مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 8012
دیروز : 4574
افراد آنلاین : 5
همه : 5168975

  
 مطالعات و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو

۱۴- خود كاوي ، خود شناسي ، خود آگاهي ، تعالي شخصيت ( ۳۷ )

حسن جويي

حسن جوئي يعني كوشش براي ديدن حسن هاي اصيل و واقعي در خود، ديگران ، محيط زندگي ، محل كار و نوع كار و غيره .

1- مفهوم حسن جوئي آن نيست كه فقط حسن ها را ببينيم و چشممان را روي عيب ها ببنديم ، بلكه با بيشتر ديدن حسن هاي خودمان ، محيطمان ، ديگران و كارمان روحيه امان را قوي تر كنيم تا بتوانيم قدرت ديدن عيب هايمان راپيدا كرده و براي آنها فكري كرده و رفعشان كنيم .

2- ريشه عيب جوئي احساس حقارت است و كسي كه عيب جوئي مي كند احساس حقارت را در خود زيادتر مي كند و كسي كه حسن جوئي مي كند اعتماد به نفسش را زيادتر مي كند. شايد شخص عيب جو فكر كند كه با عيب جوئي از ديگران آنها را از ارزش مي اندازد ولي بر عكس چون خواستگاه عملش احساس حقارت است پس بااين كاراحساس حقارت را بيشتر در خودش تحكيم مي كند(چون انجام هر عملي انگيزه انجام آن را در انسان تحكيم مي كند).

هيچ به ياد مي آوريد كه بعد از يك توفيق دلچسب دنيا را چگونه مي بينيد؟
زيبا، شاد، دوست داستني و.....

1- توجه به زيبائي ها و نيكي ها انسان را شاد و خوشحال مي كند و از رنجوري او مي كاهد.

2- هر انساني حتما" حسن هائي دارد و توجه به حسن هاي ديگران و خود و خوبي هائي كه دارند انسان را خوشحال تر و اميدوارتر مي كند و مهر فرد را به خودش و ديگران بيشتر مي كند.

-          وقتي كه حسن ها و كارهاي خوب دوستان و نزديكانمان را مي نويسيم مهرمان نسبت به آنها و به خودمان بيشتر مي شود و از رنجش و بدبيني مان كم مي شود.

-          در حاليكه توجه به عيب ها و زشتي هاي ديگران انسان را نا اميد و رنجور و بدبين مي كند و روز به روز مهر شخص به خودش و ديگران كمتر مي شود.

قبل از اينكه بزني زنگ درت                    حسنجوئي كن كمي از همسرت

1- چقدر قادري كه دوست بدت و.... در ما بيشتر خواهد شد چون بدليل حالت عناد و ميل به انتقامجوئي ناشي از احساس اجحاف مزمن ، بيشتر مايليم بزنيم ، تنبيه كنيم و انتقام بگيريم تا حسن جوئي كنيم .

             پيش چشمت داشتي شيشه كبود     لاجرم دنيا كبودت مي نمود

7- كمال طلبي : كمال طلب بي منطق و مبالغه آميز همه چيز را در حد كمال مي خواهد ، بنابراين دائم در حال ديدن عيب در خود و ديگران است .

9- رنجش : رنجش از خود و ديگران . اگر حسن جوئي كنيم رنجش هايمان از بين مي رود پس عيب جوئي مي كنيم تا به خودمان حق بدهيم كه رنجش داشته باشيم

10- منفي بيني : ديد آدم منفي بين و بدبين معوج است و نيمه خالي ليوان را مي بيند و قادر به ديدن حسن ها و نيمه پر ليوان نيست .

اگر مي خواهيد خوشبخت شويد ، خود يافته شويد ، رابطه تان با خودتان و با انسانهاي اطرافتان و كارتان بهتر شود آنقدر تكنيك حسن جوئي را تمرين كنيد تا خوي و عادت شما شود.

كار ما تمرين كردن و شدن است

                                  پس از امروز تا يك هفته روي

حسن هاي خودما نزديكانمان دوستانمان

حسنهاي محيطمان وكارمان تمركز

كرده وآنهارا ليست و مرورمي كنيم
با دانستن به جائي نمي رسيم ولي با تمرين به همه جا مي رسيم .


نتيجه بحث حسن جوئي :


8- پيش داوري : به علت پيشداوري غلط (كه مي تواند ناشي از تعكيس رفتار خود باشد) حسن جوئي و حسن گوئي افراد را رياكاري و دغلي مي بينيم و خودبخود از آن احتراز مي كنيم به عبارت ديگر: كافر همه را به كيش خود پندارد

 http://new.behravanpana.com/tabid/96/language/fa-IR/Default.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۲۲:۴۰ ] [ مشاوره مديريت ]

 با ديدن نيمه پر ليوان از موقعيتها و فرصتهائي كه در دسترس ماست حداكثر استفاده را ببريم و روحيه خود را شاد و فعال نگاه داريم و توفيق را نصيب خود كنيم. و تا خلافش ثابت نشده به كسي ظن نبريم.

نكته  1:

   متاسفانه عادت غلطي در بين ما ايرانيها راسخ شده كه مدام همه حواسمان را متمركز كرده وفقط كمبود ها واشكالات خودمان، زندگيمان، كارمان ومحيط اطرافمان را  به درست يا به غلط پيدا كرده و غر مي زنيم. طوري كه در اغلب موارد شايد بيش از شصت هفتاد درصد وقتي كه اشخاص در كنار هم هستند صرف اين غرزدنها ميشود.

فكر مي كردم كه اين عادت در كشور خودمان است؛ ولي يكي از دوستانمان كه سال هاست مقيم آلمان است مي گفت هروقت با ايراني ها دور هم جمع مي شويم فقط غر مي زنند كه چرا دولت آلمان براي ما فلان كار را نكرد و يافلان پول را نداد و غيره. متوجه شدم كه اين يك عادت ثانويه ما ايراني ها شده كه غر بزنيم و به جاي استفاده از مواهب محيطي كه در آن هستيم به كمبودهايش خيره شويم.

نكته  2 :

نكته مهم آن است كه ما قرار نيست با بستن چشم خود بر روي  نقايص و كاستي ها از واقعيات اطرافمان غافل شويم و به ورطه خوش خيالي بيفتيم، بلكه مي خواهيم ضمن ديدن واقعياتِ گاها تلخ، قدرت چاره چوئي خود را بالا برده و از امكانات موجود حد اكثر استفاده را به بريم.

مضار خيره شدن به نقايص و كاستي ها:

ا -  خيره شدن به كاستي ها ونقايص كم كم ما را دچار منفي بيني وبد بيني مي كند.

2 - عادت به منفي بيني روحيه ما راتحليل برده و پتانسيل افسردگي وعناد به خود را در ما بالا مي برد. جنانچه صادق هدايت كه يكي از نخبه هاي ادبي وداستان نويسي كشورمان بود، آنقدر روي بدي ها و كاستي ها خيره شد تا عناد به خودش او را وادار به خودكشي كرد.

3 - وقتي عادت به عيب جوئي كرديم، توان فكريمان تحليل رفته واگر حسن و خوبي و خيري هم در اطرافمان باشد از ديدنش غافل ميشويم و شانس بهره مندي از فرصت ها را از دست مي دهيم.

4 – دجاربلاي پشداوري مي شويم.

فوايد نيكي بيني :

1        - رهائي از پيش داوري

اگر قرار باشد نسبت به هر غريبه اي كه با او برخورد مي كنيم با شك و سوء ظن برخورد كنيم توفيق پيدا كردن دوستان جديد را كه چه بسا خيلي ارزنده باشند، از دست ميدهيم

2        - حسن تفاهم و اعتماد در خانواده

اگر فردي متاهل باشد ولي نتواند به همسرش اعتماد كند و با سوء ظن با او برخورد كند از زندگي يك جهنم براي خودش و ساير افراد خانواده مي سازد، طوريكه حتي يك تلفن زدنشان او را دچار اضطراب مي كند و اگر بدون حضور اوبه جائي بروند آنها را متهم به خيانت مي كند.

ادامه اين وضع شخص را دچار شك شديد(بيماري پارانويا) مي كند.

در صورتيكه اعتماد به اهل خانه ريشه هاي محبت را عميقتر و محكم تر مي كند.

3 - پيدا كردن مهارت در رسيدن به هدفها

مثال : اگر من جائي كاري داشته باشم و ذهنيتم اين باشد كه كارم درست انجام نخواهد شد  با اولين جواب منفي از ميدان به در رفته و از ادامه پيگيري منصرف مي شوم .

ولي اگر ذهنيتم اين باشد كه من حتما" كارم را به نتيجه ميرسانم , اگر از ده نفر جواب منفي بشنوم ميروم سراغ نفر يازدهم تا بتوانم كارم را انجام دهم و دست از هدفم بر نمي دارم.

4        - از فرصتهاي زندگي حداكثر استفاده را مي برم

مثال : اگر كسي به من پيشنهاد كاري را بدهد ومن ذهن بدبيني داسته  باشم بدون بررسي او را متهم به سودجوئي ميكنم و در واقع فرصت را از خودم مي گيرم .

در حاليكه اگر فرصت را غنيمت شمرده و روي پيشنهادي كه دريافت كرده ام فكر و بررسي كنم چه بسا كه خيلي هم به نفع من باشد.

5        - حسن نظر به ديگران

مثال : اگر دو نفر در يك مجلسي با هم درگوشي صحبت كنند و در حين صحبتشان به من نگاه كنند و پوزخند بزنند چه فكر مي كنم ؟

1- در گوشي حرف زدن يك حركت غير اخلاقي وانتقامجويانه است پس كسي كه اين كار را مي كند به نوعي مريض است .

كسي كه به ديگران پوزخند ميزند آدم انتقامجوو مريضي است.

2-     دليلي ندارد كه ما حرف نشنيده را بر عليه خود بدانيم .

پس در واقع بهتر است كه ما بجاي اينكه از يك چنين آدمي عصباني بشويم و حرص بخوريم , دلمان برايش بسوزد و دركش كنيم.

3-     از استعداد و انرژيمان خوب استفاده مي كنيم

مثال : داريم درس مي خوانيم براي كنكو،راگر دائم فكر كنيم اي بابا قبولي در دانشگاه كه همه اش پارتي بازيست و سهميه و از اين قبيل حرفها, آنوقت چه بلائي سرمان ميايد؟

مغزمان هنگ ميكند و از آن چيزي هم كه مي توانيم يادبگيريم باز مي مانيم.

اين به مفهوم آن نيست كه چشممان را روي واقعيات ببنديم بلكه اين واقعيات را بهانه براي هدر دادن انرژي خود نكنيم.

6-     قدرت قدرشناسي از ديگران در ما بالا ميرود

وقتي كسي كاري براي ما انجام ميدهد به جاي اينكه كارهاي نكرده و يا اشتباهات فرد را ببينيم كه هم او را از همكاري با ما پشيمان ميكند و هم نسبت به انجام كار دافعه پيدا ميكند، حسن عملكرد و كارهائي را كه انجام داده ببينيم , به اين ترتيب ضمن دوستانه تروسالمتركردن رابطه امان با او وي را بيشتر تشويق به انجام آن كار كرده ايم و هم روحيه قدرشناسي را كه يكي از الگوهاي سلامت شخصيتي است در خود تحكيم كرده ايم .

7-           بالا بردن قدرت درك ديگران

اگر باور كنيم كه آدم بد وجود ندارد و آنكه بدش مي خوانند مريض است و نابالغ و يا شرطي و بدعادت , آنوقت راحت مي توانيم دركشان كنيم و اثر عملكرد غلطشان را در زندگي خود كم كنيم و به جاي اينكه ايشان اختيار زندگيمان را در دست بگيرد , خودمان اختيار دار زندگيمان مي شويم.

ولي اگر آدمي آنقدر مريض و نابالغ و شرطي و بدعادت بود كه ما را دچار مشكل ميكرد بهتر است از او فاصله بگيريم و زندگي خودمان را بكنيم .

8-     رمز اعتماد به مردم

در صد آدمهائي كه غير قابل اعتمادند خيلي كمتر از آنهائيست كه قابل اعتمادند. پس اعتماد كردن به ديگران به نفع ماست. بخصوص كه اعتماد كردن به ديگران اضطراب ما را كم ميكند. البته اعتماد كردن به ديگران به مفهوم دادن اختيار زندگي به دست آنها نيست.

9-           مديران با قدرت بالا به زير دستان اعتماد مي كنند. وقتي بدستورهاي نيكي بيني توجه و عمل كنيم مديري كارآمد خواهيم شد.

10-اگريك روزاز لحظه اي كه از خواب بيدار مي شويم با دقت ليستي از تمام كساني كه خدمتي به ما ارائه مي كنند تهيه كنيم، خواهيم ديد كه چقدر مهرمان نسبت به اطرافيانمان بيشتر شده وخاضع تر مي شويم. مثلا رفتگري كه ساعت سه يا چهار صبح كوچه وخيابان را نظافت مي كند، يا نانوائي كه از همان ساعتهاي زود نان مي پزد، يا راننده اتوبوس وتاكسي ونزديكانمان همه وهمه در كار وفعاليتند تا ما بتوانيم به آسودگي به كار و فعاليت خود به پردازيم.

11-اگر ليستي از نعمتهايي كه خدا به ماارزاني داده تهيه كنيم وهر از گاهي آنرا مرور كرده و شكر گزاري كنيم نه تنهاحال خود را خوب ومثبت مي كنيم، بلكه رضايت از خود وقدرت ديدن فرصتهاي موجود در زندكيمان را بالا مي بريم.

روش عملكرد:

1-     پرورش اين باور در خودمان كه آدم بد وجود ندارد و آنكه بدش مي خوانند يا نابالغ است يا مريض يا شرطي و بدعادت.

2-     تمركز روي حسن هاي خود و ديگران وليست كردن آنها.

3-     تمركز روي زيبائيهاي زندگي و محيط اطراف.

4-     تمركز روي حسن عملكرد ديگران و اينكه هر كس خوشي و سودي بمن برساند خود را بدهكارش ميدانم .

5-     تمركز روي هدفهايمان و تلقين اين باور كه قادريم به بهترين وجه به اين هدفها برسيم.

6-     پرهيز از پيشداوري و مطالعه و بررسي هر كار و هر آدمي كه با او سرو كار داريم.

7-     دور كردن افكار شك برانگيز از خود.

8-     مطالعه و بررسي پيشنهادات ديگران.

9-     فراگرفتن تكنيكهاي خودشناسي براي شناخت بهتر خود و درك ديگران.

10-بها دادن به هوش و استعداد و توانائي هاي خود.

11-تقويت قدرت قدرشناسي در خود .

12-ليست كردن نعمتهائي كه از آنها بهره منديم و مرور آن.

13-شاكر بودن را تمرين كنيم.

 

تمرين هفته

يك هفته براي همه مسائل

زندگي، كار و روابطمان با ديگران

نيكي بيني را جايگزين بدبيني كرده

ومواردش را يادداشت و مرور مكنيم.

 
http://new.behravanpana.com/tabid/98/language/fa-IR/Default.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۲۲:۴۰ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو

۱۴- خود كاوي ، خود شناسي ، خود آگاهي ، تعالي شخصيت ( ۳۵ )

هدف از خودشناسي

تفسير پنج پند و پنج واقعيت مسلم پنا:

1- آيا هيچ وقت در مورد موشكهاي ردياب جائي مطلب خوانده ايد؟

شايد تعجب كنيد كه خودشناسي چه ارتبايي به موشكهاي ردياب دارد؟

ربطش اينست كه ذهن ما مثل موشكهاي ردياب عمل مي كند.

عملكرد موشكهاي ردياب :

دانشمندان فيزيك سيستمي اختراع كردند كه در لحظه مي توانست اطلاعات محيط اطراف را با آنچه كه در حافظه اش به صورت الگو ذخيره شده بود مطابقت بدهد. اگر اين اطلاعات تغييراتش در جهت رسيدن به هدف تعيين شده در حافظه سيستم بود،سيستم مي دانست كه مسير حركت صحيح است در غيراينصورت آنقدر مسير حركت را تغيير ميداد تا در مسير حركت صحيح قرار گيرد.

مثلا" الگوي تعريف شده اين بود كه دائم درجه حرارت محيط را سنجش كند و در مسيري كه گرما در آن رو به افزايش بود حركت كند.

با كمك اين سيستم موشكهائي ساخته شد كه سيستم ردياب يا سايبرنتيك آن نسبت به اافزايش گرما حساس بود و چون برايش تعريف شده بود كه گرماي حاصل از عملكرد موتور يك هواپيماي جنگي چقدر است ، اين موشك از لحظه پرتاب درجه حرارت محيط را اندازه مي گرفت و مرتب در مسيري كه گرما افزايش پيدا مي كرد حركت كرده و خود را به اگزوز هواپيما مي رساند و آنرا منفجر مي كرد.

در اين عملكرد چند چيز مهم است :

1- در آسمان هواپيمائي براي هدف وجود داشته باشد.

2- موشكي آماده و مجهز و سوختگيري شده و مسلح براي پرتاب وجود داشته باشد.

3- هدف گيري موشك به سمت مسير هواپيما باشد.

ارتباطش با خودشناسي چيست ؟

تحقطقات روانشناسان در مورد عملكرد ذهن انسان به نتيجه نرسيد مگر موقعي كه براساس تحقيقات فيزيك دانان سيستم هاي ردياب ساخته شد. به اين مفهوم كه متوجه شدند ذهن بشر هم مثل اين سيستم ردياب عمل مي كند.

يعني اگر:

1- هدف معيني برايش تعريف شود.

2- ابزار رسيدن به هدف برايش مهيا شود.

3- برنامه ريزي براي رسيدن به هدف انجام شود.

بدون هيچ شكي هدف قابل دسترس شده و فرد به آن ميرسد.

حال هدف ما از خودشناسي چيست ؟

 1- رابطه مان با خودمان خوب باشد. يعني چه ؟

-         خودمان را دوست داشته باشيم .

-         شاد باشيم .

-         فعال باشيم .

-         به سلامتي مان اهميت بدهيم .

-         به رشد و پيشرفتمان اهميت بدهيم و استعدادهائي را كه داريم كشف كنيم.

-         به تفريح و استراحتمان اهميت بدهيم .

2- رابطه مان با ديگران خوب باشد. يعني چه ؟

من قلبا" ايمان دارم به اينكه فكر مي تواند همه چيز را بهتر كند و احساسات را تغيير دهد و ميدانم شناختن روحيه خود و ديگران ، مهمترين كليد محبوبيت ، موفقيت و خوشي است .

چرا تلقين اين پند به نفع ماست ؟

ويليام جيمز كه پدرروانشناسي آمريكا لقب گرفته كشف كرد كه انسان به هيچ وجه نمي تواند با اراده بر احساس نامطلوبش غلبه كند و هروقت اراده با احساس درگير مي شود اراده است كه شكست مي خورد.

پس چه كنيم كه اراده ما حاكم بر احساسمان و يا احساسمان تابع اراده مان شود؟

-         اگر من دائم رنج هائي كه از دوستم و يا خانواده ام كشيذه ام مجسم كنم ، طبيعي است كه نسبت به آنها كينه توز و بددل مي شوم ، ولي مي توانم با رفتار ارادي ( مثل محبت كردن به آنها) و پندار ارادي (مثل به ياد آوردن محبت هاي آنها مهرم را نسبت به ايشان زياد كرده و حال خودم و آنها و در نتيجه رابطه مان را بهتر كنم، چرا كه :

-         هر فكر مثبتي كه به قدر كافي در ذهنم مجسم كنم خود بخود احساس متناسب با آن فكر را در قلبم ايجاد مي كند.

مثال : در كشور ما رسم است كه وقتي رابطه بين دونفر تيره مي شود ميانجي ها از طرفين مي خواهند كه روي همديگر را ببوسند و اين درست همان توصيه ايست كه رفتارگرايان به صورت عمل مستقيم توصيه مي كنند. يعني كاري را كه اراده نمي تواند بكند(از بين بردن اخساس خصومت ) با اين رفتار ساده بوسيدن و در آغوش گرفتن يكديگر انجام مي شود.

پس چون اراده در جنگ با احساس مغلوب است مي توان :

- با تسلط اختياري بر فكر

                                                                 احساس را نيز عوض كرد و تحت اراده خود درآورد

- با تسلط اختياري بر رفتار

-احساس بزرگترين و زنده ترين فرمانده اعمال بشر است و با اين تمرين ساده مي توان آنرا تحت اختيار عقل درآورد.

پند چهارم :

چون هدف و فعاليت من در جهت سالم سازي محيط و خوشبخت تر ساختن و بلوغ بيشتر خود و خلق است ، هر چه بيشتر تعداد طرفداران پرورش نيروي انساني را زيادتر مي كنم تا به طور موثري به خوشي خود و ديگران كمك كرده باشم .

چگونه زياد تر كردن طرفداران پرورش نيروي انساني براي ما مفيد است ؟

چون وجود انسانهاي شاد و سلامت روحيه ما را بهتر مي كند ، همانطور كه وجود آدمهاي غم زده و افسرده ما را دلتنگ و نا شاد مي كند.

چگونه طرفداران پرورش نيروي انساني را زياد كنيم :

با خودشناسي عميق و پي گيري درتمرين ها و الگو شدن براي ديگران.

پند پنجم :

هيچ لذتي زحمتش كمتر و فايده اش بيشتر از شناختن روحيه خود و ديگران نيست و من در درك اين لذت مفيد هر روز كوشاتر مي شوم.

چرا تلقين اين پند به نفع ماست ؟

- اكثر اختلاف ها و نزاع ها ناشي از درست نشناختن و درست نفهميدن روحيه و انگيزه يكديگر است .

- ويكتور هوگو مي گويد"همه فهميدن ، همه بخشيدن است "

چون اكثر آدمهائي كه بدي مي كنند حركتشان نا آگاهانه و غير ارادي است با فهميدن ريشهء عملكرد غلط آنها، دركشان مي كنيم .

