

يكي از نگراني‌هاي عمدة هر فرد ترس از سخن گفتن در حضور جمع است. بسياري از مردم به راحتي با هم گفتگو مي‌كنند اما هنگامي كه براي سخنراني فرا خوانده مي‌شوند دچار ترس و واهمه مي‌گردند.

اگر شما از ايستادن روي بلندي و صحبت كردن براي جمع مي‌ترسيد، بدانيد كه تنها نيستيد. سال 1973 در جامعة آمريكا تحقيق جالب توجهي در زمينه موارد ترس بعمل آمد و از 2500نفر آمريكايي خواسته شد كه هر كدام فهرستي از عمده‌ترين زمينه‌هاي ترس خود را بنويسند. در پايان كار آنچه محققان را بسيار متعجب ساخت ميزان 41 درصدي پاسخگويان بود كه همگي بزرگترين مورد ترس خود را سخنراني در برابر گروهي از مردم مي‌دانستند. تا حدي كه بسياري از آنها قبول چنين كاري را سرنوشتي هولناك‌تر از مرگ تلقي مي‌كردند.

قبل از سخنراني چه احساسي داريد؟

اغلب مردم ممكن است براي انجام دادن كار مهمي كه در حضور مردم صورت مي‌گيرد دچار هيجان و اضطراب باشند. بازيگران قبل از بازي، سياستمداران پيش از سخنرانيها و قهرمانان ورزشي قبل از مسابقه داراي چنين حالتي هستند.

در اين لحظات افراد موفق آنهايي هستند كه آموخته‌اند چگونه هيجان خود را به نفع خود بكار بگيرند.

تحقيقات نشان مي‌دهد كه 76 درصد از سخنوران ورزيده قبل از رفتن به جايگاه سخنراني دچار ترس و هيجان هستند اما آنها اين نوع هيجان را نشانه‌اي از سلامت روان براي انجام دادن فعاليتي مثبت تلقي مي‌كنند. به عبارت ديگر هيجاني بودن در آغاز سخنراني، حالتي كاملاً طبيعي و حتي مطلوب است زيرا بدن در اين حالت مانند هر حالت پر اضطراب ديگري تلاش مي‌كند با ترشح آدرنالين بيشتر واكنش مثبت نشان دهد.

اين ترشح ناگهاني آدرنالين همان عاملي است كه موجب تپش قلب و لرزش دست و زانو و عرق پوست مي‌شود و هر شخصي كه بخواهد در برابر جمع سخن بگويد تا حدودي اين واكنش‌ها را دارد.

حال سؤال اين است كه چگونه مي‌توان از اين حالات هيجاني و عصبي، كار مثبت كشيد؟

لازم است بدانيم بجاي اينكه تلاش كنيم همه هيجان روحي قبل از سخنراني را از بين ببريم، بكوشيم آن حالت را به وضعي مطلوب كه متخصصان آن را هيجان مثبت مي‌نامند، تبديل كنيم. هيجاني سرشار از شور و شوق و سرزندگي كه متفاوت با آن حالات عصبي و بازدارنده روحي است و ديگر شما را قرباني نخواهد كرد؛ بلكه حياتي جديد مي‌بخشد و حالات انسان را كاملاً در اختيار دارد.

در اينجا شش راه تجزيه شده و مطمئن براي تبديل حالات عصبي و رواني منفي قبل از سخنراني به حالات و هيجانات مثبت مطرح مي‌شود.

1- مرحلة اول، اين مرحله را شما قبلاً طي كرده‌ايد و دوره‌هاي آموزشي آن را پيش از اين گذرانده‌ايد. كافي است درباره گذشته خودتان در روزهاي اول كودكستان، دبستان، دبيرستان، دانشگاه و روزهاي اول آشنايي با محيط كار و شغلتان فكر كنيد. به احتمال زياد در همه موقعيت‌ها شما با وضعي جديد، غيرعادي و تنش‌زا روبرو بوده‌ايد. سازگار شدن با هر كدام از موارد، ترس و واهمه‌اي موقتي و كوتاه همراه داشته است. دربارة سخنراني كردن در وضع فعلي چنين حالتي مصداق دارد.براي اغلب افراد بويژه دانشجويان هنگام صحبت در برابر دوستان هم‌دانشگاهي خود مهمترين عامل، ناآگاهي است هر چه فرد از چگونگي سخنوري بيشتر آگاه باشد و بيشتر سخنراني كند، ترس و واهمه سخنراني كردن در او كمتر مي‌شود.

يادگيري مهارت سخن گفتن با يادگيري ديگر هنرها و فنون زياد متفاوت نيست و مانند آنها نيازمند تكرار، تمرين، آزمايش و خطاست.گاهي مي‌توان در كلاس، ميان دوستان دانشگاهي سخنراني كرد و آنها را بهترين مخاطب‌ها براي ارزيابي عيوب سخنراني خود دانست و اين كار يعني سخنراني در جمع نزديكان و دوستان به مرور شما را به مهارت و هنر سخنوري نزديك مي‌كند.

2- مرحله دوم، آمادگي است. راه حل ديگر براي كسب اطمينان و تسلط در سخنراني، انتخاب عنوان مناسب و مورد توجه و علاقه خود ماست. صحبتهاي هر سخنوري كه با آمادگي كم به سخنراني بپردازد، نامنظم، غيرمستند و مبهم خواهد بود.

براي آماده كردن يك سخنراني چقدر وقت لازم است؟

تجريه نشان داده كه براي هر دقيقه سخنراني يك تا دو ساعت آماده‌سازي نياز است و گاهي متناسب با ميزان تحقيق مورد نياز وقت بيشتري احتياج است.شايد چنين زماني طولاني به نظر برسد اما نتايج آن بسيار با ارزش است.

درست شبيه بازيگري كه تمرين مي‌كند تا درست نقش خود به طور كامل قرار بگيرد.شما نيز با صرف وقت براي ايجاد آمادگي بيشتر به احساس اطمينان و نهايتاً جايگاه درست نايل مي‌شويد.

يك كارشناس و مربي فن سخنوري به نام لي‌لي والترز در كتاب « شگردهاي سخنوران موفق» تخمين زده است كه آمادگي مطلوب ممكن است ترس و واهمة حضور در جايگاه سخنراني را تا 75 درصد كاهش دهد.

 

مثبت فكر كنيد  Think Positively

اغلب احساس اطمينان، عمده‌ترين نيروي ايجاد فكر و نگرش مثبت است. اگر شما نظر و فكرتان اين باشد كه مي‌توانيد كاري را انجام دهيد، معمولاً قادر به انجام آن هستيد و از طرفي اگر احساستان اين باشد كه در انتظار دردسر و مصيبتي هستيد، بيشتر اوقات چنين خواهد شد. اين حالات دقيقاً دربارة سخنراني كردن در حضور مردم نيز مصداق دارد. احتمال شكست در سخنراني براي سخنران‌هايي كه درباره خود و تجربه سخنراني‌شان فكر و نگرش منفي دارند، بيشتر از افرادي است كه درباره خود مثبت فكر مي‌كنند.

در اينجا چند شيوه تفكر براي انتقال از نگرش منفي به نگرش مثبت هنگام آماده شدن براي سخنراني مطرح مي‌شود.

 

نگرش و افكار مثبت  Positive Thought

· اين سخنراني فرصتي است كه بتوانيم ديگران را در افكار و عقايد خودم سهيم كنم و مانند هر سخنراني ديگري تجربه به دست آورم.

· هيچ كس كامل و عالي نيست اما من با هر سخنراني در حال پيشرفت و بهتر شدن هستم.

· هنگام سخنراني همه هيجاني هستند. اگر ديگران توانستند خودشان را آرام كنند، من هم مي‌توانم.

· من موضوع خوبي براي سخنراني خودم انتخاب كرده و كاملاً آماده‌ام. قطعاً همه از آن لذت خواهند برد.

 

نگرش و افكار منفي  Negative Thought

· اي كاش من ناچار نبودم كه سخنراني كنم.

· من سخنوري كارآزموده و بزرگ نيستم.

· من هميشه هنگام سخنراني ناراحت و مضطرب هستم.

· هيچكس به شنيدن آنچه من ناچارم بگويم علاقه‌مند نيست.

بسياري از روانشناسان معتقدند كه نسبت افكار مثبت به افكار منفي در زمينه فعاليتهاي هيجاني و پر اضطراب مانند سخنراني كردن، حداقل 5 بر يك است. به عبارت ديگر براي هر نگرش منفي، بايد حداقل 5 تفكر مثبت را رودروري آن قرار دهيد. اين گونه است كه شما حالت هيجاني را به طور كامل بر طرف نمي‌كنيد؛ بلكه آن را در اختيار خود قرار مي‌دهيد و به كمك آن بر افكار و عقايدتان براي انتقال به مخاطبان مسلط مي‌شويد و ترس و نگرانيهاي مخرب از شما دور مي‌شود.

 

 سخنگويان موفق

 

صحبت و گفت وگو اساسي ترين و ضروري ترين مشكل ارتباط ميان انسانهاست به طوري كه يك فرد عادي به طور متوسط در طول روز 18 هزار كلمه بر زبان مي آورد. البته در برخي از افراد اين رقم بيشتر است، از اين رو مهارت هاي خود را براي اينكه جزو بهترين سخنگويان و بهترين و موفقترين گويندگان باشيد چرا ارتقاء نبخشيد؟


اصول گفت گوي موفق در چهار چيز است :
 1- صداقت  2- نگرش مثبت  3- علاقه به طرف گفت وگو  4- بي ريايي يعني رك و بي پرده صحبت كردن

هشت ويژگي مشترك موفقترين سخنگويان : بيشتر افراد موفق، سخنگويان موفقي نيز  هستنند جاي تعجبي ندارد كه بر عكس اين نيز صادق است اگر شما احساس مي كنيد كه تا كنون فرد موفقي بوده ايد، مي توانيد با بهترين سخن گفتن خود را موفقتر كنيد براي بسياري از ما مهمترين كار، تاثيرگزاري در گفت وگوي روز مره است.

 بنابراين سخنگويان داراي چند ويژگي مشترك اند:

1- آنها به هر چيز از زاويه اي ديگر مي نگرند و ديدگاههاي غير قابل پيش بيني اي درباره ي موضوعات ارايه مي دهند.

2- در صحبت كردن سبك خاص خود را دنبال مي كنند.

3- آنها در تمام مدت درباره ي خود صحبت نمي كنند.

4- شوخ طبع هستند و برايشان دشوار نيست كه آن را درباره خود به كار ببرند. در حقيقت بهترين

گفت وگو كنندگان اغلب ماجراهاي درباره ي خود تعريف مي كنند.

5- آنها كنجكاو هستند و مي پرسند چرا ؟ آنها مي كوشند درباره ي مطلبي كه به آنها مي گوييد بيشتر بدانند.

6- اظهار همدردي مي كنند و مي كوشند خود را به جاي شما بگذارند تا با صحبت هاي شما ارتباط پيدا نمايند.

7- افراد احساساتي هستند. نسبت به آنچه در زندگي خود انجام مي دهند احساس خود را بروز مي دهند و نسبت به آنچه شما در آن لحظه به آنها مي گوييد علاقه نشان مي دهند. 

8- افق هاي فكري گسترده اي پيش روي آنها قرار  دارد و درباره  مسايل و تجربيات بي شماري وراي زندگي روزمره خود به تفكر و صحبت مي پردازند.

البته مهم نيست تا چه اندازه سخنگوي برجسته اي هستيد اما موقعي پيش مي آيد كه بهتر است ساكت بمانيد حتي اگر تحت هر شرايطي قرار داريد و احساس مي كنيد كه بايد حرف بزنيد چنانچه مي شنويد كه غريزه به شما مي گويد ساكت بمانيد به آن توجه كنيد و سكوت اختيار  كنيد.

