مشاوره مديريت مشاوره مديريت .

مشاوره مديريت

16 نشانه از خودرومحوري سيستم‌ حمل‌ونقل ايران

8- آن قدر نسبت به بحث پياده بي‌توجهي وجود دارد كه حتي زماني‌كه قرار است آمار روزانه سفرهاي درون شهري ارايه شود آمار حمل‌ونقل عمومي و تاكسي و خودروي شخصي بيان مي‌شود ولي در آمارها، آمار پياده وجود ندارد كه البته پيشنهادم آن است كه شهرداري‌ها ولو اين كه آمار پياده را نداشته باشند، نام آن را بنويسند و روبروي آن بنويسند آمار موجود نيست. مثل جدول مندليف وقتي خالي باشد دايما به چشممان خورده و متوجه مي‌شويم كه از همين الان يك برنامه‌ريزي براي سال بعد شود تا اين مورد اندازه گيري شده و برايش فكري شود.

9- تمام دوربين‌هاي مراكز كنترل ترافيك در سطح شهرهاي مختلف براي كنترل اين است كه خودروها حركت روان داشته باشند و اتفاق خاصي نيفتد و دوربين‌هايي براي تحت نظر گرفتن پياده‌روهاي شهر از جهت ايمني و امنيت و رواني حركت افراد نصب نشده است تا براي مثال اگر جايي ازدحام وجود داشت آنجا شناسايي شده و در طراحي‌هاي آينده اصلاح  شوند. يا اگر ديده شد پشت خط‌كشي يك چراغ قرمز، عابران خيلي معطل مي‌شوند روي زمانبندي آنجا كار شود و به اصطلاح مانيتور كردن عابر پياده اصلا مطرح نيست چرا؟ چون كشور و شهرهاي ما خودرومحور است.

10- در معابر برون‌شهري وقتي كه در جاده‌ها سرعت ثبت‌شده‌اي بر روي تابلو، اعلان مي‌شود، تمام دوربين‌هاي كنترل سرعت فقط بر مبناي سرعت حداكثر آن جاده تنظيم مي‌شوند. مثلا اگر در جاده‌اي سرعت مجاز ۱۱۰ كيلومتر است دوربين‌ها بر مبناي ۱۱۰ يا ۱۰۰ تنظيم مي‌شوند و زماني‌كه جاده به منطقه مسكوني نزديك مي‌شود و تابلوي سرعت حداكثر ۵۰ يا ۷۰ كيلومتر را نشان مي‌دهد، دوربين‌ها همچنان سرعت بيشتر از ۱۰۰ يا ۱۱۰ را ثبت مي‌كنند و اين يعني اين‌كه عابر پياده اصلا اهميت ندارد؛ در صورتي‌كه بايد دوربين‌ها روي آن سرعت تنظيم شود و البته اين موضوع در مسيرهاي درون شهري نيز وجود دارد. پس ما اصلا به عابر توجهي نداريم و تمام فعاليت‌ها و مقرراتمان بر مبنا و اولويت خودرو است.

11- تمام روشنايي‌ها فقط براي خيابان است و براي روشنايي پياده‌رو نوري تنظيم نشده است. در صورتي‌كه خودروها چراغ دارند ولي عابران پياده براي اينكه در پياده‌روها حركت كنند نياز به روشنايي دارند. حتي آن روشنايي اندكي كه به پياده‌رو مي‌افتد بخشي از روشنايي خيابان است و مي‌بينيم كه پياده‌روها همچنان تاريك هستند و اگرهمان روشنايي هم مقداري برگ و درخت جلويش را بگيرد، تاريك‌تر مي‌شود.

12- در پياده‌روها خيلي وقت‌ها زماني‌كه عابر پياده عبور مي‌كند درختان برگ‌هايشان به حدي پايين آمده كه به صورت و چشم عابر برخورد مي‌كند. هرس كردن درخت به نحوي كه عابران بتوانند به راحتي عبور كنند بايد در برنامه‌ها باشد. در حالي‌كه الان درختان براي سهولت عبور خودروها هرس مي‌شوند.                              13- بسيار ديده شده در جايي ساختمان‌سازي مي‌شود و خاك و نخاله پياده‌رو برا سد مي‌كند، در بسياري از كشورهاي پيشرفته در اين گونه مواقع، پياده‌روي موقتي با يكسري حفاظ ايجاد مي‌كنند كه عابر پياده بتواند عبور امني را داشته باشد در صورتي كه در كشور ما عابر پياده بايد از كنار خيابان عبور بكند. 

14- در كشور ما در برخي نقاط اصلا پياده‌رو وجود نداشته و پياده‌رو در نقاطي به پايان مي‌رسد و عابر پياده چاره‌اي جز رفتن به خيابان ندارد.

 15- در برخي جاها ايستگاه مترو كه بايد به يك پياده‌روي ايمن متصل شود در نقطه‌اي مسافران را پياده مي‌كند كه مسافران نمي‌دانند بايد چه كار كنند. مثلا كسي كه در ايستگاه مترو حقاني پياده شده و مي‌خواهد به ميدان ونك برود، بايد از كنار بزرگراه برود و اصلا پياده روي مناسبي ندارد و برخي مواقع بايد از نقاطي عبور كند كه عبور براي عابر بسيار خطرناك است.

16- يارانه‌اي كه در كشور ما به قيمت سوخت و به حمل‌ونقل همگاني داده مي‌شود در جهت خودرومحوري است. در حمل‌ونقل درون و برون شهري، سوبسيدي كه به ازاي هر نفر به قيمت سوخت داده مي‌شود بسيار بالاتر از يارانه حمل‌ونقل همگاني است.

به گزارش تين‌نيوز معاون وزير راه تاكيد كرد: اين‌ها همه گوشه‌هايي از مظاهر خودرومحوري هستند كه اگر بررسي شود مصاديق بسيار زياد ديگري نيز يافت مي‌شود.

تقي‌زاده گفت: بر اين اساس خودرومحوري يك آفت بسيار بزرگ در سيستم‌هاي حمل‌ونقلي ماست و بايد با آن به صورت جدي مبارزه شود.برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۰ دى ۱۳۴۸ساعت: ۱۲:۲۹:۵۹ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :