مشاوره مديريت - آموزش مديريت - آموزش فروشندگي حرفه‌اي
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 4569
دیروز : 4574
افراد آنلاین : 6
همه : 5165532


مطالعات ، تجربه ها و تمرين هاي ضروري براي تدريس ، سخنراني ، گويندگي ، گفتگو ، مناظره ، مجريگري ، مباحثه ، مذاكره و مصاحبه استخدامي و رسانه اي .

۳۵ - تمرين مخاطب مداري و اجراي روش هاي جذب مخاطبان

۱۰

چگونگي تاثير بر مخاطب به وسيله گوش كردن

گوش كردن از آن جهت مهم است كه چگونگي دوستي‏ها، استمرار آن، پيوستگي ارتباطات خانوادگي و حتي كارآيي شغلي - تا حد زيادي - به آن وابسته است. از نظر كميت و مقدار زمان نيز انسان‏ها بخش زيادي از روز را به فرآيند گوش دادن اختصاص مي‏دهند. طي تحقيقي كه به عمل آمده است، ۷۰ درصد لحظه‏هاي بيداري افراد شاغل، به برقراري ارتباط مي‏گذرد. از اين زمان، نوشتن، ۹ درصد، مطالعه، ۱۶ درصد صحبت كردن، ۳۰ درصد و گوش كردن، ۴۵ درصد را به خود اختصاص مي‏دهد. بنابراين هم از نظر كيفي و هم از نظر كمي، فرآيند گوش كردن، از اهميت و جايگاه خاصي برخوردار است. لازم به ذكر است كه گوش كردن (listing) با شنيدن (heaving)، متفاوت است.


شنيدن، كلمه‏اي است كه براي توصيف آن بخش از فرايندهاي حسي به كار مي‏رود كه از طريق آن تحريك‏هاي شنيداري توسط ساختار گوش دريافت شده، به مغز منتقل مي‏شود؛ اما گوش كردن به فعاليت روان شناختي پيچيده‏تري اشاره دارد كه درك و تعبير و تفسير اهميت يك تجربه حسي را شامل مي‏شود و به عبارت ديگر، گوش كردن، درگيري روان شناختي شديد با طرف مقابل است. به همين دليل است كه مي‏توان صحبت‏هاي فرد ديگر را شنيد؛ بدون آن كه واقعاً به او گوش داد. به همين دليل، در بسياري از موارد گفته مي‏شود كه دوستانم به آن چه مي‏گويم، گوش مي‏دهند؛ ولي فلان شخص، صحبت مرا، فقط مي‏شنود. در ادبيات و زبان عربي نيز گوش كردن را با واژه استماع و شنيدن را با واژه سمع بيان مي‏كنند. بنابراين، گوش كردن فرايندي است كه بايد از مجموعه مهارت‏هاي زير برخوردار باشد:
۱) مهارت‏هاي توجه.
۲) مهارت‏هاي پي‏گيري.
۳) مهارت‏هاي انعكاسي.
▪ مهارت‏هاي توجه‏
حالت درگير بودن، تحرك جسماني مناسب، تماس چشمي و...، از مهارت‏هاي توجه شمرده مي‏شوند. حالت درگير بودن؛ حالت درگير بودن، براي گوش كردن اهميت زيادي دارد؛ زيرا زبان بدن يا تن، اغلب با صدايي رساتر از واژه‏ها صحبت مي‏كند و مي‏تواند تأثيرگذارتر باشد. هر ناحيه بدن را مي‏توان به گونه‏اي جهت داد كه دعوت كننده ارتباط يا تسهيل كننده آن باشد و رابطه بين فردي را حفظ كند و نيز مي‏توان به شكلي جهت داد كه باز دارنده يا دلسرد كننده باشد و از ارتباط تأثيرگذارتر مانع شود. ارتباط، هنگامي توسعه و تعميق مي‏يابد كه شنونده با بدني متمايل به جلو و در فاصله‏اي مناسب، رو در روي طرف مقابل قرار گيرد و با وضعيتي گرم و پذيرا، هشياري همراه با آرامش خود را به او انتقال دهد. پيامبر اكرم صلي‏الله‏عليه‏وآله هر گاه مي‏خواست به حرف و سخن ديگري گوش فرا دهد، تمام چهره و روي خود را به سمت او مي‏چرخاند و روبه‏روي او قرار مي‏گرفت.


ـ تحرك جسماني
تحرك جسماني مناسب، براي خوب گوش كردن، ضروري است. تجربه نشان داده كه مردم ترجيح مي‏دهند براي شنوندگاني حرف بزنند كه بدنشان خشك و بي‏حركت نباشد. شنونده‏اي كه فعال‏تر است، به عنوان فردي صميمي، گرم و خودماني تلقي مي‏شود و مردم نيز دوست دارند با چنين افرادي ارتباط برقرار كنند و نه با افرادي كه خونسرد، كناره‏گير و گوشه‏گير مي‏باشند و همين امر در تأثيرپذيري‏شان نقش آفرين است. بديهي است كه از حركات و رفتارهاي غافل كننده، نظير بازي كردن با كليد و سكه، جا به جا شدن مكرر، تماشاي برنامه تلويزيون، سر تكان دادن براي عابران آشنا، خواندن روزنامه و...، بايد پرهيز كرد؛ زيرا اين عوامل در هنگام صحبت فرد مقابل، موجب حواس‏پرتي شديد مي‏شوند و در ايجاد ارتباط منطقي و مستمر، نقش منفي ايجاد مي‏كنند.


ـ تماس چشمي
تماس چشمي اثربخش، بيان‏گر ميل و علاقه فرد به گوش كردن است. تماس چشمي، گوينده را قادر مي‏سازد تا ميزان پذيرش خود و پيامش را از جانب شنونده، ارزيابي كند. اين كار، كمك مي‏كند تا او مشخص سازد كه وقتي در كنار شنونده قرار مي‏گيرد، تا چه حد امنيت دارد. از طريق تماس چشمي، شنونده مي‏تواند معاني عميق‏تر كلام گوينده را بشنود. در واقع، گوش كردن، به معناي راه‏يابي به اعماق وجود گوينده و درك تجربه او از ديدگاه خودش تلقي مي‏شود. يكي از بهترين راه‏هاي ورود به دنياي دروني طرف مقابل، دريچه چشم افراد است. چشم انسان‏ها، به اندازه زبانشان حرف مي‏زند؛ با اين تفاوت كه زبان چشم اين مزيت را دارد كه بدون نياز به فرهنگ لغت، در سراسر جهان، قابل درك است. نگاه كردن به چشم‏هاي گوينده (تماس چشمي)، يكي از صميمانه‏ترين راه‏هاي برقراري ارتباط با ديگران است. در ويژگي‏هاي پيامبر اكرم صلي‏الله‏عليه‏وآله آمده است كه وي هنگام گفت‏وگو با مخاطبين خود و شنيدن سخنان مخاطب خود، با گوشه چشم يا زير چشمي به وي نگاه نمي‏كردند؛ بلكه با نگاه كردن به طرف مقابل، به شكل دقيق و مناسب، با او ارتباط صميمي برقرار مي‏كرد.فقدان تماس چشمي مي‏تواند نشانه بي‏تفاوتي يا خشم باشد و نوعي تحقير يا كوچك شمردن تلقي شود. هر چند گاهي اوقات ديگران از تماس چشمي احساس ناراحتي مي‏كنند و تحت تأثير خرده فرهنگ‏ها يا ويژگي‏هاي فردي نتوان از توانايي ايجاد تماس چشمي مناسب بهره جست، ولي همان‏طور كه گفته شد، تماس چشمي در اغلب موارد، يكي از مؤثرترين مهارت‏هاي گوش دادن است.


ـ توجه رواني‏
بيشترين چيزي كه از يك شنونده انتظار مي‏رود، حضور روان‏شناختي اوست و از او انتظار مي‏رود كه به خاطر گوينده، در آن موقعيت، حاضر شود. هنگام گوش كردن به سخنان ديگري، نبايد تظاهر به توجه كرد و تنها به توجه فيزيكي، تماس چشمي و حرك جسماني اكتفا كرد؛ بلكه بايد با حضور روان‏شناختي، تمام مهارت‏هاي فوق را معني‏دار كرد و به گوينده اين پيام منتقل شود كه قلب و ذهن شنونده نيز به او توجه كافي دارد و در فضاي رواني گوينده قرار دارد.


▪ مهارت‏هاي پي‏گيري‏
يكي از وظايف ابتدايي شنونده آن است كه خود را در مسير فرد ديگري، بيرون نگه دارد و دريابد كه گوينده موقعيت خود را چگونه مي‏بيند. طبيعي است كه شنونده نبايد با پرسيدن سؤال‏هاي متعدد و بيان جملات مكرر، باعث قطع يا منحرف شدن سخن گوينده شود. همچنين نبايد شنونده با پرسش‏هاي مكرر خود، يك مكالمه را هدايت كند و يا به آن جهت دهد. همچنين نبايد شنونده آن قدر حرف بزند كه سخن گفتن را به خود اختصاص دهد. در عين حال، در مواردي كه آمادگي كافي براي گفت‏وگو و ايجاد ارتباط ابتدايي در طرف مقابل يافت نمي‏شود، مي‏توان از سرنخ‏هاي غير كلامي زيادي كه در احساسات و چهره ظاهري اوست، استفاده كرد و او را به گفت‏وگو و صحبت كردن دعوت كرد؛ مثلاً فرد شاد و با نشاطي كه چند روز است در صحبت‏ها و گفت‏وگوها شركت نمي‏كند، بايد با راه‏هاي زير او را به ايجاد ارتباط و سخن گفتن تشويق كرد:
۱) توصيف زبان بدن شخص ديگر؛ مثل «امروز خيلي بشاش به نظر نمي‏رسي» و «مثل روزهاي قبل سرحال نيستي».
۲) دعوت به صحبت كردن يا ادامه دادن به صحبت؛ مانند «مايلي در موردش صحبت كني» و يا «لطفاً ادامه بده».
۳) سكوت و فرصت دادن به فرد ديگر كه تصميم بگيرد صحبت كند و يا راجع به چيزي كه مي‏خواهد از آن حرف بزند، فكر كند


ـ تشويق‏هاي كوتاه‏
يكي از مهارت‏هاي پي‏گيري، تشويق‏هاي كوتاه است. تشويق‏هاي كوتاه، پاسخ‏هاي ساده‏اي است كه گوينده را تشويق مي‏كند تا هر طور كه مايل است، داستان و سخن خود را بيان كند و در عين حال، شنونده را نيز فعال نگه مي‏دارد. درواقع، يكي از مسئوليت‏هاي شنونده آن است كه براي گوينده اين فرصت را فراهم كند تا به صحبت در مورد يك موقعيت، به همان شكلي كه آن را مي‏بيند و احساس مي‏كند، بپردازد.برخي افراد در تلاش هستند تا براي دور نگه داشتن خود از مسير حركت گوينده، به سمت عدم مشاركت عقب نشيني كنند. تشويق‏هاي كوتاه براي طرف مقابل، نقش علائم مختصري را دارند كه نشان مي‏دهند شنونده با گوينده همراهي مي‏كند. در واقع، با كلمات و جملات بسيار اندك، شنونده سعي مي‏كند تا گوينده را براي ادامه دادن به صحبت، تشويق كند. صرف بيان چند كلمه محدود، به طرف مقابل كمك مي‏كند تا بداند كه شنونده، بدون قطع جريان صحبت يا وضعيت خلقي او، به او گوش مي‏دهد. تشويق‏هاي كوتاه كه بايد در ضمن گفت‏وگو و به تدريج بيان شوند، بيشتر در مراحل ابتدايي تعامل و براي تسريع گفت‏وگو، مورد استفاده قرار مي‏گيرند.


شايد پر كاربردي‏ترين تشويق كوتاه، همان «هوم - هوم كردن» باشد. كه بيان‏گر اين است كه «لطفاً ادامه بده؛ من دارم گوش مي‏دهم و حرف‏هايت را مي‏فهمم». پاسخ‏هاي كوتاه ديگري نظير «توضيح بده، مي‏فهمم، خب، بعد، بله واقعاً، ادامه بده و گوش مي‏دهم» نيز در تشويق گوينده نقش مهمي دارند.لازم به ذكر است كه تشويق‏هاي كوتاه، به معناي موافقت يا مخالفت با حرف‏هاي گوينده نيست؛ بلكه فقط به طرف مقابل اعلام مي‏كند كه بداند حرف‏هايش شنيده مي‏شود. هر گاه تشويق‏هاي كلامي از نظر عاطفي و هيجاني با پاسخ‏هاي ديگر هماهنگ شوند، گوينده را در فرآيند خوداكتشافي، ياري خواهند داد. اين فرآيند، به استمرار ارتباط كمك مي‏كند.


ـ سؤال‏هاي كوتاه و باز
سؤال كردن، بخش جدايي‏ناپذير از تعامل كلامي است و مي‏تواند در فرآيند گوش كردن به سخنان طرف مقابل، نقش پي‏گيري را داشته باشد؛ ولي بايد سؤال كوتاه و باز باشد و بيشتر به قصد تبيين ديدگاه و رفع نگراني‏هاي گوينده باشد و نه شنونده؛ در غير اين صورت، سؤال كردن، جريان ارتباط را متوقف مي‏سازد و انگيزه گوينده را براي استمرار ارتباط از بين مي‏برد؛ زيرا گاهي به خاطر طولاني بودن و گاهي به خاطر محدود و بسته بودن سؤال و عدم آمادگي رواني گوينده براي پاسخ به سؤال محدود و بسته، امكان ادامه تعامل كلامي از بين مي‏رود.


ـ سكوت توجه‏آميز
سكوت شنونده، به گوينده فرصت مي‏دهد تا در مورد آن چه مايل است بگويد، فكر كند و در نتيجه قادر باشد تا خود را به شكلي عميق‏تر، بررسي كند. سكوت، به فرد ديگر، فرصت مي‏دهد تا احساساتي را كه در درونش غليان مي‏كند، تجربه كند و اجازه مي‏دهد تا گوينده، به ميل خود حركت كند.
بدون ترديد، سكوت بيش از حد هم توصيه نمي‏شود؛ زيرا سكوتي كه زيادتر از حد لازم به كار رود، نه تنها نويدبخش نيست، بلكه نشانه عدم پاسخ به فرد نيازمند است.


▪ پاسخ‏هاي انعكاسي
هنر خوب شنيدن، شامل توانايي پاسخ انعكاسي است؛ يعني شنونده احساس و يا مفهوم چيزي را كه گوينده با او در ميان گذارده است، بيان مي‏كند و اين كار را به گونه‏اي انجام مي‏دهد كه نشان دهنده درك و فهم و پذيرش وي باشد.


پاسخ‏هاي انعكاسي، چهار امر زير را پوشش مي‏دهد:
۱) توضيح‏
توضيح، پاسخي خلاصه كوتاه به گوينده است كه اصل منظور او را از زبان شنونده بيان مي‏كند. يك توضيح خوب، بايد كوتاه و خلاصه باشد و فقط اصل پيام گوينده را منعكس كند و از جزئيات زائد كه مانع تداوم گفت‏وگو هستند، صرف نظر شود و بر اصل موضوع، متمركز باشد.
۲) انعكاس احساسات
منظور از انعكاس احساسات آن است كه هيجان‏ها و احساسات مطرح شده توسط گوينده، با جمله‏هايي كوتاه به خود او برگردانده شود. هنگامي كه گوينده در مورد مشكلي حرف مي‏زند، انعكاس احساسات به او كمك مي‏كند تا هيجان‏هاي خود را درك كرده، از اين طريق، به سمت حل مشكل گام بردارد.
۳) انعكاس معاني
انعكاس معنا، هنگامي كه با جمله‏اي كوتاه و مجزا بيان شود، بهترين شيوه انعكاسي است؛ يعني علاوه بر انعكاس احساسات توسط شنونده، بايد به انعكاس معاني و محتواي كلام و سخن گوينده نيز پرداخته شود و به معنا و منظور گوينده و مضمون سخنان او پاسخ داده شود و از اين طريق، گوش كردن شنونده، كارايي بيشتري پيدا خواهد كرد و به عبارت ديگر، هر گاه احساسات و حقايق، در پاسخ كوتاه به يكديگر پيوند بخورد، انعكاس معنا حاصل مي‏شود.
۴) انعكاس تلخيصي‏
انعكاس تلخيصي، تكرار مختصر و كوتاه موضوعات اصلي و احساساتي است كه گوينده در بخش طولاني از گفت‏وگو مطرح كرده است و در نتيجه، آن را مي‏توان توسط يكي از مهارت‏هاي مطرح شده، منعكس كرد. با كمك اين مهارت، مي‏توان برخي از صحبت‏هاي اخير را به يكديگر مرتبط ساخت و احساسات يا مسائل را از طريق بازگيري خلاصه آنها، به طور واضح‏تر و روشن‏تر بيان كرد. بدون شك اين نوع تلخيص، زماني سودمند است كه گوينده از نظر عاطفي، آمادگي رويارويي با تلخيص شونده را داشته باشد.بازگويي صحبت‏هاي اصلي گوينده، كمك مي‏كند تا بخش اول گفت‏وگو، به نتيجه برسد و براي بخش بعدي آن نيز جهت و مسير مشخصي فراهم شود.


تلخيص خوب، اغلب براي گوينده اين امكان را فراهم مي‏سازد تا وضعيت خود را به شكلي واضح‏تر درك كند و گوينده را قادر مي‏سازد تا به شكلي عميق‏تر و جهت‏دار و با پيوستگي بيشتر، صحبت كند. همچنين مي‏تواند رشته‏هاي از دست رفته يك گفت‏وگو را در نتيجه‏گيري نهايي خود، به يكديگر پيوند زند.
نويسنده:رابرت بولتون
منبع:ماهنامه پرسمان


خبرگزاري فارس


امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ اسفند ۱۳۹۳ ] [ ۰۳:۳۱:۴۸ ] [ مشاوره مديريت ]
نظرات
نام : Novella     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : Stunning story there. What occurred after? Thanks!
نام : hypnosis helps     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : Thank you for the good writeup. It in fact was once a enjoyment account it. Glance advanced to far added agreeable from you! By the way, how could we keep in touch?
نام : dublin golf     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : I was wondering if you ever considered changing the page layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two pictures. Maybe you could space it out better?
نام : Lula     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : Heya i'm for the first time here. I came across this board and I in finding It really useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and aid others like you aided me.
نام : Carlos Eduardo Correa da Veiga     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : Useful information. Fortunate me I found your web site unintentionally, and I am stunned why this twist of fate did not came about in advance! I bookmarked it.
نام : make holiday travel     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : Can you tell us more about this? I'd care to find out some additional information.
نام : Lindsey     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : With havin so much content and articles do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My site has a lot of exclusive content I've either created myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the internet without my permission. Do you know any ways to help protect against content from being stolen? I'd certainly appreciate it.
نام : brazil butt     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : Wonderful web site. A lot of helpful information here. I'm sending it to a few friends ans additionally sharing in delicious. And certainly, thank you to your sweat!
نام : soccer jerseys     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : When I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I get four emails with the same comment. Perhaps there is a way you are able to remove me from that service? Thank you!
نام : asbestos study first     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : This excellent website certainly has all of the information and facts I needed concerning this subject and didn't know who to ask.
نام : holiday travel today     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : Thanks in favor of sharing such a nice idea, post is pleasant, thats why i have read it entirely
نام : irregular heart rhythms     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : Hello, I believe your site could be having internet browser compatibility problems. Whenever I look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it's got some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Besides that, wonderful website!
نام : well-known dating sites     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : I visited multiple blogs but the audio quality for audio songs current at this website is in fact wonderful.
نام : brazil butt lift     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : I think this is one of the most vital info for me. And i am glad reading your article. But should remark on few general things, The web site style is great, the articles is really great : D. Good job, cheers
نام : Carroll     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : What's Going down i'm new to this, I stumbled upon this I've discovered It positively useful and it has aided me out loads. I hope to contribute & aid different users like its aided me. Good job.
نام : Hans     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : Hurrah, that's what I was seeking for, what a data! existing here at this web site, thanks admin of this website.
نام : purchasing timex watches     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : Heya i'm for the primary time here. I found this board and I find It really useful & it helped me out much. I'm hoping to present one thing back and help others such as you helped me.
نام : Valentina     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : Heya i'm for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out much. I hope to give something back and aid others like you helped me.
نام : asbestos removal company     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : Hi superb blog! Does running a blog like this take a lot of work? I have very little expertise in programming but I had been hoping to start my own blog in the near future. Anyways, should you have any ideas or tips for new blog owners please share. I understand this is off topic but I simply had to ask. Thank you!
نام : Lelio Vieira Carneiro Junior     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : I love reading through an article that can make men and women think. Also, thanks for allowing for me to comment!
نام : besting timex watches     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : Hey very interesting blog!
نام : Luiz Gastão Bittencourt     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : May I simply just say what a comfort to discover someone that genuinely knows what they're talking about on the web. You actually know how to bring an issue to light and make it important. More and more people must read this and understand this side of your story. It's surprising you aren't more popular because you surely have the gift.
نام : Umanizzare presídios     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : My brother recommended I might like this website. He used to be entirely right. This post truly made my day. You cann't imagine simply how a lot time I had spent for this info! Thanks!
نام : Itamar Serp     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : Good day! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it difficult to set up your own blog? I'm not very techincal but I can figure things out pretty quick. I'm thinking about creating my own but I'm not sure where to begin. Do you have any ideas or suggestions? Cheers
نام : Egli Diana Pinto     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : It's very easy to find out any matter on web as compared to books, as I found this post at this website.
نام : besting timex     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : I'm not sure where you are getting your information, but great topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for wonderful information I was looking for this info for my mission.
نام : Dadado Veig     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : Hi, I do believe this is a great blog. I stumbledupon it ;) I may return once again since i have book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.
نام : domain name     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : Can you tell us more about this? I'd care to find out some additional information.
نام : Luiz Gastao Bittencourt da Silva     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : I truly love your blog.. Great colors & theme. Did you build this amazing site yourself? Please reply back as I'm hoping to create my own blog and would like to learn where you got this from or what the theme is called. Kudos!
نام : wiki.primeraprioridad.cl     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I'm looking to construct my own blog and would like to know where u got this from. thanks a lot
نام : Umanizzare     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : Have you ever thought about publishing an ebook or guest authoring on other blogs? I have a blog centered on the same ideas you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my subscribers would enjoy your work. If you're even remotely interested, feel free to send me an email.