صحبت كردن به گونه امروزي : اين نوع صحبت كردن ناشي از مدهاي كوتاه مدت و رويدادها و شخصيت ها ست واژگان و عبارات اين نوع صحبت كردن به صورت كليشه هاي فوري در مي آيند. گاهي اوقات اين عبارات به شما كمك مي كنند كه با فردي گفت وگو كنيد اما اغلب انجام اين كارها باعث مي شود نحوه  صحبت كردن شما مصنوعي به نظر برسد و گويي نمي توان با فكر و اراده خود جمله هايتان را بسازيد و ادا كنيد. از اين رو از بكار بردن عبارات كليشه اي يا امروزي بپرهيزيد كه سرانجام درمي يابيد كه گفت وگوي شما موثر و جذاب تر است، البته سعي كنيد كه در صحبت كردن از واژگان بي ارزش ( تكه كلام ها) دوري كنيد كه اين واژگان يا اصوات هيچ چيزي به سخنان ما اضافه نمي كنند بلكه فقط صحبت ما را بهم مي ريزند. اين واژگان يا اصوات تا زماني كه ايستاده ايد براي تكيه دادن سودمند است اما اگر بدان وابسته شويد گفت وگوي شما لنگ مي ماند، از جمله اين واژگان مي توان به ((مثلا، در واقع، احساسا و ...)) يا اصواتي چون ((اِوم )) اشاره كرد. در زبان انگليسي پركاربردترين عبارت  you know ( مي دانيد ) است براي از ميان بردن عادت هاي بد در صحبت كردن، به آموزش نياز داريد. اولين روش گوش دادن به صحبت هاي خود است يعني همين طور كه صحبت مي كنيد توجه به كلماتي كه از دهانتان خارج مي شود، موثر واقع مي شود. تمرين اين روش مي تواند سخنان شما را اصلاح كند.

دومين پيشنهاد اينكه از يك نفر كمك بگيريد تا به گفته هاي شما گوش دهد و هنگامي كه از واژه اي بي ارزش و زايد يا كليشه استفاده مي كنيد با نشان دادن حركتي سريع اين موضوع را به شما گوشزد كند اين كار تاثير چشمگيري را درپي دارد. شما از همسر، دوست يا همكارتان بخواهيد هر بار از اين واژگان استفاده كرديد با گفتن كلمه اي كوتاه مانند صبر كن، گفتن شما را متوقف كند. اگر اين فرد دست كم چند ساعتي از روز را با شما بگذراند، پس از گذشت چند روز از تمرين، ديگر از اين واژگان استفاده نخواهيد كرد.

شما در گفت گو با غريبه ها بايد چند نكته را مد نظر بگيريد كه عبارتند از : غلبه بر خجالت و كمرويي خود و ديگران، شروع كردن صحبت، قانون اول گفت وگو : گوش دادن، زبان غيركلاسي ( اشاره ) و دوري از برخي پرسش ها و صحبت ها است .

در واقع اگر شما مي خواهيد چيزهاي جديدي بياموزيد ناچار هستيد به صحبت ديگران گوش دهيد و اگر دوست داريد مورد علاقه همه باشيد بايد به همه علاقمند باشيد و آنها را به صحبت درباره ي كمالاتشان تشويق كنيد.

چطور يك سخنراني حرفه اي داشته باشيم

 
تنها كاري كه بايد انجام دهيد اين است كه اضطراب را به عنوان عكس‌العملي طبيعي باور كنيد و با آن كنار بياييد.
وقتي هنگام صحبت كردن در يك جمع اين احساس را در خود سركوب نكنيد ديگران نيز با اين احساس شما كنار مي‌آيند و هنگام بروز احتمالي استرس و يا اشتباهاتي در پي آن، شما را خواهند بخشيد.

در ضمن فراموش نكنيد كه شنوندگان توقع ندارند يك سخنراني بي‌عيب و نقص از شما ببينند و شما در مقام يك استاد سخنوري قرار نداريد، پس زياد به خودتان سخت نگيريد.

به اين فكركنيد با وجود اينكه ديگران از اضطراب شما آگاه هستند اما باز هم شاهد يك سخنراني عالي از شما خواهند بود و همين موضوع موجب كسب احترام بيشتري برايتان خواهد شد.

مي‌توانيد درباره استرس خود با آنها شوخي كنيد مثلا ‌بگوييد «فقط خدا مي‌داند من چگونه مي‌خواهم سخنراني كنم و خودش بايد به داد من برسد» و يا جملاتي از اين دست.

تعريف دوباره‌اي از شنوندگان خود داشته باشيد

تعريف دوباره از شنوندگان به اين معناست كه ديد خود را نسبت به آنها تغيير دهيد. به‌جاي اينكه آنها را استاداني ببينيد كه در حال ارزيابي و سنجش شما هستند، مي‌توانيد اينطور به خودتان بقبولانيد كه مخاطبان شما دانش‌آموزاني هستند كه منتظرند تا بعد از شما سخنان خود را ايراد كنند.

در اين صورت آنها هم به اندازه شما اضطراب دارند و شما را درك مي‌كنند و ديگر هيچ دليلي براي نگراني و دلشوره براي‌تان باقي نمي‌ماند يا اينطور تصور كنيد كه قرار است بعد از 10 سال دوستان قديمي خود را دوباره ببينيد، در اين صورت ايجاد ارتباط چشمي برايتان ساده‌تر مي‌شود و شنوندگان نيز از سخنان سرشار از صميميت شما لذت خواهند برد.

براي كاهش استرس خود اصلا‌ به روش‌هايي كه ناديده گرفتن شنوندگان را توصيه مي‌كند متوسل نشويد، تصور اينكه به جمعيت نگاه كنيد و با آنها صحبت كنيد ولي به خود تلقين نماييد كه هيچ كس در اطرافتان وجود ندارد كار بسيار سخت و تقريبا ‌غيرممكني است. پس بي‌خيال چنين روش‌هايي شويد.

از جلوه‌هاي بصري كمك بگيريد

حالتي را تصور كنيد كه سخنراني شما با اجراي زيبايي از برنامه پاورپوينت همراه باشد و توجه شنوندگان به نكاتي كه شما انتخاب كرده‌ايد جلب شود.

در اين صورت نصف زمان سخنراني حواس آنها به مشاهده و دقت در نكات و دنبال كردن اسلايدها معطوف خواهد شد و در همين حين شما در حالي‌كه كسي نگاهتان نمي‌كند مي‌توانيد به راحتي با حضار صحبت كنيد.

اگر هركدام از آنها به شما نگاه كردند سريعا نگاه خود را روي كسي متمركز كنيد كه به شما نگاه نمي‌كند و به اسلايدها دقت دارد زيرا هميشه صحبت كردن براي افرادي كه به ما نگاه نمي كنند راحت تر است و استرس كمتري ايجاد مي‌كند.

با قصد قبلي اشتباه كنيد

اين ترفند ديگري است كه به شما پيشنهاد مي‌كنيم آن را امتحان كنيد. هدف از به‌وجود آوردن اشتباهات از پيش تعيين شده جلب توجه بيشتر مخاطبان است.

اگر بتوانيد كاري كنيد تا جو صميمي‌تري را ايجاد شود و شما بهتر بتوانيد كنترل جمع را در دست بگيريد، نه تنها صحبت كردن برايتان آسان‌تر خواهد شد بلكه براي حضار نيز سخنراني خاطره‌انگيزتري بجاي مي‌ماند.

در هر لحظه فقط در حين صحبت كردن فقط به يك نفر توجه كنيد

يكي از وحشتناك‌ترين مسائلي كه هنگام صحبت كردن سخنران را اذيت مي‌كند، جمعيت و تعداد حضار و مخاطبان است .نگاه كردن به يك جمع گسترده كه همه در انتظار شنيدن سخنان شما سكوت كرده‌اند واقعا كار طاقت‌فرسايي است.

براي غلبه بر اين احساس بهترين كار اين است كه در هر لحظه فقط به يك نفر نگاه كنيد و آن را مخاطب قرار دهيد و تصور كنيد هيچ كس ديگري به شما توجه ندارد. اگركس ديگري از شما سئوالي داشت نگاه خود را به روي او معطوف كنيد و در ذهن خود اينطور تصور كنيد كه در يك كافي شاپ نشسته‌ايد و يك گپ دوستانه در جريان است.

تجربه جالب و مفرحي داشته باشيد

اين ترفند آخرين و مهم‌ترين ترفندي است كه براي شما بيان مي‌كنيم. با جمعيت شوخي كنيد. براي ارتقاي كيفيت سخنراني خود روش‌هاي جديدي را امتحان كنيد.

شايد چند شوخي به‌جا و سنگين و يا راه رفتن دور سالن هنگام سخنراني به‌جاي چسبيدن به صندلي ايده‌هايي باشند كه سخنان شما را جذاب‌تر كنند.

اين روش‌ها را امتحان كنيد و مطمئن باشيد كه پس از آن ديگر احساس بدي هنگام حضور در جلسه سخنراني نخواهيد داشت و ترس از سخن گفتن در جمع در درونتان كشته خواهد شد.

 

فنون سخنراني

 

فنون سخنراني به ما كمك مي كنند كه از طريق برنامه ريزي و كسب آمادگي، مهارتهاي كلامي و هنرهاي بياني را در خود پرورش دهيم.

 

دو راز نهفته در يك سخنراني موفق :

آمادگي و تمرين

 

مراحل اجراي فنون سخنراني 

مرحله اول: مشخص كردن هدف

مرحله دوم: انتخاب بهترين راه انتقال هدف با توجه به:

•         نوع پيامي كه قصد داريم به مخاطبان منتقل كنيم

•         خصوصيات مخاطبان  

 

 

توضيح هدف

در توضيح هدف بايد سه نكته مهم را در نظر بگيريم:

1- آموزش: مخاطبان بايد از سخنان ما مطلبي بياموزند.

2- جاذبه: مخاطبان بايد از سخنان ما لذت ببرند.

3-ارائه توضيحات روشن و شفاف: همه قسمتهاي سخنراني بايد شفاف، روشن و قابل فهم باشند.

 

 

استف

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۳۱:۲۹ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي تدريس ، سخنراني ، گويندگي ، گفتگو ، مناظره ، مجريگري ، مباحثه ، مذاكره و مصاحبه استخدامي و رسانه اي .

۳۴ - تمرين توجه به همه مخاطبان و نگاه مستقيم و برابر به همه حاضران در محل سخنراني و جلسات

۶

كمك گرفتن از جلوه هاي بصري ، درسخنراني

چطور يك سخنراني حرفه‌اي داشته باشيم؟

تنها كاري كه بايد انجام دهيد اين است كه اضطراب را به عنوان عكس‌العملي طبيعي باور كنيد و با آن كنار بياييد.
وقتي هنگام صحبت كردن در يك جمع اين احساس را در خود سركوب نكنيد ديگران نيز با اين احساس شما كنار مي‌آيند و هنگام بروز احتمالي استرس و يا اشتباهاتي در پي آن، شما را خواهند بخشيد.
در ضمن فراموش نكنيد كه شنوندگان توقع ندارند يك سخنراني بي‌عيب و نقص از شما ببينند و شما در مقام يك استاد سخنوري قرار نداريد، پس زياد به خودتان سخت نگيريد.

به اين فكركنيد با وجود اينكه ديگران از اضطراب شما آگاه هستند اما باز هم شاهد يك سخنراني عالي از شما خواهند بود و همين موضوع موجب كسب احترام بيشتري برايتان خواهد شد.

مي‌توانيد درباره استرس خود با آنها شوخي كنيد مثلا ‌بگوييد «فقط خدا مي‌داند من چگونه مي‌خواهم سخنراني كنم و خودش بايد به داد من برسد» و يا جملاتي از اين دست.

تعريف دوباره‌اي از شنوندگان خود داشته باشيد

تعريف دوباره از شنوندگان به اين معناست كه ديد خود را نسبت به آنها تغيير دهيد. به‌جاي اينكه آنها را استاداني ببينيد كه در حال ارزيابي و سنجش شما هستند، مي‌توانيد اينطور به خودتان بقبولانيد كه مخاطبان شما دانش‌آموزاني هستند كه منتظرند تا بعد از شما سخنان خود را ايراد كنند.

در اين صورت آنها هم به اندازه شما اضطراب دارند و شما را درك مي‌كنند و ديگر هيچ دليلي براي نگراني و دلشوره براي‌تان باقي نمي‌ماند يا اينطور تصور كنيد كه قرار است بعد از 10 سال دوستان قديمي خود را دوباره ببينيد، در اين صورت ايجاد ارتباط چشمي برايتان ساده‌تر مي‌شود و شنوندگان نيز از سخنان سرشار از صميميت شما لذت خواهند برد.

