مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 13789
دیروز : 42500
افراد آنلاین : 49
همه : 4540753


 

مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي تدريس ، سخنراني ، گويندگي ، گفتگو ، مناظره ،

مجريگري ، مباحثه ، مذاكره و مصاحبه استخدامي و رسانه اي .

۴۱ - تمرين موارد و توجه به نكته هايي مهم براي ارائه سخنراني و انجام گفتگويي موفق و مؤثر

۱۳

شما آن چيزي هستيد كه باور داريد

يكي از مهمترين چيزهايي كه قادر هستيد در خود ايجاد كنيد، باور و اعتماد به خود است. باور و اعتماد به اينكه شما در هر زمينه از زندگيتان توانايي انجام كارهاي مختلف را داريد و نبايد هيچ سايه ي شك يا ترديد بر اين باور وجود داشته باشد. درواقع همه ي انسانها ظرفيت انجام كارهاي فوق العاده در زندگيشان را دارند. اما بزرگترين مانع براي اكثر افراد، عدم اعتماد و اطمينان به خود است. برخي افراد آرزو دارند كه مي توانستند كارهاي خاصي را انجام دهند، اما فاقد اين اطمينان و باور هستند كه آنها توانايي انجام آن كارها را دارند.
اين باور و اعتماد به نفس است كه افراد را در دستيابي به اهدافشان ياري مي كند. اكثر ما اميدها و آرزوهاي بزرگي در سر داريم، اما به خود اجازه مي دهيم تا شك و ترديد روي توانايي ها و اثربخشي ما سايه بيفكند.
همه ي ما احساس حقارت و خود كم بيني داريم، چون تصور مي كنيم آنقدرها خوب نيستيم. فكر ميكنيم به اندازه ي آدم هاي ديگر خوب نيستيم و آنقدر خوب نيستيم كه بتوانيم چيزهايي كه در زندگي مي خواهيم را به دست آوريم. گاهي احساس ميكنيم كه استحقاق چيزهاي خوب را نداريم. حتي اگر سخت كار كنيم و دستاوردهاي زيادي در زندگيمان داشته باشيم، احساس مي كنيم كه مستحق اين موفقيت ها نبوده ايم.
قانون جهاني باور و اعتماد مي گويد كه ما به هرچه باور داشته باشيم، با احساساتمان تبديل به واقعيت مي شود. ما آنچه را مي بينيم باور نداريم؛ در عوض آنچه را كه باور داريم مي بينيم. اعتقادات و باورهاي ما صفحه ي ديد ما را نسبت به جهان شكل مي دهد، و به هيچ اطلاعاتي كه با اعتقادات و باورهايمان سازگار نباشد اجازه نمي دهيم از آن عبور كند. حتي به آن دسته از اعتقاداتمان كه كاملاً با واقعيت ناسازگارند نيز اجازه ي دخول داده نمي شود، چون واقعيت و حقيقت براي ما همان باورهايمان هستند.
 متداولترين و همچنين مضرترين باورها آنهايي هستند كه خود محدود كننده هستند. اينها باورهايي در رابطه با خودمان هستند، مثلاً اينكه اعتقاد داشته باشيد نمي توانيد چيزي را به دست آوريد چون آموزش يا پول كافي نداريد. ممكن است تصور كنيد كه نمي توانيد چيزي را به دست آوريد چون سن، جنسيت يا نژادتان براي دستيابي به آن مناسب نيست. اكثر اين باورها صحيح نيستند، با انحال باعث عقب نشستن شما ميشوند.
واقعيت اين است كه، شما استحقاق همه ي چيزهاي خوبي را كه توانايي به دست آوردن آن را از طريق استعدادها و توانايي هايتان داشته باشيد، داريد. تنها محدوديت بر آنچه مي توانيد داشته باشيد و داريد، فقدان ميل و انگيزه است. اگر شما هدفي داشته باشيد و براي به دست آوردن آن تلاش لازم را صرف كنيد، هيچ چيز نمي تواند شما را از دستيابي به آن منع كند، فقط بايد بخواهيد و براي آن تلاش كنيد، همين.
براي ايجاد باورهاي مثبت بايد دقيق تصميم بگيريد كه در آينده به كجا مي خواهيد برسيد. هرچه در مورد نتيجه اي كه مي خواهيد در آينده به دست آوريد واضح تر تصميم گيري كنيد، برايتان آسان تر خواهد بود كه عملكردها و رفتارهاي خود را در كوتاه مدت تغيير دهيد. و اين درعوض به شما اطمينان خواهد داد كه در بلند مدت به آنچه ميخواستيد برسيد.
وقتي خيلي دقيق تصميم گرفتيد كه چه نوع آدمي مي خواهيد باشيد، اولين گام بزرگ براي ايجاد باورهاي جديد را برداشته ايد. براي ادغام باورهاي جديدتان با زندگيتان، بايد براي خود مقرراتي تعيين كنيد كه در همه ي زمينه ها مثل آن فرد رفتار كنيد. اگر شروع به رفتار كردن مثل آن فرد موفقي كه دوست داريد بشويد كنيد، به تدريج ارزشها، كيفيات و خصوصيات شخصيتي او را اتخاذ خواهيد كرد و اين خصوصيات كم كم جزء شخصيت شما خواهند شد.
 اگر بتوانيد هر روز و در همه ي موقعيت ها مثل آن فرد رفتار كنيد، واكنشي زنجيره اي خواهد داشت. گرايشات و حالت هايتان تغيير خواهد كرد و مثبت تر خواهد شد. همين مسئله باعث ايجاد باورهايي نيرومندتر و مثبت تر خواهد شد. و اين باورهايتان بعدها تاثيري مثبت بر روي ارزشهايتان خواهد گذارد.
شما هيچ محدوديتي در توانايي هايتان نداريد، مگر آنهايي كه خودتان به آن اعتقاد داريد. افراد موفق افرادي غيرعادي و خاص نيستند. هيچ فرقي با شما ندارند، تنها تفاوت آنها اين است كه باور دارند كه قادر به انجام هر كاري هستند. شما خوب هستيد. و از امروز به بعد خود را به بهترين شكل ممكن بينيد و هيچ محدوديتي براي امكانات و توانايي هايتان قائل نشويد. وقتي چنين باور و اعتمادي را در خود ايجاد كرديد، و برطبق باورهايتان رفتار كرديد، آينده تان نيز نامحدود خواهد بود.


بيرتك


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۲۵:۲۷ ] [ مشاوره مديريت ]


مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي تدريس ، سخنراني ، گويندگي ، گفتگو ، مناظره ،

مجريگري ، مباحثه ، مذاكره و مصاحبه استخدامي و رسانه اي .

۴۱ - تمرين موارد و توجه به نكته هايي مهم براي ارائه سخنراني و انجام گفتگويي موفق و مؤثر

۱۲

سنگ اول « تصميم ‌گيري » است


آغاز و بسترساز هر فعاليت يا اقدام به هر كاري با تصميم گيري شروع مي‌شود. تصميم‌گيري پايه‌ي اصلي و زيربناي اساسي تمامي‌ فعاليت‌هاست، اما به جهت تعدد اين امر اهميت بالاي آن به ورطه‌ي فراموشي سپرده شده است. توجه شود كه وضعيت كنوني ما معلول تصميم‌گيري‌هايمان بوده است. به اين ضرب‌المثل دقت كنيد: "سنگ اول گر نهد معمار كج تا ثريا مي‌رود ديوار كج" اين ضرب‌المثل را كرارا شنيده‌ايم، اما در آن كمتر دقت و تمركز كرده‌ايم؛ سنگ اول همان تصميم‌گيري است.
تصميم كه منتج به انجام كار يا فعاليتي مي‌شود نه تنها فرد را در چنبره‌اي از نتايج آن كار محصور مي‌كند، بلكه اثرات آن گاهي دامنگير افراد ديگر نيز مي‌شود كه ايشان نيز مي‌بايستي عواقب آن را تحمل كنند. پرتو و دامنه تصميم‌گيري يك فرد عادي در اكثر تصميم‌گيري يك فرد عادي در اكثر اوقات خود و يا خانواده ي ايشان را در بر مي‌گيرد اما منشور دامنه ي تصميم يك مدير علاوه بر محيط خرد (مجموعه ي داخلي)، محيط كلان (محيط پيرامون سيستم) را نيز در برگرفته و در صورت اشتباه در تصميم گيري، گاهي لطمات جبران ناپذيري را وارد خواهد كرد.
سن آگوستين متفكر بزرگ غرب گفت: "زمان سه چهره دارد". حال؛ يعني آن چه روياروي با ما در نبرد است و تجربه‌ها را از آن مي‌آموزيم. گذشته؛ خاطره‌ها و حادثه‌هايي است كه واقع شده و در ذهن ما يا تاريخ به جاي مانده است. آينده؛ انتظاراتي كه در حال حاضر داريم.
با بهره جستن از تجربه‌هاي تلخ و شيرين، شكست‌ها و پيروزي‌هاي گذشته، غور و تدقيق به واقعيت‌هاي موجود، تجزيه و تحليل دانستني‌هاي كمك كننده و پيش‌بيني و آينده‌نگري مي‌توانيم براي آتيه تصميم گرفته و در برابر چالش‌ها و كنش‌هاي متعدد كه به صور مختلف با آن روبرو مي‌شويم، با ژرف انديشي آن عكس العمل‌هاي بهينه و مناسبي نشان دهيم.
چرچيل نخست وزير انگليس در يكي از سخنراني‌هاي خود در جنگ جهاني دوم گفت: اين ماييم كه بناها را پي مي‌افكنيم و آن گاه كه كار پايان يافت اين ديگر بناها هستند كه ما را مي‌سازند. نتايج تصميم‌گيري پس از عمل نمايان مي‌گردد و آن گاه مي‌بايستي واقعيت‌هاي پس از عمل را نيز پذيرا باشيم.
هنگامي‌ مي‌توان تصميم‌گيري صحيح و عقلايي داشت كه اطلاعات دقيق و كاملي در زمان و مكان مناسب و موضوع مشخص موجود باشد، پس زيربناي اول تصميم‌گيري داشتن اطلاعات دقيق و كافي است، قبل از جمع‌آوري اطلاعات هيچ تصميمي‌ نمي‌تواند كامل و دقيق باشد و همه‌ي جوانب را بپوشاند، اما شك نكنيد كه اطلاعات جمع‌آوري شده يا تجربي نه وحي منزل‌اند و نه هميشه دقيق و بي‌عيب كه بايستي در صحت و درستي آن‌ها تا حصول يقين به ديده ترديد نگريست و با آگاهي از چگونگي جمع‌آوري اطلاعات و شناخت منابع به صحت و سقم آن‌ها پي برد.
پس از جمع‌آوري اطلاعات، داشتن قدرت تجزيه و تحليل اطلاعات لازم است كه در اين راستا مي‌بايستي نقاط قوت، ضعف و همچنين فرصت‌ها و تهديدات هر كدام از روش‌ها را سنجيد و با توجه به رابطه ي عليت بين منابع محدود و نامحدود براي برآوردن نيازها مي‌توان تصميم‌هاي عاقلانه اي بر اساس خرد و منطق گرفت. پرفسور شاگل در كتاب "نبود اطمينان و تصميم گيري در بازرگاني" مي‌گويد: هر فرد عاقلي با پيروي از عقل سليم از تصميم‌هايي كه درصد اطمينانش كمتر است پرهيز مي‌كند چون مشكل پيش بيني نتايج، خود مولود نداشتن اطمينان است.


خبرگزاري ايسنا


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۲۵:۲۶ ] [ مشاوره مديريت ]


مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي تدريس ، سخنراني ، گويندگي ، گفتگو ، مناظره ،

مجريگري ، مباحثه ، مذاكره و مصاحبه استخدامي و رسانه اي .

۴۱ - تمرين موارد و توجه به نكته هايي مهم براي ارائه سخنراني و انجام گفتگويي موفق و مؤثر

۱۱

چگونه صبور باشيم؟


صبور بودن اغلب يك انتخاب است. شما انتخاب مي كنيد كه توجه داشته باشيد زيرا ميدانيد چيزي مهم است. چيزي كه ما مي خواهيم از آن بپرهيزيم اين است كه كنترل اوضاع و احساساتمان را از دست بدهيم. موقعي كه شما عصباني مي شويد بيشتر بخاطر اين است كه احساس مي كنيد وقتتان دارد بي‌نتيجه تلف مي‌شود. اين احساس ناخوشايند است و عصبانيت از كنترل خارج مي شود. ولي با از دست دادن كنترل مي توانيم ياد بگيريم كه احساساتمان را كنترل كنيم. يادگيري اينكه صبورتر باشيم بعضاً بستگي به اين دارد كه چند مهارت را بكار گيريم در مواقعي كه داريم كنترل خود را از دست مي‌دهيم.
توصيه شده كه براي كسب مهارت صبور بودن بايد حواس جمع داشت و به مسائل اهميت داد، بايد بتوانيم توجه كاملمان را معطوف لحظه و كار در حال انجام بكنيم. اين كار را اغلب در رابطه با همسر و يا فرزند نمي‌توانيم انجام دهيم، چرا كه در واقع در ذهن‌مان داريم به كاغذهاي روي ميز كارفكر مي‌كنيم.
بايد انتظارات را كم كرد. انتظارات ما در مورد رفتار فرزندانمان ممكن است با توانايي آنها از نظر رشدي متناسب نباشد.
 چيز ديگري كه صبوري را دشوار مي‌سازد، كمبود ارتباط است. ما اكثراً عصباني مي شويم بخاطر اينكه نمي‌توانيم باور كنيم كهديگران نمي توانند مشكل را دريابند. يك كار كوچك ممكن است نتيجه بزرگي بدهد.
كاستن از سرعت كار به آرامش كمك مي‌كند،پس آرام باشيد.
اگر معمولاً عكس‌العمل‌هاي ناگهاني نشان مي‌دهيد، ممكن است راحت كنترل خود را از دست بدهيد. بايد ياد بگيريد نشانه‌هاي اينكه داريد از كوره در مي‌رويد را بشناسيد و خود را آرام كنيد. لازم است دست نگه داريد، نفس عميق بكشيد يا تا ۱۰ بشماريد. تصميم بگيريد چكار بايد بكنيد و همان كار را انجام دهيد. بعد از يك زنگ تفريح به مو قعيت قبلي برگرديد، با فكري باز و واكنشي سنجيده.
كج‌خلقي بودن مي تواند كار صبور بودن را مشكل كند. ما بايد ياد بگيريم كه كنترل اوضاع را در دست داشته باشيم، حتي در مواقع كج‌خلقي و بالا گرفتن احساسات. بايد مشكل را بشناسيد و سپس سعي كنيد دريابيد از كجا سر چشمه گرفته است. بايد بدانيد كه مي توان رفتار را تغيير داد، ولي اين كار زمان و تمرين نياز دارد. پس شما همچنان به استراتژي‌هاي آني نياز داريد، مثل عقب كشيدن و دور شدن از قضيه.
البته غير ممكن است آدم هميشه صبور باشد و سعي كند تنشهاي واقعي‌اش را ينهان سازد. چرا صبور بودن با همكار و دوستان راحتتر است تا خانواده؟ براي اينكه در مورد خانواده مي‌توان قصر در رفت. در خانواده ما قدرت زيادي داريم كه مي‌شود از آن سوءاستفاده كرد، ولي اگر با ديگران بي حوصله باشيم بيشتر احتمال دارد رفتار ما را مورد انتقاد قرار دهند.
يس بخاطر صبور بودن بايد بخاطر بياوريم كه ارتباط برقرار كنيم و توقع را پايين بياوريم، خونسرد باشيم، آينده‌نگر باشيم، مشكلاتمان را مديريت كنيم و هيچوقت تظاهر نكنيم


بانك اطلاعات گردشگري


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۲۵:۲۴ ] [ مشاوره مديريت ]


مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي تدريس ، سخنراني ، گويندگي ، گفتگو ، مناظره ،

مجريگري ، مباحثه ، مذاكره و مصاحبه استخدامي و رسانه اي .

۴۱ - تمرين موارد و توجه به نكته هايي مهم براي ارائه سخنراني و انجام گفتگويي موفق و مؤثر

۱۰

ده كليد تفويت روحيه

۱) خود را بشناسيد
 امروزه پيشنهاد سقراط در قرن پنجم قبل از ميلاد كه در آن متني بر خودشناسي ارائه شد به قوت خود پا برجاست. اهداف احساسات و محدوديت هاي خويش را بشناسيد و با آرامش با آنها برخورد نماييد. خواه از طريق مطالعه، خواه از طريق انديشيدن و تفكر، سعي كنيد بعضي راه هايي را كه باعث شناخت شما از خودتان مي شود و اين كه چه چيزهايي شما را خوشحال مي كند پيدا كنيد. چنانچه به اين توصيه عمل كنيد، بهتر قادر به كنترل زندگي و مشكلات پيش روي خود خواهيد بود.
 ۲) به خودتان ارزش بدهيد و به خود اعتماد داشته باشيد
 ممكن است سخت به نظر برسد اما سعي كيند رفتارتان گوياي اين باشد كه از خودتان مواظبت مي كنيد. حتي اگر هميشه احساس عدم اطمينان مي كنيد، برخورد و رفتار مثبت را به دنياي اطراف هديه دهيد. برخورد مردم با شما متأثر از رفتار و پوشش شماست. بنابراين خود ارزشي و خود اعتمادي را به نمايش بگذاريد تا احترام را براي شما به ارمغان آورد.
 ۳) بيش از حد توان تان كار نكنيد
 همه ما با سخت كوشي، خواهان تأمين امنيت و رفاه خانواده مان هستيم. اما مهم اين است كه تعادل را در زندگي حفظ كنيم. معمولاً آن چه از نظر مالي دنبال مي كنيم با آن چه كه تحقق مي يابد يكسان نيست. اگر براي شما تأمين معاش مهمتر از صرف وقت با عزيزان يا لذت بردن از زندگي است، بهتر است در تعيين اولويت ها بازنگري كنيد. سعي كنيد برقراري تعادل را از كسي كه بين زندگي شغلي و خانوادگي اش اين توازن را ايجاد كرده بياموزيد يا اين كه با خانواده يا دوستانتان راجع به تأثيرات شغلي تان بر روي آنها صحبت كنيد.
 ۴) از افراد منفي دوري كنيد
 از ارتباط مسموم كه در شما احساس ناراحتي، عصبانيت يا ناامني مي كند اجتناب كنيد. حتي المقدور ارتباط خويش را با كساني كه براي شما افسردگي به ارمغان مي آورند به حداقل برسانيد، كساني كه اكثراً محبت هاي دريافتي را بدون پاسخ مي گذارند و يا كساني كه دائماً از شما انتقاد مي كنند. صداقت سخنان چنين افرادي را مورد ارزيابي قرار دهيد تا ببينيد كه ميزان حقايق موجود در سخنانشان تا چه حد براساس ارتباطي مثبت و خوش بينانه است. اگر كساني شما را تحت فشار رواني قرار مي دهند صريحاً از آنها بخواهيد شما را رها كنند.
 ۵) مثبت فكر كنيد
 سعي كنيد از حداكثر توانايي هايتان استفاده كنيد و به قدرت خويش اتكا كنيد. علايق شخصي تان را با مطالعه و رفتن به كلاس توسعه دهيد. علايق جديد را امتحان كنيد و شكست هايتان را به كار گيريد.
 همه ما بخشي از اوقاتمان را از دست داده ايم اما افراد موفق از شكست هايشان درس گرفته اند و مغلوب شكست شان نشده اند. اگر شما توانايي هايتان را به خوبي افزايش دهيد و نقش مثبتي داشته باشيد واقعاً قادر به تغيير موقعيت هاي منفي به موقعيت هاي مثبت خواهيد بود.
 ۶) ورزش، ورزش، ورزش
 يك رژيم غذايي مناسب و قدري فعاليت بدني روزانه، اعم از اين كه پياده روي آرام باشد يا كار بيرون، فشار و
 اضطراب را تخفيف مي دهد و روحيه را شاداب نگه مي دارد. ورزش و تمرينات بدني، افراد را از احساس برتري طلبي رهايي و توانايي هاي سركوب شده ذهن را ترقي مي دهد. همين امر منجر به جلوگيري از افسردگي مي شود. براي اشخاص متفاوت ورزش هاي مناسب آنها وجود دارد. تمرينات كششي و يوگا براي تخفيف فشار بسيارمناسبند. بعضي تمرينات نيز مي توانند به رفع عصبانيت كمك كنند. البته ورزش بيرون از منزل فوايد مضاعفي دارد، نور آفتاب در بهبود روحيه و تخفيف افسردگي كمك مؤثري محسوب مي شود.
 ۷) بخشي از اوقاتتان را تنها بگذاريد
 «لذت بردن از جمع دوستان» و «تنهايي» دو بخش از زندگي اند كه براي تقويت روحيه بسيار مهم اند.
علاوه بر گذراندن ۲۰ دقيقه در حمام ، گوش دادن به موسيقي يا خروج از منزل به قصد لذت بردن از طبيعت، زماني رابراي لذت بردن از تنهايي خويش صرف كنيد. چنانچه اين امر را سخت يافتيد ممكن است با توسل به اجتماع از مشاركت در موضوعات مهم دوري كنيد.
 ۸) به ديگران كمك كنيد و اجازه دهيد ديگران به شما كمك كنند
 وقتي مشكلاتتان طاقت فرسا به نظر مي رسد نشان دهيد كه كمك ديگران مي تواند اضطراب و دلواپسي شما را برطرف كند، بنابراين مشكلاتتان را كاملاً در منظر ديگران قرار دهيد. كمك بلاعوض در مسائل اجتماعي يا كمك به دوستان نيز مي تواند به نفع شما تمام شود. اگر در مقابل كمكي كم دريافت كرده ايد به همان ميزان به ديگران مساعدت نماييد. به اين ترتيب جمعيت مناسبي از دوستان و اقوامي را در اطراف خود جمع مي كنيد كه شريك اوقات خوش شما هستند و مددكاران زمان تنگي و سختي تان.
 ۹ ) ارتباط و مراودات
 با روشي روشن و در عين حال همراه با آرامش و متانت، احساساتتان را نسبت به خانواده، دوستان و مدرسه و دانشگاه تان بيان كنيد و با دقت كامل به جواب آنها گوش فرا دهيد. هرگز خود را تحت فشاري كه ناشي از عدم بيان احساساتتان است قرار ندهيد. چرا كه اين فشار، انفجار ناگهاني در پي خواهد داشت و ديگران شما را به «عصبانيت» خواهند شناخت.
 عصبانيتي را كه باعث پريشاني و دانستن نقاط ضعف شما مي شود كنترل كنيد. هرگز اجازه ندهيد ديگران ذهن شما را بخوانند.
 ۱۰) موقع احتياج، كمك بطلبيد
 افرادي را پيدا كنيد كه هنگام مشكلات بتوانيد با آنها مشورت كنيد. چنانچه پس از مشورت با دوستانتان و خانواده، مشكلات تان همچنان طاقت فرسا جلوه مي نمايد و احساس عدم آرامش مي كنيد، با مشاوريني صحبت كنيد كه خواهان كمك و ياري به شما هستند. اگر احساس عدم امنيت، نگراني يا ناراحتي و پريشاني مي كنيد فوراً از يك مشاور متخصص كمك بگيريد.
 
http://kadbaanoo.blogfa.com/۸۴۰۴.aspx


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۲۵:۲۴ ] [ مشاوره مديريت ]


مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي تدريس ، سخنراني ، گويندگي ، گفتگو ، مناظره ،

مجريگري ، مباحثه ، مذاكره و مصاحبه استخدامي و رسانه اي .

۴۱ - تمرين موارد و توجه به نكته هايي مهم براي ارائه سخنراني و انجام گفتگويي موفق و مؤثر

۹

چرا خجالت مي كشيم؟

خجالت كشيدن در مقابل ديگران , ويژگي ناراحت كننده اي است كه تعداد زيادي از افراد دچار آن هستند و بايد پذيرفت كه وجود اين ويژگي در حد افراط مانعي براي رسيدن به بسياري از موفقيت هاي زندگي خواهد بود.گاه چنين مي شود كه بهترين راه از بين بردن خجالت اين است كه فرد به طور مرتب به خود تلقين كند كه دليلي براي خجالت نيست و نبايد خجالت بكشد. بايد گفت اين نوع تلقين , وضع شخص خجالتي را به مراتب بدتر مي كند. اگر فرد خجالتي قبل از روبه رو شدن با موقعيت جديدي, به طور مثال شركت در جمعي نا آشنا يا صحبت با افرادي كه تا كنون با آنها آشنايي نداشته و ..... به خود تلقين كند" من خجالت نخواهم كشيد, دست و پاي خود را گم نمي كنم, رنگم سرخ نمي شود" مطمئن باشيد كه به محض روبه رو شدن با موقعيت دچار خجالت هميشگي خواهد شد..
 يكي از علائم اعتماد به نفس خجالت نكشيدن است. در اين حال تلقين به خود با جمله هايي نظير من مي توانم هر كاري را كه اراده مي كنم انجام دهم. من مي توانم در جمع با آرامش صحبت كنم و ..... مي توان موثر تر از جمله هايي چون من خجالت نخواهم كشيد من سرخ نمي شود و ....مي باشد.
 ▪ رابطه خجالت و اعتماد به نفس:
 مهمترين علت خجالت كشيدن در مقابل ديگران يا موقعيت هاي تازه اين است كه فرد بيش از حد به محدوديت ها كمبود ها و نقطه ضعف ها فكر مي كند. يك فرد خجالتي قبل از روبه رو شدن با كسي كه او را نمي شناسد به طور مرتب با خود فكر مي كند كه اگر از من چيزي بپرسد كه ندانم چه كنم؟اگر از من كاري را بخواهد كه بلد نباشم چه كنم؟و......
 به اين ترتيب مي بينيم كه تمام فكر شخص خجالتي روي عدم توانايي ها متمركز مي شود. به طور مسلم در افراد عدم توانايي و ضعف هايي وجود دارد بايد توجه داشت كه در وجود انسان نيرو توانمندي ها و استعداد ها ي فراوان نهفته شده كه بايد آنها را كشف نمود, به آنها بها داد و براي تقويت آنها تلاش كرد. براي موفقيت در رفع احساس خجالت بايد قبل از هر چيز خود را قبول داشته و در واقع خود را درست در همان گونه كه هستيم بپذيريم. براي اين منظور لازم است نگاهي به طرفانه و دقيق به خود بيندازيم و ببينيم كه داراي چه قابليت هايي هستيم.
 اين همان چيزي است كه روان شناسان مثبت فكر كردن ناميدند.بيشتر افراد خجالتي كساني هستند كه از وجود استعداد هاي در خود اطلاعي ندارند و يا اين توانمندي ها را باور نكرده اند . بنابراين لازم است از هم اكنون الوين قدم را با شهامت بردارند , اولين قدم براي بهرهگيري از توانايي هاي ذاتي.
 ▪ پس مثبت ببين و مثبت فكر كن
 در اين حال با كشف خود و توانمنديها فراوان چنان حالتي در شما ايجاد خواهد شد كه احساس خجالت را به تدريج محدود و نابود مي سازد. هر چه شناخت از توانمندي ها و استعداد ها بيشتر باشد, اعتماد به نفس بيشتر خواهد بود و جايي براي خجالت كشيدن باقي نمي ماند.


سايت عزيزجون


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۲۵:۲۳ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي تدريس ، سخنراني ، گويندگي ، گفتگو ، مناظره ،

مجريگري ، مباحثه ، مذاكره و مصاحبه استخدامي و رسانه اي .

۴۱ - تمرين موارد و توجه به نكته هايي مهم براي ارائه سخنراني و انجام گفتگويي موفق و مؤثر

۸


آن هنر بي زحمت

▪ درباره ايدئولوژي «پشتكار»
 احتمالا اكنون ديگر همه مان خوب مي دانيم كه ضرب المثل «بي رنج گنج ميسر نمي شود» چندان هم صادقانه و عاري از ساده لوحي نيست، زيرا مي دانيم كه اغلب حتي در صورت تحمل رنج فراوان نيز براي فرد هيچ گنجي ميسر نخواهد شد البته مگر اين كه اين رنج را طبق معمول همان رنج ديدگان هميشگي متحمل شوند تا گنج به فاتحان برسد. آدم احساس مي كند اكثر ضرب المثل هايي كه اين همه رواج دارند و در كتاب هاي درسي و مسابقات دست دهم تلويزيوني يك ريز تكرار مي شوند، محصول توطئه هايي است كه پشت پرده ها براي تحميق توده ها صورت مي گيرد.
همين جا بايد اعتراف كرد كه بعضي وقت ها نظريه توطئه نه تنها بد و عوامانه نيست، بلكه ازقضا بهتر از هر نظريه «علمي» و «بومي شده» ديگري قادر است آن به اصطلاح واقعيت را توضيح دهد: چرا كه نه، واقعا چيزهايي هست كه براي همگان قابل رؤيت نيست.
 بله، نه تنها اغلب رنج به گنج نمي رسد، بلكه برعكس، اين بخت و شانس و تصادف و بعضا بلاهت است كه انواع خاصي از گنج و شهرت و قدرت و موفقيت و مقام را به ارمغان مي آورد. «پشتكار» حقيقتا يكي از همان اسطوره هايي است كه انگار هيچ وقت كهنه نمي شوند. به جرٲت مي توان گفت كه تقريبا هر شخصي در زندگي اش، روزي، جايي، در محفلي، خطاب به جوان خامي، در بدگويي از دوستي، به اين اسطوره متوسل شده است. چه كسي بود كه براي اولين بار در گوش آدميزاد زمزمه كرد كه كار و تلاش و پشتكار مي تواند مايه موفقيت و بهروزي او شود مهم نيست چه كسي، مهم آن است كه ايدئولوژي «پشتكار» واقعا كار مي كند و خيال آدم ها را هم راحت مي سازد و به ايشان اطمينان مي دهد كه اگر خوشبخت نمي شوند دليل اش اين است كه «پشتكار ندارند» و «زحمت نكشيده اند»، وگرنه وضعيت موجود كه ايرادي ندارد و همه شرايط براي پيشرفت شغلي و موفقيت و، از همه مهم تر، ازدواج مهياست.
بنابراين، وقتي تٲكيد بر پشتكار و زحمت قرار مي گيرد، كل ميانجي گري جامعه و وضع موجود قيچي مي شود و همه چيز به امري ذهني و شخصي بدل مي گردد. مهم ترين چيزي كه در اين بين توجيهي ارضا كننده مي يابد همان شكست و ناكامي فرد است: كسي كه در زندگي، حال به هر نحوي و در هر چيزي، شكست مي خورد، حتما به قدر كافي پشتكار به خرج نداده است. ايدئولوژي پشتكار ضرورتا اخلاقيات خاص خود را هم از پي دارد: كسي كه صبح زود بلند نمي شود و سركار نمي رود آدم تنبل و بي عار و بي غيرتي است. البته تنبلي در اغلب موارد واقعا معادل تنبلي به معناي بد و انزجارآور كلمه است.
تنبل راستين كسي است كه تنبلي كند و در همان حال خواسته اي هم نداشته باشد و چيزي برايش مهم نباشد، نه شغل خوب، نه زندگي مرفه، و نه احترام اجتماعي. ما اغلب با ذات تنبلي و نفس بي كاري مشكل داريم، زيرا وضعيت ضروري و تنگناي نفس گيري كه اجدادمان، پدران مان و خودمان در آن گير افتاده ايم و مجبورمان كرده است كله سحر از خانه بيرون بزنيم و تا بوق سگ «سگ دو بزنيم»، اجازه نمي دهد خيلي راحت تا لنگ ظهر خوابيدن يك جوان بي كار را تحمل كنيم. ولي در آن لحظات، تنها چيزي كه به ذهن فرد خطور نمي كند اين است كه بيكاري جوان دليلي «عيني»، در آن بيرون، دارد.
مفهوم پشتكار به واقع تمام حفره هاي وضع بد عيني را پر مي كند و در همان حال به فرد اطمينان مي دهد كه شكست او به هيچ رو به دليل يك نقصان و ضرورت «عيني» در آن بيرون نيست. ايدئولوژي پشتكار، شكست را به امري كاملا شخصي بدل مي سازد و بدين ترتيب جامعه و دولت را از هر تقصيري مبرا مي كند. بي جهت نيست كه صدا و سيما، خاصه در پس زمينه كنكور و تحصيلات عاليه، پيگيرترين مروج اين ايدئولوژي است. و طبيعي است كه پشتكار براي موفقيت در كنكور نيز يك راه بيشتر ندارد: شركت در يكي دو تا از هزاران كلاس رنگارنگ آمادگي براي كنكور.
ايدئولوژي پشتكار، از آن هم مهم تر، در عرصه زيباشناسي نيز تٲثير عميقي گذاشته است، البته باز هم با حفظ جنبه اخلاقي خود. ما گرايش داريم به اين كه هنري را ستايش كنيم كه براي خلق آن زحمت كشيده اند، و مهم هم نيست چه اثري از آب درآمده، زيرا اغلب در پايان نقد چه نقد فيلم و رمان، و چه نقد يك ترجمه اين تكمله را مي آوريم: «با اين همه، معلوم است ايشان زحمت فراوان كشيده اند.» نمونه اين امر همان تقديس همگاني هر نوع صنعت دستي است.
كارهايي مثل قلم كاري و ميناكاري و فرش بافي و غيره، كه به واقع خلق شان ممكن است تا مرز كوري چشم و فلج شدن انگشتان پيش رود، بي چون چرا اغلب فقط به خاطر «زحمتي» كه برايشان كشيده اند ستايش مي شوند.
نمونه اي ديگر را مي توان در آن فرد به اصطلاح نقاشي سراغ گرفت كه كارش اين است كه به ياري ميليون ها نقطه ريز، طرحي را ترسيم كند و گاهي هم اصلا نكند. حاصل كار هم هميشه چيز به شدت معمولي و نهايتا كمي چشم نوازي است و بس. ولي او خودش و هواداراني ديگر دچار اين توهم اند كه به واقع اثري خلق شده: اثري كه يگانه منبع مشروعيت اش همان زحمت عبثي است كه حقيقتا از «هيچ كاري نكردن و تا لنگ ظهر خوابيدن» بي معناتر است. چه وقت هنر بند ناف خود را از مفهوم حقيري چون «زحمت» خواهد بريد از اين حيث، هنر مدرنيستي گام هاي بزرگي برداشته است، حتي اگر به قيمت سانتي مانتاليسم و شارلاتان گري تمام شده باشد.
تالكين جايي در جلد اول «ارباب حلقه ها» بايد به هواداران تالكين اعتراف كرد كه نويسنده اين يادداشت فقط همين جلد اول را خوانده است، هنر الف ها يا همان موجودات افسانه اي را كه عمر جاودانه دارند و با انسان ها متفاوت اند، هنري «عاري از زحمت و تلاش» an effortless art توصيف مي كند، هنري كه آنچه در آن ستايش مي شود زحمت عبث و رنج آور بشري، يعني وضع هميشگي اش، نيست. اثر خلق مي شود، شايد با يك اشاره دست، يا اداي يك كلمه صرف. تقديس زحمت در هنر نهايتا همان تقديس خود رنج فراگير بشر است.


اميد مهرگان


روزنامه شرق


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۲۵:۲۲ ] [ مشاوره مديريت ]


مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي تدريس ، سخنراني ، گويندگي ، گفتگو ، مناظره ،

مجريگري ، مباحثه ، مذاكره و مصاحبه استخدامي و رسانه اي .

۴۱ - تمرين موارد و توجه به نكته هايي مهم براي ارائه سخنراني و انجام گفتگويي موفق و مؤثر

۷


۱۰ فرمان براي حرفه ‌اي ‌شدن

"حرفه‌اي‌بودن در كار عبارتست از داشتن ديدي كامل و نگرشي كل‌نگرانه به يك كار يا زمينه‌ي كاري كه با تسلط و احاطه‌اي همه‌جانبه بر موضوع همراه است و صد البته ناشي از دغدغه‌مندي، تجربه فراوان و كسب دانش و خردمندي لازم و كافي در آن زمينه است."
 اصول حرفه اي بودن را به اختصار مي توان اينگونه بر شمرد :
 ۱) دغدغه‌مندي:
كار براي شما، مسأله و دغدغه است، يعني شما به هر علت (نياز مالي، دغدغه علمي و...) آمده‌ايد تا مسأله‌اي را حل كرده و گره‌اي را بگشاييد.
۲) جديت:
آن كار براي شما يك مسأله‌ي عادي يا فرعي نيست بلكه در كار مصمم و جدي هستيد.
۳) دانش و خردمندي:
بر آن حوزه‌ي كاري اِشراف فكري داريدو خلاقانه و آينده‌نگرانه به ارتقاي وضعيت انديشيده و راهكارهاي آن را ابداع مي‌نماييد.
۴) تجربه فراوان:
در اثر تجربه و ممارست فراوان در آن زمينه، دركي عميق و ژرف‌يافته و تمامي مهارت‌ها و توانمندي‌هاي مورد نياز را به‌دست آورده‌ايد.
 ۵) لذت‌بردن:
دائماً از انجام كار خود، لذت مي‌بريد وآن را صرفا"براي رفع نياز، گذران امور، با بي ميلي و به‌صورت انفعالي انجام نمي‌دهيد.
۶) احترام‌گذاري:
براي همكاران، مشتريان، كارفرمايان، سازمان خود و به ‌ويژه براي پيش‌كسوتان نهايت احترام و ادب را قائليد.
۷) يادگيري مستمر:
دائماً در كار خود مي‌آموزيد و در هر مرحله از انجام كار خود، سعي مي‌كنيد نكته‌اي را آموخته و دست‌خالي از اين تجربه برنگرديد.
۸) پشتكار:
هيچگاه نوميدي بر شما مستولي نمي‌گردد و به راحتي از ميدان بدر نمي‌شويد.
 ۹) دلسوزي و تعهد:
كارهاي خود را دلسوزانه و متعهدانه انجام مي‌دهيد. به كار خود و سازمانتان "تعلق‌خاطر" داريد و كار را از آنِ خود مي‌دانيد.
۱۰) بهره‌وري:
بازده كار شما بالاست. اثر بخشي و كارآيي زيادي داريد. ازسرعت و دقت كافي برخورداريد و در كارهايتان خلاقيت و نوآوري به خرج مي‌دهيد.
از همين امروز بكوشيم تا در زندگي خود حرفه‌اي باشيم و با مسايل كاري خود حرفه‌اي برخورد نماييم تا براي خود و جامعه‌ثمربخش‌تر باشيم و نقش جدي‌تر و اثرگذارتري ايفا نمائيم.

زندگي و كار در يك محيط حرفه‌اي واقعاً لذ‌ت‌بخش است.
 

 http://thebankers.blogfa.com


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۲۵:۲۱ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي تدريس ، سخنراني ، گويندگي ، گفتگو ، مناظره ،

مجريگري ، مباحثه ، مذاكره و مصاحبه استخدامي و رسانه اي .

۴۱ - تمرين موارد و توجه به نكته هايي مهم براي ارائه سخنراني و انجام گفتگويي موفق و مؤثر

۶

يادگيري جرئت مند بودن

● جراتمند بودن چيست ؟
 دفاع از حقوق خود و اجازه بهره‌جوئي از اين حقوق را ندادن، يك تعريف جرأتمند بودن است. جراتمندي همچنين به معني انتقال روشن آنچه در واقع مي‌خواهيد ،احترام گذاردن به حقوق و احساسات خود و احترام گذاردن به حقوق و احساسات ديگران است جراتمندي ابراز صادقانه ومناسب احساسات ،عقايد و نيازهاي شخص است.جراتمندياتخاذ موضع خود تحليلي و سپس عمل است آنگاه نتايج ارزشمند حاصل مي آيد.
 ● چگونه جراتمندي از پرخاشگري تفاوت مييابد؟
 پرخاشگر بودن به معني حمايت از خود به شيوه‌اي است كه در آن به حقوق ديگران تجاوز مي‌شود. رفتار پرخاشگرانه نو‌‌عا تنبيه‌گرانه، خصمانه ،سرزنش آميز و تحكم جويانه است. پرخاشگري مي‌تواند تهديد، توهين و حتي تنبيه بدني را شامل شود. پرخاشگري مي‌تواند شامل ريشخند، عبارت طعنه آميز، غيبت و ...."لغزش زباني "شود.
 ● چه چيزي باعث مي شود مردم از جراتمند بودن اجتناب ورزند ؟
 اكثر مردم به دليل ترس از ناراحتي ديگران و از دست دادن دوستي آنها، از جراتمندي دست مي‌شويند. معهذا هر چند ممكن است شما با كنار گذاردن جراتمندي ا ز ناخرسنديهاي فوري و بلافصل پرهيز كنيد ولي چنين كاري در درازمدت رابطه را به مخاطره مي‌افكند و آنگاه احساس شما اين خواهد بود كه مرتب بهره‌هايي را از دست مي‌دهيد.
 ● شما از چه ميزان جراتمندي برخورداريد؟
 ▪ از خودتان سؤالات زير را بپرسيد:
 ▪ آيا شما احساسات و ترجيحات خود را به روشني به ديگران بيان مي‌كنيد؟
 ▪ آيا شما در صورت نياز، از ديگران كمك درخواست مي‌كنيد؟
 ▪ آيا شما خشم و عصبانيت را به نحو مناسب ابراز مي‌داريد؟
 ▪ آيا وقتي گيج مي‌شويد سؤال مي‌پرسيد؟
 ▪ آيا وقتي متفاوت از ديگران فكرو احساس مي‌كنيد ، عقايد خود را داوطلبانه بيان مي‌داريد؟
 ▪ آيا شما وقتي نمي‌خواهيد كاري انجام دهيد مي‌توانيد "نه "بگوئيد.
 ▪ آيا شما در مجموع به شيو ه اعتماد آميز، با قدرت و صلابت صحبت مي‌كنيد ؟
 ▪ آيا وقتي با مردم حرف مي‌زنيد به آنها نگاه مي‌كنيد ؟
 ●● چهار نوع جراتمندي
● جراتمندي اساسي
اين نوع جراتمندي، ابراز ساده و مستقيم باورها، احساسات ياعقايد شما است.
 اين نوع جراتمندي معمولا از طريق عبارات ساده‌اي چون "من مي خواهم " يا "من احساس مي‌كنم " ابراز مي‌شود .
 ● جراتمندي قوي
اين نوع جراتمندي ،انتقال حساسيتها به شخص ديگر است.اين نوع جراتمندي معمولا شامل دو بخش مي‌شود.
 بازشناسي موقعيت يا احساسات شخص ديگر كه بدنبال آن اظهار نظري صورت مي‌گيرد كه در آن شما از حقوق خاص خود حمايت مي‌كنيد .
 "من مي دانم كه شما واقعا سرتان شلوغ بوده است ولي من مي‌خواهم احساس كنم كه رابطه‌ها براي شما مهم است .مي‌خواهم شما به من و ما زماني را اختصاص دهيد."
 ● جراتمندي فزاينده
اين نو ع جراتمندي زماني به وقوع مي‌پيوندد كه شخص ديگري در واكنش به جراتمندي اساسي شما شكست مي‌خورد و به تجاوز عليه حقوق شما ادامه مي‌دهد. در نتيجه شما بتدريج جراتمند ي را گسترش مي‌دهيد و به نحو فزاينده‌اي بر راي خود محكم‌تر تاكيد مي‌ورزيد.
در اين گونه جراتمندي حتي ممكن است شما به پاره‌اي از اعمال اشاره كنيد كه درصورت ادامه رفتار طرف مقابل، از شما به عنوان نتيجه بروز كند ولي اشاره به اعمال تنها پس از چند عبارت جراتمندانه اساسي و پايه ارائه مي‌شود. براي مثال اگر شما تا پنج بعد از ظهر فردا كارتان را روي ماشين من تمام نكنيد من مجبور مي‌شوم به فلان يا بهمان دفتر تجاري زنگ بزنم .
 ● جراتمندي از طريق گفتار با "من " آغاز شونده
▪ اين نوع جراتمندي خصوصا براي بيان احساسات منفي مفيد است .اين نوع جراتمندي يك اظهار نظر سه بخشي را شامل مي‌شود:
 ▪ وقتي شما چنين و چنان كرديد....(رفتار را توصيف كنيد.)
 ▪ اثرات عبارت هستند از ...(اين موضوع را كه چگونه رفتار به نحو عيني و ملموس بر شما اثر مي‌گذارد، توصيف كنيد )
 ▪ (من احساس مي‌كنم كه)عبارت اول شخص مفرد را به كار ببريد: "من احساس مي كنم كه "بجاي " شما فلان يا بهمان هستيد ."
 تمركز اصلي دراظهار نظرهاي با "من" آغاز شونده، روي بخش ( من احساس مي‌كنم)،"من مي خواهم"مي‌باشد. به هنگام ابراز خشم، تمايل غالبا بر سرزنش شخص ديگر، از كوره در رفتن و اختيار هيجان را از كف دادن است .
 جراتمندي از طريق گفتار با "من "آغاز شونده، مي‌تواند به شما كمك كند به نحو سازنده بر خشم متمركز شويد و در ارتباط با احساسات خودتان موضع روشني بگيريد.
 ● يادگيري جراتمند بودن به شيو ه‌اي مثبت
▪ چگونه شروع كنيم:
 يك نظام اعتقادي و ارزشي را قبول كنيد كه به شما رخصت ابراز وجود بدهد .اين گام، دشوارترين گام است. بدين معني كه چنين نظامي است كه به شما اجازه مي‌دهد خشمگين شويد، " نه " بگوئيد، درخواست كمك كنيد و خطا كردن را قبول كنيد
● يادگيري مهارتهاي جراتمندي
اين مهارتها عبارتند از جراتمندي اساسي‌، جراتمندي قوي، جراتمندي فزاينده از طريق گفتار با "من)"آغاز شونده از بهترين مهارتهاي ارتباطي خود استفاده كنيد . تماس چشمي مستقيم بر قرار كنيد:وضع بدني مناسب به خود بگيريد،حالات چهره خود را مناسب با پيام انتخاب كنيد ،سطح و آهنگ مناسب صداي خود را حفظ كنيد،زماني مناسبي را براي جراتمندي انتخاب كنيد .
 ● تمرين ،تمرين ،تمرين
به صرف خواندن يك جزوه نمي توانيد جراتمند بودن را ياد بگيريد . اگر امكان آن فراهم است به گروه مهارتهاي جراتمندي يا گروه مهارتهاي ارتباطي بپيونديد .
 شما مي توانيد در ارتباطي كه با دوستان و اعضاي خانواده خود برقرار مي‌كنيد اين مهارتها را تمرين كنيد ولي به آنها ابتدا بگوئيد كه مشغول چه كاري هستيد! روي كمك آنها مي‌توانيد حساب باز كنيد، در مورد چگونگي انجام مهارتها‌، از اين افراد باز خورد دريافت كنيد. ارتباط صادقانه در درازمدت به روابط شما ياري مي‌رساند. در آغاز سعي نكنيد رفتارتان را در مورد موقعيتهاي دشوار و فشار آور تغيير دهيد. ابتدا در موقعيتهاي كه كمترين احتمال خطر را دارد، تمرين كنيد .


مترجم :عباس بخش پور رودسري
منبع :University Of Texas and The Austin Area , Counseling and Mental Healthcenter


دفتر مركزي مشاوره وزارت علوم، تحقيقات و فن‌آوري


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۲۵:۲۰ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي تدريس ، سخنراني ، گويندگي ، گفتگو ، مناظره ،

مجريگري ، مباحثه ، مذاكره و مصاحبه استخدامي و رسانه اي .

۴۱ - تمرين موارد و توجه به نكته هايي مهم براي ارائه سخنراني و انجام گفتگويي موفق و مؤثر

۵

اصول كلي لباس پوشيدن و نحوه انتخاب آن


نكاتي براي آقايان در پوشيدن لباس


● مردان قد بلند
۱) لباسهاي يكدست يكرنگ نپوشيد.
 ۲) لباسها و شلوارهاي زيپدار نپوشيد.
 ۳) كـت و شـلوار بـا خـطـوط راه راه بـا خـطـوط عـمــودي و كراوات باريك و ژاكت كه طولش تا روي كمر است نپوشيد.
● مردان قد كوتاه
 ۱) كفش بوت و ساق بلند نپوشيد آنها شما را قد بلندتر نميكنند.
 ۲) شلوار پاچه كوتاه و يا پاچه تا شده نپوشيد.
 ۳) لباس آستين دار به تن كنيد.
 ۴) از نقش و نگار عمودي راه راه عمودي و شلوار راسته و كراوات باريك استفاده كنيد.
● مردان لاغر
 ۱) كراوات باريك و پيراهن و يا تيشرت يقه هفت نپوشيد.
۲) لباسهاي براق و با خطوط عمودي و چسبان نپوشيد.
۳) كت و شلوار اپل دار بپوشيد.
 ۴) شلوار بگي بپوشيد.
۵) پلوور حجيم و يقه اسكي بپوشيد.
 ● مردان چاق
۱) ژاكت اپل دار نپوشيد.
 ۲) كراوات زرق و برق دار نزنيد
 ۳) دكمه پيراهن را تا انتها و بالا نبنديد.
 ۴) ساعت باريك به دست نكنيد.
 ۵) پلوور حجيم و يقه اسكي نپوشيد.
 ۶) بلوز و پيراهن يقه هفت نپوشيد.
۷) شلوار تنگ نپوشيد.
 ۸) لباس با خطوط عمودي و كراوات يكرنگ استفاده كنيد.
 ۹) از لباسهاي تيره رنگ استفاده كنيد.
● مردان شكم بزرگ
۱) جليقه و يا هر چيزي كه روي شكم بيافتد و به آن فشار بياورد را نپوشيد.
 ۲) شلوار را روي شكم خود نياوريد.
 ۳) لباسهاي براق و يا روشن نپوشيد.
۴) لباسهاي گشاد و تيره رنگ بپوشيد.
 ۵) كراوات پهن بزنيد كه تا خط كمر بلند باشد.
 ۶) ژاكت و شلوار يكرنگ بپوشيد


اصول كلي لباس پوشيدن و نحوه انتخاب آن

 اغلب افراد در انتخاب لباسي متناسب با جثه و اندام خود، و همچنين چگونگي «جور» كردن آنها دچار سردرگمي مي شوند. در اينجا به اصول كلي انتخاب و هماهنگ كردن لباس ها با يكديگر مي پردازيم.
۱) همواره لباسي را بپوشيد كه كاملاً اندازه شما باشد.
۲) اگر اضافه وزن داريد ، پوشيدن لباس هاي بزرگ، اندام شما را پنهان نمي كند و تنها هيكل شما را اغراق آميزتر جلوه مي دهد.
۳) در ميهماني ها ، صرفاً اگر كمر باريكي داريد از كمربند استفاده كنيد در غير اين صورت از آن چشم بپوشيد.
۴) پارچه هاي سنگين (مانند پشمي، بافتني و چرمي) شما را سنگين وزن تر جلوه مي دهند.
۵) پارچه هاي سبك وزن (مانند كتان و نخي) شما را لاغرتر نشان مي دهند.
۶) رنگ هاي تيره شما را لاغرتر و كوچك تر مي كنند.
۷) رنگ هاي روشن شما را بزرگ تر و حجيم تر نشان مي دهند.
۸) لباس هايي كه بالاتنه و پايين تنه يك رنگ دارند، شما را لاغرتر جلوه مي دهند.
۹) لباس هايي كه رنگ بالاتنه و پايين تنه آنها متفاوت است، شما را بلند قدتر نشان مي دهند.
۱۰) لباس هاي «يقه بلند» گردن را كوتاه تر مي كند.
۱۱) گردن بند ِ كوتاه نيز گردن را كوتاه تر مي كند.
۱۲) روسري كه به سمت پايين آويزان شده باشد، قد شما را بلندتر جلوه مي دهد.
۱۳) لباس با خطوط افقي شما را چاق تر، و با خطوط عمودي شما را لاغرتر جلوه مي دهد.
▪ براي لاغرتر و بلند قدتر به نظر رسيدن نكات زير را رعايت كنيد:
۱) لباس هاي كاملاً اندازه بپوشيد؛ لباس هاي خيلي كوچك و خيلي بزرگ تنها شما را چاق تر نشان مي دهند.
۲) لباس هاي يك دست يك رنگ بپوشيد؛ ترجيحاً يك رنگ از سر تا نوك پا.
۳) از پوشيدن لباس هاي با طرح برجسته و پارچه هاي زمخت خودداري كنيد.
۴) لباس هاي تيره رنگ با پارچه هاي نازك و نرم بپوشيد.
۵) شلوار را در ناحيه كمر بالا بياوريد نه پايين تر.
۶) از پوشيدن لباس هاي با نقش و نگار شلوغ خودداري ورزيد.
۷) لباس با طرح راه راه عمودي بپوشيد.
۸) از داشتن ملزومات بيش از حد خودداري كنيد.
۹) كفش پاشنه بلند به پا كنيد. ( براي خانم ها )
▪ براي كوتاه تر و چاق تر به نظر رسيدن نكات زير را رعايت كنيد:
۱) لباس هاي با رنگ متفاوت بپوشيد.
۲) رنگ هاي روشن و پر رنگ بپوشيد.
۳) لباس هاي چند لايه به تن كنيد.
۴- كفش بدون پاشنه و ظريف بپوشيد.
۵) شلوار تمام قد ( و نه كوتاه) به پا كنيد.
۶) از پوشيدن لباس هاي سرتاسر يك رنگ بپرهيزيد.
۷) لباس با طرح راه راه عمودي نپوشيد.
▪ چگونه لباس هايمان را «سِت» كنيم
 ۱) رنگ جوراب بايد همرنگ شلوار يا تيره تر از آن باشد.
۲) رنگ كمربند بايد با رنگ كفش يكسان باشد.
۳) كت و شلوار خاكستري و سرمه اي با كفش مشكي، و كت و شلوار قهوه اي و زيتوني با كفش قهوه اي «ست» است.

http://vista.ir/article/103782/اصول-كلي-لباس-پوشيدن-و-نحوه-انتخاب-آن

 


خوش لباسي و اعتماد به نفس

آيا لباسهايتان بـه شما اعـتماد به نفس مي دهد؟ منظورمان اين نيست كه به طرزي خودنمايانه و پر زرق و بـرق لباس بپوشيد؛ منظور ما اين است كه به گونه اي لباس بپوشيد كـه بـاوقـار و اعتـمـاد بـه نفس جلوه كنيد. قسمتي از اين مسـئـله بـه رفتار شما بستگي دارد، اما بخشي ديگر به ايـن بسـتـگي دارد كـه لبـاسهـايي مناسب و بــرازنده بپوشيد تا به چشم بيايد. مهم اين است كه در حد امكان سعي كنيد در هر مكاني عالي به نظر برسيد.
 با رعايت اين نكات، شما مي توانيد بـه گونه اي لــباس بپوشيد كه اعتماد به نفستان را بالا ببرد. خواهيد ديد كه چطور با كمي تغيير نظر اطرافيان را درباره خودتان بكلي عوض خواهيد كرد؛ تا جايي كه نظر خودتان نيز در مورد خودتان تغيير مي كند.
 الف) اندازه لباس: اندازه و مناسب بودن لباستان براي حس اعتماد به نفس بسيار مهم است. «ژاكت» مثال بسيار خوبي است. ژاكت شل و گشاد باعث مي شود كه شما نامرتب جلوه كنيد. ژاكتي كه اندازه شما باشد شما را تميزتر و مرتب تر نشان مي دهد و باعث مي شود كه با اعتماد به نفس بيشتري بايستيد و راه برويد. در اينجا، نمونه هاي ديگري نيز براي شما مطرح مي كنيم تا ببينيد كه هر لباسي در چه اندازه اي به شما اعتماد به نفس خواهد داد.
 ▪ شلوار: شلوار مناسب آن شلواري نيست كه به تنتان چسبيده باشد، بلكه بايد كاملا انداره باشد. فكر نكنيد كه اگر شلوار دقيقاً اندازه شما باشد، انحناهاي بدنتان را مشخص خواهد كرد؛ چه بسا شلوارهاي اندازه - نسبت به شلوارهاي گشاد - شما را لاغرتر و صافتر نشان خواهد داد.
 ▪ ژاكت و كت و پيراهن و بالاپوش: پوشيدن بالاپوش هايي كه در قسمت كمر تنگ مي شود كمك مي كند كه هيكلتان موجدار و متناسب ديده شود و زنانه تر است. به ياد داشته باشيد كه لباسهاي بيش از حد گشاد و شل و ول شما را قدكوتاه و نامرتب نشان مي دهد.
 ▪ كفش: گاهي اوقات، پوشيدن كفشهاي پاشنه بلند باعث لنگ زدن مي شود و كسي آن را نمي پسندد؛ اما اگر كفشي انتخاب كنيد كه مناسب و برازنده شما باشد و پاشنه بلندي هم داشته باشد، باعث مي شود كه قدبلندتر و لاغرتر و جذابتر به نظر برسيد.
ب) رنگ لباس: سر تا پا مشكي پوشيدن باعث مي شود كه لاغرتر و صافتر جلوه كنيد؛ اما پوشيدن لباسهاي رنگي به ديگران نشان مي دهد كه شما از اينكه به چشم بياييد نمي ترسيد. همچنين، لباسهاي رنگي كمك مي كند تا قسمتهايي را بپوشانيد كه نمي خواهيد مورد توجه قرار بگيرد. در اينجا، به نكات ديگري در زمينه رنگ لباس اشاره مي كنيم:
 ▪ تركيب رنگها: مجبور نيستيد رنگ همه چيز را با هم هماهنگ كنيد. پوشيدن تاپ نارنجي بسيار جالب است؛ اما اگر آن را با شلواري شكلاتي يا زغالي يا ... بپوشيد، جلوه بهتري به آن خواهد داد؛ صورتي را با خاكستري يا آبي نفتي هماهنگ كنيد؛ جالب خواهد شد. طوري لباس بپوشيد كه خودتان احساس اعتماد به نفس كنيد. اگر با پوشيدن رنگ روشنتر براي بالاتنه و رنگ تيره تر براي پايين تنه احساس بهتري داريد، همين كار را انجام دهيد.
 ج) نكات آرايشي: تأثيري كه در ديگران مي گذاريد (حتي با پوشيدن لباسهاي گرانقيمت و عالي) تا حد زيادي به نحوه آرايش و اصلاح شما بستگي دارد. اگر ناخنهايتان شكسته و لب پريده يا ابروهايتان اصلاح نشده و نامرتب باشد ، جلوه اي نخواهد داشت. در حالي كه اگر آرايش هم نكنيد، تميزي صورتتان در زيباييتان تأثير شگرفي دارد. بنابر اين، سعي كنيد هميشه مرتب باشيد و اعتماد به نفستان را بالا ببريد.

mezonshiva.blogfa.com/۸۶۰۹.aspx

 


مردي با لباس‌هاي آنچناني

شيك‌پوش‌ترين و پولدارترين مردان دنيا، براي خريد لباس‌ها، كفش‌ها و يا حتي لوازم شخصي مردانه و عطرهاي خود به كدام فروشگاه مي‌روند؟ افرادي مانند بيل‌گيتس، تام كروز، توني‌بلر و يا شاهزادگان پولدار عرب را مي‌گويم! جالب است بدانيد كه طراح لباس تمام اين مردان خوش‌پوش و البته پولدار دنيا، فردي ايراني است؛ «بيژن پاكزاد» كه با مارك معروف «بيژن» اين روزها در دنيا به‌عنوان يكي از مشهورترين طراحان لباس مردانه، براي خود فرمانروايي پديد آورده و در حال حاضر از فروش لباس‌هاي مردانه و عطر و ادكلن‌هايش سالانه بيش از ۳۰۰ ميليون دلار درآمد دارد.
 فكر مي‌كنيد چگونه مي‌توان سليقه اين همه مرد خوش لباس را تامين كرد و لبا‌س‌هايي را طراحي كرد كه آنها را براي خريد از نقاط دور و نزديك دنيا، به فروشگاه بزرگ و زيباي لباس‌هاي مردانه بيژن كشد؟ بايد در چنين مجموعه‌اي، لباس‌هاي مردانه، مطابق با هر نوع سليقه و فرهنگي وجود داشته باشد تا نظر مشتريان را برآورده كند. بيژن در اين باره مي‌گويد: «لباس يك ستاره سينما بايد با يك قاضي دادگاه متفاوت باشد، وقتي لباس را براي فردي طراحي مي‌كنم بايد بدانم كه او در آن لباس چه خواهد كرد.» اين يك اصل در طراحي و انتخاب لباس است. در انتخاب لباس مناسب اولين قدم اين است كه شما به شخصيت‌تان، شغل‌تان و مكاني كه قرار است از آن لباس استفاده كنيد، نيم نگاهي بيندازيد و بر اين اساس لباس مورد نظرتان را انتخاب كنيد. مردان شيك‌پوش مي‌دانند در چه موقعيتي چه لباسي بپوشند.
 ● بهاي خوش‌تيپي را بپردازيد، قربان!
 حكايت طنزي وجود دارد كه مي‌گويد خانم‌ها براي رفتن به خريد، آب دادن به گل‌هاي باغچه، بيرون گذاشتن سطل زباله و گرفتن بسته پستي لباس شيك مي‌پوشند ولي مردان فقط هنگام رفتن به عروسي و يا مراسم ترحيم لباس رسمي مي‌پوشند. بيژن پاكزاد در اين باره مي‌گويد: «مردان دوست دارند زيبا و خوش‌تيپ به نظر برسند ولي اغلب آقايان به سختي پول براي اضافه كردن يك لباس به جا رختي‌شان مي‌پردازند. خيلي از آقايان به سادگي لباس مورد نظرشان را از دوست‌شان قرض مي‌گيرند و در نهايت نتيجه اين است كه انتخاب‌هاي چنداني در كمد لباس‌شان ندارند.» بنابراين عادت كنيد كه براي خوش تيپي كمي پول خرج كنيد و بهايش را بپردازيد.
● رابطه لباس و موفقيت
 موفقيت در تجارت و فعاليت‌هاي حرفه‌اي، يكي از اهداف مهم بسياري از ‌آقايان است. يكي از دغدغه‌هاي اصلي موفقيت در موقعيت‌هاي حرفه‌اي، خوش‌پوشي است چون تاثير رواني قوي بر مخاطب شما مي‌گذارد. بيژن به آقايان توصيه مي‌كند: «اگر شما در موقعيتي شغلي با سر و لباس نامرتب و نامناسب ظاهر شويد، اين بي‌توجهي بر موقعيت شغلي‌تان، كارتان و معامله‌تان اثر منفي مي‌‌گذارد، به ويژه اگر براي نخستين بار مخاطب‌تان را ملاقات مي‌كنيد. بسيار مهم است كه شما در نظر مخاطب زيبا جلوه كنيد و در اولين برخورد احساس خوبي را در او به وجود آوريد و اين بخشي از موفقيت و تاثيرگذاري شما را خلق خواهد كرد. پيش از ترك منزل برنامه روزانه‌تان را كنترل كنيد و اگر قرار ملاقات حرفه‌اي و رسمي داريد، لباس‌هاي معمولي روزانه‌تان را كنار بگذاريد و لباس‌هاي رسمي‌تر را انتخاب كنيد.»
 ● خوش‌پوشي، آموختني است
 بيژن مي‌گويد: «يكي از لذت‌هاي شغل من كه طراحي لباس براي آقايان است، اين است كه روزي همان آقايان پسربچه‌هاي خود را براي طراحي و يا خريد لباس نزد من مي‌آورند و يا من براي مردان ميانسالي لباس مناسب شغل و سن‌شان طراحي مي‌كنم كه زماني در جواني مجبور بودم مطابق با سن و سال كم‌شان لباس‌هايشان را به گونه‌اي ديگر طراحي كنم.» يكي از مشكلات لباس پوشيدن آقايان اين است كه از همان كودكي زماني كه نوجوان و پسربچه بوده‌اند طرز لباس پوشيدن را از پدران خود نياموخته‌اند و گاهي پسرهاي نوجواني را مي‌بينيم كه با لباس‌هاي مناسب يك مرد ميانسال ديده مي‌شوند كه به دل نمي‌نشيند و يا به هيچ وجه مناسب سن و موقعيت اجتماعي‌شان نيست. بسياري از كودكان خوش‌پوشي را از والدين و به‌ويژه از پدر خود مي‌آموزند.
 ● توصيه بيژن به مردان خوش‌لباس
 رنگ‌ها را بشناسيد و بدانيد چه رنگ‌هايي به شما مي‌آيد، چه رنگ‌هايي با چه رنگ‌هايي هماهنگي دارد و چه رنگ‌هايي مخالف چه رنگ‌هايي است و بر اين اساس لباس‌هايتان را انتخاب كنيد.


روزنامه سلامت

 


خوش لباسي وافزايش اعتماد بنفس

آيا لباسهايتان بـشما اعـتماد به نفس ميدهد؟ منظورمان اين نيست كه به طرزي خودنمايانه و پر زرق و بـرق لباس بپوشيد. منظور ما اين است كه به طريقي لباس بپوشيد كـه بـاوقـار و اعتـمـاد بـه نفس جلوه كنيد. قسمتي از اين مسـئـله بـه رفتار شما بستگي دارد، اما بخشي ديگر به ايـن بسـتـگي دارد كـه لبـاسهـايي بپوشيد كه مناسب و بــرازنده ي شما بوده و به چشم بيايد. مهم اين است كه تـا جـايي كــه مي توانيد سعي كنيد عالي به نظر بياييد، حـال در هر مكاني كه باشيد. با رعايت نكات زير ميتوانيد بـه طـريـقـي لــباس بپوشيد كه اعتماد به نفستان را بالا ببرد. خواهيد ديد كه چطور با تغييراتي بسيار جزئي و كوچك، نظر اطرافيان را به كلي نسبت به خودتان عوض خواهيد كرد، تا جايي كه نظر خودتان نيز در رابطه با خودتان تغيير خواهد كرد.
 ● اندازه لباس
 اندازه و مناسب بودن لباستان، براي حس اعتماد به نفس بسيار مهم است. ژاكت مثال بسيار خوبي است. يك ژاكت شل و گشاد باعث مي شود كثيف و نامرتب جلوه كنيد. ژاكتي كه اندازه تان باشد شما را تميزتز و مرتب تر نشان ميدهد و باعث ميشود با اعتماد به نفس بيشتري بايستيد و راه برويد. در اينجا نمونه هاي ديگري نيز براي شما مطرح م يكنيم تا ببينيد هر لباسي در چه اندازه اي باشد به شما اعتماد به نفس خواهد داد.
▪ شلوار: شلوار مناسب آن شلواري نيست كه چسبِ تنتان باشد، بايد به سايزتان باشد. فكر نكنيد اگر شلوار دقيقاً اندازه تان باشد، انحناهاي بدنتان را مشخص خواهد كرد، بلكه شما را نسبت به شلوارهاي گشاد لاغرتر و صاف تر نشان خواهد داد.
▪ ژاكت، كت، پيراهن و بالاپوش: پوشيدن بالاپوش هايي كه در قسمت كمر تنگ ميشود، كمك مي كند كه هيكلتان موجدار و متناسب ديده شود و زنانه تر است. به ياد داشته باشيد كه لباسهايي كه بيش از حد گشاد و شل و ول هستند، شما را كوتاه قد تر و نامرتب تر نشان مي دهند.
▪ كفش: گاهي اوقات پوشيدن كفش هاي پاشنه بلند باعث لنگ زدنتان مي شود و كسي آن را نمي پسندد. اما اگر كفشي را انتخاب كنيد كه مناسب و برازنده ي شما باشد، اگر پاشنه ي بلندي داشته باشد باعث مي شود كه بلندقدتر، لاغرتر و جذابتر تر به نظر برسيد.
 ▪ جواهرات: يكي از سريعترين و موثرترين راه ها براي داشتن ظاهري زيبا و پرجلوه استفاده از جواهرات است. انداختن گردن بند، دستبند و گوشواره هاي پهن باعث جلوه بيشتر شما مي شود و توجه شوهرتان را به سمتتان جلب مي كند.
● رنگ لباس
 سر تا پا مشكي پوشيدن باعث مي شود كه لاغرتر و صاف تر جلوه كنيد. اما پوشيدن لباسهاي رنگي به ديگران نشان م يدهد كه شما از اينكه به چشم بياييد نمي ترسيد. همچنين لباسهاي رنگي كمك مي كند تا قسمت هايي را كه نمي خواهيد مورد توجه قرار بگيرند را بپوشانيد. در اينجا به نكات ديگري در زمينه ي رنگ لباس اشاره ميكنيم.
▪ تركيب رنگها: مجبور نيستيد تا رنگ همه چيز را با هم سِت كنيد. پوشيدن تاپ نارنجي بسيار جالب است، اما اگر آن را با يك شلوار شكلاتي، ذغالي يا بورگاندي ست كنيد جلوه ي بهتري به آن خواهد داد. صورتي را با خاكستري يا آبي نفتي سِت كنيد، جالب خواهد شد. طوري لباس بپوشيد كه خودتان احساس اعتماد به نفس كنيد. اگر با پوشيدن رنگ روشن تر براي بالاتنه و رنگ تيره تر براي پايين تنه احساس بهتري داريد، به هر طريقي شده همين كار را انجام دهيد.
● نكات آرايشي
تاثيري كه روي ديگران مي گذاريد، به نحوه ي آرايش و اصلاح شما نيز تا حد زيادي بستگي دارد. حتي لباسهاي گران قيمت و عالي هم اگر ناخن هايتان شكسته و لب پريده باشد و يا ابروهايتان اصلاح نشده و نامرتب باشد جلوه اي نخواهد داشت. حتي اگر آرايش هم نكنيد، رژلب و ريمل هم نزده باشيد، اصلاح شدن صورتتان در زيباييتان تاثير شگرفي دارد. به نكات زير دقت كنيد.
 ▪ تميز كردن ناخن ها: چه خودتان ناخن هايتان را مانيكور مي كنيد، و چه به سالن هاي آرايشي براي اين منظور مراجعه مي كنيد، سعي كنيد ناخن ها و پوستتان هميشه مرتب و تميز باشد.
 ▪ مراقبت از موها: به طور مداوم به آرايشگر مراجعه كنيد تا موهايتان را مرتب كند. اگر موهايتان توي صورتتان مي ريزد، ميتوانيد از سنجاق سرهاي زيبا براي عقب نگاه داشتن آن استفاده كنيد. ريشه ي موهايتان را هميشه رنگ كنيد. و هر از گاهي مدل موهايتان را تغيير دهيد تا جلوه كنيد.
▪ ابروهايي زيبا: داشتن ابروهايي مرتب و تميز در زيبايي صورتتان تاثير شگرفي دارد. براي برداشتن و اصلاح ابروهايتان به آرايشگاه مراجعه كنيد.
▪ آرايش: اصلاً نيازي به آرايش كردن نيست، اما اگر اصرار داريد هميشه آرايش ملايم انجام دهيد. رژلبي كمرنگ يا كمي رژگونه صد چندان به زيبايي شما خواهد افزود .