-   پرخاشگري ، خست ، شهوت پرستي ، جاه طلبي ، تنبلي ، ترسوئي ، دروغگوئي ، ظلم ، ظلم پذيري و ...... زائيده عصبيت است و فرد عصبي رفتارش در اختيار خودش نيست و اگر به اندازه كافي در خودشناسي كوشش كند قادراست آنرا عوض كند.

پنج پند " پنا "

با تمركز ذهن روزي چند بار پنج پند زير را بخودت تذكر بده و تلقين كن :

1- طرفدار پرورش نيروي انساني " پنا" آدمي مهربان ، مورد اعتماد ، دوستدار و دوست داشتني است و من عضو "پنا" هستم .

2- مصمم به هر كس كه مخاطب من است لطفي كنم و مهري برسانم ، ولو با كلام و نگاه باشد. چون با همين كار كوچك و سهل ، روحيه ام خود بخود مصفاتر و قوي تر مي شود. تو هم يكهفته بيازماي تا بخودت ثابت شود.

3- من قلبا" ايمان دارم باينكه فكر مي تواند همه چيز را بهتر كند و احساسات را تغيير دهد و مي دانم شناختن روحيه خود و ديگران ، مهمترين كليد محبوبيت ، موفقيت و خوشي است .

4- چون هدف و فعاليت من در جهت سالم سازي محيط و خوشبخت تر ساختن و بلوغ بيشتر خود و خلق است ، هرچه بيشتر تعداد طرفداران پرورش نيروي انساني را زيادتر مي كنم تا بطور موثري به خوشي خود و ديگران كمك كرده باشم .

5- هيچ لذتي زخمتش كمتر و فايده اش بيشتر از شناختن روحيه خود و ديگران نيست و من در درك اين لذت مفيد هر روز كوشاتر مي شوم .

2- پنج واقعيت مسلم "پنا"

من مطمئنم كه اگر صبح و ظهر و شب ، پنج واقعيت زير را به خود داده و تلقين كنم ، بتدريج تحول و بهبودي اساسي در زندگيم ايجاد مي شود و گذشت و مهر و آشتي با خود و ديگران ، جاي حسادت و رقابت و دشمني را مي گيرد:

1- من واقع بينانه معتقدم به اينكه هركس با رفتار و گفتارش ، خوشي يا سودي به من برساند، بايد خود را قلبا" مديون و متشكرش بدانم – و معتقدم كه عادت به قدرشناسي ، روحيه مرا قوي تر و روابط انسانيم را بهتر مي كند، زيرا به حق خود را بدهكار بشر خواهم ديد نه طلبكار.

-         چشم خود را باز كنيم تا حسن عمل ديگران را بهتر ببينيم .

-         روحيه قدرشناسي را در خود رشد دهيم .

2- من به تجربه دريافته ام كه بعد از هوا و غذا ، ضروري ترين عامل بهزيستي ، دادو ستد مهر و دوستي و حسن رابطه انساني است – و من اين را مهم ترين تكليف خود مي دانم .

-         واكنش هاي مهرآميز از پيش ساخته شده براي خود بسازيم .

2-     من معتقدم به اينكه علاقه ، عناد ، عقيده و عادت ، چهار فرمانده اصلي رفتار و گفتار و پندار و احساس من اند- بنا بر اين مي كوشم آنها يار من باشند ، نه عليه من .

     علاقه ، عناد ، عقيده و عادت بعدا" دوباره سنجي مي شوند.

4- من قلبا" معتقدم به اينكه آدم بد وجود ندارد ، و كساني را كه بد مي خوانند ، يا مريضند و نابالغ ، يا شرطي و بدعادت – و خوشبختانه همه اينها با تمرين رفع شدني است .

-         تمرين نيكي بيني كنيم.

5- من معتقدم به اينكه رنجش ، عناد به خود و عناد به ديگران ، مضرترين سموم روح بشرند. بنابراين هرروز بيشتر در تمرين رنجش زدائي مي كوشم تا زندگيم خلاق تر ، خوش تر و انساني تر گردد و بيشتر مهياي مهر و دوستي شود.

     رنجش زدائي و عناد به خود بعدا" دوباره سنجي مي شوند.

http://new.behravanpana.com/tabid/83/language/fa-IR/Default.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۲۲:۳۹ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو

۱۴- خود كاوي ، خود شناسي ، خود آگاهي ، تعالي شخصيت ( ۳۴ )

روش رسيدن به زندگي شاد و موفق

مشكلات روزافزون زندگي هاي مشترك:

1- انتخاب نادرست

2- نداشتن تفاهم و همدلي كافي

3- زندگي سرد و بي مهر و پر از درگيري و تنش و فرساينده روح

4- خشونت هاي خانگي

5- خيانت

6- بالا رفتن سن ازدواج

7- آمار رو به فزوني طلاق

 

ريشه هاي اين مشكلات

1-كاستي هاي قانوني

2- عقب ماندگي هاي فرهنگي( برخي رسوم كهنه/ برخي رسوم نيازمند بازنگري)

3- نداشتن آگاهي و توانائي فردي براي انجام رفتار معقول و سازنده در زندگي مشترك

4- مشكلات اقتصادي

  گاهي اين مشكلات تأثير متقابل روي يكديگر داشته و يكي موجب رشد، تغيير و يا تكامل ديگري مي شود.  

گاهي قانون از ديدگاه جامعه عقب مانده و گاهي ديدگاه جامعه با قانون مطابقت ندارد.

    در مورد اول مثل معاشرت دو طرف قبل از ازدواج كه فاقد تعريف قانوني است در حاليكه در جامعه عمل مي شود و در مورد دوم مثل طلاق كه امري قانوني است ولي مقبول جامعه نيست، و اغلب خانمهاي طلاق گرفته را دچار معضلات مي كند.

و يا كتك خوردن زن توسط شوهر كه از نظر روانشناسي برتابيده نمي شود، ولي قانون دستخوش محدوديتهاي بسيار است و باورهاي عام نيز با آن تقابل چنداني ندارد.

   در حاليكه همين خشن هاي جامعه ما در جوامع ديگري كه منع قانوني وجود دارد آدمهاي متين و سربراهي مي شوند.  

به دليل عدم اطلاع رساني تمايز روشني بين امور فرهنگي, قانوني, و شخصي وجود ندارد.

به آقاي داماد مي گويند مهريه و مراسمي را كه در توان مالي ات  نيست  نپذير: مي گويد مهريه را كه داده و كه گرفته.

به عروس خانم مي گويند هنگام عقد مي تواني,

حق طلاق,

حق حضانت فرزندان, 

حق ادامه تحصيل,

حق داشتن شغل,

وحق انتخاب محل زندگي را از آن خود كني.

مي گويد:" من نامزدم را مي شناسم، مرد خوبي است نيازي به اين كارها نيست" و به راحتي نقش واكسن گونه قانون فراموش  مي شود.

آداب دست و پاگير مثل:

مراسم و جشن هاي مفصل و پرهزينه

مهماني هاي پشت سر هم  و پر هزينه و كسل كننده

مداخله خانواده هاي دو طرف

كادو گرفتن هاي پر هزينه براي مراسم ديگران 

كه فشار زندگي را روي زوج جوان چند برابر مي كند.

    مراجعه به ريش سفيدان و ميانجي ها در هنگام بروز مشكلات مثل استفاده از مسكن براي يك درد ناشناخته است در حاليكه مراجعه به مشاور يعني سپردن كار به كاردان.

    كمبود امكانات مالي تأثير نامطلوبي بر انتخاب همسر مي گذارد چنانچه در هنگام انتخاب معيار توان مالي همسر قرار مي گيرد و تن دادن به زندگي مرفه ولي بدون عشق و تفاهم منجر به:

1-گذراندن لحظات عمر با رنج و تحمل و مدارا به جاي عشق و آرامش و لذت

2- بي پناه شدن فرزندان

3- خيانت .     

مي شود.

كمبود امكانات مالي نيز باعث:

1- پائين آمدن آستانه تحمل خانواده و خشونت.

2- افزايش تنش و درگيري و بي ثباتي خانواده.

3- از دست رفتن آرامش و شادي.

 مي شود.

راه چاره چيست؟

1- مشاوره با كارشناس قبل از ازدواج.

2- معاشرت و مشاوره با زوجهاي موفق.

3- درك اين واقعيت كه لازمه زندگي مشترك:

1-فداكاري

2- صميميت و محروم شدن با يكديگر

3- زير يك سقف زندگي كردن

4- تعيين اهداف و آرزوهاي مشترك

5- خلق لحظات ناب زندگي با يك فرد ديگر، متأسفانه بعضي از همسر خــــود فقط بعنوان وسيله اي براي نيازهاي خودشان استفاده مي كنند.

6- داشتن تعهد سنگين به يكديگر، بخصوص اگر بچه اي در بين باشد.

7- دانستن اينكه براي پرورش يك ارتباط عميق عاشقانه و دائمي سال ها وقت لازم است تا ضمن مواجهه با وقايع خوب و بد و همكاري در شدائد ، ارتباط سالم و موفق تقويت شود.

در واقع هر دوستي كه در شدائد زندگي ما را تنها نگذارد ، نزد ما معتمدتر است.

4- به مسائل مورد علاقه، عادت ها، شيوه زندگي، روش رسيدن به آرامش، شوخ طبعي و غيره توجه كرده و بها بدهيم.

5- صحبت از زندگي من نيست بلكه صحبت از ماست ،

 ماي فعال :

1-در هر تصميم گيري احترام به نظر طرف مقابل بگذاريم و نظر او را لحاظ كنيم.

2- به جاي حق با من است، راه حلي بيابيم كه به نفع هر دو باشد.

3- آنچه را مي توانيم تغيير دهيم خودمان است.

4- سعي كنيم او را همان طور كه هست بپذيريم و فكر نكنيم كه مي توانيم عادت او را تغيير دهيم.

6- فقط سعي كينم نوع نگرش خود به مسأله را عوض كنيم و او را انگيخته و تشويق به توجه به خواسته هاي خودمان كنيم.

7- خود را فراموش نكنيم و بين زندگي مشترك، زندگي شخصي و زندگي اجتماعي خود تعادل برقرار كنيم.

8- تنها دو انسان كامل ( بالغ) مي توانند يك زندگي مشترك موفق را خلق كنند. اين دو فرد بالغ مكمل هم شده و هر يك باقوتها و توانائي هاي منحصر به فردش ضعفهاي ديگري را پوشش داده و زندگي موفق و ارتباط صميمانه و يگانه را به وجود مي آورد.

9- خوشبختي ما بايد دروني باشد و احساس خوشبختي از درون ما برخاسته و بستگي به همسرمان نداشته باشد.

10- با خودمان رو راست باشيم و در ايجاد ثبات و همدلي در زندگي مشترك پيشرفت كنيم، در غير اينصورت به سرعت دچار غم و نامرادي مي شويم.

11- كدام آسان تر است؟

1-به بيرون خود نگاه كنيم و بگوئيم خوشحال نيستيم.

2- راه حلي پيدا كنيم كه اين نارضايتي را كمتر و كمتر كند.

12- اغلب شريك زندگيمان اول كسي است كه او را مقصر مشكلاتمان مي دانيم( تعكيس)، ولي بهتر است سهم خود را نيز به بينيم و به درون خود رجوع كرده و   روش زندگي دلخواه و هدف اين زندگي   و نيروي دروني اي را كه خالق اين خوشبختي است بيابيم.

13- چه تمهيداتي در زندگي زوج هاي موفق و خوشبخت است؟

1-زندگيتان را با شك و ترديد آغاز نكنيد و اگر منتظر همسر ايده آليتان هستيد، بدانيد كه دست نيافتني است. به اين فكر كنيد كه همسر فعلي اتان را به خاطر كدام خصوصيت و ويژگي اش انتخاب كرده ايد و روي حسن هاي او و حسن هاي خودتان تمركز كنيد و آنها را ليست كرده و موقع رنجش از او و از خودتان مرور كنيد.

2- مردان به گونه اي رفتار كنند كه گويي:

 1- همسرشان بهترين موجود روي كره زمين و گرانبهاترين چيزيست كه در زندگي دارند.

2- با قدرداني از زحماتش و يا يك كلام محبت آميز، روز او را بهتر و پربارتر كنيد.

3- به او بگوئيد كه چقدر وجوش براي خانواده اهميت دارد و بدون او زندگي سخت و پرمرارت خواهد بود.

4- زنان بايد به همسرانشان :

1-نشان دهند كه سپاسگزار زحمات او هستند.

2- بگوئيد كه او بهترين حامي خانواده است و به خوبي از آنها مراقبت مي كند.

3- بگويند كه همسر فوق العاده ايست و چقدر از زندگي كنار او احساس آرامش مي كنند.

4- طوري برنامه ريزي كنيد كه مانند دوران نامزدي گاهگاهي بيرون برويد و يا همراه با فرزندانتان براي تفريح و بازي به پارك برويد. احساس جوان و سرحال بودن را از دست ندهيد و از رفتن به سينما، تئاتر ، كنسرت و اماكن ورزشي لذت ببريد.

5- در برنامه ريزيتان زماني را براي مصاحبت با دوستانتان در نظر بگيريد. اين زمان اندك جدا بودن از همسر و فرزندان به مفهوم شارژ باطري وجودتان است. صرف اين زمان اندك با دوستان شما را سرحال به خانه باز گردانده و قدردان وجود همسر و فرزندانتان مي سازد.

6- از نخستين روز آغاز زندگي مشتركتان ارتباط صميمانه و خالصي را با همسرتان شروع كنيد.

- به يكديگر احترام بگذاريد و اعتماد داشته باشيد.7

8- هر يك از شما نياز دارد كه بداند در تمام لحظات خوب و بد زندگي مي تواند روي طرف مقابلش حساب كند وبه حمايت او دلگرم شود.

9- حسادت را در وجود خود نابود( درمان كيند) و اعتماد به نفس را كه نخستين عنصر يك زندگي سرشار از عشق و علاقه است را جايگزين حسادت كنيد.حسادت هيولاي زشتي است كه شادي و خوشبختي را از شما مي گيرد.

10- بخش پر احساس و عاشقانه زندگي خود را همواره شاداب نگه داريد.

11- روز خود را با كلمات و رفتار محبت آميز آغاز كنيد.

12- براي يكديگر آرزوي موفقيت كنيد.

13- در طول روز با رد و بدل كردن پيام هاي كوتاه محبت آميز و يا تلفن كوتاه و يا يادداشتهاي پرمحبت با يكديگر در تماس باشيد.

14- هميشه در اين فكر باشيد كه چگونه مي توانيد با انجام كاري كه همسرتان دوست دارد او را خوشحال و غافلگير كنيد.

15- تلاش كنيد كه با هم در تمام مراحل زندگي رشد كنيد.

16- با هم و به هم بياموزيد.

17- هرگز به يكديگر پشت نكنيد.

18- باور داشته باشيم كه آدمهائي در زندگي مشترك موفق مي شوند كه به اين نتيجه رسيده باشند كه چيزي براي تقديم كردن به ديگري دارند.   

http://new.behravanpana.com/tabid/99/language/fa-IR/Default.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۲۲:۳۸ ] [ مشاوره مديريت ]

آداب سخن گفتن از ديدگاه اسلام

گفتار آدمي بيانگر شخصيت اوست. انسان‌هاي مؤدب و باشخصيت هرگز در بدترين شرايط هم حاضر نيستند گفتار خود را به آنچه در خور شأنشان نيست، بيالايند.

گفتار آدمي بيانگر شخصيت اوست. انسان‌هاي مؤدب و باشخصيت هرگز در بدترين شرايط هم حاضر نيستند گفتار خود را به آنچه در خور شأنشان نيست، بيالايند.
آدمي مخفي است در زير زبان
اين زبان، پرده است درگاه دهان
چون كه بادي، پرده را در هم كشيد
سرّ صَحن خانه شد بر ما پديد1
سخن گفتن آدابي دارد كه مهم‌ترين آنها را مي‌آوريم:

يك‌ـ ميانه‌روي در گفتار
...............................
ميانه روي در هر امري، پسنديده است، ولي در گفتار، پسنديده‌تر. ميانه‌روي در گفتار موجب مي‌شود گوينده سخن از يك سو از گفتن درمانده نباشد و اشتباه‌ها و لغزش‌هاي گفتاري او كاهش يابد و از سوي ديگر، شنونده از سخن گوينده، خسته نشود.
امام علي(ع) درباره ميانه‌روي مي‌فرمايد: "خَيرُ الْكَلامِ ما لاتُمِلُّ ولا يقِلُّ؛ بهترين گفتار آن است كه نه خسته‌كننده باشد، نه بسيار كم. "2 همچنين مي‌فرمايد: "پرگويي، مرد حكيم را مي‌لغزاند و انسان بردبار را خسته مي‌سازد. پس در سخن پرگويي نكن كه دلگير سازي و كم مگوي تا خوار شوي ".3

دوـ سنجيده بودن گفتار
.................................
از ديگر آداب سخن گفتن، عاقلانه و با تفكر گفتن است. به تعبير ديگر، بررسي همه‌جانبه كلام قبل از آغاز سخن است كه از اشتباه‌ها و خطاهاي احتمالي دور باشد. امام علي(ع) مي‌فرمايد: "مَن تَفَقَّدَ مَقالَهُ قُلَّ غَلَطُهُ؛ كسي كه گفتار خود را بررسي كند، اشتباه او كم مي‌شود. "4 يا "لِلْعاقِلِ فِي كُلِّ كَلِمة نُبْلٌ؛ عاقل را در هر سخن، زيركي خاصي است ".5
در حقيقت، انسان عاقل نخست فكر مي‌كند، بعد حرف مي‌زند، ولي نادان اول حرف مي‌زند و بعد فكر مي‌كند. چه بسا گفتاري ناسنجيده، مشكل بزرگي براي گوينده پديد آورد، چنان‌كه سعدي از قول خردمندان گفته است: "هر كه سخن نسنجد، از جوابش برنجد ".6
روايت كنند از حكيم يوناني ارسطو پرسيده شد: "بهترين سخن كدام است؟ " گفت: "آنچه موافق عقل باشد. " گفتند: "پس از آن چيست؟ " گفت: "سخني كه شنونده بپذيرد. " گفتند: "پس از آن چيست؟ " گفت: "سخني كه از عاقبت آن اطمينان داشته باشيم كه زياني متوجه ما نخواهد ساخت. " گفتند: "پس از آن چيست؟ " گفت: "اگر سخن، يكي از اين شرايط را نداشته باشد، از صداي چهارپايان است ".7

سه‌ـ به جا بودن گفتار
...............................
امام علي(ع) در گفتاري ارزشمند مي‌فرمايد: "لِكُلِّ مَقامٍ مَقالٌ؛ هر جايگاهي را گفتاري است. "8همچنين مي‌فرمايد: "لِلْمتكَلّمِ اَوقْاتٌ؛ سخن‌گو را اوقات و حالاتي است ".9
اين فرمايش‌هاي وزين بيانگر آن است كه در آداب اسلامي، "هر سخن جايي و هر نكته مقامي دارد. " بسياري از حرف‌ها و سخن‌ها را نبايد در بسياري از جاها گفت. مثلي است كه مي‌گويد: "فرزند آدمي‌زاد، دو سال طول مي‌كشد تا سخن گفتن را بياموزد، ولي سي سال طول مي‌كشد تا چگونه سخن گفتن و به جا گفتن را ياد بگيرد. " اين واقعيت را بايد پذيرفت كه هركسي بي‌موقع و بي‌جا حرف بزند، همانند خروس بي‌محل است كه وقت سحر را فراموش كرده است و با خواندن بي‌موقع سبب مي‌شود مردم آن را خوش ندارند.

چهارـ قابل فهم بودن گفتار
.....................................
قابل فهم بودن گفتار از ديگر آداب سخن گفتن است. گوينده سخن بايد گفتار خود را به گونه‌اي بيان كند كه براي شنونده قابل فهم باشد. امام علي(ع) مي‌فرمايد: "اَحْسَنُ الكلام ما لاتَمجُّه الآذانُ و لايتعِبُ فَهمُهُ الاَفهام؛ بهترين سخن‌ها آن است كه گوش‌ها آن را به بيرون نيفكند و فهميدن آن براي فهم‌ها رنج‌آور نباشد. "10يا مي‌فرمايد: "اَحْسَنُ الكلام مازانه حَسَن النِّظام وَ فَهِمَه الخاص وَ العام؛ بهترين سخن‌ها آن است كه نظام نيكو آن را بيارايد و عام و خاص آن را بفهمند ".11
البته بهتر است گوينده براي فهم بهتر شنونده، از مواردي چون، شعر، حكايت و مثل بهره گيرد، چنان‌كه امام علي(ع) مي‌فرمايد: "لِاَهل الفَهمِ تُصَّرَفُ الْاَقْوالُ؛ براي اهل فهم، گفتارها دگرگون شود. "12 در حقيقت، سخن بايد به گونه‌اي باشد كه "قبل از اينكه لفظ كلام به گوش رسد، معني كلام به قلب رسد ".13

پنج‌ـ جذاب بودن گفتار
..............................
گوينده سخن بايد براي اثرگذاري بيشتر بر مخاطبان، سخنان خود را در قالبي جذاب و زيبا عرضه كند. اين‌گونه سخنان مي‌تواند براي گوينده سخن اعتبار و شخصيت ايجاد كند. برعكس، هر اندازه گوينده با معلومات باشد و نتواند آن را به خوبي به ديگران انتقال دهد، مخاطب خود را خسته خواهد كرد.
از اميرمؤمنان علي(ع) پرسيدند: "از آفريده‌هاي خداوند كدام زيباتر است؟ " فرمود: "سخن. " پرسيدند: "كدام زشت‌تر است؟ " فرمود: "سخن. " سپس فرمود: "به وسيله سخن روسپيد مي‌شوند و به وسيله سخن روسياه مي‌گردند. "14 همچنين ايشان فرموده است: "مَن عَذُبَ لسانُهُ كَثُرَ اِخوانُه؛ كسي كه زبانش شيرين باشد، برادرانش بسيار شوند. "15 و "ما منْ شَي ء اَجلَبٌ ِلقلبِ الِانسانِ مِنْ لسانٍ؛ براي جلب دل دوستان، چيزي مؤثرتر از زبان نيست ".16
جان مورگان مي‌نويسد:
وقتي با شخصي‌ صحبت‌ مي‌كنيم و او را متوجه جاي ديگري مي‌بينيم، بايد فوراً به اين نكته پي ببريم كه نتوانسته‌ايم او را مجذوب خود سازيم. موضوع صحبت ما با آنچه مورد علاقه و نظر اوست، فرسنگ‌ها فاصله دارد.17