نام : Umanizzare Gestão Prisional Ltda     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : I truly love your website.. Excellent colors & theme. Did you create this website yourself? Please reply back as I'm looking to create my very own blog and want to learn where you got this from or just what the theme is called. Cheers!
نام : Itamar Serpa Fernandes     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : Hmm is anyone else encountering problems with the pictures on this blog loading? I'm trying to determine if its a problem on my end or if it's the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.
نام : tercio borlenghi junior     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : It is actually a great and useful piece of information. I'm glad that you simply shared this helpful info with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.
نام : Umanizzare Gestão Prisional Ltda     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I'm looking to construct my own blog and would like to find out where u got this from. thanks
نام : Carlos Eduardo Correa da Veig     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : Hello, I enjoy reading all of your article post. I wanted to write a little comment to support you.
نام : Umanizzare Gestão Prisional Ltda     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : This is the perfect site for anybody who really wants to understand this topic. You know so much its almost tough to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a subject that has been written about for years. Wonderful stuff, just excellent!
نام : timex enjoy     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : bookmarked!!, I like your site!
نام : timex enjoy     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : bookmarked!!, I like your site!
نام : timex check     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : Hello, i feel that i saw you visited my web site thus i got here to return the favor?.I'm trying to find things to enhance my site!I suppose its adequate to make use of some of your concepts!!
نام : asbestos study first     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : Greetings from California! I'm bored to death at work so I decided to check out your blog on my iphone during lunch break. I enjoy the knowledge you present here and can't wait to take a look when I get home. I'm shocked at how fast your blog loaded on my cell phone .. I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, very good blog!
نام : Lelio Junior     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : I'll immediately grasp your rss as I can't in finding your email subscription link or newsletter service. Do you've any? Please let me recognize in order that I may subscribe. Thanks.
نام : Luiz Gastão Bittencourt     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : We stumbled over here from a different website and thought I may as well check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to looking into your web page yet again.
نام : Carlos Eduardo Correa da Veig     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : When I originally commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I receive 4 emails with the same comment. Perhaps there is a means you are able to remove me from that service? Many thanks!
نام : login.sc8.ca     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : Hello! I've been reading your weblog for a while now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Kingwood Texas! Just wanted to tell you keep up the excellent work!
نام : Lelio Vieira Carneiro     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : This is my first time pay a quick visit at here and i am really pleassant to read everthing at one place.
نام : website admin     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I've truly enjoyed browsing your blog posts. After all I'll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!
نام : Lélio Vieira Carneiro Junio     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : Hello mates, how is everything, and what you want to say on the topic of this post, in my view its truly awesome in support of me.
نام : Carlos Eduardo Correa da Veig     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : I want to to thank you for this great read!! I definitely enjoyed every little bit of it. I've got you bookmarked to check out new stuff you post…
نام : Umanizzare     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : Hi mates, good piece of writing and nice urging commented here, I am actually enjoying by these.
نام : tercio borlenghi junior     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : Every weekend i used to pay a quick visit this web page, for the reason that i wish for enjoyment, as this this website conations actually good funny material too.
نام : tercio borlenghi jr     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : Very nice article, just what I was looking for.
نام : Umanizzare presidios     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : Hola! I've been reading your website for a long time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Porter Texas! Just wanted to say keep up the excellent job!
نام : Umanizzare     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : Hi there, all is going fine here and ofcourse every one is sharing facts, that's in fact excellent, keep up writing.
نام : tercio borlenghi jr     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : Very rapidly this site will be famous amid all blogging users, due to it's pleasant articles
نام : Carlos Eduardo Veiga     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : A fascinating discussion is worth comment. There's no doubt that that you should write more about this topic, it might not be a taboo matter but generally people do not talk about such issues. To the next! Kind regards!!
نام : Umanizzare presidios     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : Please let me know if you're looking for a writer for your blog. You have some really great articles and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd really like to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please shoot me an email if interested. Regards!
نام : mini security cameras     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you so much, However I am going through troubles with your RSS. I don't know the reason why I can't subscribe to it. Is there anybody else getting identical RSS issues? Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanx!!
نام : Carlos Eduardo Correa da Veig     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : What's up to all, how is all, I think every one is getting more from this web site, and your views are fastidious in favor of new users.
نام : Luiz Fernando Monteiro Bittencourt     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and aid others like you helped me.
نام : Itamar Serpa Fernandes     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : This is a very good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Simple but very precise info… Appreciate your sharing this one. A must read article!
نام : tercio borlenghi junior     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : When someone writes an article he/she keeps the image of a user in his/her brain that how a user can understand it. Thus that's why this paragraph is perfect. Thanks!
نام : find home security     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : It is in point of fact a great and useful piece of information. I am glad that you just shared this helpful info with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.
نام : Grupo Coral     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I'm looking to create my own blog and would like to know where u got this from. cheers
نام : Lélio Vieira Carneiro Junio     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : Hello! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to give it a look. I'm definitely loving the information. I'm book-marking and will be tweeting this to my followers! Terrific blog and wonderful style and design.
نام : Iola     ایمیل : [ آدرس ایمیل ]     سایت : [ آدرس وبسايت ]
متن : I every time spent my half an hour to read this website's content daily along with a mug of coffee.
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
درباره وبلاگ

تيم مشاوران مديريت ايران IranMCT ----------------- http://iranmct.com ---------------- Iran Management Consultants Team
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب
شمارنده
شرکت مشاوره مدیریتبازارسازی مدیریت بازاریابی. بازدید تحقیقات بازاریابیآموزش مدیریت MBAدلایل ترک تحقیقات بازاریابی تحقیقات مدیریت شرایط سخت بازارکارت امتیازی متوازنارزیابی عملکرد . نمونه مطالعات موردی.برند برندینگانواع برند معرفی 21 نوع متفاوت از برندبرندسازی branding marketing . برندسازی.تحقیقات بازاریابی انگیزه بخش http://marketingbranding.ir سبک مدیریت است مدیریت بازاربازاریابیتحقیقات بازاریابی ویژگی های .حرفه ای مشاوره اموزش مدیریت.شناسایی مشتریان .تحقیقات بازاریابی استفاده از تحقیقات بازار و بازاریابی http://marketingsales.irmarketing مدیریت برندینگ . Business Management ConsultantIran Business Management ConsultantManagement . بازاریابیانواع بازاریابی 127 نوع بازاریابیبازاریابی. بازاریابی MarketingMix آمیختهآمیزه بازاريابیمدیریت بازاریابی. اخبار مدیریت و تجارتمدیریت.مشاوره بازاریابی مدیریت آموزش تکنیک‌های فروشندگی حرفه‌ای فروشندگی. اخبار مدیریت و تجارتبازاریابی برندینگ. مدیریت مشاوره بازاریابیآموزش. بیزینس پلن طرح توجیهی طرح business plan. برنامه بازاریابی Marketing Planبازاریابی. مشاوره تبلیغات مشاور تبلیغات مشاور مدیریت management مشاوره مدیریت انواع بازاریابی بازاریابی. طرح توجیهیمدیریت.