براي كاهش استرس خود اصلا‌ به روش‌هايي كه ناديده گرفتن شنوندگان را توصيه مي‌كند متوسل نشويد، تصور اينكه به جمعيت نگاه كنيد و با آنها صحبت كنيد ولي به خود تلقين نماييد كه هيچ كس در اطرافتان وجود ندارد كار بسيار سخت و تقريبا ‌غيرممكني است. پس بي‌خيال چنين روش‌هايي شويد.

از جلوه‌هاي بصري كمك بگيريد

حالتي را تصور كنيد كه سخنراني شما با اجراي زيبايي از برنامه پاورپوينت همراه باشد و توجه شنوندگان به نكاتي كه شما انتخاب كرده‌ايد جلب شود.

در اين صورت نصف زمان سخنراني حواس آنها به مشاهده و دقت در نكات و دنبال كردن اسلايدها معطوف خواهد شد و در همين حين شما در حالي‌كه كسي نگاهتان نمي‌كند مي‌توانيد به راحتي با حضار صحبت كنيد.

اگر هركدام از آنها به شما نگاه كردند سريعا نگاه خود را روي كسي متمركز كنيد كه به شما نگاه نمي‌كند و به اسلايدها دقت دارد زيرا هميشه صحبت كردن براي افرادي كه به ما نگاه نمي كنند راحت تر است و استرس كمتري ايجاد مي‌كند.

با قصد قبلي اشتباه كنيد

اين ترفند ديگري است كه به شما پيشنهاد مي‌كنيم آن را امتحان كنيد. هدف از به‌وجود آوردن اشتباهات از پيش تعيين شده جلب توجه بيشتر مخاطبان است.

اگر بتوانيد كاري كنيد تا جو صميمي‌تري را ايجاد شود و شما بهتر بتوانيد كنترل جمع را در دست بگيريد، نه تنها صحبت كردن برايتان آسان‌تر خواهد شد بلكه براي حضار نيز سخنراني خاطره‌انگيزتري بجاي مي‌ماند.

در هر لحظه فقط در حين صحبت كردن فقط به يك نفر توجه كنيد

يكي از وحشتناك‌ترين مسائلي كه هنگام صحبت كردن سخنران را اذيت مي‌كند، جمعيت و تعداد حضار و مخاطبان است .نگاه كردن به يك جمع گسترده كه همه در انتظار شنيدن سخنان شما سكوت كرده‌اند واقعا كار طاقت‌فرسايي است.

براي غلبه بر اين احساس بهترين كار اين است كه در هر لحظه فقط به يك نفر نگاه كنيد و آن را مخاطب قرار دهيد و تصور كنيد هيچ كس ديگري به شما توجه ندارد. اگركس ديگري از شما سئوالي داشت نگاه خود را به روي او معطوف كنيد و در ذهن خود اينطور تصور كنيد كه در يك كافي شاپ نشسته‌ايد و يك گپ دوستانه در جريان است.

تجربه جالب و مفرحي داشته باشيد

اين ترفند آخرين و مهم‌ترين ترفندي است كه براي شما بيان مي‌كنيم. با جمعيت شوخي كنيد. براي ارتقاي كيفيت سخنراني خود روش‌هاي جديدي را امتحان كنيد.

شايد چند شوخي به‌جا و سنگين و يا راه رفتن دور سالن هنگام سخنراني به‌جاي چسبيدن به صندلي ايده‌هايي باشند كه سخنان شما را جذاب‌تر كنند.

اين روش‌ها را امتحان كنيد و مطمئن باشيد كه پس از آن ديگر احساس بدي هنگام حضور در جلسه سخنراني نخواهيد داشت و ترس از سخن گفتن در جمع در درونتان كشته خواهد شد.

http://irib20.blogfa.com/post-3.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۳۱:۲۷ ] [ مشاوره مديريت ]

 

برخي از بايسته هاي تبليغ و سخنوري

سخنراني حجت الاسلام والمسلمين قرائتي

اشاره

نوشته اي كه پيش رو داريد اقتباس از دو سخنراني حجت الاسلام والمسلمين محسن قرائتي است كه يكي در جمع مبلغان خارج از كشور و ديگري در جمع مبلغان هجرت بلند مدت حوزه علميه قم ايراد گرديده است . چكيده اين دو سخنراني به صورت گزينشي و نكته وار ارائه مي شود .

1 . دعوت بايد به سوي خدا باشد . از نظر قرآن كريم بهترين مردم كره زمين مبلغين هستند، به شرط اينكه دعوت و تبليغشان به سوي خداوند تبارك و تعالي - نه دعوت به نفس - و عمل و رفتارشان صالح و خالص براي خداوند باشد . «ومن احسن قولا ممن دعا الي الله وعمل صالحا وقال انني من المسلمين » (1) ; «و كيست خوش گفتارتر از آن كس كه به سوي خدا دعوت نمايد و كار نيك كند و گويد: من [در برابر خدا] از تسليم شدگانم؟»

2 . مبلغ بايد سوز و عطش دروني براي هدايت مردم داشته باشد . يكي از ويژگيهايي كه خداوند تبارك و تعالي براي حضرت رسول صلي الله عليه وآله مطرح مي كند، همين سوز دروني و حرص براي هدايت امت است . «لقد جاءكم رسول من انفسكم عزيز عليه ما عنتم حريص عليكم بالمؤمنين رئوف رحيم » (2) ; «قطعا براي شما پيامبري از خودتان آمد . بر او دشوار است كه شما در نج بيفتيد، به [هدايت] شما حريص، و نسبت به مؤمنان، رؤوف و مهربان است .»

و در همين رابطه در مورد پيامبر عظيم الشان اسلام مي فرمايد:

«لعلك باخع نفسك الا يكونوا مؤمنين » (3) ; «شايد تو از اينكه [مشركان ايمان نمي آورند، جان خود را تباه سازي .»

3 . مبلغ بايد بي تكلف باشد مثلا اگر نمي داند، صاف بگويد نمي دانم . اگر از او سؤال كردند و دانست، جواب دهد و اگر ندانست، توجيه و تفسير بي جهت نكند . «قل ما اسئلكم عليه من اجر وما انا من المتكلفين » (4) ; «بگو: مزدي بر اين [رسالت] از شما طلب نمي كنم و از متكلفين نيستم [و سخنانم روشن و همراه با دليل است] .»

4 . مبلغ نبايد در امر تبليغ مقلد ديگران باشد . خطيب نبايد سعي كند مثل مرحوم فلسفي و يا سخنور ديگري سخنراني كند، بلكه بايد خودش باشد و مثل خودش سخنراني كند . «ومن آياته خلق السموات والارض واختلاف السنتكم والوانكم ان في ذالك لايات للعالمين » (5) ;

«و از نشانه هاي اوست آفريدن آسمانها و زمين و گوناگون بودن زبانها و رنگهاي شما . هر آينه در اين كار نشانه هايي براي دانشمندان است .»

5 . يكي از ويژگيهاي مهم مبلغ اين است كه ساده، روان و قابل فهم براي همه بگويد . به عنوان مثال به جاي اينكه بگويد «در اين مقطع از زمان، بگويد همين حالا، يا به جاي «روند تكاملي » بگويد، «همين طور كه پيش مي رويم » . «ولقد يسرنا القرءان للذكر فهل من مدكر» (6) ;

«وقطعا قرآن را براي پندآموزي آسان كرده ايم، پس آيا پند گيرنده اي هست؟»

6 . سخنراني بايد مفيد و مختصر و جذاب باشد و در 20 دقيقه تنظيم شود مگر اينكه، خطيب بتواند مردم را بخنداند . مرحوم فلسفي مي گفت: «هر كس نمي تواند مردم را بخنداند سر 20 دقيقه از منبر پايين بيايد .»

7 . مبلغ توانمند، كسي است كه هم مردم را بخنداند و هم بگرياند . «وانه هو اضحك وابكي » (7) ;

«و آنكه او خندانيد و گريانيد .»

8 . مبلغ بايد با همه مؤمنين به يك شكل برخورد كند . جواب سلامها و برخوردهاي او نبايد نسبت به افراد متفاوت باشد، بلكه بايد بخاطر خدا با همه يكسان برخورد كند .

9 . مطالب و مسائلي كه در منبر مطرح مي شود بايد مطابق با نياز مخاطب انتخاب شود .

10 . خطيب توانا كسي است كه سخنراني خود را متنوع كند . اينكه درباره يك موضوع شبهاي متوالي صحبت شود، اشتباه است .

11 . سخنران بايد در هنگام سخنراني، نگاه خود را به همه جمعيت تقسيم كند و به يك نقطه خاص خيره نشود .

12 . مبلغ بايد دسته بندي شده سخن بگويد و اول و آخر كلامش مشخص باشد . مخلوط صحبت كردن از اشتباهات بزرگ در سخنراني است .

13 . از جمله هنرهاي خوب در تبليغ، استفاده از مثالهاي زيبا و مناسب است . به عنوان مثال، براي بيان ثواب نماز جماعت كه اگر 2 نفر بودند چقدر و اگر سه نفر بودند چقدر ثواب دارد تا اينكه اگر به 10 نفر رسيدند ثواب آن بي نهايت مي شود، مي توان اين طور گفت: «خواهر يا برادر! شما اگر يك انگشت داشته باشي چقدر توانايي داري؟ اگر 2 تا انگشت داشته باشي چقدر؟ اگر 3 تا چطور؟ با اضافه شدن تعداد انگشتان توانايي شخص بالاتر مي رود و آن شخص كه هر 10 انگشت را داشته باشد از عهده بي نهايت كار برمي آيد . »

مثال ديگر: سؤال مي شود كه چرا قرآن همه خوبيها را به خدا و همه بديها را به شخص نسبت مي دهد؟ مثلا مي فرمايد:

«ما اصابك من حسنة فمن الله وما اصابك من سيئة فمن نفسك وارسلناك للناس رسولا وكفي بالله شهيدا» (8) ;

«هر چه از خوبي به تو مي رسد از جانب خداست، و آنچه از بدي به تو مي رسد از خود توست، و تو را به پيامبري براي مردم فرستاديم، و گواه بودن خدا بس است .»

در جواب اين سؤال مي توان اين طور مثال زد: زمين هميشه دور خورشيد مي چرخد . آن قسمت از زمين كه به طرف خورشيد است روشن و آن قسمت كه به طرف خورشيد نيست تاريك مي باشد . پس روشنايي زمين از خورشيد و تاريكي آن از خودش مي باشد .

14 . مبلغ بايد سه شرط اساسي داشته باشد، كما اينكه پيامبران الهي اين سه شرط را داشتند .

1) از مردم باشد:

«ربنا وابعث فيهم رسولا منهم يتلوا عليهم اياتك ويعلمهم الكتاب والحكمة ويزكيهم انك انت العزيز الحكيم » (9) ; «پروردگارا، در ميان آنان، فرستاده اي از خودشان برانگيز، تا آيات تو را بر آنان بخواند، و كتاب و حكمت به آنان بياموزد و پاكيزه شان كند، زيرا كه تو خداي شكست ناپذير حكيمي .»

2) در مردم باشد:

«كما ارسلنا فيكم رسولا منكم يتلوا عليكم ءاياتنا ويزكيكم ويعلمكم الكتاب والحكمة ويعلمكم ما لم تكونوا تعلمون » (10) ; «همان طور كه در ميان شما، فرستاده اي از خودتان روانه كرديم، كه آيات ما را بر شما مي خواند، و شما را پاك مي گرداند، و به شما كتاب و حكمت مي آموزد، و آنچه را نمي دانستيد به شما ياد مي دهد .»

3) با مردم باشد:

«فانجيناه والذين معه برحمة منا وقطعنا دابر الذين كذبوا باياتنا وما كانوا مؤمنين » (11) ; «پس او و كساني را كه با او بودند به رحمتي از خود رهانيديم، و كساني را كه آيات ما را دروغ شمردند و مؤمن نبودند ريشه كن كرديم .»

15 . محور تمام سخنان مبلغ در تبليغ بايد قرآن باشد . «نحن اعلم بما يقولون وما انت عليهم بجبار فذكر بالقرءان من يخاف وعيد» (12) ;

«ما به آنچه مي گويند آگاهتريم و تو مامور به اجبار آنها [به ايمان] نيستي; پس بوسيله قرآن، كساني را كه از عذاب من مي ترسند متذكر ساز .»