شش‌ـ نرم بودن گفتار
...............................
نرم بودن گفتار يكي از آداب سخن گفتن در آموزه‌هاي ديني اسلام است كه در تربيت افراد نقش دارد. جالب اين است كه حتّي با سركش‌ترين افراد نيز ابتدا بايد نرم و لطيف سخن گفت. خداوند هنگامي كه حضرت موسي(ع) و برادرش را به سوي فرعون روانه مي‌كرد، فرمود: "فَقولا لَهُ قولاً لَينا لَعلَّهُ يتَذَكُّر اَو يخشي؛ و با او سخن نرم گوييد، شايد كه پند پذيرد يا بترسد. " (طه: 44) از سوي ديگر، اگر سخن گفتن، تند يا بلند و گوش‌خراش باشد، نه تنها نشانه بي‌ادبي است، بلكه گوش شنونده را آزار مي‌دهد و او را از گوينده، متوجه سوي ديگر مي‌كند.
امام علي(ع) مي‌فرمايد: "عَوِّّد لِسانِكَ لينَ الكلامَ وَ بَذلَ السَّلام؛ يكثُر مُحِبُّوكَ و يقِلَّ مُبغضِوُكَ؛ زبان خود را به نرمي گفتار و بذل سلام عادت ده تا دوستدارانت، بسيار و دشمنانت كم شوند. "18 همچنين فرموده است: "سُنَّه الْاَخْيار لينُ الْكَلامِ و اِفشاءُ السَّلام؛ روش نيكان، گفتار نرم و آشكار كردن سلام است ".19

هفت‌ـ مفيد بودن گفتار
.................................
رسول خدا صل? الله عل?ه و آله مي‌فرمايد: "قولُوا خَيراً تُغنِمُوا؛ خيري گوييد تا بهره بريد. "20 امام علي(ع) نيز مي‌فرمايد: "خَيرُ القول ما نَفَعَ؛ نيكي گفتار در سودمندي آن است ".21
از ديدگاه آداب ديني، گفتار بايد به حال گوينده يا شنونده سودمند باشد. از گفتن سخنان بيهوده و بي‌ارزش كه نفعي به حال دنيا و آخرت ندارد، بايد خودداري كرد. امام علي(ع) مي‌فرمايد: "عَجِبتُ لِمَن يتَكلَّم بِما لاينْفَعُهُ في دنياهُ و لا يكتَبُ لَهُ اَجرحديث سكوت ، گفتن و شنيدن

 

امام علي عليه السلام :

المرء يوزَنُ بقولِهِ و يقَوَّمُ بفعله فَقُلْ مَا تَرجَّحُ زِنَتُه، وَ افْعَلْ ما تَجِلُّ قيمُتُه

انسان به گفتارش سنجيده و به رفتارش ارزش گذاري مي شود.

بنابراين ، حرفي بزن گران پايه ؛ و كاري بكن كه گران بها باشد.

مُعجَم الفاظ غُرَر الحِكَم و دُرَر الكَلِم : 1264

غررالحكم و دررالكلم آمدي:  ج 2، ص ۳۳۵


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۲۲:۳۶ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو

۱۴- خود كاوي ، خود شناسي ، خود آگاهي ، تعالي شخصيت ( ۳۳ )

بهداشت دوستي و زناشوئي

هدف از اين مطلب آنست كه فرد بتواندبا استفاده ازنشانه هاي ارائه شده ضمن شناختن ورفع عصبيت هاي خود در اين زمينه از وجود عصبيت ها در همسر و دوست خود نيز آگاه شده و از عوارض آن در امان بماند.

عوامل اصيل اثر گذار دربهداشت دوستي
 عوامل عصبي اثر گذار درتخريب دوستي
 
تمرين مهر به خود وديگران.
 1  ) عناد به خود وتعكيس آن كه مي شود عناد به ديگري.
 
تمرين وتلقين اين باور كه دوستي وزناشوئي ارتباطي دو سويه است براي احساس و ابرازمهر، رشد و بالندگي، همدلي و همراهي درسعادت، سلامت، توفيق، شادي ودر ناكاميها، بيماريها، ودلتنگيها. 
 2  ) باورهاي غلط.

      1) زن نبايد اجازه دهد كه شلوار مرد دوتا شود.

      2) مرد مرد است، حتي اگر يك سرو دو گوش باشد.

      3) گربه رابايد دم حجله كشت.
 
تمرين اعتماد به نفس و اعتماد به ديگران.
 3  ) پارنويا.
 
واكنش سنجي سرزنش خود وديگران.
 4  ) تعكيس وسرزنش طرف مقابل براي توجيه رفتار غلطي كه از خودمان سرزده.
 
بررسي ميل من و حق من وكوشش در درك نيازهاي همسر يا دوست.
 5  ) توقعات عصبي.
 
ريشه يابي ترسها مثل : ترس از تنهائي، زخم غرور، از دست دادن تائيد و .....
 6  ) ترسها.
 
ريشه يابي اضطربها كه معمولا همان ترسهاي دروني شده اند.
 7  ) اضطرابها.
 
رنجش زدائي و بيان گله ها با استفاده از فن گله.
 8  ) رنجشها.
 
پرورش عادت به حفظ حريم زندگي خود و واجازه ندادن به ديگران براي دخالت در آن.
 9  ) دهن بيني ها واجازه دادن به ديگران براي دخالت در زندگي خود.
 
تمرين مهر اصيل به خود وديگران و رنجش زدائي و تمرين عفو
 10) انتقام جوئي ها.
 
شناخت غرورها وتعيين جايگزين براي آنها وتمرين روي اعمال جايگزين ها.
 11) غرورها.
 
شناخت شرطي ها وتعيين جايگزين براي آنها وتمرين روي اعمال جايگزين ها.
 12) شرطي ها.
 
شناخت تصوير ذهني هاي غلط وتعيين جايگزين براي آنها وتمرين روي اعمال جايگزين ها.
 13) تصوير ذهني والگوهاي ذهني غلط يا عصبي.
 
تمرين صداقت و يا سكوت به جاي دروغگوئي.
 14) عادت به دروغ گوئي.
 
تمرين شناخت محدوده ها: يعني محدوده شخصي، دوستان، اقوام، همسر و.....
 15) عادت به باز گو كردن همه مسائل حتي آنهائي كه مخل         ومضر به ارتباط دو طرف است.
 
تمرين باز يابي احساسات اصيل خود.
 16) از خود بيگانگي.
 
تمرين ديدن ورعايت حقوق، اميال، خواسته ها و نيازهاي ديگران.
 17) سلطه جوئي.
 
دادن سه ميم مثبت ورعايت طلسم تصا.
 18) اعمال شش آفت دوستي.
 
تمرين گفتن نه به روش مطلوب و مهرآميز.
 19) نداشتن قدرت نه گفتن.
 
تمرين اعتماد كردن به خود و به طرف مقابل.

 
 20) عدم اعتمادبه خود وطرف مقابل.
 
تمرين در ديدن حسنهاي او وخودمان و پذيرفتن او و خودمان همانطور كه هستيم.
 21) عدم قبول طرف همانطور كه هست.

 
 
واكنش سنجي عمل ها وعكس العمل هايمان كه با موضوع نمي خواند. مثلا خشم، افسردگي، احساس اجحاف، احساس فريب، حسادت، زخم غرور، محاوره دروني شديد و ... براي يافتن بايدها ونبايدها يمان
 22) بايدها ونبايدهاي عصبي.
 
تمرين تولرنس وحلم.
 22) نداشتن تولرانس.
 
تمرين در ديدن حسنهاي او وخودمان و پذيرفتن او و خودمان همانطور كه هستيم.
 23) مقايسه كردن ها.
 
تمرين جيره بندي مهر.
 24) ابراز مهر بيش از اندازه وبدون اختيار.
 
تمرين و تصوير كردن خود در حالت ابراز مهر.
 25) عدم ابراز مهر.
 
تمرين استفاده از كلمات زيبا و شيرين.
 26) بددهني وهرز گوئي.
 
تمرين، تمرين، تمرين و تمرين ديدن و فهميدن ميل خود و حق خود.
 27) عدم رعايت حقوق طرف مقابل.
 
تمرين و تلقين اينكه" در جهانم هم چيز عاليست و من در امنيت وآسايش كامل هستم".

 
 28) احساس عدم امنيت واعمال احساس عدم امنيت.
 
1) پرورش دادن روحيه مذاكره ومشاوره در خود واطرافيان.

2) جايگزين گذاردن براي رفتارهاي ناپسند پدر و مادرمان.
 29) تكرار الگوهاي رفتاري غلط پدر و مادرمان.

       مثلا رفتار پدريا مادرسالارانه.

 
 
1) تمرين، تمرين، تمرين و تمرين ديدن و فهميدن ميل خود و حق خود.

2) تمرين كم كردن توقعات خود.
 30) پرتوقعي وقدر نشناسي
 
 تمرين عملي وعمدي همكاري با ديگران.
 31) نداشتن حس همكاري.
 
تمرين ديدن ورعايت حقوق، اميال، خواسته ها و نيازهاي ديگران.
 32) عدم درك طرف مقابل.
 
تمرين ديدن ورعايت حقوق، اميال، خواسته ها و نيازهاي ديگران وقبول اينكه من هم ممكن است اشتباه

كنم و اشكالي هم ندارد كه اشتباه كنم.
 33) مطلق گرائي ولجاح ويك دندگي.
 
قراردادن خود به جاي طرف مقابل وديدن مسائل از ديدگاه او.
 34) خود بيني وخود محوري.

 

http://new.behravanpana.com/tabid/89/language/fa-IR/Default.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۲۲:۳۵ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو

۱۴- خود كاوي ، خود شناسي ، خود آگاهي ، تعالي شخصيت ( ۳۲ )

وقتي كلمه عشق را مي شنويم چه چيزي به ذهنمان مي آيد؟

مهر زياد به خود و ديگران،

 محبت زياد به خود و ديگران،

 دوستي زياد به خود و ديگران،

 علاقه شديد به خود و ديگران،

 اشتياق زياد به خود و ديگران،

 كشش زياد به خود و ديگران،

 شادي با خود و ديگران،

 همراهي با خود و ديگران،

 گذشت با خود و ديگران،

 عفو با خود و ديگران. 