بيرتك

 


چگونه عيب هاي بدن خود را با لباس مناسب بپوشانيد

● خانم ها ، چه لباسهايي شما را بلندتر نشان مي دهد
 شما با پوشيدن كفش هاي پاشنه بلند مي توانيد تنها چندين سانتي متر به قد خود بيفزاييد. درست است كه آنها بسيار عالي هستند و شما را بلندتر نشان مي دهند، اما قطعا پاي شما را اذيت مي كنند و به آن آسيب مي رسانند. پس اگر مي خواهيد كه بلندتر به نظر برسيد، به اين نكات توجه كنيد:
 ● شلوار:
 يافتن شلوارهايي كه شما را بلندتر نشان مي دهد، خيلي ساده است.
 شلوارهاي پاچه گشاد و بلند باعث مي شود تا بلندتر به نظر برسيد. راه راه هاي باريك روي پارچه، چين يا خط اتوي جلوي شلوار نيز تاثير بسيار خوبي دارد.
 ● دامن :
 دامن هاي كوتاه باعث مي شود كه هر زني بلندتر به نظر برسد.
حتما لازم نيست كه دامن هاي بسيار كوتاه و ميني بپوشيد، يك دامن با قدي درست روي زانو بسيار عالي است. اگر شما كوتاه قد هستيد، پوشيدن دامن هاي بلندتر باعث مي شود كه كوتاهتر به نظر برسيد، مثل اينكه درون يك چاله ايستاده ايد!
 ● پيراهن:
پيراهن هايي كه كمر آنها بالاتر است (Empire-waist) و بالاتنه خيلي كوتاهي دارند، باعث مي شود كه پايين تنه شما بلندتر به نظر برسد. اين مدل پيراهن نيز اگر تا بالاي زانو باشد، تاثيرخيلي بهتري دارد.
 ● پلوور و پوشش بالا تنه:
يقه هاي هفت با راه يا نوار عمودي، نيم تنه بالايي شما را بلندتر نشان مي دهد. پلوورهاي بلند و تنگ نيز موجب مي شود تا بلندتر به نظر بياييد.
 ● ژاكت، كت و مانتو:
ژاكت ها ،كت ها و مانتوهاي بلندتر، موجب مي شود كه كوتاهتر ديده شويد. يك مدل كوتاه و مناسب را انتخاب كنيد. مانتو تا زانو با شلواري كمي آزاد شما را در حد خوبي بلند قد تر نشان مي دهد.


ايران سهراب

 


خوش‌لباس‌ها چگونه مي‌روند سر كار؟

مي‌گويند وقتي براي مصاحبه شغلي مي‌رويد، حسابي به تيپ و قيافه‌تان برسيد و بهترين لباس‌هايتان را بپوشيد چون گرچه توانايي‌هاي شما در گزينش شما براي آن شغل مهم‌ هستند ولي حتما قبول داريد كه هيچ‌كس از كارمند شيك‌پوش و مرتب بدش نمي‌آيد. روان‌شناسان اعتقاد دارند كه ظاهر افراد در مصاحبه‌هاي شغلي در انتخاب آنها براي آن شغل موثر است. اين راهنمايي‌ها را بخوانيد تا به آقا و خانمي شيك‌پوش و آراسته در محل كارتان تبديل شويد...
 ● ۷ توصيه به آقايان
۱) لباس‌هايتان را جور كنيد: شب قبل و يا دست كم صبح روزي كه مي‌خواهيد به محل كارتان برويد، لباس‌هايتان را با هم جور كنيد. به لباس‌هايي كه مي‌خواهيد بپوشيد، اندكي بينديشيد. اين خيلي اشتباه است كه لباس‌هاي داخل كمد و يا روي تخت را
زير و رو كنيد و لباسي را فورا به تن كنيد كه روي بقيه است و يا كمتر از بقيه چروك است. اگر فرصت كافي براي هماهنگ كردن يك شلوار و پيراهن مناسب در نظر بگيريد، مي‌توانيد آنها را سر فرصت اتو كنيد.
 ۲) شلوارهاي ارتشي و پيلي‌دار، ممنوع: يك آقاي شيك و خوش‌لباس، شلوار مناسبي در محل كارش مي‌پوشد. شلوارهاي ارتشي به رنگ خاكي و يا سبز مناسب محل كار رسمي شما نيست. شلوارهاي پيلي‌دار را هم كنار بگذاريد. بهتر است در محل كار شلوارهايي بپوشيد كه از جلو صاف باشند.
 ۳) به سايزتان توجه كنيد: بسياري از آقايان يا شلوارهايي مي‌پوشند كه كوتاه است و يا خيلي تنگ و گشاد روي پاهايشان مي‌نشيند. اول ببينيد سايز شما چند است و پس از آن با كمك يك خياط زبردست، شلواري مناسب سايز اندام‌تان بدوزيد.
 ۴) با رنگ‌ها بازي كنيد: اگر عادت داريد يك رنگ پيراهن را با يك رنگ شلوار هميشه بپوشيد، بايد بگوييم كه وقت آن است كه براي آنكه آقاي خوش‌تيپي باشيد، اندكي با رنگ‌ها بازي كنيد. پيراهن سفيد و يا آبي‌كم‌رنگ و پيراهن‌هاي راه‌راه براي محيط كار مناسب‌اند.
 ۵) به كفش و كمربندتان نگاه كنيد: قرار نيست شما يك كفش و يا كمربند را آن قدر استفاده كنيد تا پاره شود. بهتر است چند جفت‌ كفش و چند عدد كمربند داشته باشيد و آن را با لباس‌هاي گوناگون بپوشيد. وقتي كفش يا كمربند شما كهنه باشد، ديگر آن را در محل كار استفاده نكنيد بلكه آن را براي مهماني‌ها و گردش‌هاي خانوادگي غيررسمي كنار بگذاريد.
 ۶) ساعت‌هاي فلزي بهترند: براي رسميت بخشيدن به تيپ خود در محل كار، ساعت‌هايي با بند نقره و يا استيل بپوشيد اما اگر حاضر نيستيد علاقه قديمي‌تان را به ساعت‌هاي بند چرمي كنار بگذاريد، يك ساعت بند چرمي با طرحي محكم و مردانه برگزينيد.
 ۷) كيف پول‌هاي باريك: يك آقاي شيك‌پوش در محل كارش، كيف پول بزرگ و حجيمي‌ را در جيب پشت شلوارش نمي‌چپاند، به جاي آن كيف پول‌هاي باريك و قدي براي محل كار مناسب‌ترند، براي مدارك‌تان هم مي‌توانيد يك كيف مخصوص كارت‌ها و مدارك تهيه كنيد و آن را در كيف دستي‌تان بگذاريد.
 ● ۷ توصيه به خانم‌ها
 ۱) كفش و جوراب تيره بپوشيد: شايد شماره كفش شما بالاي ۴۰ باشد، در اين صورت جزو خانم‌هاي بزرگ‌پا به شمار خواهيد رفت. براي اينكه پاهايتان كوچك‌تر به نظر بيايند، كفش‌ها و جوراب‌هايي به رنگ تيره انتخاب كنيد. فراموش نكنيد به‌طور كلي كفش‌ها و جوراب‌هاي تيره براي محيط كار رسمي مناسب‌ترند.
 ۲) جين نپوشيد: اگر شما وكيل خانم و يا كارمندي در يك شركت بازرگاني هستيد و يا يك خانم استاد دانشگاه هستيد، بايد در محل كارتان رسمي لباس بپوشيد. بنابراين جين‌ها را از لباس‌هاي محل كارتان حذف كنيد. شلوارهاي پارچه‌اي با اتو و راه‌هاي ظريف عمودي به رنگ‌هاي خاكستري و مشكي و سرمه‌اي به ظاهر شما رسميت بيشتري مي‌بخشند.
 ۳) صندل نپوشيد: صندل به هيچ‌وجه مناسب پوشيدن در محل كار نيست. صندل‌ها بيشتر براي مهماني‌هاي زنانه مناسب‌اند. به جاي صندل به سراغ كفش‌هاي رسمي‌تر برويد كه بسته‌تر هستند. شما مي‌توانيد اين كفش‌ها را تخت انتخاب كنيد و يا پاشنه‌هاي سه‌‌سانتي را برگزينيد. اگر دوست داريد كفش محل كار شما پاشنه داشته باشند، پاشنه‌هاي پهن را انتخاب كنيد تا سطح اتكاي بيشتري روي زمين داشته باشيد. راه رفتن در تمام روز با پاشنه‌هاي تيز خيلي دشوار است. شما در كنار رسمي بودن لباس و كفش كارتان بايد به فكر راحتي خودتان هم باشيد.
 ۴) زيورآلات را كنار بگذاريد: لباس رسمي براي محل كار را با استفاده از زيورآلات، نامناسب نكنيد. به طور كلي، زيورآلات مناسب محل كار نيستند، به خصوص انواعي كه سر و صدا توليد مي‌كنند و طرح‌ها و نقش‌هاي بزرگ و خيره‌كننده دارند. در يك لباس كار رسمي، دست‌كم يك انگشتر و يا حلقه ساده مناسب است؛ همين.
 ۵) رنگ‌هاي رسمي را انتخاب كنيد: رنگ‌هاي رسمي و مناسب براي مانتو و مقنعه و يا روسري در محل كار سرمه‌اي، مشكي، خاكستري است. بنابراين تلاش كنيد مانتو، روسري، شلوار و مقنعه‌تان را در محل كار در اين طيف رنگي برگزينيد.
 ۶) كيف‌هاي شل، ممنوع! كيف‌هاي دستي شل و ول براي محيط كار رسمي مناسب نيستند و شما را شلخته و نامرتب نشان مي‌دهند. به جاي آن به سراغ كيف‌هايي با زاويه‌هاي تيز و جنس‌هاي محكم و شق‌و‌رق و براق برويد.
 ۷) مرتب باشيد: شلوارهاي بگي، روپوش‌ها و روسري‌هاي چروك، كفش‌هاي خاكي و واكس‌نزده، از شما يك خانم نامرتب در محل كارتان مي‌سازند. در عوض، لباس‌هاي اتوكشيده و مرتب، كفش‌هاي چرمي تميز و واكس‌خورده و شلوارها و مانتوهاي ساده اما شكيل از شما يك خانم رسمي در محل كارتان مي‌سازند.
 
ترجمه: نازنين دربندي


روزنامه سلامت

 


اصول ست كردن لباس و نحوه انتخاب آن

 

● اصول كلي
 ۱) همواره لباسي را بپوشيد كه كاملا اندازه شما باشد.
 ۲) پوشيدن لباسهاي بزرگ تنها اندام شما را اغـراق آمـيـز تـر جـلوه داده و آنـها را پنهان نميكند.
۳) بيشتر سعي كنيد تنها در زماني كه كمر باريكي داريد از كمر بند استفاده كنيد.
 ۴) پارچـه هـاي سـنگين مانـند پـشمـي، بافـتني و چرمي شما را سنگين وزن تر جلوه ميدهند.
 ۵) پارچه هاي سبك وزن مانند كتان، نخي شما را لاغر تر جلوه ميدهند.
 ۶) رنگهاي تيره شما را لاغر تر و كوچك تر ميكنند.
۷) رنگهاي روشن شما را بزرگتر و حجيم تر ميكنند.
۸) لباسهاي بالا تنه و پايين تنه يكرنگ شما را لاغر تر جلوه ميدهند.
۹) لباسهاي بالا تنه و پايين تنه با رنگهاي متفاوت شما را بلند قد تر ميكند.
 ۱۰) لباسهاي يقه بلند گردن را كوتاه تر ميكند.
 ۱۱) گردن بند كوتاه نيز گردن را كوتاه تر ميكند.
۱۲) روسـري كـه به سـمت پـايين آويزان شـده باشد، قـد شما را بلند تر جلوه ميدهد.
 ۱۳( خالكوبي پـيـرامـون گـردن و روي شــانـه هـا سبـب چهار شانه تر شدن شما ميگردد.
 ۱۴) لـبـاس بـا خطوط افقي شما را چاق تـر و بـا خـطـوطعمودي شما را لاغر تر جلوه ميدهـد.
● بـراي لاغر تر و بلند قد تر بنظر رسيدن نكات زير را رعايت كنيد:
 ۱) لباسهاي كاملا اندازه بپوشيد لباسهاي خيلي كوچـك و خيلي بزرگ تنها شما را چاق تر نشان ميدهند.
 ۲- لباسهاي يكدشت يكرنگ بپوشيد. تـرجيـحا يـكرنـگ از سر تا نوك پا.
۳) از پـوشيـده لبـاسـهاي با طرح برجسته و پارچـه هـاي زمخت خود داري كنيد.
۴) لباسهاي تيره رنگ با پارچه هاي نازك و نرم بپوشيد.
 ۵) شلوار را در ناحيه كمر بالا بياوريد نه پايين تر.
 ۶) كراوات با پهناي متوسط پوشيده و حتما طول آن تا كمر برسد.
۷) از پوشيدن لباسهاي با نقش و نگار شلوغ خودداري ورزيد.
۸) لباس با طرح راه راه عمودي بپوشيد.
۹) از داشتن ملزومات بيش از حد خود داري كنيد.
۱۰) كفش پاشنه بلند به پا كنيد.
● براي كوتاه تر و چاق تر بنظر رسيدن نكات زير را رعايت كنيد:
 ۱) لباسهاي با رنگ متفاوت بپوشيد.
 ۲) رنگهاي روشن و پر رنگ بپوشيد.
 ۳) كراوات پهن تر بپوشيد.
۴) لباسهاي چند لايه به تن كنيد.
۵) كفش بدون پاشنه و ظريف بپوشيد.
۶) شلوار تمام قد بپوشيد.
۷) از پوشيدن لباسهاي سرتاسر يكرنگ بپرهيزيد.
۸) لباس با طرح راه راه عمودي و كراوات باريك نپوشيد.
● چگونه ست كنيم
 ۱) رنگ جوراب بايد همرنگ و يا تيره تر از شلوار باشد.
۲) رنگ كمربند با رنگ كفش بايد يكسان باشد.
۳) كـت و شلـوار خــاكستـري و سرمه اي با كفش مشكي، و كـت و شـلـوار قـهـوه اي و زيتوني با كفش قهوه اي ست است.
● نكات ست كردن لباس براي زنان...
 ▪ زنان قد بلند
 ۱) از كمر بند پهن استفاده كنيد.
 ۲) از دامن خيلي كوتاه و خيلي بلند پرهيز كنيد.
 ۳) بهتر اسـت پـيـراهن خـود را داخـل شـلـوار و دامـن تــو بگزاريد تا خط عمودي كمرتان نمايانتر گردد.
 ۴) لباس نقش دار و طرح خطوط افقي بپوشيد.
 ۵) دامن بلند و يا دمپا گشاد بپوشيد.
 ۶) لباسهاي سر تا پا يكرنگ نپوشيد.
 ۷) از گردنبند و گوشواره كوچك استفاده نكنيد.
 ۸) كيف دستي كوچك حمل نكنيد.
 ۹) شلوار راسته بپوشيد.
 ۱۰) تاپ نپوشيد.
 ۱۱) كـفش پاشنه بلند نپوشيد و از كفـش انـدكـي لـژ دار استفاده كنيد.
● زنان قد كوتاه و ريز نقش
 ۱) لباس با طرح راه راه افقي نپوشيد.
 ۲) از لباس هـاي رنگارنـگ، ملزومات بــزرگ و شلوار دمـپا گشاد و يا پاچه هاي تا شده استفاده كنيد.
 ۳) دامن كوتاه با نقش و نگار بزرگ نپوشيد.
 ۴) لبـاس هـاي يـكرنـگ و شـلوار راســته و لباس تــنـگ و ملزومات كوچك استفاده كنيد.
 ۵) خطوط عمودي و لباسهاي يقه هفت بدن را كشيده تر ميكنند.
 ۶) كفش كمي نوك تيز بپوشيد.
 ۷) كفش پاشنه بلند بپوشيد.
 ۸) از كمر بند باريك استفاده كنيد.
 ▪ زنان چاق
۱) لباسهاي يكدست يكرنگ بپوشيد.
 ۲) از كت و ژاكت بلند با دكمه هاي باز استفاده كنيد.
 ۳) از روسري شالي استفاده كنيد.
 ۴) گردنبند دراز شما را لاغر تر ميكند.
 ۵) كفش پاشنه بلند بپوشيد.
 ۶) لـبـاس يقه هفت و قلبي شكل، گـردن را كشـيـده تـر ميكند.
 ۷) ژاكت بلند بدون اپل بپوشيد.
 ۸) لباسهاي تيره رنگ بپوشيد.
 ● نكات ست كردن لباس براي مردان...
 ▪ مردان قد بلند
 ۱) لباسهاي يكدست يكرنگ نپوشيد.
 ۲) لباسها و شلوارهاي زيپدار نپوشيد.
 ۳) كـت و شـلوار بـا خـطـوط راه راه بـا خـطـوط عـمــودي و كراوات باريك و ژاكت كه طولش تا روي كمر است نپوشيد.
 ▪ مردان قد كوتاه
 ۱) كفش بوت و ساق بلند نپوشيد آنها شما را قد بلندتر نميكنند.
 ۲) شلوار پاچه كوتاه و يا پاچه تا شده نپوشيد.
 ۳) لباس آستين دار به تن كنيد.
 ۴) از نقش و نگار عمودي راه راه عمودي و شلوار راسته و كراوات باريك استفاده كنيد.
 ▪ مردان لاغر
 ۱) كراوات باريك و پيراهن و يا تيشرت يقه هفت نپوشيد.
 ۲) لباسهاي براق و با خطوط عمودي و چسبان نپوشيد.
 ۳) كت و شلوار اپل دار بپوشيد.
 ۴) شلوار بگي بپوشيد.
 ۵) پلوور حجيم و يقه اسكي بپوشيد.
 ▪ مردان چاق
 ۱) ژاكت اپل دار نپوشيد.
 ۲) كراوات زرق و برق دار نزنيد.
 ۳) دكمه پيراهن را تا انتها و بالا نبنديد.
 ۴) ساعت باريك به دست نكنيد.
 ۵) پلوور حجيم و يقه اسكي نپوشيد.
 ۶) بلوز و پيراهن يقه هفت نپوشيد.
 ۷) شلوار تنگ نپوشيد.
 ۸) لباس با خطوط عمودي و كراوات يكرنگ استفاده كنيد.
 ۹) از لباسهاي تيره رنگ استفاده كنيد.
 ▪ مردان شكم بزرگ
 ۱) جليقه و يا هر چيزي كه روي شكم بيافتد و به آن فشار بياورد را نپوشيد.
 ۲) شلوار را روي شكم خود نياوريد.
 ۳) لباسهاي براق و يا روشن نپوشيد.
 ۴) لباسهاي گشاد و تيره رنگ بپوشيد.
 ۵) كراوات پهن بزنيد كه تا خط كمر بلند باشد.
 ۶) ژاكت و شلوار يكرنگ بپوشيد.


پارسي فا


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۲۵:۱۹ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي تدريس ، سخنراني ، گويندگي ، گفتگو ، مناظره ،

مجريگري ، مباحثه ، مذاكره و مصاحبه استخدامي و رسانه اي .

۴۱ - تمرين موارد و توجه به نكته هايي مهم براي ارائه سخنراني و انجام گفتگويي موفق و مؤثر

۴
اصول با نزاكت بودن

كسي شما را آداب دان و بانزاكت محسوب نمي كند مگر اينكه كمي به خود زحمت دهيد و حداقل برخي آداب و اصول معاشرت را در زندگي اجتماعي رعايت كنيد در آن صورت است كه شأن و منزلت اجتماعي شما ارتقا پيدا مي كند و مردم شما را فردي اصيل مي شناسند و شانس شما براي محبوب بودن و معاشرت با افراد سرشناس و كساني كه خواهان ارتباط با آنها هستيد بالا مي رود. اين آداب تنها به نحوه غذا خوردن و سخن گفتن و لباس پوشيدن محدود نمي شود و بايد بدانيد در هر محيطي حتي فضاي اينترنت و كار و سفر و... چگونه رفتار كنيد.

● مودب باشيد
اگر از كسي خوشتان نمي آيد و از رفتار ديگران ناراحت هستيد لازم نيست شأن و منزلت خود را تا سطح اجتماعي آن فرد تنزل دهيد. مودب و بانزاكت باشيد تا برتري خود را نسبت به او ثابت كنيد. هيچ وقت سعي نكنيد همان رفتاري را داشته باشيد كه ديگران دارند. شما هستيد، ديگران را به خودشان بسپاريد.

● ناسزاگويي ممنوع
دشنام و ناسزاگويي شما را در نگاه ديگران تا سطح نازلي كاهش مي دهد و ثابت مي كند كه شما توانايي استفاده از واژه ها و لغات مناسب تري براي بيان عقايد و نظرات خود نداريد و فردي بي منطق و عصبي به شمار مي رويد كه فقط فضا را متشنج مي كنيد.

 ●بلند صحبت كردن ويژگي افراد متمدن نيست
بلند صحبت كردن حاكي از آن است كه شما توان بحث منطقي با ديگران را نداريد و عجز شما را در استدلال معقولانه نشان مي دهد و آن كه مي خواهيد حرف خودتان را با توسل به زور و خشونت به كرسي بنشانيد حتي اگر حرف شما درست باشد. وقتي با صداي بلند حرف مي زنيد توجه منفي ديگران را به خود جلب مي كنيد. پس مواظب تن صدايتان باشيد.

●مديريت نشان دهيد و كنترل خودتان را به دست گيريد
زماني كه شما كنترل اعصاب خود را از دست مي دهيد و از كوره در مي رويد به همه نشان مي دهيد قادر به كنترل احساسات و هيجانات خود نيستيد. صدايتان مي لرزد، ضربان قلبتان بالا مي رود، دهانتان خشك مي شود و آنچه كه از دهانتان در مي رود كنترل نشده و گاه آن چيزي نيست كه مي خواهيد بگوييد اگرچه كمي بعد پشيمان مي شويد و هر چقدر هم سعي كنيد رل افراد تحت ظلم قرار گرفته را بازي كنيد تا ديگران با شما همراه شوند نتيجه نخواهد داد. كسي كه نتواند خود را كنترل كند قادر به كنترل ساير امور مهمتر هم نخواهد بود. توجيه نياوريد از همين امروز خونسردي خود را حفظ كنيد كه البته كار آساني نخواهد بود اما به زحمتش مي ارزد.

● كلام خوش رمز موفقيت است
ادبيات ما مملو از كلام شيوا و زيبا است آن را غنيمت بشماريد و دايره لغات خود را بالا ببريد. مطمئن باشيد به سرعت در دل ها نفوذ خواهيد كرد. اما بايد توجه داشت كه كلام زيبا با مجيز گفتن تفاوت فاحش دارد.

 ● متكلم وحده نباشيد
برخي وقتي مورد توجه قرار مي گيرند هيجان زده مي شوند و از هر چيزي سخن به ميان مي آورند بدون آنكه به ديگران مهلت حرف زدن دهند. چندي پيش ميهماني داشتم كه در جمع يا حرف مي زد و يا به كار خود مشغول بود. اين نوع افراد گوش شنوا ندارند و حركتشان به معناي بي توجهي و بي احترامي به سايرين تلقي مي شود. بنابراين خودخواه نباشيد و همانقدر كه حرف مي زنيد اجازه تكلم به طرف مقابلتان هم بدهيد پشيمان نخواهيد شد. بدترين حالت ارتباط با كسي وقتي است كه به او زل زده و در ظاهر به حرف هاي او گوش مي دهيد اما ذهن شما در جايي ديگر سير مي كند. مطمئن باشيد با اين كار تقلاي طرف مقابل را براي جلب توجه شما بالا برده ايد و اين خاطره خوبي از شما به جا نخواهد گذاشت.

● وسط صحبت كسي نپريد
پيش از آنكه اظهار عقيده اي بكنيد، اجازه دهيد صحبت ديگران به پايان برسد. ميان صحبت كسي پريدن نشانه بي نزاكتي و برخوردار نبودن از مهارت هاي اجتماعي فرد است. اگر نمي خواهيد خودبين و ازخودراضي به نظر آييد، هيچ گاه صحبت كسي را قطع نكنيد و هرگاه كه ناچار به انجام اين كار شديد حتماً با گفتن جمله «معذرت مي خواهم»، اقدام به انجام آن كار كنيد.

 ● وقت شناس باشيد
مهم است كه به وقت ديگران احترام بگذاريد. براي حضور در ميهماني ها حتماً ساعت شروع را بپرسيد و در زمان تعيين شده حضور يابيد و البته يك فرد متشخص مي داند چه زماني بايد ميهماني را ترك كند.

●اسرار زندگي خصوصي خود را فاش نسازيد
آبرو، شرافت، صداقت و بصيرت بزرگترين و مهمترين عامل براي حفظ اعتبار يك فرد متشخص است. جزئيات زندگي خصوصي تان بايد محرمانه باقي بماند. بنابراين جو زده نشده و تمام اطلاعات خصوصي خود را وسط نريزيد، مرموز بودن هم گاهي جاذبه دارد!

● حرمت بزرگترها را نگاه داريد
براي سن و سال و تجربه بزرگتران احترام قائل شويد همانطور كه خود با بالا رفتن سن و تجربه انتظار احترام جوان ترها را داريد.

● به اشتباهات ديگران نخنديد
يكي از بدترين كارهايي كه كسي مي تواند انجام دهد خنديدن به اشتباهات ديگران است. متشخص باشيد و از كنار اشتباهات ديگران مودبانه بگذريد و به روي خود نياوريد كه متوجه چيزي شده ايد مگر اينكه نيازمند كمك باشد كه حتماً با گرفتن اجازه به كمك او خواهيد شتافت و از مخمصه اي كه گرفتارش شده رهايي اش مي دهيد.

●دروغ نگوييد
 دروغ نشانه ضعف و نداشتن اعتماد به نفس است. به هر دليلي دروغ گفتن شأن شما را پايين مي آورد هميشه اين فكر را داشته باشيد كه ممكن است هر لحظه پته تان روي آب بيفتد و...


روزنامه شرق


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۲۵:۱۸ ] [ مشاوره مديريت ]


مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي تدريس ، سخنراني ، گويندگي ، گفتگو ، مناظره ،

مجريگري ، مباحثه ، مذاكره و مصاحبه استخدامي و رسانه اي .

۴۱ - تمرين موارد و توجه به نكته هايي مهم براي ارائه سخنراني و انجام گفتگويي موفق و مؤثر

۳

۱۰ دليل براي نترسيدن از شكست و اشتباه


از علل اصلي عدم موفقيت، هراس كاذب از شكست و اشتباه و عدم تحمل رنج و تلاش است كه باعث مي‌شود از خير موفقيت بگذريم و يا افسرده شويم. اما حداقل ده دليل زير هميشه مرا از شر هراس شكست رهانيده‌اند و به من انرژي مي‌دهند:

 ۱) انسان جايزالخطاست و موفق‌ها هم اشتباه مي‌كنند. من انسانم و انسان هم جايزالخطاست. كامل مطلق خداست و من مانند همه انسان‌ها اشتباه مي‌كنم، شكست مي‌خورم و بارها به در بسته برخورده‌ام. از آن‌جا كه اين قانون طبيعت را مي‌پذيرم، به استقبال آن مي‌روم و بنابراين از شكست و اشتباه جا نمي‌خورم. ممكن است از هر شكستي ناراحت شوم ولي شكست و همين‌طور ناراحتي پس از آن را طبيعي مي‌دانم و به تلاشم ادامه مي‌دهم. از طرف ديگر عينك مخصوص درشت‌نمائي منفي‌ها را برمي‌دارم و در كنار هر شكست، درياي نعمت‌ها و پيروزي‌ها را مي‌بينم و بدين وسيله ناراحتي پس از هر شكست را كاهش مي‌دهم. اين مطالب را حتي زماني كه به مدرسه نمي‌رفتم كمابيش آموخته بودم.

 ۲) حقيقت پيروزي و شكست را پيران باتجربه و كودكان درك مي‌كنند. سال‌ها پيش وقتي كودك بودم راه رفتن، صحبت كردن و خيلي چيزهاي ديگر را با شكست‌ها و اشتباهات فراوان ولي همراه با تلاش بي‌وقفه خودم و تشويق‌هاي مكرر پدر و مادرم كه كوچك‌ترين موفقيتم را ارج مي‌نهادند، بالاخره ياد گرفتم، اگر آن‌زمان قرار بود نااميد شوم و دست از تلاش بردارم، هرگز موفق نمي‌شدم. امروز هم سعي مي‌كنم كوچك‌ترين موفقيت خود را ببينم و خودم را تشويق كنم و مي‌دانم موقعي مي‌توانم به فرزندانم كمك كنم كه آنها را از شكست و اشتباه نترسانم و همراهي پيروزي و شكست را به آنها خاطر نشان كنم.

 ۳) درون و كنار هر شكست، پيروزي وجود دارد. هر شكستي در بطن خود پيروزي دارد و هر بلائي، خير و بركتي به همراه دارد.
 مر تو را هر زخم كايد ز آسمان
 منتظر مي‌باش خلعت بعد از آن
 تجربه زندگي به من نشان داده است كه حتي در بدترين شرايط و در نااميدي محض، خير و بركت و اميدي وجود دارد كه ممكن است در آن لحظه بحراني، از خير همراه آن بي‌خبر باشم ولي با گذشت زمان به خاطر آن بلاي ظاهري سپاسگزار خداوند خواهد بود. علاوه بر اين از هر اشتباه و شكست درس‌ها فرا مي‌گيرم و تا اشتباه نكنم نمي‌آموزم و تا شكست نخورم پيروز نمي‌شوم.
 بنابراين هر شكست و مشكل را غنيمتي مي‌دانم و به تلاش خود ادامه مي‌دهم تا سرانجام وضعيت را اصلاح كنم و به نتايج مطلوب دست يابم.
 گاهي در راه رسيدن به يك هدف چند شكست وجود دارد. بنابراين مواظبم كه تعداد و كميت شكست‌ها مرا از پاي در نياورد.

 ۴) چون شكست بي‌معني است اگر در بي‌نهايت هم ضرب شود باز هم بي‌معني است. چون از اشتباه و شكست آن هم به تعداد زياد در هر كاري نمي‌هراسم، آزادم كه در راه هر هدفي كه برگزيده‌ام به راحتي گام بردارم و مي‌دانم كه با هر شكست به كوله‌بار تجربه‌ام اضافه مي‌شود. اگر قرار بود از شكست و اشتباه بترسم جرأت هيچ كاري را نداشتم. با وجود اين گاهي تعدد شكست‌ها مرا بيش از حد خسته مي‌كند، در اين موارد ياد سماجت يك موجود به ظاهر كوچك مي‌افتم.
 شكست‌هاي متوالي مرا وسوسه مي‌كند كه شايد بتوانم ركورد مورچه‌اي را كه در سر راه يك سردار شكست خورده، ركورد تعداد افتادن را در بردن دانه به بالاي ديوار شكسته بود، بشكنم.

 ۵) قدرت بي‌انتها براي موفقيت در همه موجودات به وديعه گذاشته شده است. حضرت سليمان نبي (ع) به صحبت يك مورچه گوش فرا مي‌دهد (سوره‌اي كه در آن، داستان آن حضرت آورده شده است به نام مورچه ”نمل“ است). شايد يكي از رموز اين سوره اين باشد كه هر انساني هر چند در مقام و منزلت بالا، از توجه كردن و محبت ديدن و حتي يادگيري از افراد و مخلوقات به ظاهر پائين‌تر بي‌نياز نيست. بنابراين يادگيري از جوان‌ترها، بچه‌ها و به ظاهر پائين‌ترها نه تنها شكست و اشتباه نيست بلكه نشانه ذهني باز، معنوي و آماده يادگيري و پيشرفت است. علت موفقيت سردار شكست خورده هم قابليت پندگرفتن از مورچه بود. پيام مورچه هم روشن بود:
 ”جرأت شكست خوردن و قدرت و تداوم تلاش تا كسب پيروزي در همه مخلوقات به وديعه گذاشته شده است. كافي است از اين قدرت استفاده كنيم.“ اگر شكست اين قدرها هم بد نيست شايد بهتر است نامش را عوض كنيم.

 ۶) برچسب زدن به رويدادهاي زندگي منطقي نيست و عمل مهم‌تر از نتيجه است و انعطاف‌پذيري و آرامش در راه موفقيت الزامي است. بهتر است به‌جاي كلمه ”شكست“ از ”نتيجه عمل“ و به‌جاي ”حادثه ناگوار“ از كلمه ”اتفاق“ استفاده كنم و به رويدادهاي دنيا برچسب بد يا خوب نچسبانم. علاوه بر اين هميشه نفس تلاش و اعمالم مهم‌تر از نتايج آنهاست.
در مواردي هم به اصطلاح شكست و حتي مشكلات و بيماري‌ها به من يادآوري مي‌كنند كه شايد در انتخاب هدف بايد تجديدنظر كنم و يا نگران نتايج اعمالنم نباشم و عجله نكنم و در همه حال آرامش و تعادل خود را حفظ كنم. در اين موارد بايد از شكست و اشتباه ممنون باشم زيرا مشاوريني هستند كه در تصحيح مسير زندگي به من كمك مي‌كنند. در هر صورت يك نكته مهم را فراموش نمي‌كنم كه تحت هيچ شرايطي و حتي القاي ديگران به خودم برچسب منفي نزنم.

 ۷) برچسب زدن به انسان‌ها منطقي نيست. از زدن برچسب ”شكست خورده“، ”بازنده“، ”ناتوان“ و امثال آن به‌خودم اجتناب مي‌كنم. چون اولاً چنين برچسب‌هائي غيرمنطقي و برخلاف واقع هستند. در دنيا رفتار اشتباه وجود دارد ولي انسان بازنده وجود خارجي ندارد. زيرا هر انساني مجموعه‌اي از رفتارها، افكار، احساسات و خصوصيات بسيار متنوعي است كه به صرف يك يا چند عمل اشتباه نمي‌توان آن را چنان تعميم داد و از آن مجسمه بي‌روحي ساخت كه مثلاً به‌عنوان آدم بازنده بيانگر كل شخصيت پيچيده و پوياي او باشد. ثانياً اين برچسب‌هاي موهوم و خيالي، در صورتي كه اجازه ورود به ذهن ما را پيدا كنند، چنان سمومي ترشح مي‌كنند كه روح و جسم ما را آشكار و نهان تخريب مي‌نمايند و از جمله باعث سرزنش خود و القاي ياس و نااميدي مي‌شوند و در نهايت ما را از نظر روحي فلج و از نظر جسمي فرتوت مي‌كنند.
 گاهي رويدادهاي به اصطلاح تلخ زندگي و شكست‌ها مي‌توانند ما را به منبع لايزال قدرت الهي متصل نمايند و از اين منظر هر بروزشان منشأ خير است.

 ۸) اشتباهات و ناگواري‌ها مي‌توانند مرا به خدا نزديك‌تر كنند. هر شكست و دردسري در واقع مرا به يگانه قدرت برتر جهان مرتبط مي‌كند. از نظر حضرت مولانا فرعون به‌دليل فقدان دردسر، شايستگي ارتباط با خدا را نداشت (و يا بالعكس):
در همه عمرش نديد او دردسر
 تا ننالد سوي حق آن بدگهر
 در واقع هر شكست و اشتباه كه ممكن است همراه نياز و درد و سوز باشد پيامي از آن نازنين دوست است كه مرا وا مي‌دارد كه صدايش زنم و كمك طلبيدن از او بدين معني است كه از پيش مرا صدا زده است.
 گفت آن الله تو لبيك ماست
 و آن نياز و درد و سوزت پيك ماست
 چون عادت دارم كه در واقع سختي و شكست با او صحبت كنم و ناله با او را بزرگ‌ترين نعمت مي‌دانم، بنابراين همچون نادانان از شكست و گزند نمي‌هراسم.

 ۹) كاميابي و آرامش واقعي در درونم متجلي است. در موارد شكست و رويدادهاي ناگوار با ياد خدا مراقبه مي‌كنم و در آرامش فرو مي‌روم و از نيروي بيكران الهي كه در درونم جريان دارد انرژي مي‌گيرم. در حالت مراقبه آموخته‌ام كه نظاره‌گر افكار و احساساتي باشم كه همچون ابر بهاري در وجود مي‌گذرند و ناپايدار هستند. بنابراين مي‌توانم رويداد به ظاهر ناگوار را هم نظاره كنم و ايمان داشته باشم كه اين نيز مي‌گذرد و حتي قدرت عجيب و كيميائي تبديل اتفاق به ظاهر بد به فرصت مغتنم را نيز در خود احساس مي‌كنم.

 ۱۰) در ملكوت الهي شكست وجود ندارد. مي‌دانم كه تنها مسئول زندگي‌ام هستم و هر تجربه‌ام حتي اگر به پيروزي نينجامد يك گام مرا به موفقيت نزديك مي‌كند. هيچ‌كس در زندگي‌ام عامل شكست‌هاي من نيست و تا زماني‌كه بدون هراس مسئوليت شكست‌هايم را مي‌پذيرم مي‌توانم در جاده موفقيت گام بردارم. از طرف ديگر مي‌دانم كه ارزش انساني من با پيروزي و شكست بالا و پائين نمي‌رود. ايمان به وفور نعمات الهي و ايمان به تحت حمايت و هدايت الهي بودن مرا هميشه اميدوار نگه مي‌دارد:
 چون كه هر روزي كني از چاه خاك
 عاقبت هم مي‌رسي بر آب پاك
 عاقبت جوينده يابنده بود
 سايه حق بر سر بنده بود
 مي‌دانم كه يك موجود معنوي و روحاني هستم و حتي قادرم با مثبت‌انديشي و با مدد الهي فرصت‌ها و امكانات جديد و غيرقابل تصوري ايجاد نمايم. هر روز جملات زير را بارها تكرار مي‌كنم: با سپاس از خداوند كه همه نيروهاي لازم براي پيروزي و خوشبختي را در من به وديعه گذاشته است. هر روز و هر لحظه خير و بركات بيكران الهي به من نرسد و من با سپاس فراوان آماده پذيرش همه آنها هستم.

 

مجله موفقيت


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۲۵:۱۷ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي تدريس ، سخنراني ، گويندگي ، گفتگو ، مناظره ،

مجريگري ، مباحثه ، مذاكره و مصاحبه استخدامي و رسانه اي .

۴۱ - تمرين موارد و توجه به نكته هايي مهم براي ارائه سخنراني و انجام گفتگويي موفق و مؤثر

۲

چگونه در شرايط پر فشار خونسردي خود را حفظ كنيم؟


 همه مي دانيم كه وجود استرس به سلامت جسمي ما آسيب وارد مي آورد اما در اين بخش مي خواهيم از مضرات استرس در زندگي شغلي آگاه شويم. مردم معمولا هنگاميكه فشار كاري به بالاترين سطح مي رسد عقل خود را از دست مي دهند و بدون كمك گرفتن از فكر خود دست به كارهايي مي زنند كه بعدها موجب پشيماني آنها مي شود. ممكن است حرفي بزنند و يا كاري انجام دهند (به ويژه در لحظات بحراني مثلا پيش از گرفتن ترفيع رتبه و يا اخراج از كار) كه بعدا از آن پشيمان شوند.

امروزه مقوله استرس و كار جدا نشدني هستند. درايت و توانايي كنترل استرس خصيصه اي است كه كارمندان كارامد را از سايرين جدا كرده و از نمونه هاي توانايي بالاي مديريت به شمار مي رود.

كلمات استرس زا
ـــــــــــــــــــــــــــــــ
دليل از دست دادن كنترل خود را در شرايط پر فشار پيدا كنيد. هنگام مواجهه با اين شرايط ذهن ما به حالت تدافعي غريزي خود باز مي گردد و بدن هورمون استرس زاي آدرنالين ترشح مي كند، حالت تدافعي به خود مي گيريم كه اين امر هر گونه پردازش منطقي را منحل مي كند. در جهان امروزي ما به وسيله گروهي از لغات رنج آور و آزاردهنده از خود دفاع مي كنيم و پس از اينكه ذهن مجددا "آرام" مي شود و به حالت عادي خود باز مي گردد، متوجه اشتباهاتمان مي شويم.

راه حل؟ هشيار باشيد كه چه موقع ذهن شما در حال زايل شدن است و اجازه ندهيد كه آدرنالين بيش از اندازه ترشح شود تا ترس بر شما غلبه كند و شما را برانگيخته كرده و موجب شود كه شما خشونت به خرج دهيد. اجازه دهيد تا نيروي عقل و منطق شما دوباره به كار افتد.

نفس عميقي بكشيد براي چند لحظه بر روي مطلب مورد نظر فكر كنيد. نقاط مثبت قضيه را در آوريد و آنرا را افزايش دهيد.

شرايط استرس زا
ـــــــــــــــــــــــــــــــ
در اين قسمت براي شما 5 موقعيت را باز گو مي كنيم كه نيازمند حضور ذهن،خرد و شعور و از همه مهمتر خونسردي است. اگر بتوانيد در زمان بروز اين شرايط خونسردي و تعادل خود را حفظ كنيد شما را در محل كار "ابر قهرمان" مي نامند.

1- به جدل كشيده مي شويد
پايان روز است، همه خسته شده اند و به زحمت بر روي پروژه اي كه تازه در ابتداي راه است كار مي كنند و هيچ كس هم اعصاب درستي ندارد. ناگهان يكي از همكارانتان به سمت شما مي آيد و به شما مي گويد" نامه اي كه براي من نوشته بودي بيش از اندازه مختصر بود و مراتب ادب و احترام در آن رعايت نشده بود" او به شما مي گويد كه قصد دست انداختن و برتري جويي نسبت به او را داشته ايد.

شما در جواب به او مي گوييد كه بهتر است كوتاه بيايد و اينقدر حساس نباشد. براي او تشريح مي كنيد كه وقت شما كوتاه بوده و براي رعايت ادب و احترام زمان كافي نداشته ايد.

او از كوره در مي رود و شما را متهم مي كند به دزدي كردن از پروژه و شما را مسئول تمام خرابي ها مي خواند و ... بحث بالا مي گيرد و چند تا از همكارهاي ديگر هم به شما مي پيوندند اما آنها نيز نمي توانند كاري را از پيش ببرند.

در اين حال چون منطق خود را از دست داده ايد تصويري از نا كامي ها در ذهن شما نقش مي بندد و فقط باعث مي شود كه استرس خود شما و اطرافيانتان افزايش يابد. به جاي بهره گيري از منطق و ادراك به خوي غير انساني خود اتكا نكنيد.

راه حل اين است كه حالت تدافعي به خود نگيريد و با اتكا به قوانين عقلي نقد وارده را رد كنيد. به جاي اينكه با پاسخ هاي از پيش تعيين شده جلو بياييد اندكي صبر كنيد حواس خود را جمع كرده و خونسردي خود را نيز حفظ كنيد.

در همين مورد ذكر شده با آرامش پاسخ دهيد "من تو را درك مي كنم اما اين پروژه سنگين است و تاريخ تحويل هم نزديك شده بنابراين لازم است كه كوتاه و مختصر عمل كنيم تا بتوانيم از عهده تمام امور بر آييم. اگر تو به خاطر نامه من آزرده شدي همين جا از تو عذر خواهي مي كنم"

با رعايت ادب و نزاكت در مقابل خصومت مي توانيد طرف مقابل خود را خلع سلاح نماييد زيرا او منتظر پاسخي از روي عصبانيت مي باشد. حتي اگر حق با شماست اثبات اين مطلب براي يك همكار خودسر كار بي فايده اي قلمداد مي شود.

به عبارت ديگر بهتر است گاهي زيركانه عمل كنيد تا صادقانه.


 2- پاسخ سوالي را نمي دانيد
اين موقعيتي است كه بسياري از سياستمداران و تاجران بزرگ با آن مواجهند: سوالي كه آنها را در هنگام سخنراني خلع سلاح مي كند. مي توانيد در چنين شرايطي به لكنت زبان بيفتيد، عرق كنيد و بترسيد تنها به اين خاطر كه جواب مناسبي نداريد. اما راههاي بهتري هم وجود دارند كه افراد عاقل آنها را انتخاب مي كنند.

به ياد داشته باشيد كه در هنگام سخنراني قدرت به دست شماست و مستمعين مي بايست مراتب ادب و نزاكت را رعايت كنند. اگر سوال خارج از حيطه بحث بود مي تواننيد اينطور عمل كنيد "به نكته جالبي اشاره شد، اگر به اندازه كافي وقت داشته باشيم من آنرا توضيح مي دهم اما اجازه دهيد كه در حال حاضر به موضوع اصلي بپردازيم."

همچنين مي توانيد به آن شخص بگوييد كه خوشحال مي شويد پس از اتمام سخنراني با او شخصا صحبت كنيد. اين كار به شما زمان لازم براي آماده كردن جواب را مي دهد و يا مي توانيد از آن فرد تشكر كنيد و پاسخ سوال را موكول كنيد به پايان تشريح مسائل مهمتر.

اما اگر سوال مرتبط با موضوع بحث بود پس بهتر است كه متواضع و فروتن باشيد و خيلي راحت اظهار كنيد كه پاسخ آنرا نمي دانيد. بالاخره شما هم يك انسان هستيد، اينطور نيست؟ اگر اين كار را با اعتماد به نفس كامل انجام دهيد مردم تصور نمي كنند كه شما از آمادگي لازم برخوردار نيستيد بلكه بر عكس به دنبال راهي براي حل مسائل پيچيده هستيد" سوال خوبي بود اما بايد اعتراف كنم كه در حال حاضر پاسخ آنرا نمي دانم، به شما قول مي دهم كه بررسي را همين حالا آغاز كنم و پاسخ مناسب را در اولين فرصت در اختيار شما قرار دهم"

3- خطايي از شما سرميزند
شما با همكاران و مقامات بالاي شركت مشغول تجزيه تحليل اشتباهي هستيد كه باعث متوقف كردن پروژه شده است و ناگهان يكي از همكاران شما را مورد خطاب قرار داده و اشتباه را به شما نسبت مي دهد چرا كه فايل ناقصي را تحويل داده ايد كه باعث برهم زدن جريان عادي كار شده است.

اگر اشتباه از جانب شما باشد بايد مسئوليت آنرا به عهده بگيريد البته نه به آن معنا كه سيلي از پوزش هاي سوزناك را بر روي ميز روان كنيد. به جاي آن بهتر است كه بگوييد "متشكرم كه آنرا براي من توضيح دادي، الآن متوجه شدم كه اشتباهم در كجا بوده و از اين به بعد تمام تلاش خود را مي كنم كه چنين اتفاقي نيفتد"

اگر آن اشتباه به طور صد در صد به شما مربوط نمي شد چنين بگوييد "بله من اشتباه كردم و عذر خواهي مي كنم، اما هر فردي كه فايل مورد نظر را دريافت مي كند بايد آنها را دوباره چك كند تا خطايي در آن وجود نداشته باشد" چنين موقعيتي زمان مناسبي است كه از سيستم موجود انتقاد كنيد و راه حلي براي اجتناب از خطاهاي مجدد پيشنهاد كنيد.

اما از سوي ديگر اگر اشتباه به هيچ وجه از جانب شما نبود اتهامات وارده را يك به يك و با اتكا به مدارك علمي رد كنيد. سعي كنيد با كسي كه از شما نقد مي كند مانند يك ابله رفتار نكنيد. به طور حتم زماني كه ثابت شد شما فرد مورد سرزنش نيستيد متهم اصلي خود به خود پيدا مي شود( و شايد همان منتقد شما باشد كه به دنبال راهي بوده تا قضيه را از سر خود باز كند)

4- يكي از همكاران غيبت شما را مي كند
متوجه مي شويد كه عده اي در مورد شما شايعه پراكني مي كنند. بدترين كاري كه مي توانيد انجام دهيد اين است كه خود را به بي خيالي بزنيد و انتظار داشته باشيد كه همه چيز خود به خود حل شود. با انجام چنين كاري به او اجازه مي دهيد كه به رفتار زشت و زننده خود ادامه دهد.

اما نبايد يكدفعه مغز خود را از دست بدهيد زيرا آنها منتظر همين هستند تا بتوانند بيشتر شما را اذيت كنند و به طور قطع شما هم كه نمي خواهيد آنها را به اهدافشان برسانيد! با او رودررو صحبت كنيد تا به واسطه ثبات و وقار شما متوجه اشتباه خود شود.

هنگاميكه تنهاست به او نزديك شده و با او صحبت كنيد "هي، من شنيدم كه تو در مورد من چنين چيزهايي را به ديگران گفته اي، اگر چيزي هست چرا به خودم نمي گويي؟"

پاسخ او هر چه كه باشد (ممكن است حالت تدافعي به خود بگيرد و يا با نامردي از حقيقت فرار كند) استراتژي شما يكي است. تنها چيزي كه او از شما انتظار ندارد رعايت ادب و نزاكت است. شما با اين كار او را خلع سلاح مي كنيد. سعي كنيد نقاط مشترك خود را با او پيدا كنيد و در مورد آنها صحبت كنيد مثلا بي علاقگي نسبت به كارفرما و يا يكي از مراجعين و يا اين آرزو كه هر دوي شما مي خواهيد كمپاني در صدر قرار گيرد و ...

بعد هم دايره توجه خود را بر روي گروه متمركز كنيد: "تو كه خودت بهتر مي داني كه همه ما با هم و در كنار هم در حال تلاش براي تكميل پروژه هستيم و چنين حرفهايي به سلامت رواني گروه لطمه مي زند. پس بهتر است كينه ورزي را كنار بگذاريم تا كارها به خوبي پيش روند." با انتقال مركز توجه از فرد به گروه ، شما خود را فردي عاري از خود خواهي و خود پرستي نشان مي دهيد و خيلي بهتر از او جلوه مي كنيد و اين كار باعث مي شود كه او دهان خود را ببندد.

اگر او متقاعد نشد با روي باز به او اعلام كنيد كه اگر به اين كار ادامه دهد مراتب را به مقامات بالاتر گزارش خواهيد كرد.

5- به تاريخ تحويل نزديك مي شويد
ثانيه ها سپري مي شوند و ارباب رجوع چشم انتظار محصول جديد شما كه هنوز در مراحل ابتدايي كار است مي باشد. در چنين مواقعي يك مسئله كوچك مي تواند در نظر افراد به منزله يك مشكل بزرگ جلوه كند و آنها را بيش از حد عصباني كند. با برنامه ريزي دقيق از بروز چنين مشكلاتي جلوگيري كنيد.

نگاه انداختن به ساعت، كاري را از پيش نمي برد پس بهتر است بر روي كار تمركز كنيد نه مهلت هاي نهايي. ليستي از اولويت ها تهيه كنيد و ابتدا بر روي مسائل ضروري تر كنيد. اگر لازم شد كارهاي بزرگ را به امور كوچكتر اما قابل اجرا تقسيم كنيد و هر يك را در زمان خاص خود انجام دهيد.

ابتدا بر روي اموري كار كنيد كه بايد مجددا توسط افراد ديگر بازبيني شوند. اگر امكان داشته باشد مي توانيد برخي از كارها را به عهده افراد ديگر بگذاريد. از حواس پرتي خود جلوگيري كنيد براي اين كار مي توانيد سيم تلفن را قطع كنيد و صفحه اينترنت را در صورتي كه به آن نياز نداري ببنديد.

در آخر هم تنفس خود را كنترل كنيد. بالا بودن انرژي استرس را كاهش داده ذهن شما را در شرايط مناسبي نگه مي داردو اجازه ندهيد كه نا اميدي بر شما غلبه كند تا تمركز حواس خود را از دست بدهيد و هميشه به ياد داشته باشيد كه در آخرين فرصت ها معجزه هاي شگفت آنگيزي رويخواهد داد.

ثابت قدم و پابرجا باقي بمانيد
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
در محيط كاري كه استرس و فشار روز به روز افزايش مي يابد كساني به موفقيت دست مي يابند كه بتوانند خونسردي خود را حفظ كنند و براي پست مديريت نيز از يك چنين افرادي دعوت به عمل مي آيد. پس بهتر است زمانيكه غريزه غير انساني شما در حال انفجار بود خونسرد و متين باقي بمانيد و از قوه ادراك خود كمك بگيريد تا از پس كليه امور برآييد.

http://www.mardoman.net/success/pressure/


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۲۵:۱۶ ] [ مشاوره مديريت ]

 

مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي تدريس ، سخنراني ، گويندگي ، گفتگو ، مناظره ،

مجريگري ، مباحثه ، مذاكره و مصاحبه استخدامي و رسانه اي .

۴۱ -  تمرين موارد و توجه به نكته هايي مهم براي ارائه سخنراني و انجام گفتگويي موفق و مؤثر

۱

صداي خود را سالم نگه داريد

صدا چيست؟

"صدا" آوايي است كه از لرزش تارها صوتي ايجاد مي شود، به اين صورت كه به واسطه عبور جريان هوا از جنجره، تارهاي صوتي بهم نزديك مي شوند و در پي آن اصوات مختلفي ايجاد مي گردد. صدا يكي از منابع خداداي و كاربردي مهم در زندگي انسانهاست و به عنوان رايج ترين ابزار ارتباطي نيز شناخته مي شود. لازم به ذكر است كه برخورداري از صداي شفاف و رسا هم در تعاملات اجتماعي و هم شغلي مقوله حائز اهميتي محسوب مي شود. بايد توجه داشت كه مراقبت مقتضي و استفاده بهينه از صدا، ضامن سلامت تارهاي صوتي در تمام طول زندگي است.

چگونه مي توانم تشخصي دهم كه دچار اختلالات مربوط به صدا هستم؟

مشكلات صوتي علائم خاص خود را دارند، تشخيص آنها كار ساده اي نيست، و معمولاً با تغييراتي نظير گرفتگي، گوش خراش شدن، خس خس كردن، و خشن شدن صدا همراه هستند. افرادي كه به چنين مشكلي مبتلا مي شوند اصولاً با زير و بم شدن ناخواسته صدا و به تدريج از دست دادن توانايي توليد صوت مواجه مي شوند و زمانيكه زياد صحبت مي كنند، احساس خراشيدگي و درد در گلوي خود احساس مي كنند. مشكل زماني جدي مي شود كه خون از دهان فرد خارج شود و يا در خلط خود خون مشاهده كند. در صورت بروز يك چنين عارضه اي به احتمال زياد مشكل جدي است و فرد حتماً بايد به پزشك متخصص گوش و حلق و بيني مراجعه نمايد.

از جمله دلايل معمول ايجاد تغيير در صدا چيست؟

تغيير صدا گاهي اوقات در پي عفونت دستگاه تنفسي فوقاني ايجاد مي شود كه تا دو هفته بيشتر به طول نمي انجامد. عفونت قسمت بالاي سيستم تنفسي كه در پي سرما خوردگي ايجاد مي شود سبب تورم تارهاي صوتي شده و در نتيجه ميزان ارتعاش آنها را تغيير مي دهد و باعث مي شود كه فرد صداي غير نرمالي پيدا كند. كاهش استفاده از صدا (استراحت دادن به تارهاي صوتي) سبب تسريع روند بهبودي مي شود. به هر حال پس از بهبود برنشيت يا سرما خوردگي صداي شخص به حالت اوليه خود باز مي گردد. اما اگر پس از طي كردن مدت زماني در حدود 2 تا 4 هفته توانايي هاي صوتي به حالت اوليه خود باز نگشت، بيمار مي بايست تحت نظر مستقيم يك پزشك متخصص گوش و حلق و بيني قرار بگيرد. آزمايشات و تست هاي پزشكي تشخيص سلامت گلو و حنجره پس از تغيير صدايي كه بيش از 1 ماه باقي بماند به ويژه به افراد سيگاري توصيه مي شود. توجه: تغيير در صدا يكي از اولين و مهمترين علائم ايجاد سرطان حنجره است، كه تشخيص سريع و بموقع آن به شدت بر ميزان تاثيرپذيري درمان اثر گذار خواهد بود.