16 . مبلغ نبايد از تعريفهاي بي جاي ديگران خشنود شود . چرا كه قرآن كريم چنين انساني را بدعاقبت مي داند . «لا تحسبن الذين يفرحون بما اتوا ويحبون ان يحمدوا بما لم يفعلوا فلا تحسبنهم بمفازة من العذاب ولهم عذاب اليم » (13) ;

«البته گمان مبر كساني كه بدانچه كرده اند شادماني مي كنند و دوست دارند به آنچه نكرده اند مورد ستايش قرار گيرند، قطعا گمان مبر كه براي آنان نجاتي از عذاب است، [بلكه] عذابي دردناك خواهند داشت .»

17 . سخن مبلغ بايد مطابق با زمان و مكان باشد، به گونه اي كه مخاطب حس كند آن سخن براي اوست . در اين صورت مخاطب با مطلب گره مي خورد .

مثال: اگر در داستان حضرت يوسف عليه السلام گفته شود كه ايشان برادران حسودي داشت كه به عنوان بازي او را بردند و در چاه پرت كردند و پيراهن خونين او را آوردند و . . . ، مخاطب خواهد گفت: اين تاريخ 2000 سال قبل است و هيچ ارتباطي به زندگي ما ندارد . اما اگر گفته شود: يوسفي بود، جوانها! همه شما يوسف هستيد، يوسف را بردند، همه شما را هم مي برند، او را به اسم بازي بردند، شما را هم به اسم بازي مي برند، او را به چاه انداختند و پرت كردند، شما را نيز پرت مي كنند و . . . ، در اين صورت مخاطب احساس مي كند كه قرآن با او سخن مي گويد و شرح حال امروز اوست .

پي نوشت ها:

1) فصلت/33 .

2) توبه/128 .

3) شعراء/3 .

4) ص/86 .

5) روم/22 .

6) قمر/17 .

7) نجم/43 .

8) نساء/79 .

9) بقره/129 .

10) بقره/151 .

11) اعراف/72 .

12) ق/45 .

13) آل عمران/188 .

http://www.hawzah.net/fa/magart.html?MagazineID=2689&MagazineNumberID=3868&MagazineArticleID=29079


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۳۱:۲۶ ] [ مشاوره مديريت ]
 

تشريفات سخنراني در همايش ها

اين نكات ارزشمند از ديد احترام و اكرام شما سخنرانان نگاشته شده است و مراسم مختلف اقتضاي خود را ايجاب مي نمايد. اين نكات تنها به شما يادآوري مي نمايد شما به عنوان يك سخنران در مراسم رسمي در ديد همه هستيد و نه تنها مخاطبان به سخنراني شما گوش مي دهند بلكه آداب معاشرت و تشريفات شما را زير نظر دارند. ما برآنيم تا اين نكات را هم در كنار فنون سخنوري در اختيار شما قرار دهيم تا ضمانت ما در ارتقاي سخنوري استوارتر باشد.

شخصيت شما برند تجاري شماست. اگر شما درياي علم باشيد مخاطبان تنها مجال درك قطره اي از علم شما را دارند ولي طريقه سخنوري شما همراه با آداب معاشرت شما نشان از فرزانگي شماست .

1) روي دو پاي خود تكيه دهيد:

هنگام پخش سرود ملي روي دو پاي خود بايستيد و دستان خود را چهار انگشت بر روي خط دوخت شلوار خود با جهت گيري شصت خود به سمت جلو قرار دهيد.سر و گردن خود را بالا نگه داريد و نگاهتان را مستقيم به جلو نگه داريد. از گذاشتن دست خود روي قلب خود خود داري نماييد .

2) شروع برنامه را جدي بگيريد:

هرگز در زماني كه قاري يا مجري در حال اجرا هستند صحبت نكنيد.صحبت نمودن شما باعث حواس پرتي شنونده خواهد شد و شما را دون شان شخصيت خويش فرض مي نمايد.از طرفي يادتان باشد قاري و مجري مراسم با تمرين زياد سعي دارند در فرصت كمي كه دارند حداكثر اثرگذاري را روي مخاطبان داشته باشند اين فرصت طلايي را از آنها نگيريد .

3) جاي مناسب شان خود بنشينيد:

هميشه مناسب با شان خود و مجلس در مكاني بنشينيد كه با حضور ديگر ميهمانان مجبور به ترك صندلي خود نشويد.اگر سخنران همان قسمت از برنامه هستيد ؛ رديف جلو و كمي دورتر از مركز بهترين مكان است.يادتان باشد هميشه افرادي هستند كه به همراه مقامات وارد مراسم مي شوند و در صورتي كه مستقيم و محكم روبروي صندلي خود نايستيد بدشان نمي آيد تا جاي شما را اشغال نمايند.پس محكم و استوار در برابر صندلي خود بايستيد و به آنها خوش آمد بگوييد.

4) زمان مناسب در جلسه سخنراني حاضر شويد:

زماني در مجلس حاضر شويد كه ديگران مجبور به ايستادن تمام قد در مقابل شما نشوند و اگر اين موضوع اتفاق افتاد از روبوسي در هنگام سخنراني ديگران و در انظار مخاطبان خود داري نماييد.

5) احترام را با احترام انجام دهيد:

از طرف مقابل ،نيم خيز شدن شما تنها انتقال پيامي است كه شما احترامي براي تازه وارد قائل نيستيد پس به خودتان زحمت ندهيد و محكم سر جايتان بنشينيد تا نظم مجلس برقرار باشد.سر تكان دادن از راه دور براي تازه واردان براي اداي احترام ، خارج از وصف آيين نگارش مطالب اين سايت است .صحبت كردن در مورد تازه واردان يا با آرنج به پهلوي كناردستي زدن، نشاني از عدم آگاهي نسبت به آداب تشريفات همايش است .

6) سخنراني همكاران را گوش دهيد:

هميشه قبل از سخنراني خود در سالن همايش حضور داشته باشيد و به سخنراني سخنران قبل از خود گوش دهيد.بعضي از همكاران بر اين باورند كه سخنران نبايد قبل از سخنراني ديده شود.اين شيوه شايد براي سخنراناني كه تنها سخنران سمينار هستند جالب باشد ولي با فرهنگ و شيوه مراسم در ايران مطابقت ندارد و بنده پيشنهاد نمي دهم.

7) بعد از سخنراني در فضا بمانيد:

سخنراناني كه بعد از اتمام سخنراني خود فضاي مراسم را بلافاصله ترك مي كنند از ديد مخاطبان انسان هاي مغرور و بدون اتيكت شناخته مي شوند. مهم نيست رتبه علمي شما چيست چون رتبه شما از مجموع رتبه مخاطبان كمتر است.

8) موقعيت طلب نباشيد:

سخنرانان ديگر و مقامات مدعو هم مانند شما به تنفس و استراحت نياز دارند.موقع تنفس ياد بگيريد براي سخنرانان فضاي آرامش و تجديد قوا ايجاد نماييد. اين موضوع نبايد مانع از گسترش ارتباطات موثر قلمداد شود.

9) به زمان همكاران و عوامل اجرايي ارزش قائل شويد:

هيچ گاه بيشتر از زمان خود سخنراني نكنيد. اين از اولين علائم نقض حقوق مدرن محسوب مي شود. يادتان باشد سخنراني اضافي شما علاوه بر ناخشنودي مخاطبان، باعث به هم ريختن برنامه هاي عوامل اجرايي و ديگر سخنرانان خواهد شد.

در مواقع پرسش و پاسخ در هنگام سخنراني لازم نيست همه پرسش ها را جواب بدهيد و گاهي لازم است با دادن آدرس منبع و يا قول دادن به مخاطبان براي دادن پاسخ علمي در سايت خود و يا ارسال جواب به ايميل علاقه مندان علاوه بر رعايت و مديريت زمان مخاطبان ، ارتباطات خود را گسترش دهيد.

يادمان باشد در يك همايش 1000 نفري يك دقيقه اضافي يعني هدر دادن 1000 دقيقه ارزشمند .

10) بر روي نام همكاران كليد نكنيد:

شپش اگر در سخنراني خود خواستيد از سخنران قبلي مطلبي را تاييد يا رد نماييد ؛ تنها يك بار نام ايشان را ببريد و از نام بردن مكرر ايشان خود داري نماييد.نام بردن از اساتيد فن هميشه قابل تقدير و نشان حق شناسي شماست.

خيلي از سخنرانان بعد از اجراي سخنراني دچار نوعي غرور مي شوند و از ارتباط با ديگران غافل مي شوند.اين سخنراني ها خيلي زود فراموش مي شوند ولي ارتباط خوب شما با مخاطبان ماندگار خواهد ماند. مخصوصا ارتباط موثر با استادان و پيشكسوتان حاضر و اداي احترام به آنها به عنوان شخصي با آداب معاشرت بالا تلقي مي گردد.در جواب تمجيد و تعريف استادان خاضعانه اداي احترام نماييد.

11)نظام آراسته باشيد:

نظام آراستگي شما در همه ي احوال نشان شخصيت شماست و در همايش ها نمود بيشتري دارد. حضور در همايش ها بايد به عنوان مراسم رسمي و دولتي تلقي گردد و از پوشش غير رسمي و غير اداري برحذر بود.از در دست داشتن دسته كليد، تلفن همراه و يا تسبيح جدا خود داري نماييد.در مراسم رسمي كه با حضور مقامات عالي نظام برگزار مي شود كساني در حال تسبيح خواني ديده مي شوند كه جاي تامل بسيار دارد. برداشت من اين است آنها در حال تسبيح هستند و سخنراني مقام اول كشور را گوش نمي دهند و اين صحيح نيست. حالت دوم اين است كه آنها در حال بازي كردن با تسبيح هستند كه اين عذر بد تر از گناه تلقي مي گردد.

12. هميشه شان مجلس را در نظر داشته باشيد:

گاهي شايد مخاطبان به لطيفه هاي شما بخندند ولي اين نبايد شما را به اشتباه بيندازد تا بي محابا هر حرفي را بزنيد. خنداندن مخاطبان هميشه نشان موفقيت شما نيست .هدف مراسم را در نظر داشته باشيد و در مسير هدف به ايراد سخنراني و يا خنداندن مخاطبان اقدام نماييد. در مراسمي كه همين اواخر حضور داشتم سخنران مدعوي از سيگار كشيدن خود در توالت سخن گفت. همه خنديدند ولي آثار سخنراني او بازتاب خوبي در نظر مخاطب به عنوان يك سخنران انگيزشي نداشت. به نظر من سخنان اين سخنران تداعي كننده 700 مدل توالت شد و رشته افكار را از هم گسست.

هر اندازه جهان شمول و عالمانه سخن بگوييد گاهي اوقات يك كلمه تمام وجهه و لايه هاي دروني شما را نشان مي دهد و در انظار مخاطبان به عنوان يك فرد متفاوت جلوه مي نماييد. اين كلمات اكثرا منفي ،مبتذل و يا عاميانه هستند.لسان الغيب در ديوان ارزشمند حافظ يك كلمه ركيك نمي آورد .به طور مثال كلمه " خ ر" در ديوان وي ديده نمي شود و هر چه است مضامين دقيق و نكته هاي ظريف عرفاني است و اين باعث شده است تا ديوان حافظ مسحور قلب ها بشود.

www.iranmojri.com


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۳۱:۲۵ ] [ مشاوره مديريت ]

 

فنون سخنراني به ما كمك مي كنند كه از طريق برنامه ريزي و كسب آمادگي، مهارتهاي كلامي و هنرهاي بياني را در خود پرورش دهيم.

دو راز نهفته در يك سخنراني موفق :

آمادگي و تمرين

مراحل اجراي فنون سخنراني 

مرحله اول: مشخص كردن هدف

مرحله دوم: انتخاب بهترين راه انتقال هدف با توجه به:

    نوع پيامي كه قصد داريم به مخاطبان منتقل كنيم
    خصوصيات مخاطبان  
توضيح هدف

در توضيح هدف بايد سه نكته مهم را در نظر بگيريم:

1- آموزش: مخاطبان بايد از سخنان ما مطلبي بياموزند.

2- جاذبه: مخاطبان بايد از سخنان ما لذت ببرند.

3-ارائه توضيحات روشن و شفاف: همه قسمتهاي سخنراني بايد شفاف، روشن و قابل فهم باشند.

استفاده از دانش و اطلاعات

دارا بودن اطلاعات كافي در مورد موضوع مورد بحث و موضوعات مرتبط با آن.

انتخاب نكات اصلي

هر مخاطب تنها مدت 45 دقيقه مي تواند تمركز حواس داشته باشد. در اين مدت فقط يك سوم مطالبي كه گفته مي شود و حداكثر هفت مفهوم را فرا مي گيرد.

سازماندهي اطلاعات

براي اينكه مخاطب پيام ما را بدرستي دريافت كند بايد در سخنراني از مناسب ترين ساختار استفاده كنيم.

ارائه جداگانه نكات: براي بيان ايده ها و نكاتي كه اهميت يكساني دارند ولي ضرورتا با يكديگر تداخل ندارند.

مثال: در سخنراني هاي رسمي مثل سخنرانيهاي آموزشي يا كنفرانسهايي كه مثلا در مورد تئوري مديريت ارائه مي شوند.

تاكيد روي يك نكته: اگر اهميت يكي از نكات از ساير نكات بيشتر باشد آن را اول از همه ذكر مي كنيم و وقت بيشتري به آن اختصاص مي دهيم كه بتوانيم كاملا در مورد آن بحث كنيم. سپس در تكميل آن نكاتي كه اهميت كمتري دارند را ذكر مي كنيم. مثال: سخنراني كه در مورد بهبود ارائه خدمات به مشتركين ايراد مي شود.

نكاتي كه بايكديگر هم پوشي دارند: در اين ساختار هر نكته به نكته قبل و همه نكات با هم مرتبطند. اين نوع ساختار براي سخنراني هاي غير رسمي مناسب است و زماني بكار مي رود كه همه اعضا از موضوع كاملا آگاهي دارند و از نكات نسبتا پيچيده سر درمي آورند.

نوشتن متن سخنراني

متن سخنراني بايد ساده، روان و صريح باشد. براي اينكه حاضران را مستقيما مورد خطاب قرار دهيم از ضماير اول شخص و دوم شخص جمع (ما و شما) و افعال معلوم استفاده مي كنيم.

مثال در مورد نگارش جملات

1- از جملات دستوري استفاده نشود (مجهول)

2- از جملات دستوري استفاده نكنيد (امري)

3- از جملات دستوري استفاده نكنم (متكبرانه بنظر ميرسد)

4- از جملات دستوري استفاده نكنيم (بهترين نگارش)

خلاصه كردن و ياداشت برداري

1- نوشتن متن سخنراني

2- ويرايش

3- استخراج نكات مهم و اصلي از پيش نويس نهايي

4- نوشتن نكات برروي كارتهاي شماره دار

اجراي تمريني

اجراي تمريني فرصت مناسبي براي زمانبندي مطالب، تسلط بر متن سخنراني و رفع اشكالاتي است كه ممكن است در طول سخنراني بوجود بيايد.

مراحل اجراي تمريني

1- تمرين كردن با صداي بلند

2- تمرين كردن مقابل آينه

3- اتكا نكردن به نوشته

4- گرفتن بازخورد (Feedback)

استفاده از وسايل سمعي و بصري

1- انتخاب نوع وسيله سمعي بصري با توجه به تعداد مخاطبان

2- جلب نمودن توجه كليه مخاطبان به پرده نمايش

آمادگي كامل براي ارائه سخنراني

آماده كردن خود به اندازه آماده كردن متن سخنراني اهميت دارد.

1- خود را باور داشته باشيم.

2-  تصوير مثبتي از خود داشته باشيم.

3- نقاط ضعف و قوت خود را بشناسيم.

تقويت اعتماد بنفس و داشتن تفكر مثبت

با تكرار كردن افكار مثبت و دلگرم كننده اعتماد بنفس خود را افزايش دهيم.

براي مثال مي توانيم از عبارات زير استفاده كنيم:

- سخنراني من جالب و پر از ايده هاي جالب است. مخاطبان حتما از آن لذت خواهند برد.

- به اندازه كافي در مورد موضوع مورد نظر اطلاعات دارم، مخاطبان بزودي به اين مطلب پي مي برند.

- به اندازه كافي آمادگي دارم، تمرينات بخوبي انجام شده، بي صبرانه منتظرم تا واكنش مخاطبان را ببينم. 

تجسم موفقيت

تصور كنيم در حال ارائه يك سخنراني بي عيب و نقص هستيم.

چگونگي وضعيت ظاهري

مخاطبان تا حد زيادي تحت تاثير ظاهر ما قرار مي گيرند. طرز لباس پوشيدن ، راه رفتن و حتي ايستادن همگي مواردي هستند كه مي توان از آن برداشتهاي زيادي كرد. ايجاد ذهنيت مثبت در اولين لحظه براي موفقيت در سخنراني بسيار ضروريست. بنابراين:

- لباس مناسبي بپوشيم.

- با اعتماد بنفس راه برويم و صحبت كنيم.

بهبود وضعيت ظاهري

ظاهر خوب اندام به حالت بدن، يعني طرز نگه داشتن اسكلت بدن، بستگي دارد. بهترين حالت براي شروع سخنراني اينست كه صاف بايستيم، پاها كمي از هم فاصله داشته باشند دستها در طرفين بدن به حالت صاف قرار بگيرند. اين طرز ايستادن خنثي است و بيانگر مفهوم خاصي نيست.

تقويت صدا

آهنگ و بلندي صدا، تاثير بسيار زيادي بر سخنراني دارد. يكي از موارد مهم در آماده شدن براي سخنراني، شناخت عملكرد دستگاه گفتاري و كنترل ماهرانه لحن صداست.

تنظيم صدا

اولين شرط لازم براي خوب صحبت كردن ورود هواي كافي به ريه است. مي توانيم با انجام تمرينات ساده تنفسي مقدار ورودي هوا را افزايش دهيم.

دومين شرط لازم درست كار كردن حنجره است.

تنفس صحيح

آهسته و عميق نفس بكشيم تا اكسيژن راحتتر وارد بدن شود و در نتيجه خون بهتر در مغز جريان پيدا كند. هر چه مقدار اكسيژن ورودي بيشتر باشد، جريان هوا در تارهاي صوتي بيشتر مي شود و به تقويت صدا كمك مي كند.

ازبين بردن تنش

تنش ايجاد شده در عضلات در طول سخنراني اثرات نامطلوبي بر جاي مي گذارد:

1- استواري بدن را از بين مي برد.

2- باعث افتادگي شانه و خميدگي پشت مي شود .

3- مانع عملكرد روان حنجره و در نتيجه لرزش صدا ميشود.

4-  موجب منقبض شدن عضلات مي گردد.

با انجام يكسري تمرينات ساده، انقباض موجود در عضلات را از بين مي بريم.

براي از بين بردن انقباض ماهيچه هاي  صورت به صورت ذيل عمل مي كنيم.

  فشردن صورت
  جمع كردن صورت
  كشش دهان
آمادگي نهايي جهت ارائه سخنراني

1- استقرار وسايل سمعي- بصري در سالن

2- دقت كنيم وسايل سمعي بصري براي افرادي كه در انتهاي سالن مي نشينند قابل استفاده باشد.

3- وسايل برقي موردنياز درست كار كنند .

4- محل برگزاري سخنراني، ساعت و تاريخ حضور روي راهنماهاي درب ورود و طبقات مشخص شده باشند.

5- صفحات متن يا ياداشتها صفحه گذاري شده باشند.

6- حتما يك ليوان آب برروي ميز سخنران موجود باشد.

7-از برگزاركننده سخنراني بخواهيم پيش از آغاز سخنراني معرفي درستي از ما داشته باشد و از ابراز نظرات شخصي خود بپرهيزد.

شروع سخنراني

1- با نام خدا، با اعتماد بنفس و بدون نگاه به ياداشتها شروع مي كنيم.

2- در همان لحظات آغازين به همه مخاطبان نگاه كنيم تا احساس كنند يك يك آنها مخاطب ما هستند.

3- نحوه ايستادن ما طوري باشد كه بين ما و مخاطب مانعي ايجاد نشود.

4- در طول سخنراني نگاه خود را روي همه مخاطبان بچرخانيم. رديف هاي عقب را فراموش نكنيم.

بايدها و نبايدها

1- براي روشن شدن مطالب، ساده و مختصر صحبت كنيم و از زياده گويي بپرهيزيم.

2- مكث ها را بصورت مشخص و تاكيدي انجام دهيم. اين مكثها به مخاطبان اجازه مي دهد كه مطالب بيان شده را درك كنند.

3- براي آگاهي از زمان به ساعت ديواري نگاه كنيم نه ساعت مچي

4- اگر مطلب را گم كرديم، آرام باشيم تا آن را پيدا كنيم.

5- در آخر جملات صداي خود را پايين نياوريم چون باعث مي شود مخاطبان تصور كنند در مورد مطالب مطرح شده ترديد داريم.

6- به مخاطبان بگوييم كه چه مدت صحبت مي كنيم تا آنها بدانند چه مدت بايد تمركز كنند.

پاسخ به سئوالات مخاطبان

1- پاسخ به سئوالات مخاطبان بگونه اي نباشد كه ما را از پرداختن به موضوع اصلي منحرف سازد.

2- در هنگام مواجه شدن با سئوالات مشكل، آرامش خود را حفظ كنيم، در صورت لزوم از ترفندهاي تاخيري استفاده كنيم.

3- مراقب سئوالهاي كنايه داري كه براي نشان دادن نقاط ضعف و يا دستپاچه كردن سخنران پرسيده مي شود، باشيم و با تاييد گفته هاي طرف مقابل به بحث خاتمه دهيم.

4- چنانچه يكي از مخاطبان سئوالي مطرح كرد كه ارتباط چنداني با موضوع سخنران نداشت و ما پاسخ آن را نمي دانستيم بهتر است در جواب بگوييم:‹‹ قصد نداشتم امروز اين بخش از موضوع را مطرح كنم›› و يا بگوييم: ‹‹اين يك موضوع ديگري است كه حالا فرصت بحث در مورد آن را نداريم››.

پايان اثر بخش

1- خلاصه مطالب

مطالب در يك يا دو جمله خلاصه شوند اين خلاصه قابل فهم‌، كوتاه و مستدل باشد.

2- اثر گذاري

مكث ها، آهنگ جمله و زيبايي كلام رعايت شود.

3- اتمام قاطعانه

سخنراني با قدرت و با خاطره اي به ياد ماندني به پايان برسد.

http://fshahrokh.blogfa.com/89074.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۳۱:۲۴ ] [ مشاوره مديريت ]

 

تكينيك هاي سخنراني در جمع تكينيك هاي سخنراني در جمع

سخنراني در جمع براي اغلب افراد كار دشواري است.اگر مـي خـواهـيـد انـسـان موفـقي باشيد، بايد بر تكنيـكهـاي سخنراني تسلط پيدا نموده و يا حداقل هنگام صـحبـت در يك جمع احساس راحتي كنيد.

منظور از يك جمع، 500 سهامـدار عـصـبـانـي در جـلسـات  آخر سال نيست، بلكه ميتواند از چند فروشنده، كارمـند و يا چند دوست در جشن تولد نيز تشكيل شود. سخنراني در جمع به اين معني است كه شما چندين شنونده داريد كه در اغلب اوقات به تـك تـك واژه هـايـي كه از زبـان شمـا ادا ميشود، گوش ميدهند. به همين دليل اشتبـاه نـكـردن شما در حين صحبت حائز اهميت است.

1. آرام و ريلكس باشيد

بـرخي از افـراد همين كه به صحبت كردن در جمع فكر ميكنند، دچار اضطراب و نـا آرامـي شده و هنگامي كه در مقام عمل شروع به سخنراني مي كنند، خشكشان مـي زنــد، تپش قلبشان شديدتر ميشود، دستانشان شروع به لرزش ميكند و بصورتي گسسـتـه و لكنت وار شروع به صحبت مي نمايند.

موضـوع مـهمي كـه بـايد بخاطر داشت باشيد اين است كه در شرايط مرگ و زندگي قرار نداشته و صرفا" در حال گقـتن چند كلمه حرف به ديگران هستيد. چه دو نفر باشند چه 200 نفر، بايد بـه يـك طريق صحبت كنيد به اينصورت كه عصبي نشويد، روي موضوع مربوطه تمركز كنيد و كار را به اتمام برسانيد.

2. موضوع مورد بحث را بشناسيد

معمولا ما زماني دچار اضطراب و نا آرامي مي شــويم كه كـاري كـه در مـورد آن تـبـحر و شناختي نداريم، مجبور به انجامش مي گرديم. افـراد انـدكي داراي تبحر كامل در زمينه سخنراني در جمع مي باشند اما اغلب مي توانند در صورت داشتن آمادگـي منـاسـب، از عهده آن بخوبي برآيند. كليد اين آمادگي آشنا بودن و شناختـن دقيق مـوضـوع مــورد صحبت مي باشد.

اگر شما يـك مديـر اجـرايـي در شـركت تـوليد نوشابه بوده و قصد سخنراني در مورد بازار رقابتي را داريد، بايد از همه ريزه كاريها و جزئيات شركتهاي ديگر توليد نوشابه همـانـنـد شركت خود آگاه باشيد. زماني را براي نت بـرداري و خـلاصـه سـازي ايـده هـاي خـود در قالب نوشتارهاي كوچك اختصاص دهيد.مرحله بعدي كار اين است كه آن قالبهاي كوچك را بخاطر سپرده و هنگام سخنراني آنها را بسـط و گسترش دهيد. اگر جلسـه پرسش و پاسخ در ميـان است، سـعـي كنـيـد سـؤالات احتمالي و پاسخهاي آنها را از قبل مهيا و آماده نماييد.

۳. مخاطبين خود را بشناسيد

اگر در مقابل مديران ارشد يك شركت در مورد راه كارهاي تجاري صحبت مي كنيد، بايـد نسبت به زمانيكه براي يك عده دانشجو كه ترم اول اقتصاد را مي گذرانند، روش بسيـار متفاوتي را در پيش بگيريد.

 بايد ميزان سطح معلومات مخاطبين خود را سنجيده و مطابق با آن صحبت كنيد. به هر حال آنها آماده اند تا سخنان شما را بشنوند بنابراين گفته هاي شما بايد برايشان قابل فهم باشد.

4. با محل سخنراني آشنا شويد

اين يك نكته فراموش شده است، امـا شـمـا بـايـد بـا مـحلـي كـه قـرار اسـت در آنــجا به سخنراني بپردازيد، آشنا شويد. لازم است پيشاپيش به آنجا رفته و با امكـانات و محيط آن آشنا گرديد. سپس روي مسائل ديداري سخنراني خود كار كنيد تا مطـمـئـن شــويـد مطابق با آنچه كه در نظر گرفته ايد باشد. وارد شـدن بـه يـك سـالـن 20000 هـزار نـفـري نسبت به وارد شدن به يك كلاس درس 30 نفره نياز به تمهيدات بسيار بيشتري دارد.

يك روش خوب اين است كه در صندليهاي مختلفي كه قرار است حاظران بنشينند، قرار بگيريد تا چشم انداز مناسبتري از محل برگزاري بدست آورده و بتوانيد با همه شنودگان به يك نسبت ارتباط برقرار كنيد نه فقط با چند نفري كه در رديف جلو نشته اند.

5. موفقيت را مجسم كنيد

اغلب افراد به اين دليل در سـخنـرانـي شـكست ميخورند كه تصور ميكنند صحبتهايشان اشـتباه و بـي معني است. آنچه كه در ذهن مي پرورانيد، همان نيز اتفاق خواهد افتاد. اگر خودتان را يك نادان تصور كنيد، همان نيز خواهيد شد.

فكر عجز و ناتواني را در خودتان قبل از شـروع صـحبـت نـابـود كنـيد.  سعي كنيد پيش از سخنراني مطالب را در ذهن خود مـرور نـمـاييد. چگونگي بيان موفقيت آميز موضوعات و نيز حركات خود را مـجسـم نـمايـيـد. تا رسيدن به مرحله يك ايراد يك سخراني كامل اين اعـمـال را تـكـرار كـنـيـد. بـعـد از آن تـنـها كـاري كـه لازم اسـت انجام دهيد، عملي كردن تجسمات خود خواهد بود.

6. كار نيكو كردن از پر كردن است

مايكل جردن هم ممكن است وقتي براي اولين بار با توپ بسكتبال آشنا شد، 10 پرتاب اولش را در گل نكرد، اما با سخت كوشي و تمرينات بسيار، بـه بـهـتـريـن بسكتباليست دنيا مبدل شد. نكته اين است كه اگر بخواهيد سخنران بهتري شويد بايد تمرين كنيد.

بصورت داوطلبانه هنگـام اوقـات بـيـكاري جـلوي دوسـتـانـتان قرار گرفته و به جلوي جمع ايستادن عادت كنيد. بتدريج سعي كنيد به تعداد نفراتي كه در مقابلشان قرار گرفته ايد بيفزاييد و از افراد قويتر اسـتفـاده نـمايـيد. ايده ايـنكار اين است كه در شرايط غير واقعي كه اهميتي ندارد، متوجه اشتباهات و نقاط ضعف خود شويد. به اين ترتيب هنگامي كه روز موعود فرا ميرسد با اعتماد بنفسي كامل در مقابل جمع قرار گرفته و همـه چـيـز بـه خوبي پيش خواهد رفت.

7. روي پيغام تمركز كنيد

هنگام سـخنـراني در يـك جـمـع زيـاد به حاضرين فكر نكنيد. به پيغام و نكاتي كه بايد بـه ديگران منتقل كنيد تمركز نم۱:۲۲ ] [ مشاوره مديريت ]

 

و بيش از 70 درصد پيام انسانها از طريق ارتباطات غير كلامي منتقل مي شود و تنها 30 درصد  پيام ها از طريق كلام و گفتار به مخاطبان مي رسد. ارتباطات غير كلامي، همان زبان بدن و يا حالات، حركات چشم است، پاها و اندام هاي انسان است كه اثر بخش ترين وسيله انتقال پيام است. مزيت ارتباطات چهره به چهره در آن است كه انتقال پيام دقيق تر و رساتر از ارتباطات كلامي و يا غير مستقيم است.

و مي توان با دقت در حالات صورت و مردمك حالت دست و پاهاي آهنگ صدا به درستي يا جعلي بودن پيام گوينده پي برد. در واقع اين هم از شگردهاي خداوند در طبيعت بشر است كه انتقال پيام به دو صورت كلامي و غير كلامي صورت مي گيرد و اگر گوينده در پيام خود صادق باشد،اين دو روش بر هم منطبق بوده و انتقال پيام با قدرت و انرژي و شفافيت تمام منتقل مي شود.


 همفكري، همدلي و همكاري كه لازمه تعالي سازماني ريشه و توسعه پايدار سازمان است، محصول هماهنگي و همسويي ارتباطات كلامي و غير كلامي است. امروزه شكست كارآمدترين استراتژي ها نه به دليل ضعف آن، بلكه به دليل ناتواني در بيان و عدم تفهيم استراتژي به كاركنان است.


مطلب مهم ديگر در تفاوت بين ارتباطات كلامي و غير كلامي در اين است كه برقراري ارتباطات كلامي در مورد همه ملل به راحتي اتفاق نمي افتد ، ولي تفاهمات غير كلامي به صورت جهاني و به سهولت بين انسانها امكان پذير است .


 اهميت ارتباطات غير كلامي


حدود 70 درصد ارتباطات ما غير كلامي است . منظور از ارتباطات غير كلامي تنها حركات بدن نيست ، بلكه شامل موارد بسياري ست مانند پوشاك ، چهره ، طرز بيان ، حالات صورت و موقعيت شما در ديدار با ديگران و مسائلي از اين قبيل .


استفاده از حركات و حالات بدن در برقراري ارتباطات روزمره امري بسيار عادي است و افرادي كه با اين موضوع آشنايي  كامل و كافي دارند؛ مي توانند به كمك اين علائم و حركات علاوه بر آگاهي از اهداف و مقاصد واقعي افراد ، مقصود مورد نظر خود را به طرف مقابل بقبولانند .


شناخت مفهوم حركات و حالات اعضاي بدن در دو مورد مي تواند مفيد باشد و كمك شاياني به ما كند:

·         با شناخت بهتر حركات و حالات بدن خود در ايجاد تغييراتي در آن ها مي توانيد با مردم روابط بهتري برقرار كنيد به اين ترتيب، درك ، حس همدردي، تفاهم و اطمينان، شناخت و احترام شما نسبت به ديگران تغيير خواهد كرد.

·         با دقت و تمركز بيشتر در نحوه حركات و حالات اعضاي بدن افراد مي توانيد عكس العمل افراد را در موقعيت هاي مختلف را تا حدي پيش بيني كنيد و با تحت تاثير قرار دادن مردم، عكس العمل افراد را به نفع خود تغيير دهيد.

·         اولين تاثير: موفقيت يا شكست ما در تجارت به اولين برخورد ها و تاثيرات ما بستگي دارد . مردم با دقت در لباس، سبك و حالت شما ، در اولين برخورد تا حدودي مي توانند به تيپ شخصيت شما پي ببرند. نوع پوشش و حالات  شما نمايانگر احساسات و عواطف مختلفي مانند شخصيت واقعي، شخصيت ايده آل ويا شخصيت مطلوب شماست. ما در اولين برخورد مي كوشيم تا با نگاهي گذرا به افراد، تصوير كلي از آنها به دست آوريم چرا كه زمان اولين برخورد بسيار كوتاه است. لباس افراد اولين چيزي است كه توجه مارا به خود جلب مي كند.بررسي ظاهر خودتان اين امكان را به شما مي دهد تا با شناسايي نقايص خود ، آنها را رفع كنيد و در نتيجه تاثير بهتري بر اطرافيان خود داشته باشيد.

·                  ايجاد تصويري ايده آل از خود در كار

·         ظاهر زيبا به تنهايي تضمين كننده موفقيت شما در فعاليت تان نيست ؛ اين قدرت تجسم شماست كه شما را به فردي موفق تبديل مي كند . عواملي كه به كمك آنها مي توانيد تجسم خود را تقويت كنيد عبارتند از :

·         ژست و حالت شما بايد به نحوي باشد كه بدون ايجاد رعب و وحشت ، علاوه بر رعايت ادب و احترام به طرف مقابل ، بتوانيد با اعتماد به نفس كامل با افراد ارتباط برقرار كنيد .

·                  چيدمان ميز ؛ يك ميز مرتب نمايانگر قدرت و توان صاحب آن در كنترل اوضاع ، تأمين نياز و خواسته ها ي خود و ديگران است .

·         لباس؛ رنگ لباس و سايز و برازندگي آن و لوازم جانبي لباس مثل كيف و كفش مي تواند در تغيير نگرش مراجعه كنندگان تاثير داشته باشد.

·                  راه رفتن ؛ براي تاثير بهتر در افراد بايد آرام ونرم و باوقار و اطمينان گام برداريد و فقط تجهيزات ضروري را به همراه داشته باشيد.

·         تعامل با ديگران؛ هنگام صحبت كردن با ديگران براي ابراز اشتياق خود به آنها نگاه كنيد، اعتما به نفس خود را حفظ كنيد و درصورت امكان افراد را به اسم خطاب كنيد و آرام و خونسرد باشيد.

·                  از عصبي نشان دادن خود بپرهيزيد.

·         پاسخ به سوالات ؛ اگر پاسخ به دقيق يكي ازسئوالات را نمي دانيد ، با نگاه به صورت طرف مقابل او را به همكاري و كمك تشويق كنيد. و اگر پاسخ يك يا دو سؤال را نمي دانيد، پاسخ دادن را به جلسه بعد موكول كنيد يا پيدا كردن پاسخ را به كسي محول كنيد كه اطلاعات كافي دارد.

·         درخواست كمك ؛ اكثر مردم نگرشي منفي به درخواست كمك دارند ولي با تغيير نگرش در اين زمينه، درخواست كمك مي تواند نمايانگر وظيفه شناسي، دقت و علاقه شما به يادگيري مطالب جديد باشد .

·         ملاقات با افرادي كه وقت شما را تلف مي كنند بايد به گونه اي باشد كه با حالات و حركات خود به او ارزش وقت و زمان خود را بفهمانيد .

·                  شنونده اي مثبت باشيد و به دقت به صحبتها ي كاركنان خود گوش دهيد.

·         پذيرش مسئوليت بيش از حد توان و ظرفيت ؛ ايجاد تفاهم و كنار آمدن با مراجعه كنندگان و همچنين دستيابي به موفقيت مستلزم به كارگيري تمام توان است .

·                  بنابراين بهتر است تعهد و مسئوليت كارهايي را برعهده بگيريد كه توان انجام آن را داريد.

·                  مسئوليت اشتباهات خود را بر عهده بگيريد. 

·           قويت قاطعيت:قاطعيت به افراد كمك مي كند تا رفتاري متعادل داشته باشند ؛ به اين كه نه بزدل و بي اراده باشند و نه پرخاشگر. به اين معناست كه برنده - برنده بازي كنيم ، يعني سود دو طرف مبادله را در نظر بگيريم . قاطعيت يكي از عوامل مؤثر در مديريت بهينه است.

·                  افراد از نظر ويژگيها ي رفتاري به 3 گروه تقسيم مي شوند: سلطه پذير ، قاطع ، سلطه گر

·         مباني زبان بدن: ارتباطات غير كلامي از جمله ويژگيهاي شخصي و اختصاصي افراد است كه با توجه به فرهنگ ، تجربه و نوع تربيت افراد تغيير مي كند. حالات و حركات هر فرد با توجه به موقعيت و وضعيت خاص او شكل مي گيرد و احتمال اينكه چنين وضعيتي براي فرد ديگري تكرار شود،بسيار اندك است. بهترين پيشنهاد اين است كه براي درك مفهوم ارتباطات غير كلامي افراد به وضعيت و موقعيت آنها توجه كنيد و مدتي رفتار و حالات آنها را در موقعيتهاي مختلف بررسي و تجزيه و تحليل كنيد. براي دستيابي به نتايج دقيق بايد حركات تمام اعضاي بدن را بررسي كنيد .

·         مفهوم حركات اعضاي بدن: همه افراد از تاثير حالات صورت خود بر ديگران آگاهند، در نتيجه مي كوشند با كنترل حالات صورت خود از افشاي احساسات واقعي خود پيشگيري كنند. بدن افراد موقعيت آنها را از نظر باز يا بسته بودن نشان مي دهد. حالات بسته به منزله احساسات منفي و بدبينانه افراد است. اكثر افراد با قرار گرفتن در يك مكان و موقعيت خوب روابط شان را با افراد حاضر توسعه مي دهند و در روابط خود از حركات باز و مثبت استفاده مي كنند.

·         دور يا نزديك شدن: اگر برقراري ارتباط با فردي براي شما خوشايند باشد ، بدن شما ناخودآگاه به سمت او خواهد چرخيد و خود را به او نزديكتر خواهيد ديد و افرادي كه علاقه اي به ايجاد ارتباط با شما را نداشته باشند ، معمولاً سعي مي كنند با دور شدن از شما ، اين حس را به شما نشان دهند .

·                  حركات سر: معمولاً نمايانگر موافقت و مخالفت افراد با نظرات شماست ؛ كه اغلب غيرارادي و به صورت ناخود آگاه انجام مي شود.

·         حالت يا ژست: توجه به حالات مختلف افراد در موقعيت هاي مختلف كمك مي كند كه افراد را به چهار گروه مجزاي « علاقمند و فعال » ، «خسته و بي حوصله » ، « جدي و مصصم » و يا « عصبي و كم حوصله » تقسيم كنيد. حالت و ژست شما مي تواند بيانگر ميزان مسئوليت پذيري و علاقه شما به شركت در فعاليتهاي اجتماعي باشد .

·         بازوها: بسياري از كارهاي روزمره در پشت ميز انجام مي شود كه عملاً بررسي بعضي ا زحركات بدن را غير ممكن مي كند . بازوها از جمله قسمتهايي است كه بيشتر اوقات قابل رويت است و به همين دليل اهميت بسياري دارد . بازوهاي صاف نمايانگر احساسات مثبت و ذهن آماده است. اگر كسي بازوهايش را زير بغل بگيرد گوياي موقعيت بسته است كه مي تواند به معني اعتراض يا اعلام بي طرفي باشد .

·         حركت دستها: دستهاي باز در هر فرهنگي نشان دهنده حالت دوستانه فرد است. شناسايي و تغيير درست حركات منفي دستهاي افراد از مواردي است كه مي تواند در موفقيت يك مدير كمك كند. يكي از حركات منفي دستها را در افرادي كه مضطرب هستند و دائماً دستهاي خود را فشرده و مي پيچانند مي شود ديد .

·                  پاها : در فاصله دورتر از مغز قرار دارند و به همين دليل كنترل حركات آنها دشوارتر است.

·         حالات صورت : صورت انسان از 80 عضله تشكيل شده است كه به كمك آنها مي تواند احساسات دروني انسان را ابراز كند. تنها 6 مورد از حالات و احساسات دروني افراد در سراسر دنيا به يك شكل انجام مي شود : شادي، نفرت، ترس، خشم، تعجب ، و غم.

·         حركت چشم ها : نوع نگاه شما در اولين برخورد با افراد كه برنامه هاي شما را براي آينده تعين مي كند اهميت ويژه اي دارد.ارتباط چشمها نقش عمده اي در ارتباطات غير كلامي دارند و بدون چنين ارتباطي هرگز نمي توانيد ارتباط خوب و مؤثري با طرف مقابل داشته باشيد. با ارتباط چشم ها ، حتي مي توانيد تا حدودي ا زاهداف و مقاصد افراد آگاه شويد.

·         ارتباط مثبت : شما با يك نگاه ، علاقه خود را به برقراري ارتباط با افراد نشان مي دهيد. پس از برقراري ارتباط مي كوشيد تا با چشم هايتان علاقه خود را به تداوم اين ارتباط نشان دهيد .

·         ارتباط منفي : اگر فردي در حال صحبت با شما به چشمان شما نگاه نكند ، يا به اين علت است كه مطلبي رااز شما پنهان مي كند و يا نشان دهنده عدم صداقت او در آن زمينه است .

·         جهت نگاه : تحقيقات گوياي اين مطلب است كه قسمت چپ مغز وظيفه بررسي و تجزيه و تحليل واقعيات را بر عهده دارد و سمت راست مغز قسمتي است كه آرزوها و افكار ما آنجا شكل مي گيرد ؛ بنابراين اگر ما هنگام ديدن فردي به بالا و سمت راست نگاه كنيم از آنجا كه با سمت چپ مغز ارتباط برقرار مي كند ، احتمال اينكه حقيقت و واقعيت را بازگو كنيم افزايش مي يابد ، اما اگر به بالا و سمت چپ نگاه كنيم ارتباط با سمت راست قدرت تخيل را در ما بيدار خواهد كرد .

·         صدا : شما مي توانيد با تغيير لحن اداي كلمات و بيان بهتر منظور تان ، بهتر و راحت تر با افراد ارتباط برقرار كنيد . هنگام بيان جملات خود ، اين فرصت را داريد كه با تأكيد بر قسمتهاي مورد نظر ، منظور خود را كاملاً صريح و واضح بيان كنيد.

·         سكوت : سكوت هم مي تواند در موارد مختلف به نحوي مفاهيم و معاني مورد نظر را به طرف مقابل منتقل كند: حس احترام ، اظهار علاقه و اشتياق به افراد ، ابراز مخالفت ، ابراز علاقه ، سكوت آرام بخش و سكوت بازتابي .

·         زمان : مديريت زمان بيانگر كنترل شما بر اوضاع ، طرز تفكر شما در مورد سايرين و ميزان اهميت شما به عنوان يك مدير در مقايسه با ديگران است . اينكه شما فردي مهمي هستيد دليلي براي در انتظار گذاشتن ديگران نيست . مدت زمان ديدار شما با افراد بايد با توجه به شرايط تعيين شود.

·         محيط : طراحي دفتر كار شما هم نمادي از شخصيت شماست . نوع چيدمان و وسايل تزئيني موجود در آنجا تاثير بسزايي در افراد دارد . بررسي مرتب دفتر كار ، به شما كمك مي كند با ايجاد تغييرات تاثير بهتري بر مراجعه كنندگان خود داشته باشيد.

·                  وسايل تزئيني دفتر كار خود را مناسب با سمت و مقام و هدف خود انتخاب كنيد.

·         لمس كردن : يكي ديگر از روشهاي برقراري ارتباط با ديگران است . براي ايجاد ارتباط از اين طريق بسيار محتاطانه عمل كنيد . روشهاي متداولي مثل دست دادن در خوش آمدگويي ، گرفتن بازوي افراد براي راهنمايي آنها به مسير درست .

·         واكنش هاي غير ارادي : اين قبيل واكنشها مانند شمشير دو لبه است و همانطور كه اساسات واقعي طرف مقابل را به شما نشان مي دهد ، احساسات واقعي شما را هم براي آنها فاش مي كند . بعضي از اين واكنشها :

·                  رنگ چهره : سرخ شدن     چشم ها : پلك زدن مدام و ريزش اشك تنفس :

·                  سريع و سنگين  پوست: خيس و عرق كرده

·          حريم خصوصي : محدوده اي كه هيچ كس اجازه ورود به آن را ندارد . همه از حريم خصوصي خود به شدت مراقبت مي كنند و تجاوز به آن را تهديد مي دانند و مقابله مي كنند . عوامل مختلفي در تعيين فاصله از افراد دخالت دارد ؛ از آن جمله مي توان به شهرنشيني - كشور يا منطقه - رابطه ي با فرد - فضاي در دسترس.

·         فضا و قدرت : به نوعي مكمل يكديگرند و رابطه متقابل دارند . هرچه فضايي كه در اختيار شماست بزرگتر باشد ، قدرتمندتر به نظر خواهيد رسيد. ايستادن با قامت كشيده آز انجا كه جسم شما فضاي بيشتري اشغال مي كند ، قدرتمندتر به نظر مي رسيد.جرأت و جسارت و اطمينان  شما در حالت ايستاده بيشتر است ، در نتيجه تاثير گذاري شما بر ديگران بيشتر است.

·         تأمين فضاي مورد نياز ديگران : با رعايت حريم خصوصي افراد و ايجاد فضاي مناسب و ايجاد فاصله لازم در لحظاتي كه افراد در حال تصميم گيري هستند ؛ مي توان فشار و استرس آنها را به كمترين حد ممكن رسانيد و برقراري ارتباط را با اين افراد راحت تر كرد .

·         فنون سخنراني: زبان بدن انسان، همانند يك زبان بين المللي است، پس هنگاميكه قصد شركت در يك جلسه يا سخنراني را داريد، بايد مراقب رفتار و حركات خود باشيد. يك متن سخنراني زماني مورد توجه افراد حاضر در جلسه قرار مي گيرد كه بتوانيد به خوبي آن را ارائه كنيد. بنابراين بهترين متن سخنراني تنها زماني مي تواند تاثير مورد نظر را بر افراد داشته باشد كه شما از حركات و حالات صحيح كمك بگيريد و بتوانيد تا پايان جلسه سخنراني و حتي هنگام پاسخگويي به سئوالات حضار تمام توجه افراد حاضر و در نتيجه كنترل جلسه را در اختيار داشته باشيد .

·                  توجه به چند نكته كوچك زير مي تواند در بيان بهتر مطالب مورد نظرتان به شما كمك كند:

·                  حريم خصوصي :جايگاه سخنراني شما دست كم در ده قدمي رديف اول حضار قرار بگيرد.

·         حالت: اولين مطلبي كه توجه حضار را به خود جلب مي كند حالت شما در جايگاه است در جايگاه طوري قرار بگيريد كه مطمئن ، مصمم و قدرتمند به نظر بياييد.

·         حركت: در مدت زمان جلسات سخنراني مي توانيد با انجام حركاتي نرم ، آرام و كوچك آنها را به همراهي با فرد ترغيب كنيد در انجام اين حركات تعادل داشته باشيد.

·                  لباس: لباسهاي خود را مناسب با موقعيت و مقام افراد حاضر انتخاب كنيد.

·         تماس چشمي: زماني كه در حال سخنراني هستيد به تك تك افراد در جلسه نگاه كنيد و با اين كار ثابت كنيد كه فردي قابل اطمينان هستيد و آنها به راحتي مي توانند به شما اطمينان كنند.

·         هماهنگي با نياز حاضرين جلسه: هدف و محتوا، زمان بندي و سطح معلومات افراد حاضر و نوع مخاطبان كه آيا به دلخواه از جلسه شركت نموده اند يا اينكه به زور حاضر شده اند.

·         صدا: يكي از عوامل مهمي كه تاثير بسزايي در جلب توجه افراد دارد لحني است كه هنگام سخنراني به كار مي بريد. در هنگام سخنراني به افراد نگاه كنيد، بيشتر از ضماير مخاطب استفاده كنيد، آهنگ صداي خود را به طور مرتب تغيير دهيد و صداي خود را در پايان جملات و عبارات كاهش دهيد.

·                  كنترل اعصاب و استرس و فشار رواني

·                   استفاده از تجهيزات سمعي و بصري: كارتهاي سر نخ، يادداشت نكات كليدي

·                   روي برگه هايي به ترتيب اولويت و فليپ چارت

·         پاسخ به پرسشها : به عنوان يك سخنران تنها زماني مي توانيد به موفقيت و شهرت و محبوبيت برسند كه با موضوع سخنراني خود آشنايي كافي داشته باشيد و بتوانيد به پرسشهاي مطرح شده پاسخ دهيد. پيش از آغاز سخنراني زماني را براي پاسخگويي به سئوالات تعيين كنيد. پاسخها را به صورت علمي و خطاب به تمام افراد بيان كنيد. به هيچ يك از افراد اجازه ندهيد با پرسش هاي پي در پي كنترل جلسه را در اختيار بگيرند و جلسه را به جلسه اي خصوصي تبديل كنند.

·                  شركت در جلسات

·         يك مدير بخش عمده اي از وقت خود را در جلسات و نشست هاي مختلف عمومي يا خصوصي مي گذراند . با توجه به تاثير عميقي كه اين جلسات درافزايش راندمان و عملكرد شركت در بازارهاي داخلي و خارجي دارد ، مشاركت در اين جلسات مي تواند فرصت ها و مزيت هاي فراواني را در پي داشته باشد . نگرش منفي بسياري از مديران به برگزاري جلسات ، ناشي از زمان طولاني جلسات است كه عملاً وقت اجرايي بسياري از كارها را از آنان مي گيرد .تعدادي از نكات قابل طرح قبل از شروع جلسه كه كمك مي كند تا بهترين استفاده از جلسه راببريد به شرح ذيل مي باشد :

·                  آيا شركت در جلسه ضرورت دارد ؟ در جلساتي شركت كنيد كه حضور شما در آن ضروري است و وقت خود را مديريت كنيد .

·         آمادگي براي شركت در جلسه : اولين كار تنظيم دستور جلسه خواهد بود كه درآن به بيان اهداف مورد نظر و مسئوليت هر يك ا ز اعضاء مي پردازيد و بعد بررسي نظرات اعضاست .

·                  حضور در جلسات : با رعايت نكات زير به راحتي مي توانيد اعضاي جلسه را تحت نفوذ خود قرار دهيد :

·         چند دقيقه زودتر از زمان تعيين شده حاضر شويد و چنانچه نتوانستيد به موقع برسيد خونسردي خود را حفظ كنيد و بدون بيان علت ، به خاطر دير رسيدن ، عذر خواهي كنيد. مصصم و با اراده وارد شويد . و احوالپرسي گرم و صميمي و در عين حال كوتاه داشته باشيد .

·         صندلي هاي قدرت : بايد در مكاني قرار بگيريد كه بتوانيد به راحتي با همه حضار ارتباط برقرار كنيد. صندلي كه در كنار نايب رئيس يا معاون جلسه قرار دارد ، بهترين مكان براي شما محسوب مي شود؛ چراكه اگر روبروي رئيس جلسه بنشينيد ، به اين معني است كه خود را رقيب او مي دانيد و قصد مبارزه با او را داريد ، اگر فاصله بين شما و رئيس جلسه زياد باشد ، برقراري ارتباط با ساير افراد به سختي انجام مي گيرد و در نتيجه نمي توانيد به اهداف مورد نظر برسيد .

·         حين برگزاري جلسه : روي بحث جلسه تمركز كنيد . حركات و حالات اعضاي بدن خود را كنترل كنيد . يادداشت برداري از مسائل مطرح شده در جلسه بايد مختصر انجام شود تا بتوانيد در جلسه مشاركت جدي داشته باشيد . زماني كه ديگران پيشنهادات خود را مطرح مي كنند با دقت گوش دهيد تا اگر سوالي شد بتوانيد پاسخ مناسب بدهيد و هنگاميكه يكي از اعضاء طرحي را ارائه مي كند اظهار خوشحالي كنيد .

·         آغاز سخنراني : هرگونه حالت عصبي را از خود دور كنيد ، حركات خود را با توجه به فرهنگ و آداب و رسوم مخاطبان انجام دهيد . هنگام شروع سخنراني ، اول اجازه بگيريد .

·         هنگام سخنراني : براي نفوذ بيشتر در افراد ، بهتر است نگاه شما با رويي گشاده و لبخندي ملايم همراه باشد . مطالب خود را با استفاده از حالات و حركات باز و با اطمينان مطرح كنيد .

·                  پايان سخنراني : مطالب عنوان شده را سريع جمع بندي كنيد و با گامهايي محكم و استوار جلسه را ترك كنيد .

·                  مهارت هاي مذاكره

·                  مهارت در ارتباطات غير كلامي تضميني در مذاكرات است . بنابراين زماني مي توانيد

به نتايج مطلوب برسيد كه دقيقاً بدانيد:

-          مفهوم زبان بدن مخاطب تان چيست ؟

-          مفهوم زبان اعضاي بدن شما چيست ؟

-          روشي كه بتواند هردو مضمون را مديريت كند كدام است ؟

 

·         مشاهده افراد : رفتار و حركات افراد كه نمادي از خصوصيات اخلاقي آنان است ؛ مي تواند اطلاعات بسيار مفيدي را در اختيار شما قرار دهد . بنابراين اگر مي خواهيد در مذاكرات ، مخاطبان خود را تحت تاثير قرار دهيد ، بايد بتوانيد مفهوم رفتار و حركات بدن آنها را به درستي تشخيص دهيد. هريك از افرادي كه در جلسات مختلف مي بينيد ، خصوصيات رفتاري خاصي دارند و اين كه براحتي نمي توانيد با تمام افراد حاضر ارتباط برقرار كنيد ، امري كاملاً طبيعي است.

·         علايم عدم تمايل افراد به مذاكره : گزيدن لبها - پلك زدن سريع - لرزش شانه ها ناشي از تنفس سريع- حركت دستها به سمت دهان يا لمس لبها - ماليدن بيني - حركات عجولانه - دور شدن از شما - جابجايي مداوم و حركت به اين سو و آن سو كه مي تواند حاكي از ترديد و حالات عصبي باشد.

·         علايم تمايل افراد به مذاكره : رفتار گرم و صميمي در اولين برخورد ، لبخندي حاكي از اطمينان كه بيانگر موافقت و تفاهم با شماست .با اطمينان به شما نزديك مي شوند تا علاقه يا تفاهم خود را به شما نشان دهند .

·         هنگام شركت در جلسات ، حالت بدن و نوع نگاه و سطح آرامش و اطمينان افراد را به دقت بررسي كنيد . جو را به نحو ممكن آرام كنيد . توجه افراد را به مسائل جلب كنيد . نگاه كردن سريع ترين و در عين حال مشكلترين روش برقراري ارتباط با افراد است .

·                  نگاههاي دوستانه و حالات باز بدن شما مي تواند تاثير بسزايي در ارتباطات شما با افراد داشته باشد .

·         خود آگاهي : هرچه شناخت شما از زبان بدن خودتان بيشتر باشد ، سريع و بهتر مي توانيد به مفهوم حركات افراد ديگر پي ببريد، موفقيت شما در مذاكرات مختلف به ميزان تفاهم شما با افراد بستگي دارد . شناخت نكات مشترك و تشابهات موجود بين شما و طرفين معامله مي تواند تاثير بسزايي در اين زمينه داشته باشد . با استفاده از حركات باز و مثبت به راحتي مي توانيد علاقه و اشتياق خود را براي انجام مذاكرات مختلف به افراد ابراز كنيد .

·         زبان بدن خود و ديگران را مديريت كنيد ؛ انعكاس رفتار افراد و هماهنگي با آنها روش خوبي براي تسكين و آرام كردن آنان به شمار مي آيد . جلسات مذاكره اهميت خاصي دارد . زماني كه در چنين جلساتي شركت مي كنيد ،ازآنجايي كه براي رسيدن به نتايج دلخواه ، تمام تلاش خود را به كار مي گيريد ، از نظر روحي در وضعيتي بسيار حساس و بحراني به سر مي بريد و رقباي تجاري شما به راحتي مي توانند از اين موقعيت به نفع خود بهره ببرند.

·                   شركت در مصاحبه

·          زماني كه در جلسه مصاحبه شركت مي كنيد ؛ هر يك از افراد حاضر در آن جلسه مي توانند مانند يك تحليل گر رفتار و گفتار شما را به دقت بررسي و تحليل كنند .

·         مدت زمان اين جلسات بسيار كوتاه است و زماني مي توانيد از موفقيت خود اطمينان حاصل كنيد كه علاوه بر ظاهري زيبا و آراسته ، از شيوايي كلام هم بهره مند باشيد ، و بتوانيد به راحتي افراد را تحت تاثير قرار دهيد . از زمان ورود تا لحظه اي كه جلسه را ترك مي كنيد تمام حركات و حالات بدن خود را به بهترين نحو مديريت كنيد . تنها زماني م يوانيد به اهداف خود برسيد كه با تمام افراد رفتاري درست داشته باشيد و بتوانيد به خوبي آنها را تحت تاثير قرار دهيد . در اين رابطه به نكات زير دقت كنيد : برنامه ريزي ، انتخاب لباس ، ساعت حضور ، ايجاد تفاهم به ويسله انعكاس رفتار افراد، طرز نشستن ، درك مفهوم زبان مصاحبه كننده ، نگاه كردن و ارتباط چشمي ، جدي بودن، حركت؛ حركات شما در اول جلسه بايد بسيار جزئي و نا محسوس باشد ، گوش دادن ، نوشيدن جرعه اي آب ، وقفه و فواصل كوتاهي كه در حين مصاحبه ايجاد مي شود ؛ فرصت مناسبي براي كاهش فشارها ي موجود در فضاي جلسه به شمار مي آيد ، پايان مصاحبه و ترك جلسه.

·                   ساير فرهنگ ها

·          از آنجا كه مردم هر كشوري هنجارهاي خاص خود را دارند، حركاتي كه انجام مي دهند هم معاني خاصي خواهد داشت. بنابراين زماني كه با فردي خارجي برخورد مي كنيد، مراتب رفتار خود باشيد تا از ايجاد هرگونه سوء تفاهم پيشگيري كنيد. انجام يك حركت كوچك كه با هنجارهاي طرف مقابل شما مغايرت داشته باشد مي تواند تمام تلاش شما را به هدر دهد. توجه به آداب و رسوم و هنجارهاي شركاي تجاري خارجي يكي از مهم ترين عوامل موفقيت شركت ها به شمار مي رود. اين حركات زماني اهميت بيشتري پيدا مي كند كه زبان متفاوت هر يك از طرفين معامله مانع از برقراري ارتباط بين آنان شود. چرا كه در چنين مواقعي حركات تنها وسيله ارتباطي بين آنهاست. هر چه درك مفهوم كلمات و عبارات طرف مقابل براي شما دشوارتر باشد، تمركز و دقت بيشتري به صحبت هاي او گوش مي كنيد تا با انجام اعمالي مانند حركات دست ها و سر، تغيير حالات صورت و تغير مداوم آهنگ صدا، منظور خود را به نحوي به طرف مقابل تفهيم كنيد.

·                  رعايت نكات زير مي تواند به شما كمك كند تا راحت تر و سريع تر با چنين فردي ارتباط برقرار كنيد :

·                  حريم خصوصي : از رفتار خود آنان براي تعيين حريم خصوصي شان كمك بگيريد .

·         حركات سر و دست ها : كشور ها و ملت ها از لحاظ تحرك به دو گروه برون گرا و درون گرا تقسيم مي شوند كه در كشور هاي برون گرا مردم به خاطر شور و نشاط فراوان از دست هاي خود در حين صحبت كردن بيشتر كمك مي گيرند و كشورهاي درون گرا كه از سياست هاي محتاطانه و محافظه كارانه پيروي مي كنند ؛ بر خلاف گروه قبلي شور و نشاط چنداني ندارند و كمتر از دستهاي خود كمك مي گيرند .

·                  ارتباط چشمي : از نظر ما نمايانگر صداقت و راستي است و ممكن است در كشوري ديگر عملي زشت و بي ادبانه محسوب شود .

·         لم