همه اين كلمات گوياي يك "احساس" در ما هستند.   پس عشق يك احساس است.   آيا چون عشق يك احساس است،  خوب است يا بد؟

عشق اگر اصيل باشد عاليست.   ولي اگر عصبي هم باشد بد نيست به شرطي كه فكري براي رفع عصبيت از آن بشود. 

چرا عشق اگر حتي عصبي باشد بد نيست؟

چون حاصل انگيزه هاي قويست و خود عشق ايجاد كننده انگيزه هاي قوي در شخص است و داشتن انگيزه بهتر از نداشتن هيچ انگيزه اي است. 

حال كه عشق حاصل انگيزه هاي قوي است پس براي بررسي آن لازم است كه انگيزه هاي خودمان را بررسي كنيم. به بينيم كه چه چيزهايي ما را انگيخته مي كند؟

نياز هاي ما ، ما را انگيخته مي كند.

  پس لازم است نيازهايمان را بشناسيم.  اين نياز ها چند دسته اند:

1-   نيازهاي فيزيولوژيك (هوا، آب و غذا) و سپس نيازهاي جنسي. 

2-   نيازهاي روحي(احساس امنيت عاطفي ، اعتماد به نفس، ياد گيري، لذت بردن از زيبايي ها، خلاقيت)

3-   نيازهاي اجتماعي(امنيت اجتماعي، امنيت اقتصادي، امنيت شغلي، برخورداري از حقوق انساني)

آيا هيچ تقدم، تاخر و ارتباطي در بين اين نيازها وجود دارد؟

بله! اگر انسان در شرايطي قرار بگيرد كه چند ثانيه هوا به او نرسد تمام نيازهاي ديگر خود را فراموش مي كند.  ولي يك غواص يا ناجي تمرين مي كند كه به طور ارادي هر چه بيشتردر حد توانش بدون هوا در نهايت دقت و اشتياق به كار خود ادامه دهد.

شنيده ايم كه آدم گرسنه دين و ايمان ندارد.  ولي بسياري از آدم ها وقتي مشغول يك كار جدي كه علاقه زيادي به آن دارند هستند، خواب و خوراك از يادشان مي رود. 

موارد بالا مربوط به انسانهاي بالغي است كه براي هدفي معين تلاش مي كنند.  ولي اگر يك نوزاد انسان را مكرر از آب و هوا و غذا محروم كنيم چه اتفاقي مي افتد؟

طفل معصوم اين روند را يك بي توجهي تلقي مي كند و دچار عدم امنيت عاطفي مي شود.  از طرفي ديگر اگر به آب و غذا و نيازهاي جسمي يك نوزاد برسيم ولي او را ناز و نوازش نكنيم و مهري به او نرسانيم، آب غذا و حتي دارويي كه به هنگام بيماري به او داده ميشود موثر نبوده و ساده ترين بيماري هاي عفوني اين طفل معصوم را از پاي در مياورد.  مثلاً كودكاني كه در پرورشگاه زندگي مي كننددرمقابل بيماريها عفوني آسيب پذيرترند.

 در مورد امنيت هاي اجتماعي نيز اين مسائل صادق است.  وقتي هر يك از اين نيازها بر آورده نشود ، نيازهاي مقدم تر و اوليه تحت الشعاع  قرار مي گيرند، طوري كه براي فرار از نا امني انسانها بي آب و غذا راهي دشت و بيابان مي شوند. 

از طرفي يك انسان علاقمند به كوه و دشت ممكن است روزها در حداقل امكانات حركت كند و لذت هم ببرد. 

نكته اساسي:

وقتي كودك از نيازهاي طبيعي و اصيلش محروم ميشود در او عصبيت رشد مي كند. 

انسان بالغي كه در دوران كودكي نيازهاي اصيلش تامين شده وقتي در بزرگ سالي از هر يك از اين نيازها محروم شود از هم نمي پاشد ولي فردي كه نيازهاي عصبي در او رشد كرده شكننده تر و آسيب پذير تر است.  

حال ببينيم كه نيازهاي عصبي چه هستند؟

وقتي كه كودك از نظر فيزيولوژيك بي توجهي ببيند، امنيت عاطفي نداشته باشد ، به او اعتماد نشود، مهري به او ورزيده نشود و به ابراز مهرش به درستي پاسخ داده نشود، نياز او به يادگيري و خلاقيت او جدي گرفته نشده يا تمسخر شود، وي تلاش مي كند با ايجاد نيازهاي عصبيكه در زيرليست شده ارتباطش را با ديگران تعريف كند: 

مهر طلبانه

1-   نياز به جلب تاييد ديگران

2-   نياز به جلب مهر ديگران

3-    نياز به ناديده گرفتن خود(تخفيف و تحقير خود)

4-    نياز به تحديد خود

5-    نياز به ناديده گرفتن اميال و خواسته هاي خود

6-    نياز به محروم ساختن خود. 

برتري طلبانه

1-     نياز به كسب قدرت

2-     نياز به سلطه جويي كردن روي ديگران

3-     نياز به بزرگنمايي خود

4-     نياز به انتقام جويي

5-     نياز به فخر طلبي و فخر فروشي

6-     نياز به اثبات برتري خود

7-     نياز به كسب جلال و شكوه

8-     نياز به ابزارساختن از ديگران

9-     نياز به پيروز شدن بر ديگران

عزلت طلبانه

1-     نياز به دوري كردن و فاصله گرفتن از ديگران

2-     نياز به فرار از قيد و بندها

3-     نياز به فرار از سنت ها ورسم  و رسومات

4-     نياز به زندگي سطحي و توخالي

5-     نياز به لذت جويي موقتي

6-     نياز به گريز از مسوليت ها

حال كه نياز هاي اصيل و عصبي را شناختيم اثر اين نيازها را بر روي عشق بررسي كنيم. 

كودكي كه نيازهاي اصيلش اقناع شده باشد ، در درجه اول خودش را دوست دارد.  به خودش اعتماد دارد.  خيلي راحت به ديگران مهر مي دهد و مهر ديگران را مي پذيرد.  از يادگيري لذت مي برد و در هر لحظه مي آموزد.  قدرت خلاق بودن دارد.  به زيبايي ها توجه دارد و از آنها لذت مي برد.  در زندگي هدف هايي دارد كه به آنها عشق مي ورزد و براي رسيدن به اين هدف ها تلاش مي كند. 

يكي از اين هدفها برقراري رابطه عاشقانه با جنس مخالف است. 

در اين ارتباط

1-     همينطور كه به طرف مقابل علاقمند است به خودش نيز علاقمند است. 

2-     در عين حال كه به هدفها، علائق و خواسته هاي خودش احترام مي گذارد سعي مي كند علائق، هدفها و خواسته هاي طرف مقابل را درك كرده و بياموزد و به آنها احترام بگذارد وتوجه كند. 

3-     از رشد وپيشرفت طرف مقابل لذت مي برد و مشوق آن است، در حاليكه خودش هم در مسير رشد و پيشرفت قدم بر ميدارد. 

4-     انعطاف پذير و مهربان است، ولي در اين انعطاف پذيري و مهرباني حد نگه مي دارد و بي اختيار نيست. 

5-     قدرت ديدن حسن هاي طرف مقابل و خود را دارد و در عين داشتن قدرت ديدن عيب هاي خود و طرف مقابل هر دو را دوست دارد. 

6-     نسبت به خودش و طرف مقابل احساس مسوليت مي كند. 

7-     از مقايسه خود و همسرش باديگران براي بهبود زندگيش انگيخته مي شود.   نه اينكه خود و همسرش را سرزنش كند و سر كوفت بزند. 

8-     از تلاشي كه براي بهبود زنگيش مي كند لذت مي برد و قدر تلاش طرف مقابلش را مي داند. 

9-     از خودش و طرف مقابل رضايت دارد. 

10-اگر رنجشي پيدا كند آنرا مطرح مي كند و با گفتگو آنرا بر طرف كرده و كينه انبار نمي كند. 

11-توقعاطش از طرف مقابل در حد توان اوست. 

12-هميشه آماده ياري دادن به طرف مقابل براي رسيدن به هدفهايش است و براي رسيدن به هدفهاي خود ياري مي طلبد. 

13-   كمك هايش بي مزد و منت است و نسبت به كسي طلبكار نمي شود. 

مهر طلب در عشق چگونه خود را تجربه مي كند. 

1-     احساس مي كند كه در راه معشوق از همه چيز خود بايد بگذرد (ايثار) و در ازاء اين ايثار و گذشت نياز به مهر انحصاري معشوق دارد.  كوچكترين توجه معشوق او به ديگران او را به حقارر طلب خوراك اين نياز است.  هر چند كه همين رفتار مهر طلب حال او را بهم ميزند. 

5-     حسود است ولي چون نسبت به حسود بودن تابو دارد فكر مي كند ديگران مزاحم زندگيش هستند و يا ديگران در جايگاهي هستند كه حقشان نيست. 

6-     جاه طلبي و انتقامجوئي هايش را به صورت عشق به يك آدم زيبا، شيك، مجلس آرا، پولدار، مقام دار، با موقعيت خانوادگي بالا يا آدم سرشناس تجربه كرده و اين خصوصيات را به قوي، مهربان، باگذشت و خانواده دار بودن تعبير مي كند. 

7-     طرف را بازي مي دهد، انتظار دارد به هر سازي كه  ميزند برقصد. 

8-     از امكانات مالي، اجتماعي و .  .  .   طرف مقابل  حداكثر سوء استفاده را مي كند وآنرا حق خود مي داند. 

9-     چون بمنظور كسب(احترام ، تشخص، پول و احساس برتري )عاشق و علاقمند به ازدواج با (مرد، زن) متنفذ شده است، اگر هر يك از عوامل از بين برود آن فرد در چشمش خوار و پست و غير قابل تحمل ميشود. 

10-كوچكترين توجهي به(شخصيت، محدوديتها، احتياجات، خصوصيات، تمايلات و علائق ) طرف مقابل ندارد. 

11-چون عرقه ها زياد مورد توجه قرار مي گيرند ، نياز به پيروزي منتقمانه آنها را جذب عرقه ها مي كند. 

12-بعد از به چنگ آوردن طرف مقابل آتش عشقش فروكش مي كند ، ولي اگر طرف مقابل كاري كند كه ديگ حسادتش به جوش آيد، دوباره نياز به انتقامجوئي تنور عشقش را داغ مي كند. 

13-بدست آوردن فرد بي اعتنا و مغرور برايش يك نوع پيروزي منتقمانه به حساب مي آيد. 

14-هر انتقادي را اهانت به خودش مي داند. 

15-در عشق نيازهاي (كمال طلبانه ، فخر طلبانه، انتقامجويانه)خود را اطفاء مي كند. 

16-اگر در جلب نظر و مهر ديگري پيروز شود به آن فخر مي كند و هدف هدف نهايي او همين تفاخر است وگرنه احساس مهري به طرف ندارد و آسان رهايش مي كند. 

17- اگر موفق به  جلب معشوق نشود به شدت (بيچاره، درمانده، مضطرب) مي شود. 

18-تيپ نارسيست بيشتر ازهر كس نيازمند آنست كه با هر كلكي شده بايد طرف را عاشق خودش كند. 

19-از مجيزگويي و گزافه خيلي خشنود مي شود.  (نياز به نوازش غرور ها)

20-توقعات بي جا و مفرط دارد.  (چون من تو را دوست دارم تو بايد نوكر يا كلفت من باشي)

21-معشوقش بايد زيباترين، كاملترين و شايسته ترين باشد، در حاليكه خودش فاقد همه اين ترين هاست.  پس نيازش به معشوق( منتقمانه، فخرطلبانه، عناد آميز و خشم آلود)است. 

22-از دوستي و ارتباطش به خاطر احتياج يا هدفهاي معيني و يا ارضاء شهوت بهره مي گيرد. 

23-وقتي توقعاتش از جانب محبوب يا معشوق برآورده نمي شودناگهان مهر او به كين تبديل مي شود. 

24-معشوق را تحقير كرده و به او توهين مي كند. 

25-قادر نيست(شخصيت، محدوديتها، تمايلات، خواسته ها)معشوق ا درك كند و دائم خواسته هاي خود را به او تحميل مي كند. 

26-قادر به درك محبت هاي خالصانه معشوق نيست و آنرا نوعي ظاهر فريبي تلقي مي كند. 

عزلت طلب چگونه عشق را تجربه مي كند. 

1-     از نظر عزلت طلب عشق مسخره است، غير ضروريست. 

2-     براي عزلت طلب عشق = تغيير

3-     و تغيير = ترس و اضطراب. 

4-     تخيل در باره عشق را به خود عشق ترجيح مي دهد.  حتي در پي اين تخيل نيز احساس (حقارت، ناچيزي و ناخواستني بودن)مي كند.  به دليل غرور بي نيازي. 

5-     عشق در او احساس قيد ايجاد مي كند. 

6-     اگر تمايلي نشان دهد بيشتر به تيپ عرقه هاست چون فكر مي كند قادرند احساسات از جوش افتاده او را به غليان در آورند. 

علائم كلي عصبيت در عشق

1-     برق آساست. 

2-     اجباري و آماده است.  ومثل كسي كه از ترس حيوان وحشي سريع به بالاي درخت مي رود. 

3-     برانگيزنده حسادت است. 

4-     منطق سرش نمي شود و نمي تواند خير و صلاح خودش را ببيند و نمي تواند تشخيص دهد كه اين (عشق، عناد و جاه طلبي)به نفع او است يا نه؟

5-     از مشورت كردن با كساني كه تجربه وآگاهي دارند روي گردان است. 

6-     يا تمكين كننده است(حتي گاهي تا سرحد جنون) و يا وادار به تمكين مي كند.  (حتي به زور كتك و خشونت)

7-     حد وسط ندارد و در بين دو قطب مهر و كين در نوسان است. 

8-     نياز به طرف = نياز به فرو نشاندن اضطراب كه رنگ عشق و مهر به آن زده شده. 

9-     از دست دادن طرف = دچار شدن به اضطراب و تشويش. 

10-وابسته به سكس است. 

11-بي ثبات است. 

12-سيري نا پذير است. 

13-ايجاد كننده عناد است. 

14-كلمه عشق بيشتر از هر كلمه ديگر نابجا استفاده شده(اتكاء، از خود گذشتگي، رابطه جنسي، عشق از نوع فيلمهاي هاليوودي)

15-چهره روتوش شده نياز به ( پول، شهرت، امنيت، مقام)كه نام عشق به خودگرفته شده. 

16-بي بهرگي از اعتماد  فرد به خود و اعتماد متقابل. 

17-احمقانه دانستن عشق و اعتماد و ابزاري نگاه كردن به عشق. 

18-لذت بيشتر حالت تسكين اضطراب و فشار عصبي را  دارد. 

19-نياز به جلب محبت و رفع تشويش تصوير واهي و كاذبي از عشق و دوستي را جانشين عشق اصيل مي كند. 

سعي مي كند كه طرف مقابل را طبق دلخواه خود تغيير دهد. 

خواسته هاي خود را به او تحميل مي كند. 

كوچكترين توجهي به عشق را تعبير و تفسير مي كند. 

ابراز مهرزباني را به عشق تعبيير و تفسير مي كند. 

مشخصه ها و خواص عشق اصيل

1-     عشق ورزيدن = تحقق خود. 

2-     عشق = اعتماد به خود و فرد مقابل. 

3-     شناخت بيشتر و عميق تر (خود و احساسات خود، تمايلات خود)و طرف مقابل. 

4-     پايدار است. 

5-     در عين اينكه قدرت مي خواهد قوي هم مي كند. 

6-     هنري پرورش دادني است و نه احساسي غريب. 

7-     هم كنش و هم واكنشي آموختني است. 

8-     يكي از نيازهاي مهم و اصيل بشريست. 

9-     با عشق ورزيدن عشق ر ا به دست مي آورد. 

10-مهر به خود و به ديگران در آن جاريست. 

11-سن وسال نمي شناسد. 

12-مالامال از مهر بدون انتظاراست كه نقطه نهايي آن ايثار در عشق است بدون انتظار.

13-عشق بدون انتظار رنجش هم ندارد. من تورا دوست دارم ولي تو مجبور به دوست داشتن من نيستي. 

14-ايجاد كننده و زياد كننده محبت است و توام با احساس مهر و دوستي است. 

15-همراه با آزادي و آرامش درون است. 

16-فارغ از فشار و تنش عصبي است. 

17-امّاره و اجباري نيست و فرد تحت ميل و اراده خود عمل مي كند. 

18-احساس دوستي بر همه چيز مقدم است. 

http://new.behravanpana.com/tabid/77/language/fa-IR/Default.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۲۲:۳۴ ] [ مشاوره مديريت ]


مطالعات و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو

۱۴- خود كاوي ، خود شناسي ، خود آگاهي ، تعالي شخصيت ( ۳۱ )

نشانه هاي خلاقيت

1- داشتن تخيل قوي

2- كنجكاوي فراوان

3- دقت خاص(به مواردي كه ديگران به آن توجهي ندارند)

4- توانايي نوعي ديگر ديدن مسائل و موضوعات

5- شوخ طبي و بذله گويي(به طوركلي داراي شخصيت غير متعارف و غير رسمي بودن)

6- توجه به زمان و وقت شناسي

7- اعتماد بنفس بالا و وقار

8- خود انگيختگي

9- داشتن تفكر شهودي

10- داشتن طرز فكر اقتصادي

11- نوعي شجاعت خاص در بيان آراء و نظرات خود و دفاع از آنها

12- پذيرنده يادگيرنده(عاشق و آماده يادگيري و دريافت از درون و بيرون)

13- در لحظه زندگي مي كند

14- راه هاي رفته را تكرار نمي كند بلكه راه هاي نرفته را به تنهايي طي مي كند

15- راه حل هاي موثر و كاربردي براي حل مسائل ارائه مي كند

16- براي عملي شدن ايده اش كار را تا به نتيجه نهايي رسيدن طي مي كند

17- در ساعاتي كه ديگران در خواب هستند قادر به مطالعه و تحقيق و انجام كار است

18- درك خلاقيت اشخاص نياز به جامعه خلاق شناس دارد ولي بسياري از خلاق ها در زمان حياتشان شناخته نمي شوندمثل ون گوك كه در زمان حياتش كسي او را خلاق نمي دانست ولي بعد از مرگش خلاق سبك اكسپرسيونيزم شناخته شد.

http://new.behravanpana.com/tabid/93/language/fa-IR/Default.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۲۲:۳۳ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو

۱۴- خود كاوي ، خود شناسي ، خود آگاهي ، تعالي شخصيت ( ۳۰ )

چقدر پول براي شما كافيست؟

آيا پول چيز بدي است يا خوب است؟

      1 -  به فاز زندگي سطحي افتاده و با بوالهوسي وتفريحات سطحي زندگي مي گذراند.

      2 -  به فاز برتري طلبي افتاده و زندگي تفاخرآميزي رادر پيش مي گيرد.

      3 -  به فاز مهرطلبي افتاده و افسرده و پريشان ميشود.

خاصيت پول چيست

1 -  پول اگر فرمانده باشد ظالم است.

-  كسي كه پول فرمانده اش باشد، تمام عمر دنبال پول مي دود وبه جاي زندگي كردن، زندگي خود و حتي ديگران را فداي پول درآوردن مي كند.

-  پول درآوردنش حريصانه و كينه توزانه وبا مقايسه دائمي است.

-  از بي پول شدن به شدت احساس خفت و حقارت مي كند.

2 -  اگر فرمانبر باشد بسيار مهربان است.

كسي كه پول فرمانبردارش باشد، كار را براي اقناء نيازهاي اساسي واصيل خود و عزيزانش انتخاب مي كند. مثل نياز به مفيد بودن، خلاقيت، رشد و تعالي خود وديگران.

-   پول درآوردنش با علاقه وعاشقانه است ونه حريصانه واز روي بايد.

-   پولش را صرف نيازهاي اصيل و رشد و تعالي خود وديگران مي كند واز اين واجبات نزده و آنرا صرف تجمل وتفاخر نمي كند.

-  كاركردن برايش لذت بخش است. 

-  حتي اگر نياز به پول ندارد دست از كار كردن نمي كشد. ويا حتي ممكن است مجاني كار كند ولي كار مي كند.

-  هميشه از اينكه قدرت كار كردن دارد شاكر است

-  اگر دچار كم پولي شود دچار احساس حقارت و خفت نشده، بلكه تلاشش را بيشتر مي كند.

-  اگرپول زياد به دست آوردشاكر شده و از آن براي ايجاد كار براي خود وديگران و بهبود زندگي خود وديگران بهره مي گيرد.

http://new.behravanpana.com/tabid/95/language/fa-IR/Default.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۲۲:۳۲ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو

۱۴- خود كاوي ، خود شناسي ، خود آگاهي ، تعالي شخصيت ( ۲۹ )

حافظه و بهبود آن

حافظه يعني چه؟

 استعداد به ياد آوردن آنچه برما گذشته، آموخته ايم و به ذهن سپرده ايم را حافظه مي گوئيم.

فوايد حافظه:

1-حافظه قوي يار و ياور هوش است پس حافظه قوي به افزايش هوش كمك مي كند.

2- قدرت حافظه باعث رشد راندمان كار و بالا بردن قدرت يادگيري و ارتباط دادن و جمع بندي بين مسائل مي شود.

3- حافظه قوي به صرفه جوئي در وقت كمك مي كند.

مكانيزم به خاطر آوردن

      -  گاهي مي خواهيم فرمولي و يا آدرسي را به خاطر بياوريم موفق نمي شويم ولي وقتي رهايش مي كنيم به خاطر مي آوريم. در اينجا حافظه اشكال ندارد مكانيزم به يادآوري اشكال دارد.

 - در حالت هيپنوتيزم شخص همه خاطرات فراموش شده اش را به دقت به خاطر مي آورد.

- تمركز در بهبود مكانيزم به خاطر آوردن مؤثر است.

 - احساس ما در تجربه اي كه داشته ايم در انگيزه يادآوري آن كمك مي كند.گاهي هم يك احساس منفي شديد مانع از به خاطر آوردن يك حادثه مي شود.

 - ذهن انسان طبيعي قادر است اخبار و مواردي را كه براي گشودن مشكلي لازم است بازيابي كند.

- حركت فكر و حافظه رشته ايست كه اخبار لازمه را از حافظه مديد به حافظه عملي مي آورد. گاهي اين حركت رشته اي رخ نداده و به حافظه عملي نمي آيد.

 - حافظه خانمها بهتر از آقايان است.

 - حافظه نو جوانان بهتر از جوانان و جوانان بهتر از مسن هاست.

- موسيقيدانها نسبت به اطباء حافظه بهتري دارند.

- معني حافظه قوي آن نيست كه همه چيز را به خاطر بسپاريم .انيشتن شماره تلفن خودش را به خاطر نمي آورد.

عوامل مؤثر در تقويت حافظه

1-شوق به مطلب مورد نظر

2- هدف داشتن

3- تمركز

4- اهميت دادن به موضوع

5- تمرين در لحظه بودن

طبقه بندي يادها:

1-سطح عليا: قابل يادآوي است.

2- سطح وسطي : قادر به يادآوري آن نيستيم ولي به محض اينكه ببينيم و يا بشنويم به ياد مي آوريم.

3- سطح شغلي : يادهائي كه فراموش شده ولي تجديد و يادگيري آن آسان تر است.

انواع حافظه

حافظه انسان از طريق پنج حس فراگرفته مي شود و براي هر يك از اين حواس  حافظه هاي خاصي در مغز انسان هست:

 حافظه بصري: مطالب خوانده شده را بهتر از شنيده به ياد مي آورد.

 حافظه سمعي : مطالب شنيده شده را زودتر به ياد مي آورد.

 حافظه لمسي: محفوظات مربوط به لامسه را حفظ مي كند.

 حافظه چشائي : طعم ها را حفظ ميكند.

 حافظه بويائي : بوها را به خاطر مي سپرد.

به علاوه حافظه حركتي: كه انسان حركات ورزشي و رقص ها را ياد مي گيرد و به ذهن مي سپرد.

مكاميزم به خاط سپردن

حافظه دو بخش دارد:

1-حافظه كوناه مدت يا موقت : اين حافظه شبيه بافرهاي  كامپيوتر است كه با خاموش كردن كامپيوتر از بين رفته و پاك مي شود حافظه كوتاه مدت انسان نيز اگر ظرف 24 ساعت يادآوري نشود در معرض فراموش شدن قرار مي گيرد.

2- حافظه دراز مدت يا دائمي: مثل حافظه هاي سخت ديسك (Hard Disk) و يا CD و DVD و غيره مي باشد كه اطلاعات ذخيره شده روي آنها دائمي است. مرور كردن آنچه در 24 ساعت اخير گذشته و يا آموخته شده، آن را به حافظه دراز مدت منتقل مي كند.

3- حافظه ژن ها: اين حافظه كه در DNA بشر است در نسل بشر باقي مي ماند. 

روش هاي بهبود حافظه

1-نكته نويسي كردن از آنچه كه خوانده، مشاهده و شنيده شده و يا اتفاق افتاده و مرور آن ، به حافظه دراز مدت منتقلش مي كند.

2- تحليل كردن موارد فوق حفظ و خاطر سپردن آن را بهبود مي بخشد.

3- طرح كردن سئوال در مورد مطالب

4- كوشش در پيدا كردن ارتباط مطالب با يكديگر

5- بالا بردن دقت و تمركز كمك مي كند كه مطالب به سرعت به حافظه دراز مدت منتقل شود.

 تمرين تمركز :

1-در حالت ريلاكس قرار گرفته و سعي كنيم ريز اقلام و محل استقرار لوازم اطاق خواب، آشپزخانه، پذيرائي و غيره را به خاطر آوريم

2- مطلبي را خوانده و سعي كنيم آنرا براي خود تكرار كنيم.                         

3- كوشش در حفظ كردن شعر يا مطالب ديگر به بهبود حافظه كمك مي كند.

   نسل پدر و مادرهاي ما اكثراً حافظه هاي خوبي داشتند . يك دليلش آن بود كه در آموزش پيش دبستان ( مكتب خانه) به آنها شعرهاي حافظ و سوره هاي كوچك قرآن را ياد داده و حفظ مي كردند.

4- نشاط و شادي حافظه را تقويت مي كند، پس كوشش در ايجاد اين حس حافظه را بهبود مي دهد.

هرچند كه احساسهاي ديگر نيز با مطالب به ذهن سپرده مي شوند ولي احساسهاي ناخوشايند يادآوري را مشكل مي كنند.

5- خلاصه برداري هنگام مطالعه، مرور كردن دوباره مطالب را ساده تر مي كند ضمن اينكه خاصيت رشته اي عمل كردن فكر را نيز تقويت مي كند.

6- دسته بندي كردن مطالب مطالعه شده، به خاطر سپردن و يادآوري آنها را ساده تر مي كند.

7- در مورد يادگيري براي امتحانات، آشنائي با روش پرسش و طرح سئوال معلم به بهبود نتيجه امتحان كمك مي كند.

8- تلقين دائمي اينكه من مطالب را خوب به خاطر مي سپارم به بهبود حافظه كمك مي كند.

سعي كنيم اسامي ديگران را به ذهن بسپاريم . اگر سخت است آن را بنويسيم و مرور كنيم.

10- تمرين ريلاكس و آرامش كنيم.

 نقش عصبيت در حافظه

 فرويد: مطلبي زودتر به دست فراموشي سپرده مي شود كه يادآوري آن انعكاسهاي منفي را برانگيزد و مستقيماً ويا تلويحاً با

حقارت, زخم غرور, درد و الم جسمي و روحي همراه باشد.

حافظه گفت: " تو اين كار را انجام دادي" 

 غرور نهيب زد: " هرگز چنين نبوده"

مهرطلب آنچه را كه مربوط به پز, پيشرفتو پرخاش باشد فراموش كرده و به ياد نمي آورد.                              

  مهرطلب حق و حقوقش را فراموش مي كند و اگر به ياد بياورد در زماني است كه به درد كارش نمي خورد و فقط احساس اجحاف مي كند.

مهرطلب كارها و امور قهرآميز و آمرانه را فراموش مي كند.

عزلت طلب مالامال از ترمزهاي رواني است و ترمزهاي رواني باعث فراموش كردن كارها, اهداف خواسته ها و غيره مي شود.                                                     

برتري طلب آنچه را كه مربوط به حق و حقوق ديگران است فراموش مي كند.

برتري طلب آنچه را كه مربوط به انعطاف پذيري باشد فراموش مي كند.

برتري طلب آنچه را كه مربوط به احساس مهر و يا ابراز مهر باشد فراموش مي كند.

 

   در مجموع اضطراب حافظه را تضعيف مي كند و هرچه اضطراب بيشتر باشد اخلال در حافظه بيشتر است.

   مثالهائي از حافظه هاي اعجاب اور:  

-ناپلئون قدرت بالائي در شناسائي فوق العاده داشت.

-كاردينال موفانتي سركتابدار واتيكان 57 زبان مي دانست.

-شطرنج باز روسي تمام بازي هاي بزرگ خود و ديگر بازيكنان دنيا را حفظ بود و با 49 نفر چشم بسته شطرنج بازي مي كرد.

 http://new.behravanpana.com/tabid/103/language/fa-IR/Default.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۲۲:۳۱ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات و تمرين هاي ضروري براي سخنراني ، گويندگي و گفتگو

۱۴- خود كاوي ، خود شناسي ، خود آگاهي ، تعالي شخصيت ( ۲۸ )

 

توفيقي كه در ارتباط هاي كوتاه مدت براي محبوبيت داشته ايم.

چگونه محبــــــوب تر شويم.

  قبل از هر چيز ببينيم نيازهاي اصيل انسان چيست؟

1- دادو ستد و مهر و دوستي

2-آموختن                    

3-امنيت:  عاطفي, اطلاعاتي( رازداري), مالي, اجتماعي, شغلي

 4- محبوبيت           

5- احترام

6- قدرشناسي

7- تنبيه و تشويق

8- اعتماد

9- صداقت

10- درك متقابل

11- حق اختيار و انتخاب و آزادي عمل نسبي

12- همكاري و ياري

13- همدلي

14- توجه به زيبائي ها

15- وفــــــاداري

16- توقع كردن در حد توان فرد

17- قاطعيت

18- صبوري

19- اغماض

  انواع ارتباط ما با ديگران:                       

1- كوتاه و گـــذرا براي

1 - خريد يا فروش يك كالا

2- انجـــــام يــــــك كار

3- در يك مهمــانـــــي

2- طولاني

1- به صورت طولاني براي انجـــــام يك كار يا پروژه به صورت زيردست و بالادست

2- مراجعه مستمر يه يك اداره

3- دوستي

3- دائـــــــمي     

1- ارتباط با خانواده پدر، مادر، خواهر و برادر

2- ارتباط با همسر و فرزندان    

1- در ارتباط كوتاه و گــــذرا اولين چيزهايي كه جـــــاذب است:

1- سرو وضع مرتب و تميز و زيبا و هماهنگ ، البته نه خيلي شيك و يا اجغ وجغ، جاذب است

 گاهي ممكن است لباس خيلي شيك جاذب باشد ولي در موارد زيادي، چون به طرف مقابل زخم غرور مي زند،  مي تواند دافع باشد.

2- چهره خندان دوستانه جـــــاذب است چون انتقال دهنده احساس مهر و امنيت است.

  البته  براي همدردي با يك بيمار و يا سرسلامتي دادن به بازماندگان يك متوفي چهره خندان دافع ميشود، ولي نگاه مهرآميز جاذب است .در غرب اين نوع برخورد آموزش داده ميشود و جزء وظايف كاري به حساب ميآيد.-size:8pt;">[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱">۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ][ ۷۲۲ ][ ۷۲۳ ][ ۷۲۴ ][ ۷۲۵ ][ ۷۲۶ ][ ۷۲۷ ][ ۷۲۸ ][ ۷۲۹ ][ ۷۳۰ ][ ۷۳۱ ][ ۷۳۲ ][ ۷۳۳ ][ ۷۳۴ ][ ۷۳۵ ][ ۷۳۶ ][ ۷۳۷ ][ ۷۳۸ ][ ۷۳۹ ][ ۷۴۰ ][ ۷۴۱ ][ ۷۴۲ ][ ۷۴۳ ][ ۷۴۴ ][ ۷۴۵ ][ ۷۴۶ ][ ۷۴۷ ][ ۷۴۸ ][ ۷۴۹ ][ ۷۵۰ ][ ۷۵۱ ][ ۷۵۲ ][ ۷۵۳ ][ ۷۵۴ ][ ۷۵۵ ][ ۷۵۶ ][ ۷۵۷ ][ ۷۵۸ ][ ۷۵۹ ][ ۷۶۰ ][ ۷۶۱ ][ ۷۶۲ ][ ۷۶۳ ][ ۷۶۴ ][