 

6 نكته براي تشخيص مشكلات صوتي

سوالات زير را از خود بپرسيد تا تشخيص دهيد كه آيا دچار اختلالات مربوط به صدا هستيد يا خير:
•آي صداي شما خشن و گرفته شده ؟
•آيا گلوي شما خشك و دردناك و فشرده است؟
•آيا صحبت كردن برايتان سخت شده؟
•ايا دائما صداي خود را صاف مي كنيد؟
•آيا در حاليكه سرما نخورده ايد مردم دائماً از شما سوال مي كنند: "سرما خوردي"؟
•آيا نمي توانيد صداي خود را بلند كنيد و مثلاً در حين خواندن يك ترانه صداي خود را به اوج برسانيد؟

مشكلات زيادي وجود دارند كه نهايتاً مي توانند منجر به ايجاد تغيير در صداي شما بشوند. زمانيكه احساس كرديد اين مشكلات در حال دائمي شدن هستند، حتماً به پزشك مراجعه كنيد.

دلايل متعدد بسيار زيادي وجود دارند كه مي توانند منجر به خشن شدن و يا غير طبيعي شدن صداي شما شوند و برخي از آنها به طور كلي از حيطه كنترل شما خارج مي باشند، يك نمونه از اين موارد مي تواند شامل سرما خوردگي باشد. نوعي ويروس خاص وجود دارد كه اگر روي حنجره بنشيند سبب تورم و خشك شدگي تارهاي صوتي مي شود. براي پيشگيري سعي كنيد تا دست هايتان را به صورت مداوم بشوييد و از مراوده با افرادي كه داراي سرما خوردگي هستند بپرهيزيد؛ اما بالاخره همه افراد دچار سرما خوردگي مي شوند و باز هم تكنيك هاي وجود دارند كه با توجه به آنها مي توانيد جلوي ابتلاي خود به بسياري از مشكلات صوتي را بگيريد. روش هاي زير به شما كمك مي كنند تا بتوانيد يك چنين كاري را انجام دهيد. اين موارد به ويژه براي افرادي كه عمده كارشان صوتي است (مانند معلمان) از اهميت ويژه اي برخوردار مي باشد.

گام هاي اساسي د ر جهت بهرمندي از صدايي سالم
•نوشيدن مقدار فراوان آب. رطوبت صدا را صاف مي كند. آبرساني مكرر سبب مي شود تراوشات قليلي براي روان ساختن تارهاي صوتي به سوي حنجره روانه شود. كارشناسان مصرف حداقل 8 ليوان نوشيدني بدون كافئين و الكل را به صورت روزانه پيشنهاد مي كنند.

 
•تا جايي كه ممكن است سعي كنيد داد و فرياد نزنيد. چراكه اين كار فشار زيادي را به تارهاي صوتي شما وارد مي كند.
•پيش از استفاده زياد از صدا، تارهاي صوتي تان را گرم كنيد. بسياري از افراد مطلع هستند كه خوانندگان پيش از اجرا، تارهاي صوتي خود را گرم مي كنند، با اين حال تعداد زيادي از افراد نيز هستند كه نمي دانند بايد اين كار را انجام داد. انجام اين امر به ويژه براي معلم ها، و سخنران ها لازم است. گرم كردن تارهاي صوتي كار ساده اي است. صداها را از آرام به بلند تكرار كنيد، متني را با تحرير بخواند، صداي خود را بلرزانيد، و لب ها و زبانتان را بچرخانيد و صداهاي مختلف (مثل صدايي كه بچه ها هنگام بازي با موتور و ماشين در مي آورند) توليد كنيد.
•سيگار را كنار بگذاريد. سيگار كشيدن نه تنها ريسك ابتلا به سرطان جنجره را بالا مي برد بلكه باعث ايجاد پليپ و تورم تارهاي صوتي هم مي شود كه صداي شما را خشك، داراي خرخر، خشن، و ضعيف مي كند.
•نحوه صحيح تنفس كردن را ياد بگيريد. جريان هواي مناسب در حنجره مي تواند صداي خوبي را به شما هديه بدهد.  پيش از شروع سخنراني وقت بگذاريد و ريه هاي خود را از هوا پر كنيد، و پيش از اينكه كل هواي درون ريه هايتان تخليه شود مجدداً نفس بگيريد تا صدايتان قدرت پيدا كند.
•از ميكروفن استفاده كنيد. زمانيكه در حال سخنراني هستيد و يا مي خواهيد براي عده زيادي صحت كنيد، سعي كنيد از ميكروفن استفاده كنيد تا فشار موجود بر روي تارهاي صوتي كاهش پيدا كند.
•به صداي خود گوش دهيد. زمانيكه صدايتان شكايت مي كند به او گوش دهيد. هنگاميكه صدا مي گيرد بايد قدري به آن استراحت دهيد تا تارهاي صوتي استراحت كنند. فشار آوردن به صدا در زمان خستگي مي تواند در آينده مشكلات اساسي را براي شما ايجاد كند. دز نهايت اگر احساس مي كنيد كه صداي شما دائماً مي گيرد، حتماً به پزشك مراجعه كنيد.

http://www.mardoman.net/health/voicecare/


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۵:۲۵:۱۵ ] [ مشاوره مديريت ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ][ ۷۲۲ ][ ۷۲۳ ][ ۷۲۴ ][ ۷۲۵ ][ ۷۲۶ ][ ۷۲۷ ][ ۷۲۸ ][ ۷۲۹ ][ ۷۳۰ ][ ۷۳۱ ][ ۷۳۲ ][ ۷۳۳ ][ ۷۳۴ ][ ۷۳۵ ][ ۷۳۶ ][ ۷۳۷ ][ ۷۳۸ ][ ۷۳۹ ][ ۷۴۰ ][ ۷۴۱ ][ ۷۴۲ ][ ۷۴۳ ][ ۷۴۴ ][ ۷۴۵ ][ ۷۴۶ ][ ۷۴۷ ][ ۷۴۸ ][ ۷۴۹ ][ ۷۵۰ ][ ۷۵۱ ][ ۷۵۲ ][ ۷۵۳ ][ ۷۵۴ ][ ۷۵۵ ][ ۷۵۶ ][ ۷۵۷ ][ ۷۵۸ ][ ۷۵۹ ][ ۷۶۰ ][ ۷۶۱ ][ ۷۶۲ ][ ۷۶۳ ][ ۷۶۴ ][ ۷۶۵ ][ ۷۶۶ ][ ۷۶۷ ][ ۷۶۸ ][ ۷۶۹ ][ ۷۷۰ ][ ۷۷۱ ][ ۷۷۲ ][ ۷۷۳ ][ ۷۷۴ ][ ۷۷۵ ][ ۷۷۶ ][ ۷۷۷ ][ ۷۷۸ ][ ۷۷۹ ][ ۷۸۰ ][ ۷۸۱ ][ ۷۸۲ ][ ۷۸۳ ][ ۷۸۴ ][ ۷۸۵ ][ ۷۸۶ ][ ۷۸۷ ][ ۷۸۸ ][ ۷۸۹ ][ ۷۹۰ ][ ۷۹۱ ][ ۷۹۲ ][ ۷۹۳ ][ ۷۹۴ ][ ۷۹۵ ][ ۷۹۶ ][ ۷۹۷ ][ ۷۹۸ ][ ۷۹۹ ][ ۸۰۰ ][ ۸۰۱ ][ ۸۰۲ ][ ۸۰۳ ][ ۸۰۴ ][ ۸۰۵ ][ ۸۰۶ ][ ۸۰۷ ][ ۸۰۸ ][ ۸۰۹ ][ ۸۱۰ ][ ۸۱۱ ][ ۸۱۲ ][ ۸۱۳ ][ ۸۱۴ ][ ۸۱۵ ][ ۸۱۶ ][ ۸۱۷ ][ ۸۱۸ ][ ۸۱۹ ][ ۸۲۰ ][ ۸۲۱ ][ ۸۲۲ ][ ۸۲۳ ][ ۸۲۴ ][ ۸۲۵ ][ ۸۲۶ ][ ۸۲۷ ][ ۸۲۸ ][ ۸۲۹ ][ ۸۳۰ ][ ۸۳۱ ][ ۸۳۲ ][ ۸۳۳ ][ ۸۳۴ ][ ۸۳۵ ][ ۸۳۶ ][ ۸۳۷ ][ ۸۳۸ ][ ۸۳۹ ][ ۸۴۰ ][ ۸۴۱ ][ ۸۴۲ ][ ۸۴۳ ][ ۸۴۴ ][ ۸۴۵ ][ ۸۴۶ ][ ۸۴۷ ][ ۸۴۸ ][ ۸۴۹ ][ ۸۵۰ ][ ۸۵۱ ][ ۸۵۲ ][ ۸۵۳ ][ ۸۵۴ ][ ۸۵۵ ][ ۸۵۶ ][ ۸۵۷ ][ ۸۵۸ ][ ۸۵۹ ][ ۸۶۰ ][ ۸۶۱ ][ ۸۶۲ ][ ۸۶۳ ][ ۸۶۴ ][ ۸۶۵ ][ ۸۶۶ ][ ۸۶۷ ][ ۸۶۸ ][ ۸۶۹ ][ ۸۷۰ ][ ۸۷۱ ][ ۸۷۲ ][ ۸۷۳ ][ ۸۷۴ ][ ۸۷۵ ][ ۸۷۶ ][ ۸۷۷ ][ ۸۷۸ ][ ۸۷۹ ][ ۸۸۰ ][ ۸۸۱ ][ ۸۸۲ ][ ۸۸۳ ][ ۸۸۴ ][ ۸۸۵ ][ ۸۸۶ ][ ۸۸۷ ][ ۸۸۸ ][ ۸۸۹ ][ ۸۹۰ ][ ۸۹۱ ][ ۸۹۲ ][ ۸۹۳ ][ ۸۹۴ ][ ۸۹۵ ][ ۸۹۶ ][ ۸۹۷ ][ ۸۹۸ ][ ۸۹۹ ][ ۹۰۰ ][ ۹۰۱ ][ ۹۰۲ ][ ۹۰۳ ][ ۹۰۴ ][ ۹۰۵ ][ ۹۰۶ ][ ۹۰۷ ][ ۹۰۸ ][ ۹۰۹ ][ ۹۱۰ ][ ۹۱۱ ][ ۹۱۲ ][ ۹۱۳ ][ ۹۱۴ ][ ۹۱۵ ][ ۹۱۶ ][ ۹۱۷ ][ ۹۱۸ ][ ۹۱۹ ][ ۹۲۰ ][ ۹۲۱ ][ ۹۲۲ ][ ۹۲۳ ][ ۹۲۴ ][ ۹۲۵ ][ ۹۲۶ ][ ۹۲۷ ][ ۹۲۸ ][ ۹۲۹ ][ ۹۳۰ ][ ۹۳۱ ][ ۹۳۲ ][ ۹۳۳ ][ ۹۳۴ ][ ۹۳۵ ][ ۹۳۶ ][ ۹۳۷ ][ ۹۳۸ ][ ۹۳۹ ][ ۹۴۰ ][ ۹۴۱ ][ ۹۴۲ ][ ۹۴۳ ][ ۹۴۴ ][ ۹۴۵ ][ ۹۴۶ ][ ۹۴۷ ][ ۹۴۸ ][ ۹۴۹ ][ ۹۵۰ ][ ۹۵۱ ][ ۹۵۲ ][ ۹۵۳ ][ ۹۵۴ ][ ۹۵۵ ][ ۹۵۶ ][ ۹۵۷ ][ ۹۵۸ ][ ۹۵۹ ][ ۹۶۰ ][ ۹۶۱ ][ ۹۶۲ ][ ۹۶۳ ][ ۹۶۴ ][ ۹۶۵ ][ ۹۶۶ ][ ۹۶۷ ][ ۹۶۸ ][ ۹۶۹ ][ ۹۷۰ ][ ۹۷۱ ][ ۹۷۲ ][ ۹۷۳ ][ ۹۷۴ ][ ۹۷۵ ][ ۹۷۶ ][ ۹۷۷ ][ ۹۷۸ ][ ۹۷۹ ][ ۹۸۰ ][ ۹۸۱ ][ ۹۸۲ ][ ۹۸۳ ][ ۹۸۴ ][ ۹۸۵ ][ ۹۸۶ ][ ۹۸۷ ][ ۹۸۸ ][ ۹۸۹ ][ ۹۹۰ ][ ۹۹۱ ][ ۹۹۲ ][ ۹۹۳ ][ ۹۹۴ ][ ۹۹۵ ][ ۹۹۶ ][ ۹۹۷ ][ ۹۹۸ ][ ۹۹۹ ][ ۱۰۰۰ ][ ۱۰۰۱ ][ ۱۰۰۲ ][ ۱۰۰۳ ][ ۱۰۰۴ ][ ۱۰۰۵ ][ ۱۰۰۶ ][ ۱۰۰۷ ][ ۱۰۰۸ ][ ۱۰۰۹ ][ ۱۰۱۰ ][ ۱۰۱۱ ][ ۱۰۱۲ ][ ۱۰۱۳ ][ ۱۰۱۴ ][ ۱۰۱۵ ][ ۱۰۱۶ ][ ۱۰۱۷ ][ ۱۰۱۸ ][ ۱۰۱۹ ][ ۱۰۲۰ ][ ۱۰۲۱ ][ ۱۰۲۲ ][ ۱۰۲۳ ][ ۱۰۲۴ ][ ۱۰۲۵ ][ ۱۰۲۶ ][ ۱۰۲۷ ][ ۱۰۲۸ ][ ۱۰۲۹ ][ ۱۰۳۰ ][ ۱۰۳۱ ][ ۱۰۳۲ ][ ۱۰۳۳ ][ ۱۰۳۴ ][ ۱۰۳۵ ][ ۱۰۳۶ ][ ۱۰۳۷ ][ ۱۰۳۸ ][ ۱۰۳۹ ][ ۱۰۴۰ ][ ۱۰۴۱ ][ ۱۰۴۲ ][ ۱۰۴۳ ][ ۱۰۴۴ ][ ۱۰۴۵ ][ ۱۰۴۶ ][ ۱۰۴۷ ][ ۱۰۴۸ ][ ۱۰۴۹ ][ ۱۰۵۰ ][ ۱۰۵۱ ][ ۱۰۵۲ ][ ۱۰۵۳ ][ ۱۰۵۴ ][ ۱۰۵۵ ][ ۱۰۵۶ ][ ۱۰۵۷ ][ ۱۰۵۸ ][ ۱۰۵۹ ][ ۱۰۶۰ ][ ۱۰۶۱ ][ ۱۰۶۲ ][ ۱۰۶۳ ][ ۱۰۶۴ ][ ۱۰۶۵ ][ ۱۰۶۶ ][ ۱۰۶۷ ][ ۱۰۶۸ ][ ۱۰۶۹ ][ ۱۰۷۰ ][ ۱۰۷۱ ][ ۱۰۷۲ ][ ۱۰۷۳ ][ ۱۰۷۴ ][ ۱۰۷۵ ][ ۱۰۷۶ ][ ۱۰۷۷ ][ ۱۰۷۸ ][ ۱۰۷۹ ][ ۱۰۸۰ ][ ۱۰۸۱ ][ ۱۰۸۲ ][ ۱۰۸۳ ][ ۱۰۸۴ ][ ۱۰۸۵ ][ ۱۰۸۶ ][ ۱۰۸۷ ][ ۱۰۸۸ ][ ۱۰۸۹ ][ ۱۰۹۰ ][ ۱۰۹۱ ][ ۱۰۹۲ ][ ۱۰۹۳ ][ ۱۰۹۴ ][ ۱۰۹۵ ][ ۱۰۹۶ ][ ۱۰۹۷ ]
.: Weblog Themes By iranblag :.

درباره وبلاگ

تيم مشاوران مديريت ايران IranMCT ----------------- http://iranmct.com ---------------- Iran Management Consultants Team
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب
شمارنده
شرکت مشاوره مدیریتبازارسازی مدیریت بازاریابی. بازدید تحقیقات بازاریابیآموزش مدیریت MBAدلایل ترک تحقیقات بازاریابی تحقیقات مدیریت شرایط سخت بازارکارت امتیازی متوازنارزیابی عملکرد . نمونه مطالعات موردی.برند برندینگانواع برند معرفی 21 نوع متفاوت از برندبرندسازی branding marketing . برندسازی.تحقیقات بازاریابی انگیزه بخش http://marketingbranding.ir سبک مدیریت است مدیریت بازاربازاریابیتحقیقات بازاریابی ویژگی های .حرفه ای مشاوره اموزش مدیریت.شناسایی مشتریان .تحقیقات بازاریابی استفاده از تحقیقات بازار و بازاریابی http://marketingsales.irmarketing مدیریت برندینگ . Business Management ConsultantIran Business Management ConsultantManagement . بازاریابیانواع بازاریابی 127 نوع بازاریابیبازاریابی. بازاریابی MarketingMix آمیختهآمیزه بازاريابیمدیریت بازاریابی. اخبار مدیریت و تجارتمدیریت.مشاوره بازاریابی مدیریت آموزش تکنیک‌های فروشندگی حرفه‌ای فروشندگی. اخبار مدیریت و تجارتبازاریابی برندینگ. http://iranmct.com/news/page/12مدیریت. مدیریت مشاوره بازاریابیآموزش. بیزینس پلن طرح توجیهی طرح business plan. برنامه بازاریابی Marketing Planبازاریابی. مشاوره تبلیغات مشاور تبلیغات مشاور مدیریت management مشاوره مدیریت انواع بازاریابی بازاریابی. Business Planبیرینس پلن طرح توجیهیمدیریت. کلینیک کاشت موی طبیعی آسمان