مشاوره مديريت مشاوره مديريت .

مشاوره مديريت

تبليغات براي جلب مشتري تازه يا حفظ مشتريان قديمي

ما در عصر ارتباطات زندگي مي‌كنيم. در دهه‌هاي گذشته مردم به سختي با يكديگر ارتباط برقرار مي‌كردند. پس از اينكه انسان‌ها براي ارتباط با يكديگر تلفن را جايگزين نامه‌هاي پستي كردند تحول عظيمي در نحوه ارتباطات مردم به وجود آمد اما اين پايان كار نبود. طي ۱۰ سال گذشته با ظهور قدرتمند اينترنت و تلفن همراه در زندگي مردم ده‌ها راه ارتباطي جديد به وجود آمده است. امروزه مردم از طريق وبلاگ‌ها و شبكه‌هاي اجتماعي پيام و نظرات خود را به سرعت به يكديگر انتقال مي‌دهند و موتورهاي جستجو همانند گوگل كه هر روز قدرتمندتر مي‌شوند به مردم اين امكان را مي‌دهند كه در مورد هر چيزي در يك بازه زماني بسيار كوتاه اطلاعات زيادي را كسب كنند و از نظرات افراد مختلف در آن زمينه مطلع شوند.

طبق تحقيقات انجام‌شده توسط كارشناسان تبليغات، هنگامي كه افراد مي‌خواهند محصول يا خدماتي را انتخاب كنند تأثير حرف ديگران بسيار قدرتمندتر از تبليغاتي است كه شما از طريق مستقيم مانند بيلبوردها، مجلات، وب‌سايت‌ها و پخش تراكت‌ها و غيره براي خود انجام مي‌دهيد. دليل آن هم واضح است، مردم حتي به نظرات و حرف‌هاي اشخاص غريبه بيشتر از تبليغات شما اعتماد دارند.

اعتماد مردم به نظر ديگران باعث ظهور روش‌هاي نوين تبليغاتي به سبك Word of Mouth Marketing يا بازاريابي دهان به دهان شد. به گفته آقاي اندي سرنوويتز كارشناس بزرگ تبليغات اين فلسفه جديد چيزي جز صداقت و قدرداني و چگونگي خوشحال كردن مردم نيست.

با توجه به اينكه مردم پزشك مورد نظر خود را بيشتر بر اساس توصيه اطرافيانشان انتخاب مي‌كنند و نه از ورق زدن مجلات و بازديد وب سايت‌هاي صرفاً تبليغاتي، بهتر است بجاي صرف هزينه‌هاي هنگفت تبليغاتي، مشتريان جديد خود را از كانال مشتريان قديمي خود پيدا كنيد. فلسفه اين كار ساده است: احترام و توصيه‌ي مشتريانتان را به دست آوريد، باقي كار را آن‌ها انجام خواهند داد. با مردم به خوبي رفتار كنيد، آن‌ها به رايگان براي شما بازاريابي خواهند كرد.

حال سؤال اينجاست كه چگونه مي‌توانيم كاري كنيم كه افراد ما را به اطرافيانشان توصيه كنند؟ در اين مقاله چند توصيه به شما ارائه مي‌شود اما در نهايت خود شما هستيد كه با استفاده از تجربيات و ايده‌هاي خلاقانه خود مي‌توانيد اين تاكتيك تبليغاتي را به بهترين شكل خود اجرا نماييد.

مهم‌ترين خواسته يك بيمار اين است كه شما انقدر در كار خود تخصص داشته باشيد كه مشكل بيماري او را به بهترين شكل ممكن برطرف نماييد. بنابراين هر قدر شما حرفه‌اي تر شويد بيشتر توسط ديگران توصيه مي‌شويد.

كسب تجربه و تخصص لازم، پايان كار نيست. پزشك حرفه‌اي بودن به هيچ‌وجه موفقيت كامل را براي شما به همراه نخواهد داشت. يك حسي كه اكثر مردم به هنگام حضور در مطب دارند استرس و نا اميدي است. صميميت شما با بيماران اين احساسات منفي را به شدت كاهش مي‌دهد. بنابراين بهتر است قبل از شروع كار با بيماران احوال‌پرسي كرده و به آن‌ها لبخند بزنيد. طبق تحقيقات انجام‌شده پخش يك موزيك ملايم به كاهش استرس و افزايش آرامش انسان‌ها كمك مي‌كند. همچنين مي‌توانيد از يك اسانس خوشبوكننده با بوي ملايم در مطب خود استفاده كنيد. تهويه مطبوعي در مطب داشته باشيد. تك‌تك اين موارد در كاهش احساسات منفي و افزايش آرامش بيماران موثر است. مانند يك مهمان عزيز با بيماران خود رفتار كنيد، مطمئن باشيد كه تأثير آن را خواهيد داد. پس از خداحافظي بيمار هنوز مهماني به پايان نرسيده است. يك پنل ارسال اس ام اس خريداري كرده و در انتهاي روز يك پيامك زيبا برايشان ارسال كنيد. مثلاً برايشان آرزوي سلامتي كرده و يا به خاطر حضورشان در مطب شما، از آن‌ها قدرداني كنيد. از اينكه با پزشكان ديگر كمي متفاوت هستيد نترسيد. يكي از بزرگ‌ترين اصول تبليغات متفاوت بودن از ديگران است. سعي كنيد به بهترين شكل ممكن اين حس متفاوت بودنتان را در ذهن بيماران ايجاد كنيد تا تأثير ماندگاري از خدمات عالي خود در ذهن بيماران داشته باشيد. مابقي كار را خود آن‌ها انجام مي‌دهند، آن‌ها نزد اطرافيانشان در مورد شما حرف مي‌زنند و شما را به عنوان يك پزشك دوست‌داشتني با خدمات عالي به ديگران توصيه مي‌كنند.

حضرت محمد (ص) به عنوان يكي از موفق‌ترين افراد تاريخ بشريت، برقراري ارتباطات خوب را منوط به رعايت سه اصل مهم مي‌دانند: بوي خوش، روي خوش و گفتگوي خوش. رعايت اين سه اصل در برقراري ارتباط با بيماران تصويري بسيار مثبت از شما در ذهن بيماران خواهد گذاشت.

تبليغات براي حفظ مشتريان قديمي به خاطر به وجود آوردن حس مثبت در آن‌ها خودبه‌خود از طريق بازاريابي دهان به دهان باعث جلب مشتريان تازه نيز خواهد شد اما توصيه در تبليغ از روش بازاريابي دهان به دهان به معني نفي روش‌هاي مستقيم تبليغاتي نيست. همچنين براي تبليغات دندان پزشكان نيز بازاريابي دهان به دهان از اهميت بالايي برخوردار مي باشد. در پايان، سخن اين است كه براي اجراي تاكتيك‌هاي تبليغاتي تمام‌عيار بهتر است براي خود كمپين تبليغاتي طراحي كنيد. كمپين تبليغاتي به معناي طراحي تبليغات مرحله به مرحله از چندين روش مختلف در راستاي هم و به صورت هدفمند است. به عنوان مثال اگر فردي تعريف شما را از دوستش شنيده باشد و چند روز بعد تبليغ شما را در مجله‌اي ببيند و پس از جستجو در فضاي مجازي باز هم مطالبي خوب در مورد شما دريافت كند، يك اعتماد فوق‌العاده و حس بسيار مثبت از شما در ذهن او ايجاد خواهد شد. اين بدان معني است كه شما يك كمپين تبليغاتي بي‌نظير طراحي كرده‌ايد.

 

منبع:وب سايت پزشك موفقبرچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۷:۱۵ توسط:مشاوره مديريت موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :